7,8/10  (55 Oy) · 
189 okunma  · 
42 beğeni  · 
1.734 gösterim
Büyük Rus yazarı Lev Tolstoy'un ilk yapıtı olan Kazaklar, iki karşıt dünyanın çarpıcı bir üslupla karşılaştırılmasıdır. Bu iki farklı dünyadan biri çeşitli kültürlerin etkisi altında yaşayan ve "kibarlar" tabakasını oluşturan aristokratların, diğeri ise, kendi geleneklerine sıkı sıkıya bağlı ve başka bir kültürle karşılaşmamış olan halkın dünyasıdır. Tolstoy, dağlarda yaşayan Terek Kazaklarını anlatırken bu insanların ülkeden kopuşlarının nedenlerini; içinde bulundukları koşulların onları nasıl savaşçı kıldığını gerçekçi bir üslupla sergiler.

Kazaklar: Kültürlerin çatışması.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789944184472
 • Çeviri:
  Serhan Nuriyev
 • Yayınevi:
  Antik Yayınları
 • Kitabın Türü:
ihtiyar 
29 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kafkasya'da yaşayan Terek Kazakların yaşayışları, gelenekleri üzerine kurulmuş bir eserdir. Sürükleyici bir anlatım vardır. Tolstoy'un en güzel romanlarından biridir. Kitaplığımdaki en değerli kitapların başında gelir ki 1966 basımına sahibim, cilt kapağı, sararmış sayfaları bir harika...

Ahmet Kara 
 15 Eki 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · 5/10 puan

"Kim mutluysa, o haklıdır."

Kitabı pek tutmadım. Daha doğrusu, evet bu da Tolstoy'un yazdığı bir aşk romanı ama bir Anna Karenina kesinlikle değil. Belki de problem bu oldu, yani Anna Karenina-vari bir kitap olmasını beklemiştim/istemiştim, ama öyle bulmadım. Hem hikayeyi hem de anlatımı -nasıl desem- sıradan, yavan buldum.

Zaten laf aramızda, bir romanın yazımı 10 yıl sürmüşse, o kitaba biraz mesafeli durmakta fayda olabilir. Yani hikaye akmamış belli, yazarı önüne katıp sürüklememiş onca yıl. Genelleme yapar gibi oldu (hiç haz etmem), bu yorumumu pek sevmedim gibiyim aslında ama, bu yine de burada dursun.

Bu kitaptan aklımda kalan sanırım bu cümle/önerme olacak; kim mutluysa, o haklıdır.

Muharrem Armağan 
10 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Dünya klasiklerinde en sevdiğim yazar Tolstoy ve Tolstoy okumaya başlayacak olanlara ya Kazaklardan ya da İnsan Ne İle Yaşardan başlamasını tavsiye ederim.Kazaklar kitabında Kazak Türklerini ,Çeçenleri ve rusları çok usta bir dille anlatmış yazar.Kitabın içeriğini pek araştırmadım ama o bölgede Kazaklar ve Çeçenler birbirine düşman Ruslar ikisi tarafından da sevilmeyenbir millet ve başkarakter Olenin dışında çok değinilmemişler.Özellikle kitabın en sevdiğim yanı rusların Çeçenleri hiç sevmemesine karşın Tolstoy onların gücünü,iradesini görmemezlikten gelmek yerine çok iyi anlatmış.Çok fazla spoiler vermekte istemiyorum ama okumanızı tavsiye ederim pişman olmazsınız.

Eyyüp Cebe 
08 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

EN ÇOK HOŞUMA GİDEN TARAFI OLAY ÖRGÜSÜ VE KAZAKLAR ADI ALTINDA O TOPLUMUN TANITILMA ÇABASIYDI. OLDUKÇA AKICI VE RUH DİNLENDİREN BİR HAVASI VAR. BEYİN YORGUNKEN BİLGİ , GELİŞİM ,PSİKOLOJİ YERİNE BU TARZ AKICI KLASİKLER DAHA İYİ GİDER DİYE DÜŞÜNÜYORUM.

ramazan k. 
12 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 8/10 puan

Tolstoy'un on yılda yazdığı kurgusunu ve adını birkaç kez değiştirdiği genelde bilinenin aksine bence bir tarihi roman olmayan kişisel bir arayışın romanıdır. Moskova'nın aristokrat çevresinden uzaklaşan Olenin'in bir çeşit kişisel sorgulamasıdır. Romanın otobiyografik özellikler de taşıdığı düşünülürse Maryana ile Olenin arasındaki ilişki, bu ilişki hakkında Olenin'in gelgitli yaklaşımları daha bir anlam kazanır. Eşi Sofya'nın Kazaklar ve özellikle Maryana hakkında günlüğüne yazdıkları da önemlidir bu açıdan. Tolstoy'un sonraki hayatı bir gelgitler ve arayış içerisinde geçmiştir. Kazaklar da bu hayatın erken bir hulasasıdır belki de.
Kitabı özellikle İletişim Yayınları baskısından okumanızı tavsiye ederim. Birer önsöz ve sonsözle çok daha güzel oluyor okuma tecrübesi.
Ancak baskıda birkaç tane kelime hatası (tapaj) vardı bir yerde de küçük bir tekrar. Türkçe baskıdansa editörün biraz daha dikkatli olması gerekir.

Nur Zorlu 
30 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Betimlemeleri oldukça güzel,büyük bir keyif aldım okurken.Klasiklerin hakkında düşünülenin aksine sıkılmadan okunabilecek bir kitap.Okunması gereken bir kitap herkese tavsiye ederim

Hüseyin Düver 
06 Oca 13:48 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 6/10 puan

İçinde Çeçenlerin de geçmesi beni kitaba en çok çeken şeydi. Anlatılan öyküye baktığımdaysa Tolstoy'un her şeyini fakirlere dağıtmasının ardındaki fikirlerini gördüm. Rusların karakter tahlillerini hep başarılı bulurum zaten. Bu kitapta da iyi iş çıkarılmıştı. Yine de zaman zaman olayların durgunluğu sıkmadı desem yalan olur.

serdar şahin 
29 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Puşkin'in "Yüzbaşının Kızı"na benziyor. Zaten Tolstoy'un da bu kitabı ile Puşkin'e selam çaktığı söyleniyor. Bir macera kitabı olan ve hem fiziksel hem de iç dünya tasvirleri neredeyse olmayan Yüzbaşının Kızı adlı esere göre Kazaklar'da bu betimlemeler ve kahraman Olenin'in ruh dünyasındaki değişiklikler güzelce ele alınıyor. Savaş ve Barış, Anna Karenina gibi başyapıtlara gerekli zamanı ayıramam ve hakkını veremem diye okumayı öteleyince ben de Tolstoy'un diğer eserlerini okumaya çalışarak bu başyapıtlara kendimi hazırlamaya çalışıyorum. Ve amatör bir kitap okuyucu olarak şunu söyleyebilirim Tolstoy'un bu ilk dönem eseri bile gayet güzel ve sürükleyiciydi. İnsan ruhunun incelikleri, yaşamdaki detaylar, gözlemler hepsi yerli yerindeydi. Ha kitaplığınızda olması gerekir mi onu bilmiyorum. Ben halk kütüphanesinden alıp okudum. Ama Savaş ve Barış gibi kitapların kendi kitaplığımda olmasını, altını çize çize okumayı istiyorum.

Aslı Baykar 
18 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Karşılıksız bir aşk hikayesinin yanında Kazakların yaşantılarının usta bir dille anlatıldığı, sürükleyici anlatımı olan bir eser.. Dünya klasiklerinin sıkıcı olduğunu düşünenlerin fikrini değiştirebilecek, okunması rahat, akıcı bir kitap..

Yasin Eren 
 19 Ara 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Tolstoy'un ilk eserlerinden biri. Karşılıksız aşktan kaçan Olenin'in kazak köyündeki yaşamını konu alan roman, yazarın tasvir ve betimleme konusunda sahip olduğu yeteneği gözler önüne seriyor. Okuyacak olanlara keyifli okumalar .

Kitaptan 22 Alıntı

Yusuf Kaplan 
02 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Bir kadını sırf güzelliği için sevmek mümkün mü? Bu bir heykeli sevmek gibi bir şey olmaz mı?"

Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Bordo-Siyah)Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Bordo-Siyah)
Nurhan Işkın 
12 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Neden başkaları için yaşamalı?

Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 251 - Bordo Siyah Klasik Yayınlar)Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 251 - Bordo Siyah Klasik Yayınlar)
seher 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sen öyle dert dolu bir adamsın ki. Hep tek başınasın…

Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 259)Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 259)
seher 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

… o yanımdayken belki mutlu değil ama, huzur içinde olabiliyordum.

Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 213)Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 213)
Nurhan Işkın 
12 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

En küçük bir gölgenin bile olmayışı, bölgenin ıssızlığı insana şaşkınlık veriyordu.

Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 287 - Bordo Siyah Klasik Yayınlar)Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 287 - Bordo Siyah Klasik Yayınlar)
Nurhan Işkın 
12 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eski hayatından iyice kopup böyle yapayalnız, başkalarının hayatından son derece farklı bir yaşayış düzeni kurduğu için asla pişmanlık duymayacağına kesin olarak inanıyordu.

Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 207 - Bordo Siyah Klasik Yayınlar)Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 207 - Bordo Siyah Klasik Yayınlar)
Yusuf Kaplan 
 02 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İnsanlarda vicdan diye bir şey kalmadı ki...

Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 117 - Bordo-Siyah)Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 117 - Bordo-Siyah)
Yusuf Kaplan 
02 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sonra onu seyretmenin artık benim için bir zorunluluk, günlük hayatımın vazgeçilmez bir parçası olduğunu hissettim.

Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 245 - Bordo-Siyah)Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 245 - Bordo-Siyah)
3 /