Babalar ve Oğullar

8,0/10  (425 Oy) · 
1.679 okunma  · 
339 beğeni  · 
13.145 gösterim
Babalar ve Oğullar, ortaya koyduğu sorunu, Rusya'nın düşünsel gelişimi içindeki kuşaklar çatışmasına ad olarak taşıyan eser, iki üniversiteli gençle (Arkadi ile Bazarov) aileleri arasında geçen günlük ilişkilerden oluşur. Önce Arkadi'nin evine konuk gelen gençler (baba Nikolay Kirsanov, metresi Feniçka, amca Pavel Kirsanov) Bazarov'un tümüyle inançsız inkârcı ve kuşkucu tutumuyla (nihilist) belirli bir tedirginlik yaratırlar. Komşu kenti ziyaretlerinde başlayan Bazarov-Anna aşkı kısa sürede körelir.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  259
 • ISBN:
  9789944885454
 • Çeviri:
  Ergin Altay
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
eso.okur 
09 Mar 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

İki oğul, iki baba ve hayatlar. Oğulların babaları. Arkadiy ılımlı bir genç, Bazarov nihilist ve sorgulayan bir oğul. Oğullarını çok seven, üstüne titreyen babalar. Ve birbiriyle aynı zaman çizgisinde birleşmiş hayatlar.

Turgenyev'in okuduğum ilk kitabı. Anlatımı oldukça anlaşılır, betimlemeleri güzel bir kitap. Klasikleri seviyorsanız sıkılmayacağınızı düşünüyorum :)

Musab Hamza Özel 
01 May 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yazar oldukça akıcı ve sürükleyici bir üslupla kaleme aldığı bu kitapta 1860'larda Rusya'nın toplum yapısını(insan ilişkileri,etkileşimleri gibi)anlatmış.İnsanların başıboş kaldıklarında tamamen amaçlarından uzaklaştığına ve gereksiz ayrıntılara takılmamaları gerektiğine değinmiştir.Ayrıca birkaç aşk hikayesi de mevcut.Okursanız birşey kaybetmezsiniz...

Fulya Er 
13 May 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

İki baba ve iki oğul. 1860 Rusya'sının toplum yapısı. Turgenyev'in okuduğum ilk kitabı. Bazarov nihilist bir karakterdir. Kitapta beni en çok etkileyen kısım Bazarov karakterinin düşünce yapısı oldu. Tavsiye ederim. Okunması gereken kitaplar arasında.

Onur Erol 
 08 Eki 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap başlarda biraz sabırlı okunması gereken eserlerden. Kitabın isminden de anlaşılacağı gibi baba ve oğul ilişkilerini konu alıyor. Olaylar genelde iki baş karakter olan Arkadiy ve Bazarov arasında geçiyor. Nihilist Bazarov'un küstah konuşmaları kitabın içinde bir gerilim yaratıyor ve sayfaları çevirmenize yardımcı oluyor. Yani başlarda hiç olmayan Bazarov sonradan kitaba damgasını vuruyor diyebilirim. Ve bu iki karakterin valinin balosunda Anna Sergeyevna ile karşılaşması kitabı daha ilgi çekici hale getiriyor. Kitabın finalinin bir sürprizle bitiyor olması da çekiciliğini ikiye katlıyor. Turgenyev'in 1862'de kaleme aldığı bu eser gerçekten okunması gereken eserlerden mi? Kesinlikle..

Yasin YALÇIN 
14 Kas 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Her yanı kalite kokan bir kitap. Klasiklerin bazıları bulunduğu yüzyılın değerlerini anlatırlar bizlere. Ama Turgenyev bize hiç bitmeyecek bir kavgayı, kuşak çatışmasını anlatıyor. Dünya sürekli değişiyor ve gelişiyor. Babalar her ne kadar kendilerini değiştirmeye, geliştirmeye çalışsalar da asla gençleri yakalayamıyorlar. Oğullar ne kadar eskiyi anlamaya çalışsalar da yeniliğin rüzgarına kapılmak zorundalar.

