Babalar ve Oğullar

8,0/10  (648 Oy) · 
2.463 okunma  · 
540 beğeni  · 
15.945 gösterim
Babalar ve Oğullar, ortaya koyduğu sorunu, Rusya'nın düşünsel gelişimi içindeki kuşaklar çatışmasına ad olarak taşıyan eser, iki üniversiteli gençle (Arkadi ile Bazarov) aileleri arasında geçen günlük ilişkilerden oluşur. Önce Arkadi'nin evine konuk gelen gençler (baba Nikolay Kirsanov, metresi Feniçka, amca Pavel Kirsanov) Bazarov'un tümüyle inançsız inkârcı ve kuşkucu tutumuyla (nihilist) belirli bir tedirginlik yaratırlar. Komşu kenti ziyaretlerinde başlayan Bazarov-Anna aşkı kısa sürede körelir.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  259
 • ISBN:
  9789944885454
 • Çeviri:
  Ergin Altay
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
İbrahim P. (Hiçbir şey yok!) 
19 Nis 22:06 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Yıl 1861. Puşkin ve Gogol'un yoğun etkisinde olan bir Rus edebiyatının olduğu,İslavcılar ile Liberallerin çarpıştığı yıllar. Dostoyevski'yi bile Dostoyevski yapan Suç ve Ceza'nın yayınlanmasına daha beş yıl var. Nietsche 17 yaşında. Yalnız etnik olarak Rus hissiyat olarak Alman bir Turgenyev var. Ki bu adam daha Avrupa da bile o kadar etkin olmayan Nihilizmin üzerine, hem de Rus topraklarında bir roman yazar. Babalar ve Oğulları.

Rus edebiyatı ile ilgili olanlar Turgenyev'in görüşlerini, hayatını genel olarak biliyorlar. Bu romanda da hayatından kesitler var. Batıcılığı, Nihilizmi, Alman hayranlığı, kadınlarla olan ilişkileri, Tolstoy ile düellosu Vs. Roman yazıldığı dönemde büyük ses getirmiştir. Romandan sonra gençler arasında Nihilizm hızla yayılmıştır. Bu hızlı yayılışı etkisini yaklaşık 10 yıl sonra yazılacak Dostoyevski'nin Ecinnilerinde net olarak görülecektir. Tabi bu etkilerin yanında çokca da eleştiriler gelmiştir. Eleştirilerin en önemlisi ise Turgenyev'in romana bir son bulamadığı, bu yuzden baş karakteri öldürerek bitirdiğidir. Kanaatimce Turgenyev kesip atmaktan ziyade hiçliği savunan ve bir hiç olan bazarov'u, hiçlikle sonuçlandırmıştır.

Her ne kadar yıkıcı düşüncesini benimsemesem, romanın karakterini Nihilizmi kural olarak yaşayan biri olarak görsem de; bir uç nokta olarak kendi düşüncelerini savunan ve bunu korkusuzca dile getiren Turgenyev'i gönülden kutluyorum.

Herkese keyifli okumalar dilerim.

esraaltunerrr 
09 Mar 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

İki oğul, iki baba ve hayatlar. Oğulların babaları. Arkadiy ılımlı bir genç, Bazarov nihilist ve sorgulayan bir oğul. Oğullarını çok seven, üstüne titreyen babalar. Ve birbiriyle aynı zaman çizgisinde birleşmiş hayatlar.

Turgenyev'in okuduğum ilk kitabı. Anlatımı oldukça anlaşılır, betimlemeleri güzel bir kitap. Klasikleri seviyorsanız sıkılmayacağınızı düşünüyorum :)

Fulya Er 
13 May 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

İki baba ve iki oğul. 1860 Rusya'sının toplum yapısı. Turgenyev'in okuduğum ilk kitabı. Bazarov nihilist bir karakterdir. Kitapta beni en çok etkileyen kısım Bazarov karakterinin düşünce yapısı oldu. Tavsiye ederim. Okunması gereken kitaplar arasında.

Mus'ab Hamza Özel 
01 May 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yazar oldukça akıcı ve sürükleyici bir üslupla kaleme aldığı bu kitapta 1860'larda Rusya'nın toplum yapısını(insan ilişkileri,etkileşimleri gibi)anlatmış.İnsanların başıboş kaldıklarında tamamen amaçlarından uzaklaştığına ve gereksiz ayrıntılara takılmamaları gerektiğine değinmiştir.Ayrıca birkaç aşk hikayesi de mevcut.Okursanız birşey kaybetmezsiniz...

Merve 
 01 Eki 09:25 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

"Babalar ve Oğullar" ı ikinci kez okuyuşum oldu. İlk okumamı on iki-on üç yaşlarında yapmış ve kitabı oldukça sıkıcı bulmuştum. Oysaki o yaşımda da klasikleri çok sever ve peşpeşe okurdum. Aradan üç-dört yıl geçti ve kitap bir kitapçıda tekrar karşıma çıktı. Belki de doğru bir zamanda okumamışımdır diyerek kitabı satın aldım. O günden bugüne de kitaplığımda okumamı bekliyordu. Ne zaman elim gitse biranda vazgeçiyordum. Ta ki birkaç gün önce düşünmeden kitaplıktan almamla bu olay son buldu.

Kitap önceki okumamda hakkında yapmış olduğum yorumların hiçbirini hak etmiyormuş meğer. Sayfalar elimde su gibi akıp gitti. Hikayemiz üniversiteden mezun olan Arkady'nin arkadaşı Bazarov ile beraber baba evine dönmesiyle başlıyor. Nihilist bir düşünce yapısına sahip olan Bazarov'un, Arkady'nin amcası Pavel Petroviç ile olan tartışmaları kitabın ilk kısımlarını oluşturuyor diyebilirim. Bazarov'un düşünceleri oldukça keskin; örneğin sanatı asla kabul etmiyor. Şiir onun için romantiklerin işi ve romantik olmak onun için kabul edilemez bir durum. Duygularını açığa vurmak da tabi ki aynı şekilde hatalı onun için. Kabul etmemin mümkün olmadığı bu düşünceler ve kendini beğenmişliği sebebiyle Bazarov'a sık sık öfke duydum.

Kitapta bir diğer bahsedilen konu ise kuşaklar arasındaki çatışma. Her iki karakterin ailesi de bu bağlamda ele alınmış. Konunun işlenişi de oldukça başarılı bir şekilde yapılmış. Aşk kitapta az bir yer kaplasa da Bazarov'un duygularla ilgili düşüncelerini sorgulatacak kadar yer verilmiş. Aynı zamanda toprak sahipliği, köylüler ile olan ilişkiler de kitapta yer kaplıyor.

Kitabı, daha önce de dediğim gibi, zevkle okudum. Ayrıca kitapların gerçekten de doğru bir okunma zamanı olduğunu tecrübe ettim. Herkese keyifli okumalar dilerim...

Yasin YALÇIN 
14 Kas 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Her yanı kalite kokan bir kitap. Klasiklerin bazıları bulunduğu yüzyılın değerlerini anlatırlar bizlere. Ama Turgenyev bize hiç bitmeyecek bir kavgayı, kuşak çatışmasını anlatıyor. Dünya sürekli değişiyor ve gelişiyor. Babalar her ne kadar kendilerini değiştirmeye, geliştirmeye çalışsalar da asla gençleri yakalayamıyorlar. Oğullar ne kadar eskiyi anlamaya çalışsalar da yeniliğin rüzgarına kapılmak zorundalar.

Bir nihilist olan Bazarov'u arkadaş edinen Arkadiy, üniversiteye gitmek için ayrıldığı baba evine arkadaşıyla beraber döner. Ama babası onu değişmiş bir halde bulur. Burada arkadaşı Bazarov, amcası Pavel ile birçok tartışmalara girer ve kuşak çatışmasının en sıcak savaşı burada yaşanır. Bir diğer cephe de Bazarov'un babasıyla arasında açılmıştır. Dünya baş döndürücü bir hızla değişirken insanların değişmemesi mümkün müdür? Köleliğin yeni kaldırılmış olduğu Çarlık Rusya'sında sık sık bu konu üzerine eğiliyor Turgenyev. Aşka da ufak dokunuşlarda bulunuyor. Oğulların ülkülerini, hayallerini; babaların isteklerini ve basit yaşantılarını anlatıyor. Keyifli okumalar...

Onur Erol 
 08 Eki 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap başlarda biraz sabırlı okunması gereken eserlerden. Kitabın isminden de anlaşılacağı gibi baba ve oğul ilişkilerini konu alıyor. Olaylar genelde iki baş karakter olan Arkadiy ve Bazarov arasında geçiyor. Nihilist Bazarov'un küstah konuşmaları kitabın içinde bir gerilim yaratıyor ve sayfaları çevirmenize yardımcı oluyor. Yani başlarda hiç olmayan Bazarov sonradan kitaba damgasını vuruyor diyebilirim. Ve bu iki karakterin valinin balosunda Anna Sergeyevna ile karşılaşması kitabı daha ilgi çekici hale getiriyor. Kitabın finalinin bir sürprizle bitiyor olması da çekiciliğini ikiye katlıyor. Turgenyev'in 1862'de kaleme aldığı bu eser gerçekten okunması gereken eserlerden mi? Kesinlikle..

Sadettin TANIK 
 16 Nis 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Babalar ve Oğullar, Rusya’nın düşünsel gelişimi içindeki kuşaklar çatışmasını ad olarak taşıyan eser, iki üniversiteli gençle (Arkadi ile Bazarov) aileleri arasında geçen günlük ilişkilerden oluşur. Güzel bir klasik, okumanızı öneririm...

hüseyin köylü 
05 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Babalar Ve Oğullar hem bireysel hem de toplumsal anlamda çelişkilerin romanıdır. Toplumsal düzlemde eski ve yeni kuşak, gelenekler ve yenilikler sürekli çatışma halindeyken, bireysel düzlemde Bazarov’un duyguları ve düşünceleri arasındaki çatışma hem romanın özünü oluşturuyor; aynı zamanda Toprak Reformu dönemi Rusyasının siyasal ve düşünsel manzarasını somutlaştırıyor.

Bazarov açıkca kendini “nihilist” olarak tanımlıyor. Geleneklerden, prensiplerden nefret ediyor ve Tanrı'yı açıkça reddediyor. Arkadaşı ve fikirsel anlamda takipçisi Arkadiy ile Arkadiy'in babasına ait çiftlikte babası Nikiolay Petroviç ve amcası Pavel Petroviç ile ilişkilerinde Bazarov'un düşüncelerini açıkça tanıma fırsatı buluyoruz. Romantizmi açıkça küçümsüyor Bazarov ve romantizmi gereksiz buluyor. Nikolay Petroviç'i Puşkin'in ‘Çingeneler’ kitabını okurken gördüğünde ona okuması için bilimsel bir kitap veriyor ve bir yerde de "İyi bir kimyacı yirmi kez daha yararlıdır bir ozandan " diyor Arkadiy’e ve gene alaycı bir şekilde eski romantiklerin kendisini fazlasıyla eğlendirdiğini söylüyor eski bir asker olan Pavel Petroviç’in romantizmle geçen hayat hikasesini dinledikten sonra. Arkadiy’in babası Nikolay Petroviç daha ılımlı bir karakter romanda. Yeniliklere uymaya çalışıyor, gençleri bu anlamda destekliyor. Bazarov asıl çatışmayı Arkadiy'in amcası Pavel Petroviç'le yaşıyor ki iş düelloya kadar varıyor. .Düello fikirsel çatışmalarının somutlaşmış hali aslında. Pavel Petroviç Bazorov'u züppe, kendini beğenmiş ve saygısız görürken, Bazarov da askerlikten bir kadın için istifa edip gene aynı kadın peşinde tüm Avrupayı dolaşarak hayatını fazlasıyla heba etmiş, köyde bile eski sosyete yaşam tarzını sürdürmeye çalışan, her zaman iyi giyinen, süsüne dikkat eden, biraz İngiliz özentisi Pavel Petroviçi küçümsüyor.Pavel Petroviç geleneğin temsilcisiyken ,Bazarov yenilikçi düşüncelerele dolu genç kuşağıtemsil ediyor.

Bazarov her şeye bilimsel materyalizm açısından faydacı bir gözle bakıyor. Hatta bu açıdan Almanları örnek alıyor. Tüm zamanını bilimsel araştırmalar yaparak harcıyor. Erkenden yürüyüşe çıkarak kurbağa topluyor bilimsel araştırmaları için. (Hatta bir yerde Pavel Petroviç alaycı bir şekilde “Demek onları inceleyecek ha, hiçbir düşünceye inanmıyor, ama kurbağalara inanıyor.” diyor) Bazarov’a göre önemli olan iki kere ikinin dört etmesi, gerisi önemli değil (Burada iki kere ikinin dört etmesini kabullenemeyen Dostoyevski'nin ‘Yeraltı Adamı’nı hatırlamamak elde değil) Bir yerde Arkadiy’e söylediği “… sonra ne oluyor şu esrarlı kadın erkek ilişkileri? Biz fizyolojistler biliriz ne olduğunu onun. Gözün anatomisini incele hele, bak bakalım, esrarlı bakış dediğin şey neredeymiş?Bütün bunlar romatik çürümeler, küflenmiş beğeniler.” sözü her türlü estetizmi reddeden maddeci bakış açısını ortaya koyuyor.


Bazarov'un Arkadiy’le bir baloda tanıştıkları ve birlikte evini ziyarete gittikleri dul Bayan Odintsov'a aşık olması sonun da başlangıcı oluyor.O güne kadar romantizmi şiddetle reddeden, aşkı küçümseyen Bazarov duygularındaki değişimi kabullenemiyor çünkü bu onun o güne kadar tüm hayatını üzerine inşa ettiği fikri alt yapının çökmesi demek.Beynine hükmedebiliyor ama kalbine söz geçirmesi mümkün olnuyor. Çareyi Odinstov'dan kaçmakta bulan Bazarov babasının köyünde tifüsten ölen bir hastayı incelerken kendi de tifüse yakalanıyor ( eldiven takmaması bu sonuca neden oluyor ki bunu Bazarov’ a yaptıranın kendine itiraf etmekten çekindiği aşk acısı olduğu düşünüldüğünde kendi sonunun kendinin hazırladığı anlaşışıyor ) Ölüm döşeğindeyken, o güne kadar duygularından kaçan Bazarov Bayan Odistov'a kendisini görmesi için bir mektup yazıyor. Odinstov yanında bir Alman doktorla geliyor ama o da yapılacak bir şey kalmadığını söylüyor.Doktorun Alman olması da simgesel açıdan önemli. Alman doktorun da hiçbir şey yapamaması aslında o güne değin inandığı ve Almanları örnek aldığı bilimsel materyalizm düşüncesinin de yetersizliğinin somut göstergesi.Dine karşı hep alaycı olan Bazarov ölümün iyice yaklaştığını anladığında rahibin kendisin kutsaması fikrine bile sıcak bakıyor artık.

1850 lerin rusyasında hayli revaçta olan nihilizmin(bir diğer ilginç nihilist karakter de Dostoyevski’nin Cinler romanındaki Stavrogin) bir tür eleştirisini yapıyor Turgenyev.Çünkü geleneğin temsilcisi Pavel Petroviç romanda nasıl karikaturize edilmişse, Turgenyev Bazarovu da tüm eksik yönleriyle, çelişkileriyle anlatmaktan çekinmiyor. Bazarovun ölümünden sonra romanın diğer kahramanları hayatlarına aynen devam ediyorlar. Bazarov’u hatırlamıyorlar bile. Kendini çiftlik işlerine vererek tam bir aristokrat olan yakın arkadaşı Arkadiy bile ismini yüksek sesle söylemeye çekiniyor, hatırlamak istemiyor sanki. Bazarov’un ölümüyle Rusya’nın hiçbir şey kaybetmediğini vurguluyor Turgenyev aslında. Nihilizmin ete kemiğe bürünmüş hali Bazarovun aşık olması ve ölüme sürüklenmesiyle hepimize şu soruyu soruyor: İnsan her şeyi reddedilir, peki ya kendini?

Esma Tezgi 
29 Mar 12:07 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Kitabı bitireli iki gün kadar oldu ancak yorumu yeni yazabilyorum, Kusursuzlar'a o kadar öfkelenmiştim ki ilk onun yorumunu yazdım.

Turgenyev'in en bilinen eseri Babalar ve Oğullar 19.yy Rusya'sında köylü ve eğitim görmüş sınıfın karşılaştırıldığı bir eser. İki baba ve iki oğulun kesişen hikayeleri. İsminden sonra ben daha net bir baba-oğul çatışması beklemiştim ama yazar düşündüğüm kadar durmadı bu konunun üzerinde. Daha çok Bazarov karakteri ve onun nihilizmine ağırlık vermiş.

Bazarov.. kitabın başında kitabın yan karakterlerinden biri gibi dursa da kitabın en güçlü ve en üstünde durulan karakteri. Bazarov'un kendinden emin oluşu, güçlü düşünceleri karşısındaki her karakteri etkiliyor ve hepsinin üzerinde ayrı bir etkiye sebep oluyordu. Arkadiy ise Bazarov'dan etkilenen, yakın bir arkadaşı. Zaman geçtikçe Bazarov'un düşüncelerine daha net hakim oluyoruz, ilk başlar yazar Bazarov'un nihilizmini övüyor gibi görünse de sonlara doğru onun düşünce yapısındaki boşlukları göz önüne seriyor.

Eski-yeni kuşağın arasındaki farkın Turgenyev'in kaleminden okumak ve o zamanın Rus yaşam tarzına şahit olmak açısından Babalar ve Oğullar çok uygun bir klasik. Dili açık, okuması kolay bir eser, okumak isteyen herkese öneririm.

http://yorumatolyesi.blogspot.com/...alar-ve-ogullar.html

Kitaptan 472 Alıntı

Ferah 
11 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Bir romantik olsaydım ‘yollarımızın ayrıldığını hissediyorum’ derdim ama değilim, o yüzden sana birbirimizden bıktığımızı söylüyorum.”

Babalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç TurgenyevBabalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç Turgenyev
Kübra BAYINDIR 
13 Haz 04:40 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kişilik, sayın bayım, en önemlisi budur işte: İnsanın kişiliği bir kaya gibi sağlam olmalıdır, çünkü her şey onun üzerine bina ediliyor.

Babalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 61 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Babalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 61 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Nazlı Çelik 
02 Nis 14:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"İnsan kişiliği kaya gibi sağlam olmalıdır, çünkü her şey onun üstüne kurulur."

Babalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç TurgenyevBabalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç Turgenyev
Kübra BAYINDIR 
 13 Haz 04:38 · Kitabı okudu · 10/10 puan

.. neden yetiştiğim döneme bağlı olacakmışım ? Varsın o bana bağlı olsun.

Babalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 41 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Babalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 41 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
esraaltunerrr 
06 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Kuru bir akağaç yaprağı kopmuş, yere düşüyor; hareketleri bir kelebeğin uçuşuyla aynı. Tuhaf değil mi? En kederli ve ölgün olan şey en neşeli ve canlı olana benziyor.

Babalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 184)Babalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 184)
Prenses 
20 Eyl 19:39 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Geçmişi hatırlamak neye yarar!"

Babalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 237 - Kumsaati Yayınları)Babalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 237 - Kumsaati Yayınları)
Kübra BAYINDIR 
16 Haz 10:12 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Hoppaları falan değil, kanımın son damlasına kadar savunacağıma yemin ettiğim kadın haklarını savunuyorum.

Babalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 86 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Babalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 86 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
48 /