Diriliş Çanakkale 1915

9,2/10  (235 Oy) · 
814 okunma  · 
216 beğeni  · 
2.857 gösterim
Kurtuluş Savaşının taç kapısı, girişi olan Çanakkale Savaşının destanı...Tarihin en eski milletlerinden birinin dirilişi… Ateşten geçerek, kan içinde, bir daha uyumamak, benliğini unutmamak, kandırılmamak, sömürülmemek, ezilmemek, ölmemek üzere çığlık çığlığa dirilişi...Çanakkale Savaşı hiç böyle yazılmadı.
Turgut Özakmanın, 353 baskı yaparak milyonlarca okura ulaşan Şu Çılgın Türkler kitabının da içinde bulunduğu üçlemenin ilk kitabı.
Tüm yeni nesillere eşi olmayan bir armağan daha.
Yazarın, Çanakkale ile ilgili dünyadaki bütün kitapları, internet sitelerini tarayarak yıllarca üzerinde çalıştıktan sonra, ucuz kahramanlık hikâyelerine, hamaset edebiyatına, şovence anlatıma yer vermeden kaleme aldığı, olağanüstü zaferin hikâyesi.


Yazar Yorumu
Çanakkale sadece Çanakkalede olup biten bir olay değil. Bunun evveliyatı önemli. O tarihteki fikir akımları önemli; ama bir de kadın hareketi var, bu da çok önemli. İki sene evvel Balkan Savaşı yapılmış, 600 yıllık bir imparatorluğun dev iki ordusu, birkaç yıl evvel kurulmuş dört küçük ülkenin ordusundan dayak yiyor, bozguna uğruyor. Bulgar ordusu ta İstanbulun eşiğine, Çatalcaya kadar geliyor. Bu ordudan Çanakkale ordusu nasıl çıkıyor? İşte kitap bu dirilişi anlatıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2008
 • Sayfa Sayısı:
  688
 • ISBN:
  9789752202474
 • Yayınevi:
  Bilgi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
siyami tatlıcıbaşı 
15 Mar 01:08 · Kitabı okudu · 19 günde · 10/10 puan

Efsanelerin 'efsaneleşen' yazarından yine bir başyapıt. Cumhuriyet'in 'vatan ve birlik' mayasının yoğrulduğu, 'tükendi' sanılan bir ulusun bütün azametiyle yeniden doğduğu Çanakkale Muharebelerini kimi bir tamimle, kimi bir kınalı kuzunun hasret mektubuyla gün gün gözler önüne seren... Yine bizi alıp o 'ölüm-kalım' savaşının içine çeken, muhteşem bir anlatım.. olağanüstü bir kurgu..

Hatice Nur Özcan 
01 Haz 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Şu ana kadar okuduğum en detaylı ve en güzel Türklerin mücadelesini anlatan kitap olduğunu düşünüyorum. Bence her vatansever bu kitabı okumalı ve geçmişini bilmeli. Turgut Özakman gibi Cumhuriyet ve Türkiye sevdalısı edebiyatçının elinden çıkan bu şaheseri okumanızı şiddetle tavsiye ederim :)

Muhammet Çelik 
26 Oca 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Detaylı bir Çanakkale romanı. Nerdeyse saniye saniye anlatıyor savaşı. Özellikle birkaç konunun üstüne oldukça düşülmüş. Bunlardan en çok dikkat çekeni hiç şüphesiz Mustafa Kemal'in Çanakkale savaşlarında ki yüksek başarısı. İkincisi ise Alman subayların ihanet niteliğinde ki yanlış karar ve uygulamaları.

Türk'ün en büyük kavgalarından. Varlık ile yokluk arasında ki mücadelesi ve en sonunda kitaba da ismini veren Diriliş.
Kitap ne yazık ki çoğu yerde boğulan bir anlatıma dönüyor. Bu nedenle okuyucuyu sıkabiliyor. Aynı anda birkaç olayı anlatabilmek için Özakman birkaç sayfa aralarda birkaç olayı birden işliyor olması da yine kitabı takip edilmesi güç hale getiriyor.

Yine de bir çırpıda okunacak bir kitap. Ama hikaye motifi Şu Çılgın Türkler eseri kadar yoğun olmaması da büyük dez avantaj...

Herkesin okuması gereken kitaplardan olduğu gibi kütüphanelerin baş kitabı hatta okulların ders kitabı olacak nitelikte.

