Dün Devlet Bugün Cemaat

Haliç'te Yaşayan Simonlar

Hanefi Avcı
Emniyet Teşkilatının efsanevi ismi, Susurluk sürecinde cesur duruşuyla gerçek bir kanun adamı tavrı gösteren Hanefi Avcı yine doğru bildiklerini söylemeye devam ediyor. Ucunun kime dokunduğuna bakmadan, yalnızca ülkesine karşı vicdani sorumluluğunu yerine getirmek için son dönemde yaşananların iç yüzünü kamuoyuna açıklıyor.  Kitap iki bölümden oluşuyor. Devlet başlıklı ilk bölümde, yıllarca devlete hizmet etmiş bir güvenlik görevlisi olarak geçirdiği fikirsel dönüşümü, bu dönüşüme neden olan olayları okurlarla paylaşıyor. Bu fikirsel dönüşümün sonucunda Avcı artık, uzun yıllar mücadele ettiği, sisteme muhalif grupların demokratik ve sağlıklı bir sistemin olmazsa olmazı olduğuna, farklı fikir ve düşüncelerin topluma zarar değil, ancak bir zenginlik katacağına, güvenlik sorununa indirgenen Kürt sorununun ancak demokratik hak ve özgürlükler alanının genişletilerek siyasi yollarla çözümlenebileceğine ve ordunun batılı ülkelerde olduğu gibi siyasetin dışında kalarak güçlü bir ordu olabileceğine inandığını açık yüreklilikle ifade ediyor. Avcı, bu kitabı yazmaktaki önemli amaçlarından birinin, böyle köklü bir değişim yaşamasına neden olan mesleki tecrübelerini aktararak, çok geniş bir kriminal yelpazede çalışmış olmanın verdiği donanımla kendinden sonra geleceklere yol göstermek olduğunu belirtiyor.  Cemaat başlıklı ikinci bölümde ise Avcı devletin çeşitli kurumlarına nüfuz etmiş cemaat yapısının son zamanlarda meydana gelen olaylardaki (özel yetkili mahkemelerin sürdürdüğü tahkikatlardan, telefon dinlemelerine, vs.) rolünü ortaya koyuyor. Cemaatin polis, ordu, MİT, jandarma, yargı ve diğer devlet kurumları içerisinde ayrı bir hiyerarşik örgütleme kurarak ve bu teşkilatların sistemlerini bozarak çalışmalarını engellediğinden, üstüne üstlük bu teşkilatların personeli arasında ayrım, güvensizlik ve düşmanlık yaratarak kurumları içerden ve tamir olunmaz biçimde yaraladığından bahsediyor. Bugün özellikle özel yetkili mahkemelerce yürütülen tahkikatların, arka planda cemaatin talimatı ile Emniyet İstihbarat Şubesindeki unsurları ve cemaate bağlı savcılar desteği ve zorlaması ile yürütüldüğüne, yürütülürken hukuksuz işlemlerin yapıldığına dair ciddi emareler olduğunu iddia ediyor. Tüm bu iddialarını, delilleriyle sağlam bir zemin üzerine inşa ediyor.  Avcı kitabın başlığında iki metafor kullanıyor; bunların devlet görevlilerinin, belli bir ideoloji etrafında örgütlenmiş grupların ve genel anlamda toplumun zihniyetini tanımlayabilmek için ne kadar isabetli bir biçimde seçilmiş olduğunu kitabı okuyup bitirdiğinizde anlayacaksınız. Görünen değil, perde arkasındaki gerçekleri merak ediyorsanız Emniyet teşkilatının güvenilir ve öncü ismi Hanefi Avcı'nın dürüst ve cesur sesine kulak verin!
Yazar:
Hanefi Avcı
Hanefi Avcı
Tahmini Okuma Süresi: 17 sa. 14 dk.Sayfa Sayısı: 608Basım Tarihi: 2010Yayınevi: Angora Yayıncılık
ISBN: 9789752870758Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
608 syf.
10/10 puan verdi
Bu kitapta en çok beğendiğim satırlar..Haliç o kadar kötü kokuyordu ki diyor yazar. Arabayla bile geçerken camları kapatıp hızla uzaklaşıyordum oradan diyor. Ama Haliç'in etrafında ki parkta insanlar piknik yapıyordu ve bu kötü koku onları rahatsız etmiyordu.Uzun süre kötü ortamlara maruz kalan insanlar artık o kötü kokuya alışıyor ve bundan rahatsız olmuyorlardı..
Haliç'te Yaşayan Simonlar
Haliç'te Yaşayan SimonlarHanefi Avcı · Angora Yayıncılık · 20102,207 okunma
Reklam
608 syf.
8/10 puan verdi
·
8 günde okudu
Yazar ilgili insanların araştırıp okuduğu, haberlerde gördüğü bazı olayları kendi yaşadıklarıyla birlikte derleyip kaleme almış.Malumun ilanı bir bakıma. Takdir edilmesi gereken yönü, emniyet müdürü olduğu zaman bu kitabı yazmış olması. Yozlazlaşmanın, beceriksizliğin, işbilmezliğin ilanı olmuş. Dibe vurmuş bir sistemin, rüşvet, ihale avantacılığının, işkence ve baskının sıradanlaşmasının, vatandaşın devlet nazarındaki önemsizliğinin, particiliğin, cemaatçiliğin en yüksek düzeyde görev almış bürokratın ağzından anlatıldığı resmi çöküş tarihi. Dürüst insanlar, işini yapmaya çalışan gazeteciler ne kitaplar yazıyorlar ama ne fayda. Vurdumduymaz tavır yine devam ediyor. Üstüne üstlük bu yolsuzlukları yapanlar değil de, araştırıp ortaya çıkaranlar cezalandırıyor. Hanefi Avcı da bundan nasibini aldı. Bu ülkede "kral çıplak" demenin cezası var elbette. Haliç'teki kokuya tepki vermek yerine onunla yaşamanın yolunu bulup alışmışız. Kokuya sebep olanlar da vatan, millet, sakarya, din, iman diye diye sömürebildikleri kadar sömürsünler bakalım.
Haliç'te Yaşayan Simonlar
Haliç'te Yaşayan SimonlarHanefi Avcı · Angora Yayıncılık · 20102,207 okunma
608 syf.
10/10 puan verdi
·
7 günde okudu
Daha önce hiç bu tür bir kitap okumamıştım. Okuduklarım beni hayrete düşürdü. Devlet işleri, siyaset ve politika konusunda ne kadar cahil olduğumu gördüm. Kitapta bahsi geçen birçok olaydan habersizdim ve kitabı okurken birçok yerinde bahsi geçen olayı internetten araştırmak zorunda kaldım. (Kendime not: Bu alanda kendini geliştir.)
Haliç'te Yaşayan Simonlar
Haliç'te Yaşayan SimonlarHanefi Avcı · Angora Yayıncılık · 20102,207 okunma
608 syf.
·
Puan vermedi
"Bir örgüte, ideolojik bir gruba ya da bir cemaate baglandin mi, kisi-sel iradeni ve özgürlügünù kaybedip o grubun liderliginin iradesine kendini teslim ediyorsun. Yanlis ya da dogru diye bir sey kalmiyor, grubun amaclan her seyi belirliyor, hak da adalet de izafi hale geliyor. Tipki Simon' daki gibi ideoloji karsisinda gördügün ya da bildigin degil, sana anlatilan dogru hale geliyor. Ben içinde bulundu-gum tarafin hak, adalet, iyilik diyerek Simonlasmayacagini zanne-diyordum, o yanlisa düsmek baskalanna mahsustu, bide böyle bir sey söz konusu bile olmaz sanyordum, maalesef yanilmism. Sunu artik bilmeliyiz ki karsimizda arkadaslarmiz, meslektaslarmiz yok, bir ideolojiye, bir gruba baglanmus, o grubun disiplinine tâbi olmus örgüt mensuplan var. Artik bunu kabullenmeliyiz." 12. Eylül öncesi sag -sol çatismalarindan, 1984 sonrasi PKK fa-alivetlerine, 1990'i yillarin basinda yeniden hiz kazanan (bas-ta istanbul olmak üzere) büyük illerimizdeki terör olaylarina kadar tüm ideolojik catismalarin sorusturulmasi safhasinda yer alan; büyük hayali ihracat sebekelerinden, banka dolandi-riciliklarina, ihalelere fest karistirma olaylarindan, uluslara- - rasi uyusturucu sebekelerinin sorusturulmasina kadar cok genis bir kriminal yelpazede calismis olan Emniyet'in simge ismi Hanefi Avci uzun yillar edindigi mesleki tecrübelerini ak-tarirken avni zamanda kamuoyuna olaylarin iç yüzünü anlat-mak ve ülkesine karsi vicdani sorumlulugunu yerine getirmek için siyasi gündemi mesgul eden bugunkü olaylari (özel yetkili mahkemelerin sürdürdügü tahkikatlardan, telefon dinlemele-rine, vs.) degerlendiriyor. Alıntı
Haliç'te Yaşayan Simonlar
Haliç'te Yaşayan SimonlarHanefi Avcı · Angora Yayıncılık · 20102,207 okunma
Reklam
·
Puan vermedi
Kitap iki bölüm halinde. Biri devlet diğeri cemaat. Devlet bölümünde meslek yaşantısını ve teşkilatın yapısını anlatmış, cemaat bölümünde bu yapıya nasıl müdahale edildiğini ve uyarılarını dile getiriyor. Yazdıkları yüzünden hapse düşün Avcının neden hapsedildiğini gözler önüne seren bir kitap.
Haliç'te Yaşayan Simonlar
Haliç'te Yaşayan SimonlarHanefi Avcı · Angora Yayıncılık · 20102,207 okunma
608 syf.
10/10 puan verdi
·
24 günde okudu
Simonlar Haliç'te yaşamaya devam ediyor! Belki Haliç aynı Haliç değil ama kokusu aynı. Simonların ise ismi ve cismi farklı. Fakat o günden bu güne değişen pek bir şey yok. İsmiyle, içerdiği bilgilerle, Hanefi Avcı'nın düşünceleri ve çözümleriyle harika bir kitap. En önemlisi de Hanefi Avcı vatan, millet uğruna, insanları ve
Haliç'te Yaşayan Simonlar
Haliç'te Yaşayan SimonlarHanefi Avcı · Angora Yayıncılık · 20102,207 okunma
608 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Meşhur emniyet müdüründen çok detaylı bir şekilde hazırlanmış bir araştırma eseri. Kitabın ilk bölümünde mesleğe girişi ve sonrasında yaptığı işleri anlatan yazar, ikinci bölümünde ise cemaatin yaptığı veya yaptırdığı söylenen operasyonları derinlemesine inceliyot. Cem Uzan olayı, Ergenekon gibi yakın dönemde gündem olmuş pek çok olayı irdeleyen bu kitap mutlaka okunması gerekenlerden.
Haliç'te Yaşayan Simonlar
Haliç'te Yaşayan SimonlarHanefi Avcı · Angora Yayıncılık · 20102,207 okunma
608 syf.
5/10 puan verdi
·
Beğendi
SimoN Haliç’in etrafında yaşayan insanlara bakıyordum; onlar parklarda geziyor, yemek yiyor, hatta bir kısmı piknik yapıyordu, bu kötü kokudan sanki hiç rahatsız değillerdi. Bu durum bana çok tuhaf gelmişti. Demek ki, kötü bir ortamda bulunan insanlar bir müddet sonra oraya uyum sağlayıp alışıyorlar ve bu ortamın çirkinliğini göremiyorlardı. Ne kadar kötü ve sağlıksız bir ortamda bulunulursa bulunulsun bir süre sonra kişinin bünyesi bu duruma uyum sağlayarak kötülüğün farkına yaramıyordu. Bir an için düşündüm. İnsanın içinde bulunduğu koşullara gösterdiği uyum, pis kokan bir ortama bile uzun süre kalınca alışması, bunu kabullenmesi sadece fiziki ortamla mı ilgiliydi? Yoksa düşünceler, sosyal davranışlar, etik kurallar gibi toplumsal hayatı etkileyen unsurlar için de geçerli miydi? Aynı şekilde ortama uyum sağlama anlayışını toplumsal hayatın bütün alanlarına yansıtarak, içinde yaşadığımız çok kötü ortamı bile normalleştirmiştik, dolayısıyla hiçbir rahatsızlık duymadan yaşıyorduk. İnsanlar uzun süre kaldıkları ortamda yanlışlıklara, hatalara ve bütün anormalliklere alışıyor, uyum sağlıyor.
Haliç'te Yaşayan Simonlar
Haliç'te Yaşayan SimonlarHanefi Avcı · Angora Yayıncılık · 20102,207 okunma
Reklam
608 syf.
·
Puan vermedi
#tb
Hanefi Avcı'nın meslek hayatında karşılaştığı emniyet mdr ve bağlı birimleri olan Mit, KOM gibi şubelerde gördüklerini iki bölüm olarak yazılmış kitapta. 1.bölüm DEVLET Mesleği gereği ve erkenden bir çok birimde bir çok göreve atanmış birisinin (umarım doğrudur) bu kitabı kaleme alması cok güzel.Bulunduğu birimlerde gördüğü eksikleri ve
Haliç'te Yaşayan Simonlar
Haliç'te Yaşayan SimonlarHanefi Avcı · Angora Yayıncılık · 20102,207 okunma
608 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
Emniyet Teşkilatında çalışmış Hanefi Avcı kitabın yazarıdır. Kitabın ilk bölümünde kendi meslek hayatından ve devletin kurumlarından bahsetmiştir .İkinci bölümünde ise devlet içerisindeki cemaat yapılaşmasından söz etmektedir . Yakın tarih ile ilgili davalardan bahsetmektedir .
Haliç'te Yaşayan Simonlar
Haliç'te Yaşayan SimonlarHanefi Avcı · Angora Yayıncılık · 20102,207 okunma
608 syf.
·
Puan vermedi
Haliçde yaşayan simonlar
Hanefi Avcı bir devlet memurunun anlatmaması gereken konuları anlatmış. Bazı konularda kendisine katılıyor bazı konularda şiddetle reddediyorum. Özellikle kürt kültürel sorunuyla pkk sorununu iç içe işlemesi karşı çıktığım konulardan. Öcalan nın hapisten çıkması gerektiğini dolaylı olarak söylemesi şiddetle reddettiğim konulardan. Kendi yaşamış olaylar hariç kişisel siyasi yorumları devlet adamlığı duruşundan çok uzak.. Bir emniyet müdürünün kurumsal yapı sorunlarının içsel muhasebesi ve çözüm önerileri olarak okunması gerekir.
Haliç'te Yaşayan Simonlar
Haliç'te Yaşayan SimonlarHanefi Avcı · Angora Yayıncılık · 20102,207 okunma
608 syf.
9/10 puan verdi
Unutmamak ve kandırılmamak şart
Emniyet teşkikatının yetiştirdiği nadir güzel insanlardan birinin, meslek yaşamında teşkilata çöreklenmiş din kisvesi altında ülkenin en önemli kurumu olan emniyet teşkilatındaki kutuplaşmanın ve dini cemaatin evrimleşerek nasıl terör örgütü haline geldiğinin adım adım şifrelerinin bulunduğu çok güzel bir eser. Her kitap severin kütüphanesinde mutkaka bulundurması gereken bir eser
Hanefi Avcı
Hanefi Avcı
Haliç'te Yaşayan Simonlar
Haliç'te Yaşayan SimonlarHanefi Avcı · Angora Yayıncılık · 20102,207 okunma
608 syf.
8/10 puan verdi
Medyada duyduğumuz ama arka planında neler döndüğünü görmenize, anlamanıza vesile olan bir eser. Bu tarz başarılı eser yazan araştırmacı yazarlarda mevcut fakat yazar Hanefi Avcı gibi olayların içinden gelen birisi olunca bence daha güçlü bir etki yaratıyor.
Haliç'te Yaşayan Simonlar
Haliç'te Yaşayan SimonlarHanefi Avcı · Angora Yayıncılık · 20102,207 okunma
608 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
6 günde okudu
Yıllarca bu ülkenin güvenlik birimlerinde görev yapan ve önemli terfiler alan bir kişi neden birdenbire tüm kariyerini ayaklar altına alırcasına, mesleğini yok etme pahasına böyle itiraflarla ortaya çıkar. Bu cesur insanın haklılığı yıllar sonra ispatlandı.
Haliç'te Yaşayan Simonlar
Haliç'te Yaşayan SimonlarHanefi Avcı · Angora Yayıncılık · 20102,207 okunma
608 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
3 günde okudu
“Haliç’te Yaşayan Simonlar “ kitabını 14.09.2010’da almıştım. Merak edip bir hafta sonra okumaya başlayıp 4-5 günde bitirmiştim. O zamanlar Türkçe Olimpiyatları yapılıyor, hoca efendiye kimse toz kondurmuyordu. Daha okurken Hanefi Avcı’yı tutaklarlar derken gerçekten de tutuklanmış, kitabı elinde gören arkadaşlarım da çok şaşırmıştı. Cemaatlere yönelik daha önce Uğur Mumcu’dan okuduklarım vardı, fakat Hanefi Avcı beni daha çok şaşırttı. Prens Sabahattin’in “Türkiye Nasıl Kurtulur?” kitabından ,( ki 1920 küsurlarda yazılmıştır) milletlerin karakterinde bireysellik ya da cemaatçilik eğilimi olduğu, İngiliz-Fransızve Türkler üzerinde yaptığı karşılaştırmalarla öğrenen bir okur olarak yine de şaşırdım. Son 13 yılda çok şey oldu. Bu değişimden sonra kitabı bir kez daha okumak ayrı bir lezzet verdi. Yazarı samimi buldum. Eğitimin iş hayatına bizi çok da hazırlamadığı, mesleğin en çok sahada çalışılarak öğrenildiği kısmına üzülerek katılıyorum. Öte yandan Simon kelimesine yüklediği anlama bayıldım. Simon, sorgulamadan- körükörüne kabul edenlere verilen isim. Son zamanlarda “biat” diyoruz. Neyse konuyu dağıtmayayım. Kitaba dönecek olursam Cem Ersever ile ilgili anlatılanlar, 28 Şubat anıları, PKK ile ilgili tespitleri, Kapıkule’de olanlar, İmar Bankası’nda olanlar, derin devlet, vs. çok ilgimi çekti. Türkiye’nin bir dönemini bilerek bu gün olanları anlayabilmek için okunmalı. Yazarı ilk okuduğumda çok cesur bulmuştum. Bu günki koşullarda bu fikrim güçleniyor. Sayfa sayısı gözünüzü korkutmasın. Özellikle 25 yaş üstü okurlara öneririm.
Haliç'te Yaşayan Simonlar
Haliç'te Yaşayan SimonlarHanefi Avcı · Angora Yayıncılık · 20102,207 okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.