·
Okunma
·
Beğeni
·
20685
Gösterim
Adı:
İtiraf
Baskı tarihi:
Ocak 2019
Sayfa sayısı:
248
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752448773
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kapı Yayınları
İntikam ve hırs…
İyilik veya kötülük…
Siyah ile beyaz…
Ve zıtların arasında savrulan hayatlar…

Konstantinopolis’in İstanbul’a dönüştüğü yıllar… Hıristiyan hasımlarının Büyük Kartal diye andıkları Fatih’in, şehrine âlimleri davet etmekle kıvanç duyduğu, devletini ilimle ve sanatla yükseltmenin rüyalarını gördüğü, ulemanın tamamen özgür düşünceyi savunduğu, devletin yükseldikçe yükseldiği bir dönem… Ve eşsiz şöhretlere sahip Osmanlı ulemasının arasına sızmış bir kâfir. İntikam ateşinde kavrulmuş kötülük dâhisi bir zihin. Molla Lütfi, Ali Kuşçu, Sinan Paşa, Bellini ve daha niceleri… Kurbanlar, kurbanlıklar…
İtiraf her cümlesi hayretle ve merakla okunacak bir roman.
İskender Pala’nın her zamanki yetkin kaleminden…
248 syf.
·9/10
-Şeytanın yeryüzündeki halifesiydi...

Ornio'ya ithafen...
*
Sokrates'in savunmasını okuyanlar bilir, trajik bir olaydır. Bizim tarihimizde ise buna eş değer bir olay var, ne yazıkki Molla Lütfi'nin idamı...

Kimdir bu Molla  Lütfi ?

Yükselme döneminde yıkım yaşayan, bir devrin hazin yüzüdür.

*
Osmanlı devletinin yükselme döneminde ilmiye sınıfı içerisinde meydana gelen çalkantılı ve buhranlı dönemi kurgusal bir şekilde ele alan güzel bir eser. Beğendim ve mutlaka okuma listenize eklemenizi tavsiye ederim.
*
Bu kitapla tanışmama vesile olup,
değerli fikirlerini hiçbir zaman esirgemeyen,arkadaşıma teşekkürü borç bilirim.

Keyifli okumalar dilerim.
248 syf.
Sizin için daha hayırlı olduğu halde bir şeyi sevmemeniz mümkündür. Sizin için daha kötü olduğu halde bir şeyi sevmeniz de mümkündür. Allah bilir, siz bilmezsiniz...
( Bakara 2/216)
Aslında hayat, sonunu bilmediğimiz bir yol hikayesidir. Varmaya niyet eder ve adımımızı atarız yola. Örselenmemenin dinçliği vardır henüz. Ne kadar yürümeniz gerektiğini, karşımıza nelerin çıkacağını bilemeyiz çünkü. Azık biriktirmişsek ne âlâ, sabredebilmişsek ne âlâ...

Hz. Musa ile Hızır (as) ın da bir yol hikayesi vardı. Yolculuğun sonuna ulaşmak için bir de şart vardı. Sorma demişti Hızır (as)...
Ama delinen bir gemi, öldürülen bir çocuk, tamir edilen bir duvar vardı. Bir de amelleri şekillendiren niyet vardı...

Insanoğlu her olayı lehine çevirebilecek, niyetine uydurabilecek güçtedir. Ornio da örülen duvardan aldığı ilhamla karanlık zincirinin ilk halkasını eline aldı. Amacı Büyük Kartal ı öldürmekti. Çocuktu neticede henüz. Fatih de olsa hâlâ çocuktu...İlâhi gücün idrakından yoksun olan için ne kadar zor olabilirdi ki?

Devlet içine sızması gerekti önce. Ördüğü duvarın Molla Lütfi olmasına karar verdi. Demişti ki bir keresinde ;
" anlattıklarını bütünlüğünden ayırıp, cümle cümle ele aldığımda üstadın (Molla Lütfi) ağzından çıkmış nice inkâr ve küfür cümleleri yakalıyordum..."
Birini bitirmek için biçilmiş kaftan....

