8,9/10  (332 Oy) · 
807 okunma  · 
296 beğeni  · 
6.628 gösterim
"Kelebek" Henri Charriere, işlemediği bir cinayetten müebbet kürek cezasına çarptırıldığında, yargıtaya bile başvurmayacak kadar umutsuz, toplumun gözden çıkardığı bir süprüntüydü. Uğradığı haksızlığın bilediği bir hınçla çok az insanın sağ kalmayı başardığı kürek cehenneminden kaçıp kurtulabilmek için aralıksız on üç yıl sürecek korkunç kaçma - yakalanma - yeniden kaçma mücadelesine atıldığında kıçında gizlediği bir tüp içindeki bin altı yüz franktan başka hiçbir şeyi yoktu. Bugün dünyanın en çok okunan, en sevilen yazarlarından biri.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 1988
 • Sayfa Sayısı:
  565
 • ISBN:
  9789753901505
 • Orijinal Adı:
  Papillon
 • Çeviri:
  Aydil Balta
 • Yayınevi:
  E Yayınları
 • Kitabın Türü:
Elif 
 15 Eki 2015 · Kitabı okudu

Kelebek kitabında yazar kendi hayatını anlatmış. İşlemediği bir cinayet yüzünden müebbet kürek cezası alan yazarımız, on üç yıl boyunca usanmadan sürekli kaçıp kaçıp yakalanmış.Kitabı okurken adamın azmine, umudunu hiç kaybetmemesine hayran kaldım.Ortalara doğru biraz sıksa da kitap, okumaya değer bir özgürlük mücadelesi.Birçok ödüle layık görülen kitabın bu kadar ses getirmesinin sebebi sıradan yazarlık tecrübesi olmayan birinin böyle başarılı bir kitap yazması olmuş.

salih 
 16 Eki 2017 · Kitabı okudu · 32 günde

Nihayet!
Ben bu kitabı belki on yıl olmuştur Kurtlar Vadisinde Halo Dayı hapiste okurken gördüm o zamandan beri aklımda, geçen yıl Ezel'i izlerken yine karşıma çıktı, dedim okucam bu kitabı ama 35 lira olduğunu görünce almak istemedim ta ki sahafın birinde 1973 baskısı 2. elini 5 tl'ye satıldığını görene kadar. Aldım aldığım gibi de okumaya başladım ama uzun sürdü baya.
Kitabın çok ilginç bir hikayesi var, nasıl Esaretin Bedeli ya da Cesur Yürek için sinemanın özgürlük manifestosu denir, bu kitap içinde kitapların özgürlük manifestosu deniliyor. Nedenini konusunu anlattığımda anlayacaksınız.
Öncelikle kitap gerçek bir hayattan doğrudan yaşayanı tarafından aktarılmış bir nevi otobiyografi, zaten ben gerçek hayattan esinlenilen kitap ve filmleri daha çok severim. Denzel Wastington'dır bu sebeple en sevdiğim aktör. Adamımız bir gün bir kitap okurken bakıyor kitap 200 bin küsur satılmış, diyor ki "ulan bu kitap bile bu kadar satıldıysa ben hayatımı yazsam milyon satar, köşeyi dönerim.", dönüyor da. Kitap ilk senesinde Amerika'da 5.5 milyon, Fransa'da 1 milyon, İngiltere ve Almanya'da da 1 milyon satıyor. Peki ne var bu adamın hayatında? Hırs var, azim var, mücadele var, acı var, kan var, dehşet var, şakak kemiğinden girmiş levye var...
Olay tam olarak şöyle oluyor. Adamımız işlemediği bir şuçtan dolayı kürek cezası alıyor dediğine göre (ben pek inanmadım gerçi, çünkü adamda adam öldürme potansiyeli ve içgüdüsü var) sonra güney amerika'da bir hapse gönderiliyor ama adam sürekli kaçma peşinde başarısız denemelere rağmen vazgeçmiyor tam bir Micheal Scofield. Hatta bir kaçısında kızılderililerle 8-10 ay yaşayıp yuva falan kuruyor. Sonra tekrar yakalanıp adaya sürülüyor ama adam yine planlar, entrikalar Lost'lar yine kaçıyor. Tabi böyle kolay yazdığıma bakmayın okursanız görürsünüz bu kaçışlar çok zorlu şartlarda oluyor, inanılmayacak şekilde hatta. Böyle bir sürü aksiyon, macera tam 600 sayfa sonunu anlatmıyayım artık. Edebi dil pek yok çünkü adamın edebiyatla alakası yok, ama hikaye muazzam. Beni bu kitapta en fazla etkileyense adamın Asla Pes Etme! felsefesi bu adamın yaşadıklarının yüzde birini biz yaşasak bırakırdık, kadere teslim olurduk ama Kelebek pes etmiyor.

