Veryansın

6,5/10  (2 Oy) · 
29 okunma  · 
2 beğeni  · 
815 gösterim
Bu insanların başında kubbe yok. Allah ile aralarına birileri girmiş. Bir duvar çekmiş, onları labirentlere almışlar. Tabiatın ırzına geçilirken, nükleer bombalar dünyamıza tehdit oluştururken, nerede bilim adamları, aydınlar?

Eskiden belediyelerde kadrolu fareler vardı. Rögarlar sıkıştığında bu kemirici fareleri kanalların içini kemire kemire açsınlar diye atarlardı oraya. Rögar fareleriydi bunlar. Şimdi aydınlarımız, AKP hükümetinin başına bir sıkıntı geldiği zaman köşelerden rögarlara atılan fareler gibiler... AKP'nin, inşaat şirketlerinin, altın şirketlerinin, nükleercilerin önünü açmak üzere görev üstlenip Amerika'nın, iktidarın rögar fareleri oluyorlar... Bu rögar farelerinin şöyle dönüp de göğe, şu sonsuz semaya bir baktıkları yok.

Bu topraklarda istediğimiz, altına gireceğimiz küçük bir kubbedir... Biz, bu ülkenin altınlarını değil, ağaçlarının gölgesini sevdik. Hafız'ın lafıdır; 'Rüzgâr geçtiği yerlerin kokusunu taşır...' Herkes bulunduğu yerin kokusunu taşır... Gökkubbenin veya rögarların...
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9789944298254
 • Yayınevi:
  Destek Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Ali Ünal 
 07 Nis 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

2-B
2-B diye bir yasa çıkardılar; 35 milyar dolar kazanacaklarmış. Orman niteliğini kaybetmiş arsalar ya da araziler... Hiçbir orman niteliğini kaybetmez. Ağaçları kesmekle orman niteliğini kaybetmez. Bu tabir için bağışlayın; kadına tecavüz ederek, elinden analığını, rahmini alamazsınız. O bitkiyi oraya yeniden dikersin, yeniden orman olur. Orman vasfını yitirmiş diye bir hukuk maddesi koymak, kalpazanlıktır. Bu toplumu kandırıyorsunuz.

Veryansın, Nihat GençVeryansın, Nihat Genç
Ali Ünal 
12 Nis 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

kızılderili
Kitap açmış misyoner hıristiyan, kızılderiliye güzel şeylerden, iyiliklerden söz ediyor. Kızılderili "sizin manitu her şeyi kitaba mı yazmış" diye soruyor. Misyoner "evet" diye yanıtlayınca, kızılderili karşılık veriyor: "Bizim manitu derelere, atalarımızın mezarlarına, ağaçların yapraklarına yazdı. Biz buralardan okuyoruz kitabı.

Veryansın, Nihat GençVeryansın, Nihat Genç