Serpil Ağ 
22 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ne yazık ki, tarih bilgisi zayıf bir millet haline gelmişiz. Öyle ki kitabı okuyunca, okul yıllarımızda bizleri, tarih dersinde bir sürü safsatalarla uyutmuşlar. Turgut Özakman, kitabın adından da anlaşılacağı üzere, bu devletin küllerinden tekrar dirilişini, tarihi belgeler ışığında anlatmış okura. Aslında herkes okursa, kendince verilen dersi alsa, ülkemizde yaşanan mezhep kavgaları belki bir nebze durulur. Çünkü ırk, din, dil ayrımı gözetmeksizin Çanakkale'de savaşan şehit ve gazilerimizin bizlere anlatacağı çok şey var... Bir ulusun var olma ve ülkesini canı pahasına da olsa savunma mücadelesi...O yıllarda ülkesini korumak için evinden, ocağından ayrılan, gencecik evlatlarımızın dökülen kanları; şimdi ise ülkemizi parçalamak adına dökülen, binlere masum vatandaşımızın kanları. Geldiğimiz durum, ne kadar vahim değil mi? Şehitlerimiz nur, içinde yatsın. Acaba yattıkları yerden kalksalar, bizlere ne derler." Ey Türk Milleti, bizim canımız uğruna koruyup savunduğumuz vatanı, sen ne hakla parçalıyorsun? " diye sormazlar mı? Çanakkale deyince, içimde bir sızı oluşur. Elimde değildir ki, yaşananları görmemiş dahi olsam tahayyül etmemek. Elimde değildir ki, emperyalizme karşı başkaldırının yaşandığı o yılları, sineye çekip görmezden gelmek. Sevgili okurlar yazarın, tarihi belgelerle destekleyerek, okuyucuya bıkkınlık vermeyen akıcı diliyle yazdığı bu kitabı mutlaka okuyun!...

Ayşen 
17 Nis 08:36 · Kitabı okudu · 21 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çanakkale Savaşı bir intihar durumu.
Kendi komutanlarına güvenmeyen bir başkomutanın tüm komuta ve yetkiyi içlerinde zerre vatan savunması-vatan sevgisi bulunmayan Almanlara teslim etmesi, ardı ardına gelen hataların bedellerinin Türk'ün canıyla ödenmesi. Binlerce yurtseverin canını an düşünmeden ortaya koymasıyla yazılmış bir destan. Yıl 2017 Çanakkale Savaşı, sadece 18Mart'larda çelenklerle anılan hatta bu sene referandum propagandasına alet edilmiş bir sene-i devriye kutlaması. Anlamak-hazmetmek bir yana dursun.
Türkler olarak herzaman o ciğerimizdeki İman kuvvetimize güveniyoruz. Çanakkale Savaşı-Çanakkale Destanı bu iman kuvvetinin vücut bulmuş halidir.
Başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere cümle şehitlerimize Allah rahmet eylesin, hakkımız var mı sanmam ama haklarını helal eylesinler.

Albatros 
10 Haz 01:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Mustafa Kemal Atatürk ve ortaya koydugu fedakarliklarla ilgili GERCEK bilgiler edinmek istiyorsaniz, Turk askerinin vatan ugruna attigi adimlardan haberdar olmak istiyorsaniz ve aklinizda suphe uyanmadan acaba gercekmidir bu diye dusunmeden inanmak istiyorsaniz evet doğru adrestesiniz. Sayfalardaki kaynaklar o kadar yogun ki sayfanin yarisi ustte okudugunuz bilgilere ait kaynakcalardan ibaret. Neredeyse tum tarih kitaplarini didik didik etmis ve gercek bilgileri sunmus bizlere. Bu kalinlikta ve tarih kokan bir kitap bundan daha akici ve etkileyici olamaz. Tuyleriniz diken diken olacaktir.

gozde gokmen 
14 Haz 11:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Çanakkale'nin hurafelere ihtiyacı yoktur. Çünkü Çanakkale'nin kendisi olağanüstüdür. "
Turgut ÖZAKMAN
Lütfen bu kitabı okurken arka taraftaki kaynakçada verilen notları dönüp okumayı ihmal etmeyin. Yazar arkada kendi yorumuna yer vermiş. Her bir cümlesi çok değerli.

Dilek Ateş 
21 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

üçlemenin ikinci kitabı. bence kesinlikle okunmalı ve ders çıkartılmalı. Çanakkale'de özellikle şehitler anıtında çalışan görevlilerin mutlaka okuması lazım. Atalarımızdan kalan miraslara çokta sahip çıkıldığı söylenemez.. Okunmalı ve notlar alınmalı..

