Sherlock Holmes - Kızıl Dosya

·
Okunma
·
Beğeni
·
22,9bin
Gösterim
Adı:
Sherlock Holmes - Kızıl Dosya
Baskı tarihi:
Ocak 2017
Sayfa sayısı:
207
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059840736
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ren Yayınları
“Her zincir ancak en güçsüz halkası kadar güçlüdür.”

Sherlock Holmes

“Akıl yürütme sanatı, uzun ve sabırlı çalışmalar sonucu elde edilir. Yetenekli bir akıl yürütücü, beynini boş bir oda gibi kullanır, gereksiz bilgileri eler ve odaya sadece işine yarayanları yerleştirir. Dönüp baktığında gördüğü ise, ona doğru sonucu veren, dâhice çizilmiş tablodur.”

Kızıl Dosya, Sir Arthur Conan Doyle’un ilk Sherlock Holmes romanı olmasının yanında “Sherlock Efsanesi” diyebileceğimiz, bütün o karmaşık ve ardındaki anlaşılmaz detayları görmeyi gerektiren, okuru adeta bir suç mahallinin tam ortasına atıp bırakan maceraların sadece başlangıcıdır. Diğer bir değişle bu kitap, okurun Baker Sokağı, 221B’deki daireye ilk ziyaretidir.
186 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
İncelememi iki kısım olarak yapacağım.
I. Kısım:
Sherlock Holmes duymayanız yoktur sanırım. pek çok filmi ve dizisi mevcut. 1887'de başlayan ve tüm dünyanın tanıdığı meşhur dedektif Sherlock Holmes ve doktor Watson maceralarının ilk kitabı.
Polisiye kitaplara başlamayı düşünenler için iyi bir başlangıç olabilir. Holmes ile Watson'un nasıl bir araya geldiklerini öğrenecek ve Holmes'un kendine öz sezgisel yeteneğiyle küçük ayrıntılardan çıkardığı isabetli tahminlere hayranlık duyacaksınız. Su gibi akıp gidecek okuduklarınız.
II. Kısım
Birdenbire ne oluyoruz Sherlock Holmes nerede gibi şaşkınlık geçirdiğimiz Mormonlar bölümü. Bir an durup ben başka bir kitabımı okuyorum diyebileceğiniz kitabın ikinci kısmı. Kitabın kapağına bakıyorum, kitap doğru ama bu Mormonlarda nerden çıktı. Bana Sherlock Holmes'i geri verin. Aslında konu fena değil, bir başka kitap olsa zevkle okuyacağım bir konu. Fakat ben Sherlock okumak istiyorum. Bu yüzden kitabın bu sayfalarında okurken zorlanmadım dersem yalan olur. Neyse ki olaylar Sherlock Holmes'a bağlandı da rahatladım.
Son olarak Sherlock Holmes kitaplarına başlamak isteyenlerin başlangıç kitabı bu kitaptır.

Keyifli Okumalar...
172 syf.
·Puan vermedi
Holmes bey'i tv ekranlarından bilirdim.Yazılı olarak ilk adımımdır bu kitap , sonda olmayacak duruyor sevgili dostlar.Çoğumuzun bildiği bu karakterin özelliği, küçük görünen ayrıntılara büyük anlamlar yüklemesidir.Zincir halkalarını birleştirme görevini akıllıca ve zekice yapıp olayları çözümleme yeteneğine sahip Holmes bey.Bakmak ile görmek arasında ki farkı gözümüze hissettirmeden sokar beyefendi :)
207 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Bugün güzel bir keşif yaptığım için oldukça mutluyum. Bay Sherlock Holmes'i tanıdım çünkü. Daha önce birkaç polisiye kitabı okudum ama oldukça saçma hikayelerle ya da merak uyandırdıktan sonra şaşırtmayan sonuçlarla karşılaştım. Sherlock Holmes'in ilk kitabını denemek için aldım ve neredeyse bir solukta bitirdim. Kitap hakkında söyleyebileceklerim aslında polisiye ilgili profesyonel olmadığım için sınırlı. Fakat hikaye ilgi çekici, sürükleyici, çevirisi gerçekten güzel. Sherlock Holmes'in olaylara bakış açısı, bilgisi, ön sezileri ilgi çekici ve okurken hem keyif hem heyecan veriyor. Hikayenin geçtiği yerlerle ilgili coğrafi bilgilendirmeler yapılmış ve öğretici. Ayrıca bir ara Mormonlar ile ilgili bir kısım anlatılmaya başlayınca kitapta başka bir bölüme geçildiğini zannettim ama o bile rahatsız etmedi, keyif verdi. Sonrasında, işin öyle olmadığını ve kitabın bir bütün olarak söz konusu hikaye etrafında birleştiğini anladığım an büyük bir lezzet aldım. Şu an Sherlock Holmes'in en az birkaç tane kitabını daha tereddütsüz kütüphaneme ekleyeceğim. Daha önce polisiye okumamış olanlara ve okumayı düşünenlere mutlaka tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar.
210 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Bu kitap birçok şeyin ilki .Öncelikle benim ilk Sherlock Holmes romanım , Sherlock Holmes'in okurla tanıştığı ilk roman . Aynı zamanda birçok kez dizisini izlediğim ve arkadaşlıklarına hayran olduğum Sherlock Holmes ile Dr. Watson'un tanıştığı roman.
Meğer ikisinin yolu tesadüfen ev arkadaşı ararken ortak arkadaşlarının onları tanıştırmasıyla kesişiyormuş.Dr. Watson Afganistan'da savaş esnasında çok ciddi yaralanması sonucu emekliliğe ayrılıyor. Devletin verdiği parayla kıtkanaat geçinmek zorunda kaldığından, ekonomik durumu pek iyi olmadığından Sherlock Holmes ile ev arkadaşı olmayı kabul ediyor. İyi bir dostluğun temelleri atılıyor. Zamanla evde canı sıkıldığı için Sherlock Holmes ile birlikte olayları çözmek onun çok hoşuna gitti ve artık çok iyi bir ikili oldular. Sherlock Holmes sürekli "tümdengelim yöntemini" kullanıyor. Sanırım diğer dedektiflerden farkı o. Olayları aşama aşama söylersek hepimiz bir sonuca ulaştırırız ama direkt sonuç varsa elimizde , o sonuca giden yolları hepimiz sayamayız . İşte Sherlock Holmes da burada farkını ortaya koyuyor. Sherlock her konuda bilgili değil ama onun işine yarayan konularda -kriminoloji, anatomi vs gibi - üstün bir birikime sahip. Olayları çözmeye yarayacak şeyleri seçiyor ve beynini gereksiz konularla doldurmuyor. Kitap katilin de hayatını bu cinayeti neden işlediğini de çok detaylı anlatıyor . Açıkcası katile neredeyse hak verdim . Onun duygu değişimlerini , olayların nasıl geliştiği çok güzel bir şekilde anlatılmış. Çok uzattım sanırım :) Çok keyif aldım okurken umarım siz de alırsınız ...
207 syf.
·2 günde·6/10
Sherlock Holmes kitaplarını fazla heyecanlı buluyorum ve severek okuyorum..Bu kitabı da sürükleyiciydi fakat olayların sonucunu çok yaratıcı bulamadım maalesef.Yine de Sherlock sevenler için güzel bir kitap.
207 syf.
·1 günde·9/10
Arthur Conan Doyle'nin okuduğum ilk romanı olan Sherlock Holmes kitabı ilk kez 1887'de yayınlanmış olup ilk Sherlock Holmes kitabıdır. Hakkında çok fazla film ve dizi çekilen polisiye romanı diğer kitaplar aksine sadece bir konu içeriyor. Bazı gizemli veyaz suç içeren konularda konuya daima dedektif gerekir ve bu kitapta da bu vardır. Dr. Watson ve Sherlock Holmes'un ilk karşılaşıp tanıştığı roman iki bölümden oluşurken ikinci bölümün başında farklı bir konu üzerine gidiyormuş gibi düşünülsede ilk bölümde işlenen cinayetin nasıl işlendiğini anlatan bölüm olup fazlaca akıllıca bir anlatım içermektedir. Diğer polisiye kitaplarına göre sayfa sayısı az olan kitapta anlatım hem kolay ve harika karakterler içerdiğinden polisiye sevenler için kesinlikle raflarında bulundurup okuması gereken kitaplardan.
207 syf.
·9/10
Uzun zamandır okumak isteyip başlayamadığım bir seriydi. Sherlock Holmes sevdiğim bir karakter özellikle dizisini izledikten sonra daha çok sevdim.
Sherlock'un diğer polisiye romanlardan farklı olarak oluşturduğu çok hızlı ve pratik çözümlemelerden hoşlanmayacağımı düşünüyordum -ben sindire sindire olayın çözülmesini okumayı severim- yazar öyle güzel sunmuş ki hiç sıkılmadım ve çok hoşlandım. Katilin hikayesini hem çok güzeldi hem de çok güzel anlatılmıştı.
207 syf.
·Beğendi·10/10
Kesinlikle sıkmıyor. Bunda hemfikiriz değil mi ? Çok iyiydi. Dayanamadım yarına kadar bekleyemedim. Serinin 4 kitabını da aldım ayrıca.
Kitap hakkında kısa bi bilgi vermek istiyorum. Kitapta dikkatinizi çekecek bir yer var. 2. bölüm olarak geçen. Bura size ilk başta anlamsız gelebilir, hikaye bitti bu Kızılderili hikayesi nerden geliyor diyebilirsiniz ama sonra da kapatmak isteyebilirsiniz. Bende bunu düşündüm ama yapmayın. Okuyun. Anlayacaksınız.
Kitapta olaylar çok net ilerliyor, sizi sıkmıyor, merak ettiriyor, olayların çözümü ve nasıl çözüldüğü ise o kadar ilginizi çekiyor ki kitaptan kopamıyorsunuz.
Lafın kısası : Benim gibi dedektiflik romanlarını seviyorsanız Sherlock Holmes sizin için biçilmiş kaftan diyebilirim. İyi okumalar dilerim.
207 syf.
·251 günde·Puan vermedi
İncelememin tamamı blogda yayında, okumak için; https://adastraperaspera2.wixsite.com/...r-arthur-conan-doyle

“Sıradan olmayan bir şeyin, bir engel olmaktan öte, bir yol gösterici olduğunu size çoktan söylemiştim. Bu tür bir sorunu çözerken, en önemli şey, olayların ardında yatanlar hakkında mantık yürütebilmektir. Bu, çok faydalı ve kolay bir yoldur ama, insanlar bu yola pek başvurmazlar. Hayatın gündelik olaylarında ise ilerisi hakkında mantık yürütmek daha faydalı olduğundan, diğer yol unutulur. Sentez yoluyla mantık yürüten elli kişi varsa çözümlemelere vararak mantık yürüten bir kişi vardır.”

Bu kitap iki bölümden oluşuyor. Ben ikinci kısımdan bahsetmek istiyorum biraz, Mormonlar Diyarı. Bölümü okurken biraz sıkıcı gelebilir, ne alaka olduğunu sorgulayabilirsiniz ama sabredip sonuna kadar okuduğunuzda gerçekten güzel
bir hikaye olduğunu fark edeceksiniz. Bu hikayesinin Sherlock dizisinde oldukça farklı bir versiyonunu izledik ayrıca. Başta beni biraz sıksa da okudukça ilk kısma göre çok daha fazla sevdim bu bölümü.

Daha önce blogda Dörtlerin İmzası çizgi romanını incelemiştik. Karantina sürecinde Sherlock Holmes kitaplarını sırayla okuyup, incelemeye ve okuma sıralamasını anlatmaya karar verdim. Seriyi okumak isteyenlere belki kılavuz olur. Şimdi serinin ilk kitabı Kızıl Dosya’yı inceleyelim birlikte. Kısa bir yazı olacak zaten, daha detaylı incelemeyi tüm seri için yapacağım incelemede yazmak istiyorum. İyi okumalar. (Dörtlerin İmzası'nı okumak için; https://adastraperaspera2.wixsite.com/...yle-edginton-culbard)
tıpkı bir zamanlar bir Romalı cimrinin dediği gibi.
"Halk beni istediği gibi ıslıklasın, vız gelir bana! Ben evimdeki çekmecemde bulunan değerli şeyleri seyrederek kendimi alkışlıyorum."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sherlock Holmes - Kızıl Dosya
Baskı tarihi:
Ocak 2017
Sayfa sayısı:
207
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059840736
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ren Yayınları
“Her zincir ancak en güçsüz halkası kadar güçlüdür.”

Sherlock Holmes

“Akıl yürütme sanatı, uzun ve sabırlı çalışmalar sonucu elde edilir. Yetenekli bir akıl yürütücü, beynini boş bir oda gibi kullanır, gereksiz bilgileri eler ve odaya sadece işine yarayanları yerleştirir. Dönüp baktığında gördüğü ise, ona doğru sonucu veren, dâhice çizilmiş tablodur.”

Kızıl Dosya, Sir Arthur Conan Doyle’un ilk Sherlock Holmes romanı olmasının yanında “Sherlock Efsanesi” diyebileceğimiz, bütün o karmaşık ve ardındaki anlaşılmaz detayları görmeyi gerektiren, okuru adeta bir suç mahallinin tam ortasına atıp bırakan maceraların sadece başlangıcıdır. Diğer bir değişle bu kitap, okurun Baker Sokağı, 221B’deki daireye ilk ziyaretidir.

Kitabı okuyanlar 5,9bin okur

  • Mustafa AKDS
  • Hacer temel
  • Pesimist
  • Ceyda karabul
  • Tarih Meraklısı
  • Taaatü
  • Ozgur denizgezen
  • Murvet
  • Lady Greenwood
  • HELOŞŞ

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.6
14-17 Yaş
%13.2
18-24 Yaş
%30.3
25-34 Yaş
%30.6
35-44 Yaş
%14.1
45-54 Yaş
%4.1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%55.7
Erkek
%44.2

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%13 (201)
9
%9.1 (141)
8
%9.2 (142)
7
%5 (78)
6
%1.8 (28)
5
%1 (15)
4
%0.4 (6)
3
%0.1 (1)
2
%0.1 (1)
1
%0.1 (2)

Kitabın sıralamaları