Ölmez Otu Dağın Öteki Yüzü 3

8,7/10  (27 Oy) · 
102 okunma  · 
28 beğeni  · 
922 gösterim
Başı dara düşenler, yarattıkları düş dünyasında bulurlar yollarını. Başı dara düşenler, yaratıklarını düş dünyasında bulurlar yollarını.Ayakta kalabilmek için sığındıkları bu dünya bir yandan onları yaşatırken, bir yandan da hikayelerini örer. Dağın Öte Yüzü üçlüsü darda kalanların yarattıkları düş dünyasının büyük bir görkemli hiyakesidir.

Üçlünün üçüncü kitabı Ölmez Otu, Toros Dağları'ndan Çukurova'ya uzanan bir toprakta yeşerir. Pamuk toplamaya inen Yalak köylülerine kendi yarattıkları efsane eşlik eder. Ancak mitin yıkılışını anlatan satırlar, vahşi olduğu kadar olağanüstü bir türkü gibi içimize işler.

''Ölmez Otu patetik, acı ve güçlü bir romandır, Yaşar Kemal ise kuşkusuz sesi Anadolu sınırlarını aşan bir Türk yazar.''
- Michel Deon, Journal Dimanche, (Fransa)

''Bir halkın ve bir yaşama biçiminin portresi olarak bundan daha iyisi ortaya konulamazdı.''
-The New York Times Book Review , (A.B.D)

(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9789750807435
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Şeyma Öztürk 
04 Nis 19:54 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dağın Öte Yüzü üçlemesinin ilk eseri Ortadirek'te köylünün Çukurova'ya pamuğa inmesi ve kötü bir sürprizle karşılaşmalarına şahit olmuştum. Ortadirek'e dair daha önce bir inceleme yazısı paylaştığımdan bu eser üzerinde durmayacaģım.

Üçlemenin devamı olan Yer Demir Gök Bakır'da ise pamuğa inen köylülerin verimsiz bir tarlayla karşılaşmaları ve buruk bir şekilde köye dönüşleri anlatılıyor. Köylülerin neredeyse hepsinin ağalara borcu vardır ve bu verimsizlik boyunlarını büker. Köylünün içinde bulunduğu bu acınası durum ve bu durumun getirisi olarak ellerinde bulunan kıymetli eşyaları da toprağa gömerek saklamaları durumun vehametini güzel bir şekilde açıklar. Bugün, yarın eşyaları ellerinden alınacak korkusuyla bekleyen köylünün duygu ve düşünce dünyası Yaşar Kemal tarafından yoğun bir şekilde okuyucuya hissettiriliyor.

Bu durumun yanı sıra çaresiz kalan her insanın kendisine sığınacak bir çatı, tutunacak bir dal araması gibi Çukurova köylüsü de kendisine bir ermiş yaratır. Bir kitlenin, topluluğun neler yapabileceği konusundaki gücüne bu satırlarda rastlıyoruz. Zira ermişlikle uzaktan yakından ilgisi olmayan bir insanın ermiş olarak ilan edilmesi ve üzerine efsaneler uydurulması, üstüne üstlük bu efsanelere gerçekmişçesine inanılması da cabası. Bu satırları okurken çaresizliğin, yoksulluğun, cehaletin insanlara neler yaptırabileceğini görüyoruz aslında.

Üçlemenin son kitabı Ölmez Otu'nda ise köylülerin durumları daha farklı yönlere kayıyor. Bu sefer verimli bir pamuk tarlasında olan köylü daha mutludur. Çünkü borçlar ödenecektir. Fakat hayat ya bu, hiçbir şey tam olmaz. İlla ki bir yanı eksik kalır. İşte Çukurova köylüleri de bu mutluluğun yanında başka sıkıntılar yaşar. Uzunca Ali yaşlı anası Meryemce'yi köyde bırakıp gelmiştir pamuğa ve bir yandan iyi yaptığını düşünürken diğer yandan anasının ölmesinden korkar. Memidik, Muhtar Sefer'in kendisine yaptığı eziyetlerin intikamını alıp gururla köylünün yüzüne bakmak ve Zeliha'yla evlenmek derdindedir. Ermiş ilan edilen Taşbaşoğlu ise ermişliğin yükü altında ezilmekte ve bu durumdan kurtulma çabası içindedir. Meryemce ise ıssız köyde bir başına, insana hasret bir şekilde köylüyü beklemektedir. Son kitapta ilk iki kitaba göre daha fazla konu ve olay yer almaktadır. Üçlemenin içerisinde en beğendiğim eserin Ölmez Otu olduğunu söyleyebilirim. Zaten üç kitap içinde anlatım konusunda yorum yapmaya gerek bile duymuyorum. Yaşar Kemal'in doğal ve akıcı üslubu hepsinde buram buram kokuyor. Üçlemenin finalinde okuyucu büyük bir soru işaretiyle karşı karşıya kalıyor. Uzunca Ali'ye düşman olan Muhtar Sefer'in köyde yalnız başına kalan Meryemce'yi öldürmesi için Ömer'i köye yollaması söz konusudur fakat eserin sonunda Meryemce'nin yaşadığına veya öldüğüne dair herhangi bir ipucu vermemiş Yaşar Kemal. Her ne kadar bu sorunun cevabını fazlasıyla merak etsem de farklı bir tat bıraktı bende bu merak. :)

837 sayfalık kimi zaman hüzünlü, kimi zaman eğlenceli, kimi zaman da merak uyandırıcı bir yolculuktu benim için. Okumaktan mutluluk ve haz duyduğum bu üç eser bana çok şey kattı. Vakit kaybetmeden okuyun bu güzellikleri. :)

Üç Renk 
15 Eyl 15:35 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Usta yazarın Dağın Öte Yüzü üçlemesinin son kitabı Ölmez Otu'nda, köylüler yine pamuk toplamaya Çukurova'ya inmiş, toplamaya başlamışlardır.
Üçlemenin ilk iki kitabında (Ortadirek, Yer Demir Gök Bakır) gelişen olaylar bu kitapta da devam ediyor, anlatımlar, insan çözümlemeleri, tasvirler okuyucuyu alıp götürüyor.
Romandaki betimlemeler, her bir karakterin kendine has havası, Anadolu insanının yaşadığı zorluklar ayrıntılı ama insanı sıkmayacak şekilde anlatılmıştır.
Yaşar Kemal okumayı sevenler, bu seriyi ve en çok da serinin bu son kitabını da seveceklerdir diye düşünüyorum.

mehmet laleci 
21 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yaşar Kemal tarafından yazılan ve üç kitaptan oluşan Dağın Öte Yüzü üçlemesinde Çukurova’ya pamuk toplamaya giden köylülerin doğa ve yaşam koşulları ile savaşımını anlatıyor. Okurken, kendi çocukluğumun geçtiği yöre ile ne kadar benzeştiğini gördüm. Olaylar, kişiler ve ruh halleri o kadar güzel anlatıyor ki, kendi yöremdeki kişiler ve olaylar gözünüzün önüne geliyor. Bazen üzüntü ile içiniz acıyarak bazen de tebessüm ederek hatırlıyorsunuz. Aynı haberleri hem TV den hemde gazetelerden okumaktan ve dinlemekten bıktıysanız, size önerim büyük usta Yaşar Kemal'in kitaplarını okuyunuz.

Kitaptan 25 Alıntı

Şeyma Öztürk 
03 Nis 17:57 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Her seher, insanlar ne kadar kötü durumda olurlarsa olsunlar, seherde uyanırlarsa, uyandıklarında yüzlerini serin seher yeli yalarsa içlerini tarifsiz bir sevinç doldurur, yeniden dünyaya gelmiş gibi olurlar."

Ölmez Otu, Yaşar Kemal (Sayfa 639 - Yapı Kredi Yayınları)Ölmez Otu, Yaşar Kemal (Sayfa 639 - Yapı Kredi Yayınları)
Şeyma Öztürk 
04 Nis 17:35 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Cenneti tümden verseler insansızsa vizzo istemem. Cehenneme atsınlar; insan varsa can kurban. İnsansız dünya batsın."

Ölmez Otu, Yaşar Kemal (Sayfa 778 - Yapı Kredi Yayınları)Ölmez Otu, Yaşar Kemal (Sayfa 778 - Yapı Kredi Yayınları)
Üç Renk 
14 Eyl 23:39 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Dehşet bir şimşek ortalığı uzun bir süre aydınlattı. Gök gürledi, yağmur fışıldadı, çok yakınlarına yeri sarsan bir yıldırım düştü.

Ölmez Otu, Yaşar KemalÖlmez Otu, Yaşar Kemal
Şeyma Öztürk 
04 Nis 17:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Zulmeder, kötülük eder, insanı aşağılar, hak yer, insanı öldürür, yalan söyler, tüm kötülükler ona mahsustur. Dünyaya gelmiş hiçbir yaratık insan kadar biribirine ve de dünyadaki öteki yaratıklara kötülük düşünemez ve de iyilik. Dünya yoktu, hiçbir şey yoktu, hava, su yoktu, boşluk bile yoktu, der Kel Aşık... Hiçbir şey yoktu, el kadar bir ışık parçası vardı bütün evrende. Bütün evreni şavkıyla dolduran. El kadar ışık o kadar keskin bir ışıktı ki hiçbir göz ona bakamazdı, bakacak göz de yoktu ki, kör olurdu. İşte bu ışık insandı. İşte bu ışık insanlıktı. Her insanın içinde bu ışık yanar. İnsanoğlu bu bir tutam ışıktan halkolunmadır. Allah önce Ademi çamurdan insan suretinde yaptı, sonra içine bu ışığı soktu."

Ölmez Otu, Yaşar Kemal (Sayfa 778 - Yapı Kredi Yayınları)Ölmez Otu, Yaşar Kemal (Sayfa 778 - Yapı Kredi Yayınları)
Üç Renk 
13 Eyl 23:34 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Köy ıpıssızdı. Ölü ıssızlığı. Vızıldayan sineğin sesi duyulur. Yalnız kediler, köpekler azıcık bir canlılık verir gibiydi köye. Yakında onlar da çekilip gidecekler.

Ölmez Otu, Yaşar KemalÖlmez Otu, Yaşar Kemal
Üç Renk 
15 Eyl 15:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Gökte yıldızlar, yıldızlar durmadan akıyordu. Ve yıldızların altında belalı bir türkü, güzel bir erkek sesi gecede bozkıra yayılıyordu.

Ölmez Otu, Yaşar KemalÖlmez Otu, Yaşar Kemal
Üç Renk 
15 Eyl 00:43 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Yağmur bir iki saat gök delinmişçesine yağmış, sonra hemen kesmişti. Gök mavileşen iri, yalp yalp eden, dönen, fışkıran yıldızlarla doluydu. Gece bile duru, bulutsuz, lekesiz göğün ince mavisi gözükür gibiydi. Yıldızlar silme billur mavisinde pırıl pırıldılar. Gecede hiç ses yoktu.

Ölmez Otu, Yaşar KemalÖlmez Otu, Yaşar Kemal
serdar şahin 
15 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Şimdi kelce bir çocuk olsaydı Meryemcenin yanında ıssızlık, boşluk kesiliverirdi. Dünya dolar, dopdolu olurdu. Bir kelcecik, sümüklü bir oğlan..."

Ölmez Otu, Yaşar Kemal (Sayfa 260 - Bilgi Yayınevi)Ölmez Otu, Yaşar Kemal (Sayfa 260 - Bilgi Yayınevi)
3 /