8,0/10  (115 Oy) · 
394 okunma  · 
88 beğeni  · 
3.132 gösterim
Tolstoy’un yarı otobiyografik kitaplarından biri olan Kazaklar, bir aşk hikâyesi olduğu kadar, yazarın hayatı boyunca medeniyetle yaşayacağı gelgitli ilişkinin de öyküsü.

Tolstoy’un 1852’de başladığı ama on yıl boyunca tamamlanamayan Kazaklar, genç ve zengin Olenin’in Moskova hayatından bıkarak Rus ordusuna yazılması ve Kafkaslar’da ücra bir köye gönderilmesiyle başlar. Burada Kazakların ve Çeçenlerin kaba kuvvetine hayran kalır, bir Kazakla sözlü olan Maryana adında bir kadına âşık olur. Tolstoy’un Kafkaslar’da yirmi bir yaşında genç bir asker olarak deneyimlerini hikâyeleştirdiği, Puşkin ve Rousseau gibi ustalarına bir selam niteliğinde olan bu roman, büyüleyici doğa tasvirlerini yazarın sade ama ihtişamlı diliyle birleştiriyor.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2016
 • Sayfa Sayısı:
  283
 • ISBN:
  9789750517877
 • Orijinal Adı:
  Казаки
 • Çeviri:
  Leyla Soykut
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kübra E. 
10 Mar 17:47 · Kitabı okudu · 7 günde

Bu kitapta hepimizden birer parça var. Zaten klasikler tam olarak bunu sağlamaz mı? Yılları aşıp gelirler; ama ilk günkü gibi güncelliklerini korurlar.

Gelin kitaba yakından bakalım...
Kitabın başkarakteri Olenin, bir Rus asilzadesi; ama sanki bizlerden biri. Bulunduğu yerden, Moskova’dan, kaçıp kurtulmak isteyen, mutluluğun o ân kendisinin bulunduğu yerde olmayıp başka herhangi bir yerde olduğundan emin biri. Sahte davranışlardan, yapmacıklı duygulardan bıkmış biri...
Biz de modern yaşamın bireyleri olarak, mutluluğu hep o ân bulunmadığımız yerde aramıyor muyuz? Tası tarağı toplayıp gitmeyi düşünmüyor muyuz hiç?
Hadi gittik diyelim, anılar ve alışkanlıklar da ardımız sıra bir gölge gibi peşimize düşmez mi?

Tolstoy’un “Kazaklar” eseri, işte tam da bu ikilemi yansıtıyor.
Evet, savaşlar, Kazakların yiğitliği, Kazaklar ve Çeçenler arasındaki çekişmelerin çetinliği, Kazakların kültürü kitabın bir diğer yüzü. Ama beni en çok etkileyen, Olenin’in geçirdiği duygusal ve manevi değişim oldu.

Tolstoy’un karakterleri, bir ân gelir ki, bu ân aynı zamanda kırılma ve aydınlanma noktasıdır, gerçek mutluluğun ne olduğunu kavrarlar: “Mutlu olmak istiyorsan bencil olma! Diğer insanların mutluluğu için çabala!”
İşte bu düsturla hareket ederler.
İster Anna Karenina’daki Levin olsun ister Diriliş’teki Nehlüdov olsun ya da Tolstoy’un öykülerindeki herhangi bir asilzade olsun, fark etmez. Her bir karakter yaşamın anlamının ne olduğu ve gerçek mutluluğun ne olduğu konusunda sınanır.
Bu sınama aşk ile olur, dini sorgulamalar ile olur ama bir şekilde muhakkak olur.
Tolstoy’a ister vaiz diyelim ister ahlâkçı filozof, ona hem katılır hem de karşı çıkarız.

Benim de kızdığım, karşı çıktığım noktalar oldu:
Evet, yine Tolstoy ve yine yıldızı kadınlarla bir türlü barışamayan erkek karakterler.
Kadınlardan kitapta nasıl mı bahsediliyor? “Kadınlar şeytandır.”
“Saçı uzun, aklı kısa.” gibi söylemler kitapta mevcut. Ya da “Sanki kız doğmuş gibi derin bir sessizlik olmuştu.” gibi bir cümleyi okuduğunuzda, siz de kadınlara hangi zamanda ve hangi mekânda olursa olsun, benzer önyargılarla yaklaşıldığını görüp hayret edebilirsiniz.

Eser, ilk dönem eseri olduğu için, Tolstoy’un büyük eserlerinde işlenecek temaların bir habercisi. Okuduğum Tolstoy eserleri arasında en fazla betimlemenin yer aldığı kitap “Kazaklar” oldu.
İletişim Yayınları, Leyla Soykut çevirisiyle okudum kitabı. Çeviri gerçekten çok başarılıydı. Yalnızca, büyük bir emek harcanarak hazırlanan ve isabetli eleştirilerin yer aldığı “önsöz”ü kitabı bitirdikten sonra okumakta fayda var.

Bulunduğunuz yer dünyanın neresi olursa olsun, sevdiklerinizin hep yanınızda, en azından sol yanınızda olduğu, mutluluğun kaçmakta değil; yaşamakta olduğunu her an duyumsayarak geçirdiğiniz bir yaşamınız olması dileğiyle.
Herkese iyi okumalar dilerim.

Anıl 
 10 Mar 21:31 · Kitabı okudu · 12 günde · 7/10 puan

Eskiden insanların tv gibi net gibi iletişim araçları olmadığı gibi kolay kolay seyehat imkanları da yoktu. Hal böyleyken dönemin insanı için dünya henüz keşfedilmemiş Amerika gibidir.

Muhtemelen zengin amcamız Tolstoy işte bundan mütevellit, gezip gördüğü yerleri dönemin fakirleri için bol bol betimlemiştir diyebiliriz. Klasiklerin çoğunun önemli bir alanını bu sebeple betimlemeler kaplar.

Daha yakın zamanlara gelindiğinde Kafka olsun Hesse olsun hatta bunlara Musil de eklenebilir daha çok karakterlerin düşünce dünyalarını betimlemeyi tercih etmişlerdir.

Nereye varıyoruz esasen yazarı, okurun nitelikleri gibi ihtiyaçları da yönlendirebiliyor sonucuna.

Kazaklar da nitekim Tolstoy için betimleme nedir nasıl yapılır dersi niteliğindedir. Oleninin, ormana ava gidişi bile sırf betimleme yapma amaçlı olabilir.

Okunur mu okunur.

Not: Kübra E. arkadaşımın Kazakların incelemesi altına yorum yazma amaçlı başlayıp sonradan inceleme olarak evrilmiş bir yazımdır.

Detaylı ve sosyal yönden ele alınmış olan Kübra'nın zengin incelemesini öneririm; #27960883

Kazaklar benzeri kitaplar

Hacı Seydaoğlu 
 26 Oca 2016 · Kitabı okudu · 39 günde · Beğendi · 8/10 puan

Tolstoy’un ilk kitabı olmasından dolayı okumaya karar vermiştim. Olay yoğunluğunun az olduğu, uzun betimlemelerle kır yaşamının güzel bir şekilde işlendiği ve baş karakter Olenin etrafında psikolojik iç tahlillerin de yer aldığı bir kitap. Yaşar Kemal’in İnce Memed’ine çok benzettim kitabı. O tatlı dilin güzelliği ikisinde de var. Bir de iki kitapta işlenen kültürlerin benzerliği var. (Bkz: Kazaklar, Türkler)

Sonuçta Tolstoy okumaya karar veren bir okur için, dilinin ve konusunun yormaması da hesaba katılacaksa, iyi bir başlangıç kitabı olacaktır.

Kitabı İletişim Yayınlarından Cynthia Ozick önsözü eşliğinde, 2009 yılı 1. Baskısından okudum.

"Kazaklar" Tolstoy'un Kafkasya'ya gittiği zaman yazmaya başladığı ilk roman... Ancak, yazma aşamasına on yıl ara vermiş. O süre zarfında farklı hikaye ve romanlar yayımlamış , askerlik yapmış vs.
"Kazaklar" kitabı yarı otobiyografik özellik taşıyor . Tolstoy'un daha çok gençlik yıllarından izler var kitapta... Zevkü sefaya düşkün olduğu , egosantrik kişiliğin hakim olduğu gençlik dönemleri...

Tolstoy'un gençlik dönemleriyle pek barışık olmadığını biliyoruz. Hatta Tolstoy, günlüğünde gençlik dönemleri için; kaba, pasaklı,insanların canını sıkan, bir çocuk kadar edepsiz, merhametsiz , kendini beğenmiş, ünlü olmayı erdemli olmaya tercih edecek kadar hırslı olduğuna dair ifadelere yer verir.( iletişim 2009 1. Baskı ön sözünde yer alıyor tamamı. )

Kitap kahramanı 18 yaşındaki Olenin de içinde bulunduğu buna benzer bir hayattan uzaklaşmak adına orduya katılmak için Kafkasya'ya gider. Farklı bir kültür içinde bulur kendini ve bulunduğu kültüre uyum sağlamaya çalışarak içsel yolculuğunu kemale erdirmeye çalışır.

Terek Kazakları ve Çeçen mücadelelerinden bahsedilse de ön planda olan, Olenin'in geldiği Rus kültürü ile Kazak kültürüne ait etnografik bilgilerdi. Olenin'in içsel yolculuğuna ışık tutacak olan Kafkas yolculuğu sırasında Kafkas dağları ; Terek ırmağına rağmen o bozkır yapısına dair tasvirleri oldukça etkileyiciydi. Kazak Kadın ve erkeklerinin sosyal yaşantıdaki yerleri, görevleri en ince ayrıntısına kadar anlatılmış.

Karakter anlatımları üzerinden Kazak kültürüne hayranlık duyulsa da aslında iki etnik köken (Kazak/Çeçen) arasındaki savaşın, insan ölümlerinin gereksizliğine de değiniyor Tolstoy.

Yazarın okuduğum " İnsan Ne ile Yaşar" ve "Diriliş" kitaplarına göre daha çok sevdim bu kitabı. Yavaş yavaş Tolstoy'a alışmaya başlıyorum galiba. Ayrıca yazarın hayatındaki değişimleri daha iyi anlamak ve hayatına dair yansımaları eserlerinde keşfetmek adına biyografisini de okumak gerektiğini düşünüyorum. Herkese iyi okumalar :)

Ayshe 
09 Mar 20:24 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 7/10 puan

Tolstoy iki farkli dunyayi ele alan bu yapitinin zemininde ask motifine de yer vermektedir. Bir tarafta zengin bagimsiz aristokrat Rus genci Olenin, diger tarafta yalin yasayan kazak genclerinin yasam kosullari ve savasci yasam stilleri...tum bu atmosferde yeseren karsiliksiz ve umutsuz saf bir ask hikayesi , önerebileceğim etkileyici bir roman

ihtiyar 
29 Ağu 2015 · Kitabı okudu

Kafkasya'da yaşayan Terek Kazakların yaşayışları, gelenekleri üzerine kurulmuş bir eserdir. Sürükleyici bir anlatım vardır. Tolstoy'un en güzel romanlarından biridir. Kitaplığımdaki en değerli kitapların başında gelir ki 1966 basımına sahibim, cilt kapağı, sararmış sayfaları bir harika...

Ramazan Yüksel 
19 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın son sahnesi beni bitirdi abi derin düşünüşlere soktu yüreğimi kitap bitince müslüm baba dinlemeye başladım ve şuan 70li yılların damar parçalarını dinliyorum kitap o derece okumalısınız .

Mehmet ulak 
 06 Mar 18:19 · Kitabı okudu · 11 günde · 6/10 puan

Kitap rusya nin balolarından, eğlence yerlerinden, insanların yapmacık gülüslerinden, sadece zenginliklerden bahseden hayattan bıkan ve bir arayış içinde olan Olenin'in herşeyi bütün mal varlığını geride bırakıp kafkasya yakınlarında çerkez bir köye ve yeni bir yasama yelken attığını konu alir.oradaki insanlar için kanunların sadece doğa kanunları olduğunu görür.kitabı okurken oradaki yöresel olaylar olsun yöresel kıyafetler olsun hepsi canlanıyor gözünde insanın. Kızlarin giydiği kıyafete "çerkezka "erkeklerin başına taktiğna " papak " o yöredeki insanların bir zamanlar giydiği kıyafet kültürleri hakkında da bilgi veriyor. Gayet sürükleyici bir anlatımı vardı. Yazar hayatında hiç aşık olmayan Olenin ''nin bir kazak kızına aşık olması ve başından geçen olayları anlatır. Terek kazakarını anlatırken, bu insanların ülkelerinden kopuş nedenlerini, içinde bulundukları koşulların onları nasıl savaşçı kıldığını sergiler bütün gerçekliğiyle.son olarak da şunu söylemek gerekirse yazar doğayı ve doğa ile başbaşa yasama özlemini saf bir aşk çerçevesinde anlatır.

Ahmet Kara 
 15 Eki 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · 5/10 puan

"Kim mutluysa, o haklıdır."

Kitabı pek tutmadım. Daha doğrusu, evet bu da Tolstoy'un yazdığı bir aşk romanı ama bir Anna Karenina kesinlikle değil. Belki de problem bu oldu, yani Anna Karenina-vari bir kitap olmasını beklemiştim/istemiştim, ama öyle bulmadım. Hem hikayeyi hem de anlatımı -nasıl desem- sıradan, yavan buldum.

Zaten laf aramızda, bir romanın yazımı 10 yıl sürmüşse, o kitaba biraz mesafeli durmakta fayda olabilir. Yani hikaye akmamış belli, yazarı önüne katıp sürüklememiş onca yıl. Genelleme yapar gibi oldu (hiç haz etmem), bu yorumumu pek sevmedim gibiyim aslında ama, bu yine de burada dursun.

Bu kitaptan aklımda kalan sanırım bu cümle/önerme olacak; kim mutluysa, o haklıdır.

Muharrem Armağan 
10 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Dünya klasiklerinde en sevdiğim yazar Tolstoy ve Tolstoy okumaya başlayacak olanlara ya Kazaklardan ya da İnsan Ne İle Yaşardan başlamasını tavsiye ederim.Kazaklar kitabında Kazak Türklerini ,Çeçenleri ve rusları çok usta bir dille anlatmış yazar.Kitabın içeriğini pek araştırmadım ama o bölgede Kazaklar ve Çeçenler birbirine düşman Ruslar ikisi tarafından da sevilmeyenbir millet ve başkarakter Olenin dışında çok değinilmemişler.Özellikle kitabın en sevdiğim yanı rusların Çeçenleri hiç sevmemesine karşın Tolstoy onların gücünü,iradesini görmemezlikten gelmek yerine çok iyi anlatmış.Çok fazla spoiler vermekte istemiyorum ama okumanızı tavsiye ederim pişman olmazsınız.

3 /

Kitaptan 67 Alıntı

Yusuf Kaplan 
 02 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Bir kadını sırf güzelliği için sevmek mümkün mü? Bu bir heykeli sevmek gibi bir şey olmaz mı?"

Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Bordo-Siyah)Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Bordo-Siyah)
Yasemin 
15 Mar 2017 · 8/10 puan

Mutlu olmak için gereken bir tek şey vardı: Sevmek... Özveriyle sevmek...

Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 204 - İletişim Yayınları)Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 204 - İletişim Yayınları)
Yasemin 
15 Mar 2017 · 8/10 puan

Tek korkusu şuydu: Kimseye hiçbir iyilik yapmadan, herhangi iyi bir davranışta bulunmadan ölmek. Oysa yaşamak istiyordu... Büyük bir özveride bulunabilmek için yaşamak...

Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 165 - İletişim Yayınları)Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 165 - İletişim Yayınları)
Hacı Seydaoğlu 
 26 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Mutlu olmak
"Mutlu olmak için gereken tek şey vardı: Sevmek... Özveriyle sevmek... Her şeyi, herkesi sevmek, sevgiyi bir örümcek ağı gibi çevreye yayarak bu ağın içine her geleni almak..."

Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 172 - Bordo-Siyah)Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 172 - Bordo-Siyah)
Yasemin 
14 Mar 2017 · 8/10 puan

Öldün mü mezarında ot biter... işte bu kadar!

Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 162 - İletişim Yayınları)Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 162 - İletişim Yayınları)
Hacı Seydaoğlu 
 26 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Sevmek
"Onu yalnızca aklımla, hayalimle değil, bütün varlığımla seviyorum."

Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 201 - Bordo-Siyah)Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 201 - Bordo-Siyah)
Yasemin 
13 Mar 2017 · 8/10 puan

İnsan, ruhunun derinliğinden kopup gelen coşkuyu yaşadığı anlarda, her zamankinden daha bencil olur.

Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 52 - İletişim Yayınları)Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 52 - İletişim Yayınları)
Kübra E. 
08 Mar 08:59 · Kitabı okudu · İnceledi

“İnsan neden sevmesin?.. İnsan sevmezse... Hayır, sevmeden sevilmek yıkımdır. Hele kendini suçlu hissederse... Karşısındakine bir şey veremediğini, veremeyeceğini anlıyorsa... Hay Allah’ım öyle bir iş ki!”

Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 51 - İletişim Yayınları, 2. Baskı, Çeviri: Leyla Soykut)Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 51 - İletişim Yayınları, 2. Baskı, Çeviri: Leyla Soykut)
Kübra E. 
08 Mar 08:54 · Kitabı okudu · İnceledi

Sevilmek, sevmek kadar büyük bir mutluluktur, insan bir kez öyle bir mutluluğa ulaştı mı, artık hayatının sonuna kadar onunla yetinmeli.

Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 51 - İletişim Yayınları, 2. Baskı, Çeviri: Leyla Soykut)Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 51 - İletişim Yayınları, 2. Baskı, Çeviri: Leyla Soykut)
Oblomov 
25 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir kadını sırf güzelliği için sevmek olanaklı mı? Bu, bir heykeli sevmek gibi bir şey olmaz mı?

Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 228)Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 228)