Ölmez Otu (Dağın Öteki Yüzü 3)

·
Okunma
·
Beğeni
·
4026
Gösterim
Adı:
Ölmez Otu
Alt başlık:
Dağın Öteki Yüzü 3
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
352
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750807435
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Ölmez Otu
Ölmez Otu
Ölmez Otu
Ölmez Otu
Başı dara düşenler, yarattıkları düş dünyasında bulurlar yollarını. Ayakta kalabilmek için sığındıkları bu dünya bir yandan onları yaşatırken, bir yandan da hikâyelerini örer. Dağın Öte Yüzü üçlüsü darda kalanların yarattıkları düş dünyasının büyük ve görkemli hikâyesidir.

Üçlünün üçüncü kitabı Ölmez Otu Toros Dağlarından Çukurova’ya uzanan bir toprakta yeşerir. Pamuk toplamaya inen Yalak köylülerine kendi yarattıkları efsane eşlik eder. Ancak mitin yıkılışını anlatan satırlar, vahşi olduğu kadar olağanüstü bir türkü gibi içimize işler.

“Ölmez Otu patetik, acı ve güçlü bir romandır, Yaşar Kemal ise kuşkusuz sesi Anadolu sınırlarını aşan bir Türk yazarı.”
Michel Deon, Journal Dimanche, (Fransa)

“Bir halkın ve bir yaşama biçiminin portresi olarak bundan daha iyisi ortaya konulamazdı.”
The New York Times Book Review, (A.B.D.)

“Ölmez Otu’nda şehvet, kan, şiddet, cinayet hepsi vardır ve hepsi olağanüstü boyutlardadır.”
Berna Moran, Türk Romanına Eleştirel Bir Bakış

“Ölmez Otu’nda Yaşar Kemal insan olarak bakıyor köylüye, roman malzemesi olarak değil.”
Fethi Naci, Bir Romancı: Yaşar Kemal
352 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Dağın Öte Yüzü üçlemesinin ilk eseri Ortadirek'te köylünün Çukurova'ya pamuğa inmesi ve kötü bir sürprizle karşılaşmalarına şahit olmuştum. Ortadirek'e dair daha önce bir inceleme yazısı paylaştığımdan bu eser üzerinde durmayacaģım.

Üçlemenin devamı olan Yer Demir Gök Bakır'da ise pamuğa inen köylülerin verimsiz bir tarlayla karşılaşmaları ve buruk bir şekilde köye dönüşleri anlatılıyor. Köylülerin neredeyse hepsinin ağalara borcu vardır ve bu verimsizlik boyunlarını büker. Köylünün içinde bulunduğu bu acınası durum ve bu durumun getirisi olarak ellerinde bulunan kıymetli eşyaları da toprağa gömerek saklamaları durumun vehametini güzel bir şekilde açıklar. Bugün, yarın eşyaları ellerinden alınacak korkusuyla bekleyen köylünün duygu ve düşünce dünyası Yaşar Kemal tarafından yoğun bir şekilde okuyucuya hissettiriliyor.

Bu durumun yanı sıra çaresiz kalan her insanın kendisine sığınacak bir çatı, tutunacak bir dal araması gibi Çukurova köylüsü de kendisine bir ermiş yaratır. Bir kitlenin, topluluğun neler yapabileceği konusundaki gücüne bu satırlarda rastlıyoruz. Zira ermişlikle uzaktan yakından ilgisi olmayan bir insanın ermiş olarak ilan edilmesi ve üzerine efsaneler uydurulması, üstüne üstlük bu efsanelere gerçekmişçesine inanılması da cabası. Bu satırları okurken çaresizliğin, yoksulluğun, cehaletin insanlara neler yaptırabileceğini görüyoruz aslında.

Üçlemenin son kitabı Ölmez Otu'nda ise köylülerin durumları daha farklı yönlere kayıyor. Bu sefer verimli bir pamuk tarlasında olan köylü daha mutludur. Çünkü borçlar ödenecektir. Fakat hayat ya bu, hiçbir şey tam olmaz. İlla ki bir yanı eksik kalır. İşte Çukurova köylüleri de bu mutluluğun yanında başka sıkıntılar yaşar. Uzunca Ali yaşlı anası Meryemce'yi köyde bırakıp gelmiştir pamuğa ve bir yandan iyi yaptığını düşünürken diğer yandan anasının ölmesinden korkar. Memidik, Muhtar Sefer'in kendisine yaptığı eziyetlerin intikamını alıp gururla köylünün yüzüne bakmak ve Zeliha'yla evlenmek derdindedir. Ermiş ilan edilen Taşbaşoğlu ise ermişliğin yükü altında ezilmekte ve bu durumdan kurtulma çabası içindedir. Meryemce ise ıssız köyde bir başına, insana hasret bir şekilde köylüyü beklemektedir. Son kitapta ilk iki kitaba göre daha fazla konu ve olay yer almaktadır. Üçlemenin içerisinde en beğendiğim eserin Ölmez Otu olduğunu söyleyebilirim. Zaten üç kitap içinde anlatım konusunda yorum yapmaya gerek bile duymuyorum. Yaşar Kemal'in doğal ve akıcı üslubu hepsinde buram buram kokuyor. Üçlemenin finalinde okuyucu büyük bir soru işaretiyle karşı karşıya kalıyor. Uzunca Ali'ye düşman olan Muhtar Sefer'in köyde yalnız başına kalan Meryemce'yi öldürmesi için Ömer'i köye yollaması söz konusudur fakat eserin sonunda Meryemce'nin yaşadığına veya öldüğüne dair herhangi bir ipucu vermemiş Yaşar Kemal. Her ne kadar bu sorunun cevabını fazlasıyla merak etsem de farklı bir tat bıraktı bende bu merak. :)

837 sayfalık kimi zaman hüzünlü, kimi zaman eğlenceli, kimi zaman da merak uyandırıcı bir yolculuktu benim için. Okumaktan mutluluk ve haz duyduğum bu üç eser bana çok şey kattı. Vakit kaybetmeden okuyun bu güzellikleri. :)
352 syf.
Kitap seri kitap olduğu halde, diğerlerini okumadan da rahatlıkla okunabiliyor ve hiçbir şey havada kalmıyor. Yalak Köyü adı verilen köyde yaşayan köylülerin zorlu hayatını kaleme almış. Kışları köylerinde kalıp, ağalara borçlanan, yazları ise Çukurova'ya inip, pamuk toplayarak geçimlerini sağlayan, topladıkları pamuk parası da genellikle bir önceki yıl yaptıkları borçları ödemeye yeten köylülerin, karşılaştıkları zorluklar, sadece çalışmakla geçen hayatları anlatılmış. Ana karakterler o kadar başarılı kaleme alınmış ki, her birini gözlerinizde canlandırıp, her birini çok iyi tanıyabiliyorsunuz. Hayaller aleminde yaşayan, bir suç işleyen, ama bu suçu işlemesi hayal mi yoksa gerçek mi kitabın sonuna kadar da netleşmeyen Memidik, ermiş ilan edilip, tutuklandıktan sonra ortadan kaybolan ve pamuk tarlasında ortaya çıkan Taşbaşoğlu Memed, Küçücük yaşına rağmen kibrit alabilmek için bedeninden çok daha büyük işlere kalkışan Hasan, köylüler tarafından linç edileceğini bile bile, yaşlı annesini yanında götüremeyeceğinden, ona bütün yaz yetecek kadar yiyecek hazırlayıp, eşi ve çocuklarıyla gizlice para kazanmak için annesinden kaçan Uzun Ali, Taşbaşoğlu ermiş ilan edildiğinde onun sözü üzerine, hiçbir köylünün tek kelime bile konuşmadığı muhtar Sefer, oğlu tarafından köyde bırakılan ve oğlu gelmeden ölürse, köylünün ölüsünü gördüklerinde, oğlunu katil ilan edeceklerini bildiğinden yaşamak için çabalayan Meryemce, muhtar Sefer'in sırf Memed ve Uzun Ali'ye olan kini yüzünden, türlü vaatlerle Meryemce'yi öldürmeye gönderdiği Ömer. Her birinin hayat telaşı aynı, hikayeleri ve kişilikleri tamamen farklı birçok karakter ve okurken sıcacık bir hikayenin tam ortasında kalıyorsunuz. Özellikle cahilliğin, insanların birden fikir değiştirip yeni fikre hemen adapte olmasının, birbirlerini çok rahat etkilemesinin, körü körüne düşman olabilmelerinin en güzel örneklerinden biriydi bu kitap.
352 syf.
·3 günde·10/10
Dağın öteki yüzü serisinin üçüncü kitabı olan Ölmez Otu da bitti. Serinin ilk kitabı olan Ortadirekte Anadolu köylüsünün geçim kaynağı ve tutkusu olan pamuk hasadı için yaptığı yolculuk ve çektiği çileleri, Serinin ikinci kitabı Yer Demir Gök Bakırda ise Anadolu köylüsünün hayal gücü ve uydurma hikayelerinin etkisini kaleme alır. Asıl hikaye olan Anadolu köylüsünün tutkusu ve geçim kaynağı olan pamuk tarlalarında hasadı ve hasadın etkilerinin anlatıldığı üçüncü kitap Ölmez Otu ile büyük usta seriyi sonuca bağlamış ve bu romanın sonunu okuyucunun vicdanı ve hayal gücüne bırakmıştır. Toplumcu gerçekçi Yaşar Kemal yine toplumun iç dünyasını, yaşayışını ve toplumun bireylerinin birer birer ahlaksız davranışlarının nasıl toplumsal bağlamda bir ahlak abidesine dönüştüğünü bir kez daha toplumun yüzüne vuruyor. Öyle ki öldüren toplum yaralara merhem süren öldürdüğüne acıyan topluma dönüşüyor. Her saldırı aynı zamanda kendi ilacını da beraberinde getiriyor. Köy yaşamı köylü yaşamı sosyolojik açıdan bir kez daha böyle güzel anlatılır mi bilinmez ancak Ölmez Otu köylü ve ırgat hayatını anlatan en iyi yapıtlardan biri olarak baş köşede yerini alacaktır. Hiç bir ayrıntıyı atlamadan olağanüstü gözlem gücü ve Lirik, coşkulu, basit ve yalın anlatımı ile büyük usta topluma sosyoloji dersleri vermeye devam ediyor. Saygı ve sevgi ile
352 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
İnce memed’in biraz gölgesinde kalan 3 kitaplık müthiş bir seri,dağın öteki yüzü serisi.en çok bu kitabını sevdim.toplum analizi ve insanların çıkarları doğrultusunda sergiledikleri ikiyüzlülüğü çok sağlam bir şekilde ele almış Yaşar Kemal.tavsiyedir.
352 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Usta yazarın Dağın Öte Yüzü üçlemesinin son kitabı Ölmez Otu'nda, köylüler yine pamuk toplamaya Çukurova'ya inmiş, toplamaya başlamışlardır.
Üçlemenin ilk iki kitabında (Ortadirek, Yer Demir Gök Bakır) gelişen olaylar bu kitapta da devam ediyor, anlatımlar, insan çözümlemeleri, tasvirler okuyucuyu alıp götürüyor.
Romandaki betimlemeler, her bir karakterin kendine has havası, Anadolu insanının yaşadığı zorluklar ayrıntılı ama insanı sıkmayacak şekilde anlatılmıştır.
Yaşar Kemal okumayı sevenler, bu seriyi ve en çok da serinin bu son kitabını da seveceklerdir diye düşünüyorum.
448 syf.
Selam


Ölmez Otu;
Yaşar Kemal’in, “Orta Direk” ve “Yer Demir Gök Bakır”dan sonra yazdığı “Dağın Öte Yüzü” üçlemesinin son kitabıdır.

Üçlemenin ana teması köy yoksulluğudur.Ölmez Otu,
Yalak Köyü halkının kışın çoğalan borçlarını kapatabilmek için Çukurova’ya gidişlerini ve orada pamuk toplarken yaşadıklarını, ilişkilerini, korkularını, kendilerinin uydurup da inandıklarını mitleri konu ediyor.


Romanın ana kahramanı yaşlandığı için köyde yalnız bırakılan “Meryemce”.

Yazar Meryemce’nin yalnızlığını o kadar güzel anlatıyor ki kendinizi onun yerine koyabiliyorsunuz.

Aç olmasına rağmen zorlukla yakaladığı horozu sadece canlı olduğu için kesmemesi, Ömer’in köye yaklaştığını görünce gidip bayramlık elbiselerini giymesi, kendi kendine konuşması yalnızlığın ne kadar zor olduğunu gözler önüne seriyor resmen.


Her zaman ki gibi #yaşarkemalokumakayrıcalıktır. Farklı bir taddır.
Bir tınıdır Yaşar Kemal okumak.

Yöresel kelimeler romanın kimliğinide belirliyor.
Okuyucuyu daha bir içine çekip karakterleri daha bir bizden yapıyor.
Ne mi diyorum. Okuyun okutun.

Yaşar Kemal Türk edebiyatının duayenlerinden dir bana göre diyorum.
Ve herkese keyifli okumalar diliyorum.
352 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Yaşar Kemal tarafından yazılan ve üç kitaptan oluşan Dağın Öte Yüzü üçlemesinde Çukurova’ya pamuk toplamaya giden köylülerin doğa ve yaşam koşulları ile savaşımını anlatıyor. Okurken, kendi çocukluğumun geçtiği yöre ile ne kadar benzeştiğini gördüm. Olaylar, kişiler ve ruh halleri o kadar güzel anlatıyor ki, kendi yöremdeki kişiler ve olaylar gözünüzün önüne geliyor. Bazen üzüntü ile içiniz acıyarak bazen de tebessüm ederek hatırlıyorsunuz. Aynı haberleri hem TV den hemde gazetelerden okumaktan ve dinlemekten bıktıysanız, size önerim büyük usta Yaşar Kemal'in kitaplarını okuyunuz.
337 syf.
·6 günde·10/10
Yaşar Kemal ile ilgili bir serinin daha sonuna gelmiş bulunmaktayım.Ağzımda bunca zamana kadar hep hoş tat kaldı.Ayırdığım zamanın karşılığını aldığımı düşünüyorum.

Akcasazin ağları serisi ve dağın öte yüzü serilerinde odak nokta hep adanamızın köylüleri onların yasayişları,kültürleri,yiyip içtikleri,varoluş mücadeleleri üzerine oluşturulan kitaplardi.İlk seri biraz daha kan davası üzerine kurgulanmış olaylar çerçevesinde geçmiş ülkemizin uzun yıllar kanayan yarası olan bir konunun üzerine gidilmiş."Dağın öte yüzü " serisinde ise tam bir varolma savaşı verilmekle birlikte etrafinda mitolojik hikayeler oluşturulmuş bu süslemeler ile birlikte bizlere birer başyapıt sunulmuştur.Yaşar Kemal sizin hayalgücü sınırlarınızı son derece zorlayan oluşturduğu uzun betimlemeler ile sizleri dolu dolu yolculuklara çıkaran zihninizde bir beyaz perde canlandıran ve kitapları orda oynatan usta bir yazardır.Kendisi de çok zorluklar yaşamış ve kitaplarının büyük çoğunluğunda kendi hayatından kesitlerin de olduğunu belirtmiştir.

Ben her zaman Yaşar Kemal okumaktan son derece zevk aldım.Henüz hiç okumamış olanlara içten bir tavsiyede bulunmak istiyorum,bakış açınızı,yönünüzü değistirmek isterseniz eğer mutlaka Yasar Kemal okuyun.
352 syf.
·12 günde·Beğendi·Puan vermedi
"Ölmez Otu" Yaşar Kemal'in yazdığı "Dağın Öte Yüzü" üçlemesinin son romanıdır. İlk baskısını 1968 yılında yapmıştır.
.
Romanın ana konusu Memidik'in Muhtar Sefer'den dayak yemesi üzerine Sefer'i öldürme ve ondan öcünü alma isteğidir.
.
Yazar, "ölmez otu" ismini ilk kez yedi yaşındayken yaşadığı köyde bir ebe kadından duymuş. Doğan Hızlan ile yaptığı bir röportajda kitabin adının seçimiyle ilgili şunları söylemiş: "Efsanelerde bir türlü yok edilemeyen bir ot olarak geçer ölmez otu. Ayrık otuna benzermiş. Kökünü kazımaya, kurutmaya asla imkan yokmuş. Yok ettiğini sandığınız yerde, bir kuyu kazsanız, gene çıkarmış karşınıza, Ölmez Otu bu işte. Dedim ya, bu efsane otu." diyor.
.
Romanda sadece Memidik'in Muhtar Sefer'i öldürme isteği anlatılmıyor tabii. Köylünün "Yer Demir Gök Bakır" kitabında kendi yarattığı Taşbaşoğlu mitini yıkması, Uzunca Ali'nin Meryemce'yi köyde tek başına bırakması, köylünün, pamuğu bol tarlalarda çalışıp Adil'e olan borcunun bitmesi gibi konular da işlenmiş.
352 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Dağın Öte Yüzü üçlemesinin son kitabı ve en akıcı olanı, olayların çokça yaşandığı macera gibi bir eser.. Bu kitabı okumadan önce diğer iki kitabı okumak gerekiyor yoksa hikayeler arasında bir bağlantı kurulması ve kitapta yer alan kişilerin anlaşılması zor. Romanda adı geçen neredeyse her ismin hikayesi ayrı bir keyif veriyor okuyucuya. Çukurova köylüsünün yaşantısı, kültürü, pamuk toplamanın zorlukları o kadar güzel anlatılmış ki o insanların arasında yaşıyorsunuz adeta.
352 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
"Dağın Öte Yüzü" üçlemesinin son romanı olan "Ölmez Otu" Yaşar Kemal'in yine usta işi romanlarından biri... Eğer bu romanı okumayı düşünüyorsanız bence üçlemenin diğer romanları Ortadirek ve Yer Demir Gök Bakır'dan sonra okuyun. Bu üçleme için Yaşar Kemal: "Bu üçlü benim yaşantım ve tanıklığımdır." diyor.
Öneriyorum...
352 syf.
·13 günde·Beğendi·9/10
Ben Yaşar Kemal'in bir çok eserini okudum ve hala okumaya devam ediyorum.Betimlemeleri,İnsanların ruh hallerini durumlarını ve Çukurovayı yine gerçekten çok iyi bir şekilde anlatmış.Ben Yaşar Kemal'in kitaplarını okurken kendimi kitabın içindeymişim gibi hissediyorum.Okumanızı kesinlikle tavsiye ederim.
"Su dökmeye kalkmıştım, bir de ne göreyim, Koca Halil, bir de Uzunca Ali, bir de Elif, bir de çocukları girmişler tarlanın en pampal yerine bir pamuk topluyorlar, bir pamuk, amanın bir pamuk… Uzunca Ali tekmil tarlayı yutacak gibi! Yaa, işte böyle. Öbeği bir insan boyu. Gece hırsızlama pamuk toplamasa olur mu, olur mu böyle?"
Yaşar Kemal
Tekin Yayınları, 7. basım 1983
Can değil mi, can batsın, can çok tatlı. Candan başka ne var ki dünyada. son, ucu. Yalvarır insanoğlu, can için yalvarır. Yalvarmasa daha iyi.
Zulmeder, kötülük eder, insanı aşağılar, hak yer, insanı öldürür, yalan söyler, tüm kötülükler ona mahsustur. Dünyaya gelmiş hiçbir yaratık insan kadar birbirine ve de dünyadaki öteki yaratıklara kötülük düşünemez ve de iyilik.
Yaşar Kemal
Tekin Yayınları, 7. basım 1983
Ulan insan dayanabilir mi buna? Ulan insan yürekten, candan, ısıcacık, kardaşça ya da düşmanca, söven. öldüren. kinli bir söz duymadan yaşayabilir mi?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ölmez Otu
Alt başlık:
Dağın Öteki Yüzü 3
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
352
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750807435
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Ölmez Otu
Ölmez Otu
Ölmez Otu
Ölmez Otu
Başı dara düşenler, yarattıkları düş dünyasında bulurlar yollarını. Ayakta kalabilmek için sığındıkları bu dünya bir yandan onları yaşatırken, bir yandan da hikâyelerini örer. Dağın Öte Yüzü üçlüsü darda kalanların yarattıkları düş dünyasının büyük ve görkemli hikâyesidir.

Üçlünün üçüncü kitabı Ölmez Otu Toros Dağlarından Çukurova’ya uzanan bir toprakta yeşerir. Pamuk toplamaya inen Yalak köylülerine kendi yarattıkları efsane eşlik eder. Ancak mitin yıkılışını anlatan satırlar, vahşi olduğu kadar olağanüstü bir türkü gibi içimize işler.

“Ölmez Otu patetik, acı ve güçlü bir romandır, Yaşar Kemal ise kuşkusuz sesi Anadolu sınırlarını aşan bir Türk yazarı.”
Michel Deon, Journal Dimanche, (Fransa)

“Bir halkın ve bir yaşama biçiminin portresi olarak bundan daha iyisi ortaya konulamazdı.”
The New York Times Book Review, (A.B.D.)

“Ölmez Otu’nda şehvet, kan, şiddet, cinayet hepsi vardır ve hepsi olağanüstü boyutlardadır.”
Berna Moran, Türk Romanına Eleştirel Bir Bakış

“Ölmez Otu’nda Yaşar Kemal insan olarak bakıyor köylüye, roman malzemesi olarak değil.”
Fethi Naci, Bir Romancı: Yaşar Kemal

Kitabı okuyanlar 605 okur

  • Songül ŞAŞIRMAZ
  • Mehmet Akif Sünbül
  • Bilal Işık
  • Enes Bener
  • Fatma Yılmaz
  • Zeynep kılıç
  • Tuğba yaşar
  • Abbas çetin
  • Merve
  • gezginokur

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3
14-17 Yaş
%1.5
18-24 Yaş
%13.4
25-34 Yaş
%32.1
35-44 Yaş
%31.3
45-54 Yaş
%12.7
55-64 Yaş
%4.5
65+ Yaş
%1.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%42.7
Erkek
%57.3

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%43.1 (78)
9
%26.5 (48)
8
%14.9 (27)
7
%3.3 (6)
6
%1.1 (2)
5
%1.1 (2)
4
%1.1 (2)
3
%0
2
%0
1
%0