Çılgın Türkler - Kıbrıs

8,8/10  (30 Oy) · 
67 okunma  · 
28 beğeni  · 
895 gösterim
Türk kalmak için verilen 100 yıllık şaşırtıcı, dehşet verici mücadele.

T. Özakmanın Diriliş, Şu Çılgın Türkler ve Cumhuriyet-Türk Mucizesi eserlerinden oluşan Türkiye Üçlemesi, toplam 623 baskı yapmıştır.

Yazar bu kez yine yakın tarihimizin büyük konularından biri olan Kıbrıs sorununu yazdı. Kıbrısın fethinden günümüze kadarki çarpıcı olayları, direniş destanlarını, Kıbrısın yüz yıllık Milli Mücadelesini ve Barış Harekâtını bir bütün olarak yine belge-roman tarzında işledi. Çılgın Türkler-Kıbrısın da üçlemenin gördüğü benzersiz ilgiyi göreceğine inanıyoruz.
Okumaya başlayınca hak vereceksiniz.

Çılgın Türkler-Kıbrıstan birkaç parça:


*Donanma Kıbrısın batısından geçerek Adanın güneyindeki Larnaka (Tuzla) körfezinde demir attı. 170 kadırga, 30 kalyon ve çeşitli 160 gemi, toplam 360 gemi denizi kapladı, direklerden ufuk görünmez oldu. (1570)

*Konaktan Baf kapısındaki kışlaya gidildi. Türk bayrağı törenle indirilerek yerine İngiliz bayrağı çekildi. Bu törende protokol gereği birkaç Türk yönetici bulundu. Hepsinin gözleri doldu. Bu bayrak bu göndere elli bin şehit, binlerce gazi pahasına çekilmişti. Bu acı işlem her şehirde ve ilçede yapılacak, ay yıldız Kıbrıstan silinecekti. İndirilen bayrakları alan Türkler özenle katlayıp sakladılar. Bir gün hepsi gerekli olacaktı. Çünkü Türkün bir gün geri geleceğine inanıyorlardı.(1878)

*Rumlar kapıyı tekmeleyip banyoya daldılar. Küvetin içindeki anneyi ve üç çocuğu görmüşlerdi. Türk subayının eşi ve çocukları bunlardı işte! Görerek, nara ata ata otuz üç el ateş ettiler. Dördü de öldü. Çocukların kanları, beyin parçaları, saçları tavana sıçrayıp yapıştı. (24 Aralık 1963)

*Paraşütçüler Kıbrıs toprağına rahmet gibi yağıyorlardı. Kıbrıslı Türklerin kimi sevinçten ağlıyor, kimi şükür secdesine kapanıyor, kimi avaz avaz bağırıyordu. Denktaşın gözyaşları ip gibi yüzüne akıyordu. Acı, zulüm, ölüm, horlanma, eziyet, baskı ile dolu karanlık, kanlı yıllar sona ermişti. Bir Kıbrıs Türkü, bütün Rumlara işittirmek ümidiyle sesi çıktığı kadar bağırıyordu:

"Türkler gelirse işte böyle gelir!" (20 Temmuz 1974)

Kıbrıs Türkünün, varlığını, kimliğini, onurunu, yaşama hakkını savunmak uğruna verdiği mücadele insanlık tarihinin yüz akıdır. Bu yüzden bu kitabın hedef kitlesi "insan"dır.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  464
 • ISBN:
  9789752204225
 • Yayınevi:
  Bilgi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Hakan Kocaman 
05 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yavru Vatanımız Kıbrıs'ın varoluş mücadelesini romansı anlatımıyla, sıklıkla kaynak göstererek kaleme alan rahmetli Turgut ÖZAKMAN'a teşekkürler. Eğitim hayatı boyunca yakın geçmişimine dair çok fazla bir bilgi edinemeyen 1980 sonrasında doğan bireyler için mutlaka okunması gereken bir eser.

Semiha E. 
04 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yazarın yakın tarihimizi anlattığı mükemmel bir kitap. Söylenecek çok fazla bir şey yok. Kesinlikle okuyun, eğer imkanınız varsa sonrada KKTC gezisi yapın. Yapın ki kitapta anlatılanları daha iyi sindirip beyninizin bir köşesine kazıyın.

Demir Fesar 
17 Kas 2015 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 9/10 puan

özellikle şuanda KKTC de tek Kıbrıs hayalleri kuran hayalperestlerin ve Türkiye hakkında ileri geri konuşan bazı kıbrıslıların dikkatle okuması gereken bir kitap. Her şey tüm açıklığıyla anlatılmış...Gerçekleri görmek istiyorsanız bu kitabı okuyun derim..

Kitaptan 1 Alıntı

Türk milliyetçiliği emperyalizme bir tepki olarak doğmuştur. Özü yurtseverliktir. Soya, ırka değil, yurttaşlığa, yurtseverliğe, Anadolu'yu geçmişi ile de kucaklamaya dayanır. Türk milliyetçilğini eleştirmek yurtseverliği eleştirmektir.

Çılgın Türkler - Kıbrıs, Turgut Özakman (Sayfa 64)Çılgın Türkler - Kıbrıs, Turgut Özakman (Sayfa 64)