7,4/10  (27 Oy) · 
65 okunma  · 
23 beğeni  · 
1.101 gösterim
1969 yılında hiç bilinmeyen, eski bir kürek mahkûmunun kitabı yayınlanıyordu: Kelebek. Bir adamın kürek cehenneminden kurtulmak için verdiği mücadelenin olağanüstü öyküsüydü bu. Yayıncılık alanında elli yıldır patlayan en büyük bomba oldu Kelebek.
Kelebek'ten üç yıl sonra, ünü bütün dünyaya yayılan eski kürek mahkûmu Henri Charriére, serüvenlerinin devamını da yazdı: Banko. Nereden geldiğini, nasıl yetiştiğini, kürek cehenneminden kurtulduktan sonra neler yaptığını anlatıyor Banko'da. İlk kitabı kadar sürükleyici, onun kadar merakla okunan Banko ile, Charriére yeniden karşımızda.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  406
 • ISBN:
  9753901628
 • Orijinal Adı:
  Banco: The Further Adventures of Papillon
 • Çeviri:
  Aydın Emeç
 • Yayınevi:
  E Yayınları
 • Kitabın Türü:
Uğur Ukut 
18 Nis 2016 · Kitabı okudu · 23 günde · 5/10 puan

Çok sıkıcı bir kitap, aksiyon yok, felsefi görüş yok. Yani okuyucuya vereceği pek bir şeyi yok. Bu yüzdende uzun sürdü okumam. Onunla başedebilmek için araya başka kitaplar sıkıştırmak zorunda kaldım. Çeviri derseniz tam bir felaket. Bir yayınevi nasıl bu çeviriye bu kitabı bastı şaşırdım doğrusu. Yanıldığımı düşünen varsa önce kitabı okusun. Saygılar bizden

Erhan 
04 Haz 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İlk kitap "Kelebek"te hapisten kaçış hikayesi anlatılıyordu, onun devamı olan ikinci kitap "Banko". Kelebek kadar sürükleyici olmasa da ilkini okuduğunuzda devamını merak ediyorsunuz ve Henri'nin hapishaneden kaçtıktan sonra yaşadığı maceraları bir çırpıda okuyorsunuz.

Goncagül Aydoğdu 
19 Eki 2015 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Büyük bir toparlanış, hayata atılış, yeni bir düzen çabası ve hayata tutunma konuları ile donatılan bu ikinci kitapta her şeye rağmen yaşama hırsı temel alınmış. Yazar özgürlük ile imtihanında sonunda kazanan taraf olur.

failimuhtar 
05 Eyl 2016 · Beğendi · 10/10 puan

Sindire sindire okudum, okuyorum, bundan sonra yine okuyacağımdan da neredeyse eminim. İlk kitaptan sonrası etkileyici olmaz, bu kadar iyi olacağını sanmıyorum, diye düşünüyordum; fakat ardından bunun herhangi bir fantastik seri ya da aşk konulu alelade bir seri olmadığının farkına vardım. İlkinde daha çok kaçma dürtüsü, unutulmaz ve hayrete düşüren bir çaba ve elbette intikam duygusu hâkimken; ikincisinde ilkinin hafif kalacağı müthiş bir intikam dürtüsü, yaşarken içine işleyen her bir burukluğun gün yüzüne katlarcasına korkunç bir şekilde çıkması ön plandaydı. Yaşadıklarını sonradan anlattığı için daha az samimi ve daha az gerçekçi şeyler bekliyordum çoğu zaman, ama alakası bile yoktu bunun. Burukluğunu bile yeri geldiğinde yazmıştı, yeri geldiğinde karşılaşıyordum ve o zaman da öyle gediğine oturuyordu ki şaşırıp kalıyor, onun burukluğunu kendi üstüme alınıyordum.

"Dünya tarihinde dört yıl, bir şey değil.
Sekiz yaşındaki bir çocuk için dört yıl çok önemli."

Genelde bunun gibi cümleleri vardı ve belki bu okunup geçilecek bir şey gibi algılandı. Fakat ben delicesine kendime pay biçtim bu cümlelerden, derinlemesine hissettim.

Konusu ilki kadar dikkat çekici değildi, evet, ama bence o olgunluk ve aynı zamanda o dürtülere karşı muazzam duruş -ki sürekli karşı koyamamaktan korktuğundan bahsediyordu-; işte bunların hepsi, bu kitabı ilkinden çok daha iyi bir konuma getirdi.

Herhangi bir hayat hikâyesi gözüyle bakacakların şiddetle okumamasını tavsiye ederim, kalanı için muntazam.

