1000Kitap Logosu
Bir Çöküşün Öyküsü

Bir Çöküşün Öyküsü

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!

Hakkında

48 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 1 sa. 22 dk.
Adı
Bir Çöküşün Öyküsü
Orijinal adı
Geschicte Eines Untergangs
Basım
Türkçe · Türkiye · İş Bankası Kültür Yayınları · Eylül 2021 (İlk yayınlanma: 1912) · Karton kapak · 9786053329527
Diğer baskılar
Bu son derece çarpıcı çöküş öyküsü, XV. Louis döneminde Fransız sarayında epey etkili olmuş aristokrat bir kadının gerçek yaşamına dayanır. Madame de Prie günün birinde gözden düşer ve kral tarafından Normandiya’ya sürülür. İktidar sahibi ve ilgi odağı olduğu hareketli ve eğlenceli Paris günlerinden sonra, ne kadar süreceği belli olmayan, kendisiyle baş başa kalacağı bir sürgün dönemi beklemektedir onu. Ancak iktidar savaşları, entrika ve eğlenceden ibaret boş saray hayatı varoluşuna anlam katan tek şeydir. Hem kendini hem çevresindekileri sürekli kandırma eğilimindeki bu sığ ve kibirli kadın, malikânesinde gösterişli eğlenceler düzenleyerek Paris’teki hayatını yeniden canlandırmaya çalışır. Giderek mantıklı düşünme yetisini bütünüyle yitiren Madame de Prie, yeniden bütün dikkatleri üzerine çekebilmek için inanılmaz bir plan yapar.
Fiyatlar
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!
İdefix
idefix.com

Okurlar

Kadın
% 75.2
Erkek
% 24.8
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş
7.6
10 üzerinden
13,2bin Puan · 1761 İnceleme
56 syf.
·
1 günde
·
10/10 puan
İnsanlar için ölmek mi?
Bugün Zweig'in doğum günü.. Büyük yazarı rahmetle anıyorum.. Yıllar önce eşiyle intihar ederek yaşamına son vermişti... Bir insan neden intihar eder? Sebebi ne olabilir? Şöyle bir örnek vereyim; bir genç okulda sıkıntılar yaşıyor, eve döndüğünde evde sıkıntılar, kendi içerisinde ise başka sıkıntılar yaşıyor. Etrafı sarılmış durumda, giderek sıkıştılıyor bu sıkıntılar tarafından. Bıkmışlık, tükenmişlik, umutsuzluk onun kafasında intihar düşüncesine neden olacaktır. Sonra psikolojik bir patlamayla ruhsuzlaşır ve kendini ölümün kollarına atar. Bir insanın ölümden diğer insanların etkisi vardır. İntihar eden bir insanın muhakkak katili ya da katilleri vardır. Bir insan sebepsiz yere ölümü seçmez. Kimse 'bugün en iyisi intihar edeyim' demez. Kişinin insanlardan dolayı yaşadığı bulanımlardan ölüme atlar. Kitabımızda ise genç bir kadının insanlardan dolayı intihar etmesi konu alıyor. Kimi insanlar maalesef ilgi almadığından dolayı ilgi çekmek için intihara teşebbüs eder. Tıpkı kitabımızın baş kahramanı gibi. Yaşadığında ilgi almadı, ölünce ilgi alacağını düşünmüştü. Peki devamında ne oldu? Yine bir insanın psikolojisini müthiş ele alıp, okura sunan Zweig'ten bir başarı daha! Çoğumuz intiharı düşünmüştür, hatta teşebbüs eden bile vardır. Burada kendinizden bir parça bulacağınız kesin. Bu incecik kitabı okurken sorgulayacaksınız bir çok şeyi. Kitabı okuduktan sonra aklıma tek bir düşünce oluştu "İnsanlar yüzünden vazgeçmeli mi kişi kendinden? Zararı sadece kendisine oysa." Ölen kişi ölümü nasıl olursa olsun elbette unutulur. Kişi kendi için yaşamalı. Ancak ne yazık ki başkaları için ölüyor her ölümüne neden olan kişi. Zweig burada bize kişinin yalnızlığını, ilgiye açlığı, kıyıda köşede kalmış bir insanın dramını anlatmaktadır. Kitabı yeterince başarılı bulamayan tuhaf tipler çıkacaktır muhakkak, o yüzden ben bu kitabı herkese değil de ciddi okurlara tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar dilerim.
Bir Çöküşün Öyküsü
Okuyacaklarıma Ekle
56 syf.
·
3 günde
·
7/10 puan
Bir Çöküşün Öyküsü
Avusturya-Macaristan doğumlu Yahudi roman ve oyun yazarı Stefan Zweig' in yazmış olduğu bir öykü kitabıdır. Bir saatte bitirilebilecek bir kitap. Kısa fakat üzerinizde etki bırakacak bir eser kendisi. Birkaç kitabında da gördüğümüz gibi yine baş karakterimiz bir kadın. Kadın psikolojisini bu kadar iyi anlatan erkek bir yazar daha okumadım sanırım . Sanki bir kadının satırlarını okuyormuşcasına ustaca yazılmış bir eser. Son derece çarpıcı bir çöküş öyküsü adından da anlaşılacağı gibi. XV. Louis döneminde Fransız sarayında epey etkili olmuş aristokrat bir kadının gerçek yaşamına dayanıyor. Baş karakter Madame de Prie sarayda yüksek mertebede olan bir kadındır. Kralın gözünden düşer ve Normandiya' ya sürülür. Burjuvamız bunu kendine yediremez ve insanlara tatile çıktığını söyler. Aynı zamanda saraya tekrar geri dönebilmek için planlar yapar fakat hiçbiri tutmaz. Madame' ın şatafatlı Fransa günleri sona ermiştir artık . Ve intihar eder. Ölürken bile konuşulmak isteyen Madame unutulmuştur artık. Aşırı egonun getirdiği zararlara da değinmiş yazar bu kitabında . Kesinlikle tavsiyemdir. İyi okumalar dilerim.
Bir Çöküşün Öyküsü
Okuyacaklarıma Ekle
56 syf.
·
2 günde
·
8/10 puan
BİR ÇÖKÜŞÜN ÖYKÜSÜ Bu öykü Fransa’da yaşayan ve sarayda sözü etkili olan bir kadının çöküş sürecini anlatıyor. Kahramanımız Madame de Prie, XV. Louis döneminde iktidarda sözü geçen sarayın gözdesi bir prenses iken saraydan Normandiya’ya (taşra) sürgün edilir. İlk zamanlar geri döneceğinden umutlu olduğu için doğada güzel zaman geçireceğini düşünür. Ne yazık ki bu denli görkemli hayattan sonra bir hafta içinde eski hayatını özler ve sıkılmaya başlar. Gün geçtikçe gözden düşmeye devam eder bu durum devam ettikçe saçma sapan hallere girer ve akli dengesini yitirmeye başlar. İlgiyi yeniden üzerine çekmek için akla hayale sığmayan planlar yapar. Yaptığı plan ve beklentisinin hüsranla sonuçlanması beni çok şaşırttı. Burada planını anlatıp heyecanını bozmak istemiyorum. Kitabın konusu hakkında anlatacaklarımı kısa kesiyorum ve yazar hakkında konuşmak istiyorum. Stefan Zweig’in bir kadının çöküşünü anlatırken yaptığı psikolojik tahlillere hayran kaldım ve o çaresizliği hissettim. Öyküyü okurken yaşanmış bir hikayeden kurgulanmış olması ve çaresiz hissettiğim bir anda okumuş olmamdan kaynaklı çok etkiledi beni. Kesinlikle okumanızı öneririm ama Stefan Zweig hiç okumadıysanız başlangıç önerim bu öyküsü değil. Yazarla tanışmak için Satranç kitabını önerebilirim.
Bir Çöküşün Öyküsü
Okuyacaklarıma Ekle
48 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Bir Çöküşün Öyküsü
Konusu; iktidar sahibi ve ilgi odağı olduğu hareketli ve eğlenceli Paris günlerinden sonra, ne kadar süreceği belli olmayan, kendisiyle baş başa kalacağı bir sürgün dönemi beklemektedir onu. Ancak iktidar savaşları, entrika ve eğlenceden ibaret boş saray hayatı varoluşuna anlam katan tek şeydir.
Bir Çöküşün Öyküsü
Okuyacaklarıma Ekle
48 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Bu öykü XV. Louis döneminde Fransız sarayında baya etkili olmuş aristokrat bir kadının gerçek yaşamına dayanır. Bir Çöküşün Öyküsün'de Medeme de Prie'nin yaşantısının saraya ters düşmesiyle Normandiya'ya sürgüne gönderilmesini anlatmaktadır. Sürgün başta güzel gelsede bir süre sonra sıkılmaya başlayacaktır. Fransa'nın gece eğlencelerini, sarayda çevirdiği etrikaları, ayrıca çevresi tarafındanda ilgi odağı olması yaşadığı sürgün boyunca özlemektedir. Yolunu bulup Paris'e geri dönmeye çalışsa da bu mümkün olmayacaktır. Hem kendini hem çevresindekileri sürekli kandırmaya çalışsıp sahte bir kişilik oluştursada bunun sonu olmayacamtır. Yazar kısa ve öz bir şekilde yazmıştır öyküyü Stefan Zweig'i okumayı seviyorum gün içerisinde sizi yormadan, kısa öykülerle hayatınıza bir şeyler katabiliyor. Yoğun olduğunuz bir gün dinlenmek için güzel kitapları var okurken günün yorgunluğundan sitresinden çekip kendinize bir şeyler katacağınız güzel bir öykü Herkese iyi okumalar.
Bir Çöküşün Öyküsü
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.