1000Kitap Logosu
Resim

İnceleme

8 Takipçi
TAKİP ET
481 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Kitap İstanbul Üniversitesi halkla ilişkiler bölümünde çalışan Maya Duran'ın üniversitelerine gelen Alman asıllı Maximilian Wagner isimli profesörü karşılamasıyla başlıyor. Maya bir gün profesörün isteği üzerine profesörle  Şile'ye gider. Her şey o soğuk havada profesörün kemanını çıkarıp bir parçayı çalmasıyla başlar. Kitap geçmişte Nazi Almanyası döneminde Alman asıllı profesörün Yahudi asıllı bir öğrenci olan Nadia'ya aşık olmasını, o zor dönemde birlikte kalmaya çalışarak yaşamaya çalışmalarını anlatıyor. Kitabın arka kapağını okuduğumuzda kitabın bir aşk hikâyesi olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat bu kitap bir aşk hikâyesinden çok daha fazlası. Bu kitapla birlikte insanlığın ne kadar kötü olabileceğini ama iyi insanların hâlâ daha az da olsa varlığını sürdürdüğünü gördüm. Kitabı okurken hiç ağlamasam da bazı yerlerde kitabın anlattığı o acıyı derinden hissettim. Serenad Zülfü Livaneli'nin okuduğum ilk kitabı. Bu yüzden yazarın yazım tarzıyla yeni tanışmış bulundum. Yazarın yazım tarzını akıcı ve meraklandırıcı buldum. Eserini severek okudum.
Serenad
9.0/10 · 105,9bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
355 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Okuması zevkli kitap tavsiye ederim, Etkileyici gerçekliği ile ürperten, “insani” vurgusuyla sarıp sarmalayan, çağdaş dünya edebiyatının en önemli örneklerinden biri olan bu klasik roman hemen hemen herkesin birşeyler bulacağı konular işlenmiş. ————————————————————-
Bülbülü Öldürmek
konusu içerine bakarsak 1960 yılında yayımlandığından bu yana bütün edebiyatseverlerin gönlünde özel bir yer edinen, Pulitzer ödüllü Bülbülü Öldürmek, Amerika’nın güneyinde yaşanan ırkçılığı ve eşitsizliği bir çocuk kahramanın, Scout Finch’in gözünden anlatıyor. Harper Lee, kullandığı yalın ama çarpıcı dil aracılığıyla adalet, özgürlük, eşitlik ve ayrımcılık gibi hâlâ güncel temaları, Scout’ın büyüyüş öyküsüyle birlikte dokuyarak, iyilik ve kötülüğü hem bireysel hem de toplumsal düzeyde mercek altına alıyor. Bir “zenci”nin haksız yere suçlanması üzerinden gelişen olaylar; önyargılar, riyakârlık, sınıf ve ırk çatışmalarıyla beslenen küçük Amerikan kasabasının sınırlarını aşıp, insanlar arası ilişkide adaletin ve dürüstlüğün önemini anlatan evrensel bir hikâyeye dönüşüyor. Etkileyici gerçekliği ile ürperten, “insani” vurgusuyla sarıp sarmalayan, çağdaş dünya edebiyatının en önemli örneklerinden biri olan bu klasik roman, Ülker İnce çevirisiyle tekrar Türkçede. “İstediğin kadar saksağanı vur vurabilirsen ama unutma, bülbülü öldürmek günahtır.”
Harper Lee
Bülbülü Öldürmek
8.5/10 · 54,4bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
192 syf.
·
376 günde
·
Puan vermedi
Herkes ömründe en az bir kez bu kitabı okumalı. Kesinlikle tavsiye ederim. İçerisinde insanın kendine ve çevresine dair çıkaracağı bir sürü sonuç var. “Bir tek benim kendimi düzeltmemle ne olacak?” gibi bir düşünce yapısına sahip olan varsa bu kitapta sorusuna dair iyi bir yanıt alacak. Bir insanın çabalaması, bir toplumun çabalamasına ve oradan da bir milletin kalkınmasına evrilebilir. Bıkmadan, usanmadan, başkalarının düşüncelerine aldırmadan önce kendinizi sonra çevrenizi aydınlatmanız dileğiyle…
Okuyacaklarıma Ekle
54 syf.
Umarım Kâtip Bartleby gibi, ''Yapmamayı tercih ederim'' dilime pelesenk olmaz :) kitap kısa öz ama hikâye inanılmaz kendine çekiyor. Bu hayat tercihler serüveni ve kaçımız tercihlerimizde Bartleby gibi net olabiliyoruz?
Katip Bartleby
8.2/10 · 8,7bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
112 syf.
Çador
Savaş sonrası ülkesine dönen Akhbar’ın hikâyesi. Kaybettiğinin sadece ailesi olmadığını anlar sonunda Akhbar. Asıl yitip giden çocukluğudur, anılarıdır, ilk aşkıdır, hayatın diğer yarısı olan kadınların burkalarının içindeki görülmez hayatlarıdır, insanlıktır; bütün bir hayattır. Anlar, en sonunda Akhbar..
Çador
8.1/10 · 928 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
408 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Herkese merhaba. Bugün sizlere Hush Hush  serisinin ikinci kitabı olan Çığlık'ın yorumu ile geldim. Serinin ikinci kitabında Patch ve Nora arasındaki güven bağları sınanıyor. Nora babasının gizemli ölümünün peşine düşüyor. Babasını öldürenin kim olduğunu bulmaya çalışıyor.  Serinin bu kitabında heyecan, aksiyon ve bol bol gizem sizi bekliyor. Kitabın sonu o kadar heyecanlıydı ki serinin üçüncü kitabı olan Sessizlik'e geçmek için sabırsızlanıyorum. Bir yandan da serinin sonunu okumaktan korkuyorum. Umarım bizi serinin sonunda mutlu ve tatmin edici bir son bekliyordur. Serinin üçüncü kitabı olan Sessizlik'in yorumunda görüşmek üzere; hepimize keyifli okumalar diliyorum.
Çığlık
8.1/10 · 7,6bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
1
2
3
4
...
259
2.587 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.