Diriliş (Çanakkale 1915)

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.495
Gösterim
Adı:
Diriliş
Alt başlık:
Çanakkale 1915
Baskı tarihi:
Mart 2008
Sayfa sayısı:
688
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752202474
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bilgi Yayınevi
Kurtuluş Savaşının taç kapısı, girişi olan Çanakkale Savaşının destanı...Tarihin en eski milletlerinden birinin dirilişi… Ateşten geçerek, kan içinde, bir daha uyumamak, benliğini unutmamak, kandırılmamak, sömürülmemek, ezilmemek, ölmemek üzere çığlık çığlığa dirilişi...Çanakkale Savaşı hiç böyle yazılmadı.
Turgut Özakmanın, 353 baskı yaparak milyonlarca okura ulaşan Şu Çılgın Türkler kitabının da içinde bulunduğu üçlemenin ilk kitabı.
Tüm yeni nesillere eşi olmayan bir armağan daha.
Yazarın, Çanakkale ile ilgili dünyadaki bütün kitapları, internet sitelerini tarayarak yıllarca üzerinde çalıştıktan sonra, ucuz kahramanlık hikâyelerine, hamaset edebiyatına, şovence anlatıma yer vermeden kaleme aldığı, olağanüstü zaferin hikâyesi.


Yazar Yorumu
Çanakkale sadece Çanakkalede olup biten bir olay değil. Bunun evveliyatı önemli. O tarihteki fikir akımları önemli; ama bir de kadın hareketi var, bu da çok önemli. İki sene evvel Balkan Savaşı yapılmış, 600 yıllık bir imparatorluğun dev iki ordusu, birkaç yıl evvel kurulmuş dört küçük ülkenin ordusundan dayak yiyor, bozguna uğruyor. Bulgar ordusu ta İstanbulun eşiğine, Çatalcaya kadar geliyor. Bu ordudan Çanakkale ordusu nasıl çıkıyor? İşte kitap bu dirilişi anlatıyor.
Efsanelerin 'efsaneleşen' yazarından yine bir başyapıt. Cumhuriyet'in 'vatan ve birlik' mayasının yoğrulduğu, 'tükendi' sanılan bir ulusun bütün azametiyle yeniden doğduğu Çanakkale Muharebelerini kimi bir tamimle, kimi bir kınalı kuzunun hasret mektubuyla gün gün gözler önüne seren... Yine bizi alıp o 'ölüm-kalım' savaşının içine çeken, muhteşem bir anlatım.. olağanüstü bir kurgu..
Ozenle yazilmis bir savas gunlugu...Okunmayi ve okutulmayi kesinlikle hak eden bir kitap. Bana gorede kitabin baskahramani kesinlikle M.Kemal... O kadar akici ve anlasilir bir dille anlatilmiski gunlerce elimden birakamadim buda Turgut Ozakman farki olsa gerek
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.359 Oy)19.124 beğeni43.564 okunma3.024 alıntı183.718 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.926 Oy)8.886 beğeni26.423 okunma2.690 alıntı115.307 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.730 Oy)11.479 beğeni28.586 okunma1.577 alıntı149.866 gösterim
 • Olasılıksız
  8.5/10 (6.228 Oy)6.935 beğeni20.237 okunma718 alıntı113.919 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.503 Oy)7.910 beğeni21.461 okunma4.030 alıntı130.012 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.761 Oy)13.475 beğeni34.678 okunma3.453 alıntı146.712 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.602 Oy)9.106 beğeni25.445 okunma1.536 alıntı127.328 gösterim
 • Çalıkuşu
  8.8/10 (4.303 Oy)5.150 beğeni18.879 okunma820 alıntı77.921 gösterim
 • Da Vinci Şifresi
  8.7/10 (2.948 Oy)3.053 beğeni11.128 okunma238 alıntı40.819 gösterim
 • Sefiller
  9.1/10 (4.333 Oy)5.122 beğeni17.034 okunma3.563 alıntı109.643 gösterim
Detaylı bir Çanakkale romanı. Nerdeyse saniye saniye anlatıyor savaşı. Özellikle birkaç konunun üstüne oldukça düşülmüş. Bunlardan en çok dikkat çekeni hiç şüphesiz Mustafa Kemal'in Çanakkale savaşlarında ki yüksek başarısı. İkincisi ise Alman subayların ihanet niteliğinde ki yanlış karar ve uygulamaları.

