8,0/10  (98 Oy) · 
335 okunma  · 
71 beğeni  · 
2.619 gösterim
Büyük Rus yazarı Lev Tolstoy'un ilk yapıtı olan Kazaklar, iki karşıt dünyanın çarpıcı bir üslupla karşılaştırılmasıdır. Bu iki farklı dünyadan biri çeşitli kültürlerin etkisi altında yaşayan ve "kibarlar" tabakasını oluşturan aristokratların, diğeri ise, kendi geleneklerine sıkı sıkıya bağlı ve başka bir kültürle karşılaşmamış olan halkın dünyasıdır. Tolstoy, dağlarda yaşayan Terek Kazaklarını anlatırken bu insanların ülkeden kopuşlarının nedenlerini; içinde bulundukları koşulların onları nasıl savaşçı kıldığını gerçekçi bir üslupla sergiler.

Kazaklar: Kültürlerin çatışması.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789944184472
 • Çeviri:
  Serhan Nuriyev
 • Yayınevi:
  Antik Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hacı Seydaoğlu 
 26 Oca 2016 · Kitabı okudu · 39 günde · Beğendi · 8/10 puan

Tolstoy’un ilk kitabı olmasından dolayı okumaya karar vermiştim. Olay yoğunluğunun az olduğu, uzun betimlemelerle kır yaşamının güzel bir şekilde işlendiği ve baş karakter Olenin etrafında psikolojik iç tahlillerin de yer aldığı bir kitap. Yaşar Kemal’in İnce Memed’ine çok benzettim kitabı. O tatlı dilin güzelliği ikisinde de var. Bir de iki kitapta işlenen kültürlerin benzerliği var. (Bkz: Kazaklar, Türkler)

Sonuçta Tolstoy okumaya karar veren bir okur için, dilinin ve konusunun yormaması da hesaba katılacaksa, iyi bir başlangıç kitabı olacaktır.

ihtiyar 
29 Ağu 2015 · Kitabı okudu

Kafkasya'da yaşayan Terek Kazakların yaşayışları, gelenekleri üzerine kurulmuş bir eserdir. Sürükleyici bir anlatım vardır. Tolstoy'un en güzel romanlarından biridir. Kitaplığımdaki en değerli kitapların başında gelir ki 1966 basımına sahibim, cilt kapağı, sararmış sayfaları bir harika...

Ramazan Yüksel 
19 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın son sahnesi beni bitirdi abi derin düşünüşlere soktu yüreğimi kitap bitince müslüm baba dinlemeye başladım ve şuan 70li yılların damar parçalarını dinliyorum kitap o derece okumalısınız .

Ahmet Kara 
 15 Eki 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · 5/10 puan

"Kim mutluysa, o haklıdır."

Kitabı pek tutmadım. Daha doğrusu, evet bu da Tolstoy'un yazdığı bir aşk romanı ama bir Anna Karenina kesinlikle değil. Belki de problem bu oldu, yani Anna Karenina-vari bir kitap olmasını beklemiştim/istemiştim, ama öyle bulmadım. Hem hikayeyi hem de anlatımı -nasıl desem- sıradan, yavan buldum.

Zaten laf aramızda, bir romanın yazımı 10 yıl sürmüşse, o kitaba biraz mesafeli durmakta fayda olabilir. Yani hikaye akmamış belli, yazarı önüne katıp sürüklememiş onca yıl. Genelleme yapar gibi oldu (hiç haz etmem), bu yorumumu pek sevmedim gibiyim aslında ama, bu yine de burada dursun.

Bu kitaptan aklımda kalan sanırım bu cümle/önerme olacak; kim mutluysa, o haklıdır.

Muharrem Armağan 
10 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Dünya klasiklerinde en sevdiğim yazar Tolstoy ve Tolstoy okumaya başlayacak olanlara ya Kazaklardan ya da İnsan Ne İle Yaşardan başlamasını tavsiye ederim.Kazaklar kitabında Kazak Türklerini ,Çeçenleri ve rusları çok usta bir dille anlatmış yazar.Kitabın içeriğini pek araştırmadım ama o bölgede Kazaklar ve Çeçenler birbirine düşman Ruslar ikisi tarafından da sevilmeyenbir millet ve başkarakter Olenin dışında çok değinilmemişler.Özellikle kitabın en sevdiğim yanı rusların Çeçenleri hiç sevmemesine karşın Tolstoy onların gücünü,iradesini görmemezlikten gelmek yerine çok iyi anlatmış.Çok fazla spoiler vermekte istemiyorum ama okumanızı tavsiye ederim pişman olmazsınız.

Eyyüp Cebe 
08 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

EN ÇOK HOŞUMA GİDEN TARAFI OLAY ÖRGÜSÜ VE KAZAKLAR ADI ALTINDA O TOPLUMUN TANITILMA ÇABASIYDI. OLDUKÇA AKICI VE RUH DİNLENDİREN BİR HAVASI VAR. BEYİN YORGUNKEN BİLGİ , GELİŞİM ,PSİKOLOJİ YERİNE BU TARZ AKICI KLASİKLER DAHA İYİ GİDER DİYE DÜŞÜNÜYORUM.

Nur Zorlu 
30 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Betimlemeleri oldukça güzel,büyük bir keyif aldım okurken.Klasiklerin hakkında düşünülenin aksine sıkılmadan okunabilecek bir kitap.Okunması gereken bir kitap herkese tavsiye ederim

ramazan k. 
12 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 8/10 puan

Tolstoy'un on yılda yazdığı kurgusunu ve adını birkaç kez değiştirdiği genelde bilinenin aksine bence bir tarihi roman olmayan kişisel bir arayışın romanıdır. Moskova'nın aristokrat çevresinden uzaklaşan Olenin'in bir çeşit kişisel sorgulamasıdır. Romanın otobiyografik özellikler de taşıdığı düşünülürse Maryana ile Olenin arasındaki ilişki, bu ilişki hakkında Olenin'in gelgitli yaklaşımları daha bir anlam kazanır. Eşi Sofya'nın Kazaklar ve özellikle Maryana hakkında günlüğüne yazdıkları da önemlidir bu açıdan. Tolstoy'un sonraki hayatı bir gelgitler ve arayış içerisinde geçmiştir. Kazaklar da bu hayatın erken bir hulasasıdır belki de.
Kitabı özellikle İletişim Yayınları baskısından okumanızı tavsiye ederim. Birer önsöz ve sonsözle çok daha güzel oluyor okuma tecrübesi.
Ancak baskıda birkaç tane kelime hatası (tapaj) vardı bir yerde de küçük bir tekrar. Türkçe baskıdansa editörün biraz daha dikkatli olması gerekir.

Halil Korkut 
27 May 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 10/10 puan

Tolstoy'un bu Kazaklar romanında bildiğimiz Müslüman Türk Kazaklar değil, Hristiyan Slav Kazaklar dahildir hikayeye bu da bizim okurumuza belki biraz hayal kırıklığı yaşatabilse de hikayenin niceliği herhangi bir olumsuz yargının çok önüne geçiyor. Hikayedeki Tolstoy'un doğa tasvirleri öylesine renkli ve canlı ki okur resmen Kafkasya Bozkırlarına gezintiye çıkıyor, temiz hava soluyor, avlanıyor ve aslında okur da yazar gibi Kazaklar'ın hayatını kıskanıyor. Olenin, Yeroşka Amca, Lukaşka, Ustenka, Beletski; bu insanlarla tanışınız, güzel Maryana'yı seviniz, Kazaklar'ı okuyunuz...

Tc Kemal Cengiz 
11 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Olenin aşkını bırakıp gitmesi bence kazaklardan korktuğu içindi.moskova 'nın kokuşmuş kumar ve gece hayatı bir köydeki sadeliği başlarda sevmesine raģmen geri döneceği yer belliydi.

2 /

Kitaptan 54 Alıntı

Yusuf Kaplan 
02 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Bir kadını sırf güzelliği için sevmek mümkün mü? Bu bir heykeli sevmek gibi bir şey olmaz mı?"

Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Bordo-Siyah)Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Bordo-Siyah)
Yasemin 
15 Mar 2017 · 8/10 puan

Mutlu olmak için gereken bir tek şey vardı: Sevmek... Özveriyle sevmek...

Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 204 - İletişim Yayınları)Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 204 - İletişim Yayınları)
Yasemin 
15 Mar 2017 · 8/10 puan

Tek korkusu şuydu: Kimseye hiçbir iyilik yapmadan, herhangi iyi bir davranışta bulunmadan ölmek. Oysa yaşamak istiyordu... Büyük bir özveride bulunabilmek için yaşamak...

Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 165 - İletişim Yayınları)Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 165 - İletişim Yayınları)
Hacı Seydaoğlu 
 26 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Mutlu olmak
"Mutlu olmak için gereken tek şey vardı: Sevmek... Özveriyle sevmek... Her şeyi, herkesi sevmek, sevgiyi bir örümcek ağı gibi çevreye yayarak bu ağın içine her geleni almak..."

Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 172 - Bordo-Siyah)Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 172 - Bordo-Siyah)
Yasemin 
14 Mar 2017 · 8/10 puan

Öldün mü mezarında ot biter... işte bu kadar!

Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 162 - İletişim Yayınları)Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 162 - İletişim Yayınları)
Hacı Seydaoğlu 
 26 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Sevmek
"Onu yalnızca aklımla, hayalimle değil, bütün varlığımla seviyorum."

Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 201 - Bordo-Siyah)Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 201 - Bordo-Siyah)
Yasemin 
13 Mar 2017 · 8/10 puan

İnsan, ruhunun derinliğinden kopup gelen coşkuyu yaşadığı anlarda, her zamankinden daha bencil olur.

Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 52 - İletişim Yayınları)Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 52 - İletişim Yayınları)
Oblomov 
25 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir kadını sırf güzelliği için sevmek olanaklı mı? Bu, bir heykeli sevmek gibi bir şey olmaz mı?

Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 228)Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 228)
Hacı Seydaoğlu 
25 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Gerçek mutluluk, başkaları için yaşamak! Bu çok açık!"

Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 127 - Bordo-Siyah, 246 s.)Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 127 - Bordo-Siyah, 246 s.)
Hiç Yok 
22 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Mutluluğun ne olduğunu anlıyorum şimdi. Mutluluk, başka insanlar için yaşamaktır.

Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 122 - Maviçatı Yayınları)Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 122 - Maviçatı Yayınları)