Şah ve Sultan

·
Okunma
·
Beğeni
·
51160
Gösterim
Adı:
Şah ve Sultan
Baskı tarihi:
Kasım 2010
Sayfa sayısı:
390
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054322374
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kapı Yayınları
Baskılar:
Şah ve Sultan
Şah ve Sultan
Tutku... Güzellik... Aşk ve savaş. Sadece gönüllerin değil alınların, kemiklerin ve gözlerin alev alev yandığı savaş.
Kahramanlarını, Yavuz Sultan Selim'i de Şah İsmail'i de tarihin merdivenlerinde bir basamak aşağı indiren bir basamak yukarı çıkaran savaş.

Çaldıran... Şimdi Çaldıran ne 500 yıl geride ne 500 yıl ileride.
Savaş tasında büyücünün gördüğü neydi? Kızılbaşlık!
Sünnilik! İktidar hırsı. Aşkın bir çökelti gibi dondurduğu zaman!
Korku? Ya o? Yazar biraz da korkuların üstüne gidendir.
Tarih ileriye doğru çözüldükçe ağacın kökleri de görülecektir.
Alevi de Sünni de bağlıdır o köke. Birdir o toprakta.
Gölgeler büyümüşse ışığı değil korkuyu yenmek gerekir.
Karanlık ve kör ışığın egemenliği boğmasın artık nesilleri.
Ve işte bir kez daha aşk!

Şiir kadar iktidar atında rüzgâra ve ateşe doğru yol alan iki hükümdar. Şah ve Sultan... Dünya incisi zarif ve asil kadınlar. Yeminlerine bağlı erkekler. Masal kadar gerçek. Büyüleyici olduğu kadar umut verici. Şah&Sultan her cümlesi aşkla okunacak bir kitap.
İskender Pala'dan...
(Tanıtım Bülteninden)
390 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Yavuz Sultan Selim Han; sadece padişah değil, sanatkâr, şair aynı zamanda asker. Birçok yerde okuduğumuz gibi 8 yıllık hükümdarlık hayatına 80 yılı sığdırmış olan Yavuz... Kısa iktidarını zaferler, fetihler, şiirlerle dolduran bir padişah. 8 yılda Osmanlı topraklarını yaklaşık 3 kat genişletmiş, II. Bayezid ve Gülbahar Hatun'un oğlu Yavuz... Memleketim Amasya'da doğan, Trabzon'da valilik yapan ardından iradesi Osmanlı topraklarından taşan Yavuz...

İncelememe başlarken öncelikle şu konu üzerinde durmak istiyorum. İskender Pala'nın bu eseri için objektif değil, fazla taraflı gibi yorumlar okudum ve şunu belirtmek isterim ki, bu okullarda öğrenimini gördüğümüz bir tarih kitabı değil, tarihi bir roman. Dolayısıyla tarihi olaylar ve şahıslar aktarılırken yazarın dünya görüşünü yansıtmasını ya da dini veya milli çeşitli değerleri doğrultusunda olaylara yaklaşımını abes bulmuyorum. Zaten bana göre romanda aşırı bir taraflılık yok var olanı da yazarın değerlerine bağlıyorum. İskender Pala kimi yerde Yavuz'u kimi yerde Şah İsmail'i belirli derecelerde eleştiriyor.

Şah ve Sultan tarihi olayların edebi bir dille anlatıldığı, kimi zaman gururlandıran, kimi zaman öfkelendiren, kimi zaman hüzünlendiren bir kitap. Edebi söz sanatlarına bolca yer verilen eserde sevgi, aşk, çekişmeler, pişmanlıklar hepsi mevcut. İskender Pala doktorasını Divan Edebiyatı alanında yaptığı için bazı kitaplarında kullanılan dilin zor anlaşılabildiği ile ilgili cümleler okumuştum. Bu kitap özelinde (içinde geçen beyitler haricinde) böyle bir durumun söz konusu olmadığını, dilin anlaşılabilir olduğunu söyleyebilirim. Şah ve Sultan okuru alıp Çaldıran Ovası'nın orta yerine bırakan, tarihi olayları romantizmle bir araya getiren, okunan her sayfasıyla tarihin içine biraz daha girmenizi sağlayan bir eser.