Bir nihilist olan Bazarov'u arkadaş edinen Arkadiy, üniversiteye gitmek için ayrıldığı baba evine arkadaşıyla beraber döner. Ama babası onu değişmiş bir halde bulur. Burada arkadaşı Bazarov, amcası Pavel ile birçok tartışmalara girer ve kuşak çatışmasının en sıcak savaşı burada yaşanır. Bir diğer cephe de Bazarov'un babasıyla arasında açılmıştır. Dünya baş döndürücü bir hızla değişirken insanların değişmemesi mümkün müdür? Köleliğin yeni kaldırılmış olduğu Çarlık Rusya'sında sık sık bu konu üzerine eğiliyor Turgenyev. Aşka da ufak dokunuşlarda bulunuyor. Oğulların ülkülerini, hayallerini; babaların isteklerini ve basit yaşantılarını anlatıyor. Keyifli okumalar...

hüseyin köylü 
05 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Babalar Ve Oğullar hem bireysel hem de toplumsal anlamda çelişkilerin romanıdır. Toplumsal düzlemde eski ve yeni kuşak, gelenekler ve yenilikler sürekli çatışma halindeyken, bireysel düzlemde Bazarov’un duyguları ve düşünceleri arasındaki çatışma hem romanın özünü oluşturuyor; aynı zamanda Toprak Reformu dönemi Rusyasının siyasal ve düşünsel manzarasını somutlaştırıyor.

Bazarov açıkca kendini “nihilist” olarak tanımlıyor. Geleneklerden, prensiplerden nefret ediyor ve Tanrı'yı açıkça reddediyor. Arkadaşı ve fikirsel anlamda takipçisi Arkadiy ile Arkadiy'in babasına ait çiftlikte babası Nikiolay Petroviç ve amcası Pavel Petroviç ile ilişkilerinde Bazarov'un düşüncelerini açıkça tanıma fırsatı buluyoruz. Romantizmi açıkça küçümsüyor Bazarov ve romantizmi gereksiz buluyor. Nikolay Petroviç'i Puşkin'in ‘Çingeneler’ kitabını okurken gördüğünde ona okuması için bilimsel bir kitap veriyor ve bir yerde de "İyi bir kimyacı yirmi kez daha yararlıdır bir ozandan " diyor Arkadiy’e ve gene alaycı bir şekilde eski romantiklerin kendisini fazlasıyla eğlendirdiğini söylüyor eski bir asker olan Pavel Petroviç’in romantizmle geçen hayat hikasesini dinledikten sonra. Arkadiy’in babası Nikolay Petroviç daha ılımlı bir karakter romanda. Yeniliklere uymaya çalışıyor, gençleri bu anlamda destekliyor. Bazarov asıl çatışmayı Arkadiy'in amcası Pavel Petroviç'le yaşıyor ki iş düelloya kadar varıyor. .Düello fikirsel çatışmalarının somutlaşmış hali aslında. Pavel Petroviç Bazorov'u züppe, kendini beğenmiş ve saygısız görürken, Bazarov da askerlikten bir kadın için istifa edip gene aynı kadın peşinde tüm Avrupayı dolaşarak hayatını fazlasıyla heba etmiş, köyde bile eski sosyete yaşam tarzını sürdürmeye çalışan, her zaman iyi giyinen, süsüne dikkat eden, biraz İngiliz özentisi Pavel Petroviçi küçümsüyor.Pavel Petroviç geleneğin temsilcisiyken ,Bazarov yenilikçi düşüncelerele dolu genç kuşağıtemsil ediyor.

Bazarov her şeye bilimsel materyalizm açısından faydacı bir gözle bakıyor. Hatta bu açıdan Almanları örnek alıyor. Tüm zamanını bilimsel araştırmalar yaparak harcıyor. Erkenden yürüyüşe çıkarak kurbağa topluyor bilimsel araştırmaları için. (Hatta bir yerde Pavel Petroviç alaycı bir şekilde “Demek onları inceleyecek ha, hiçbir düşünceye inanmıyor, ama kurbağalara inanıyor.” diyor) Bazarov’a göre önemli olan iki kere ikinin dört etmesi, gerisi önemli değil (Burada iki kere ikinin dört etmesini kabullenemeyen Dostoyevski'nin ‘Yeraltı Adamı’nı hatırlamamak elde değil) Bir yerde Arkadiy’e söylediği “… sonra ne oluyor şu esrarlı kadın erkek ilişkileri? Biz fizyolojistler biliriz ne olduğunu onun. Gözün anatomisini incele hele, bak bakalım, esrarlı bakış dediğin şey neredeymiş?Bütün bunlar romatik çürümeler, küflenmiş beğeniler.” sözü her türlü estetizmi reddeden maddeci bakış açısını ortaya koyuyor.


Bazarov'un Arkadiy’le bir baloda tanıştıkları ve birlikte evini ziyarete gittikleri dul Bayan Odintsov'a aşık olması sonun da başlangıcı oluyor.O güne kadar romantizmi şiddetle reddeden, aşkı küçümseyen Bazarov duygularındaki değişimi kabullenemiyor çünkü bu onun o güne kadar tüm hayatını üzerine inşa ettiği fikri alt yapının çökmesi demek.Beynine hükmedebiliyor ama kalbine söz geçirmesi mümkün olnuyor. Çareyi Odinstov'dan kaçmakta bulan Bazarov babasının köyünde tifüsten ölen bir hastayı incelerken kendi de tifüse yakalanıyor ( eldiven takmaması bu sonuca neden oluyor ki bunu Bazarov’ a yaptıranın kendine itiraf etmekten çekindiği aşk acısı olduğu düşünüldüğünde kendi sonunun kendinin hazırladığı anlaşışıyor ) Ölüm döşeğindeyken, o güne kadar duygularından kaçan Bazarov Bayan Odistov'a kendisini görmesi için bir mektup yazıyor. Odinstov yanında bir Alman doktorla geliyor ama o da yapılacak bir şey kalmadığını söylüyor.Doktorun Alman olması da simgesel açıdan önemli. Alman doktorun da hiçbir şey yapamaması aslında o güne değin inandığı ve Almanları örnek aldığı bilimsel materyalizm düşüncesinin de yetersizliğinin somut göstergesi.Dine karşı hep alaycı olan Bazarov ölümün iyice yaklaştığını anladığında rahibin kendisin kutsaması fikrine bile sıcak bakıyor artık.

1850 lerin rusyasında hayli revaçta olan nihilizmin(bir diğer ilginç nihilist karakter de Dostoyevski’nin Cinler romanındaki Stavrogin) bir tür eleştirisini yapıyor Turgenyev.Çünkü geleneğin temsilcisi Pavel Petroviç romanda nasıl karikaturize edilmişse, Turgenyev Bazarovu da tüm eksik yönleriyle, çelişkileriyle anlatmaktan çekinmiyor. Bazarovun ölümünden sonra romanın diğer kahramanları hayatlarına aynen devam ediyorlar. Bazarov’u hatırlamıyorlar bile. Kendini çiftlik işlerine vererek tam bir aristokrat olan yakın arkadaşı Arkadiy bile ismini yüksek sesle söylemeye çekiniyor, hatırlamak istemiyor sanki. Bazarov’un ölümüyle Rusya’nın hiçbir şey kaybetmediğini vurguluyor Turgenyev aslında. Nihilizmin ete kemiğe bürünmüş hali Bazarovun aşık olması ve ölüme sürüklenmesiyle hepimize şu soruyu soruyor: İnsan her şeyi reddedilir, peki ya kendini?

Sadettin TANIK 
 16 Nis 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Babalar ve Oğullar, Rusya’nın düşünsel gelişimi içindeki kuşaklar çatışmasını ad olarak taşıyan eser, iki üniversiteli gençle (Arkadi ile Bazarov) aileleri arasında geçen günlük ilişkilerden oluşur. Güzel bir klasik, okumanızı öneririm...

Tuğba Karadağ 
 16 Eki 2016 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 9/10 puan

İki farklı aile, bu ailelerin erkek çocukları ve oğulları için her şeyi yapmayı göze alan babalar . İki oğulun da bakış açısı farklı ama aynı yoldan ilerliyorlar. Bu yolda uzun yaşanmışlıklar var. Arkayid ile Bazarov un kitabın başında olan sıkı bağları kitabın son kısımlarında kopuyor ve yollarını ayırıyorlar. Arkayid sevdiği kızla evlenirken Bazarov ile bulaşıcı bir hastalığa yakalanıp ölüyor. Arkayid in babası da evlenip yuva kurarken Bazarov'un anne ve babası oğullarının yasını tutuyorlar. Çok güzel ve etkileyici bir kitap. Aynı zamanda da öğüt verici. Kitabın sonralarında, Bazarov un ölümünde biraz duygulandım. Beni çok etkiledi. Herkese tavsiye ederim.

Ekrem Özkara 
16 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Babalar ve Oğullar,yazar Turgenyev'in başyapıtı olup,her dönemin temel çatışmalarından biri olan kuşaklar arası çatışmayı ele alıyor.Geleneksel değerlerin tümüne-adeta ölümüne bile olsa-karşı çıkan bir karakterin romanı.Sürükleyici ve akıcı...İyi okumalar..

"Her insan bir pamuk ipliğine bağlı; her an altında bir uçurum açılabilir." (Kitaptan)

Bu kitabı, Oğuz Atay'ın hasta yatağında yaptığı görüşmelerde, kızına okumasını tavsiye ettiğini öğrendiğimden beri okumak istiyordum. Okudum ve iyi ki de okudum.
Hikayede birbirinden farklı görüşlere sahip olan iki okul arkadaşının yaşam biçimlerine ,düşüncelerine, ailelerine ve aşklarına yer verilmiş.
Bazarov bir nihilist yani hiçlikte dans eden biri. Hayattan pek zevk alamıyor ve her şeyin gereksiz bir çaba olduğunu düşünüyor , bu yüzden aşkı bile gereksiz görüyor. Ama işte aşk , hiç ummadığı bir anda , onu fena köşeye sıkıştırıyor.

Arkady Kirsanov ise Bazarov ile yeni tanışmış, adeta ondan büyülenmiş ve onun etkisinde kalmış biri. Bu iki ana karakterin etrafında , diğer karakterler de hikayeye şekil veriyor.
Ben çok beğerek okudum. Çok akıcıydı ifadeler ve benzetmeler de çok zarifti.
Özellikle son sayfayı hüzünlenerek okudum.
Ve bir kez daha anladım ki, ağlarsa anam babam ağlar, gerisi yalan ağlar...
Yazarın de bu kitapta dediği gibi "Evlat...senden kopmuş bir parçadır."

Kitaptan 248 Alıntı

Ferah 
11 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Bir romantik olsaydım ‘yollarımızın ayrıldığını hissediyorum’ derdim ama değilim, o yüzden sana birbirimizden bıktığımızı söylüyorum.”

Babalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç TurgenyevBabalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç Turgenyev
eso.okur 
06 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Kuru bir akağaç yaprağı kopmuş, yere düşüyor; hareketleri bir kelebeğin uçuşuyla aynı. Tuhaf değil mi? En kederli ve ölgün olan şey en neşeli ve canlı olana benziyor.

Babalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 184)Babalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 184)
eso.okur 
02 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Yeryüzünde genç ve güzel bir anne ile kucağında sağlıklı çocuğu kadar büyüleyici bir şey daha var mıdır sahiden?

Babalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 64)Babalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 64)
eso.okur 
02 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Tabiat, bir tapınak değil bir imalathanedir, insan da onun içerisinde bir işçi.

Babalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 72)Babalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 72)
Aysel 
01 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

“Hayır! Allah neyi yaşatacağını bilir; kimse bu tür şeyleri hafife alıp, çocuk oyuncağı sanmamalı..."

Babalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç TurgenyevBabalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç Turgenyev
Zehra Baysan 
30 Oca 14:51 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Sevdiğinin gözlerinde böyle gözyaşları görmemiş olanlar, insanın kalbi minnettarlıkla ve çekingenlikle titrerken dünyada ne denli büyük mutlulukların olabileceğinden habersizdirler."

Babalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç TurgenyevBabalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç Turgenyev