Ezilenler

8,6/10  (140 Oy) · 
603 okunma  · 
130 beğeni  · 
4.699 gösterim
Dostoyevski, "Ezilenler" adlı eseri ile haksızlığın ve yoksulluğun dramını büyük kent fonu üzerine büyük bir ustalıkla çizer. İnsan ruhunun derinliklerine iner, bireysel iç çatışmasını kolayca yansıtır. Olağandışı zihinsel durumlarla ilgilenirken çağdaş ruhbilimin bulgularını, varoluşçu düşünürlerin görüşlerini sanki o zamandan sezinlemiş gibidir. Karamsar ve tutucu yönlerine karşın Dostoyevski, "Ezilenler"de halktan çeşitli tipleri, acı çekenleri, suçlu insanları anlatmada eşsiz bir yetenek gösterir.

"Ezilenler"i okurken, bir yandan gözleriniz yaşaracak, diğer yandan hayatın acı gerçekleriyle yüzleşeceksiniz. "Ezilenler", her insanın ayrı bir dünya olduğunu gözler önüne seren bir şaheser, sayfaları heyecanla çevireceğiniz bir Dostoyevski başyapıtı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  416
 • ISBN:
  9786054756735
 • Çeviri:
  Hasan Can
 • Yayınevi:
  Tutku Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Tolga Topuz 
19 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Küçük bir kız çocuğunun yaşadığı travmaları onun psikolojik tahlilleri ve duyguları gayet başarılı işlenmiş. Buda birçok okuyucuya sabırlı ve bilinçli bir birey olmaları çocuklarını anlamalarına yardımcı olabilir. Yaşadığı ağır travmaların sabırlı bir sevgiyle tamir edilişi de çok iyiydi.Abes fakat gerçekle o kadar içice olan aşkların hikayesine dönelim. Aşk dediğimiz duygu bize kalbin ve aklın aynı ahenkte seslenmesi; birbirinden hem bihaber bir o kadar da birbirine yekpare hücreler gibi saf temiz olmalıdır. Aklın kenara fırlatılıp kalbin tek başına konuştuğu aşkın bedelini anne karnındaki bebekten tutunda koca aileleri nasıl bir Buhrana sürüklediği harika bir şekilde anlatılmış. Tolstoy'un bize''bir kadının kaderi sevdiği adamın ihaneti ve sevmediği adamın sadakati arasında çizilir cümlesine yazılmış, sanki. Karakterlerin tümünün bunun farkında olması olaylar örgüsünü değiştirmeyip buram buram gerçeklik koktuğunu söyleyebilirim. Ayrıca kopartılan aile ilişkilerinin yeniden tamir edilişini anlatırken okuyucuyu duygusal duruma fena halde sokmaktadır. İslenen karakterler ve duygular o kadar gerçekçi ve derin bir şekilde işlenmişti ki bana çok şeyler kattığını rahatlıkla söyleyebilirim. Dostoyevski'yi okuyun tüm kitaplarını okuyun...

Aslı 
07 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tadı damagimda kaldı desem yeridir. DDün gece bitirdim. Hadi bee dedim ;) Buruk ve eksik bitti sanki. Bir sitede yazarin bu kitabını aslinda pek beğenmediğini okumuştum. Neden beğenmedi acaba? Belki de doğru değildir. Ben çok beğendim, tavsiye ederim. Hüzün ve yarım kalmışlık bıraktı bende.

Büşra. 
12 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Genelde bir kitaba tam anlamıyla on sayfa okuduktan sonra odaklanabiliyorum. Bu durum Dostoyevski'nin eserlerinde tamamıyla değişiyor! Daha ilk paragrafından itibaren beni saran, yüzlerce sayfayı ne ara okuduğumu fark edemeyeceğim kadar içine çeken anlatımı; yazara olan hayranlığımı her defasında ikiye katlıyor. Yer yer kendi hayatımdan izlere rastladığım bu eser ise bende bambaşka bir yer edindi. Öyle ki, kitabı okumadığım zamanlarda olaylar zihnimin bir köşesinde yaşanıyor, roman ilerlemeye devam ediyordu sanki. Hızla akıp giden paragrafların altında çok sağlam mesajlar verilmekte. Dostoyevski'nin her eseri okunmalı, bu da es geçilmemeli.

Tuğba Onat 
11 Haz 2015 · Kitabı yarım bıraktı · 4/10 puan

Kitap güzele benziyo ama nedense bana biraz ağır geldi. Anlatımı olsun olay örgüsü olsun beynimi çok yordu sanki. Istemeyerekte olsa yarım bıraktım ama elbet bir gün elime alıp bir çırpıda okuyacagim...

Murat Kaya 
02 Mar 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Sevgili öğretmen arkadaşım Cem Çeboğlu'nun hediye ettiği kitap için tekrar teşekkür ederim.

Roman; İhmenevka Köyü ve çiftliğine sahip itibarlı,gurulu, onurlu İhmenev ve kimsenin aklına gelemeyecek en büyük kötülükleri nezaket, çapkınlık ve ustalıkla planlayabilen Prens Valkovski arasında geçiyor.Prens hileler ile aldığı Malikhanesini ve oğlu Alyoşa'yı yurt dışına çıktığı için İhmenev'e teslim ediyor.

Tüm bu gelişmeler İhmenev tarafından evlatlık alınmış yazarlık yapan ve İhmenev'in kızı Nataşa'ya aşık İvan Petroviç etrafında şekillenmekte ve onun tarafından anlatılmaktadır.

Prens Malikhanesi ile ilgili çevresinin yanlış bilgilendirmesi ile İhmenev'i kendisini dolandırdığı gerekçesiyle mahkemeye verir ve tazminat kazanır. İhmenev maddi olarak çok büyük yenilgiye uğrar. KURGU babasının aksine zayıf, duygusal, yakışıklı Alyoşa ile İhmenev'in baskın karakterli kızı Nataşa'nın birbirlerine aşık olup evden kaçmaları ile başlar.Yani bir adamın (İhmenev) maddi yenilgisi, manevi yenilgi ile tam bir onur kırıcı bir hal almıştır. İŞTE EZİLENLERİN TRAJEDİSİ BÖYLE BAŞLAR...

Romanın devamını siz okuyuculara bırakıyorum.Ancak sizi okumaya sevk etmek için şunu söyleyebilirim;" İnsanlar kötülüklerden - kötülerden - korunmak için boyunlarında MUSKA taşırlar.Ama düşününki ezilmişliğin en büyüğünü yaşayan küçücük bir kız çocuğu kimseye muhtaç olmamak için dilencilik yapmakta ve boynunda kendisine yapılmış en büyük kötülüğü anlatan mektubu MUSKA GİBİ TAŞIMAKTA ve bu durum takiiii...............anlaşılmakta....

Ahmet Yavilioğlu 
18 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 5/10 puan

Dostoyevski'yi nedendir bilmem bir türlü sevemedim.Ezilenler kitabı benim için tam bir hayal kırıklığıydı.Zira karakter analizleri bana sığ ve karakterler aşırı derecede yapmacık ve sahte geldi.Olay çok dar bir alanda ve az insan etrafında gelişiyor.Sadece burjuva ve halk arasındaki uçurumu anlatıyor.Kahramanların ağdalı konuşma şekilleri,olaydaki insanların aşırı yüzsüzlüğü beni Ruslardan tiksindirdi.Dostoyevski'ye hiç yakışmamış bir eserdi bence.Çoğu kişi aşırı derece beğenmiş elbette takdir ederim ama bence 'Ezilenler' Dostoyevski isminin altında ezilmiş.Romanın bana tek katkısı 'Schiller Sendromu' ve 'Friedrich Schiller'i öğrenmiş olmam oldu sanırım.Kısacası pek beğenmedim yine de okumayanlara önyargı oluşturmak istemem,tercih meselesi sonuçta...

uğur öztürk 
17 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okurken ağlayacaksınız bir dostoyevski klasiliği bir soluk da okuyacaksınız okumayanlar için çok büyük kayıp küçük çocuktan genç kızdan yaşlı adama kadar cok etkileneceğiniz karakterler var ayrıca kitapda çok büyük süprizler oluyor her sayfasını heyecanla acacaksınız...

Aslı Baykar 
10 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Okunması kolay ve bir o kadar da etkileyici Dostoyevski kitabı. Sıkılmadan okunan, ruh çözümlemelerinin bolca bulunduğu bir klasik eser. Beklediğimden daha iyi buldum. Gayet güzel.

Setenay Şahin 
14 Şub 01:58 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

Küçük bir kız olan Nelly nin başına gelenler, hayata karşı dik duruşu ve gururlu oluşu diğer yandan kötü ve gurursuz insanlar, aşk, dram gerçekten muhteşem bir kitap

Irem 
21 Ara 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Puan vermedi

Dostoyevski okuduğunuzu daha ilk satırlarda hissettiğiniz bir roman. Gururu ön planda tutan orta halli bir Rus ailesi tarafından yetiştirilmiş bir yazarın gözünden yaşamının son birkaç yılının anlatıldığı dramlar serisi.

2 /

Kitaptan 98 Alıntı

Yunus Emre Dilsizmen 
 18 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Yoksul olmak günah değildir ama, varlıklı olup da başkalarını küçümseyip kırmak günahtır."

Ezilenler, DostoyevskiEzilenler, Dostoyevski
gül 
 18 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

...bir atasözü bile vardır:keyif aptallarındır, derler...

Ezilenler, Dostoyevski (Sayfa 256 - Sentez Dünya Klasikleri)Ezilenler, Dostoyevski (Sayfa 256 - Sentez Dünya Klasikleri)
Hülya Dinçer 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Başkalarından saygı görmek istiyorsan, önce sen kendine saygı duy!

Ezilenler, Dostoyevski (Sayfa 221)Ezilenler, Dostoyevski (Sayfa 221)
HÜLYA BİLGİN 
23 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir insanın cömertliği ne kadar büyük ve gürültülüyse, onda o kadar bencillik bulunur, hem de en iğrenç, en tiksindirici türdendir.

Ezilenler, DostoyevskiEzilenler, Dostoyevski
Yunus Emre Dilsizmen 
 29 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"İyi yürekli insanlar kendileri için birşey yapılmasını beklemezler."

Ezilenler, DostoyevskiEzilenler, Dostoyevski
şeyma özaslan 
10 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ah Tanrım, sana şükürler olsun! Gazabın için de nimetlerin için de şükürler olsun sana!.. Deminki yağmurdan, gök gürültülerinden sonra şimdi pırıl pırıl parlayan güneşin için de!.. Şu mutluluğum için şükürler olsun sana!

Ezilenler, Dostoyevski (Sayfa 342)Ezilenler, Dostoyevski (Sayfa 342)
HÜLYA BİLGİN 
23 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gelecekteki mutluluk uğruna sonuna kadar acı çekmek , onu yeni sıkıntılar pahasına elde etmek gerek .Acı her şeyi temizler.İnsan da yaşamda çok acı çeker.

Ezilenler, DostoyevskiEzilenler, Dostoyevski
şeyma özaslan 
03 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kalbimin hiç de temiz olmadığını sanıyorum. Temiz olsaydı, nasıl hareket edeceğime karar verirdim.

Ezilenler, Dostoyevski (Sayfa 252)Ezilenler, Dostoyevski (Sayfa 252)
şeyma özaslan 
10 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nelli de sonunda bağlanmıştı ona. Zavallı çocuk! Birgün böyle candan insanlarla karşılaşacağını, böylesine bir sevgi göreceğini hiç ummuyordu. Katı yüreği giderek yumuşamış, hepimize içten davranmaya başlamıştı. Eski inadı,hırçınlığı, güvensizliği bitmişti. Çevresini kuşatan sevgiye heyecanla karşılık veriyordu.

Ezilenler, Dostoyevski (Sayfa 351)Ezilenler, Dostoyevski (Sayfa 351)
şeyma özaslan 
27 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Budala olduğunu anlayan bir insan, budalalıktan kurtulmuş sayılır.

Ezilenler, Dostoyevski (Sayfa 195)Ezilenler, Dostoyevski (Sayfa 195)