1000Kitap Logosu
Şeyma Öztürk
TAKİP ET
Şeyma Öztürk
@tuhafbirkiz
“Beni hor görme kardeşim Sen altınsın ben tunç muyum? Aynı vardan var olmuşuz Sen gümüşsün ben sac mıyım?” {Âşık Veysel}
Öğretmen
Yüksek Lisans
Izmir
48 kütüphaneci puanı
1923 okur puanı
http://Instagram:@seymaninkutuphanesii
12 Ağu 2016 tarihinde katıldı
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Sabitlenmiş gönderi
Cemil Meriç
“Babam kör olduktan sonra akşamları bizi kütüphanesinden çıkarırdı, elleriyle kütüphanede bir kitabı bulur, onu çeker ve kitabı açarak ‘Ben neden bunları okuyamıyorum?’ diye hüngür hüngür ağlardı. Öyle ki ben hıçkırık seslerini duyardım.” Ümit Meriç Cemil Meriç 105 yaşında♾
“Size Epictete’in bir sözü ile cevap vereceğim Hüsnü Bey. Bu zat der ki: ‘Eğer bir çömlek seviyorsan, çömlek sevdiğini îtiraf et. Günün birinde kırıldığı zaman, ne yapayım bu bir çömlekti, kırılacağını zâten biliyordum, diyebilesin.’ Eğer siz de ilerde eliniz boş ve zevkiniz hançerlenmiş olarak kalmak istemiyorsanız insanda var olan mânâyı arayın… İstediğiniz çömleği seçin; fakat onun kırılmayacağını zannetmek çocukluğunda bulunmayın!”
Samiha Ayverdi
Sayfa 285 - Kubbealtı Neşriyât, 10.baskı, 2019.
“İnsanlar, kör ve sağır bir kervan yolcusu gibi dünyâdan bir hamlede geçip kayboluyorlar. Bu acele yolculukta, çok defa aşkı tanımak, onunla bilişiklik etmek imkânını bulamadan resmigeçitleri tamamlanıyor. Halbuki o durakta bir nefes konuklamak, nice yüz bin zevk âleminin kapılarını açıyor. O, tereddütsüz bir salâhiyetle insan oğluna olgunluk damgasını vurarak onu yüceltiyor.”
Samiha Ayverdi
Sayfa 177 - Kubbealtı Neşriyât, 10.baskı, 2019.
“Her şeyi bilip öğrenmiş olan kimsenin kendini öğrenememesi ne kadar acıklıdır. İlim odur ki insana kendini öğretir, tanıtır. Sâir bilgiler bu kendini bilme ilmini avlayabilmek için atılmış ağlar, şebekelerdir.”
Samiha Ayverdi
Sayfa 171 - Kubbealtı Neşriyât, 10.baskı, 2019.
“Kendimi bildim bileli bu kadar memleket dolaştım, bu kadar insanlarla tanıştım; fakat senin kadar, yüzüne bakınca dostluğuna inanılan ve konuşurken, insana kendi kendisiyle konuşuyormuş gibi rahatlık veren bir başkasına tesâdüf etmedim. Halbuki bu eksiklik, hayâtımın en büyük acısıdır.”
Samiha Ayverdi
Sayfa 132 - Kubbealtı Neşriyât, 10.baskı, 2019.
“Kâbiliyeti olan bir insan, yüksek sanatkâr olabilir. Fakat her yüksek sanatkâr büyük insan olamaz. Sanat ve hünerle iftihar etmek çocukça bir duygudan ileri gelir. İnsan, iki türlü varlığın sâhibidir. Maddî, mânevî. Nasıl ki bu maddî varlık bir gün olup sönmeye, mahvolmaya mahkûmsa, onun vücûda getirdiği eserler de aynen böyle, solmaya, bozulup yok olmaya mahkûmdur. Zeval bulacak şeyler için gururlanmak, -binlerce Viyana sefirleri alkışlasalar da- aklı başında bir insana yakışır mı? Eğer insan mânevî varlığı ile bir eser, yâni mânâsını bir eser olarak ortaya çıkarabilirse, iftihar edilecek şâheser budur işte!”
Samiha Ayverdi
Sayfa 118 - Kubbealtı Neşriyât, 10.baskı, 2019.
“Benim vâsıtaya ihtiyâcım yok demek hatâsına düşme, yüzünü görmek için aynaya, içini görmek için röntgen ışınlarına, ilim, mûsikî ve sanat öğrenmek için birer hocaya ihtiyâcı olan âciz bir insan, birlik esrârını görmek, mânâsını, hakîkatini bulmak için neden bir öğreticiye muhtaç olmasın?
Samiha Ayverdi
Sayfa 116 - Kubbealtı Neşriyât, 10.baskı, 2019.
1
...
7,7bin öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.