Konu
Yalnız adam
Gitar'ı inceledi.
111 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Yazarın okuduğum ilk kitabı. Ağdalı sözcüklerin bulunmadığı çok akıcı ve sade bir kitap. Annesi tarafından terk edilmiş, sütannesi Gaixa ile tek başına kalmış, tek gözlü, dişsiz bir cücenin gözünden anlatılan müthiş bir psikolojik roman. Cüce, İnsanların ve kaderin ona çizmiş olduğu yazgıyı yenmeye çalışıyor ama dış görünüşü yüzünden bunu başaramıyor. Cüce insanların sevgisine muhtaç insanlar ise cücenin parasına muhtaçtır. Gitara merak salıyor. Linda adını verdiği gitarına çok bağlanıyor. (Anlatıcı gitara insani duygular yüklemiş.) Gitar çalarak insanlara kendisinin iyi bir insan olduğunu en azından kalbi olan bir insan olduğunu kanıtlamaya çalışıyor ama insanların ön yargılarından kurtulamıyor. Sonunda insanların onu görmek istediği şekilde birisi oluyor yani kötü bir cüceye dönüşüyor. İnsanlık, vicdan, ahlak gibi kavramları sorgulatan muhteşem bir kitap. Herkesin okumasını tavsiye ediyorum.
Gitar
8.7/10
· 126 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
Özgür Öznur ŞEN
Lyon'da Düğün'ü inceledi.
56 syf.
·
Puan vermedi
Üç kısa hikayeden oluşan ama oldukça derin etki bırakan bir eser oldu benim için. Bir kez daha aşka aşık oldum birkez daha bir annenin evladı için neler yapacağını hissettim. Çok güzel bir eserdi okumanız dileği ile...
Lyon'da Düğün
7.7/10
· 14,7bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
408 syf.
·
9 günde
·
Puan vermedi
Merhaba incelememe hoşgeldin . Okumaya başlayalı çok uzun süre oluyor bu sayfada kitapları çok kısa sürede bitirebilirken bu kitap uzun sürdü . Bunun sebebi ise kitabın dolu dolu oluşu . Kitap yirmi yedi bölüm , 408 sayfadan oluşuyor. Kitap Yunan mitolojisi kitaplarına başlamak isteyenlere uygun bir kitap . Kitapta mitoloji ile alakanız olmasa bile kendini okutabilen bir özellik var . Ayrıca kitabın arkasında bir karakter dizini bulunuyor . Kitaba başlamadan önce orayı okumanızı tavsiye ederim . Fantastik okumayı seviyorsanız bu kitabı da seversiniz . Bu kitabı okumadan İlyada ya da Odysseia kitaplarını okumanızı önermiyorum. Kitap çok güzel ve akıcı bir romandı . Cadı Kirke sen ve hikayen çok güzel. 14+ yaşa uygun bir kitap olduğunu düşünüyorum. Herkese tavsiye edilir . Kitapla kalın . Hoşçakalın.
Ben, Kirke
8.0/10
· 11,8bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
9
Zerda
Fareler ve İnsanlar'ı inceledi.
126 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
İnsanlar hayal ederler, kendi kafalarında kurdukları ışıltılı ya da onlara yetecek minik bir dünyanın hayalini kurarlar. Lennie ve George... Bu minik dünyanın hayaliyle bu yola çıktılar. Lennie bu hayali duymaktan hiç sıkılmadı. George her anlattığında gülümsedi. Bir çocuğun kalbi kadar temiz ve saf duygularla dostuna ve hayaline bağlıydı. Kurgudan uzaklaştırdı ve bu karakterlerin duygularını yaşadım. Böylesine güzel bir dostluğu okumak, Lennie’nin saf duygularını hissetmek, George’un naparsa yapsın Lennie’yi korumasını okumak... Çok özel duyguları kalbinizde uyandıracak bu kitap... (:
Fareler ve İnsanlar
8.7/10
· 96,9bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
• Mҽʅҽƙ •
Kumru ile Kumru'yu inceledi.
312 syf.