Nurten Ulaba 
01 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çanakkalede savaşılan cepheleri anlatıyor. İbret alınacak bir roman Heyecanla şevkle okudum. şunu gözlemledim .O günkü gafil aldanan aymaz yöneticiler., maalesef bugünde iş başındalar. İnşallah sonuç o günlere benzemez. Bu da benim hissettiklerim.
Emperyalist ülkelerden alınan her türlü maddi desteğin bedeli ağır ödenir.

Baran Gündem 
12 Nis 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Turgut Özakman'dan çok kaliteli bir tarihi belgesel/roman kitabı daha. Şu Çılgın Türkler ayrı bir efsane başka bir başyapıt fakat bu kitapta gerçekten mükemmel. Çanakkale savaşını her yönüyle, en güzel detaylarıyla roman diliyle anlatıyor. Her tarih severe her vatan severe öneririm :)

3 /

Kitaptan 48 Alıntı

Zeynel DEMİR 
05 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Allah bu milleti ve ülkeyi cahilin, yalancının ve sahte tarihçinin şerrinden ve iktidarından korusun.

Diriliş, Turgut ÖzakmanDiriliş, Turgut Özakman
BİROL COŞKUN 
17 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Tarih bir millete bir kez dirilme hakkı verir yeniden uyursak, oyuna gelirsek, bir daha dirilemeyiz. Biz olmaktan çıkar kaybolur gideriz.

Diriliş, Turgut ÖzakmanDiriliş, Turgut Özakman
Ayşen 
27 Mar 12:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Uyduruk tarihle uyduruk gençler yetişir. Uyduruk gençlik de güçlü yabancıyı 'efendi' bilen, işgalcinin elini öpen sömürge gençliği, büyüyünce de sömürge yöneticisi, sömürge politikacısı, sömürge öğretmeni, sömürge işadamı, sömürge yazarı, sömürge tarihçisi olur.

Diriliş, Turgut Özakman (Sayfa 14)Diriliş, Turgut Özakman (Sayfa 14)
M. 
11 Haz 17:29 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Devlet nasıl kurtulur?
Devlet pek çok sorun içinde yüzmekteydi. Zorlukla ayakta duruyordu. Anadolu'yu anavatan yapmamış, imar edememiş, hastaneler ve okullarla donatamamıştı. Büyük askeri depoları, işyerlerini Anadolu'ya dağıtamamış, İstanbul'da toplamıştı. Halk hemen her konuda ürküntü verecek kadar bilgisizdi. Hurafeler, mucize ve keramet hikayeleri, cinler, periler, ruhlar, hortlaklar, kuyu anaları, kesik başlar ile birlikte yaşamaktaydı. Kadınların durumu ise çok acıklıydı.
Çözüm?
Herkesin bir reçetesi vardı.
M. Kemal'inki tek sözcüktü: Akıl.

Diriliş, Turgut Özakman (Sayfa 426)Diriliş, Turgut Özakman (Sayfa 426)
Ayşen 
31 Mar 14:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yurdunu anası gibi, kadını gibi, çocuğu gibi seven, canından aziz bilen çılgın Türkler...

Diriliş, Turgut Özakman (Sayfa 152)Diriliş, Turgut Özakman (Sayfa 152)
M. 
12 Haz 09:40 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Uyuma ey Türk!
Dirliğin, birliğin, dilin, benliğin, tarihin, yurdun, adın bir kez daha giderse, bir daha hiçbiri geri dönmez.

Diriliş, Turgut Özakman (Sayfa 560)Diriliş, Turgut Özakman (Sayfa 560)
M. 
04 Haz 19:06 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bir gençlik yalanla dolanla yetiştirilip eğitilir mi? Bu gençlikten kime hayır gelir?

Diriliş, Turgut Özakman (Sayfa 8)Diriliş, Turgut Özakman (Sayfa 8)
M. 
07 Haz 22:59 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bir komutan her şeyden önce savaş alanını iyi okuyabilmeli. Coğrafyayı ordunun dostu, müttefiki yapabilmeli.

Diriliş, Turgut Özakman (Sayfa 200)Diriliş, Turgut Özakman (Sayfa 200)
M. 
08 Haz 21:27 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Türk geri geliyor! Tarih bir millete bir kez dirilme hakkı verir. Yeniden uyursak, oyuna gelirsek, bir daha dirilemeyiz. Biz olmaktan çıkar, kaybolur gideriz.

Diriliş, Turgut Özakman (Sayfa 220)Diriliş, Turgut Özakman (Sayfa 220)
5 /