8,1/10  (8 Oy) · 
34 okunma  · 
12 beğeni  · 
819 gösterim
Yakov Petroviç Golyadkin toplumda kendine yer edinemeyen, kendisiyle sürekli çatışan, sosyal hayatın dışına itilen bir anti kahramandır. Romanda, Golyadkin'in zihinsel tutarsızlığının insanlarla iletişimini zorlaştırması, kendisinin giderek ötekileşmesi anlatılır. Okur, Dostoyevski'nin bu romanında bir keşfe çıkar; kahramanımızın dünyasının ikiliği ve gerçeklik dediğimiz zeminin kayganlığı merkezinde psikolojik bir yolculuk yapar. Parçalanmış bir zihnin kurguladığı dünyalarda Dostoyevski'nin eşsiz psikolojik anlatımıyla, gerilimi son ana dek süren sürükleyici bir yolculuktur bu.

Dostoyevski bu romanı için şöyle demiştir: "İleride Öteki Ben'den benim başyapıtım olarak bahsedecekler."

Leyla Şener'in Rusça aslından çevirisiyle...

"Öteki Ben, Dostoyevski'nin yazdığı en güzel şeydir."
-Vladimir Nabokov-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2015
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9786054840816
 • Çeviri:
  Leyla Şener
 • Yayınevi:
  Antik Kitap
 • Kitabın Türü:
Kitap Kurdu 
07 Şub 12:33 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Kitabın sonuna kadar ne olduğunu anlamak zor. Karışık duygular içinde yuvarlanan bir karakter var karşımızda. Anlık bilinç kapanışları gerçekleşiyor. Kitap boyunca baş karakter kendinin bir ikizi ile mücadele içerisine girişiyor. Öteki ben'i kendisinin zıddı bir karaktere sahip. Kitap boyunca baş karakterimizin bakış açısıyla olaylar anlatılıyor.
Kitabın sonuna kadar insan kendini paranoid şizofren bir kişiliğin ruhsal bunalımlarıyla karşı karşıya buluyor.
Bazen diyorum ki Dostoveski'nin "Suç ve Ceza" kitabından önce keşke bu kitabını okusaydım. Bu kitabı elime aldığımda beklentim çok yüksekti. Hayal kırıklığına uğradım.