Kumarbaz

8,2/10  (603 Oy) · 
2.114 okunma  · 
520 beğeni  · 
9.527 gösterim
Dostoyevski'nin kendi kumar tutkusu ile tutkulu bir aşkını dramlaştırarak bir hamlede yazdığı bu romanı Ergin Altay çevirisiyle sunuyoruz.

Dostoyevski yayıncısı ile yaptığı bir kontrat yüzünden Kumarbaz'ı yirmi beş günde yazdı. Acelesi yüzünden romanı kendi eliyle yazmayan Dostoyevski, bir stenograf tutmuş; Anna Grigoryevna adlı bu genç kadınla daha sonra evlenmişti.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  187
 • ISBN:
  9786053608288
 • Çeviri:
  Koray Karasulu
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitabı üç günde bitirmişim. Bir çırpıda okudum da diyebilirim yani. Gerçi, Dostoyevski'nin de bu eseri 25 günde yazarak bir çırpıda bitirdiği söyleniyor :) Yazarın okuduğum ikinci kitabı. Bundan önce okuduğum Suç ve Ceza'dan farklı olsa da karakter tahlili ve aktarımı yine oldukça etkileyiciydi. Roman, baş kahramanı Aleks'in iki tutkusunu (aşk ve kumar) yalın bir dille anlatıyor. Baş karakterin olay ve yaşadıklarına genel yaklaşımı "umrumda değilciliği" keşke bende de olsa dedirtecek cinstendi :) Bir kumarbazın hangi psikolojiye sahip olduğu kumarhane sahnelerindeki betimlemeler ile çok iyi aktarılmış. Aşk hakkında az çok deneyimimiz var elbet fakat kumar ile ilgili hiç bir tecrübem olmadığı halde bu psikolojiyi hissetmemi, en azından sorgulamamı sağladı diyebilirim.
Kumarbaz ile ilgili beni etkileyen konulardan bir diğeri de Dostoyevski bu romanı, iyi bir roman yazmak için tuttuğu stenograf Anna Grigoryevna'nın yardımı ile yazmış ve daha sonra onunla evlenmiş.
Kısaca beğendim efenim, keyifli okumalar :)

Onur Erol 
31 Mar 21:04 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

İnsan Dostoyevski okuyunca gerçekten iyi bir roman okuduğunu anlıyor. O ucu keskin ifadeler, insanın ruhunun en derin noktalarına kadar inebilen kelimeler insanın içinde dans ediyor adeta. Dostoyevski romanlarında genelde önemli detayları kitabın ortasına doğru vermesi siz tam konudan kopacağınız zaman tutup yakanızdan yakalayıveriyor. Dostoyevski bunu yapmayı çok seviyor ve ne zaman yapacağını çok iyi biliyor. Ana karakterimiz ve anlatıcımız Alexis İvanoviç'in gerçekten neler yaptığını ve nasıl bir durum içinde olduğunu işte tam kitabın ortalarına doğru anlıyorsunuz. Başlangıçta daha çok karakterlerden bahsediyor. Bu yüzden şuan İvanoviç'in kim olduğundan bahsetmek istemiyorum.

Dostoyevski'nin sevdiği bir şey daha var. Sağ gösterip sol vurmak. Gerçekten sizi bir anda alt üst ediveriyor. İnanılmaz tahliller ve gerçekleri o müthiş kurgunun içinde aralara serpiştirmek hiç kolay bir iş değil. Bunu başaran bir yazarı okumakta gerçekten çok önemli. İşte bu yüzden bu yazarı hep ayrı yere koyarım. Suç ve Ceza'dan sonra Budala'dan önce yazdığı Kumarbaz'ı mutlaka okuyun.

Oblomov 
 24 Haz 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Dostoyevski'nin yayıncısı ile yapmış olduğu sözleşmeden dolayı yazmış olduğu kitap Kumarbaz. Sözleşmeye göre kitap, sözleşme tarihinden itibaren beş ay içinde teslim edilmek zorunda, teslim edilmezse Dostoyevski kitapları üzerindeki haklarını kaybediyor fakat sözleşmenin bitimine 25 gün kala Dostoyevski tek bir satır bile yazmamış. İşler bu noktadayken bir dostunun yardımıyla bulduğu ve daha sonra eşi olacak olan Anna Grigoriyevna isimli bir stenografın yardımıyla romanı 25 günde tamamlayıp yayıncıya teslim ediyor.

Kumarbaz’ da Dostoyevski kendi hayatından bir kesiti anlatıyor. Bu kesitte tutkuyla sevdiği iki şey var: Polina isimli bir kadın ve kumar. Dostoyevski çok kısa sürede yazmak zorunda kaldığı için kitaptan memnun kalmasa da bana göre kumar tutkusu olan bir insanın yaşadıklarını, kazanınca duyulan büyük heyecanı ve kaybedildiğindeki hayal kırıklığını çok güzel yansıtmış. Kitabı okurken kendinizi Aleksey lvanoviç’ in yanında rulet masasının başında buluveriyorsunuz. Her ne kadar Dostoyevski’nin en iyi kitabı olmasa da okumaya değer.

Son olarak kitabın özsözünü yazan Henri Troyat’ın verdiği bilgiye göre Dostoyevski kumara merak sarmasını "Alınyazısına meydan okumak, onunla alay etmek, ona dil çıkarmak isteğini duydum. " cümlesiyle açıklamış.

Rumeysa özaçmak 
 13 May 22:05 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Şu ana kadar okuduğum hiçbir klasikte böylesine bir akıcılık görmedim. Kitabı tam iki günde bitirdim. Öyle ki kitap benim yakamı bir türlü bırakmadı. Beni içine içine çekti. Sonunu hep merak ettim. Halbuki bir kumarbazın sonu zaten bellidir.

Bu kitabın yazılma hikayesi biraz ilginçtir. Kendisi de bir Kumarbaz olan, hatta kumar borçlarıyla başı dertte olan Dostoyevski, teslim tarihine bir aydan daha kısa süre kaldığında romanına henüz başlamamış olduğunu fark eder. Eğer başaramazsa romanlarının telif hakkını kaybedecektir. Kendisine yardımcı olması için bir stenografla anlaşır ve hem romanı tamamlar hem de gerçek aşkı tadar.

Erdemli ve asil bir ruha sahip Aleksey İvonaviç, sevdiği kızın borçlarını ödeyebilmek için kendini rulet masasında bulur. O masadan kalktığında artık zengin bir adamdır, fakat içinde büyüyen kumar tutkusu onun peşini bırakmayacaktır. Kumar masasında para mı, aşk mı, onur mu kaybedilir? Yoksa hayatın kendisi mi?

Kumar, maddi kazanç elde etmek umuduyla oynanan, genellikle şansa dayalı bir oyun. Peki nasıl Kumarbaz olunur? Kumar, öyle bir hastalıktır ki, kazanıldığında insana büyük zevk verip daha fazlasını isteme içgüdüsünü, insanoğlunun açgözlülüğünü ortaya çıkarır. Ufak ufak kazançlarla başlayıp insanların hırsıyla, bir gece de tüm servetini kaybettirebilir. Dostoyevski, bu bağımlılığın insanı ne hallere düşürdüğüne (belki de kendi de bu işin içinde olduğu için) çok iyi bir şekilde ele almış. Kesinlikle okunmasını tavsiye ederim. İyi okumalar :)

kitapları seven 
19 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dostoyevski'nın "Suç ve Cezadan" sonra ve "Budala" adli kitaptan önce yazılmış kısa bir roman. Aşk ve oyun tutkusu. Karışık duygular içinde olan general ailesinde çalışan öğretmenin hayatından kısa bir alıntı desek daha doğru olur diye düşünüyorum. Bugüne kadar okuduğum Dostoyevski'nın eserlerinden en rahat okunabilecek bir kitap, belki de kitap 25 günde ve acelece yazıldığı için olabilir. Ama mutlaka belirtmek isterim ki yazarının tüm kitaplar gibi, Kumarbaz da kusursusca yazılmış. Sizlere Keyfli okumalar.
Sağlıkla kalın.

A.rahim Kara 
10 May 21:39 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

"Yarın, yarın her şey bitecek!" Bir kumarbazın ya da umutlarıyla yaşayan bir insanın en çok kullandığı cümle, en sıkı sarıldığı umut bu beş kelimeden ibaret olsa gerek. Oysa "yarın" hiçbir şeyin biteceği yoktur. Kendisi de bilir yarının daha da kötü olacağını ancak başka yapacağı pek bir şey de yoktur.
Dostoyevski yine bir sefille karşımızda. Umutlarıyla beslenerek, kendini içerisinden çıkamayacağı durumlara maruz bırakan bir sefil. Bu durum herkesin hayatında yaşanabiliyor. Verilen mücadeleler boşa çıktığında, çabalamayı bırakarak gerçekçi olmayan umutlara tutunduğumuz dönemler başımıza gelebiliyor.
Yalnız Yeraltından Notlar'da ve Kumarbaz'da çizilen bu sefil karakterlere bir türlü ısınamadım. Çünkü gerçekten saç baş yolduracak cinste bu arkadaşlar.

Esma Tezgi 
05 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Dostoyevski çok sevdiğim yazarlardan biridir, Kumarbaz da çok sevdiğim kitaplarından biri oldu.
Dili çok akıcı ve güzeldi, kitabın baş karakterin ağzından anlatılması bir çok duygunun çok daha iyi kavranmasını sağlamış ki bence çok iyi olmuş. Okurken hiç sıkılmadım, aksine çok zevk aldım, keşke biraz daha kalın bir kitap olsaydı.
Karakterleri çok sevdim, Dostoyevski karakterleri öylesine güzel anlatmış hepsini çok net görebiliyor ve anlayabiliyorsunuz. Kısa ama dolu dolu bir kitap okumak istiyorsanız Kumarbaz'a mutlaka bakın derim.

Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...ki-kitap-yorumu.html

Her türlü bağımlılık yıkıcı ve kötüdür tabi ki fakat Kumar bağımlılığının gel-gitleriyle ne kadar zarar verici olduğunu birebir yaşamış bir kişi olarak gayet ustaca tanımlıyor büyük üstat. Onun için söylenecek fazla bir söz olduğunu düşünmüyorum. Dostoyevski anlatılmaz,yaşanır...

Emre PETEK 
19 Haz 12:12 · Kitabı okudu · 39 günde · Beğendi · 10/10 puan

KUMARBAZ
Unutmayın dostlar... Dostoyevski her kumar oynayışında ve her seferinde elindeki tüm parayı ortaya koymuştur. Çünkü her seferinde, rulet topu her döndüğünde, zirveden sıfıra düşme duygusunu yaşamaktır Dostoyevskiyi Dostoyevski yapan. Dostoyevski insanı, ölerek içindeki bebeği çıkaran, zirvedeyken sıfıra düşendir çünkü.
Dostoyevski yaşamı da bu nedenle tam olarak bu şekildedir. Yazdığı eserlerle zirveye çıkışından idam sehpasından kurtulup kürek mahkumu olmasına, yer altından notlarla mükemmelleşmesinden avupaya sürgüne gönderilmesine ve sonrasında karamazov kardeşlere kadar...
"Dostoyevski kumar oynuyormuş o yüzden bilmemne kitaplarını yazmış da borcunu ödemiş" cümlelerini kuran basit insanlar, umarım bunun dahi ne sabeple olduğunu düşünmeye başlarlar.....

Kübra BAYINDIR 
11 Mar 15:45 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Aşık olduğum yazar Dostoyevski.. Yine muhteşem sürükleyici bir roman.. Diğer kitaplarında olduğu gibi karakter analizleri ve tahlilleri oldukça etkileyici. Yaşamış olduğundan mı yoksa mükemmel yazarlığından mıdır bilmiyorum bir kumar tutkusu ancak böyle anlatılabilirdi.. Kitap bitiminde Rulet ile ilgili de fazlasıyla bilgi edindim :) Aşkı için fedakarlıkların en büyüğünü yapan ve en sonunda kendinden vazgeçen bir adamın etkileyici öyküsünü hepinize tavsiye ederim.

Kitaptan 290 Alıntı

Ayfer Kadife (AYIŞIĞI) 
12 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Oysa bazı şeylerin konuşulması gerekiyordu. Anlatacak o kadar şey birikmişti ki!

Kumarbaz, Dostoyevski (Sayfa 5 - Sis Yayınları)Kumarbaz, Dostoyevski (Sayfa 5 - Sis Yayınları)
rukiye altop 
07 Mar 23:01 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Zorbalık, insanın doğasında bulunur. İnsan acı çektirmekten hoşlanır.

Kumarbaz, Dostoyevski (Sayfa 53 - İlya Yayınevi)Kumarbaz, Dostoyevski (Sayfa 53 - İlya Yayınevi)
Yağmur SÖNMEZ 
26 Tem 21:47 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Her geçen gün biraz daha fazla seviyorum sizi. Aslında akıl alacak şey değil bu.

Kumarbaz, Dostoyevski (Sayfa 52)Kumarbaz, Dostoyevski (Sayfa 52)
Ahmet Hakan Uysal 
09 Eyl 00:17 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Sizi hiç umudum olmaksızın seviyorum, bundan sonra bin kez daha fazla seveceğimi de biliyorum.

Kumarbaz, Dostoyevski (Sayfa 39)Kumarbaz, Dostoyevski (Sayfa 39)
Rabia 
24 Oca 16:12 · Kitabı okudu

Zorbalık insanın yaradılışında vardır, acı vermekden zevk alır.

Kumarbaz, Dostoyevski (Sayfa 52 - Maviçatı)Kumarbaz, Dostoyevski (Sayfa 52 - Maviçatı)
Derya Yalınkılıç 
15 Oca 22:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnsanların birbirine karşı içten olmalarından, gerçeği saklamamalarından daha iyi bir şey yoktur. Niçin aldatalım birbirimizi? Ne boş, budalaca bir uğraştır bu!

Kumarbaz, DostoyevskiKumarbaz, Dostoyevski
Yağmur SÖNMEZ 
26 Tem 09:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

...tüm dünyayı yargılarlar ve kendilerine biraz olsun benzemeyenleri bile suçlayıp cezalandırırlar.

Kumarbaz, Dostoyevski (Sayfa 43)Kumarbaz, Dostoyevski (Sayfa 43)
Gamze Metin 
06 May 11:07 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Her şey nasıl da itici! Herkesi, her şeyi bırakıp çekip gidebilseydim; ne büyük zevkle yapardım bunu!

Kumarbaz, Dostoyevski (Sayfa 35 - Koridor Yayınevi)Kumarbaz, Dostoyevski (Sayfa 35 - Koridor Yayınevi)
29 /