Diriliş Çanakkale 1915

9,2/10  (154 Oy) · 
625 okunma  · 
141 beğeni  · 
2.392 gösterim
Kurtuluş Savaşının taç kapısı, girişi olan Çanakkale Savaşının destanı...Tarihin en eski milletlerinden birinin dirilişi… Ateşten geçerek, kan içinde, bir daha uyumamak, benliğini unutmamak, kandırılmamak, sömürülmemek, ezilmemek, ölmemek üzere çığlık çığlığa dirilişi...Çanakkale Savaşı hiç böyle yazılmadı.
Turgut Özakmanın, 353 baskı yaparak milyonlarca okura ulaşan Şu Çılgın Türkler kitabının da içinde bulunduğu üçlemenin ilk kitabı.
Tüm yeni nesillere eşi olmayan bir armağan daha.
Yazarın, Çanakkale ile ilgili dünyadaki bütün kitapları, internet sitelerini tarayarak yıllarca üzerinde çalıştıktan sonra, ucuz kahramanlık hikâyelerine, hamaset edebiyatına, şovence anlatıma yer vermeden kaleme aldığı, olağanüstü zaferin hikâyesi.


Yazar Yorumu
Çanakkale sadece Çanakkalede olup biten bir olay değil. Bunun evveliyatı önemli. O tarihteki fikir akımları önemli; ama bir de kadın hareketi var, bu da çok önemli. İki sene evvel Balkan Savaşı yapılmış, 600 yıllık bir imparatorluğun dev iki ordusu, birkaç yıl evvel kurulmuş dört küçük ülkenin ordusundan dayak yiyor, bozguna uğruyor. Bulgar ordusu ta İstanbulun eşiğine, Çatalcaya kadar geliyor. Bu ordudan Çanakkale ordusu nasıl çıkıyor? İşte kitap bu dirilişi anlatıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2008
 • Sayfa Sayısı:
  688
 • ISBN:
  9789752202474
 • Yayınevi:
  Bilgi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Hatice Nur Özcan 
01 Haz 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Şu ana kadar okuduğum en detaylı ve en güzel Türklerin mücadelesini anlatan kitap olduğunu düşünüyorum. Bence her vatansever bu kitabı okumalı ve geçmişini bilmeli. Turgut Özakman gibi Cumhuriyet ve Türkiye sevdalısı edebiyatçının elinden çıkan bu şaheseri okumanızı şiddetle tavsiye ederim :)

Muhammet Çelik 
26 Oca 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Detaylı bir Çanakkale romanı. Nerdeyse saniye saniye anlatıyor savaşı. Özellikle birkaç konunun üstüne oldukça düşülmüş. Bunlardan en çok dikkat çekeni hiç şüphesiz Mustafa Kemal'in Çanakkale savaşlarında ki yüksek başarısı. İkincisi ise Alman subayların ihanet niteliğinde ki yanlış karar ve uygulamaları.

Türk'ün en büyük kavgalarından. Varlık ile yokluk arasında ki mücadelesi ve en sonunda kitaba da ismini veren Diriliş.
Kitap ne yazık ki çoğu yerde boğulan bir anlatıma dönüyor. Bu nedenle okuyucuyu sıkabiliyor. Aynı anda birkaç olayı anlatabilmek için Özakman birkaç sayfa aralarda birkaç olayı birden işliyor olması da yine kitabı takip edilmesi güç hale getiriyor.

Yine de bir çırpıda okunacak bir kitap. Ama hikaye motifi Şu Çılgın Türkler eseri kadar yoğun olmaması da büyük dez avantaj...

Herkesin okuması gereken kitaplardan olduğu gibi kütüphanelerin baş kitabı hatta okulların ders kitabı olacak nitelikte.

