·
Okunma
·
Beğeni
·
2.442
Gösterim
Adı:
İtiraf
Baskı tarihi:
Ocak 2019
Sayfa sayısı:
248
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752448773
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kapı Yayınları
İntikam ve hırs…
İyilik veya kötülük…
Siyah ile beyaz…
Ve zıtların arasında savrulan hayatlar…

Konstantinopolis’in İstanbul’a dönüştüğü yıllar… Hıristiyan hasımlarının Büyük Kartal diye andıkları Fatih’in, şehrine âlimleri davet etmekle kıvanç duyduğu, devletini ilimle ve sanatla yükseltmenin rüyalarını gördüğü, ulemanın tamamen özgür düşünceyi savunduğu, devletin yükseldikçe yükseldiği bir dönem… Ve eşsiz şöhretlere sahip Osmanlı ulemasının arasına sızmış bir kâfir. İntikam ateşinde kavrulmuş kötülük dâhisi bir zihin. Molla Lütfi, Ali Kuşçu, Sinan Paşa, Bellini ve daha niceleri… Kurbanlar, kurbanlıklar…
İtiraf her cümlesi hayretle ve merakla okunacak bir roman.
İskender Pala’nın her zamanki yetkin kaleminden…
248 syf.
·10/10
Tarihi şahsiyetlerin isimleri geçiyor diye tamamen tarihi bir roman zannetmeyin. Günümüze mesajı çokça olan bir roman olarak gördüm.

Öncelikle kimler var tarihi şahsiyetlerden ona bakalım.
Yavuz Sultan Selim, II. Bayezid, Fatih Sultan Mehmet, Kemalpaşazade, Molla Lütfi, Bellini, Sinan Paşa ve daha niceleri.

Yavuz Sultan Selim döneminde anlatılmaya başlanan hikaye geçmişe yönelik bir itiraf ile Yavuz'un dedesi Fatih (Büyük Kartal) ve Yavuz'un babası Bayezid dönemiyle devam ediyor.

Osmanlı ülkesinde bir casus.. Hem Papalık makamının görevlendirmesiyle Çemberlitaş'taki hazineyi kaçırmak hem de şahsi intikamını almak için Osmanlı üzerine oyunlar oynuyor. Osmanlı ilim dünyasını birbirine düşürmek, padişaha suikast gerçekleştirmek, zihinleri karıştırmak, ön yargılarla dolu duvarlar örmek üzere hırslı bir casus.

Hırsın, sapıtmak olduğunu hırslı bir insanın zamanını boşa harcadığını dünyadan gitmek üzere iken büyük bir pişmanlık doğurduğunu ve itirafın büyük bir vicdan azabına neden olduğunu anlayacağınız bir roman olmuş.

Dili de oldukça sade olan İtiraf'ı "okusam mı acaba?" demeden kitaba sarılmasını tavsiye ederim.
248 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Bir İskender Pala klasiği... Yine bir solukta okunan, okurken düşündüren, dersler veren bir tarihi roman..

Kitabı iki günde bitirdim. Üstelik çabuk bitmesin diye oyalandım ve bazı yerleri ders çıkarmak adına tekrar tekrar okudum. İskender Pala’nın akıcı diline, sadeliğine ve samimiyetine aşina olanlar bu samimiyeti bu eserde de bulacaklarından şüphe duymasınlar.

Bu kitabı okumadan önce Molla Lütfi adını daha önce duymuş olsam da hayatına ve idam edilişine vakıf değildim. Yazar eserin başında Hızır (a.s) ile Hz.Musa arasında geçen malum kıssayı paylaşıyor ve paylaşmakla kalmayıp bunu esere de ustaca bir biçimde yaymayı başarıyor.

Ne öğrendim? Nasıl ders çıkardım?
Öncelikle Molla Lütfi’nin idamını araştırmadan, sorgulamadan öğrenen birisi Osmanlı Devleti’nin bir bilim adamına değer vermediğini, hatta onu idam ettirdiğini düşünebilir. Ancak olay bu kadar basit değil.. Maalesef Molla türlü entrikalara kurban gitmiş bir bilim insanıdır. Ancak bu gerçek böyle bilinmiyor. Osmanlı Devleti’nin bilim insanına değer vermediği gibi bir algı oluşturulmuş durumda. Avrupalıların istediği aslında bu. Dolayısıyla bu kitabı okuduğunuz zaman bazı gerçeklerin farkına varıyorsunuz. Örneğin, internette Molla hakkında araştırma yaptığınızda zındıklıkla suçlandığını görürsünüz. Sapkınlıktan dolayı idam ettirildiği söylenir. İşte bu kitap tam da bunların aslında birer uydurma olduğunu görmeniz açısından var. Spoiler vermemek adına daha fazla detay vermiyorum..