Türk'ün en büyük kavgalarından. Varlık ile yokluk arasında ki mücadelesi ve en sonunda kitaba da ismini veren Diriliş.
Kitap ne yazık ki çoğu yerde boğulan bir anlatıma dönüyor. Bu nedenle okuyucuyu sıkabiliyor. Aynı anda birkaç olayı anlatabilmek için Özakman birkaç sayfa aralarda birkaç olayı birden işliyor olması da yine kitabı takip edilmesi güç hale getiriyor.

Yine de bir çırpıda okunacak bir kitap. Ama hikaye motifi Şu Çılgın Türkler eseri kadar yoğun olmaması da büyük dez avantaj...

Herkesin okuması gereken kitaplardan olduğu gibi kütüphanelerin baş kitabı hatta okulların ders kitabı olacak nitelikte.
Türkiye Üçlemesi'nin ilk kitabı Diriliş . Asıl konu Çanakkale Savaşı. 431. basımı sanırım en son basımı kitabın.Çok bir söze gerek de yok aslında. 431 kez basılmış bir kitaptan bahsediyorum :) .
Kitap belgesel roman tarzında yazılmış.Bu yüzdendir ki en ince ayrıntısına kadar anlatılan savaşı saniye saniye hissediyorsunuz sanki.Turgut Hoca kitabını yer yer resimlerle,basit çizimlerle ve fotoğraflarla destekliyor.Son bölümü yazdığı her cümlenin açıklamalarına ayırmış. Yalan yanlış,uydurmasyon,abartılı yazılan kitapları almış bir kenara fırlatmış,çıtayı da en sona çıkarmış :)
Arka planda uyanan insanlar sayesinde ufak ufak kadınların da ayaklanmalarını,örgütlenmelerini ,özgürleşme çabalarını da dile getiriyor.Ve güzel bir finalle bitiriyor kitabını.Bazı tarih kitaplarında olan abartılara yer yok kitabın içinde.Her şey gerçekçi , kanıta dayalı.Diğerlerinden önce okunması gereken bir kitap.Okunmalı.
Yine efsane 3'lünün ikinci eseri olan, "Diriliş Çanakkale 1915" eserini okudum ve bitirdim. Şu Çılgın Türkleri 3 ay gibi bir sürede okuduktan ve tarihi roman tadında yaşadıktan sonra hız kesmeden hemen bu eseri okumaya karar verdim. Almış olduğum kararımın ne kadar da doğru olduğunu bu kitabı daha kısa bir sürede bitirince anladım. Üstadın ruhu şad, mekanı cennet bahçesi olsun! Bizlere böylesi güzel şeyler bıraktığı için ne kadar teşekkür etsek az kalır. Tüm tarih sever okur kitlesine kesinlikle önerebileceğim bir başyapıttır. Keyifli okumalar arkadaşlar.
Ne yazık ki, tarih bilgisi zayıf bir millet haline gelmişiz. Öyle ki kitabı okuyunca, okul yıllarımızda bizleri, tarih dersinde bir sürü safsatalarla uyutmuşlar. Turgut Özakman, kitabın adından da anlaşılacağı üzere, bu devletin küllerinden tekrar dirilişini, tarihi belgeler ışığında anlatmış okura. Aslında herkes okursa, kendince verilen dersi alsa, ülkemizde yaşanan mezhep kavgaları belki bir nebze durulur. Çünkü ırk, din, dil ayrımı gözetmeksizin Çanakkale'de savaşan şehit ve gazilerimizin bizlere anlatacağı çok şey var... Bir ulusun var olma ve ülkesini canı pahasına da olsa savunma mücadelesi...O yıllarda ülkesini korumak için evinden, ocağından ayrılan, gencecik evlatlarımızın dökülen kanları; şimdi ise ülkemizi parçalamak adına dökülen, binlere masum vatandaşımızın kanları. Geldiğimiz durum, ne kadar vahim değil mi? Şehitlerimiz nur, içinde yatsın. Acaba yattıkları yerden kalksalar, bizlere ne derler." Ey Türk Milleti, bizim canımız uğruna koruyup savunduğumuz vatanı, sen ne hakla parçalıyorsun? " diye sormazlar mı? Çanakkale deyince, içimde bir sızı oluşur. Elimde değildir ki, yaşananları görmemiş dahi olsam tahayyül etmemek. Elimde değildir ki, emperyalizme karşı başkaldırının yaşandığı o yılları, sineye çekip görmezden gelmek. Sevgili okurlar yazarın, tarihi belgelerle destekleyerek, okuyucuya bıkkınlık vermeyen akıcı diliyle yazdığı bu kitabı mutlaka okuyun!...
Çanakkale... İçinde binlerce güneşin solduğu, vatan güneşinin doğduğu aziz toprak. Binlerce destanın yazıldığı, şehit kokan toprak parçası... Bir devrin battığı yer! Çanakkale... Bir vatan kalbinin attığı yer!