·
1 günde
·
3/10 puan
Başlangıcından sonuna kadar içinizi bunaltacak; belki onlarca, yüzlerce kez karşı karşıya geldiğiniz; insanların iğrenç, mide bulandırıcı, hayret verici yönlerini size bir kez daha gösterecek ve sizi bir kez daha insanlardan soğutacak sevimsiz bir kitap. Zaten bildiğiniz çoğu şeyi bir kez de toplu olarak görmek, canınızı sıkmak isterseniz hani.. Buyrun okuyun efendim..
Kumru ile Kumru
8.0/10
· 758 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
8
• Mҽʅҽƙ •
Çalıkuşu'yu inceledi.
448 syf.
·
2 günde
·
6/10 puan
Bütün eğitim hayatım boyunca her yerde karşıma çıktı Çalıkuşu.. Ama bir türlü okumak nasip olmamıştı.. Kız kardeşimin kitaplarının arasında görünce hemmen aldım ve okudum.. Klasik bir Türk Edebiyatı romanı. Gayet akıcı ve hoş bir dille yazılmış. İstemeseniz bile genel kültür açısından okunması gereken bir kitap zannımca. Zaten pek zamanınızı almayacaktır muhtemelen, keyifli okumalar...
Çalıkuşu
8.9/10
· 65,7bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
13
Fethi Karataş
Araba Sevdası'ı inceledi.
311 syf.
Aradığım farklı bir deneyimi bulabildim birazcık doydum bu konsepte
Araba Sevdası 1898'de yazılması, yazım tekniği ve güzel tasvirleriyle, o dönemin istanbul'unu, toplum anlayışını hatta şehir yapısını insana işler, öğretir. Bu açıdan İstanbul ve Osmanlı Tarihi için önemlidir. Beklentilerin her şey olduğu, bireyin dünyayı kendi beklentilerine göre yorumladığını, inşa ettiğini çok hoş tasvirlerle anlatıyor. Bu açıdan Psikolojik öğreti taşımaktadır. Bunu 1898'da yapması göz önüne alındığında gerçekten önemi birkaç kat daha iyi fark edilebilir. Okuduğum baskısında fransızca ifadelerin karşılıklarının sayfa altında değil de, kitabın sonunda toplu olarak verilmiş olması okumayı biraz güçleştirdi. Alırken buna dikkat etmek lazım. Ana karakter olan Bihruz Bey'i günümüze uyarladığımızda, fabrikatör babalarının gölgesinde yaşayan mirasyedi gençleri Bihruz Bey'e benzetebiliriz. Çünkü kitaba göre Bihruz Bey, babasından kalanları tüketmekle meşgul, savurgan, kendi kimliği ile kavgalı ve batı hayranı bir karakter olarak ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte, Bihruz Bey'in araba sevdalısı olması da cabası... hatta ve hatta, sevdiği kıza değil de kızın bindiği arabaya aşık bir megaloman. Bizim mirasyedi gençleri hatırlayın, BMV direksiyonu ile İnstagram'da 'story' paylaşan, kafelerde 'kardeşim'le başlayan cümleler kuran gençler işte Bihruz Bey'e ne kadar da benziyor. Dahası, Plaza dilini konuşan beyaz yakalılar da bir yönüyle Bihruz Bey'e benzeyebilir. kurmuş olduğu Türkçe cümlelerin arasına hiç gereği yokken fransızca kelimeler serpiştiren Bihruz Bey, bizim 'toplantıyı set eden', 'dataları base eden' beyaz yakalılara ne kadar da çok benziyor, öyle değil mi? İşin aslı, bir asırdan fazla zaman geçmesine rağmen Bihruz Bey'lerin halen varlığını sürdürüyor olmasına şaşırmamak gerekir. Her dönem birileri çalışır birileri yer, sanki bir doğa kanunu gibi bu düzen böyle devam eder.  Bu yüzden Recaiaade Mahmut Ekremin bu kitabını 2021 yılında Toplumsal eleştiri kitabı diye çıkarıp satsanız kimse şaşırmaz. Osmanlı döneminde yazılmış bir romanın hâlâ bu kadar güncel ve isabetli toplum analizi olması inanılmaz derecede korkutucu. Son olarak kitapta bahsedilen mekanları biliyor olmak, okurken değişik bir tatmin yaşatıyor insana :)
Araba Sevdası
7.1/10
· 14,9bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
58