Diriliş Çanakkale 1915

9,2/10  (194 Oy) · 
706 okunma  · 
175 beğeni  · 
2.576 gösterim
Kurtuluş Savaşının taç kapısı, girişi olan Çanakkale Savaşının destanı...Tarihin en eski milletlerinden birinin dirilişi… Ateşten geçerek, kan içinde, bir daha uyumamak, benliğini unutmamak, kandırılmamak, sömürülmemek, ezilmemek, ölmemek üzere çığlık çığlığa dirilişi...Çanakkale Savaşı hiç böyle yazılmadı.
Turgut Özakmanın, 353 baskı yaparak milyonlarca okura ulaşan Şu Çılgın Türkler kitabının da içinde bulunduğu üçlemenin ilk kitabı.
Tüm yeni nesillere eşi olmayan bir armağan daha.
Yazarın, Çanakkale ile ilgili dünyadaki bütün kitapları, internet sitelerini tarayarak yıllarca üzerinde çalıştıktan sonra, ucuz kahramanlık hikâyelerine, hamaset edebiyatına, şovence anlatıma yer vermeden kaleme aldığı, olağanüstü zaferin hikâyesi.


Yazar Yorumu
Çanakkale sadece Çanakkalede olup biten bir olay değil. Bunun evveliyatı önemli. O tarihteki fikir akımları önemli; ama bir de kadın hareketi var, bu da çok önemli. İki sene evvel Balkan Savaşı yapılmış, 600 yıllık bir imparatorluğun dev iki ordusu, birkaç yıl evvel kurulmuş dört küçük ülkenin ordusundan dayak yiyor, bozguna uğruyor. Bulgar ordusu ta İstanbulun eşiğine, Çatalcaya kadar geliyor. Bu ordudan Çanakkale ordusu nasıl çıkıyor? İşte kitap bu dirilişi anlatıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2008
 • Sayfa Sayısı:
  688
 • ISBN:
  9789752202474
 • Yayınevi:
  Bilgi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
siyami tatlıcıbaşı 
15 Mar 01:08 · Kitabı okudu · 19 günde · 10/10 puan

Efsanelerin 'efsaneleşen' yazarından yine bir başyapıt. Cumhuriyet'in 'vatan ve birlik' mayasının yoğrulduğu, 'tükendi' sanılan bir ulusun bütün azametiyle yeniden doğduğu Çanakkale Muharebelerini kimi bir tamimle, kimi bir kınalı kuzunun hasret mektubuyla gün gün gözler önüne seren... Yine bizi alıp o 'ölüm-kalım' savaşının içine çeken, muhteşem bir anlatım.. olağanüstü bir kurgu..

Hatice Nur Özcan 
01 Haz 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Şu ana kadar okuduğum en detaylı ve en güzel Türklerin mücadelesini anlatan kitap olduğunu düşünüyorum. Bence her vatansever bu kitabı okumalı ve geçmişini bilmeli. Turgut Özakman gibi Cumhuriyet ve Türkiye sevdalısı edebiyatçının elinden çıkan bu şaheseri okumanızı şiddetle tavsiye ederim :)

Muhammet Çelik 
26 Oca 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Detaylı bir Çanakkale romanı. Nerdeyse saniye saniye anlatıyor savaşı. Özellikle birkaç konunun üstüne oldukça düşülmüş. Bunlardan en çok dikkat çekeni hiç şüphesiz Mustafa Kemal'in Çanakkale savaşlarında ki yüksek başarısı. İkincisi ise Alman subayların ihanet niteliğinde ki yanlış karar ve uygulamaları.

Türk'ün en büyük kavgalarından. Varlık ile yokluk arasında ki mücadelesi ve en sonunda kitaba da ismini veren Diriliş.
Kitap ne yazık ki çoğu yerde boğulan bir anlatıma dönüyor. Bu nedenle okuyucuyu sıkabiliyor. Aynı anda birkaç olayı anlatabilmek için Özakman birkaç sayfa aralarda birkaç olayı birden işliyor olması da yine kitabı takip edilmesi güç hale getiriyor.

Yine de bir çırpıda okunacak bir kitap. Ama hikaye motifi Şu Çılgın Türkler eseri kadar yoğun olmaması da büyük dez avantaj...

Herkesin okuması gereken kitaplardan olduğu gibi kütüphanelerin baş kitabı hatta okulların ders kitabı olacak nitelikte.

Serpil Ağ 
22 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ne yazık ki, tarih bilgisi zayıf bir millet haline gelmişiz. Öyle ki kitabı okuyunca, okul yıllarımızda bizleri, tarih dersinde bir sürü safsatalarla uyutmuşlar. Turgut Özakman, kitabın adından da anlaşılacağı üzere, bu devletin küllerinden tekrar dirilişini, tarihi belgeler ışığında anlatmış okura. Aslında herkes okursa, kendince verilen dersi alsa, ülkemizde yaşanan mezhep kavgaları belki bir nebze durulur. Çünkü ırk, din, dil ayrımı gözetmeksizin Çanakkale'de savaşan şehit ve gazilerimizin bizlere anlatacağı çok şey var... Bir ulusun var olma ve ülkesini canı pahasına da olsa savunma mücadelesi...O yıllarda ülkesini korumak için evinden, ocağından ayrılan, gencecik evlatlarımızın dökülen kanları; şimdi ise ülkemizi parçalamak adına dökülen, binlere masum vatandaşımızın kanları. Geldiğimiz durum, ne kadar vahim değil mi? Şehitlerimiz nur, içinde yatsın. Acaba yattıkları yerden kalksalar, bizlere ne derler." Ey Türk Milleti, bizim canımız uğruna koruyup savunduğumuz vatanı, sen ne hakla parçalıyorsun? " diye sormazlar mı? Çanakkale deyince, içimde bir sızı oluşur. Elimde değildir ki, yaşananları görmemiş dahi olsam tahayyül etmemek. Elimde değildir ki, emperyalizme karşı başkaldırının yaşandığı o yılları, sineye çekip görmezden gelmek. Sevgili okurlar yazarın, tarihi belgelerle destekleyerek, okuyucuya bıkkınlık vermeyen akıcı diliyle yazdığı bu kitabı mutlaka okuyun!...

Ayşen 
17 Nis 08:36 · Kitabı okudu · 21 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çanakkale Savaşı bir intihar durumu.
Kendi komutanlarına güvenmeyen bir başkomutanın tüm komuta ve yetkiyi içlerinde zerre vatan savunması-vatan sevgisi bulunmayan Almanlara teslim etmesi, ardı ardına gelen hataların bedellerinin Türk'ün canıyla ödenmesi. Binlerce yurtseverin canını an düşünmeden ortaya koymasıyla yazılmış bir destan. Yıl 2017 Çanakkale Savaşı, sadece 18Mart'larda çelenklerle anılan hatta bu sene referandum propagandasına alet edilmiş bir sene-i devriye kutlaması. Anlamak-hazmetmek bir yana dursun.
Türkler olarak herzaman o ciğerimizdeki İman kuvvetimize güveniyoruz. Çanakkale Savaşı-Çanakkale Destanı bu iman kuvvetinin vücut bulmuş halidir.
Başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere cümle şehitlerimize Allah rahmet eylesin, hakkımız var mı sanmam ama haklarını helal eylesinler.

Dilek Ateş 
21 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

üçlemenin ikinci kitabı. bence kesinlikle okunmalı ve ders çıkartılmalı. Çanakkale'de özellikle şehitler anıtında çalışan görevlilerin mutlaka okuması lazım. Atalarımızdan kalan miraslara çokta sahip çıkıldığı söylenemez.. Okunmalı ve notlar alınmalı..

Nurten Ulaba 
01 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çanakkalede savaşılan cepheleri anlatıyor. İbret alınacak bir roman Heyecanla şevkle okudum. şunu gözlemledim .O günkü gafil aldanan aymaz yöneticiler., maalesef bugünde iş başındalar. İnşallah sonuç o günlere benzemez. Bu da benim hissettiklerim.
Emperyalist ülkelerden alınan her türlü maddi desteğin bedeli ağır ödenir.

Baran Gündem 
12 Nis 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Turgut Özakman'dan çok kaliteli bir tarihi belgesel/roman kitabı daha. Şu Çılgın Türkler ayrı bir efsane başka bir başyapıt fakat bu kitapta gerçekten mükemmel. Çanakkale savaşını her yönüyle, en güzel detaylarıyla roman diliyle anlatıyor. Her tarih severe her vatan severe öneririm :)

Sezgi Akpınar 
23 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çanakkale destanı yeniden yazılıyor bu kitap ile...

Barbaros Uzunköprü 
06 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kitaptan önce, tarihi romanlara ilişkin bir iki kelime sarf etmek gerekir. Tarihi romanlar, tarihi olduğu gibi yansıtmak zorunda değildir. Tarihi roman yazarları, anlattıkları döneme hiç var olmamış karakterler yerleştirebilir ve bunların rolü, tarihi romanın anlatıldığı dönemin en etkili kişisinden daha büyük olabilir. Gene de okuyucu, kitabın içeriğinden -kendi yaptığı araştırmaları da göz önünde bulundurarak- döneme ilişkin bilgiler edinebilir. Ancak, Turgut Özakman bir yönüyle diğer tarihi roman yazarlarından ayrılır ki bu onu, hem tarihçiler hem de romancılar arasında özel kılar. Özakman, diğer kitaplarında olduğu gibi Diriliş'in arkasına da neredeyse bir kitap kalınlığında referans ekleyerek romanlaştırdığı olayların/kişilerin aynı zamanda gerçekten de yaşanmış olduğunu/var olduğunu kanıtlar. Kitabın anlatımı akıcıdır. Haritalarla desteklenmiş kitabı okurken olayların tam merkezindeymiş hissine kapılırsınız.

3 /

Kitaptan 22 Alıntı

Zeynel DEMİR 
05 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Allah bu milleti ve ülkeyi cahilin, yalancının ve sahte tarihçinin şerrinden ve iktidarından korusun.

Diriliş, Turgut ÖzakmanDiriliş, Turgut Özakman
BİROL COŞKUN 
17 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Tarih bir millete bir kez dirilme hakkı verir yeniden uyursak, oyuna gelirsek, bir daha dirilemeyiz. Biz olmaktan çıkar kaybolur gideriz.

Diriliş, Turgut ÖzakmanDiriliş, Turgut Özakman
Ayşen 
27 Mar 12:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Uyduruk tarihle uyduruk gençler yetişir. Uyduruk gençlik de güçlü yabancıyı 'efendi' bilen, işgalcinin elini öpen sömürge gençliği, büyüyünce de sömürge yöneticisi, sömürge politikacısı, sömürge öğretmeni, sömürge işadamı, sömürge yazarı, sömürge tarihçisi olur.

Diriliş, Turgut Özakman (Sayfa 14)Diriliş, Turgut Özakman (Sayfa 14)
Ayşen 
31 Mar 14:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yurdunu anası gibi, kadını gibi, çocuğu gibi seven, canından aziz bilen çılgın Türkler...

Diriliş, Turgut Özakman (Sayfa 152)Diriliş, Turgut Özakman (Sayfa 152)
Sezgi Akpınar 
23 Eki 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Karşılarında yalnız bu 130 kişi vardı. 130 kişi, sayısı bini geçen Fransızlara köyden dışarı adım attırmadı.
Türklerden böyle aşılmaz bir direniş beklemeyen Fransızların hesapları ve akılları karıştı.

Diriliş, Turgut Özakman (Sayfa 245)Diriliş, Turgut Özakman (Sayfa 245)

En zararlı cahillik dinde cahillikti ve çok yaygındı, sömürülmeye, azdırılmaya açıktı.

Diriliş, Turgut ÖzakmanDiriliş, Turgut Özakman

Ali Ulvi Elöve
Dağ başını duman almış
Gümüş dere durmaz akar
Güneş ufuktan şimdi doğar
Yürüyelim arkadaşlar

Sesimizi yer, gök, su dinlesin
Sert adımlarla her yer inlesin

Bu gök, deniz nerede var
Nerede bu dağlar, taşlar
Bu ağaçlar, dağlar kuşlar
Yürüyelim arkadaşlar

Sesimizi yer, gök, su dinlesin
Sert adımlarla her yer inlesin

Diriliş, Turgut Özakman (Sayfa 538 - Bilgi Yayınevi)Diriliş, Turgut Özakman (Sayfa 538 - Bilgi Yayınevi)
Ayşen 
 31 Mar 14:09 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

...
"Sevgili paşam, İngiliz askeri iyidir ama vatan savaşı nedir bilemez. Bunların subayları da erleri de emperyalist siyasetin emrinde ve vatandan uzakta, sömürü ve çıkar için dövüşmüş insanlardır. Bu yüzden vatanı için dövüşen bir askerin gücünü, kararlılığını, fedakarlığını da bilemez ve ölçemezler. Biz şimdi Çanakkale'de vatanımızı savunuyoruz. Vatanını savunan askerin gücü silahın gücünü aşar. İngiliz, vatanını savunan Türk'ü ne anlayabilir, ne yenebilir."

Diriliş, Turgut Özakman (Sayfa 166)Diriliş, Turgut Özakman (Sayfa 166)
KübraOCAK 
26 Şub 00:46 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

...Vatanını savunan askerin gücü silahın gücünü aşar. İngiliz, vatanını savunan Türk'ü ne anlayabilir, ne yenebilir.

Diriliş, Turgut ÖzakmanDiriliş, Turgut Özakman

Bir yandan kadınların birinci ve asıl görevi analıktır, çocuk yetiştirmektir, analık kutsaldır diyoruz, öte yandan da kadınları körkütük cahil bırakıyor, çocuklarının önünde aşağılıyor, hatta dövüyoruz. Birçok açıdan tedaviye muhtaç bir toplumuz.

Diriliş, Turgut ÖzakmanDiriliş, Turgut Özakman
3 /