İftiralar, isyanlar, yasak olanın meşrulaştırılması Ornio ya haz verirken, Aşere-i Muhammese nin Aşere-i Muhabbese olması eklenince ,suçlu suçsuz, alim cahil seçilmez oldu...

Molla Lütfi 'nin idamına kadar sürdü bu durum. Başıyla ayrılmış bedeninin üzerine düşerkenki niyeti ne idi, sonuç ne oldu? Ellerinden düşen pusula sanki önceden biliyormuş gibi bu anı...

Kalpleri ısındıran da, canına kastettiğinin kanından olana her şeyi itiraf ettiren de aynı vesselam...

Bir soru bazen hayatı tamamen değiştirir. Pusulada yazdığı gibi :
NE ZAMANA KADAR...

Keyifli okumalar...
248 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Öncelikle incelememe İskender Pala hocamın kaleminin ne kadar engin, bilgi dolu, zengin, ve keyifli olduğunu bildirerek başlamak istedim. Bu eserini diğer eserlerinden ayıran tek yanı bana göre biraz daha kolayca konuya dahil olunabilen bir yapısı vardı. Zorlamadan anlaşılabilir bir dil kullandığı için daha ilk sayfalarda kendinizi konunun , olayın içinde buluyorsunuz. Buda okurken size haliyle daha keyif veriyor.. Konuya gelecek olursak, annesi ve babası savaşta öldürülen bir “karga” denen şahsın osmanlı devletinin yükselme dönemindeki , yükselmesine katkıda bulunan kişi ve kişilerden intikam almak, fitne ve fesatlık yapmak, nifak tohumları ekerek kişiler arasında tatsızlıklara rekabetlere ve düşmanlıklara yol açarak amaçları doğrultusunda kendince intikam almak. Beklentimi karşılayan bir türde konu yapısı ile karşılaştım. Kısacası okunası ve okutulması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Okuyacak olan arkadaşlarada şimdiden iyi okumalar diliyorum. Keyifle kalın hoşçakalın :)
248 syf.
·10/10
Tarihi şahsiyetlerin isimleri geçiyor diye tamamen tarihi bir roman zannetmeyin. Günümüze mesajı çokça olan bir roman olarak gördüm.

Öncelikle kimler var tarihi şahsiyetlerden ona bakalım.
Yavuz Sultan Selim, II. Bayezid, Fatih Sultan Mehmet, Kemalpaşazade, Molla Lütfi, Bellini, Sinan Paşa ve daha niceleri.

Yavuz Sultan Selim döneminde anlatılmaya başlanan hikaye geçmişe yönelik bir itiraf ile Yavuz'un dedesi Fatih (Büyük Kartal) ve Yavuz'un babası Bayezid dönemiyle devam ediyor.

Osmanlı ülkesinde bir casus.. Hem Papalık makamının görevlendirmesiyle Çemberlitaş'taki hazineyi kaçırmak hem de şahsi intikamını almak için Osmanlı üzerine oyunlar oynuyor. Osmanlı ilim dünyasını birbirine düşürmek, padişaha suikast gerçekleştirmek, zihinleri karıştırmak, ön yargılarla dolu duvarlar örmek üzere hırslı bir casus.

Hırsın, sapıtmak olduğunu hırslı bir insanın zamanını boşa harcadığını dünyadan gitmek üzere iken büyük bir pişmanlık doğurduğunu ve itirafın büyük bir vicdan azabına neden olduğunu anlayacağınız bir roman olmuş.

Dili de oldukça sade olan İtiraf'ı "okusam mı acaba?" demeden kitaba sarılmasını tavsiye ederim.
248 syf.
·2 günde·9/10
Bir İskender Pala klasiği... Yine bir solukta okunan, okurken düşündüren, dersler veren bir tarihi roman..

Kitabı iki günde bitirdim. Üstelik çabuk bitmesin diye oyalandım ve bazı yerleri ders çıkarmak adına tekrar tekrar okudum. İskender Pala’nın akıcı diline, sadeliğine ve samimiyetine aşina olanlar bu samimiyeti bu eserde de bulacaklarından şüphe duymasınlar.