Serpil Ağ 
22 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ne yazık ki, tarih bilgisi zayıf bir millet haline gelmişiz. Öyle ki kitabı okuyunca, okul yıllarımızda bizleri, tarih dersinde bir sürü safsatalarla uyutmuşlar. Turgut Özakman, kitabın adından da anlaşılacağı üzere, bu devletin küllerinden tekrar dirilişini, tarihi belgeler ışığında anlatmış okura. Aslında herkes okursa, kendince verilen dersi alsa, ülkemizde yaşanan mezhep kavgaları belki bir nebze durulur. Çünkü ırk, din, dil ayrımı gözetmeksizin Çanakkale'de savaşan şehit ve gazilerimizin bizlere anlatacağı çok şey var... Bir ulusun var olma ve ülkesini canı pahasına da olsa savunma mücadelesi...O yıllarda ülkesini korumak için evinden, ocağından ayrılan, gencecik evlatlarımızın dökülen kanları; şimdi ise ülkemizi parçalamak adına dökülen, binlere masum vatandaşımızın kanları. Geldiğimiz durum, ne kadar vahim değil mi? Şehitlerimiz nur, içinde yatsın. Acaba yattıkları yerden kalksalar, bizlere ne derler." Ey Türk Milleti, bizim canımız uğruna koruyup savunduğumuz vatanı, sen ne hakla parçalıyorsun? " diye sormazlar mı? Çanakkale deyince, içimde bir sızı oluşur. Elimde değildir ki, yaşananları görmemiş dahi olsam tahayyül etmemek. Elimde değildir ki, emperyalizme karşı başkaldırının yaşandığı o yılları, sineye çekip görmezden gelmek. Sevgili okurlar yazarın, tarihi belgelerle destekleyerek, okuyucuya bıkkınlık vermeyen akıcı diliyle yazdığı bu kitabı mutlaka okuyun!...

Nurten Ulaba 
01 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çanakkalede savaşılan cepheleri anlatıyor. İbret alınacak bir roman Heyecanla şevkle okudum. şunu gözlemledim .O günkü gafil aldanan aymaz yöneticiler., maalesef bugünde iş başındalar. İnşallah sonuç o günlere benzemez. Bu da benim hissettiklerim.
Emperyalist ülkelerden alınan her türlü maddi desteğin bedeli ağır ödenir.

Baran Gündem 
12 Nis 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Turgut Özakman'dan çok kaliteli bir tarihi belgesel/roman kitabı daha. Şu Çılgın Türkler ayrı bir efsane başka bir başyapıt fakat bu kitapta gerçekten mükemmel. Çanakkale savaşını her yönüyle, en güzel detaylarıyla roman diliyle anlatıyor. Her tarih severe her vatan severe öneririm :)

Dilek Ateş 
21 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

üçlemenin ikinci kitabı. bence kesinlikle okunmalı ve ders çıkartılmalı. Çanakkale'de özellikle şehitler anıtında çalışan görevlilerin mutlaka okuması lazım. Atalarımızdan kalan miraslara çokta sahip çıkıldığı söylenemez.. Okunmalı ve notlar alınmalı..

Sezgi Akpınar 
23 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çanakkale destanı yeniden yazılıyor bu kitap ile...

Barbaros Uzunköprü 
06 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kitaptan önce, tarihi romanlara ilişkin bir iki kelime sarf etmek gerekir. Tarihi romanlar, tarihi olduğu gibi yansıtmak zorunda değildir. Tarihi roman yazarları, anlattıkları döneme hiç var olmamış karakterler yerleştirebilir ve bunların rolü, tarihi romanın anlatıldığı dönemin en etkili kişisinden daha büyük olabilir. Gene de okuyucu, kitabın içeriğinden -kendi yaptığı araştırmaları da göz önünde bulundurarak- döneme ilişkin bilgiler edinebilir. Ancak, Turgut Özakman bir yönüyle diğer tarihi roman yazarlarından ayrılır ki bu onu, hem tarihçiler hem de romancılar arasında özel kılar. Özakman, diğer kitaplarında olduğu gibi Diriliş'in arkasına da neredeyse bir kitap kalınlığında referans ekleyerek romanlaştırdığı olayların/kişilerin aynı zamanda gerçekten de yaşanmış olduğunu/var olduğunu kanıtlar. Kitabın anlatımı akıcıdır. Haritalarla desteklenmiş kitabı okurken olayların tam merkezindeymiş hissine kapılırsınız.

İbrahim ÇEKİN 
17 Mar 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tarihin en eski milletlerinden biri, ateşten geçerek, kan içinde, bir daha uyumamak, benliğini unutmamak, sömürülmemek, ezilmemek, ölmemek üzere çığlık çığlığa diriliyordu. ''DİRİLİŞ''

Şefik Eraslan 
01 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çanakkale savaşı ve ötesine dair muhteşem bir eser. Gerçekleri ne kadar biliyoruz tam olarak bilemeyiz ama savaşın ve zaferin esintisini hissedeceğinizden şüpheniz olmasın...

3 /

Kitaptan 11 Alıntı

Zeynel DEMİR 
05 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Allah bu milleti ve ülkeyi cahilin, yalancının ve sahte tarihçinin şerrinden ve iktidarından korusun.

Diriliş, Turgut ÖzakmanDiriliş, Turgut Özakman
BİROL COŞKUN 
17 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Tarih bir millete bir kez dirilme hakkı verir yeniden uyursak, oyuna gelirsek, bir daha dirilemeyiz. Biz olmaktan çıkar kaybolur gideriz.

Diriliş, Turgut ÖzakmanDiriliş, Turgut Özakman
Sezgi Akpınar 
23 Eki 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Karşılarında yalnız bu 130 kişi vardı. 130 kişi, sayısı bini geçen Fransızlara köyden dışarı adım attırmadı.
Türklerden böyle aşılmaz bir direniş beklemeyen Fransızların hesapları ve akılları karıştı.

Diriliş, Turgut Özakman (Sayfa 245)Diriliş, Turgut Özakman (Sayfa 245)

Ali Ulvi Elöve
Dağ başını duman almış
Gümüş dere durmaz akar
Güneş ufuktan şimdi doğar
Yürüyelim arkadaşlar

Sesimizi yer, gök, su dinlesin
Sert adımlarla her yer inlesin

Bu gök, deniz nerede var
Nerede bu dağlar, taşlar
Bu ağaçlar, dağlar kuşlar
Yürüyelim arkadaşlar

Sesimizi yer, gök, su dinlesin
Sert adımlarla her yer inlesin

Diriliş, Turgut Özakman (Sayfa 538 - Bilgi Yayınevi)Diriliş, Turgut Özakman (Sayfa 538 - Bilgi Yayınevi)

Bir yandan kadınların birinci ve asıl görevi analıktır, çocuk yetiştirmektir, analık kutsaldır diyoruz, öte yandan da kadınları körkütük cahil bırakıyor, çocuklarının önünde aşağılıyor, hatta dövüyoruz. Birçok açıdan tedaviye muhtaç bir toplumuz.

Diriliş, Turgut ÖzakmanDiriliş, Turgut Özakman
Aykut Özmen 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Seyit bu güvenle, mermiyi işaret etti: "Sırtıma verin!" Cephaneciler: "Bunu taşıyamazsın Seyit!" dediler. ... Bağırdı: "Siz verin! Haydi, çabuk!"

Diriliş, Turgut Özakman (Sayfa 171)Diriliş, Turgut Özakman (Sayfa 171)

Neden böyle geri kalmış, yoksul olmuşlardı?
Nedeni ne dindi, ne de dindarlıktı. İlk aydınlanma Müslümanlığın ürünüydü. Başlıca neden dinin, dolayısıyla toplumun ve devletin, gitgide ham sofuluğun, bağnazlığın ve medrese tutuculuğunun etkisine girmiş olmasıydı. Allah'ın koyduğu kurallar ile yetinmeyip onlara yeni kurallar, yasaklar, sıkılıklar ekleyen bu anlayış öyle yaygın ve güçlüydü ki kimse karşı gelemiyordu.

Diriliş, Turgut ÖzakmanDiriliş, Turgut Özakman
Aykut Özmen 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaşlı kadın asker selamı vererek masaya yaklaştı: "Askerlerimiz büyük zafer kazanmış..." dedi, "Mübarek olsun. Kocam büyük Rus seferine, oğlum Yemen'e gittiydi. Dönünce giyerler diye onlara çoraplar ördüydüm. Dönmediler." Torbasından bir küçük temiz bohça çıkardı. Masaya koyup özenle açtı. İçinde işlemeli dört çift çorap vardı: "Hey kumandan! Bir canım, bir odam, bir de gözüm gibi sakladığım bunlarım var. Bunları sana getirdim. Gazi evlatlarıma yolla. Birkaçının ayağını sıcak tutsa benim şehitlerimin ruhu şad olur." Asker selamı verdi çıktı.

Diriliş, Turgut Özakman (Sayfa 211)Diriliş, Turgut Özakman (Sayfa 211)
Fatih St 
03 May 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

....çünkü çabuk öğrenmek zorundayız. Öğrenemezsek bir savaş değil, bir vatan kaybederiz.

Diriliş, Turgut Özakman (Sayfa 216)Diriliş, Turgut Özakman (Sayfa 216)
2 /