8,4/10  (1.059 Oy) · 
3.324 okunma  · 
953 beğeni  · 
20.839 gösterim
Beyaz Geceler

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski (1821-1881): İlk romanı İnsancıklar 1846’da yayımlandı. Ünlü eleştirmen V. Byelinski bu eser üzerine Dostoyevski’den geleceğin büyük yazarı olarak söz etti. Ancak daha sonra yayımlanan eserleri çağımızda edebiyat klasikleri arasında yer alsa da o dönemde fazla ilgi görmedi. Yazar 1849’da I. Nikolay’ın baskıcı rejimine muhalif Petraşevski grubunun üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklandı. Kurşuna dizilmek üzereyken cezası sürgün ve zorunlu askerliğe çevrildi. Sibirya sürgününden sonra yazdığı romanlarla tekrar eski ününe kavuştu. Bu kitapta sürgünden bir yıl önce yazdığı ve en tanınmış eserlerinden biri olan Beyaz Geceler’in yanı sıra hepsi 1848 yılına ait Başkasının Karısı ve Yatağın Altındaki Koca, Noel Ağacı ve Nikâh, Haysiyetli Hırsız, Yufka Yürekli öyküleri de yer almaktadır.

Barış Zeren (1978): İ.Ü. Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Aynı üniversitede İktisat Tarihi Bilim Dalı’nda yüksek lisansını tamamladı. Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi Slav Tarihi Bölümü’nde araştırmacı olarak bulundu. Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü ve Fransa’da EHESS’te doktora çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce ve Rusça’dan sosyal bilim, tarih ve edebiyat çevirileri yapıyor.

İçindekiler

Beyaz Geceler
Başkasının Karısı
Noel Ağacı ve Nikâh
Haysiyetli Hırsız
Yufka Yürekli
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2014
 • Sayfa Sayısı:
  218
 • ISBN:
  9786053321392
 • Orijinal Adı:
  Belıye Noçi
 • Çeviri:
  Barış Zeren
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Semih 
 01 Şub 20:48 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Uzun bir aradan sonra Dostoyevski'nin cümlelerini okumak benim için çok güzel oldu. Özlemişim doğrusu...

Öncelikle bu kitap Dostoyevski'nin diğer bilinen kalın romanlarına karşın kısa bir öykü kitabı. Başka öykü kitabı var mı bilmiyorum; ama öykücülükte de bir hayli başarılı buldum kendilerini. Yazar, Beyaz Geceler isimli bu öyküsünde Petersburg'da "hayalperest" ismini verdiği kahramanımızın başından geçen 4 günü anlatmış. Diğer önemli karakterimiz de Hayalperest'in aşık olduğu Nastenka...

Kitabın ismi olan Beyaz Geceler ise Hayalperest'imizin Nastenka ile birlikte geçirdiği günlere verdiği isimdir. Nastenka'nın içerisinde olduğu günler ve geceler Beyaz Geceler olarak adlandırılıyor kahramanımız tarafından. Benimse kitaba başladığım ve kitabın ismini gördüğüm ilk andan itibaren kafamda sürekli Seda Sayan'ın "Ah geceler sensiz geceler" şarkısı çaldı durdu. Bir türlü Seda Sayan'ın sesi arka fondan gitmek bilmedi...

Konu ise, tam bir Yeşilçam filmi konusu. Kahramanlarımız bir akşam üzeri Petersburg'da karşılaşıyorlar ve Hayalperestimiz Nastenka'ya birkaç dakika içerisinde aşık oluyor. Ancak Nastenka'nın sevdiği ve 1 senedir beklediği bir başka adam da vardır hikayenin içerisinde. İşte kitap, bu aşk üçgeni arasında Nastenka'nın gelgitleri ile Hayalperest'in aşk acısını anlatıyor. Konu ile ilgili bu kadar bilgi vermek yeterli diye düşünüyorum.

Dostoyevski bu kısacık öykü içerisinde birçok konuya değinmiş, birçok toplumsal mesaj vermiş anlayana. Ancak bir konu özellikle ilgimi çekti ve dönemin Rusya'sını ve kadınlara bakış açısını eleştirmeden geçemeyeceğim.

Okuduğum diğer bazı Rus Edebiyatı kitaplarında olduğu gibi bu kitapta da, yolda tek başına yürüyen kadınların mutlaka erkekler tarafından rahatsız edilmesi söz konusu. Belki o dönemde bu durum normal karşılanıyor olabilir; ama ben her okuduğumda bu konudan rahatsız oluyorum. Yolda tek başına yürüyen bir kadına kötü gözle bakılıyor resmen ve erkekler tarafından taciz edilmesi ve peşinden takip edilmesi normal bir durummuş gibi anlatılıyor. Bu kitapta da Hayalperestimiz Nastenka'yı böyle bir tacizcinin elinden kurtarıyor. İşin ilginç kısmı ise, yukarıda dediğim gibi bu durumun doğal bir durum olarak karşılanması...

Kısacık ve keyifli bir kitaptı. Dostoyevski'yi özlemiş olan ruhuma ilaç gibi geldi. Siz de eğer Dostoyevski'yi özlediyseniz bu kısacık öyküyle Dostoyevski'yi hatırlayabilirsiniz.

Oğuz Aktürk 
 15 Kas 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Beyaz Geceler : St. Petersburg'da mayısın son haftası başlayıp temmuzun 15'ine kadar devam eden, geceleri havanın bir türlü kararamaması olayına verilen isimdir. Yani, güneşin doğup batma konusunda karar veremeyip muallakta kalması sonucunda gecelerin kısa bir dönem için siyah renkte olamaması ve St. Petersburg'daki annelerin çocuklarını dışarıda top oynamaları için akşam ezanından önce eve çağırmamaları aslında.

Peki, Dostoyevski neden kitabındaki karakterlerin arasındaki etkileşim için özellikle bu ismi ve sadece St. Petersburg'da kısa bir süre için deneyimlenebilen bu özel dönemi seçmiştir? Aşık olduğumuzu gerçekten hissettiğimizde gönlümüz ferahlayıp, daha önce hiç yaşamamışçasına bir duygu hissetmeye başlamaz mıyız? Aşkın farkındalığında gecelerimizin gündüzlere karıştığını, günlerin bile artık ayırdına varamadığımızı hissetmez miyiz? İşte aynı bu özel dönemde yaşanan olayın aşktaki karşılığı da saflığı ve temizliği temsil eden beyaz renktir. Aynı gelinliklerde hakim olan ve masum bir temizliği ifade eden o renk gibi.

Yalnızlığı tanımıyoruz. Kendimizi bile tanımazken yalnızlığımızın değerinin nasıl farkında olalım? Her gün konuşmak zorunda kaldığımız insanlar yüzünden kendimizle, kentimizle, anılarımızla ve esas konuşmamız gereken deneyimlerimizle konuşmaya vakit mi bulabiliyoruz? Bunların hiçbiri bahane değil, kendimizi kandırmayalım. Kendini ve kentini dinlemek, öyle Spotify'ın haftalık keşfinde istediğin şarkıya tıkladığın an şarkının aniden açılmasıyla elektrik enerjisinin etkisinin mıknatıs özelliği kazanan bobin ile sabit mıknatısın birbirlerine itme ve çekme uygulaması prensibinde çalışan bir kulaklık vasıtasıyla da olmaz ki... Bu yüzden, insanoğlunun kulaklığındaki daimi müzik sevgidir. Her ne kadar kulaklığınızı çıkartıp onu göz ardı etmeye çalışıp dinlememeye kalkışsanız da tınısı aynı Dönence şarkısında Barış Manço'nun "Simsiyah gecenin koynundayım yapayalnız Uzaklarda bir yerlerde güneşler doğuyor." sözlerini yazarken belki de gizli bir gönderme yaptığı Beyaz Geceler kitabındaki St. Petersburg'un geceyi aydınlatan bir güneş misali sevgisindeki gibidir.

Kitabın ana karakteri olan sevgiye muhtaç yalnız hayalpereste bir tüyo olarak Cemal Süreya'nın "Kim istemez mutlu olmayı, Mutsuzluğa da var mısın?" dizelerini hediye ediyorum. Mutsuzluğa bile varım demenin, yalnızlığın değerinin, dünyadaki bütün fani seslerin ve klonlaşmış sahte duyguların olmadığı bir dünya kurgulamak istiyor insan kendi kafasında. Ve çoğu zaman da mutsuzluğa bile mecburen varım dediğimiz sabahlara kalkıyoruz. Ama aklımıza bile gelmiyor ki geceler olmadan sabahların, sabahlar olmadan da gecelerin anlamının olmadığını. İşte bu kitap da belki edebiyat dünyasında gecelerin tam olarak olamadan sabahların anlamının olduğu tek kitap olabilir.

Eğer bir gün St. Petersburg'a giderseniz, bu kitabı beyaz gecelerin olduğu dönemde bir de sabahlayarak/geceleyerek okuyun ki kitabın ana karakterinin nasıl Rusya'nın Kezbanskasına denk geldiğini iyice anlayabilin diye.

Beyaz Geceler benzeri kitaplar

Yakup 
 03 Şub 00:55 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Yine Dostoyevski ve yine mükemmel ötesi bir eser.

Şu an dünya klasiklerinin güzel örneklerinden birini daha bitirmenin zevkini yaşıyorum. Her ne kadar da kitabın başında biraz sıkılsam da sonuna ulaşınca ilk görüşlerim tümüyle değişti. Kitabın kahramanı olan kişinin yalnızlığı tamamen bana benziyordu. İşte şimdi hayatımın kızını buldum derken onu kaybetmenin ne demek olduğunu biraz anlayabiliyorum. Bende aynı duyguları yaşadım. Ve bir de onun mutluluğu için kalkıp ona yardım etmesi.

Nastenka için eski sevgilisini araması kahramanımızı daha da yükseltti. Yükseltti ama oralarda yapayalnız gururlu bir kişi olarak kaldı. Kitabın sonunda kız arkadaşının ona bir mektubu sunuldu. Zaten bir kişi öyle bir mektubu alsa -ki alan birisi var- uzun bir süre kendine gelemez. Kahramanımızın da gelebileceğini hiç zannetmiyorum. Dostoyevski'nin bu güzel romanını okuma fırsatı yakaladığım için kendimi şanslı sayıyorum.

Neyse;
İki öyküden oluşan bu kitapta Dostoyevski'nin gençlik yıllarına ait izlerini görüyoruz. İlki(Beyaz Geceler) psikolojik bir öykü; hayalperest bir gencin tek kişilik aşkı... Dostoyevski'nin her bir kitabını okuduğumda onun dünyanın gelmiş geçmiş en iyi yazarı olduğuna bir kez daha inanıyorum. Beyaz Geceler de bana bu duyguyu en çok hissettiren eserlerinden.
Beyaz Gecelerde; sevgi yoksunu olan bir adamın hiç hesapta yokken bulduğu sevgiyle değişen yaşamı bunun karşısında da aşkını arayan saf bir kızın hiç tereddüt etmeden en sonunda yine gerçek aşkına koşuşu okura en üst seviyede hissettiriliyor.
Dostoyevski'nin tüm yapıtlarındaki karakterler ve olaylarda olduğu gibi bu kitapta da inanılmaz bir şekilde içimizden kendimizi bulduğumuz karakter ve olaylar sergileniyor.
Her Dostoyevski okuduğumda içimden geçirmeden edemiyorum bu adam edebiyatçı değil de psikolog olsaydı şu an psikolojide çözümlenemeyen hiçbir şey olmazdı diye.

Yalnız bir adam, o kadar yalnız ki görüp görebileceğimiz en yoğun hayalperest...

Tek başına dolaştığı akşamların birinde Nastenka isimli kızla karşılaşır, kız da en az onun kadar yalnızdır, kör olan babannesine bakmak dışında yaptığı hiçbir şey yoktur. Aynı zamanda sevdiği adam tarafından bırakılan onun yolunu gözlemekten bıkmamış olan Nastenka hayat hikayesini kahramanımıza anlatmaya başlar, tabii kahramanımız da Nastenka'ya anlatır tüm geçmişini (aslında geçmişindeki hayalleri desek daha doğru olur).
Ve tabii tüm bunların sonunda kahramanımız Nastenka'ya aşık olur, kız da kendisini sevdiğini söyler ama gerçek aşk mıdır, yoksa ilk defa bu duygularla karşılaştığı için midir bilemeyiz.

Günün birinde beklenen sevgili çıkagelir ve bu yalnız olan iki hayalperestimizin geleceği belirlenir.

İyi okumalar dilerim.

Aysel 
17 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Mühendis olasın da bu kadar kalbe dokuna bilesin. Hayret ki ne hayret...

Okumak istediğiniz kitaplar Dostoyevski`den olunca nelerle karşılaşa bilirsiniz:
Duygu geçişleri, vicdan mühasebesi, karakter analizleri, devrilmiş sonra yeniden toparlanmış konular vs.. (benim okuduğum kadarıyla)

Bu kitapta da aynı durumlar mevcut.
Kitap,
hayalperest, evinden dışarıya nadiren çıkan bir adamın 4 günden oluşan kısacık aşkını konu alır.
Aleksi Aleksandroviç`i yalnızlığı bakımından Raskolnikov`a benzettim. Raskolnikov Sonya`nı bulduktan sonra kendini bulmuştu sanki. Aleksandroviç de benim alemimde Sonya`sını arayan onu bulduktan sonra kendini keşfeden biri olacaktı.

Ve Nastenka`nı bulur... Karanlık bir St. Petersburg gecesinde rastlar ona. Bundan sonra Karanlık Gecelerde buluşurlar. Aleksandroviç için tüm Karanlık Geceler kendini yavaş yavaş Beyaz Geceler`e bırakır..
Nastenka`da bir nevi Aleksandroviç`e benziyor. Karamsar duygularının içinde debelenip dururken bir birlerine bağlanmaya başlarlar. Ama Aleksandroviç sırılsıklam aşıkken karşındekine, Nastenka zayıf olasılıkla tutunur adama.
Hep böyle olmaz mı? Bir taraf hep ölümüne severken bir taraf çekip gitmeyi düşünür...

Sayfalara odaklandıkça, Nastenka`nın Aleksandroviç`i yeniden (4`cü günün sonunda) karamsar yalnızlığı ile başbaşa bıraktığının şahidi olacak, bazen Aleksandroviç`e "bu kadar karamsar, duygusal olma" diyecek, bazense Nastenka`ya çok kızacaksınız.

Aleksandroviç gibi erkekler kaldı mı acaba?

Yazarın 26 yaşında yazmış olduğu bu kısacık eser okunmaya değer niteliktedir..

Karamsar olmayın, Beyaz Geceler de olacaktır hayatınızda.:)

Keyifli okumalar...

Aykut 
04 Eki 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ciddi anlamda ilk kez bir kitabın beni bu kadar etkilediğini söyleyerek başlamak istiyorum.Hayalperest başkahramanımızın kurduğu yoğun hayal dünyasının bir benzerini ''büyük bir zevkle'' kendi hayatımda yaşatıyor olmam da bunun etkisi çok büyük sanırım,büyük bir zevkle dedim çünkü ütopya'mı seviyorum.

Fakat romanda ki kahramanımızda bu durum söz konusu değil,daha pesimist bir havaya ve bu havanın oluşmasında en büyük katkıyı sağlayan yalnızlığa sahip olması onun hayallerini distopya'ya çevirmiş denebilir.Tabi en önemlisi bir de Nastenka faktörü var.Hayalperest kahramanımızda yalnızlığın ve boşluk durumunun getirmiş olduğu bir aşk var.(Ya da aşk sanmak)
Nastenka'da ise çaresizlik ve yalnızlığı görmek mümkün.Ortaya çıkan çarpık ilişkinin hikayesi,bir insanın duyguları arasında sıkışıp kalma süreci ve hayal kırıklığının yeni yalnızlıkları daim kılacağı çok güzel bir şekilde yansıtılmış.

Bayan Okur 
19 Mar 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Tüm yalnız hayalperestlerin okuması gerektiğini düşünmekteyim çünkü kitabın ana karakteri de arkadaş bakımından yalnızdır ama hayalleri onu yalnız bırakmamaktadır. Başkalarının mutluluğuyla mutlu olabilen bir insanı anlatan bu kitap benim için kısa sürse de büyük etki yaptı tavsiyemdir.

Hüzn-ü Beşer 
12 Şub 22:59 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi

Evet şimdi bir lazın Dostoyevskiyle imtihanına şahit olacaksınız.

Kaybananın Nastenkası!!

Bu yapılır mı seven bir adama. Sen önce adamı hayallerini kursun diye bir deniz kıyısına götür sonra da o denizde boğ.
Adam sana boşuna mı anlattı o kadar hayat bana vurdu vuracağı kadar diye. Bir de aman bana aşık olma diyorsun.
Adam hayatımda bir kadınla konuşmuşluğum yok diyor, sokakta hasbelkader çarpıştığı kadına aşık olabilecek adama bana aşık olma diyorsun.

Vicdansız, nalet kadın!

Evet, şimdi incelemeye döneyim.
Orhan Pamuk'un bir önsözüyle başlıyor kitap.
Daha on sekizinde okuduğu bu kitabın, saflığını ve yakınlığını zayıflık olarak gördüğünü söylüyor Orhan Pamuk.

Dostoyevski gibi bir yazarın bu kadar basit bir hikaye yazmasına da içerlediğini.
Yıllar geçiyor on sekiz yaşının toyluğunda okuduğu kitabı, yazar otuz yıl sonra tekrar okuduğunda şunu söylüyor;

'On sekiz yaşımda Beyaz Geceler'i anlayamadıgım için hayatta pek çok şeyi kaçırdığımı biliyorum".

Ben ise açıkça kitap bittikten sonra ki ilk duygularımı incelemenin ilk paragrafında yazmış bulundum.
Eyşana rahmet okutur bu Nastenka.

Şaka bir yana, kısacıkta olsa güzel bir Dostoyevski klasiğiydi.

meltem şen 
01 Nis 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap hayalin, hayalperestin dünyasını yansıtıyor. Kişinin düşünsel sonsuzlukta yok oluşunu, kendi zihnindeki dipsiz kuyusunda kurtulamadığı, özümser hale geldiği derin mi derin bir yalnızlığı anlatıyor.

Derya Yalınkılıç 
16 Şub 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap kısa iki öyküden oluşuyor. Kitaba da ismini veren Beyaz Geceler'i okurken tiyatro izliyor hissine kapıldım. O kadar içten ve samimi bir dille yazılmıştı. Yalnız Dostoyeski'yle Suç ve Ceza kitabıyla tanışmış biri olarak farklı anlatım tarzıyla şaşırttı beni yazar bu kadar sade bir anlatım beklemiyordum.
İkinci öykü olan Uysal Kız da aynı içtenlikle yazılmış. İçini döken birinin günlüğü gibiydi. Okurken keyif aldım. Okumayanlara tavsiye ederim. :)

Kitaptan 674 Alıntı

Sadettin TANIK 
28 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

“Ama nasıl yalnız? Yani hiç kimseyi görmüyor musunuz?”
“Ah hayır, görmesine görüyorum –ama yine de yalnızım.”

Beyaz Geceler, Fyodor Mihailoviç DostoyevskiBeyaz Geceler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski
Pınar Yiğitcan 
09 Şub 18:12 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Yirmi yıl sizi sevmiş olsaydım yine de şu andakinden fazla sevemezdim ."

Beyaz Geceler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 34 - Öteki)Beyaz Geceler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 34 - Öteki)
Tuğçe 
21 Tem 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

“Çünkü insanlar kendileri mutsuz olmadıkça, başkalarının mutsuzluğunu asla anlayamazlar.”

Beyaz Geceler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 66)Beyaz Geceler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 66)
seyide sözeri 
 14 Haz 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Dostluğa hazırım, işte elim... Ama lütfen bana aşık olmayın!

Beyaz Geceler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 19 - undefined)Beyaz Geceler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 19 - undefined)
Pınar Yiğitcan 
09 Şub 12:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"...hayal dolu gecelerimin ardından kendime gelişim çok korkunç oluyor! "

Beyaz Geceler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 31)Beyaz Geceler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 31)
Oğuz Aktürk 
14 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bakmasını bilene.
Etrafına bir baksana, onca insan, onca gözyaşı, onca acı, bir soluk bile alamadan koşuşturmayla geçip giden onca yaşam!

Beyaz Geceler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 165 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 6.Basım)Beyaz Geceler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 165 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 6.Basım)
Sergen Özen 
01 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bizim bir gün karşılaşacağımız alnımıza yazılmış."

Beyaz Geceler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 53 - İletişim)Beyaz Geceler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 53 - İletişim)
68 /

Kitapla ilgili 1 Haber