Bu kitabı okumadan önce Molla Lütfi adını daha önce duymuş olsam da hayatına ve idam edilişine vakıf değildim. Yazar eserin başında Hızır (a.s) ile Hz.Musa arasında geçen malum kıssayı paylaşıyor ve paylaşmakla kalmayıp bunu esere de ustaca bir biçimde yaymayı başarıyor.

Ne öğrendim? Nasıl ders çıkardım?
Öncelikle Molla Lütfi’nin idamını araştırmadan, sorgulamadan öğrenen birisi Osmanlı Devleti’nin bir bilim adamına değer vermediğini, hatta onu idam ettirdiğini düşünebilir. Ancak olay bu kadar basit değil.. Maalesef Molla türlü entrikalara kurban gitmiş bir bilim insanıdır. Ancak bu gerçek böyle bilinmiyor. Osmanlı Devleti’nin bilim insanına değer vermediği gibi bir algı oluşturulmuş durumda. Avrupalıların istediği aslında bu. Dolayısıyla bu kitabı okuduğunuz zaman bazı gerçeklerin farkına varıyorsunuz. Örneğin, internette Molla hakkında araştırma yaptığınızda zındıklıkla suçlandığını görürsünüz. Sapkınlıktan dolayı idam ettirildiği söylenir. İşte bu kitap tam da bunların aslında birer uydurma olduğunu görmeniz açısından var. Spoiler vermemek adına daha fazla detay vermiyorum..

Bize yanlış öğretilmiş bir gerçeği daha görüyorsunuz. Büyük Kartal Fatih Sultan Mehmet’in zehirlenerek öldüğü yalanı... Bu Avrupalıların uydurduğu bir yalandır ve ülkemizde de bu böyle bilinir. Aslında Fatih zehirlenerek ölmemiştir, eceliyle ölmüştür. Daha bu ve bunun gibi birçok gerçeği görebilirsiniz İtiraf’da. Yazarın okuduğum ilk kitabı olan “Şah ve Sultan” romanında da buna benzer duygular yaşamıştım. Aslında gerçek diye bildiğimiz şeyler tamamen Batılıların uydurduğu şeylermiş ve bildiğimiz şeylerin hepsi birer yalanmış... Gerçeği görmeniz açısından, dersler çıkarabilmeniz için bu kitabı şiddetle tavsiye ediyorum.

Neyi beğenmedim?
Bazı olayların çok hızlı geliştiğini düşünüyorum. Bu kitabın hacminin ince olmasını da etkilemiş olabilir. Bir diğer beğenmediğim husus da noktalama işaretleri. Virgül konulması gereken birçok yerde konulmamış ve eserin ahengini de yer yer bozmuştur. Yine de bu gibi unsurlar bu güzel eserin önüne geçememiş. Gerçeği görebilmeniz, dersler çıkarabilmeniz dileğiyle iyi okumalar...
248 syf.
·20 günde·Beğendi·10/10
İskender Pala ne yazsa okurum..
*Diğer okuduğum kitaplarına nazaran bir tık daha ağır bir akışı olsa da dili, betimlemeleri,kurgusu İskender Pala’ya hayranlığımı artırmaya devam ediyor..
*Konstantinapolis’in İstanbul olduğu yıllarda ailesinin öldürülmesi üzerine Fatih Sultan Mehmet’ten (Büyük Kartal) ve Tanrı’dan intikam almak isteyen inançsız bir çocuk Ornio ‘nun Molla Lütfi ‘yi idama götüren süreçte yaptığı kötülükleri (bu kadar da olamaz diyerek) Yavuz Sultan Selim’e yaptığı itiraftan tanıklık ediyorsunuz..
* Her ne kadar tarihi bir kurgu olsa da günümüze ait çok fazla mesaj bulabileceğiniz mükemmel bir İskender Pala kitabı..

*Okuyun,pişman olmazsınız..
248 syf.
·5 günde
Bu kitabı ocağın ortasında bitirdim ama incelemeyi de şimdi yapmak istedim.. Öncelikle biz geçen dönemdeyken kimya hocası beraber kitap okuyalım falan dedi.. Okumamız için ilk bu kitabı seçmiş.. Beğendiği bizim de okumamızı istediği ve birlikte okuduğumuz ilk kitaptı.. Ben kitabı gayet beğendim güzel bir kitaptı.. Yazar anlattığı şeylerin sadece geçmişte değil de günümüzde veya gelecekte de yaşanabileceğini anlatıyor bize.. #59911274
Bence herkesin okuması gereken bir kitap.. İyi okumalar..
248 syf.
İskender Pala hakkında fazla bilgi sahibi olmadığım için kendisi hakkında yorum yapma yetkisini bulmuyorum..Ama sağlam tarih bilgisi, çok sağlam betimleme ve olay örme yeteneği var sanırım..Edebiyatı gerçekten çok ustaca kullanmış ama bana göre kendimce öğretmen gibi, eğitimci gibi, fazlasıyla didaktik, inceden inceye ders verir gibi veya ben okurken ders kitabı okuyormuş hissine kapıldım roman okuyormuş gibi değilde Belki de bu kitabı böyledir her kitabı deil..
Kitaba gelince; İtiraf, Osmanlı’nın yükseliş döneminde, Hıristiyan Bizans Konstantinopolis’inden, Müslüman Osmanlı İstanbul’una dönüşümünde geçen bir öykü.
Baş karakteri bir anti kahraman olan Akbaba lakaplı Ornio, karşımıza kör ve sefil bir mahkum olarak çıkıyor..Yavuz Sultan Selim’in karşısında dik durmaya çalışan eski hırs küpü, şimdinin nadimidir. Roman, Oturan Katip’in, “Delinecek bir gemi, tamir edilecek bir duvar ve öldürülecek bir çocuk vardı.” cümlesiyle başlar. Kur’an’da, Kehf Suresinde anlatılan Hz. Musa ve Hz. Hızır’ın ibretlik kıssasından yola çıkılmış. Yavuz Sultan Selim’in, Kemalpaşazâde ile bir sohbeti esnasında, Beyazıt döneminde asılan bir alimi, “Tokatlı Molla Lütfi sizin üstadınızmış. Nasıl biriydi? İlim ve fazileti herkesçe bilinirken ölümü nasıl hak etti?” sorusuyla hikâye can bulmaya başlar.
Kısaca Yavuz Sultan Selim ile Akbaba isimli karga namlı bir mahkumla aralarında geçen her gün ikindi vakti 2 saat süren 16 günlük görüşmeye ait romanı. İskender Pala, Osmanlı’nın yükselişine ışık tutarken ilim adamlarının kavgaları, İstanbul’un sosyo-kültürel hayatı, ülke topraklarının yönetimi, gizli ve açıktan yürütülen güç kavgalarını renkli bir kurguyla okurlarına sunmak istemiş.. Tarih severlere duyurulur keyifli okumalar :))
Bana gelince kitabın son sayfasına geldiğimde fark ettim ki; okuduklarım değil, okurken düşündüklerim aklımda kalmış.. ;)
248 syf.
·16 günde·Beğendi·10/10
"Unutma ey sultan kişiler, zaman ve mekân değişir ama hikaye hep aynı kalır ."

Kalbimde hep bi izi kalacak olan bir kitap daha .. Öncellikle kitabı alma sebebimi anlatmak istiyorum sizlere . Ntv kanalında Gece gündüz programına konuk olmuştu iskender pala ve yeni çıkan kitabını anlatıyordu ..yani itirafı . Kitabın içeriğine dair küçük değinmelerde bulunmasına rağmen o an da çok etkilenmiştim . Tabiki bir video değerinde olmadığını kitaba başlayıp ve bitince anlıyor insan . Bu arada dili diğer kitapalarina nazaran daha anlaşılır bir dil , inanılmaz derecede de akıcı bir içerik var .
Ölmeden önce okunmalı okutulmalı insanlara ..
Tabiki içerik olarak ; Fatih Sultan Mehmet döneminde yaşamış olan Karga lakaplı kâfirin hayat gayesi o meşhur gemiye delik açmak ?! Ulumeler arasına fitne sokup ilim bilim açısından gerileten ,intikam ateşi ile birçok ölümü gözler önüne seren adam . Sizcede başarıyor mu? bu intikam ateşi sönüyor mu ? Molla Lütfinin notunda yazdığı gibi ;"Karga evladım, ne zamana kadar..?!"

