Şu Çılgın Türkler

·
Okunma
·
Beğeni
·
42196
Gösterim
Adı:
Şu Çılgın Türkler
Baskı tarihi:
2007
Sayfa sayısı:
752
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752201279
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bilgi Yayınları
1948 yılında on arkadaşıyla on gün boyunca, Polatlı´dan Dumlupınar´a kadar yayan yürüyen Turgut Özakman, Milli Mücadelenin romanını yazmaya o gün karar vermiş. Şu Çılgın Türkler 57 yıllık bir araştırmanın ürünüdür.Şu Çılgın Türkler, dünyadaki en meşru, en ahlaklı, en haklı, en kutsal savaşlardan birinin, emperyalizme karşı verilmiş ve kazanılmış ilk kurtuluş savaşının, bir millileşme ihtilalinin romanıdır.Cumhuriyetimize karşı yapılan saldırıların en yoğun olduğu şu günlerde, cumhuriyetin kılık değiştire değiştire gelen emperyalizme rağmen nasıl kazanıldığının eşsiz öyküsü.
752 syf.
·7 günde·10/10
Hafta içi her gün geç saatlere kadar iş yerinde mesaiye kalarak çalışmış olmama rağmen 1 hafta boyunca göz yaşları içinde kalarak bitirdim bu şaheseri. Şu an aklımda 2 soru var: Birincisi kitabı yarım bıraktığını bildiren 135 okur bunu neden ve nasıl yapabildi? İkincisi ise kurtuluş savaşımız orta öğretimde neden ayrı bir ders olarak okutulmaz da inkılap tarihi dersi içerisinde birkaç ünite ile geçiştirilir?
752 syf.
·71 günde·Beğendi·10/10
Rahmetli Turgut Özakman'ın muhteşem “Şu Çılgın Türkler” kitabı, yakın Türk tarihini anlattığı 3'lemenin ilk kitabıdır. Bir tarih sever olarak çok beğenerek okudum ve ne kadar katı kural birisi olsam da, okurken yeri geldiğinde gözyaşlarıma hakim olamadığım birçok bölümüne şahit oldum. Henüz okumamış olanlar için şiddetle tavsiye edebilirim.
 • Melekler ve Şeytanlar
  8.7/10 (4.482 Oy)4.544 beğeni19.276 okunma1.404 alıntı62.200 gösterim
 • Da Vinci Şifresi
  8.7/10 (5.992 Oy)6.183 beğeni24.897 okunma1.240 alıntı74.132 gösterim
 • Cehennem
  8.6/10 (3.458 Oy)3.470 beğeni13.368 okunma1.442 alıntı40.964 gösterim
 • Yaban
  8.3/10 (3.645 Oy)3.388 beğeni17.909 okunma3.217 alıntı51.353 gösterim
 • Yaprak Dökümü
  8.1/10 (2.189 Oy)2.102 beğeni13.588 okunma1.113 alıntı36.719 gösterim
 • Fedailerin Kalesi Alamut
  8.9/10 (5.603 Oy)5.727 beğeni17.994 okunma4.073 alıntı79.975 gösterim
 • Şah ve Sultan
  8.5/10 (3.811 Oy)3.841 beğeni16.404 okunma2.678 alıntı52.390 gösterim
 • Sofie'nin Dünyası
  8.5/10 (4.322 Oy)4.762 beğeni16.247 okunma8.330 alıntı119.486 gösterim
 • Semerkant
  8.6/10 (7.128 Oy)7.314 beğeni25.203 okunma6.937 alıntı126.691 gösterim
 • Empati
  8.4/10 (4.365 Oy)4.393 beğeni18.270 okunma1.536 alıntı75.358 gösterim
752 syf.
·Beğendi·10/10
Okurken sürekli gözlerim yaşardı.Kesinlikle Türküm diyen herkesin okuması gereken bir kitap...
752 syf.
·12 günde·Beğendi·Puan vermedi
