Kumarbaz

8,1/10  (350 Oy) · 
1.287 okunma  · 
260 beğeni  · 
6.823 gösterim
Dostoyevski'nin kendi kumar tutkusu ile tutkulu bir aşkını dramlaştırarak bir hamlede yazdığı bu romanı Ergin Altay çevirisiyle sunuyoruz.

Dostoyevski yayıncısı ile yaptığı bir kontrat yüzünden Kumarbaz'ı yirmi beş günde yazdı. Acelesi yüzünden romanı kendi eliyle yazmayan Dostoyevski, bir stenograf tutmuş; Anna Grigoryevna adlı bu genç kadınla daha sonra evlenmişti.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  187
 • ISBN:
  9786053608288
 • Çeviri:
  Koray Karasulu
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mahmut Çayır 
16 Eki 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 6/10 puan

Kitabın yazılış hikayesini, adını ve içeriğini bir bütün olarak ele almak gerek. Aşkı için kumar oynayan kumara aşık bir gencin hikayesi. Yazar kumar oynadığı dönemde yazmış bu eseri. Kısa sürede yazılmış olması ve son dakikada yayıncıya yetiştirilmiş olması bile Dosto'nun nasıl bir kumarbaz olduğunun ispatı. Rulet masasından sıkıldığı için mi kendisi ve yayıncısı arasında böyle bir kumar oynamış bilinmez.

Aşk mı, kumar mı, yoksa bunlar birbirinin aynısı mı?

Bakalım bu sorunun cevabını bulabilecek misiniz...

Kitabı üç günde bitirmişim. Bir çırpıda okudum da diyebilirim yani. Gerçi, Dostoyevski'nin de bu eseri 25 günde yazarak bir çırpıda bitirdiği söyleniyor :) Yazarın okuduğum ikinci kitabı. Bundan önce okuduğum Suç ve Ceza'dan farklı olsa da karakter tahlili ve aktarımı yine oldukça etkileyiciydi. Roman, baş kahramanı Aleks'in iki tutkusunu (aşk ve kumar) yalın bir dille anlatıyor. Baş karakterin olay ve yaşadıklarına genel yaklaşımı "umrumda değilciliği" keşke bende de olsa dedirtecek cinstendi :) Bir kumarbazın hangi psikolojiye sahip olduğu kumarhane sahnelerindeki betimlemeler ile çok iyi aktarılmış. Aşk hakkında az çok deneyimimiz var elbet fakat kumar ile ilgili hiç bir tecrübem olmadığı halde bu psikolojiyi hissetmemi, en azından sorgulamamı sağladı diyebilirim.
Kumarbaz ile ilgili beni etkileyen konulardan bir diğeri de Dostoyevski bu romanı, iyi bir roman yazmak için tuttuğu stenograf Anna Grigoryevna'nın yardımı ile yazmış ve daha sonra onunla evlenmiş.
Kısaca beğendim efenim, keyifli okumalar :)

Oblomov 
 24 Haz 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Dostoyevski'nin yayıncısı ile yapmış olduğu sözleşmeden dolayı yazmış olduğu kitap Kumarbaz. Sözleşmeye göre kitap, sözleşme tarihinden itibaren beş ay içinde teslim edilmek zorunda, teslim edilmezse Dostoyevski kitapları üzerindeki haklarını kaybediyor fakat sözleşmenin bitimine 25 gün kala Dostoyevski tek bir satır bile yazmamış. İşler bu noktadayken bir dostunun yardımıyla bulduğu ve daha sonra eşi olacak olan Anna Grigoriyevna isimli bir stenografın yardımıyla romanı 25 günde tamamlayıp yayıncıya teslim ediyor.

Kumarbaz’ da Dostoyevski kendi hayatından bir kesiti anlatıyor. Bu kesitte tutkuyla sevdiği iki şey var: Polina isimli bir kadın ve kumar. Dostoyevski çok kısa sürede yazmak zorunda kaldığı için kitaptan memnun kalmasa da bana göre kumar tutkusu olan bir insanın yaşadıklarını, kazanınca duyulan büyük heyecanı ve kaybedildiğindeki hayal kırıklığını çok güzel yansıtmış. Kitabı okurken kendinizi Aleksey lvanoviç’ in yanında rulet masasının başında buluveriyorsunuz. Her ne kadar Dostoyevski’nin en iyi kitabı olmasa da okumaya değer.

Son olarak kitabın özsözünü yazan Henri Troyat’ın verdiği bilgiye göre Dostoyevski kumara merak sarmasını "Alınyazısına meydan okumak, onunla alay etmek, ona dil çıkarmak isteğini duydum. " cümlesiyle açıklamış.

kitapları seven 
19 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dostoyevski'nın "Suç ve Cezadan" sonra ve "Budala" adli kitaptan önce yazılmış kısa bir roman. Aşk ve oyun tutkusu. Karışık duygular içinde olan general ailesinde çalışan öğretmenin hayatından kısa bir alıntı desek daha doğru olur diye düşünüyorum. Bugüne kadar okuduğum Dostoyevski'nın eserlerinden en rahat okunabilecek bir kitap, belki de kitap 25 günde ve acelece yazıldığı için olabilir. Ama mutlaka belirtmek isterim ki yazarının tüm kitaplar gibi, Kumarbaz da kusursusca yazılmış. Sizlere Keyfli okumalar.
Sağlıkla kalın.

Esma Tezgi 
05 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Dostoyevski çok sevdiğim yazarlardan biridir, Kumarbaz da çok sevdiğim kitaplarından biri oldu.
Dili çok akıcı ve güzeldi, kitabın baş karakterin ağzından anlatılması bir çok duygunun çok daha iyi kavranmasını sağlamış ki bence çok iyi olmuş. Okurken hiç sıkılmadım, aksine çok zevk aldım, keşke biraz daha kalın bir kitap olsaydı.
Karakterleri çok sevdim, Dostoyevski karakterleri öylesine güzel anlatmış hepsini çok net görebiliyor ve anlayabiliyorsunuz. Kısa ama dolu dolu bir kitap okumak istiyorsanız Kumarbaz'a mutlaka bakın derim.

Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...ki-kitap-yorumu.html

Öznur 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kumarbaz mı,aşık mı?Aslında hem kumarbaz hem aşık.Ama platonik bir aşk bu...

Platonik bu aşkın nereye gideceğini merakla okuyor insan.Başları sıkıcıydı ama ortaları ve sonlarına doğru çok sürükleyici olmaya başladı.
Dostoyevski'nin kumara ve aşka olan tutkusunu bu kitapta çok güzel bir şekilde birleştirmiş.Bu kitap okunması gereken kitaplardan biri.

Her türlü bağımlılık yıkıcı ve kötüdür tabi ki fakat Kumar bağımlılığının gel-gitleriyle ne kadar zarar verici olduğunu birebir yaşamış bir kişi olarak gayet ustaca tanımlıyor büyük üstat. Onun için söylenecek fazla bir söz olduğunu düşünmüyorum. Dostoyevski anlatılmaz,yaşanır...

Yunus Emre Dilsizmen 
02 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı, iki yıl önce filan okumuştum. Dostoyevski gerçek bir kumarbazdır. Bu kitabında da, Kumar oynadığı dönemi ve yaşadıklarını okuyucuya sunmuştur.

Kumarbaz kitabı için çok büyük bir beklentim vardı. Ne bileyim şöyle kumar masalarında geçecek, heyecanlı bir ölüm&kalım meselesi haline gelmiş , kalbin küt küt attığı bir hikaye bekledim sanırım. Hikaye sanki zayıf kalmıştı biraz, yazar kısıtlı zamanına yenik düşmüş ve kendini , tanıdık "tutkusuyla" hikayeye verememişti, belki de bunun sebebi kitabın yazılış hikayesidir kim bilir?
Bence , tutkulu bir kumarbazın hikayesini anlatan bu kitabın, kendisinden çok yazılış hikayesi dikkat çekiciydi.
Dosto, yayıncısı ile yaptığı sözleşme gereği, Kumarbaz'ı bir ay içinde bitirmek zorundaymış. Aksi halde gelecekteki tüm romanların yayın hakkını elden çıkarmak zorunda kalacakmış. Acelesi yüzünden kitabı kendi eliyle yazamamış ve kitabı kağıda yazması için bir yazıcı tutmuş. Ve bu kitabın yazılış süresi boyunca , yazıcı kız ile yaşadıkları ortak hisler onları evliliğe kadar götürmüş.

Bu arada yaşadığımız korku, keder ve endişeden dolayı, çoluk çocuk evlere kapandık ve sanki daha çok gömdük kafalarımızı kitaplara ...

Yaren Sıla Koç 
29 Tem 2016 · Kitabı okudu · 17 günde · 8/10 puan

Kitap kahramanı Aleksi Ivanovic'in hayatında bağlı olduğu iki şey vardır: sevdiği kadın ve kumar. Kitabın kurgusu bu iki şey etrafında gelişmektedir.
Kitabı okurken kendimi karakterlerden biriymiş gibi gördüm. Aleksi Ivanovic, kumar oynarken kazandığında veya kaybettiğinde o duyguyu onunla beraber yaşadım adeta. Bu yüzden kitabı çok beğendim.
Dostoyevski'nin ilk okuduğum kitabıydı. Kumarbaz'dan sonra diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum.

Kitaptan 104 Alıntı

Mahmut Çayır 
 14 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Oyunun küçük olması, tutkuların da küçüklüğünü gösterir.

Kumarbaz, DostoyevskiKumarbaz, Dostoyevski
Mahzum Ayışığı 
12 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Oysa bazı şeylerin konuşulması gerekiyordu. Anlatacak o kadar şey birikmişti ki!

Kumarbaz, Dostoyevski (Sayfa 5 - Sis Yayınları)Kumarbaz, Dostoyevski (Sayfa 5 - Sis Yayınları)
Derya Yalınkılıç 
15 Oca 22:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnsanların birbirine karşı içten olmalarından, gerçeği saklamamalarından daha iyi bir şey yoktur. Niçin aldatalım birbirimizi? Ne boş, budalaca bir uğraştır bu!

Kumarbaz, DostoyevskiKumarbaz, Dostoyevski

Şimdi neyim ben ?
Bir sıfır
Yarın ne olabilirim ?
Yarın dirilip yeniden yaşamaya başlayabilirim
Tümüyle mahvolup gitmeden önce içimdeki
İnsanı bulabilirim .

Kumarbaz, DostoyevskiKumarbaz, Dostoyevski
Rabia 
24 Oca 16:12 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Zorbalık insanın yaradılışında vardır, acı vermekden zevk alır.

Kumarbaz, Dostoyevski (Sayfa 52 - Maviçatı)Kumarbaz, Dostoyevski (Sayfa 52 - Maviçatı)

Evet, insanın başına öyle çılgınca, öyle akıl almaz düşünceler saplanır ki, bu düşüncelerin gerçekleşeceğine enikonu inanmaya başlar... Dahası var: Eğer bu düşünce çok güçlü ve tutkulu bir isteğe dayanıyorsa, çoğu zaman yazgının hazırladığı, alınyazısı gibi, gerçekleşmemesi olanaksız, kaçınılmaz bir şey gibi görünür! Belki de bu önsezilerin bi bileşimi, istencin olağanüstü bir çabası, imgelemin doğurduğu bir zehirlenme ya da buna benzer bir şeydir... Neyin nesi olduğunu bilmiyorum ama o akşam, ki o akşamı ömrüm oldukça unutamam, başımdan mucize gibi olay geçti. Aslında matematiksel olarak kolayca açıklanabilir ama ben yine de bunu bir mucize sayıyorum. Peki ama o kesin duygu, nasıl olmuştu da uzun zamandan beri içimde böyle derin, böyle güçlü bir biçimde kök salmıştı ? Kafamı hep bu soru kurcalıyordu. Ayrıca, şunu bir daha belirtmek isteri, bunu bir rastlantı olarak değil, başıma gelmesi kaçınılmaz bir zorunluluk olarak görüyordum!

Kumarbaz, Dostoyevski (Sayfa 132)Kumarbaz, Dostoyevski (Sayfa 132)
Aysel 
26 Kas 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bizim gibi basit ve ölümlü insanlar en nihayetinde kaybediyordu.

Kumarbaz, DostoyevskiKumarbaz, Dostoyevski
Aysel 
26 Kas 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İnsanların çoğu, en iyi arkadaşını alçalmış görmekten mutlu olur. Genellikle arkadaşlıkların bu temele inşa edildiğini de söylemek abartı olmaz. Bütün düşünen insanlar, bu eski gerçeği bilir.

Kumarbaz, DostoyevskiKumarbaz, Dostoyevski