Öyle bir kitap ki... Bazı sayfalarında gözyaşı buldum, kelimelerin arasında. Bazısında kan ve toprak kokusu... Sesler duydum, "Allah, Allah" sesleri... Şarapnellere, toplara, tüfeklere dokundum, satır sonlarında. Üzerime toplar yağdı. Bir türlü bırakamadım kitabı... Çünkü o topların altında Mehmetçik kaçmamıştı. Ben de kaçamazdım. Süngümü taktım kalbime, koştum... Arıburnu'na, Conkbayırı'na, Seddülbahir'e, Kanlısırt'a...

Her duyguyu hissettim kitapta. Çünkü herşeyiyle gerçekti. Kitabın hatırı sayılır bir bölümünün kaynakça olması da gerçekliğini gözler önüne seriyor doğrusu. Bu kitap bir iki yılda yazılmış bir kitap değil. Yılların birikiminin aktığı bir başyapıt. Direniş ve Diriliş'in kitabı...

Kendi milletini yüceltirken düşmanı küçümseyen bir yazar değil Turgut Özakman. Kitabın her kısmında hakkı olana hakkını vermiş büyük bir yazar. O zamanın kadınlarının direnişini de es geçmemesi saygımı bin kat arttırdı. Ortada öyle büyük bir emek var ki karşılığı verilmeli. Bu kitap okunmalı, okutulmalı...
Çanakkale hakkında yazılan eserlerin en kapsamlısı, en objektifi, en mükemmeli bu kitap. Adının Diriliş olarak basılması takdire şayan. Her Türk gencinin ecdadını tanimasi adına bu kitabı okumasi lazim. Hatta okullarda bile okutulmasi gerek diye düşünüyorum. Kitap ile ilgili yapilabilecek en guzel yorumu eserin arka kapagindan bir cümle ile bitirmek istiyorum.

"Bundan sonra bir dış kuvvetten, ancak Çanakkale'yi yasamayanlar, milli tarihi okuyup kavrayamayanlar ile onursuzlar ve satılıklar korkacaktı "
Çanakkale Savaşı bir intihar durumu.
Kendi komutanlarına güvenmeyen bir başkomutanın tüm komuta ve yetkiyi içlerinde zerre vatan savunması-vatan sevgisi bulunmayan Almanlara teslim etmesi, ardı ardına gelen hataların bedellerinin Türk'ün canıyla ödenmesi. Binlerce yurtseverin canını an düşünmeden ortaya koymasıyla yazılmış bir destan. Yıl 2017 Çanakkale Savaşı, sadece 18Mart'larda çelenklerle anılan hatta bu sene referandum propagandasına alet edilmiş bir sene-i devriye kutlaması. Anlamak-hazmetmek bir yana dursun.
Türkler olarak herzaman o ciğerimizdeki İman kuvvetimize güveniyoruz. Çanakkale Savaşı-Çanakkale Destanı bu iman kuvvetinin vücut bulmuş halidir.
Başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere cümle şehitlerimize Allah rahmet eylesin, hakkımız var mı sanmam ama haklarını helal eylesinler.
Mustafa Kemal Atatürk ve ortaya koydugu fedakarliklarla ilgili GERCEK bilgiler edinmek istiyorsaniz, Turk askerinin vatan ugruna attigi adimlardan haberdar olmak istiyorsaniz ve aklinizda suphe uyanmadan acaba gercekmidir bu diye dusunmeden inanmak istiyorsaniz evet doğru adrestesiniz. Sayfalardaki kaynaklar o kadar yogun ki sayfanin yarisi ustte okudugunuz bilgilere ait kaynakcalardan ibaret. Neredeyse tum tarih kitaplarini didik didik etmis ve gercek bilgileri sunmus bizlere. Bu kalinlikta ve tarih kokan bir kitap bundan daha akici ve etkileyici olamaz. Tuyleriniz diken diken olacaktir.
"Çanakkale'nin hurafelere ihtiyacı yoktur. Çünkü Çanakkale'nin kendisi olağanüstüdür. "
Turgut ÖZAKMAN
Lütfen bu kitabı okurken arka taraftaki kaynakçada verilen notları dönüp okumayı ihmal etmeyin. Yazar arkada kendi yorumuna yer vermiş. Her bir cümlesi çok değerli.
Tarih sever herkesin daha doğrusu her Türkün okuması gereken bir eser.Derslerde anlatılan ya da ders kitaplarında okuduğumuz tarihten farklı,Çanakkele Savaşı'nın en ince ayrıntısına kadar bize anlatan,hangi zorluklarla savaştığımızı,M.Kemal ve askerlerin yaptığı fedakarlıkları,Türk kadınının azmi,isteği ve daha nicesi...


"Uyuma ey Türk!
Dirliğin,birliğin,dilin,benliğin,tarihin,yurdun,adın bir kez daha giderse,bir daha hiçbiri geri dönmez."
Allah bu milleti ve ülkeyi cahilin, yalancının ve sahte tarihçinin şerrinden ve iktidarından korusun.
Tarih bir millete bir kez dirilme hakkı verir yeniden uyursak, oyuna gelirsek, bir daha dirilemeyiz. Biz olmaktan çıkar kaybolur gideriz.
" 57. Alay Komutanı Yarbay Hüseyin Avni Bey bayram ziyaretine gelen 27. Alayın yeni komutanı Binbaşı Halis Bey ile tabur komutanlarına:

" Beyler... dedi, İstanbul'u, mahallemi, sokağımı, evimi, eşimi, oğlumu, kızımı çok özledim. Siz burada savaşırken bırakıp izinli gitmeye utanmıştım. Şimdi Mustafa Kemal Bey sayesinde durumumuz iyileşti. Karar verdim. Ben de izne gideceğim"

"- Ne zaman?"

"- Haftaya... Birkaç gün kalsam yeter."

Hüseyin Avni Bey, öğleden sonra Halis Bey'i ziyarete gitmek istiyordu, gidemedi...
Serseri, hain, rezil bir obüs mermisi 57. Alay karargâhına düştü.

57. Alay Komutanı Yarbay Hüseyin Avni şehit oldu.

Olayı duyan vurulmuşa dönüyordu. Bayram zehir zıkkım oldu. Mustafa Kemâl Çamlıtekke'deydi.
Hüseyin Avni Bey'i ne kadar sevdiğini bilenler acı haberi söyleyip söylememekte kararsız kaldılar. Haberi vermeyi Cevat Abbas Bey üzerine aldı. İçeri girdi. Olayı kekeleyerek açıkladı. Mustafa Kemâl'in yüzüne baktı. Anlamamış ya da inanmamış gibiydi.
Sonra ağır ağır gözleri doldu, taştı, gözyaşları yüzüne akmaya başladı.
Taştan, demirden sanılan, o yorulmaz, uyumaz, acıkmaz, kurşun işlemez komutan ağlıyordu.

Gece 57. Alayın makineli tüfekleri, öfke, gazap, nefret, hınç ve lânet kustu. Makineli Tüfek Bölüğü Komutanı hiç yapmadığı bir şey yapmış, 3. Nolu tüfeğin başına kendi geçmişti.

Karşıdaki siperlerin kum torbalarını delik deşik etti, parçaladı, mazgallarını devirdi. Görünen, kımıldayan, sürünen her gölgeyi biçti. Bağıra bağıra, küfür ede ede, ağlaya ağlaya, namlu kızarana kadar...
O agir bombardiman yikintilarinin altindan Turkler dirilip kalkmislar, hicbirsey olmamis gibi dovusuyorlardi!
Nasil askerdi bu asker?
Turkleri hesaba katmamakla buyuk yanlis yapmislardi galiba...
Turgut Özakman
Sayfa 256 - Bilgi
Uyduruk tarihle uyduruk gençler yetişir. Uyduruk gençlik de güçlü yabancıyı 'efendi' bilen, işgalcinin elini öpen sömürge gençliği, büyüyünce de sömürge yöneticisi, sömürge politikacısı, sömürge öğretmeni, sömürge işadamı, sömürge yazarı, sömürge tarihçisi olur.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Diriliş
Alt başlık:
Çanakkale 1915
Baskı tarihi:
Mart 2008
Sayfa sayısı:
688
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752202474
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bilgi Yayınevi
Kurtuluş Savaşının taç kapısı, girişi olan Çanakkale Savaşının destanı...Tarihin en eski milletlerinden birinin dirilişi… Ateşten geçerek, kan içinde, bir daha uyumamak, benliğini unutmamak, kandırılmamak, sömürülmemek, ezilmemek, ölmemek üzere çığlık çığlığa dirilişi...Çanakkale Savaşı hiç böyle yazılmadı.
Turgut Özakmanın, 353 baskı yaparak milyonlarca okura ulaşan Şu Çılgın Türkler kitabının da içinde bulunduğu üçlemenin ilk kitabı.
Tüm yeni nesillere eşi olmayan bir armağan daha.
Yazarın, Çanakkale ile ilgili dünyadaki bütün kitapları, internet sitelerini tarayarak yıllarca üzerinde çalıştıktan sonra, ucuz kahramanlık hikâyelerine, hamaset edebiyatına, şovence anlatıma yer vermeden kaleme aldığı, olağanüstü zaferin hikâyesi.


Yazar Yorumu
Çanakkale sadece Çanakkalede olup biten bir olay değil. Bunun evveliyatı önemli. O tarihteki fikir akımları önemli; ama bir de kadın hareketi var, bu da çok önemli. İki sene evvel Balkan Savaşı yapılmış, 600 yıllık bir imparatorluğun dev iki ordusu, birkaç yıl evvel kurulmuş dört küçük ülkenin ordusundan dayak yiyor, bozguna uğruyor. Bulgar ordusu ta İstanbulun eşiğine, Çatalcaya kadar geliyor. Bu ordudan Çanakkale ordusu nasıl çıkıyor? İşte kitap bu dirilişi anlatıyor.

Kitabı okuyanlar 1.309 okur

 • Seray Özkan
 • Tuna Zollu
 • Feyza Çaka
 • Drkitapsever
 • Elisa
 • Salih Sami dinccetin
 • ghyr maeruf (غير معروف)
 • Fatih Aktaş
 • İbrahim Durak
 • Halim Aktaş

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.7
14-17 Yaş
%1.6
18-24 Yaş
%17.6
25-34 Yaş
%27.8
35-44 Yaş
%29.6
45-54 Yaş
%16.5
55-64 Yaş
%1.6
65+ Yaş
%1.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%50.5
Erkek
%49.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%56 (224)
9
%20.5 (82)
8
%12.3 (49)
7
%3.5 (14)
6
%2 (8)
5
%0.5 (2)
4
%0.5 (2)
3
%0
2
%0.8 (3)
1
%4 (16)

Kitabın sıralamaları