Mutlaka okunmalı dediğimiz kitaplar var ya onların başına lütfen bu kitabı ekleyin. Lütfen Milli Mücadele hakkında çok şey okuyun, çok kez düşünün. Ne kadar geç kalmışım kitap için. Özellikle son bölümde Atatürk'ün öğretmenlere ısrarla "Tarihimizi çocuklarımıza öğretin, gelecek sizin elinizde" demesi beni değişik hislere soktu. Özellikle alanım başta olmak üzere tüm öğretmenler okusun diyemiyorum, herkes mutlaka okumalı diyorum. Sakarya, Ankara, Afyon, İzmir.. Ne çok uğraşılmış, emperyalizmle, düşmanla, sömürgeyle, cahillikle, sığ düşüncelerle. Şöyle kitabın başından sonuna kadar ki olayları düşünüyorum da, hiçbir ulusun böyle şanlı bir tarihi yoktur. Türkün gücü, Türkün imanı, Türkün inancı, Türkün azmi Allah'ın izni ile zafere ulaştı. Hemde ayağında doğru düzgün çarığı olmayan, üstünde üniforması bulunmayan erlerimizle.. Ya kadınlarımız? Cephede, cephe gerisinde.. Ya şuan okuduğum Demirci'nin akıncıları, yiğitleri? Ne yapılırsa yapılsın ödenmeyecek çok hak var. Bize de düşen görev tarihimizi okumak, çocuklarımıza anlatmak. Haklarını böyle ödeyebiliriz. Milli Mücadelenin o ağrılı sancılarını, sadece her 30 Ağustos'ta hatırlamayalım. İzmir'in kurtuluşunu sadece 9 Eylül'de kutlamayalım. Kalıplaşmış ezber tarihten kurtulup, kendimiz çok okuyup araştıralım. Okumak, okudukça hissetmek, öğrenmek, gururlanmak için bu kitaptan başlayabilirsiniz. Okuyun. Okudukça övünün. Çünkü sen Türk ulususun. Sen kurtuluşsun. Sen Milli Mücadelesin. Sen kağnının kamyonu yendiği ataların babaların anaların çocuğusun! Oku! Okumalısın!
752 syf.
·41 günde·Beğendi·10/10
Türk İstiklal Savaşı üzerine yazılmış gerçek bir destan. Rahmetli Turgut Özakman'ın 'bu çılgınlar tarihten silinmeye mi calışıyor' cümlesine tarihi belgeler ve olaylar ışığında bir tokat gibi yapıştırdığı dünya çapında ses getiren, yer yer insanın, gurur ve iftihar duygularıyla gözlerini yaşartan, sesini titreten bir başyapıt.. hele kitabın ilk bölümünde kazanılan Birinci İnönü Zaferinin kışladaki mütevazı kutlamasını anlatan kısmı okuru efsanevi bir mücadelenin içine çekiyor.. Okur, İzmir Hükümet Konağı'na aziz bayrağımız çekilinceye kadar o serüvenin içerisindedir artık.. Turgut Özakman'ın ruhuna tekrar tekrar rahmet ve minnetle..
752 syf.
·10/10
Bu kitap hakkında söylenebilecek pek bir söz yok aslında...Turgut Özakman, Kurtuluş Savaşı'nın Batı cephesi savaşlarını sıkmadan, roman havasında kaleme almış. Kitabın yarısını gözlerim dolu dolu okudum... Kurtuluş Savaşı'nda atalarımızın vatan için, gelecek nesiller yani bizler için yaptıkları fedakarlıkları okumak gurur verici, bir o kadar da acı... Onların ülkeyi bize mümkün olan en iyi şekilde bırakmak için çabalamalarını ve ülkenin şu anki durumunu düşünmek çok, çok acı...

Her yüzyılda nadir olarak birkaç dâhi çıkar, bizim en büyük şansımız da o dâhinin bizden çıkması, kimse inanmazken kurtuluşa inanması, bağımsızlığı savunması, tam bir savaş dehası olması ve küllerinden bir ülke kurması... TEŞEKKÜRLER ATAM ♡♡♡

Yazarın sık sık üzerinde durduğu konu, Kurtuluş Savaşı'nın sondan ziyade bir başlangıç olduğu; tekrar bu duruma düşmemek adına muasır medeniyetler seviyesine çıkmamız gerektiği. Doğunun eski zararlı zihniyetinden kurtulmak, kadın- erkek eşitliğini sağlamak, dindeki yozlaşmaları aşmak, eğitime gereken önemi vermek ve insanları bilinçlendirmenin de en az bu savaşı kazanmak kadar önemli olduğunu özellikle vurguluyor.

Sadece bir kez okunup geçilecek bir kitap değil, her yıl tekrar tekrar okunmalı!!! Ders çıkarılmalı, bizler için yapılan fedakârlıklar göz ardı edilmemeli...
752 syf.
·18 günde·10/10
Ayrılmanın en zor olduğu kitaplardan biriydi benim için. Günlerdir son bölümü bekletiyorum. Biraz önce onu da okuyup bitirdim. Tabi ki çok üzgünüm.
Bir kitap değil, gerçek bir destanın içinde yaşıyorum günlerdir. Kâh yırtık çarığımla cepheler gezdim, kâh sırtımda bebeğimle kağnılar çektim. Kâh eşkiyalarla düşman yolu kestim, kâh elimde iğne iplik askerime içlik diktim. Geceler boyu paşalarla tartıştım, MUSTAFA KEMAL ile harita başında sabahladım. Uyudum, rüyamda düşman askerlerinin evimi ateşe verdiğini gördüm. Korktum, sevindim, bazen acıdan, bazen gururdan ağladım. Ne çok, ne çok şey yaşadım..
...
Hiç bir şeyi eleştiremem şu dakikada. Tarih profesörü fln değilim, şu eksik, şu yanlı yazılmış diyemem, demek de istemem zaten. Her ne yazılmışsa burada, bence tamamdır.
...
Son sözü değerli tarihçimiz, kitabın yazarı Özakman’a bırakıyorum;
“Sevgili gençler!
İstiklal Savaşı, dünyadaki en meşru, en ahlaklı, en haklı, en kutsal savaşlardan biridir. Emperyalizmi ve yamaklarını dize getiren, bir enkazdan yepyeni, çağdaş bir devlet kurmayı başaran atalarınızla gurur duyun, şehit ve gazi atalarınızın onurunu yalancılara çiğnetmeyin.
Sevgilerle. “
752 syf.
·Beğendi·10/10
Sınırları, Güney'de Afrika üzerinden İspanya'ya, Batı'da Viyana'ya dayanmış, tarihteki şanlı yerini sonuna kadar haketmiş bir imparatorluk, son 300 yıl boyunca bilim, ilim ve teknolojide geride kalarak dünya liderliğini kaybetmiş, reform ve devrimlerini yaparak sanayi devrimlerini yapmış bir Avrupa'ya ayak uyduramamış ve artık "hasta adam " tanımlamasıyla bütün topraklarını kaybetmiş , yeraltı kaynaklarını, limanlarını, demiryollarını ve hatta hazinesinin denetimini kaybetmiş bir imparatorluk, yerini küllerinden yeniden doğan, her ne pahasına olursa olsun kanının son damlasına kadar vatanını savunmaya yemin etmiş bir milletin Gazi Mustafa Kemal liderliğinde tarih sahnesinde ki yerini tekrar almasının ve yazdığı bu destanla , sömürge olmuş nice millete, özgürlük ve bağımsızlık yolunda rehber oluşunun anlatımıdır bu kitap.
752 syf.
·13 günde·Beğendi·10/10·
Kesinlikle tarih seven herkes okumalı hatta bu vatan topraklarında yaşayan herkes.Okumakta geç kaldıklarım arasında.Her sayfası ayrı bir tarih sahnesini anlatıyor fakat Türk tarihini sayfalar arasına sığdırmak ne mümkün?Üzerinde yaşadığımız coğrafya öyle zorluklar çekmiş ki,hani Mehmet Akif İstiklal Marşı'nda"Bastığın yerleri toprak diyerek geçme//Tanı düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı"diyor ya yaşanan her zorluğun özeti bu dizeler.Bu topraklar için nice kanlar dökülmüş,nice canlar geride bırakılmış,yetim çocuklar,gözleri yaşlı eşler ve onların yanı sıra topyekün milli mücadele için her şeyi göze alan Türk milleti