Engin ksk 
31 Ağu 07:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gerçek hayatı içeren bir serüven kitabı. Yazar böyle bir hayat yaşamış olması ayrıca ilginç fakat ilk kitabı kelebek daha serüvenli ve soluksuz okundu.

CaNSeL 1⃣ 9⃣ 0⃣ 7⃣ KIRAÇ 
05 Oca 10:28 · Kitabı okudu · 4 günde · 4/10 puan

Banko, kelekek kitabı kadar sürükleyiciliği olmasa da harika bir kitabın devamı niteliğindedir ne yazık ki bu tür serilerin sorunu gibi ilk kitaba göre oranla sönük kalmış. ilk kitap yazarın gençlik ve hapishane dönemin de yaşadıklarını anlattığından dolayı daha akıcıdır. banko ise özgürlük sonrası dönemde yaşananları anlatığı için biraz sönük kalmış. Tavsiye edermiyim ederim devam niteliğin de olduğu için ama illa okunması gerektiği düşüncesin de değilim.

Ahmet Konukseven 
05 Şub 21:46 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kelebek, uzun süren bir mücadeleden sonra özgürlüğüne kavuşur ve sadece iyi bir yurttaş olarak yaşamak isteğini kabul eden Venezuela'ya yerleşir. Kürek cezasından kurtulduktan sonra yaşadıklarını, Rita ile karşılaşmalarını anlatan kitabın yazılış serüveninin de yer aldığı Henri Charrière'nin ikinci kitabı okunmaya değer.

Mugurcu 
20 Şub 14:13 · 1/10 puan

'Kelebek' ten sonra büyük bir merak ve heyecanla aldığım, ancak tam bir hayal kırıklığı yaratan kitaptır. Kendini tekrarlayan pasajlar bulunmakla birlikte, ilk hikayenin aksine abartılı anlatımlar barındırmaktadır. Bitirmek çok zor oldu.

Yasin Eren 
03 Oca 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kelebek'in devamı olan kitapta yazar özgürlük yıllarındaki anılarını anlatıyor. Hapisteki mücadelesini özgürlükten sonrada bırakmayan yazarın; hayata tutunma ve yeni bir düzen kurma arayışlarına şahit olacağız okurken.

Kitaptan 28 Alıntı

Sabırlı Firuze 
13 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Hayat
Kuşkusuz, bir gün esaslı bir fırsat yakalayacağım yeniden. Hangisi mi? Önemi Yok, hayat öyle güzel ki!

Banko, Henri Charrière (Sayfa 481)Banko, Henri Charrière (Sayfa 481)

Kendinizi,dünyaya yön vermeye adanmış ırk mı sanıyorsunuz? Sizlere baktığımda ve sizleri dinlediğimde, "adaletiniz" aracılığıyla bir süprüntü gibi davrandığınız bana öyle geliyor ki, sizler gibi zavallı heriflerin yönettiği dünya ancak savaşlar ve ihtilaller dünyası olabilir. Çünkü siz halkın rahatlığını düşünen kişilerdensiniz belki, ama sadece kendi görüş açınıza uyarsa.

Banko, Henri Charrière (Sayfa 140 - e)Banko, Henri Charrière (Sayfa 140 - e)
Sabırlı Firuze 
13 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Hikaye
Her adamın, her kadının kendi hikayesi vardır.

Banko, Henri Charrière (Sayfa 440)Banko, Henri Charrière (Sayfa 440)
Sabırlı Firuze 
11 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bilinmeyen bir yazar
"Kendi hakkında düşündüklerin bu konuda başkalarının düşündüklerinden daha önemlidir."

Banko, Henri Charrière (Sayfa 9)Banko, Henri Charrière (Sayfa 9)
Sabırlı Firuze 
13 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Gelecek
Kitabımın geleceği konusunda hiç bir kuşku duymadan.

Banko, Henri Charrière (Sayfa 430)Banko, Henri Charrière (Sayfa 430)
murat şahin 
 08 Kas 2015 · Kitabı okuyor

Ne kadar güç herkes gibi yaşamak, boyun eğmek herkes gibi herkese ayak uydurup yürümek kural diye şu iki ölçüyü kabul ederek: Zaman ve uzaklık.

Banko, Henri Charrière (Sayfa 83)Banko, Henri Charrière (Sayfa 83)
esm. 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

uygar bir ulusun -çünkü üstüne üstlük bu ülkedekiler uygar da- asırlık ağaçlara bile saygı duymaması adamı insanlardan tiksindirecek gibi.

Banko, Henri CharrièreBanko, Henri Charrière
Sabırlı Firuze 
 13 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Hayat
"....şu Canına yandığım hayatında bir banko kazandın sonunda."

Banko, Henri Charrière (Sayfa 418)Banko, Henri Charrière (Sayfa 418)
3 /