Monte Cristo KontuAlexandre Dumas

·
Okunma
·
Beğeni
·
21.251
Gösterim
Adı:
Monte Cristo Kontu
Baskı tarihi:
Haziran 2010
Sayfa sayısı:
1056
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053750666
Kitabın türü:
Çeviri:
Aysen Altınel
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Dumas klasik romanın kilometre taşlarından biri olan bu yapıtında, Doğu’ya, klasik mitolojiye ve insan psikolojisine duyduğu tutkulu ilgiyi coşkun bir anlatıda, ustalıklı diliyle harmanlıyor.

“Dumas kitlelerin tutkularını paylaşmayı ve doyurmayı diğer tüm romancılardan iyi başarıyordu. Onlar gibi otoriteye, adalete ve serüvene bayılıyor; onlar gibi insanlığı kahramanlar ve alçaklar olarak ikiye ayırıyordu... Bir öyküyü başka kimsenin anlatamayacağı biçimde anlatmayı biliyor; onun kaleminin gölgesinde en yavan anlatı bile bir destan görünümüne bürünüyordu.”

André Maurois

Dumas bir sanat zirvesiydi... Hiç kimse Dumas’nın romanları ve oyunlarIndan daha iyisini yapamadı, yapmadı ya da yapamayacak.”

George Bernard Shaw
Alexandre Dumas 'tan aşk, nefret, ihanet, kin, intikam, merhamet, dürüstlük, sahtekarlık, vefa ve ahde vefa temalarının muhteşem bir şekilde işlendiği harika bir eser.

Kitapta, büyük bir komployla hapse atılıp hayatı karartılan Edmond Dantes isimli kişinin, düştüğü bu durumdan kurtulup, kendisine bu oyunu oynayanlardan intikamını alması anlatılıyor. Nasıl ki kendisine kurulan komplo ince ince işlenerek kurgulanmışsa, bu durumdan kurtulması ve intikamını alması da sanki ilmik ilmik işlenmiş gibi en hassas noktasına kadar düşünülüp kurgulanarak okuyucuya sunuluyor.

Dünya üzerinde nerdeyse iki yüz yıla yakın bir süredir okunan, bu derece önemli bir dünya klasiği hakkında çok fazla şey yazmaya gerek olduğunu sanmıyorum. Kısaca mutlaka okunması gereken kitaplardan biridir diyerek incelememi bitiriyorum.
Çok etkileyici bir kitaptı. Daha sonra filmini de izledim ama kitaptakine göre çok daha zayıf kalmış. Filmi izlerken başından sonuna kadar hep kitaptaki gibi yakalar beni bir yerde diye bekledim ama pek olmadı. Hikaye sonderece güzel. İsmine bakınca daha basit çağrışımlar yapmıştı bende. Fakat klasiklere girmeyi neden hakettiğini okurken hemen anlıyorsunuz. Son derece keyifli, sürükleyici ve hoş bir anlatım. Çok beğenmiştim. Gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum.
Bir ihanetin ve bir intikamın kaneviçe gibi ince ince örülmüş, olaylarla dolu sayfaların su gibi akıp gittiği bir dünya klasiği. Okuması kolay ama zevkli bir kitap. Hani bazı güzel şeylere "roman tadında" derler ya işte o tadı alacağınız türden.
Okudukça kendini okutturan ve bir o kadar da az okuyayım da kitap hemen bitmesin dedirten bir kitap. Alın okuyun, insanların aşkları için neler yaptıklarını gördükçe yaptığımızın aslında hiç olduğunu anlıyoruz
Monte Cristo Kontu; her dönemde, her türlü okuyucunun ilgisini çekebilecek bir kitap. Zaten kıyısından köşesinden bu kitaba ya da kötü taklitlerine bulaşmayan yoktur diye tahmin ediyorum. Alexandre Dumas bana hep, dönemindeki halkın istediği türde, çok satan macera romanları yazan, belki günümüzün Dan Brown'ı gibi, birisi olarak gelmiştir. Ama; Da Vinci Şifresi'nin 200 yıl sonra hala aynı etkiyi yapmasının fazla olası olmadığı göz önüne alındığında, Alexandre Dumas'ın da hakkını vermek gerekir bence.
Şimdiye kadar okuduğum en kısa soluklu ve enguzel kitap dersem belkide yanilmam.Askin,acimasizligin,intikamin dibine vurduğu bir hayat hikayesi.Bir polisiye romanı gibi fazlaca surprize açık ve karakterlerin birbiriyle olan çok farklı kesişmeleri beni fazlasıyla sasirtip hayran bıraktı.


Mösyö morrelin Firavun adlı gemisinin 2.kaptani olan dantes yolculuk sırasında hastalanip ölum doseginde olan 1.kaptanin vasiyetini yerine getirerek elbe adasında sürgün cezası çeken Napolyon a bir paket vermesi için Mareşal le gorusmesini Ister.

Dantes bu görüşmeden sonra Mareşal dan bir mektup alarak krallığın bulunduğu marsilyadaki napolyonun önemli bir destekcisine verecektir.

Gemi yolculuğunu tamamladıktan sonra sevdiği kadın Mercedes ve babasını görmek üzere gemi sahibinden uzun süreli bir izin ister.
Bu süreçte mercedesle evlenme planları kuran dantes geminin 1.kaptanligina yukselmesinin ihtimali yükselir ve düşmanları cogalmaktadir.
Kötü bir komplonun içinde savcı tarafından soylu suclularin bulunduğu bir adaki Şatoda ölünceye dek mahkum edilir.Orada kendini defalarca öldürme planları yapsa da yaşamı için pes etmez birgün tekrar oradan çıkma umudu ve kendisini komploya dusurenlerden intikam alma umuduyla hergün Tanrıya yalvarir ve yemin eder.
Macera türü bir roman. Teması intikam.Karakterler çok başarılı yansıtılmış. Anlatımı yalın. Kalın bir kitap olduğundan 2-3 ciltlik olabilirdi diye düşünüyorum. Yazıldığı dönemden izler taşıyor ve Fransa’da yaşanan olaylar anlatılıyor . Roman yanılmıyorsam 1800 yıllarında yazılmış bir kitaptı ben 2012 yılında okumuştum , ama bugün bile keyifle okuyabileceğim bir roman . Çevirisi gayet güzeldi okurken hiç sıkılmadım . Soyluluk ünvanlarıyla biraz boğuşmuştum o kadar Yani şiddetle tavsiye edebileciğim bir kitap.
Bazı kitaplar vardır iz bırakan. Aradan yıllar geçse de siz o kitabı hep hayranlıkla anlatırsınız. İşte bu kitap da benim çocukluğumun kitabı. Ve en çok sevdiğim kitaplar arasında.
Hâlâ okumadıysanız eğer başlamak için geç değil. :) Her kitap farklı bir dünyadır.
Bir çok defa okuduğum ve 2 günde bitirdiğim , bana roman kültürünü aşılayan ve sevdiren bir kitaptır . Fazla bir şey anlatmaya gerek yok . Zaten olumsuz bir eleştiri göremezsiniz bu kitap hakkında
İnsanoğlunun olmuş, olabilecek ve olan hâllerini en iyi anlatan kitaplardan biri bence. Daha önce kurgusal romanlarda gördüğüm en iyi tasavvurlar Dostoyevski'nin eserlerinde vardı. Orada insanların aydınlık-karanlık, iyi-kötü, güzel-çirkin vb. tüm unsurları tam bir şeffaflık ile gözler önüne seriliyordu. Bu kitapta ise insanın hatta tüm insanların varabileceği en yüksek nokta ile düşebileceği en düşük nokta arasındaki bağlantıların işlendiğine tanık oldum. Yani, yaptıklarımız ve yapmadıklarımız ile olanlar ve olmayanlar biraraya gelerek bir insanı hem kendi içinde hem de hayattaki konumda yüceliğe erdirebilir ya da dibe vurdurabilir. Kitaptan anladığım çok fazla olgu var. Ama bir tanesi diğerlerini bir böcek gibi eziyor. O da; her birimizin kendi içinde sahip olduğu bir yap-boz var. Bu yap-bozu, kendi arzularımız ve karakterimizle tamamlıyoruz. Aynı zamanda, bizden daha yüce olan bir yap-bozun ufacık bir parçasıyız. Herhangi bir yap-bozdaki ufak bir değişimin yarattığı etkiye tanık olmak ve anlamak ise gerçekten büyük bir lütuf!
Öğretmenimin tavsiyesiyle okuduğum ve hayran kaldığım kitaplardan biri, hiçbir bölümünde sıkılmadım. Bence kitabın bize vermek istediği mesaj hayat iyilerin kullanıldığı ama sonunda yine iyilerin kazandığı bir oyundur olabilir :)
Enfes bir kitap. Şimdiye kadar nasıl okumadım şaşırdım. Olay bir çok ülkede geçmekte ama genel itibari ile ağırlıklı olarak Fransa'da geçiyor.
Ana karektelerimiz elbetteki kitaba ismini veren İngiliz Monte Kristo Kontu ve yakın dostları.
Roman insanlardan çalınan değerli şeylerin bedellerinin nasıl ödetilebileceğini Edmond Dantes 'in intikam yöntemleriyle gözler önüne seriyor. Dantes muhteşem bir adam ve onu yaşama bağlayan intikamdır. Çevresinde gerçekten değer verdigi insanlar vardır ama onu başarılı bir denizci, genç yaşta bilgili bir kişi, akıllı, çalışkan ama her başarılı insanı çekemeyen insanlar vardır. Elbette Dantes'i de çekemeyen ve arkasından kuyu kazan insanlar var. Dantes'i mahkumiyetine neden olan bir takım entrikalar çevirirler ancak dedigim gibi Dantes'i bütün bunlara rağmen ayakta tutan intikam yeminidir. Dantes nasıl intikam alacaktır? Düşmanlarını cezalandırıp dostlarını nasıl ödüllendirecektir?Dantes'e Tanrı büyük bir ödül verir ve şimdiki düşmanlarından bile çok daha zengin olarak intikam için dönecektir. Her sayfasında intikam için hazırlanmış olaylar ve şaşırtacak sonlar. Okuyun kesinlikle ve öğrenin...
(Türkiye hakkında da dönem ve meşhur Türk halılarından bahsedilmiş kitapta.)
Her meyvenin bir kurdu olduğu gibi, her insanın da yüreğinin derinliklerini kemiren bir tutku vardır
- Sana paha biçilmez bir teklifim var.
+ Özgürlüğüm mü?
- Hayır, özgürlüğün senden alınabilir. Ben sana bilgi vaadediyorum.
Bence insan bu kadar kolayca mutlu olmak için yaratılmadı! Mutluluk, büyülü adalarda kapılarını ejderhaların beklediği saraylar gibidir. Onu elde etmek için savaşmak gerekir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Monte Cristo Kontu
Baskı tarihi:
Haziran 2010
Sayfa sayısı:
1056
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053750666
Kitabın türü:
Çeviri:
Aysen Altınel
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Dumas klasik romanın kilometre taşlarından biri olan bu yapıtında, Doğu’ya, klasik mitolojiye ve insan psikolojisine duyduğu tutkulu ilgiyi coşkun bir anlatıda, ustalıklı diliyle harmanlıyor.

“Dumas kitlelerin tutkularını paylaşmayı ve doyurmayı diğer tüm romancılardan iyi başarıyordu. Onlar gibi otoriteye, adalete ve serüvene bayılıyor; onlar gibi insanlığı kahramanlar ve alçaklar olarak ikiye ayırıyordu... Bir öyküyü başka kimsenin anlatamayacağı biçimde anlatmayı biliyor; onun kaleminin gölgesinde en yavan anlatı bile bir destan görünümüne bürünüyordu.”

André Maurois

Dumas bir sanat zirvesiydi... Hiç kimse Dumas’nın romanları ve oyunlarIndan daha iyisini yapamadı, yapmadı ya da yapamayacak.”

George Bernard Shaw

Kitabı okuyanlar 3.021 okur

  • emirtimur
  • Faik Nadir
  • MERVE ZOZİK
  • Devrim Özgür Savaş
  • Nuran
  • Xəyalə Əliyeva
  • Murat ÇELEBİ
  • Berkay Öztürk
  • Salih Türkyılmaz
  • Angelo nurozzi

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.4
14-17 Yaş
%6.7
18-24 Yaş
%23.9
25-34 Yaş
%29.9
35-44 Yaş
%20.5
45-54 Yaş
%9.2
55-64 Yaş
%1.5
65+ Yaş
%1.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%58.2
Erkek
%41.8

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%43.1 (392)
9
%26.6 (242)
8
%17.1 (156)
7
%6.8 (62)
6
%1.6 (15)
5
%0.8 (7)
4
%0.7 (6)
3
%0.2 (2)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları