Kitap
Mecburiyet

Mecburiyet

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.2
9,5bin Kişi
31,4bin
Okunma
7,6bin
Beğeni
104bin
Gösterim
50 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 1 sa. 25 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · Ocak 2020 · Karton kapak · 9786052951606
Orijinal adı
Der Zwang
Diğer baskılar
Savaş karşıtı görüşleriyle tanınan Zweig I. Dünya Savaşı boyunca bu görüşlerini yaymayı kendine misyon edinmişti. Avrupalı ve “dünya vatandaşı” kimliğine büyük değer veren yazar, yapıtlarında savaşın yıkıma uğrattığı “eski dünya”nın değerlerinin kayboluşunu büyük ölçüde dert edinmiştir. Mecburiyet ’in ana karakteri ressam Ferdinand da savaş sırasında askere alınmamak için İsviçre’ye kaçmıştır. Bir gün askerliğe elverişliliğinin tespiti için konsolosluğa davet edildiğinde, karısının şiddet karşıtı duruşuna ihanet etmemesi yolundaki telkinlerine karşın kendini gitmek zorunda hisseder. Görev duygusu, savaş karşıtı düşünceleri ve karısına duyduğu sevgi arasında sıkışıp kalmıştır. Ferdinand her ne kadar “insanlığın ötesinde bir vatanı” olmasa da, “yirmi milyon insanı boğan o zinciri” kıramayacağını düşünür… Stefan Zweig (1881-1942): Viyana’da varlıklı bir Yahudi ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Zweig, yaşamı boyunca Avrupa’nın hızlı değişimine tanıklık etti. 1934’te Nazilerin baskısı yüzünden Avusturya’dan ayrıldı. Önce İngiltere’ye, 1940’ta da Brezilya’ya göç etti. Satranç, Amok Koşucusu, Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat, Olağanüstü Bir Gece gibi unutulmaz novellaları ona büyük bir ün kazandırdı. Roman, şiir, öykü, deneme, biyografi ve oyun gibi farklı türlerde çok sayıda yetkin ürün verdi. Psikolojiye ve Freud’un öğretisine duyduğu ilgi onu derin karakter incelemelerine götürdü. Önemli denemeleri arasında Üç Büyük Usta (1920); Kendileriyle Savaşanlar (1925) ve Kendi Hayatının Şiirini Yazanlar (1928) sayılabilir. Ungeduld des Herzens (1938; Sabırsız Yürek) adlı bir psikolojik romanı da mevcuttur. Yazara ün kazandıran bir başka yapıtı Sternstunden der Menschheit’tır (1928; Yıldızın Parladığı Anlar). Zweig ayrıca Joseph Fouché, Marie Antoinette ve Mary Stuart’ın nesnellikten çok sezgiye dayanan biyografilerini kaleme aldı. Avrupa’nın Hitler’e köle olduğunu görerek umutsuzluğa kapılan Zweig, 1942’de ikinci eşiyle birlikte intihar etti.
5 mağazanın 88 ürününün ortalama fiyatı: ₺6,39
8.2
10 üzerinden
9,5bin Puan · 1575 İnceleme
oku.yorum
Mecburiyet'i inceledi.
56 syf.
·
10/10 puan
Stefan Zweıg Mecburiyet kitabında , karısıyla özgürlük uğruna kendi ülkesi olan Avusturya'dan İsviçre'ye kaçmış ünlü bir ressamın, devlet ve otorite karşısındaki çaresizliğini anlatıyor. Kitabın kahramanı olan Ferdinand, resmi bir daireden aldığı mektupla askerlik hizmeti için yeniden çağrılır. Özgürlük isteği ve barışçıl yapısından kararsız kalır. Kendi için doğru olanın ne olduğuna karar verecek ve kendisi için en doğru olanı hayata geçirecektir. Kitaptaki kalacağı ikilemlerden bazıları ise; gitmek-kalmak, korkmak- cesur olmak, esir olmak- özgür olmak...Bu ikilemlerden Hamlet'in olmak ya da olmamak monoloğunu hatırlayacaksınız. Kitabın sonunda kendisi için en doğru olanı yapıyor. Ben her zamanki gibi Zweıg'ın bu kitabını da keyifle okudum.
Mecburiyet
8.2/10
· 31,4bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
32
Sena
Mecburiyet'i inceledi.
72 syf.
·
8/10 puan
Mecburiyet
İnsan bir amaç uğruna kendinden vazgeçebilir, fakat başkalarının çılgınca fikirleri uğruna değil." | Mecburiyet, Stefan Zweig 8/10 "Artık her şey bitmişti, biliyordu. Bu trene binecek, üç dakika sonra, yani iki kilometre gittikten sonra köprüye varmış olacak, köprüyü de geçtikten sonra her şey bitmiş olacaktı." - Stefan'ın bu eseri "Korku" kitabından sonra en beğendiğim kitaplarından biri oldu diyebilirim. Çerezlik bir kitap. Bir günde rahatlıkla bitirebilirsiniz. Okurken "Mecburiyet" kelimesini tam manası ile idrak edeceksiniz, buna eminim. Ferdinanda gelen bir "mecburiyet" mektubu ile başlıyor öykü. Bu mektup mecburi bir görev çağrısı. Peki Ferdinand kendini, eşini, hayatını hiçe sayıp gelen bu çağrı ile göreve gidecek mi? Buna mecbur mu? Cevabını okuyunca öğreneceksiniz
Mecburiyet
8.2/10
· 31,4bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
171
Feyza
Mecburiyet'i inceledi.
50 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Mecburiyet...
Mecbur olmak mühürlenmiş, imza atılmış bir kağıt üzerinde midir yoksa sizin ve sevdiğinizin/sevdiklerinizin mühürlediği kalbinizde mi? Özgürlüğünüz ve esaretiniz size "üst" makamlar tarafından mı biçilir yoksa sadece ruhunuz tarafından mı? İrade sadece içinde bulunduğu bedene mi aittir? Ne zaman kişinin benliğinden uzaklaşıp ait olduğu bedene ihanet eder? Havasını çekip huzur dolduğunuz, suyuna baktığınızda bulutların yansımasını gördüğünüz, çalışanına baktığınızda saygı gördüğünüz ülkede ne zaman rahatsızlanmaya başlarsınız? Ve bu rahatsızlık gerçekten sizin midir yoksa "üst" makamların mı? Korku, aşkınızın ve huzurunuzun önüne ne zaman geçer? Onu nasıl ezer? Düşmanınıza gelen zararda dahi yüreğiniz parçalanıyorsa ortada neyin mecburiyeti vardır? Bu soruların cevabını savaştan, savaşın zorunluluklarından ülkesi için dahi olsa nefret eden Ferdinand'dan öğreneceksiniz.
Mecburiyet
8.2/10
· 31,4bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
26
zehra
Mecburiyet'i inceledi.
50 syf.
·
Puan vermedi
Avusturya yazarı Stefan Zweig’in bir çırpıda okunacak kitaplarından biri de Mecburiyet eseri. Başkahraman Ferdinand eşi Paula ile birlikte özgürlük uğruna kendi ülkesi Avusturya’dan İsviçre’ye kaçıyor. Ferdinand’a resmî bir daireden gelen mektupla Ferdinand askerlik hizmetine geri çağırılıyor. Eşiyle mektup arasında kalan Ferdinand’ın hikayesi 60 sayfadan daha fazlası bence. Kitap bittikten sonra içgüdüsel olarak hikayeyi devam ettiren kendim oldum. Empati, korku ve çaresizlik...
Mecburiyet
8.2/10
· 31,4bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
16