Öteki

8,3/10  (159 Oy) · 
536 okunma  · 
147 beğeni  · 
5.399 gösterim
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski (1821-1881): İlk romanı İnsancıklar 1846’da yayımlandı. Ünlü eleştirmen V. Belinski bu eser üzerine Dostoyevski’den geleceğin büyük yazarı olarak söz etti. Ancak daha sonra yayımlanan eserleri o dönemde fazla ilgi görmedi. Yazar 1849’da I.Nikola’nın baskıcı rejimine muhalif Petraşevski grubunun üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklandı. Kurşuna dizilmek üzereyken cezası sürgün ve zorunlu askerliğe çevrildi. Cezasını tamamlayıp Sibirya’dan döndükten sonra Petersburg’da Vremya dergisini çıkarmaya başladı. Dostoyevski, 1846 yılında yayımlanan Öteki adlı eserinde kişilik bölünmesini, parçalanmış bilincin kurduğu ürkütücü ve tehlikeli dünyayı konu edinmiştir.

Tansu Akgün (1977): İstanbul Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Rusça ve İngilizceden çeviriler yapan Tansu Akgün, Maksim Gorki ve Anton Çehov’dan tiyatro oyunları, F.M Dostoyevski’den romanlar ve Jakob Abbott’dan biyografiler çevirdi.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  188
 • ISBN:
  9789944889209
 • Çeviri:
  Tansu Akgün
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:

Karakterimiz bir memur, Yakov Petroviç Golyadkin, nasıl da dürüst, çalışkan, özü sözü bir dediğimiz insanlardan... Ama ikiyüzlü, yalancı, çıkarcı insanlar rahat vermiyorlar ki kendi dünyasında mutlu olsun.
Sisteme, adalete, riyakarlığa dayanamayan kahramanımızın dostu mu desem düşmanı mı, baskası mı desem kendisi mi biri beliriyor aniden. Sizce kendisine yardımcı mı olacak yoksa o da köstek olanların yanında mı yer alacak?
Günümüzde de gördüğümüz şeyleri daha o zamanlardan kaleme almış olan Dostoyevski'nin kahramanı kendisine yabancılaşan, çıkar çatışmasında kime ne zarar vereceğini şaşıran insanların arasında kendisinden binlerce üretiyor zihninde kimi uşağı, kimi iş arkadaşı, kimi sevgilisi kimi de patronu ama hepsinin ortak bir yanı var, isimleri, hepsi Golyadkin...
Spoi vermemek adına bu savaşı kazanıp kazanamayacağını söyleyemiyorum.
İyi okumalar dilerim.

Tom Jones 
10 Şub 11:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Özlemişim Dostoyevski'nin kalemini. Uzun süredir okumuyordum yazarı. Bu ayrılığa Öteki ile son verdim :)
.

Kitapta yoğun bir psikolojik çözümleme var. Kişilik bölünmesini ve parça parça olmuş bilincin kötü dünyasını ele almış Dostoyevski. Kahramanımız 9. dereceden memur Bay Golyadkin dış dünya ile arasına duvarlar ören, yalnız yaşamanın onu mutlu ettiğini söyleyen, uşağı Petruşka ile yaşayan biridir. Kahramanımızın karşısına bir gün kendisine tıpatıp benzeyen ikinci bir Bay Golyadkin çıkar. İşte burdan itibaren kahramanımız adım adım şizofreniye doğru gider. Güzel ve akıcı bir psikolojik kitaptı. Klasikçiler mutlaka okumalı

Samet Dönmez 
26 Ara 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 7/10 puan

Aslında filmlerin kitapları iyi yansıtmadığı herkes tarafından bilinen bir şeydir. Ancak sanırım burada bir istisna söz konusu. Öteki kitabının filmi cidden kitabın da önüne geçmiş bence. Karakterimiz dokuzuncu dereceden devlet görevlisi Bay Golyadkin ile birden bire ortaya çıkan ve onu deliliğe kadar sürükleyen ikizi ve adaşı yani öteki Bay Golyadkin'in öyküleri psikolojik bir çerçeveden yansıtılmış okuyucular. Her ne kadar yayınlandığı tarihte beklediği ilgiyi görmese de hatta günümüzde bile çoğu kişi bilmese de bireyin iç dünyasını anlatan eserleri seven kişilerin kesinlikle okuması gereken bir kitap.

Esma Tezgi 
24 Ara 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Genel olarak Dostoyevski'nin başarısız bir romanı olarak algılansa da ben öyle bulmadım, tamam eksikleri var belki ancak bence kesinlikle başarısız bir kitap değil. Golyadkin'in ruhsal çözümlemeleri o kadar güzeldi ki Dostoyevski'ye hayran olmadan edemedim. Psikoloji alanıyla uğraşsa Dostoyevski kesinlikle bir numara olurdu diye düşünmemekse imkansız.

Evet romanın bazı eksikleri vardı, bazı anlaşılmayan noktaları ancak karakterin ruh durumu öyle güzel ve ayrıntılı işlenmişti ki bunlar bana küçük sorunlar gibi göründü. Okuması zor değildi, Golyadkin'e de üzülmeden edemedim.

http://yorumatolyesi.blogspot.com/...ki-kitap-yorumu.html

Uğur Erdoğan 
28 Oca 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kişilik bölünmesinin insanın başına yol açabileceği olayları konu edinen bir kitap. Ama bir de şu açıdan bakıldığında insanın olmak istediği veya olmamak istediği kişiliğe sahip insanlar vardır. Bir anlığına bizler de kendi ötekimizi oluştururuz. Dostoyevski'nin anlatımıyla psikolojik roman okumak isteyenler kaçırmasın

mustafa tamer akder 
31 Oca 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ana karakterimiz Jakov Petroviç Goladkin üst düzey kuşkuculuk ve dış hayata ördüğü duvardan dolayı hayatında ağır bir yalnızlıktan çekmesiyle başlayan kişilik bölünmesin dönemini anlatan kişilik bölünmesindeki kişiliğin silikleşmeye başlamasını ve aslında olmak için can attığı yada hayatındaki boşluğu doldurma gereksimi gidermeye çalıştığı kişiyi yaratma isteği kafasındaki yaşamın oluşturmaya uğraşması. Karakterdeki kuşkucu kişiliğinden dolayı hayatını kar topu etkisi gibi giderek olumsuz yöne doğru yönelmesi ve sonunda tahmin ettiği yere gitmesi sağlamıştır.
Bu kitaptaki karakter Anton Çehov 'un Seçme Hikayeler kitabındaki iftira öyküsünü anımsattı.

Yakov Petroviç 
12 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Öteki, Dostoyevski’nin ilk kitaplarından biri. 9. dereceden memur Bay Golyadkin’in sanırsam 4 gününü anlatıyor. Bay Golyadkin düşünceli, takıntılı, toplum tarafından dışlanmaktan korkan bir karakter. Yazar bizi alıp karakterin iç dünyasında gezdiriyor. Az olay ve çok betimlemeden oluşan bir kitap olmasına rağmen okurken hiç sıkılmadım. Yazarın dili ve betimlemeleri hayran bıraktı. Karakteri içselleştiriyorsunuz bir yerden sonra. Kısa ve de yormayan bir kitap olması bakımından Dostoyevski okumaya başlayacaksanız kitabı özellikle öneririm.

Serhat Özcan 
02 Şub 2016 · Kitabı okudu · 31 günde · Beğendi · 6/10 puan

Hayatın ağırlığı altında, toplumsal kalıplar ve yönlendirmeler içinde güç getiremediğimiz, ses veremediğimiz; arzularımızı, isteklerimizi, düşüncelerimizi istediğimiz şekilde ifade edemediğimiz zamanlar vardır. Bu, yaşam içerisinde herkesin kişilik şekillenişine göre az ya da çok yaşadığı bir süreçtir...

Bu zamanlarda içimizde, yapamadıklarımızı yapmaya hazır bir "öteki ben" ortaya çıkabiliyor. Yaşadığımız çelişkilerin şiddetine bağlı olarak kâh içimizden ses veren, kâh bilincimizde ete kemiğe bürünüp deliliğimize eşlik eden bir "öteki ben" ile karşı karşıya kalabiliyoruz.

Dostoyevski'nin "Öteki Ben" isimli eserinde de bu tip bir delilik işlenmekte. Hayata karşı güçsüzlüğün neden olduğu çelişkiler ve tutarsızlıkların tetiklediği bir kişilik parçalanması sonucu, romanın kahramanı Bay Golyadkin'in, tıpatıp kendisine benzeyen ve aynı ismi kullanan ve hayatının merkezine giren Öteki Bay Golyadkin ile çekişmesinin psikolojik bir derinlikle örülmüş hikayesi konu edilmiş. Anlamakta zaman zaman zorlanılabilecek bir metin olmakla birlikte son ana kadar merak ve gerilimle süren bir kitap. Bir deliyi anlamak, davranışlarına anlam yüklemek ne kadar zorsa bu kitabın anlaşılmazlığı da bu yüzden o kadar olağan...http://www.mirovek.com

eylullegelen 
12 Haz 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Dostoyevski romanlarındaki psikolojik çözümlemelerini, insan ruhunun haritasını çıkarma tekniklerini çok severek okurum. Okuru sıkmayan bir anlatımı vardır yazarın tüm eserlerinde.

Öteki adlı eserinde kişilik bölünmesini ve parçalanmış bilincin ürkütücü ve tehlikeli dünyasını ele almış. Konusuna gelirsek ana karakterimiz Bay Goldyadkin dış dünyaya duvarlar ören ve kendi halinde mutlu olduğunu, kimseye ihtiyacı olmadığını söyleyen uşağı Petruska ile yaşayıp gideceğini düşünen bir memurdur. İnkar ediyor olsa bile çektiği ağır yalnızlık nedeniyle yaşadığı kişilik bölünmesi karşısına kendisine çok benzeyen hatta adı da aynı olan bir adamı çıkarır. Biraz saf, biraz alçakgönüllü olan Goldyadkin, adamın kendisine benzerliğine şaşırır, hatta ona özenir çünkü Öteki Goldyadkin'in hep olmayı düşlediği ama gerek kişiliğinin gerekse alışılagelmişliğinin olmasına izin vermediği bir karakterdir ikinci Goldyadkin.
Kafasında sürekli bir şeyler kurgulayan Goldyadkin kendi sonunu hazırlama yolundadır.
Kendisine yabancılaşan ve olmayan kişileri çok daha fazla görmeye başlayan bir karakterle çok uzun zaman öncesinden şizofreni gibi ciddi bir hastalığı ele almış Dostoyevski, kesinlikle okunmalı!

Ece deniz 
18 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Freud'un bile takdire şayan bulduğu bir metin. Kişilik bölünmesinin en güzel örneklerinden biri, psikolojik çözümleyicilerin en iyisinden dostoyevski'den.

3 /

Kitaptan 114 Alıntı

Sinan yaprak 
17 Oca 16:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Eski terbiye almış insanlarız bizler. Sizin gibi yeni usul terbiyeye alışabilmek bizim için çok geç artık.

Öteki, Dostoyevski (Sayfa 124)Öteki, Dostoyevski (Sayfa 124)

Kime, ne şekilde kötülük edebileceğimi gayet iyi bilirim ancak ellerimi kirletmek istemem.

Öteki, Dostoyevski (Sayfa 19 - Antik Batı Klasikleri)Öteki, Dostoyevski (Sayfa 19 - Antik Batı Klasikleri)
Özgür Beden 
23 Tem 11:07 · 6/10 puan

Entrikacı değilim, bununla da gurur duyuyorum. Saman altından su yürütmüyorum, kurnazlığa kaçmadan açık seçik hareket ediyorum ki istesem ben de onlar gibi başkalarına zarar verebilirdim, hem de ne zararlar verebilirdim, hatta kime ne yapabileceğimi de biliyorum.

Öteki, Dostoyevski (Sayfa 19 - epub)Öteki, Dostoyevski (Sayfa 19 - epub)
Özgür Beden 
23 Tem 11:10 · 6/10 puan

Düşmanlarım var, Krestyan İvanoviç, benim düşmanlarım var;
kötü kalpli düşmanlarım el ele verip beni mahvetmeye yemin ettiler…

Öteki, Dostoyevski (Sayfa 20 - epub)Öteki, Dostoyevski (Sayfa 20 - epub)

Evde olsaydım rahat rahat, sereserpe çayımı içerdim. Ne iyi olurdu, tam çay zamanı!

Öteki, Dostoyevski (Sayfa 31)Öteki, Dostoyevski (Sayfa 31)
Limon Çiçegi 
29 May 22:57 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bugünlerde maske takıp dolaşanların sayısı o kadar çoğaldı ki maskenin altında kim olduğunu anlamak çok zor efendim ...

Öteki, Dostoyevski (Sayfa 82)Öteki, Dostoyevski (Sayfa 82)
Elif 
05 Mar 20:29 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Şunu aklından hiç çıkarma dostum, temiz vicdanlıların en büyük gücü temiz vicdanlarıdır."

Öteki, DostoyevskiÖteki, Dostoyevski

Kitapla ilgili 1 Haber

İthaki: “Okurdan özür dileriz”
İthaki: “Okurdan özür dileriz” İthaki Yayınevi'nin Dünya Klasikleri dizisinde yer verilen “farklı” üsluptaki yazar biyografileri sosyal medyada yoğun tartışmalara yol açtı. Yayınevi, Radikal Kitap’a yaptığı açıklamayla “maksadını aşan eril dilden” ötürü okurlardan özür diledi.