Bize yanlış öğretilmiş bir gerçeği daha görüyorsunuz. Büyük Kartal Fatih Sultan Mehmet’in zehirlenerek öldüğü yalanı... Bu Avrupalıların uydurduğu bir yalandır ve ülkemizde de bu böyle bilinir. Aslında Fatih zehirlenerek ölmemiştir, eceliyle ölmüştür. Daha bu ve bunun gibi birçok gerçeği görebilirsiniz İtiraf’da. Yazarın okuduğum ilk kitabı olan “Şah ve Sultan” romanında da buna benzer duygular yaşamıştım. Aslında gerçek diye bildiğimiz şeyler tamamen Batılıların uydurduğu şeylermiş ve bildiğimiz şeylerin hepsi birer yalanmış... Gerçeği görmeniz açısından, dersler çıkarabilmeniz için bu kitabı şiddetle tavsiye ediyorum.

Neyi beğenmedim?
Bazı olayların çok hızlı geliştiğini düşünüyorum. Bu kitabın hacminin ince olmasını da etkilemiş olabilir. Bir diğer beğenmediğim husus da noktalama işaretleri. Virgül konulması gereken birçok yerde konulmamış ve eserin ahengini de yer yer bozmuştur. Yine de bu gibi unsurlar bu güzel eserin önüne geçememiş. Gerçeği görebilmeniz, dersler çıkarabilmeniz dileğiyle iyi okumalar...
248 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Hırs Serce hatun hırs ... Alevin odunu yiyip bitirdiği gibi insanı yiyip bitirir. Hirs üç köşeli bir dikendir , cebine nasıl koyarsan koy , sana batar .Soluksuz okuduğum bir iskender pala klasiği daha ️
İçinde kimler yok ki ; Fatih Sultan Mehmet , Yavuz Sultan Selim , Hocasi Kemalpaşazade , Tokatlı molla Lütfi , Ali Kuşçu, ünlü ressam Bellini ve Osmanlı uleması arasına sızmış bir kâfir.
O kafir ki ; bütün ömrünü iki düşmanla mücadaleye adamış ; annesini alan Tanrı ve babasıni alan büyük Kartal .
İntikam ve hırs yolunda sinsi planlarını yaparken hiç geri adım atmayan , molla Lütfi aracılığıyla Osmanlı ulemasını birbirine düşüren Ornio ; yada bir zaman sonra kör karga ‘ya dönüşen Akbaba !

15 gün boyunca Yavuz Sultan Selim’e intikam uğruna boşa geçmiş ömrünü anlatan bir mahkum ve okurken her sayfasını hayretle ve merakla çevirdiğiniz bir roman :İtiraf
248 syf.
·Beğendi·10/10
"Delinecek bir gemi,tamir edilecek bir duvar ve öldürülecek bir çocuk vardı"
Hayatını intikam almak için adamış kötülük dahisi bir zihin. Delinecek gemi : Osmanlı,tamir edilecek duvar : Molla Lütfi ve öldürülecek çocuk: düşmanlarının "Büyük Kartal" diye andıkları Fatih Sultan Mehmet.
Sinan paşa,Ali kuşçu, bellini ve nice alimler...
İskender Pala'nın muhteşem kalemi ve akıcı dili.
İtiraf, her cümlesi anlam dolu bit kitap
tavsiye derim :)
248 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Iskender Pala nın o muhteşem kalemini okumak büyük bir zevkti benim için.. Osmanlı döneminde yaşanmış bir olayın ulemaların birbirleri arasındaki münazaraların zamanla nasıl hırs ve kibire dönüştüğünü ancak bu dönüşüm esnasında kimin ne roller oynadığını sonlarinin ne oldudugunu sürükleyici bir şekilde anlatmış yazar. Yazar yazmamış bence yine döktürmüş. Eline kalemine sağlık. Iskender Pala kitaplarını seviyorsanız hiç durmayın okuyun şiddetle tavsiye ediyorum..
248 syf.
Hırs ve kötülüğü gözünü kör etmiş (gerçek manada) bir casusun sözlerinden tarihi izleyin.Kötülüğü kendi yapmak yerine başkasına yaptırmanın ne kadar kolay olacağını hayretler içinde okuyacaksınız
248 syf.
·8 günde·10/10
İskender Pala her zamanki üslubuyla okuyucuyu hikayenin içine hemen kitabın başında çekmeyi başarıyor. Ve hikaye içinde kimi zaman bugüne işaret ediyor kimi zaman okuyanın kendini sorgulamasını sağlıyor. Ve kitabını kişiler değişse de hikaye hep aynı vurgusuyla tarihe emanet ediyor. İskender Pala okumayı sevenlere ve dahi onun kitaplarını hiç okumamış olanlara da tavsiye olunur.
248 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Hz Musa ve Hizir a.s beraber ciktiklari yolda Hz Musanin Hizir aleyselamin yaptiklari karsindaki tepkileri ve icindeki iyi niyetin isiginda baslayan Iskender Pala Itiraf kitabi Ornionun Osmanli topraklarina ruhunu seytana satmis olarak gelip.
Zekasini ve yeteneklerini intikami ugruna hem kendisine hemde hayran oldugu Molla Lutfiye zararini anlattigi kitap,
Iskender Palanin keskin cumleleri doyurucu bilgileri ile yine kaleminden damlayan murekkebin hakkini vermis Ustat
248 syf.
·17 günde·Puan vermedi
Hıristiyan hasımlarının Büyük Kartal diye andıkları Fatih’in, şehrine âlimleri davet etmekle kıvanç duyduğu, devletini ilimle ve sanatla yükseltmenin rüyalarını gördüğü, ulemanın tamamen özgür düşünceyi savunduğu, devletin yükseldikçe yükseldiği bir dönem… Ve eşsiz şöhretlere sahip Osmanlı ulemasının arasına sızmış bir kâfir. İntikam ateşinde kavrulmuş kötülük dâhisi bir zihin. Molla Lütfi, Ali Kuşçu, Sinan Paşa, Bellini ve daha niceleri… Kurbanlar, kurbanlıklar…
248 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
İskender Palaya çok sinirlendim kitabı okurken, çünkü okuduğum kitapları gibi değildi, okurken sıkıldım ta ki son 100 sayfaya gelene kadar.. Tek kelimeyle harikaydı, hele son kısımlarında tüğlerim diken diken okudum.. Kitaplığıma koyarken mutlu olduğum bir kitap daha, teşekkürler en sevdiğim Türk yazar.
Devlet kılıçla kurulur oğul ama yükselmesi ilim ve sanat erbabınca sağlanır , hiç unutma !
Hırs... Alevin odunu yiyip bitirdiği gibi insanı yiyip bitirir. Hırs, üç köşeli bir dikendir, cebine nasıl koyarsan koy, sana batar!"
Hangi fidan vardır ki yetişip saye salsın da akıbet hazana ermesin;felekte hangi saadet yıldızdır ki kemalin zirvesine erdikten sonra zevalin deryasında batmasın?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İtiraf
Baskı tarihi:
Ocak 2019
Sayfa sayısı:
248
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752448773
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kapı Yayınları
İntikam ve hırs…
İyilik veya kötülük…
Siyah ile beyaz…
Ve zıtların arasında savrulan hayatlar…

Konstantinopolis’in İstanbul’a dönüştüğü yıllar… Hıristiyan hasımlarının Büyük Kartal diye andıkları Fatih’in, şehrine âlimleri davet etmekle kıvanç duyduğu, devletini ilimle ve sanatla yükseltmenin rüyalarını gördüğü, ulemanın tamamen özgür düşünceyi savunduğu, devletin yükseldikçe yükseldiği bir dönem… Ve eşsiz şöhretlere sahip Osmanlı ulemasının arasına sızmış bir kâfir. İntikam ateşinde kavrulmuş kötülük dâhisi bir zihin. Molla Lütfi, Ali Kuşçu, Sinan Paşa, Bellini ve daha niceleri… Kurbanlar, kurbanlıklar…
İtiraf her cümlesi hayretle ve merakla okunacak bir roman.
İskender Pala’nın her zamanki yetkin kaleminden…

Kitabı okuyanlar 41 okur

  • Tunahan küçük
  • Ahmet Karayağız
  • Sebahattin Özdemir
  • Özen Masar
  • Zeynep canbolat
  • Mahmut Kerim
  • Erhan sevindik
  • Gülsüm ÖZYURT
  • Düş Gezgini
  • Burak Pehlivan

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%69.4 (25)
9
%13.9 (5)
8
%5.6 (2)
7
%5.6 (2)
6
%5.6 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları