Kitap
Sherlock Holmes - Dörtlerin İmzası

Sherlock Holmes - Dörtlerin İmzası

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.3
1.733 Kişi
6,6bin
Okunma
1.591
Beğeni
29,6bin
Gösterim
208 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 5 sa. 54 dk.
Adı
Sherlock Holmes - Dörtlerin İmzası
Basım
Türkçe · Türkiye · Ren Yayınları · Şubat 2017 · Karton kapak · 9786059840682
Orijinal adı
The Sign of Four
Diğer baskılar
Bir şeyi saklamanın en iyi yolu, onu herkesin görebileceği bir yere koymaktır.” Sherlock Holmes “Bir şark rüzgârı geliyor, Watson. (...) Öyle bir rüzgâr ki İngiltere’de böylesi esmedi. Soğuk ve acı bir rüzgâr bu Watson ve birçoğumuz bu rüzgârın karşısında çürüyüp gideceğiz. Fakat yine de Tanrı'nın rüzgârı bu; fırtına dindiğinde, güneşin altında daha temiz, daha güzel ve daha güçlü bir toprak yatacak.” Dörtlerin İmzası Sir Arthur Conan Doyle’un bir ay içerisinde yazdığı ve kitap haline getirmeden önce öyküler halinde dergide yayımladığı ikinci Sherlock Holmes romanı. Doyle, diğer romanlarında olduğu gibi bu romanında da okurları soluk soluğa bırakıyor. “Varoluşun sıkıcı rutininden tiksiniyorum. Zihinsel heyecan burnumda tütüyor.”
5 mağazanın 158 ürününün ortalama fiyatı: ₺11,3
8.3
10 üzerinden
1.733 Puan · 174 İnceleme
Sultan
Sherlock Holmes - Dörtlerin İmzası'ı inceledi.
185 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Sherlock Holmes serisinden okuduğum ikinci kitapla sizlerleyim. Kızıl Soruşturma’ya göre daha akıcı ve heyecanlı bulduğum bir Doyle eseri oldu. Kendini eve kapayan ve bunalan Sherlock Holmes hayatın bu durağanlığından memnun değildir ve arkadaşı Watson ise hiç memnun değildir. Holmes’un değişik fikirleri ve mantıklı zekası Watson’a biraz tuhaf gelir hep... Bence de tuhaf biri Holmes. Nasıl bu kadar karışık ince detayı birleştirip çıkmazı olmayan sokaklardan rahatça çıkabiliyor? Düşündürücü açıkçası. Kitap tek bölümden oluşmadığı için keyifle okudum ama elimden bırakamadım çünkü konusu ve olaylar beni derin bir heyecana sürükledi. Bir anda evlerine gelip başından geçenleri anlatan ve yardım isteyen Mary Morstan’ın derdinin içinde bulurlar kendilerini. Holmes memnundur. Watson ise daha çok memnun olacak ama sürpriz! Mary Morstan’ın babası on dört yıl önce kaybolduktan sonra her sene aynı tarihte bilinmez birinden değerli inciler alır. Ancak birgün görüşme daveti gelir bu bilinmezlikten. Mary ise soluğu Holmes ve Watson’un yanında alır. Vakanın çekiciliği Holmes’u, Mary’nin güzelliği ise Watson’ı heyecanlandırır... Bu olayın peşine düşen bu ikili ise gizemli bir cinayetle karşılaşacaklar! Cinayetin işlenme nedenleri ve geçmiş o kadar olaylı ki içinde Hint ayaklanmasından Asya’da ki hapishanelere kadar gizemli ve korkunç sırlar vardır... Sherlock Holmes’un ise tam da böyle karmaşık bir vakaya ihtiyacı vardı! Yaratıcı yazarlık dersi alırken hocamız Sherlock Holmes kitaplarından birçok örnek vermişti. Okunması kolay ve sürükleyici bu kurgu her hayalperestin ve yazı yazanın ilgisini çekebilecek nitelikte cidden. Doğru bir zamanda başladığımı düşünüyorum seriye; hem okumayı hem de yazmayı seven biri olarak bu kurgu beni kendine çekti. Ayrıca polisiye romanlara da bayılıyorum. Bir de İngiliz edebiyatı olunca! Okumazsam olmazlarımdan oldu. Sizlere de tavsiye ederim dostlar.
Sherlock Holmes - Dörtlerin İmzası
OKUYACAKLARIMA EKLE
15
Nisa Cemre
Dörtlerin Esrarı - Sherlock Holmes'i inceledi.
160 syf.
·
Puan vermedi
Hikayenin en başında,Sherlock Holmes'un çözmeye çalıştığı bu olaydaki suçludan çok korkmuştum çünkü kitapta bu adamdan çok acımasız ve korkutucu biriymiş gibi bahsediliyor ama kitabı okuduktan sonra Jonathan Small adına çok üzüldüm.Asıl suçlular hazineyi ondan kaçıranlardı. Yazar hikayeyi çok detaylı anlatmış,hikayedeki yerler hatta karakterlerin attığı adımlar bile detaylandırılmış,kendi yaşamış olsa ancak bu kadar detaylı anlatabilirdi.İçindeki her karakterin çok uzun hikayeleri var.Kitabın içinde de bilmediğim çok fazla kelime var okurken betimleme yapmakta zorlandım.Filmi yapılsa güzel olur ama kitabı anlamak zor..Yani hem öğretici ama hem de çok karışık.Yazar hem adalardaki düzeni hem Hindistan'daki düzeni hemde Ingiltere'yi çok derin anlatmış.Bu kitaptaki tasvirlerden yada karakterlerin hayatlarından 5 ayrı roman çıkar.Çok çok zekice yazılmış,yazarın kendisi bir Sherlock Holmes.
Dörtlerin Esrarı - Sherlock Holmes
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
Davut Çapar
Sherlock Holmes - Dörtlerin İmzası'ı inceledi.
196 syf.
·
7 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Sherlock and Dr.Watson
Arthur yine döktürmüş çok fantastik ti , Başı klasik sherlock gibi ortası gizemli sonu müthiş bi mantık ve zeka. Sherlock kitaplarıyla tanışmam fazla uzun süre önce olmadı lakin kesinlikle sherlock serisi bi başka.
Sherlock Holmes - Dörtlerin İmzası
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Mesut Sevinç
Sherlock Holmes - Dörtlü İttifak'ı inceledi.
215 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Dörtlü İttifak Dörtlerin İmzası, Dörtlerin Yemini, Dörtlerin Esrarı, Dörtlü antlaşma ve Dörtlü İttifak hepsi aynı kitap. Bir kitabı farklı isimlerde niye yayınlarlar ki, anlamış değilim. Her neyse isme takılmayalım. Doktor Watson, Kızıl Soruşturma macerasını kitap olarak yayınlamıştır. Sherlock Holmes memnun değildir: " Dürüst olmak gerekirse, bunun için seni takdir edemeyeceğim. Dedektiflik, tam anlamıyla bir bilimdir ya da öyle olmalıdır. Aynen bilimde olduğu gibi de duygusallıktan uzak ve soğukkanlı yaklaşım gerektirir. Sense Öklid'in beşinci teorisinin içine bir aşk ya da ihanet öyküsü sokuşturur gibi, bu konuya romantizm ile renk katmaya çalışmışsın," diye eleştirir. Sevgili Holmes biraz romantizmden kimseye zarar gelmez. Zira bu bölümde de Doktor Watson ile Bayan Mary Morstan arasındaki elektiriklenmeye tanık olacağız. Sıra dışı yöntemleri ile Sherlock Holmes ve polisiye sevenlere keyifli okumalar...
Sherlock Holmes - Dörtlü İttifak
OKUYACAKLARIMA EKLE
65