Halil İbrahim, bir alıntı ekledi.
1 saat önce · Kitabı yarım bıraktı

Gören hangi hakla yalnızlıktan şikâyet edebilir? Mevsimler bütün işveleriyle emrindedir, renkler bütün cilveleriyle hizmetindedir. Çiçekler onun için açar, şafak onun için pırıldar. Gütenberg matbaayı onun için icat etmiştir.

Cemil Meriç/ Jurnal

Jurnal Cilt 1, Cemil MeriçJurnal Cilt 1, Cemil Meriç

En büyük ihtiyacımız hoşgörü, en büyük düşmanımız ise ön yargıdır. Üstad Cemil MERİÇ

Zihnimizdeki şartlanmalar, önyargılar beynin rahat düşünmesini engelliyor. Bu sebeple, kişi doğru gelen bilgileri algılayamaz, olaylara geniş açıdan bakamaz. Bu durumda çevreye karşı şartlanmalar başlar, kişilerden gelecek verimliliğin önünü de tıkamış olurlar. İlişkilerin sağlıklı yürümesi için takıntılarımızdan arınmamız gerekiyor, bu o kadar da zor bir şey değil. Duygularımızın farkında olmalıyız ve biz yönetebilmeliyiz, yani kendimizi aşabilmeliyiz. Karşı tarafı kabullenmek, anlamak ta bir erdemliliktir. Önyargıyı tetikleyen bir unsurda aşırı kıskançlıklar ve bencilliklerdir.. Bütün mesele yüreğimize sevgiyi doldurmaktan geçiyor.
Bu önyargıda bulunan kişiler bir arabayı bile on kişiye kontrol ettirip öyle satın alırken, bir kişi hakkında değerlendirme yaparken aynı hassasiyeti gösterebiliyorlar mı?

Yani önyargılar bizi yanlışlara da götürebilir ve her kesim bundan olumsuz etkilenir zarar görür. Özgüven ve doğru değerlerle yaşamak bize daha iyi yakışmaz mı?
önyargı, sevgi, saygı ve hoşgörüyü öldüren ve kin, nefret ve kötülüğe perde açan bir haldir ki biran önce ruh dünyamızdan ve yaşantımızdan çıkarmamız gerekir.
Hal böyleyken önyargı gün geçtikçe toplumumuzda oldukça yaygınlaşan ve çevremize baktığımızda insanların bakış ve duruşlarından bile anlaşılabilen bir olgu haline gelmiştir. Peki bir zamanlar sevgi, saygı ve hoşgörü denince bizim toplumumuz akla gelirken şimdi nasıl oldu da bu kadar kamplaştık ve bin parçaya bölündük.bunun cevabı basit: Birbirimize karşı ÖNYARGI sahibi olduk.
Hâlbuki Yunus Emre şöyle diyordu:“Yaradılanı hoş gördük Yaradan’dan ötürü”
Ve Mevlana öyle ekliyordu: “Gel,gel gene gel”
Peki bizler? Yunus Emre ve Mevlana’nın torunları olan bizler? Neden bu ifadeleri söylemekte zorlanıyoruz. Zaman mı değişti? Hayır. Değişen biziz… Kalbimiz…

Sonuç olarak aramızdaki kibir, gurur, bencillik, kendini üstün görme, karşıdakini anlamama, sevgisizlik, saygı göstermeme ve hoşgörüsüzlük dağlarını SEVGİ, SAYGI, HOŞGÖRÜ yle delelim ve birbirimize karşı ÖNYARGILI değil HOŞYARGILI olalım yoksa insanlığımız büyük yaralar alır.ve bu bızım en buyuk dusmanımız olacaktır.
http://maybeburn.blogspot.com.tr/...ru-en-buyuk.html?m=1

Her aydınlığı yangın sanıp söndürmeye koşan zavallı insanlarım, karanlığa o kadar alışmışsınız ki yıldızlar bile rahatsız ediyor sizi..

//Cemil Meriç//

Habîbe, bir alıntı ekledi.
14 saat önce

" Yaşadığımız çağın yeniliği şu: Savaş, en etkin fikir adamlarına göre, eşsiz bir tecrübedir, ahlakî ve yüceltici bir tecrübe; azizlere değil, silah elde can veren kahramanlara perestiş edilmelidir. "

Bir Facianın Hikayesi, Cemil Meriç (Sayfa 18)Bir Facianın Hikayesi, Cemil Meriç (Sayfa 18)
İbrahim, bir alıntı ekledi.
16 saat önce · Kitabı okuyor

Polemik zekâların savaşıymış. Zekâlar birbiriyle savaşmaz. Kinlerin, peşin hükümlerin, gizli çıkarların savaşı, polemik.

Bu Ülke, Cemil Meriç (Alıntı kitabın "polemik" adlı bölümünden yapılmıştır.)Bu Ülke, Cemil Meriç (Alıntı kitabın "polemik" adlı bölümünden yapılmıştır.)
Kitap Sever, bir alıntı ekledi.
16 saat önce · Kitabı okuyor

Yıllarca aç kaldım.Koca bir şehirde yapayalnız ve aç kalmak. Köpeklerin bisküvilerle beslendiği bir dünyada aç bir aydın, aç bin aydın, aç milyonlarca aydın.AMa beni açlıktan fazla isyana sürükleyen tek oluşumdu.Aç ve tek olmak.

Jurnal Cilt 1, Cemil Meriç (Sayfa 151)Jurnal Cilt 1, Cemil Meriç (Sayfa 151)
İbrahim, bir alıntı ekledi.
16 saat önce · Kitabı okuyor

Nezleye yakalanır gibi ideolojilere yakalanıyoruz, ideolojilere ve kelimelere.

Bu Ülke, Cemil Meriç (Alıntı kitabın "polemik" adlı bölümünden yapılmıştır.)Bu Ülke, Cemil Meriç (Alıntı kitabın "polemik" adlı bölümünden yapılmıştır.)
Habîbe, bir alıntı ekledi.
 16 saat önce

Dünümüz ve günümüz insanı;
" İnsanlar bir rüyadan uyanmışcasına, düşman bir zemin üzerinde kendilerini yapayalnız bulmaktadırlar. "

Bir Facianın Hikayesi, Cemil Meriç (Sayfa 17 - Epub)Bir Facianın Hikayesi, Cemil Meriç (Sayfa 17 - Epub)