MÜNZEVΠ
 06 Oca 17:51 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · Puan vermedi

Halk arasında şöyle bir deyim vardır: "Bu adamın hayatını yazsan,film olur." Bu ağabeyimiz "Yok,kardeşim;kendi hayatımı kendim yazarım. Benim hayatımı bir filme işlerseniz,sizin bileceğiniz bir şey..."diyor. Ve bu adamın hayatı,film de oluyor.

"Ağabey,keşke hayatını bir yazara anlatsaydın,o,yazsaydı." dedim.
Ağabeyin spoilerden haberi yok. Ne olacağını önceden söylüyor. Anlayacağınız bu kitabı okurken ne duygulanacak ne de heyecanlanacaksınız.
Betimlemeleri çok zayıf...Sanki "şu bölümü de alelacele bitirip,kıraathaneye gideyim;dördüncüyü bekliyorlar..." der,gibi...

Ağabey'in cesaretini hayran kaldım. Melih Gökçek gibi "Bu ne cesarettir yiğidim,seni tanımak istiyorum,beni ara." demek isterdim.

Kitabın içinde kurgu yok;anlatılanların hepsi yaşanmış şeyler...
Ağabey,işlemediği bir suçun vebali altında kalıyor,13 yıllık kaçma-yakalanma serüvenini anlatıyor. Kitabı okurken "Bu hayat tarzı sadece filmlerde olur." diyeceksiniz.

Biraz düşündüm:"Bu adam,kitaba neden Kelebek adını verdi acaba?" diye...
Şöyle bir cevapla tatmin ettim kendimi: "Kelebeğin ömrü en fazla 1 hafta...Sen bu kelebeği penceresi olmayan,etrafı duvarlarla örtülü bir odaya kapatırsan;bu kelebek ya intihar eder ya da özgürlüğüne kavuşmak için elinden geleni yapar.

1 haftalık ömrünüzün olduğunu varsayın,ve sizi bir yere tıkıyorlar;ne yaparsınız,kaçmaz mısınız? Bu ağabeyimiz de böyle yapıyor:ya özgürlük ya da ölüm...
Mathilda nasıl aşkı o kadar çok arzuluyorsa,bu ağabeyimizde özgürlüğü o kadar çok arzuluyor.

Bu kitap da çıkaracağımız ders de şudur:umudunu hiçbir zaman yitirme;hedeflerin için mütemadiyen mücadele et;yarınlar,yorgun olanlarındır.

Ağabey'in hayat felsefesi de şu;
https://youtu.be/BVIzVZEl19s

Celal Uslu 
15 Şub 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Öncelikle bu kitap için özgürlüğün manifestosu demişler, bu sava katıldığımı belirtmek isterim.

Konu itibari ile işlemediği bir suçtan ötürü cezaevine -aslında cezaevi sözcüğü tanımı karşılamıyor, Fransız sömürge adalarından Şeytan Ada 'sına sürgün ediliyor demek daha yerinde olacaktır sanırım- gönderilen "Papillion ( Fransızca= Kelebek)"
lakablı karakterin özgürlüğüne kavuşmak için atlattığı badireler ve yan karakterlerle olan etkileşimini anlatıyor.

Makumların hayatta kalabilmek için geliştirdiği taktikler, yozlaşmış hapishane personelleri, özellikle özgürlüğünü arzulayan mahkumlara uygulanılan hücre cezaları ve tecritler yazar tarafından oldukça iyi betimlenmiş. ( Sonradan kitapta yazılanların gerçek olduğunu öğrenince üzerimde ki şoku atmak kolay olmadı açıkcası.)

Son olarak kitapla ilgili sayfa sayısı ve yazarın olayları uzun ele aldığı eleştirilerinin yersiz olduğunu düşünmekteyim. Bu tamamiyle şahsi düşüncemdir, kimseyi kırmak niyetinde değilim.

Okumanızı tavsiye ederim, Papillion özgürlüğüne kavuşunca siz de özgürlüğünüzü elde etmiş gibi etkileneceksiniz.

Dipnot: Papillon 25 yaşında mahkûm olmuş, 38'inde kaçmış, 67'sine kadar özgürce yaşamıştır. ( Kaynak : Wikipedia )

°Yağmur M° 
 06 Ara 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

"Kelebek Eski Yunan’da ruhun beden üzerindeki etkisini ve bu etkinin yarattığı büyük değişimleri simgeler. Kadim bilgelikte Kelebek, direkt ruhun sembolüdür.Tüm doğu öğretilerinde ve simyada, insanın yerde sürünen bir tırtıl iken, göğe kanat açan bir kelebek olması sembolü, gerçek arınmanın ve ruhsal yolculuğa başlamanın en temel işaretidir."
Bu kitap da işlemediği bir suç yüzünden kürek mahkumu olma cezasına çarptırılan Kelebek isimli gencin, kimi zaman hücrede kimi zaman kaçarken geçen 13 yılının gerçek hikayesi.Bir tırtılın kelebeğe dönüşüp özgürlüğüne kavuşmasının hikayesi.Çok etkileyici ve akıcı bir kitapti.Okumak size çok şey katacaktır.İyi okumalar...

Yine Olağan üstü bir eser bizlere o kadar çok şey katıyor ki sevgi kardeşli umut mücadele birlik ve en önemlisi özgürlüğün şarkısını anlatıyor özgürlüğün için mücadele et ve kimsenin kölesi olma diyor sevgili yazarımız mutlaka okumalısınız süper bir eser keyifli okumalar Türkiye ...

Kemal 
12 Oca 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Okuduğum en güzel kitaplardan biri diyebilirim. Bir insan hiç mi umudunu yitirmez? Hiç mi vazgeçmez? Kelebeğin başından geçen onca olaya rağmen yaşama tutunuşu ve savaşması, her şeyden önce bunların yaşanmış olaylardan aktarılıyor olması, kurgu olmaması insanı kitaba daha da bağlıyor. Özgürlüğün ve umudun ne olduğunu bize bir kez daha hatırlatan müthiş bir kitap..

Cihan Yıldız 
03 Şub 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Henri Charriere’nin, nam-ı diğer Kelebek’in macera dolu hayatını yazdığı bu kitap, en beğendiğim romanlar arasına girdi diyebilirim. Yazar daha önce hiç kitap yazmamış, ama kullandığı sade dil, profesyonel yazarlara yaraşır nitelikte.

Romanın teması, özgürlük mücadelesi… Müebbet hapis cezasına çarptırılan Kelebek’in, bitmek tükenmeyen kaçma girişimlerine tanık oluyorsunuz. Yalnız, bildiğimiz hapishaneler gibi değil burası. Karadan binlerce kilometre uzakta bir ada.. Yani yüksek duvarları aşmak yetmiyor, okyanusu da geçmek gerekiyor kaçmak için. Özgürlüğün bu kadar pahalı olduğu bir yerde bile ümidini kaybetmiyor Kelebek.

Mahkum hayatını, hapishane raconunu öğreniyor, onların psikolojilerini hissediyorsunuz. Özellikle para saklama yöntemleri oldukça ilginçti.

Kelebek’le beraber ben de girdiğimi hissediyordum koğuşa. Ya da aynı salda beraber kaçıyormuşuz gibi geliyordu bazen. Kaçışı sadece okumuyor, yaşıyorsunuz da…

Kahramanımızın şansı çok yaver gitmiş ya da Simyacı’nın dediği gibi; “kişisel menkıbenin peşinde koştuğun sürece tüm evren seni amacına ulaştırmak için işbirliği yapar”.

Yazarın soyluluk üzerine tespitlerine ve teknolojiyle insanlık arasında kurduğu ters orantıya hayranlığımı belirtmeden geçmeyeceğim. Oldukça sürükleyici ve macera dolu bu romanı herkese tavsiye ederim.

Meursault 
 27 Şub 2017 · Kitabı okudu · 12 günde · Puan vermedi

Öncelikle kitabın arka kapağını okuduğumda 'gerçek bir yaşam öyküsü ' olduğu yazıyordu. Kurgu olmayışı beklentiyi düşük seviyelerde tutmama neden oldu. Sonuçta otobiyografik bir eser okuyacaktım. Beni aşırı şekilde heyecanlandırabilecek ya da şaşırtabilecek ne olabilirdi ki?
Fakat Kitabı okumaya başladığımda durum çok farklıydı. Kitabın bazı sayfaları Hemingway'in "Yaşlı Adam ve Deniz" kitabını okuduğumda hissettiklerimi hissettirirken, bazı sayfaları ise Marlo Morgan'ın " Bir Çift Yürek " kitabını tattırıyordu.
Bazı sayfaları Tom Hanks'in " Yeni Hayat -cast away- " filmini izliyorum hissi verirken bazı sayfaları Will Smith 'in " Umudunu Kaybetme " filmine, bazı sayfaları ise " Esaretin Bedeli " filmine götürüyordu beni.
Kitabı bitirince sonuç olarak şu gerçeği farkettim ; bazı hayatlar vardır ki kurgu olamayacak derecede şaşırtıcı gerçeklikteler.

Uğur Ukut 
02 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Lise yıllarımda okumuştum takribi otuz yıl oldu. Bazı bölümleri hala aklımda. Paraları nereye sakladıkları, denizdeki dalgalar ve hayal edilen gökyüzü. Anlayacağınız tadı hala damağımda.

Kitaptan 121 Alıntı

Mustafa 
10 Şub 16:07 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Adın ne?
" Kelebek."
"Kelebek mi? Kelebeksin demek? Zavallı. Kelebek uçar, kanatları vardır, seninkiler nerede?"
" Kaybettim kanatlarımı "
"Bulmalısın, kaçabilirsin onlarla.

Kelebek, Henri Charrière (Sayfa 420)Kelebek, Henri Charrière (Sayfa 420)
Hiç Yok 
16 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

... "Adın ne?" "Kelebek." "Kelebek mi? Kelebeksin demek? Zavallı. Kelebekler uçar, kanatları vardır, seninkiler nerede?" "Kaybettim kanatlarımı."

Kelebek, Henri Charrière (Sayfa 420 - E Yayınları)Kelebek, Henri Charrière (Sayfa 420 - E Yayınları)

Unut, çünkü bunları çok düşünürsen insanlara kızmak ve belki, sonunda onlardan nefret etmek zorunda kalacaksın. Yalnız unutmak onları yeniden sevmene ve aralarında yaşamana olanak verir...

Kelebek, Henri CharrièreKelebek, Henri Charrière
Hiç Yok 
14 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir, iki, üç, dört, beş... Ve saatler... ağır ağır akıp geçerken, yorgunluk sessiz isyanımı bastırıyor.

Kelebek, Henri Charrière (Sayfa 282 - E yayınları)Kelebek, Henri Charrière (Sayfa 282 - E yayınları)
Hiç Yok 
16 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir kürek mahkumunun elini sıkmak, ona şereflerin en büyüğünü vermektir. Bir kürek mahkumunun eli asla sıkılmaz. Kadının içten gelen bu hareketi beni duygulandırıyor.

Kelebek, Henri Charrière (Sayfa 382 - E Yayınları)Kelebek, Henri Charrière (Sayfa 382 - E Yayınları)
Emire Nişli 
07 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bir ulus, toplumun başını ağrıtan kişileri çok çabuk yok etmek ve onlardan hemen öç almak hakkına sahip değildir. Bu adamlar, insanlık dışı cezalara çarptırılmaktan çok tedavi edilmesi gereken kişilerdir.

Kelebek, Henri Charrière (Sayfa 57)Kelebek, Henri Charrière (Sayfa 57)
salih 
12 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Bu güzel ülkenin adaleti pek güzel değil Dega.

Kelebek, Henri Charrière (Sayfa 61 - E Yayıncılık 7. Baskı 1973)Kelebek, Henri Charrière (Sayfa 61 - E Yayıncılık 7. Baskı 1973)
Meursault 
26 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Acı çeken her insanın yüreği soylulaşır.

Kelebek, Henri Charrière (Sayfa 497 - E Yayınları)Kelebek, Henri Charrière (Sayfa 497 - E Yayınları)
M. 
13 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çünkü ancak başkalarını suçlayarak kendini kurtarabilirsin.

Kelebek, Henri Charrière (Sayfa 253)Kelebek, Henri Charrière (Sayfa 253)
Meursault 
 21 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Üzgün olduklarında, Kızılderili erkeklerin ve özellikle kadınların yüzü anlamsızlaşır, tek bir kas oynamaz, gözleri büyük bir hüzne boğulmuştur ama ağlamazlar. Bazen inlerler ama gözlerinden yaş gelmez.

Kelebek, Henri Charrière (Sayfa 183 - E Yayınları)Kelebek, Henri Charrière (Sayfa 183 - E Yayınları)
13 /