Gelelim Yavuz Sultan Selim ve Şah İsmail'e. Tarihi olayları içinde bulunulan döneme ve o dönemin koşullarına göre değerlendirmek gerekir. Dolayısıyla 1500'lü yılların henüz başında yaşanan bazı olayları günümüzün demokrasi, insan hakları, özgürlük gibi kavramlarıyla açıklamaya çalışmak son derece mantıksız. Yavuz Sultan Selim'i de isyanları bastırma ya da girilecek bir savaş öncesi çeşitli önlemler alması konularında ezbere eleştirmek yerine yapılacak çok daha yararlı işler var. Yavuz ve Şah İsmail'in artıları, eksileri tabii ki olmuştur ancak bu bana göre birini yerin dibine geçirmek için bize fırsat vermemeli. Tarihçiler bile bu olaylarla ilgili fikir birliğine varamamışken 5 asır sonra bile isyan bastırılmış mı, nasıl bastırılmış tarzındaki soruların bilinçsizce tartışılması yanlış diye düşünüyorum.

Yavuz Sultan Selim başarılı bir devlet adamı, İslam Halifesi, iyi bir askerdir. Özellikle bu kitabın yayınlanmasının ardından başlatılan karalama kampanyasına kesinlikle katılmıyorum. Ve son olarak, der ki Arif Nihat Asya:

"Ağlasın taşlara kapanıp tarih,
Selimler gelir de Yavuzlar gelmez."
390 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10·
Son sayfayı da okudum ve hemen yazmam gerektiğini hissettim bu satırları. Kitabı okumayı düşünenler acele etsinler. Çünkü okuduğum hiçbir an bulunduğum zaman ve bulunduğum mekanda değildim sanki. Karakterler üzerinden bölümlerden oluşan kitapta, 16. yüzyıla damgasını vurmuş Yavuz Sultan Selim ve Şah İsmail arasında geçenler hikayenin ana çerçevesini oluşturuyor. Birinci tekil şahıslarla anlatım gerçekleştiği ve muhteşem bir duygu paylaşımı ile yapıldığı için, bazen savaş meydanında kılıç sallayan bir cengaver, bazen sevgilisine kavuşamayan bir şair, bazen hayal kırıklığının en derinini yaşayan bir yaralıya dönüştürüyor insanı. Hikayelerde kaybolmayı sevenler için yazılmış, ya da yazıldıktan sonra insanı içine hapseden bir hikaye. Keyifli okumalar.
 • Od
  8.5/10 (4.557 Oy)4.753 beğeni19.753 okunma5.162 alıntı69.402 gösterim
 • Bab-ı Esrar
  8.1/10 (3.747 Oy)3.690 beğeni16.776 okunma2.636 alıntı51.376 gösterim
 • Semerkant
  8.6/10 (6.884 Oy)7.054 beğeni24.286 okunma6.489 alıntı121.935 gösterim
 • Fedailerin Kalesi Alamut
  8.9/10 (5.439 Oy)5.579 beğeni17.429 okunma3.959 alıntı77.527 gösterim
 • İstanbul Hatırası
  8.6/10 (3.997 Oy)3.938 beğeni16.014 okunma1.850 alıntı48.245 gösterim
 • Puslu Kıtalar Atlası
  8.8/10 (5.970 Oy)5.567 beğeni17.661 okunma2.628 alıntı96.175 gösterim
 • Gün Olur Asra Bedel
  8.6/10 (4.181 Oy)4.440 beğeni16.902 okunma4.500 alıntı80.340 gösterim
 • Beyaz Zambaklar Ülkesi
  8.8/10 (9.125 Oy)9.019 beğeni30.518 okunma16.321 alıntı205.595 gösterim
 • Toprak Ana
  8.9/10 (5.430 Oy)5.219 beğeni19.562 okunma3.743 alıntı69.379 gösterim
 • Beyaz Diş
  8.5/10 (6.139 Oy)5.970 beğeni25.460 okunma5.092 alıntı233.239 gösterim
390 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Tarih kitaplarını seviyorum, Yavuz Sultan Selim' i de ayrıca severdim Sultanlar içinde. Ama bu kitapta aşık oldum Sultan Selim' e! Asaletine, adaletine, bilgisine, görgüsüne, hatipliğine, şairliğine, zekâsına, en çok da cesur duruşuna, dirayetine! ...Şah'la Sultan arasındaki hicivli mektuplaşmalarsa ayrıca hoşuma gidenlerden. Mesela: Şah, mektubun yanında at pisligi gönderir birinde Yavuz'a . Sultan Selim, cevaben : " bana at pisligi göndermişsin, ben sana bal gönderiyorum. Ne de olsa insan yediğini ikram eder karşısındakine! " der. :)
445 syf.
·13 günde·Beğendi·9/10
Ay ay ay! Uzun ve yorucu birkaç gün oldu :(
Kitabı gece yarısı bitirdim ama incelemesini yeni yapabiliyorum. böyle güzel bir kitaba da inceleme yapmazsak ayıp olurdu :D

Öncelikle benim bu güzel kitapla tanışmama vesile olan ve bana bu güzel kitabı hediye eden Uğur Beye (Uğur Ukut) içtenlikle teşekkür ederim. Kitabını ölene dek kitaplığımda saklayacağım :)

Eveeet gelelim kitabın konusuna; Her zamanki gibi İskender Pala ikili anlatımıyla karşımıza çıkıyor. Bu seferki de Şah ve Sultan...
Bir tarafta bir Şah var. Henüz genç ya da çocuk denilebilecek yaşta. Karşıda ise Sultan.
Tabi burada birisi Şah İsmail diğeri de Yavuz Sultan Selim...

Peki bu ikilinin arasında geçenler neden bu kadar güzel ve mükemmel anlatılmış.
İki karşı insan gibi gözükseler de aslında aynılar. İşte kitap burada mükemmel oluyor. Bir yanda kendinizi Şahın yerinde buluyorsunuz onunla yaşıyorsunuz. Evet diyorsunuz Şah haklı.
Sonra da Sultanla yaşamaya başlıyorsunuz ve bu seferde Sultana gönül veriyorsunuz.
Ve tabiki de bu ikilemlerin arasında AŞK...

Kitap gerçekten çok güzeldi hele son 100 sayfa mükemmeeeeeldi!
Ama neden 9 puan verdin derseniz, 10 puan verdiğim kitaplarda bu mükemmellik tüm sayfalarda sürer. Şah ve Sultanda ise son 100 sayfada sürdü :)
9 bence iyi bir puan :D

Neyse beni bilen bilir fazla anlatmam kitapta olanları, kendi duygularımı anlatırım :D Burada da öyle yaptım ama artık aldığım bi' kararı da sizinle paylaşmak istiyorum.
Yıllarca farklı kitaplar,filmler, diziler ve düşünceler eşliğinde geliştirmeye devam ettiğim bir fikir olarak ki burada Stefan Zweig'ın katkısı çok fazladır. Kendimi artık milliyetçi birisi olarak görmüyorum.
Ben bir ülkeye ait değilim ya da bir yere. TÜM DÜNYA BENİM !

Bu düşünceye de tam anlamda karar vermeme neden olan şey de bu kitap oldu :D Şah ve Sultan birbirleriyle savaşırken bana o kadar anlamsız geldi ki yaptıkları. Hani neden savaşmayı seçer insanlar ya da neden bir insan bir diğerini öldürür. Soruyorum Şah nerede şimdi Sultan nerede?

Bu yüzden artık savaş karşıtı ve dünya vatandaşı bir insanım :)

Neyse diyeceklerim bu kadardı ama son bir şey daha söylemek istiyorum. İskender Pala son sayfalarda nasıl hava atmış öyle ya. Bir sürü kitap ismi yazmış bunları kullandım kaynak olarak diye :D

Yani diyorki yüzlerce kitabı bir kitaba sığdırdım( Hayran olma emojisi)
Bu kadar da havalı olma bence( Kıskandı...)

Neyse :D
Okumak isteyen herkese iyi okumalar dilerim :)
390 syf.
·5 günde·9/10
Kitabı bitirmek değil başlamak zaman aldı. Bir sene önce almıştım anca sıra geldi. Kitabı okurken çok farklı şeyler hissettim böyle ilk önce okuyamadım sanırım kitapların başı bana hep farklı geliyor ama 50. sayfadan sonrası iki gün sürdü. Çünkü otursan o hevesle bir günde bitirebileceğin bir kitap. İskender Pala kitaplarını daha da fazla merak etmemi sağladı. En etkilendiğim bölüme gelirsek de Yavuz'un öldüğü bölümdü. Bayağı duygulandım. Kitapların sonu genelde hayal ettiğimiz gibi olmaz ama yakın şeyler biliriz yani bu sefer öyle olmadı acaba nasıl bitecek diye merakla okudum. TAVSİYEMDİR. Tarih seven okumalı.
390 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
"Hayal kurmakla hayalleri gerçekleştirmek arasında büyük farklar olduğunu aklımdan asla çıkarmıyorum..." diyor Sevgili İskender Pala. Kitap 16. yüzyıla damgasını vuran Yavuz Sultan Selim ve İsmail Şah arasında geçen olayları, çatışmaları ve savaşları konu alıyor. Birebir tarihi değil ama en güzel şekilde öykülenmüş olan olaylar okunmaya değerdi.
Sevginin gücünü, aşkın imkansızlığını, pişmanlıkların dönüşü olmadığını, kardeşliğin öneminin paha biçilmezliğini ve nice güzel duyguları bize sunarak kitabı daha da zenginleştirmiştir. Kitapta öyle müthiş betimlemeler yer alıyor ki, bazen dünya güzeli (Taçlı Hatun), bazen cesur ve yenilmez (Can Hüseyn), bazen savaşta savaşan bir cengaver, bazen Sultan, bazen Şah ve de bazen aşık bir şair oldum.
Ne kadar Sultan ve Şah rakip olsalar da gerçekten ikisi de birbirlerine karşı merhametli olduklarını da dile getiriyor.
İskender Pala, en titiz şekilde hem Şah' ı hem Sultan' ı eleştirimiş ve bize bu kitabı sunmuştur. Okuduğum ilk tarih kitabı oldu ve tarihe bakış açım değişti. O savaş anlarında insanların neler hissettiği, ailelerini nasıl terkedip savaşa katıldığı ve belki de şehit olup geri gelmediği bu durumlar hem gurur verici hem de kalp kırıcıydı..
"Kim bilir belki de kalbin kırılması, gücenmesi sevginin adıydı." gibi çoğu yerde farklı anlamlarla sevgiyi anlamlandırmıştır.
390 syf.
·Beğendi·8/10
Yavuz ve Şah İsmail hakkında birçok kitap okudum fakat bitirmek istemediğim tek kitap buydu. Tek kelime ile harikaydı. Şiddetle tavsiye ederim.
390 syf.
·Beğendi
Osmanlı'nın heybetli ama bir o kadar da gönlü güzel sultanı Selim ...İskender Pala'nın kaleminden yine muhteşem bir yapıt,tantanalı bir aşk hikayesi ve" iki inci"...
390 syf.
·17 günde·Beğendi·6/10
Yazarın, çok kıymetli bir araştırma sonunda ortaya çıkardığı mutlaka okunması gereken bir eser. Ben bu tür yapıtların özü bozulmadan senaryoya uyarlanmasından yanayım. Zira sanat içeren filimler izlemek istiyoruz artık.
390 syf.
·12 günde
1000kitap Serüvenime başlamamın simgesidir bu kitap. ilk 25 temmuz 2016'da katılmıştım aranıza. İyi ki iyikilerimdesiniz.
Nasıl bir kitaptı nasıl bir serüvendi, ben neredeydim, şuanda neredeyim hala aklım allak bullak.
Sultan ah'dan öldü Şah kara sevdadan. Hangisi daha çok sevmişti ?
Kamber Can sevginin ne demek olduğunu bulmuş muydu ? Peki amcasının ona yaptığı kötülük sevgiye sığar mıydı ? Bu sorular içinde az önce kapattım kitabın kapağını.

Etkisinden uzun süre kurtulamayacağım bu doğru, bir serüvenin bir zamanlar içinde yolculuğun daha sonuna geldiğim için üzgünüm elbette. Kitap gerçekten çok uzundu, içerisinde çok fazla karakter vardı. Orada burada, evde işte, dağda bayırda okuyup bitirdiğim bu kitap, onu okumak için girdiğim bütün zahmetlere değerdi şüphesiz.

Peki tüm bunlar gerçek miydi ? Büyük Sultan, Yavuz Sultan, Selim.. Şah Sultan, Kıble-i Alem Şah Efendi, Şah İsmail, Hatai..
Allah teala günahlarınızı bağışlasın.. Dünya sizler gibisini görmez bir daha.
Tavsiye ediyor muyum ?
Hala yerinizde durmanız hata, hemen bir kitapçıya koşun.
Okuduğum ilk İskender Pala kitabıydı. Doğrusu büyük emek, büyük cesaret..
Teşekkürler İskender Pala, Allah ömrüne bereket versin..
390 syf.
·Beğendi·9/10·
Yavuz sultan selim ile sah ismail arasındaki tarihi sureci anlatirken tarafsizligini korumaya çalışan yazarimiz yine ask ve tarihi edebiyatla harmanlamis.

Giriş seviyesi okuyacular icin okundugunda keyif alinilabilecek harika bir kitap.
"Dış yerine içi, suret yerine ruhu sevmek gerekir. Hayat ancak sevgiyle tatlıdır ve sevgilisiz dünyada hayat sürmek beyhudedir."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Şah ve Sultan
Baskı tarihi:
Kasım 2010
Sayfa sayısı:
390
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054322374
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kapı Yayınları
Baskılar:
Şah ve Sultan
Şah ve Sultan
Tutku... Güzellik... Aşk ve savaş. Sadece gönüllerin değil alınların, kemiklerin ve gözlerin alev alev yandığı savaş.
Kahramanlarını, Yavuz Sultan Selim'i de Şah İsmail'i de tarihin merdivenlerinde bir basamak aşağı indiren bir basamak yukarı çıkaran savaş.

Çaldıran... Şimdi Çaldıran ne 500 yıl geride ne 500 yıl ileride.
Savaş tasında büyücünün gördüğü neydi? Kızılbaşlık!
Sünnilik! İktidar hırsı. Aşkın bir çökelti gibi dondurduğu zaman!
Korku? Ya o? Yazar biraz da korkuların üstüne gidendir.
Tarih ileriye doğru çözüldükçe ağacın kökleri de görülecektir.
Alevi de Sünni de bağlıdır o köke. Birdir o toprakta.
Gölgeler büyümüşse ışığı değil korkuyu yenmek gerekir.
Karanlık ve kör ışığın egemenliği boğmasın artık nesilleri.
Ve işte bir kez daha aşk!

Şiir kadar iktidar atında rüzgâra ve ateşe doğru yol alan iki hükümdar. Şah ve Sultan... Dünya incisi zarif ve asil kadınlar. Yeminlerine bağlı erkekler. Masal kadar gerçek. Büyüleyici olduğu kadar umut verici. Şah&Sultan her cümlesi aşkla okunacak bir kitap.
İskender Pala'dan...
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 15.925 okur

 • Hacer Yardımcı
 • Nezete
 • Bünyamin BULUT
 • Cihan
 • Rana Kayalar
 • Berrin Ulu
 • Muhammet Ağdaş
 • Salim Katrancı
 • Cansu
 • Merve EREN

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%14.2
14-17 Yaş
%7
18-24 Yaş
%23.8
25-34 Yaş
%25.2
35-44 Yaş
%20.6
45-54 Yaş
%7
55-64 Yaş
%0.5
65+ Yaş
%1.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%62.3
Erkek
%37.6

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%31.6 (1.170)
9
%25.2 (934)
8
%20.9 (776)
7
%10.8 (401)
6
%4.2 (155)
5
%2.1 (78)
4
%0.7 (25)
3
%0.8 (29)
2
%0.2 (8)
1
%0.6 (23)

Kitabın sıralamaları