Ölmez Otu Dağın Öteki Yüzü 3

8,7/10  (14 Oy) · 
61 okunma  · 
14 beğeni  · 
756 gösterim
Başı dara düşenler, yarattıkları düş dünyasında bulurlar yollarını. Başı dara düşenler, yaratıklarını düş dünyasında bulurlar yollarını.Ayakta kalabilmek için sığındıkları bu dünya bir yandan onları yaşatırken, bir yandan da hikayelerini örer. Dağın Öte Yüzü üçlüsü darda kalanların yarattıkları düş dünyasının büyük bir görkemli hiyakesidir.

Üçlünün üçüncü kitabı Ölmez Otu, Toros Dağları'ndan Çukurova'ya uzanan bir toprakta yeşerir. Pamuk toplamaya inen Yalak köylülerine kendi yarattıkları efsane eşlik eder. Ancak mitin yıkılışını anlatan satırlar, vahşi olduğu kadar olağanüstü bir türkü gibi içimize işler.

''Ölmez Otu patetik, acı ve güçlü bir romandır, Yaşar Kemal ise kuşkusuz sesi Anadolu sınırlarını aşan bir Türk yazar.''
- Michel Deon, Journal Dimanche, (Fransa)

''Bir halkın ve bir yaşama biçiminin portresi olarak bundan daha iyisi ortaya konulamazdı.''
-The New York Times Book Review , (A.B.D)

(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9789750807435
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
mehmet laleci 
21 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yaşar Kemal tarafından yazılan ve üç kitaptan oluşan Dağın Öte Yüzü üçlemesinde Çukurova’ya pamuk toplamaya giden köylülerin doğa ve yaşam koşulları ile savaşımını anlatıyor. Okurken, kendi çocukluğumun geçtiği yöre ile ne kadar benzeştiğini gördüm. Olaylar, kişiler ve ruh halleri o kadar güzel anlatıyor ki, kendi yöremdeki kişiler ve olaylar gözünüzün önüne geliyor. Bazen üzüntü ile içiniz acıyarak bazen de tebessüm ederek hatırlıyorsunuz. Aynı haberleri hem TV den hemde gazetelerden okumaktan ve dinlemekten bıktıysanız, size önerim büyük usta Yaşar Kemal'in kitaplarını okuyunuz.

Kitaptan 7 Alıntı

Senocan 
27 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

" Gidin cehennemin dibine. Dinsizler imansızlar, Allahsızlar, kitapsızlar. Şu dünya dünya oldu olalı hiçbir oğul da anasına bunu yapmış mı? Hiçbir oğul da elsiz ayaksız anasını kurda kuşa yem olsun diye ıssız bir köyde bir başına koymuş mu? ".

Ölmez Otu, Yaşar Kemal (Sayfa 46)Ölmez Otu, Yaşar Kemal (Sayfa 46)
serdar şahin 
11 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Tek, uzun bir sıraydı ırgatlar. Alacalı bulacalı tesbih taneleri gibi... Dümdüz ovada insanlar küçücük karıncalar gibi kalıyorlar. Uzaktan bakınca bu pamuk toplayanlar hiç kımıldamıyorlar, öyle duruyorlar. Öyle, alacalı bulacalı bir çizgi, o kadar. Cansız, kıpırtısız sessiz. Sanki bunların işi yalnız sarıya, koyu yeşile, pırıltıya, toza dumana kesmiş ovayı başka türlü nakışlamak."

Ölmez Otu, Yaşar Kemal (Sayfa 129 - Görsel Yayınlar)Ölmez Otu, Yaşar Kemal (Sayfa 129 - Görsel Yayınlar)
serdar şahin 
15 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Şimdi kelce bir çocuk olsaydı Meryemcenin yanında ıssızlık, boşluk kesiliverirdi. Dünya dolar, dopdolu olurdu. Bir kelcecik, sümüklü bir oğlan..."

Ölmez Otu, Yaşar Kemal (Sayfa 260 - Bilgi Yayınevi)Ölmez Otu, Yaşar Kemal (Sayfa 260 - Bilgi Yayınevi)
Hilmi Can AKTAŞ 
14 Eki 2016 · Puan vermedi

Dünyaya gelmiş hiçbir yaratık insan kadar birbirine ve de dünyadaki öteki yaratıklara kötülük düşünemez ve de iyilik.

Ölmez Otu, Yaşar KemalÖlmez Otu, Yaşar Kemal
serdar şahin 
 15 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Köydeki herkes pamuğa Çukurova'ya gitmiştir. Meryemce tek başına yaşlı haliyle köyde kalmıştır. İşte Meryemce ile ilgili alıntı:

"İnsansızlığı yüreğinin başında duydu. İnsansızlık ta yüreğine işledi, bir kara hançer gibi. Demek dünyayı dolduran insanmış. Her şey, her şey, bütün dünya insanmış. İnsan yoksa dünya yokmuş.

....

Ve Meryemcenin sesi bir dev sesi gibi dünyayı doldurdu, uzun bir süre ormanda, bozkırda, koyaklarda yankılandır durdu.

- Kokusuna kurban olduğum insanoğlu."

Ölmez Otu, Yaşar Kemal (Sayfa 260 - Bilgi Yayınevi)Ölmez Otu, Yaşar Kemal (Sayfa 260 - Bilgi Yayınevi)