Tony Buzan

Tony Buzan

Yazar
7.8/10
99 Kişi
·
287
Okunma
·
42
Beğeni
·
5582
Gösterim
Adı:
Tony Buzan
Unvan:
İngiliz Yazar ve Eğitim Danışmanı.
Doğum:
Londra, 2 Haziran 1942
Tony Buzan Zihin Haritalarının mucidi, Beyin Derneği’nin Başkanı, Beyin Vakfı ve Kulübü’nün Kurucusu ve Zihinsel Eğitim kavramının yaratıcısıdır.

1942’de Londra’da doğan Buzan, Psikoloji, İngilizce, Matematik ve Genel Bilimlerde çifte takdir alma başarısına ulaşarak 1964 yılında British Columbia Üniversitesi’nden mezun oldu. 1966’da Daily Telegraph’ta çalışmaya başlayan Buzan, aynı yıl International Journal of MENSA (Yüksek Zekâlılar Topluluğu) dergisini çıkardı.

Dünyanın önde gelen yazarlarından biri olarak şimdiye kadar 44 kitabı (2’si şiir kitabı, 42’si beyin, öğrenme ve zihin sporları üzerine) yayımlandı. Zihin Haritası, Parlak Zekâ, Aklını Kullan, Hafızanı Kullan, Zihnini Geliştir, Dahiler Kitabı ve Gelecek Kuşak gibi kitapları şimdiden 50 ülkede yayımlanmış ve 22 dile çevrilmiş; Buzan’ın klasiği Aklını Kullan ise bir milyondan fazla satmıştır.

Tony Buzan, aynı zamanda gerek ulusal gerekse uluslararası düzeyde birçok uydu yayını, radyo, TV ve video programının oyuncusu, sunucusu ve yapımcısı olarak uluslararası medya yıldızlarından biridir. Buzan’ın son iki videosu 1991 IVCA Festivalinde birincilik ödülü alan zihinsel harita teknikleriyle ilgili, iş yaşamına yönelik MindPower ile yanlışları başarıya dönüştürmenin yollarını gösteren If at First...’ tür.

Buzan, BP, Barclay International, Digital Equipment Corporation, Electronic Data Systems, Hewlett&Packard ve IBM gibi çokuluslu şirketlere ve hükümetlere danışmanlık yapmakta; önde gelen uluslararası işletmelerde, üniversitelerde ve okullarda konferanslar vermektedir. Genç Liderler Örgütü (nam-ı diğer, Uluslararası Multimilyonerler Örgütü) üyeleri arasında ‘Bay Beyin’ olarak bilinen Buzan, Memoriad’ın (Dünya Hafıza Şampiyonası) kurucusu ve Beyin Olimpiyatları’nın ortak kurucularındandır. Çalışmalarının çoğu öğrenme zorluğu çekenlere yardım amacına adanmıştır. Kendisi aynı zamanda dünyada en yüksek ‘yaratıcı IQ’ya sahip kişidir.

1990'lann başında Buzan iki önemli girişim başlattı: Birincisi zihinsel eğitim, iş zekâsı, artistik ve kültürel zekâ üzerine kurslar ve seminerler veren Akademi; İkincisi 21. yüzyılın zihinsel sorunlannın çözümlenmesinde şirketlere, derneklere ve eğitim kurumlarına yardımcı olmak üzere, dünyanın en parlak beyinlerinin bir araya geldiği Zekâ Enstitüsü.

Buzan. uluslararası antrenörlere ve yarışmacılara, İngiliz Olimpik Kürek Takımı’na ve İngiliz Olimpik Satranç Takımı’na danışmanlık yapmaktadır. Uluslararası Psikologlar Derneği ile Eğitim ve Gelişim Enstitüsü’nün üyesidir. Cambridge ve Bristol Üniversiteleri’nin genç girişimciler topluluklarının başkanıdır. YPO Liderlik Ödülü ve imkânsızı isteyip onu başaranlara verilen ‘Eagle Catcher-Kartal Avcısı’ ödülü Buzan’ın kariyerindeki diğer başarılarıdır.
Kulağınız şimdiye kadar tasarlanmış en olağanüstü müzik aletidir. Bu organınız sesteki milyonlarca farklı ayrıntıyı birbirinden ayırt edebilir.
Aklını en iyi şekilde kullan, hayret verici ve zihinsel evreninizi keşfetmenize yardımcı olmak için tasarlanmış bir kitaptır.
Einstein'a göre kendisi izafiyet teorisini masasının başında otururken değil bir yaz günü bir tepede uzanırken keşfetmiştir.
Zevk için, alıştırma yapmak ya da hatırlamak için özel hafıza sistemlerini ve özel hafıza sistemi tekniklerini kullanın.
Sıkıcı bir şey dinlerken "kulağınızı dört açıp" öne doğru eğilin! Dikkatinizi duyduklarınızın tam, yapıcı bir eleştirisini yapmaya vermiş bir şekilde dinleyin. Eğer bunu yaparsanız zihniniz almakta olduğunuz bilgilerin tünümü zorlamadan kabul edecektir.
Zihninizi hep açık tutun. Duygusal tetiklerinize basan sözcükler sarf edildiğinde bunları daha tarafsız bir gözle yorumlamaya ve konuşmacının bunları hangi bakış açısıyla söylediğini anlamaya çalışın. Aynı görüşte olmasanız bile, duyduğunuz bakış açılarının tıpkı sizinkiler gibi birer bakış açısından ibaret olduğunu aklınızdan çıkarmayın.
düşünürlerin ve felsefecilerin yüzyıllardır ilgisini çeken bir sorudur: insan bir şeyi diğerlerinin gördüğü gibi mi görür? Eğer ben bir renk görüyorsam ve buna "kırmızı" diyorsam ve siz de aynı rengi görüp onun gerçekten de "kırmızı" olduğunu onaylıyorsanız, yine de "aynı şeyi" gördüğümüzden emin olamayız. Çünkü hem ben hem de siz ne zaman görsek o ışık titreşimine "kırmızı" demek için eğitilmişizdir. Ancak, aynı ışık titreşiminin Her birimizin zihninde aynı görüntüyü oluşturup oluşturmadığını bilemeyiz.

Farklı ruh hallerinde aynı şey oldukça farklı olarak algılanacaktır. Her şeye "pembe gözlüklerle" bakan sevgililere ve her şeyi "kapkara" gören depresyondaki kişilere bakıp bunu anlayabilirsiniz.
264 syf.
·10/10
En iyi kişisel gelişim kitaplarından biri olarak adlandırıyorum Tony Buzan'ın bu kitabını. "Beyniniz uyuyan bir dev gibidir diyor." yazar. Beynimizin yapısı, hafızamız, yaratıcılığımız, mantık çözümleme, dinlemenin getirdiği farklılıklar ve benzeri pek çok konuyu irdeleyerek, hafıza sistemleri hakkındaki son keşifleri ayrıntılı bir şekilde sunarak bu kavramları günlük hayatımıza geçirebilme ve uygulayabilme grafikleri sunuyor biz okuyucularına. Oldukça sürükleyici ve merak uyandırıcı tüm araştırmaları, bu yüzden mutlaka okunması gereken bir kitap diyorum. Tony Buzan, zihin haritaları ve zihinsel okuryazarlık teknikleri üzerine yaptığı çalışmalarıyla bilinir.

Tony Buzan'a göre, bugüne dek öğrenme, konsantrasyon ve yaratıcılıkla ilgili edindiğimiz bilgilerin çoğu yanlış. İşte işin en can alıcı noktası da burada; doğru formülü bulmakta... Çünkü eğer bir hedefimiz varsa o hedefe yanlış formülle girdiğimizde daha az öğreniyoruz bu da bir gerçek.

Buzan, beynin sınırsız bir kapasiteye sahip olduğunu söylüyor, hafızayı nasıl güçlendirmemiz gerektiğini, yüzleri, isimleri, telefon numaralarını unutmamayı, zihin haritası çıkarmayı, vs... başka bir deyişle, hayallerimizi gerçekleştirebilmek için beynimizi doğru kullanmayı öğretiyor.

"Aklını en iyi şekilde kullan, hayret verici ve zihinsel evreninizi keşfetmenize yardımcı olmak için tasarlanmış bir kitaptır."

"Kulağınız şimdiye kadar tasarlanmış en olağanüstü müzik aletidir. Bu organınız sesteki milyonlarca farklı ayrıntıyı birbirinden ayırt edebilir."

"Zihninizi hep açık tutun. Duygusal tetiklerinize basan sözcükler sarf edildiğinde bunları daha tarafsız bir gözle yorumlamaya ve konuşmacının bunları hangi bakış açısıyla söylediğini anlamaya çalışın. Aynı görüşte olmasanız bile, duyduğunuz bakış açılarının tıpkı sizinkiler gibi birer bakış açısından ibaret olduğunu aklınızdan çıkarmayın."

"Zevk için, alıştırma yapmak ya da hatırlamak için özel hafıza sistemlerini ve özel hafıza sistemi tekniklerini kullanın."

"Dünyanın neresinde olursa olsun, kaçınızda konsantrasyon sorunu var? dediğimde % 95 elini kaldırıyor; elini kaldırmayan % 5 ise zaten beni dinlemeyenler!"
212 syf.
·18 günde·Beğendi·9/10
zihin haritaları ,kitabı yakın zaman önce bir dost hediye etmişti ...hemen okumaya başlama fırsatım oldu ...kitap kuşe kağıda basılmış çok renkli sayfaları olan bir eser ....okurken hiç zorlanmadım dili oldukça sade ...eğitmenlerin , öğrencilerin ,yaşamı her an planlı götürmek isteyen herkesin....okuması yaşamında uygulaması gereken bir kitap ...belki başlarda hayatımıza yön vermesi için uygularken zorlanacağız ..ama harika sonuçlara dönüştürebilir .....ben şimdiden başladım..yaşamımda öğrendiğim ..yapmam gerekenler.... baş ucu kitaplarım arasında yerini şimdiden aldı ....zihnini güçlendirmek ...unutmamak genişletmek istiyorsan haydi durma hemen okumaya başla derim ... ;)
253 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Tony Buzan, zihinsel teknikler üzerine yazdığı kitaplarla tanınır.
Bu yeteneğin, gücün yönetim sistemlerinde nasıl verimli uygulanabileceğini anlatıyor.
264 syf.
·5 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bir kez okunabilecek bir kitap değil. Birçok hafıza geliştirme tekniği vermiş.Hızlı okumanın gerekliliğini ve yöntemlerini anlatmış. Zihin haritalarından bahsetmiş ki çok önemsiyorum. Matematiğin sanıldığı kadar zor olmadığını göstermiş ve yöntemler vermiş.Beynin sağ ve sol taraflarını, işlevlerini, birlikte kullanılması gerektiğini anlatmış.Mutlaka okuyun.
212 syf.
·12 günde·9/10
Zihin Haritalari yillar önce alıp kitaplıgıma bıraktıgım bir kitaptı. Kitapta cesitli algoritmalar ve diyagramlar kullanarak not alma( zihin haritasi çizme) anlatilmaktadir. Zihin haritasi kullanarak hatirlamanin kolaylastigini yasayarak tecrube ettim. Tavsiye ederim.
263 syf.
·1/10
Tek kelimeyle rezalet,teknikler göz ardı edilerek çeviri yapılmış.Kİtabın orijinalinin potansiyeli 10 üzerinden 10 iken Türkçe çevirisinin potansiyali 0 üzgünüm Alfa Yayınları acilen baskı değişikliğine gitmelisiniz.Son olarak orijinalindeki çoğu sayfayı atlamış bazılarını da özet geçmişsiniz.Sizin gibi bir yayınevi bunu nasıl yapabildi hala anlayabilmiş değilim.
212 syf.
·31 günde·Beğendi·8/10
Tony Buzan'ın bu kitabı daha çok akademik bir çalışma bence. Tek nefeste okunmaktan ziyade zaman zaman başvurulacak bir eser olmuş. Ben her aklıma takıldığında açıp bakıyorum hala.
93 syf.
Beynin saçma düşunceleri sevdigini dusunuyodum bu da guzel bi dogrulama
oldu.

Beynimizin sag lopun sacma dusunceleri anahtar kelimeler ile daha iyi ezberledigini haritalarla desteklemeyi güzel bi sekilde anlatiyor.

Keyifli okumalar dilerim.
300 syf.
·Beğendi·8/10
Hızlı okuma açısından internette de çok rahat ulaşabileceğiniz birçok tekniğin kitaplaştırılmış hali.

Özellikle detayını çok önemsemediğim okumalarda teknikler çok işime yarıyor. Fakat derin okumaların hızlı yapılabileceği kanısında değilim. Bazı kitaplarda bazen bir cümle sizi vurur ve o cümle tüm kitaba bedeldir.
Hızlı okuma detayların kaybolduğu yüzeysel okuma için daha çok tercih edilmelidir. Uzun pratikler sonrası derin okumalarda da faydalanılabilir. Fakat o aşamayı göremediğim için net bir fikir ortaya koyamıyorum.
200 syf.
·Beğendi·9/10
Buzan beynin faaliyetlerinin tahmin ettiğimizden daha üstün olduğunu savunuyor ve kitaplarındaki konular da bunu destekler nitelikte. Daha önceki kitaplarını da okuyunca hepsinin birbirine ne kadar yakın olduğunu anlayacaksınız. Buzan mutlaka takip edilmesi gereken bir yazar ve hocadır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Tony Buzan
Unvan:
İngiliz Yazar ve Eğitim Danışmanı.
Doğum:
Londra, 2 Haziran 1942
Tony Buzan Zihin Haritalarının mucidi, Beyin Derneği’nin Başkanı, Beyin Vakfı ve Kulübü’nün Kurucusu ve Zihinsel Eğitim kavramının yaratıcısıdır.

1942’de Londra’da doğan Buzan, Psikoloji, İngilizce, Matematik ve Genel Bilimlerde çifte takdir alma başarısına ulaşarak 1964 yılında British Columbia Üniversitesi’nden mezun oldu. 1966’da Daily Telegraph’ta çalışmaya başlayan Buzan, aynı yıl International Journal of MENSA (Yüksek Zekâlılar Topluluğu) dergisini çıkardı.

Dünyanın önde gelen yazarlarından biri olarak şimdiye kadar 44 kitabı (2’si şiir kitabı, 42’si beyin, öğrenme ve zihin sporları üzerine) yayımlandı. Zihin Haritası, Parlak Zekâ, Aklını Kullan, Hafızanı Kullan, Zihnini Geliştir, Dahiler Kitabı ve Gelecek Kuşak gibi kitapları şimdiden 50 ülkede yayımlanmış ve 22 dile çevrilmiş; Buzan’ın klasiği Aklını Kullan ise bir milyondan fazla satmıştır.

Tony Buzan, aynı zamanda gerek ulusal gerekse uluslararası düzeyde birçok uydu yayını, radyo, TV ve video programının oyuncusu, sunucusu ve yapımcısı olarak uluslararası medya yıldızlarından biridir. Buzan’ın son iki videosu 1991 IVCA Festivalinde birincilik ödülü alan zihinsel harita teknikleriyle ilgili, iş yaşamına yönelik MindPower ile yanlışları başarıya dönüştürmenin yollarını gösteren If at First...’ tür.

Buzan, BP, Barclay International, Digital Equipment Corporation, Electronic Data Systems, Hewlett&Packard ve IBM gibi çokuluslu şirketlere ve hükümetlere danışmanlık yapmakta; önde gelen uluslararası işletmelerde, üniversitelerde ve okullarda konferanslar vermektedir. Genç Liderler Örgütü (nam-ı diğer, Uluslararası Multimilyonerler Örgütü) üyeleri arasında ‘Bay Beyin’ olarak bilinen Buzan, Memoriad’ın (Dünya Hafıza Şampiyonası) kurucusu ve Beyin Olimpiyatları’nın ortak kurucularındandır. Çalışmalarının çoğu öğrenme zorluğu çekenlere yardım amacına adanmıştır. Kendisi aynı zamanda dünyada en yüksek ‘yaratıcı IQ’ya sahip kişidir.

1990'lann başında Buzan iki önemli girişim başlattı: Birincisi zihinsel eğitim, iş zekâsı, artistik ve kültürel zekâ üzerine kurslar ve seminerler veren Akademi; İkincisi 21. yüzyılın zihinsel sorunlannın çözümlenmesinde şirketlere, derneklere ve eğitim kurumlarına yardımcı olmak üzere, dünyanın en parlak beyinlerinin bir araya geldiği Zekâ Enstitüsü.

Buzan. uluslararası antrenörlere ve yarışmacılara, İngiliz Olimpik Kürek Takımı’na ve İngiliz Olimpik Satranç Takımı’na danışmanlık yapmaktadır. Uluslararası Psikologlar Derneği ile Eğitim ve Gelişim Enstitüsü’nün üyesidir. Cambridge ve Bristol Üniversiteleri’nin genç girişimciler topluluklarının başkanıdır. YPO Liderlik Ödülü ve imkânsızı isteyip onu başaranlara verilen ‘Eagle Catcher-Kartal Avcısı’ ödülü Buzan’ın kariyerindeki diğer başarılarıdır.

Yazar istatistikleri

  • 42 okur beğendi.
  • 287 okur okudu.
  • 33 okur okuyor.
  • 570 okur okuyacak.
  • 15 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları