Budala

8,3/10  (226 Oy) · 
937 okunma  · 
168 beğeni  · 
6.899 gösterim
Dostoyevski Budala'da, sara hastası Prens Mişkin'i eserinin merkezine yerleştirir. Tedavi için gittiği İsviçre'den dönen Prens ikiyüzlülük, entrika, ahlaki yoksunluk üzerine kurulu bir dünyada; iyi yürekli, dürüst ve açık bir insan olmanın zorluklarıyla mücadele eder. Dürüst olmak "budala" olmaktır çünkü., Dostoyevski'nin en önemli kadın kahramanlarından, tutku ve güzelliğin sembolü NastasyaFilopovna'ya duyduğu aşk, Prens Mişkin'i 19. yüzyıl Rus edebiyatının kült kahramanlarından birine dönüştürürken Budala'yı da gelmiş geçmiş en güzel aşk romanları arasına ekler. 

"Bir 'budala', sara hastası, aynı zamanda sıra dışı ölçüde zeki olan Prens Mişkin, başkalarından oldukça farklıdır; 'bilinçdışı'yla çok daha yakın ve engelsiz bir ilişkisi vardır. Aşkın bir hale yükseldiği, idrak anları yaşar. Aydınlanma anlarında gelmiş geçmiş tüm varlıkları, duyguları, çekilen acıları ve kavrayış tecrübe eder. Bütün bunların dünyaya ait olduğunun farkındadır. Büyülü varoluşunun özü buradadır işte. Bu mistik bilgelik, kendi çabasıyla elde ettiği ya da ona bahşedilen bir birikim değildir; o bunu arzulamamıştır bile. Yalnızca tecrübe eder. Dahası rastgele gelişen bu duygu ve düşüncelere de sahip değildir. O tam anlamıyla, her şeyin kabul gördüğü, sadece en uzak düşüncelerin değil, aksinin bile doğru olabileceği büyülü sınırlarda birden fazla kez dolanır."
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2012
 • Sayfa Sayısı:
  779
 • ISBN:
  9786053604419
 • Orijinal Adı:
  Идиот
 • Çeviri:
  Ergin Altay
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Anıl 
 08 Kas 2016 · Kitabı okudu · 29 günde · 10/10 puan

Okuyan bilir Dostoyevski okumak, karakterlerinin iç seslerine kulak vermek demektir. Dostoyevski’yi okuyan bir birey gittiği yoldan sapar bununla kalmaz olaylara ve çevresine de daha farklı bakmaya başlar. Neden? Nedeni çok açık çünkü üstat, okurun fabrika ayarları ile oynar ve destekliyorsa yazılım güncellemesi (Dosto 7.0 güncellemesi gibi) gönderir okurun zihnine ki büyük yazar olmakta zaten bunu gerektirir.

Dostoyevski’nin usta kalemini, ince zekasını, müthiş psikolojik tahlillerini burada anlat anlat bitiremeyiz. Bu yüzden direk okuduğum eserine dönmek istiyorum. Budala, dürüst, ahlaklı, temiz kalpli ve tüm bunların yanında oldukça da saf bir karakter olan sara hastası Prens Mişkin’in aşk hikayesini anlatmaktadır. Bu nokta da aşk kitabı demek ne kadar doğrudur bilemiyorum ancak bir Beyaz Geceler tadında yoğun bir aşk teması işlenmediğini belirtmek isterim. Budala adlı eserinde aşk teması, karakterlerin iç seslerinin, iç buhranlarının, psikolojik ve fikir tahlillerinin gerisinde kalmıştır. Kimi okur aşk temasının ön planda olmasını tercih edebilir ancak bana göre hiçbir sorun teşkil etmemekle beraber memnun bile kaldığımı söyleyebilirim.

Dostoyevski, Budala kitabında nelere değinmemiş ki; ahlak, ölüm psikolojisi, hayata bakış açısı, bilinçaltı, parçalanmış kişilik, toplumsal bozukluk, suçlu psikolojisi, hastalık psikolojisi, saflık ve bununla beraber daha bir sürü kavram Dostoyevski’nin ince zekâsı ile yoğrulup bu kitabında biz okurlara sunulmuştur.
Dostoyevski, tüm karakterlerinin her birine ayrı ayrı ve uzun uzun yer ayırarak deliliklerini, iç buhranlarını ve psikolojik tahlillerini olağanüstü bir ustalıkla yansıtmıştır okuyucuya. Toplumsal bozuklukları, veremli bir kızın üzerinden anlatırken kızın olduğu köyü yaşayan insanlarıyla beraber yakasım geldi. Ölüm psikolojisini idama giden bir adam üzerinden anlatırken de en hafif tabiri ile ürperdim diyebilirim ve bu nokta da bir iç ses alıntılamak istiyorum;
“Mahkûm, şehir sokaklarından geçerek idam sehpasına götürülür… Sanırım bu yolculuk esnasında, önünde yaşayacak daha uzun bir zamanı olduğunu düşünür. Yolda kendi kendine ‘Daha yaşayacağım! Önümde üç sokak var, bunları geçince, bir sokak daha var!’ der. On bin yüz, on bin çift göz… Bütün bunlara dayanması lazımdır. Aklında tek bir düşünce vardır: ‘Burada on bin kişi var; ama onlardan birini değil beni idam ediyorlar!’ İşte, hükümlünün idam alanına kadar yaşadıkları…”

Budala, okuduğum 7. Eseriydi Dostoyevski’nin. Hepsi de birbirinden güzel olmakla beraber henüz okumamış olduğum “Karamazov Kardeşler” kitabını da oldukça merak ettiğimi ifade etmek isterim. Dostoyevski benim nezdimde gelmiş geçmiş en büyük yazarlar arasındadır öyle ki büyük yazar okuyucularının zedelenen ahlak duygularını onarmak için, eserin sonunda ona dayak atmak zorunda kalır. Bu anlamda hangi kitabını okuduysam o dayağı yediğimi söyleyebilirim. Dayak yediğime, yiyeceğime hiç bu kadar memnun olacağım aklımın ucundan geçmezdi. Sadece bu kitabına değil her kitabına kefilim, her kitabını gönül rahatlığıyla öneririm. Keyifli okumalar dilerim.

Esma Tezgi 
20 Nis 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 10/10 puan

Budala'yı ben çok sevdim, iyi ki ikinci kez okumuşum, okumadan önce düşündüğüm gibi ilk okuduğumda gerçekten kitaba hak ettiği değeri verememişim. Bu sefer az da olsa verebildiğimi düşünüyorum. :) Budala gerçekten karakterleriyle, anlatmak istediğiyle çok güzel bir kitaptı, okuması zevkliydi, bazı yerlerde yazar sanki bazı şeyleri biraz uzatmış gibi geldiyse de bana, ben rahatsız olmadım ama klasiklerle arası iyi olmayan okurları biraz sıkabilir bu tabii. Budalalık derecesinde saf ve iyi bir insanın hikayesini Dostoyevki gibi bir yazardan okumak istiyorsanız hiç durmayın derim.

Ayrıntılı yorum için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...ala-dostoyevski.html

Dara 
02 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Herkesin okuması gereken bir başyapıt değerinde. Budalalığın tanımını yeniden yapmalıyız. Budalalık kime göre aptallıkla özdeşleştirildi acaba? Öyle ki arkasından budala dediğimiz insanların dünyası oldukça farklı olabilir, belki de sadece budaladırlar!

Kağan K. 
 16 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Budala kim , kimler budala ?

1.Kitabın baş karakteri,saf ve temiz kalpli Prens Mişkin ve onun gibi içleri iyilikle dolu olanlar mı ?

2.Personalara(Maskelere) bürünmüş,sahte ve yapmacık tavırlı,şahsi menfaatleri için her türlü kötülüğü yapan,insanlığını yitirmiş Soylular dünyası mı ?

Yazarın cevabı ise İKİNCİ SEÇENEK.Alaycı bir tonla hiciv edilmiş soylular dünyası ve insanlığın öldüğü yozlaşmış toplum düzeni...

ceren sevinc 
27 Oca 2016 · Kitabı okudu · 164 günde

İkiyüzlülü, hırslı, uyanık ve sahtekar olanların takdir edildiği, iyi ve açık yürekli olanla da budala diye alay edildiği bir toplumu inceleyen, günümüzde geçerliliğini koruması bakımından ilerigörüşlü sayılan eser.

Aslı T. 
04 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sara hastası, güzel ahlâklı, sevgi dolu, iyi bir insan olan Prens Mışkin, onu çok seven Aglea ve Nastasya Filopovna arasında yaşanan aşk çıkmazı konu edilmiş romanda. Yan karakterlerin ve olayların fazla oluşundan kitaba alışmam biraz zaman aldı. Zengin psikolojik çözümlemeleri sayesinde, kitaptaki kahramanları tanıdıkça kitabı okumak daha keyifli ve akıcı bir hâl aldı.

İyiliğin, içinden geldiği gibi, rol yapmadan, iki yüzlü davranmadan yaşamanın ''budalıkla'' eşleştirilmesi acı bir o kadar da düşündürücü...

birsen 
02 Şub 2016 · Kitabı okudu · 59 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitaptaki her bir karekter çok başarılı bir şekilde tasvir edilmiş. Onların yan hikayeleri de romanla bütünlük içerisinde. Romanda sadece katolik kilisesiyle ilgili Prens Mışkin'ın yaptığı söylev biraz kopukluk hissi uyandırdı bende. Kitabı çok uzun süre ara vermeden okumanızı tavsiye ederim çünkü karekterlerin isimlerini (çok fazla karekter var) karıştırma, hatırlayamama gibi sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Burak Çiftci 
21 Oca 02:43 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 8/10 puan

Dostoyevski, Budala'da çok iyi bi insanı mükemmel bir psikolojik analiz ile anlatıyor. Bu iyi insanı anlamayacak ve onun bir budala olduğunu düşünen etrafındakileri mükemmel bi anlatımla nefret ettiriyor. kitap bi cinayet soruşturması ile başlıyor.bahsedilen o mükemmel insanın aşkını da Dostoyevski ona yakışır sekilde bi anlatımla kitabı elden bıraktırmıyor.

Serhat BİRİNCİ 
24 Ara 2016 · Kitabı yarım bıraktı · 3/10 puan

haytımda ilk yarıda bıraktıgım kıtap baslarda çok zevkliydi ama sonradan cok karmasık olaylar oluyor anlatımıda ağırlaşıyor karar sizin............................................

Mücahit ÖZDEMİR 
25 Kas 2016 · Kitabı okudu · 20 günde · 2/10 puan

Suç ve ceza ile kiyaslayinca bana göre ikinci planda kalıyor .konu olarak gayet güzel fakat gereksiz uzamalar söz konusu .pişmanlık duyulmayacak bir kitap herşeye rağmen

3 /

Kitaptan 111 Alıntı

Bu devir, sıradan insanın en parlak zamanı; duygusuzluğun, bilgisizliğin, tembelliğin, yeteneksizliğin, hazıra konmak isteyen bir kuşağın devridir. Kimse bir şeyin üzerinde durup düşünmüyor. Kendisine bir ülkü edinen çok az. Umutlu birisi çıkıp iki ağaç dikse herkes gülüyor: “Yahu bu ağaç büyüyünceye kadar yaşayacak mısın sen?” Öte yanda iyilik isteyenler, insanlığın bin yıl sonraki geleceğini kendilerine dert ediniyorlar. İnsanları birbirine bağlayan ülkü tümden yitti, kayıplara karıştı. Herkes, yarın sabah çekip gidecekleri bir handaymış gibi yaşıyor. Herkes kendini düşünüyor. Kendisi kapabileceği kadar kapsın, geride kalanlar isterse açlıktan, soğuktan ölsün, vız geliyor.

Budala, DostoyevskiBudala, Dostoyevski

"Belki ömrümüzce sevemeyeceğimiz birini yağmurlu bir havada güzel bulup sevivereceğiz."

Budala, DostoyevskiBudala, Dostoyevski
Esma Tezgi 
20 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Aptalca... mutlu olmaktansa, nedenini bilerek mutsuz olmak daha iyidir.

Budala, DostoyevskiBudala, Dostoyevski

Param olduğunda, benim de son derece orijinal biri olduğumu göreceksiniz. Paranın en bayağı, en iğrenç yanı insana yetenek bile verebilmesidir. Dünya batana kadar da vermeye devam edecektir.

Budala, Dostoyevski (Sayfa 177)Budala, Dostoyevski (Sayfa 177)

Her anne, çocuğunun beşiğini sallarken "Mutlu olsun , yaşamı bolluk içinde geçsin, doğru yoldan ayrılmasın."diye düşünür.

Budala, Dostoyevski (Sayfa 407)Budala, Dostoyevski (Sayfa 407)

Üçüncü bölüm
Her türlü yönetici bulunur ama hiçbiri iş bitirici değildir.

Budala, Dostoyevski (Sayfa 405 - Aden(ikinci cilt))Budala, Dostoyevski (Sayfa 405 - Aden(ikinci cilt))
Bayan Okur 
29 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Tanrı birini cezalandırmak isterse önce aklını karıştırırmış derler...

Budala, Dostoyevski (Sayfa 561)Budala, Dostoyevski (Sayfa 561)

Emin olun ki, Kristof Kolomb Amerika' yı bulduğu zaman değil, fakat bulmak üzere olduğu zaman daha mutluydu. İnanın ki, mutluluğun en hararetli dakikası belki, Yeni Dünya'yı keşfetmeden 3 gün önce, bütün tayfaların ümitsizlik içinde ayaklanarak, Avrupa'ya tekrar dönmek istediği zamandı. Kolomb onu, belli belirsiz gördü. Öldüğü zaman nereyi bulduğunu tam anlamı ile bilmiyordu. Asıl önemli olan şey hayattır. Yalnız hayat!

Budala, DostoyevskiBudala, Dostoyevski

Kitapla ilgili 2 Haber

Don Quijote, Son Dört Yüzyılın En Ciddi Kitabı
Don Quijote, Son Dört Yüzyılın En Ciddi Kitabı Cumartesi günü BİSAV’da, Entelektüeller Toplantı Dizisi’nin son oturumunda Dr. Mustafa Özel hocadan, çok önemli bir konuyu, “Aydınlar, Romanlar ve Hakikat” başlığı altında dinledik.
1k okurları kitaplardaki karakterlere oyuncu arıyor.
1k okurları kitaplardaki karakterlere oyuncu arıyor. 1k okurları olarak Amerikan Tanrıları'ndaki karakterleri oynayacak oyuncuları 1 Ağustos 2016 günü seçiyoruz.