Tehlikeli Oyunlar Bütün Eserleri 2

9,1/10  (301 Oy) · 
717 okunma  · 
300 beğeni  · 
6.970 gösterim
Hikmet Benol, toplumdaki yoğun kargaşanın temelinde yatan gerçekliği araştırırken, gerçeklerle içtenlikle ilgilenmenin toplumu yönetenlerce tehlikeli görüldüğünü seziyor ve "oyun oynuyormuş gibi ilgilenme" yolunu seçiyor. Kişinin kendiyle savaşmasını ve yenmesini, kendini dönüştürmesini önemli bir sorun olarak algılamaya çağıran, çarpıcı ve sarsıcı bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  479
 • ISBN:
  9789754702095
 • Yayınevi:
  İletişim Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Bayan Okur 
 25 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Zor.Oğuz Atay'ı okumak tam olarak da böyle. Oğuz Atay zor ama okuyup anlayana o kadar güzel ki! İnsanı kendini bulmaya yöneltiyor. Hatta insana kendini bulduruyor. İnsandaki içsel hesaplaşmanın sonucunun ve kazananınını belirlemeye yarıyor denilebilir. Tehlikeli Oyunlar, Tutunamayanlar, Korkuyu Beklerken kitaplarını okudum. Geriye kalanını da okumak için heyecanla bekliyorum.

Mehtap 
17 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

TEHLİKELİ OYUNLAR

Yoruldum albayım derken Hikmet Benol, insan anlıyor hissiyatını. Karmaşık bir roman gibi görünse bile insan kendi düşüncesiyle tamamlıyor. Hayatın acemi insanı Hikmet Benol'un kendi düşünceleri ile savaşını, kendi benliklerine ayrılmış ruhunun karmaşıklıgını anlatıyor kitap.Karakter analizleri, albayla diyaloglar, düşüncelerin arasındaki sıkışıp kalma hali, piyeslerinde bulunan hayal gücü ile kitap okuyucusunu kendine bağlıyor. Özellikle son yemek bölümü beni çok etkiledi. Oradaki kargaşa ve sonundaki isyan. Kim bilir kaç kalabalıktan çıkarken böyle düşündük anlamsızlıgın anlamını ? "İnsanlık öldü" diye başlayan aklımıza saplanan satırları yankılanıyor sürekli. Kitabın son paragrafında iki kişinin diyalogunda Atay düşündüren bir tebessüm ettiriyor. Korkuyu Beklerken kitabını okurken tebessüm ettirip düşündüren kalemiyle tanıştım yazar ile. Bu kitabında da aynı şekilde tekrar tekrar okunacak, her okuyuşta benliğimize yeni şeyler katacak bir roman oldugunu düşünüyorum.

Burak Gökçe 
08 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Tehlikeli Oyunlar ı daha önce Seyyar Sahne Ekibi'nden oyun olarak izlemiştim. Erdem Şenocak ı çok beğenmiş ve bu kitabı okumalıyım demiştim. Oyundan çıkar çıkmaz gidip kitabı aldım ( iyiki almışım :)) Tutunamayanlar, Oğuz Atay'ın bugün bu kadar popüler olmasının sebebi olsa da, bu kitapta en az onun kadar övgüyü hakkediyor. Dünyanın her yerinde vardır sanırım zamanında hakkettiği ilgi görmeyen insanların öldükten sonra değer görüp popüler olması. Oğuz Atay da bunu bilen biri olarak ne güzel demiş; '’ Biliyorum ki, bu akıl beni bütünüyle terk edinceye kadar gidipgelenazizvarlık masalına kimse inanmayacaktır. Bazı insanlar bazı şeyleri hayatlarıyla değil, ölümleriyle ortaya koymak durumundadır.’’ Yazarın bu kitabı da biraz Tutunamayanlar ı andırıyor. Selim ve Turgut gibi bir tutunamayan da Hikmet Benol. Kitabın edebi değerine diyecek laf yok zaten.Sevin Seydi' ye ithaf ettiği bu iki kitap onunla birleşmesi ve ayrılışını temsil ediyor. İkisini de okumanızı öneririm.

Rukiye Uygur 
28 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın sonundaki film örneklendirmesiyle okuruna mesajı aldın mı sorusunu soran Tehlikeli Oyunlar kitabını kendi benliğini aramakta olan herkese tavsiye ederim.

İREM ÖNCÜ 
16 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Altını çizerek kitap okuma alışkanlığı olanları biraz zorlayacak, öyle bir kitap ki her cümlesinde sizi içine çekiyor. Hepsinin altını çizmek, bir yerlere not almak istiyorsunuz. Anlamak pek kolay değil, ani geçişlere uyum sağlamak, ruh tahlillerini benimsemek için tamamen onda olarak okumalısınız. Vakit ayırdığınız için hiçbir şekilde pişman olmazsınız. Hayatımın kitabi diyebilir miyim? Kuvvetle muhtemel diyebilirim.

Hümeyra 
 19 Oca 12:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Öncelikle insanın iç dünyası ile konuşmasını sağlayan ve yaşanılan anıları yaşanılan anları derin bir hissiyatla anlamaya çalışan önemli üstadlardan biridir Oğuz Atay ve tehlikeli oyunlar adlı kitabında da bireyin iç dünyasına çokça inmiştir. Duyarlı ne yaşadığını bilen ve yaşadıkları şeyler hakkında çokça düşünen biriyseniz bu kitap tam da size göre keyifli okumalar dilerim tüm okuyuculara :)

yadigar soydan 
08 Eki 2016 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bir Oğuz Atay kitabı daha. Oyun içinde oyun.. Gerçekle hayal ürünü olan olayları neredeyse ayırt etmek imkansız.. Var olan bir olayın içinde yer aldığınızı düşünmenizin üzerinden çok geçmiyor ki, Hikmet'in beyninde yer alan kurgunun içinde olduğunuzu anlamanız. Gerçeklerle ve düşler iç içe.. Başlarda anlaşılması zor olmasından dolayı yavaş ilerleyen bir kitap olmasına rağmen daha sonraları akıcılık kazanıyor. Bir klasik daha.. Mutlaka okunmalı..

Y. Serkan Tuncer 
18 Ara 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bazı kitaplar, müzikler, sözler olur da tamamen bana hitap ediyor dersiniz hani, Tehlikeli Oyunlar da benim adıma bu anlamda unutulmaz bir eser olmuştu. Oğuz Atay bu değerli eserinde romanın ana kahramanı Hikmet Benol'un kendi muhasebesini, çatışmalarını baz alarak toplumsal eleştirilerini, hayattan kaçışını ve mış gibi yaşamasını ele alır genel anlamı ile.

Her satırı anlam dolu, tekrar tekrar okunası güzellikte, değeri günden güne artan bir roman.

Melek kapilar 
 09 Şub 14:31 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · Puan vermedi

Bu başyapıt için inceleme metni hazırlamak yerine,kısa bir öykü yazılabilir desem hiç abartmış olmam sanırım.Beni karmakarışık duygu sarmallarına sürükleyen bu yarı otobiyografik roman,Oğuz Atay'ın hayatına ayna tutma özelliğine sahip.Romanın ruhsal iniş çıkışları hiç bitmiyor --kafanız karışık yada üzgünseniz okumayı erteleyin--Ironiyi ve hicvi abarttığını düşündürten paragraflarıyla,bilinç akışı tekniğiyle yazılmış olması bakımından,sarsıcı bir Roman.
Konusu ve içeriği sanki tutunamayanların devamı gibi.Roman kahramanımız Hikmet Benol(Oğuz Atay) komşusu emekli Albay Hüsamettin bey rehberliğinde,harcadığı maneviyatların,ağır hezeyanlarından kurtulamayıp,Romanın sonunda yaşamsal varlığını sonlandıran,köşeye sıkıştırılmış,hassas bir Aydın tiplemesi.--Tutunamayanlar'ın Selim'i gibi--Kendini bir gecekondu mahallesine atıyor,gerçekle,oyunları bir birine karıştırdığı hayatını ters yüz etmek için...Bir bakıma sürgün hayatı yaşatıyor kendine.Bu sürgün günlerinde,yalnızlığın,anlaşılamamanın verdiği sıkıntıyı hafifletebilmek için,Emekli Albay ile birlikte,piyesler kurgulayıp yazıyor.Kadınlarla arası çoğu kez limoni.Dikiş tutmayan bir evlilikten sonra Bilge adında bir kadın giriyor hayatına.Ardı ardına düş kırıklıkları yaşatıyor bu Aşklar Ona.

Son yemek (16 bölüm) ne muhteşem bir kurguyla yazılmıştı öyle...hayran kaldım.--yemekte tüm roman kahramanları bir arada--Anlatım öylesine yoğun ve içtendi ki,Ben de Gelincik sigaramı içip,kadeh kaldırır gibiydim,kelimeleri nakış gibi işlenmiş paragrafları okurken.

Romanın ilk bölümlerinde yoğunlaşan ve neler oluyor ? dedirten -- ha ha nidaları sanki kulaklarımda çınlayan sessiz bir çığlık gibiydi.O Acı kahkahaları atmasına sebep olan,pek çok düş kırıklıkları yaşamıştı.--Oğuz Atay'ın biyografisi hakkında,kapsamlı bilgiye sahip olan okurlar bilir--özbenliğini sorgulama durumuna düşürten.
Sevgilisi Bilge'ye yazdığı mektup,emekli Albay ile yazdığı piyesler muhteşemdi.Piyeslerde Hikmet (ler) oynuyordu.Piyesler,insanın bilincinde bütün gerçekliğiyle canlanıveriyor.
Sevgi'nin çocukluğundan başlayarak anlatılan yaşamı,kısa bir öykü tadındaydı.
Acıklı ruh betimlemeleri var.Düşündürtüyor haliyle,yarı otobiyografik bir roman okumanın verdiği bilinçle.Açık havaya çıkma ihtiyacı hissediyorsunuz.(ben öyle hissettim)

Diğer yanda,Ülke politikalarının,sorgulayan Aydın kesime yaptırımları ve baskısı,Dostların vefasızlıkları,incelikleri unutmuş insan yığınları,Toplumun dayatmaları,Hayatına giren kadınların,hayatına kattıkları ve alıp götürdükleri,sığ ve tekdüze yaşantılar,hatta romanın son paragrafı,ayrı birer Roman konusu olabilecek nitelikte.Sanıyorum,bir iki gün Romanı sindirme süreci geçirmeliyim.Yordu Beni ama değerdi her kelimesini özümsemek.
Oğuz Atay'ın 2.Romanı "Tehlikeli oyunları" okumak için acele etmeyin.zira,paragrafları yeniden okuma vaziyetleri olabiliyor.Son olarak şunu yazmalıyım ki ;Anlaşılamamanın Verdiği derin hüzünle,kaleme aldığı eserleri,hepimiz için Milli bir servet niteliğinde olduğu kavranmalıdır.Sahip çıkınız.Okumanız ve okutmanız dileklerimle...

Can Murat Demir 
 27 Ara 2016 · Kitabı okudu · 23 günde · Beğendi · 10/10 puan

Atay benim ilham perilerimden biri oldu. Kısa sürede bütün kitaplarını edindim. Cümle yapılarının ve anlatım üslubunu çok ilginç bulduğum, yazarlığıma da katkıda bulunabilecek bir yazar. Postmodern yazı biçimiyle zaten ilgiliydim ama bu kitaplar özellikle Tutunamayanlar (okudum) hayatımın dönüm noktasını oluşturuyor. Harika bir külliyat harika bir yazar. Bu okumaların peşine hemen Kafka serisine dadanarak James Joyce'a bağlamayı düşünüyorum? Ne dersiniz?

Kitaptan 564 Alıntı

Özgür Meral 
06 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Fakat, Allah kahretsin, insan anlatmak istiyor albayım; böyle budalaca bir özleme kapılıyor. Bir yandan da hiç konuşmak istemiyor. Tıpkı oyunlardaki gibi çelişik duyguların altında eziliyor. Fakat benim de sevmeğe hakkım yok mu albayım? Yok. Peki albayım. Ben de susarım o zaman. Gecekondumda oturur, anlaşılmayı beklerim. Fakat albayım, adresimi bilmeden beni nasıl bulup anlayacaklar? Sorarım size: Nasıl? Kim bilecek benim insanlardan kaçtığımı? Ben ölmek istiyorum sayın albayım, ölmek. Bir yandan da göz ucuyla ölümümün nasıl karşılanacağını seyretmek istiyorum. Tehlikeli oyunlar oynamak istiyor insan; bir yandan da kılına zarar gelsin istemiyor. Küçük oyunlar istemiyorum albayım.

Tehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay (Sayfa 259 - İletişim yayınları)Tehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay (Sayfa 259 - İletişim yayınları)
Bayan Okur 
26 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Herkes tarih okuyor albayım; bugüne değer veren kalmadı.

Tehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay (Sayfa 69)Tehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay (Sayfa 69)
Bayan Okur 
21 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kafam cam kırıklarıyla dolu doktor. Bu nedenle beynimin her hareketinde düşüncelerim açıyor.

Tehlikeli Oyunlar, Oğuz AtayTehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay
Berk Liman 
06 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Kendimle konuşurken bile onun hoşuna gitmeye çalışıyordum."

Tehlikeli Oyunlar, Oğuz AtayTehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay

Beni hemen anlamalısın, çünkü ben kitap değilim, çünkü ben öldükten sonra kimse beni okuyamaz, yaşarken anlaşılmaya mecburum.

Tehlikeli Oyunlar, Oğuz AtayTehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay
Aysel Omurtak 
20 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Beklenen geç geliyor, geldiği sırada insan başka yerlerde oluyor.

Tehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay (Sayfa 73)Tehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay (Sayfa 73)
Bora Harut 
16 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bu kalbin, birini sevmeye ihtiyacı vardı. Ve sen bunu anlamadın. Ve bana eziyet ettin. Ve eziyet ettiğini bilmedin. Gözyaşımı silmedin.

Tehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay (Sayfa 91)Tehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay (Sayfa 91)
Bayan Okur 
06 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Ölmek nedir? Yaşayabileceğini hayal ettiğin şeylerin bitmesidir ya da insanın öyle sanmasıdır."

Tehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay (Sayfa 401)Tehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay (Sayfa 401)

Kitapla ilgili 3 Haber