Umarım ki en kısa zamanda okursunuz ve kendinize çok şey katarsınız . Keyifliii Okumalar

-"İlim adamı kırıp döker mi hiç lala, kıskanır mı; bu nasıl iş ? "
"İş ki ola hünkarım, nefisler akıllara hükmetmeye başlayınca her ikisi de mümkündür. "
-
"İnsan bir " keşke"ye her gecesinin ,her sabahının ,her akşamının ,her hayalinin ve hatta her rüyasının en koyu zamanlarını ayırır ve onu da küfürler ,hayıflanmalar ,lanetler ile doldurursa bunu nasıl sayabilir , hesabını nasıl tutabilir ?"
248 syf.
·6 günde
İskender Pala severek okuduğum bir yazar ve tadı damağımda kalan bir kitabı daha bitmiş oldu. Tarihe ışık tutan kitaplarını okumaktan zevk alıyorum. Gerçekten çok başarılı. Okuyan bilir zaten, bilmeyenlere de şiddetle tavsiye ederim. İyi okumalar :)
248 syf.
·Beğendi·9/10
Her zamanki gibi tarihin tozlu raflarında kalmış o fark edilmeyen değerleri gün yüzüne cıkarıyor. Aynı zamanda hep günümüzle bir bağ da kuruyorlar. Harika bir kitap tavsiye ederim
Mümin bal arısı gibidir.
Temiz olanı yer , üretir. Üstelik bir çiçeğe konduğunda onu kırıp dökmez.
İskender Pala
Sayfa 9 - Kapı Yayınları
Unutmayın

Namazda ne dediğini bilmeyen, anlamayan, dediğinin bilincinde olmayan veya dediğini kalbiyle bütünlemeyen birisi belki içki içmemiştir ama dünya meşgalesi kendini sarhoş etmiştir.
Akıl, Allah'ın ilmine vakıf olduğu derecede lezzet devşirir. Kişinin bildikleri ne derece şerefli ve yüce ise aklı da o derece yüce ve şerefli bir meşgale edinmiş olacaktır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İtiraf
Baskı tarihi:
Ocak 2019
Sayfa sayısı:
248
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752448773
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kapı Yayınları
İntikam ve hırs…
İyilik veya kötülük…
Siyah ile beyaz…
Ve zıtların arasında savrulan hayatlar…

Konstantinopolis’in İstanbul’a dönüştüğü yıllar… Hıristiyan hasımlarının Büyük Kartal diye andıkları Fatih’in, şehrine âlimleri davet etmekle kıvanç duyduğu, devletini ilimle ve sanatla yükseltmenin rüyalarını gördüğü, ulemanın tamamen özgür düşünceyi savunduğu, devletin yükseldikçe yükseldiği bir dönem… Ve eşsiz şöhretlere sahip Osmanlı ulemasının arasına sızmış bir kâfir. İntikam ateşinde kavrulmuş kötülük dâhisi bir zihin. Molla Lütfi, Ali Kuşçu, Sinan Paşa, Bellini ve daha niceleri… Kurbanlar, kurbanlıklar…
İtiraf her cümlesi hayretle ve merakla okunacak bir roman.
İskender Pala’nın her zamanki yetkin kaleminden…

Kitabı okuyanlar 2.728 okur

 • filiz yeşil
 • Mehmet Kaya
 • Nur Deniz Aydın
 • Burcu Yılmaz
 • Ayşenur
 • Demet kalan
 • İrem akıncı
 • Ahibes
 • Melike Tapan
 • Muhammet Sena ARVAS

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%31.5 (299)
9
%23 (218)
8
%24.4 (231)
7
%11.5 (109)
6
%5.1 (48)
5
%2 (19)
4
%0.8 (8)
3
%0.5 (5)
2
%0.4 (4)
1
%0.7 (7)

Kitabın sıralamaları