Kitap
Diriliş

Diriliş

Çanakkale 1915

OKUYACAKLARIMA EKLE
9.1
1.032 Kişi
3.744
Okunma
1.019
Beğeni
10bin
Gösterim
688 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 19 sa. 30 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Bilgi Yayınevi · Mart 2008 · Karton kapak · 9789752202474
Kurtuluş Savaşının taç kapısı, girişi olan Çanakkale Savaşının destanı...Tarihin en eski milletlerinden birinin dirilişi… Ateşten geçerek, kan içinde, bir daha uyumamak, benliğini unutmamak, kandırılmamak, sömürülmemek, ezilmemek, ölmemek üzere çığlık çığlığa dirilişi...Çanakkale Savaşı hiç böyle yazılmadı. Turgut Özakmanın, 353 baskı yaparak milyonlarca okura ulaşan Şu Çılgın Türkler kitabının da içinde bulunduğu üçlemenin ilk kitabı. Tüm yeni nesillere eşi olmayan bir armağan daha. Yazarın, Çanakkale ile ilgili dünyadaki bütün kitapları, internet sitelerini tarayarak yıllarca üzerinde çalıştıktan sonra, ucuz kahramanlık hikâyelerine, hamaset edebiyatına, şovence anlatıma yer vermeden kaleme aldığı, olağanüstü zaferin hikâyesi. Yazar Yorumu Çanakkale sadece Çanakkalede olup biten bir olay değil. Bunun evveliyatı önemli. O tarihteki fikir akımları önemli; ama bir de kadın hareketi var, bu da çok önemli. İki sene evvel Balkan Savaşı yapılmış, 600 yıllık bir imparatorluğun dev iki ordusu, birkaç yıl evvel kurulmuş dört küçük ülkenin ordusundan dayak yiyor, bozguna uğruyor. Bulgar ordusu ta İstanbulun eşiğine, Çatalcaya kadar geliyor. Bu ordudan Çanakkale ordusu nasıl çıkıyor? İşte kitap bu dirilişi anlatıyor.
5 mağazanın 5 ürününün ortalama fiyatı: ₺46,88
9.1
10 üzerinden
1.032 Puan · 98 İnceleme
Elvan Kasaplar
Diriliş'i inceledi.
688 syf.
·
19 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Dirilişin yaşandığı topraklarda,boğazın keskin manzarasına bakarak,106 yıl sonra hala o kahramanların soluduğu havayı soluyarak bu eseri okumaktan hiç sıkılmayacağım.Bu kaçıncı devirişim bilmiyorum. Çanakkale bir başkadır.Çanakkale'de doğup büyümek çok başkadır.Her Çanakkale'li 18 Mart sabahı ayrı duygularla sarılmış olarak uyanır.Gönlü ağlar,boğaza bir dua yollar,abdestsiz toprağa basmaya utanır.Baharda Gelibolu'da topraktan fışkıran gelinciklerde 'Mehmet'leri görür,hatta bazen hayal ettikleri gibi yaşamadığı için utanır.Anadolu toprağı da bu küçücük şehri başka türlü sever.Her yıl ziyarete gelen misafirlerimizi görerek söylüyorum. Her tarih kitabında Çanakkale'yi mutlaka görürsünüz.Ancak böyle bir anlatımı hiç bir yerde bulamazsınız.Yalansız,abartısız,belgelere dayanan muhteşem bir eser.Çanakkale Savaşlarını bize dakika dakika yaşatan,bunu yapabilmek için yıllarca araştıran,emek harcayan Turgut Özakman nur içinde yatsın,toprak onu incitmesin. Çanakkale'ye turlarla geldiğinizde bir rehber mutlaka can alıcı olayları anlatacaktır.Tabii ne kadar doğru ne kadar gerçeğe yakın anlatacak orası muamma...Ne rehberler gördüm insanların duygularını sömürüp,burada canını veren kahramanlara haksızlık eden.İşte bu sebeple benim size önerim şu olacak,bu kitabı okumadan,Çanakkale coğrafyasını inceleyip anlamadan ziyarete gelmeyin.Burada yaşananları doğru anlamak o kahramanlara borcumuz.Bilerek gelirseniz gözleriniz başka görecektir. Diriliş 1915'i ve devam kitaplarını ( Şu Çılgın Türkler ve Cumhuriyet Türk Mucizesi) her Türk evladı mutlaka ama mutlaka okumalı.Şiddetle tavsiye ediyorum. Diriliş Turgut Özakman