Öyle bir milletiz ki,kadınıyla erkeğiyle yaşlısıyla genciyle ve hatta çocuğuyla bu vatan için her şeye hazırız.Bir gün Halide Edip Anadolu'da askerlerimizin hem düşmanla hem de teçhizat eksikliğiyle savaştığını anlatmış ve Anadolu kadınlarından yardım istemiştir.O konferansta tüm kadınlar ellerinde ne varsa Türk ordusuna feda olsun diyerek masa üzerine fedakarca bırakmışlardır.Aynı şekilde cephede toplanan paralarda küçük bir çocuğun tüm varlığı olan 5 kuruşu bağışlamasıyla aslında nasıl bir millet olduğumuzu gösteriyor ve bizler milli şuurumuzla inancımızla,özverimizle Kurtuluş Savaşını kazandık ,yeni bir tarih daha yazdık.Ki Türk milleti Tarihini yaşarken tarih yazan millet.En yakın örneğimiz ise 15 Temmuz Darbe girişimi aslında.Ordumuzun kahramanlığını ve halkımızın körelmeyen vatan duygularının olduğunu çok iyi anladık.Çünkü bu topraklar uğrunda can veren yiğitlerin kanıyla sulandı.Turgut Özakman usta kalemiyle çekilen her türlü acıyı iliklerime kadar oluşturduğu anlam yüklü cümleleriyle işledi.Yazımın ilk başında da dedim ya mutlaka okumalısınız
752 syf.
·Beğendi·3/10
Bu kitaba çok defa başladım hep de yarım bıraktım Sevemedim yahu. Çok sıkıcı kitap. Çünkü ders kitabı gibi bilgi aktarıyor edebiyattan yoksun kitapları ruhsuz buluyorum. Mesela Özdil’inMustafa Kemal’i hiç sıkıcı değil asine su gibi akıyor elinizden bırakamıyorsunuz Arada ne fark var? İkisi de Atatürk’ü anlatıyor ama fark üslup Özdil sıcak sevecen edebi bir ruhla hitap etmiş okura. Seven vardır ama ben sevemedim bu kitabı. Sürüne sürüne okudum resmen. İyi okumalar var olun
752 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Mutlaka her bireyin kütüphanesinde olması gereken, yakın tarihimize hurafe ve dedikodulardan uzak kanıtlarıyla ışık tutan çok değerli bir kitap. Okumadıysanız mutlaka okuyun daha önce okuduysanız mutlaka tekrar okuyun.
752 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
Elde avuçta hiçbir şey yokken, emperyalizme, galip devletlere, Yunan ordusuna, Ermenilere, Pontus çetelerine karşı silahlı mücadeleye girişmeyi çılgınlık sayanlar çoktur. Silahsızlandırılmış Türk ordusunun bu tarihteki gücü, o da kağıt üzerinde, 35-40 bin kişidir. Oysa Türkiye'deki silahlı işgalcilerin sayısı giderek 400.000 kişiyi bulacaktır. Yoksul, bitik Anadolu, 400.000 işgalciyi ve on binlerce silahlı-silahsız haini yenmeyi başaracaktır. Milli Mücadele işte bu mucizenin, bu onurlu, güzel çılgınlığın adıdır."Eserin birçok bölümünde yüreğinize dokunan öyle satırlar var ki... Kimi zaman duygulanıyor ve gözyaşlarına boğulacak gibi oluyorsunuz. Kimi zaman da Türklük gururunuz zirveye çıkıyor: "Karamürsel'de sağlam bir tek ev bile kalmamış. Ne yapacaksınız? Hava sıcak, açıkta yatarız. Biz o evleri parayla pulla değil, sabırla yapmıştık. Yine yaparız. Bizde sabır çok. Yeter ki kendi bayrağımızın altında olalım.
Türk milletinin ve Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın sabrı ve büyük fedakarlıklarıyla zafere ulaşılmış ve Milli Mücadele, milletimizin tarihine altın harflerle yazılmıştır. Turgut Özakman da tarihimizin bu altın sayfasını başarıyla öyküleştirmiştir.
M. Kemal Paşa sesini herkesin duyacağı kadar yükseltti:
"Kongreye hanım öğretmenlerimizi çağırdığınız için sizi kutlarım. Ama hanımefendileri niye böyle ayrı oturttunuz? Sizin kendinize mi güveniniz yok, yoksa Türk hanımlarının faziletine mi? Bir daha böyle bir ilkellik görmeyeceğimi ümit ederim."
Üsteğmen şaşkınlık içinde, "Bu koca topları buraya nasıl çıkardınız?" diye sordu. Bilge görünüşlü bir ihtiyar, gülümseyerek, "Değişik bir milletiz.." dedi, "..işler düzgünse ertesi günü bile düşünmeyiz, birbirimizi yeriz. İşler karıştıkça ağır ağır uyanmaya başlarız. İyice karışınca da, kenetlenip olmayacak işleri başarırız. Bunları da buraya böyle çıkardık. Çıkarmadık uçurduk."
Sovyet Rusya büyükelçisi Arlov ilk nalbanta şöyle dedi:
"Senin nalladığın at, soylu Türk ordusuyla birlikte İstanbul'a ilk giren at olsun!"
“...
Cahilce siyasetinizle koca devleti parçaladınız. Şimdi de aynı kafayla Anadolu'nun parçalanmasına sebep olacaksınız.

Vatan pahasına siyaset olur mu? Lanet olsun!" “

-Tunalı Hilmi Bey-

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Şu Çılgın Türkler
Baskı tarihi:
2007
Sayfa sayısı:
752
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752201279
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bilgi Yayınları
1948 yılında on arkadaşıyla on gün boyunca, Polatlı´dan Dumlupınar´a kadar yayan yürüyen Turgut Özakman, Milli Mücadelenin romanını yazmaya o gün karar vermiş. Şu Çılgın Türkler 57 yıllık bir araştırmanın ürünüdür.Şu Çılgın Türkler, dünyadaki en meşru, en ahlaklı, en haklı, en kutsal savaşlardan birinin, emperyalizme karşı verilmiş ve kazanılmış ilk kurtuluş savaşının, bir millileşme ihtilalinin romanıdır.Cumhuriyetimize karşı yapılan saldırıların en yoğun olduğu şu günlerde, cumhuriyetin kılık değiştire değiştire gelen emperyalizme rağmen nasıl kazanıldığının eşsiz öyküsü.

Kitabı okuyanlar 12.515 okur

 • ♡Nehir♡
 • Dilber
 • jk
 • Yasemin kalmaz
 • Umut Akpınar
 • Seyitali Emir Ongur
 • Nihan Çete
 • Burcu Kedici
 • Deniz
 • Kubilay Boz

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%8.4
14-17 Yaş
%3.4
18-24 Yaş
%15.8
25-34 Yaş
%30.3
35-44 Yaş
%26.4
45-54 Yaş
%12.4
55-64 Yaş
%1.7
65+ Yaş
%1.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%55.1
Erkek
%44.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%51.3 (1.663)
9
%21.9 (709)
8
%13.5 (438)
7
%6.5 (211)
6
%2 (64)
5
%1.4 (47)
4
%0.6 (19)
3
%0.6 (21)
2
%0.3 (11)
1
%1.9 (60)

Kitabın sıralamaları