Kazaklar

Lev Tolstoy

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
283 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
"Bir kadını sırf güzelliği için sevmek olanaklı mı? Bu, bir heykeli sev­mek gibi bir şey olmaz mı?" Ah Rus yazarları iyi ki var oldunuz. Ne varsa klasiklerde var diyesim geliyor. İlk olarak kitabın adı dikkatimi çekti. Kitapta zengin bir Rus gencinin hayatının anlamını aramak için orduya yazılarak Kazaklar'ın içine gönderilmesi ile yaşanan olayları anlatıyor. Kitap Kazaklar'ın yaşam şekillerini ve yapılarını anlatıyor. Kazak erkekleri  özgürlüklerine düşkün,  kadınlarının ise  evin bütün yükü omuzlarında. Yazar, Kazak kadınlarının erkeklerden daha güzel, güçlü, akıllı ve gelişmiş olduklarını da belirtmiş... Yazar; kitapta farklı bir coğrafyadaki  insanlar ve kültürleri hakkındaki tasvirleriyle bizleri aydınlatmaya çalışırken, yaşadığı dönem hakkında ki yorumlarıyla da tarihi arşiv niteliğindedir. Kitabı çok kısa sürede okudum. Yazarın anlatım tarzı ve dili o kadar etkileyiciydi ki, kitabı elimden bırakamadım. Ben beğendim, takdir sizin. Keyifli okumalar dilerim.
Kazaklar
KazaklarLev Tolstoy · İletişim Yayınları · 20164,342 okunma
Reklam
224 syf.
7/10 puan verdi
·
12 günde okudu
Eskiden insanların tv gibi net gibi iletişim araçları olmadığı gibi kolay kolay seyehat imkanları da yoktu. Hal böyleyken dönemin insanı için dünya henüz keşfedilmemiş Amerika gibidir. Muhtemelen zengin amcamız Tolstoy işte bundan mütevellit, gezip gördüğü yerleri dönemin fakirleri için bol bol betimlemiştir diyebiliriz. Klasiklerin çoğunun önemli bir alanını bu sebeple betimlemeler kaplar. Daha yakın zamanlara gelindiğinde Kafka olsun Hesse olsun hatta bunlara Musil de eklenebilir daha çok karakterlerin düşünce dünyalarını betimlemeyi tercih etmişlerdir. Nereye varıyoruz esasen yazarı, okurun nitelikleri gibi ihtiyaçları da yönlendirebiliyor sonucuna. Kazaklar da nitekim Tolstoy için betimleme nedir nasıl yapılır dersi niteliğindedir. Oleninin, ormana ava gidişi bile sırf betimleme yapma amaçlı olabilir. Okunur mu okunur. Not:
Tuğba Bora
Tuğba Bora
arkadaşımın Kazakların incelemesi altına yorum yazma amaçlı başlayıp sonradan inceleme olarak evrilmiş bir yazımdır. Detaylı ve sosyal yönden ele alınmış olan Kübra'nın zengin incelemesini öneririm; #27960883
Kazaklar
KazaklarLev Tolstoy · İletişim Yayınları · 20164,342 okunma
283 syf.
10/10 puan verdi
·
4 günde okudu
Olyenin Rusya’nın üst tabakasından zengin ve bilgili bir gençtir. Hikaye ; gencin çevresine yabancılaşıp askere yazılması ve Moskova’dan Kafkaslara gitmesiyle başlar. Rütbeli askerler köydeki evlere yerleştirilir ve Olyenin de köyün en güzel kızıyla tanışmış olur bu vesileyle. Kız nişanlıdır. Bir yandan Olyenin’in aşkını okurken; bir yandan Kazakların yaşayışına, gelenek göreneklerine,Rus üst tabakası ve Kazaklar arasındaki farklı yaşam şekline tanık oluyoruz. Tabiki de Tolstoy’un muhteşem kalemi ve tasvirleriyle. Neden Dünya Klasiği okumalıyızı bir kez daha hatırlatan bir eser oldu.
Kazaklar
KazaklarLev Tolstoy · İletişim Yayınları · 20164,342 okunma
Reklam
Reklam
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.