Diriliş
9.1/10
· 3.744 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Aliekber
Diriliş'i inceledi.
688 syf.
·
12 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Turgut Özakman'dan Çanakkale Zaferini, vatan sevgisini, fedekarlığı, cesareti, ölüme sanki bir annenin bir sevgilinin kollarına koşar gibi gözünü bile kırpmadan giden yiğitlerin, subayların askerlerin, paşaların yanı sıra aynı zamanda yöneticilerin aymazlığını, ihanetini, geri kalmışlığı, bağnazlığın anlatıldığı muhteşem bir başyapıt. Bu kitapta aynı zamanda kadınların hangi şartlarda yaşadığını, yobazlıkla, geri kafalarla nasıl mücadele ettiklerini bir kez daha anlıyorsunuz . Okurken çoğu zaman gözleriniz dolu dolu oluyor ve diyorsunuz ki; dışarıda mis gibi bir bahar varsa, güneş bukadar parlak, deniz ışıl ışılsa ve özgürce bu topraklarda herşeye rağmen huzur içinde yaşıyorsak birileri bunun bedelini kanıyla, canıyla ödediği içindir. Son olarak Mustafa Kemal Atatürk hayranı, sevdalısı, ilke ve inkılaplarının yılmaz savunucusu bir genç olarak diyorum ki! Atatürk adını Çanakkale'de yok sayanlara stadlardan, okullardan, sokaklardan silenlere ne yaparsanız yapın başaramayacaksınız. Mustafa Kemal Atatürk'ü bu milletin yüreğinden ve tarihten silemeyeceksiniz. Onun mavi gözlerindeki ışık milyonlarca gence ışık olmaya ve ülkemizi aydınlatmaya devam edecek. Allah tüm şehitlerimizden ve gazilerimizden razı olsun.
Diriliş
9.1/10
· 3.744 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
16
A.Y.
Diriliş'i inceledi.
688 syf.
·
26 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Yine efsane 3'lünün ikinci eseri olan, "Diriliş Çanakkale 1915" eserini okudum ve bitirdim. Şu Çılgın Türkleri 3 ay gibi bir sürede okuduktan ve tarihi roman tadında yaşadıktan sonra hız kesmeden hemen bu eseri okumaya karar verdim. Almış olduğum kararımın ne kadar da doğru olduğunu bu kitabı daha kısa bir sürede bitirince anladım. Üstadın ruhu şad, mekanı cennet bahçesi olsun! Bizlere böylesi güzel şeyler bıraktığı için ne kadar teşekkür etsek az kalır. Tüm tarih sever okur kitlesine kesinlikle önerebileceğim bir başyapıttır. Keyifli okumalar arkadaşlar.
Diriliş
9.1/10
· 3.744 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
21
688 syf.
·
19 günde
·
10/10 puan
Efsanelerin 'efsaneleşen' yazarından yine bir başyapıt. Cumhuriyet'in 'vatan ve birlik' mayasının yoğrulduğu, 'tükendi' sanılan bir ulusun bütün azametiyle yeniden doğduğu Çanakkale Muharebelerini kimi bir tamimle, kimi bir kınalı kuzunun hasret mektubuyla gün gün gözler önüne seren... Yine bizi alıp o 'ölüm-kalım' savaşının içine çeken, muhteşem bir anlatım.. olağanüstü bir kurgu..
Diriliş
9.1/10
· 3.744 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
45