·
Okunma
·
Beğeni
·
35,9bin
Gösterim
Adı:
Hacı Murat
Baskı tarihi:
6 Mayıs 2019
Sayfa sayısı:
165
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944883856
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Tolstoy'un ölümünden bir sene sonra basılan son romanı Hacı Murat, hem savaş ve siyasetin doğası hem de iki farklı kültür ve dünya arasına sıkışıp kalmak hakkında bir hikâye.

Tolstoy, gerçek olaylardan esinlenerek yazdığı bu romanda, Rus İmparatorluğu'na karşı kanının son damlasına kadar kahramanca savaşmış Çeçen isyancı Hacı Murat'ın hikâyesini anlatır. Çeçen lideri Şeyh Şamil'e anlaşmazlığa düştükten sonra Rusların tarafına geçen Murat, çok geçmeden her iki tarafın da güvenini kaybetti€ini fark eder. Ruslar tarafIndan önce sıcak bir karşılama görse de, hemen sonras›nda casus olduğu ?üphesiyle hapse atılır. Karısı ve oğlunun Çeçenlerin eline düştüğünü öğrendiğindeyse, her şeyi göze alarak ailesini kurtarmak üzere yollara dü?er. Ortak bir amaç için sava?an iki adamı karşı karşıya getiren bu mücadele dolu hikâye, yüzyıllar öncesinden bugüne uzanan siyasi sorunların doğasına da ışık tutuyor.

"Tolstoy olmasaydı, edebiyat, çobanı olmayan bir sürü, içinden çıkılamaz bir kördüğüm olurdu."
-ANTON ÇEHOV-
(Tanıtım Bülteninden)
164 syf.
·7 günde·9/10 puan
Birisi Tolstoy'un erken dönem eserlerinden diğeri ise son dönem eserlerinden olmakla birlikte Kazaklar ve Hacı Murat'ı birlikte okumak oldukça güzel oluyor. Hacı Murat'ı bir tarihi roman okumak ya da adlandırırken dikkatli olmak gerekli. Zira kitabın bahsettiği insan doğası, iktidar algısı, kültürel yapılar aynen yapısını koruyor. Yazarın son eserlerinden ve ilk kez ölümünden sonra basılmış. Kitapta Tolstoy'un eriştiği anlatım berraklığını ve netliği çok açık hissediyorsunuz. Örneğin dördüncü bölümde satırları okurken ruhunuz ürpererek olayı içerisinde gibi yaşıyorsunuz.
Bazı yorumları da okuyunca genel olarak klasikler hakkındaki bir düşüncemi belirtmeden edemeyeceğim: Bu kitapta da olduğu gibi klasikler tam metin olmayan niteliksiz çevirilerden okunmamalı. Ben İletişim baskısından okudum bir önsöz ve bir de sozsöz yerine geçecek iki makale de eklemişler. Gayet başarılı idi.
Kitabın ortalamasının hakettiğinin altında olduğunu düşündüğüm için 9/10 veriyorum.
164 syf.
·3 günde·7/10 puan
Kitaba bağlanmakta epey zorlandım. İlk 60, 70 sayfada o kadar çok isim ve olay geçiyor ki konu bütünlüğü sağlayamadım, kitabı yarım bırakmamak için kendimi zorladım. Kişiler ve olay bütünlüğü oturunca kitap daha rahat aktı.

Kafkasya, Çeçenistan, Rusya topraklarında geçen Hacı Murat'ın hazin öyküsü, Şeyh Şamil, müritler ve Rus Komutanları Tolstoy'un kaleminden okumak fena değildi...

Öncelikle okunacak kitaplar arasında görmüyorum ama çok kitap okuyup da okuyacak kitap arayanlara tavsiye edebilirim...
164 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Mükemmel bir destan.... İnsanin nelerle üzleşə bileceyi, kime inanib inananmayacagi, qeleme aldigi dovrun yaşam terzinieks eletdirmek baximindan ve sözsüz ki, bir qehremanlıq hekayessi kimi evez olunmazdı...
164 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Hacı Murat, şimdiye kadar okuduğum Rus romanlarından, kendine seçtiği müslüman baş karakterle ayrılıyordu. Tolstoy'un Hacı Murat'ın destansı hikayesinden etkilenip kendi araştırmaları ile romanlaştırdığı bu hikayede o zamanlar bir müslümanın, müslüman olmayan tarafından ne kadar saygın okunduğunu görmek gerçekten etkileyici. Bunu müslüman bir bilinçle söylemiyorum. Sorguladığım ya da sorgulanmasını dilediğim, nasıl olup da yüzyıl sonra bu okumanın neden ve nasıl değiştiği. Kitaptan bende kalan diğer algı ise Tolstoy'un, ülkenin başından rütbesiz askerine kadar, neredeyse tüm Rus yönetici ve askerlerini kıyasıya eleştirmiş olması. Kitapta bir tane kahraman, iyi bulup özdeşleşeceğiniz Rus yok. Kaçınılmaz aklıma, bugünün Türkiye'sinde böyle bir kitap yazılabilir miydi? sorusu oluştu. Tesadüftür ya, kitabı okumamın arkasından izlediğim bir belgeselde Tolstoy'un adı, düşünceleri ile Rusya'yı etkilemiş yazar olarak geçiyor, İskoçya'da motoru bulup, sanayi devrimi başlatan meraklı ile eş tutuluyordu. Saygıyı fazlasıyla hak eden insan kişi Tolstoy, iyi ki varmışsın! İyi ki yazmışsın!
Hac Murad ı bir-neçe defe oxumuşam, - çox maraqladır xüsusən yazarın orada türk sölərin işlətməsi çox xoşuma gelir.. Ancaq hadiselerin bu cür inkişaf etmesi fonunda Hacı Muradın belə sonluqla həlak olmasın heç hezm ede bilmirem.....
164 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
Tolstoy'un 1901-04 yılları arasında yazmış olduğu ve bizzat Hacı Murat'ın hayatını anlatan biyografik roman.
Romana heyecan katan temel etken kahramanın ailesi için verdiği mücadelede başarıya ulaşıp ulaşamayacağıdır . Romanın sonuna kadar bu soru zihninizi meşgul edecek ve size güzel bir tat verecektir.
Fakat olay örgüsünün bölünüp ordu , çevre , coğrafya tasvirlerinin başladığı yerlerde de ben sıkıldığımı söyleyebilirim .
Bence romanı diğer Tolstoy romanlarına nazaran çok büyük beklenti içinde bulunmadan okumalıyız.
164 syf.
·7/10 puan
güzel bi tolstoy eseri yine çocukluğumdaki kitaplardan ((bende tolstoyu hep çocukluğumda okumuşum ya:))savaş durumunu anlattığıı hatırlıorum ...kitabın büyük bölümünde kendini okutturuyor pek sıkıcı sayılmaz ...
164 syf.
·Puan vermedi
Tolstoyun gözünden Şeyh şamil ve bir zamanlar onun adamı olan hacı Murat'ın hikayesi. Gerçekten güzel bir kitap. Birkez daha anladım ki bazı şeyler hiç değişmiyor. Çünkü insan aynı İnsan nefis aynı nefis. Keşke biraz daha hirslarimizi bencilliklerimizi bir kenara koyabilsek. Kalbimizde sevgiye daha çok yer verebilsek. Dedimya Tolstoyun gözünden Ruslar pek bir sevimli ama bazende inceden dokunmuş.
164 syf.
·Beğendi·10/10 puan
ÇOCUKLUK YILLARIMDA OKUDUĞUM BİR TOLSTOY ESERİ. BENDE ÇEÇENLER, ÇEÇENYA, ÇEÇEN RUS SAVAŞIYLA İLGİLİ MERAK UYANDIRDI. ÇOK GÜZEL SÜRÜKLEYİCİ VE TAT VEREN BİR ROMAN.
164 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Biraz kısa da olsa tadı damakta bırakan bir Tolstoy eseri.
Şeyh Şamil ile kapıştıktan sonra Ruslara iltica eder Hacı Murat ve bir iki sadık yardımcısı eğer gerekli desteği Ruslardan alabilirse, ailesi kurtarıldıktan sonra Şamil'i yok edebileceğini söyler ve olaylar gelişir.
Burada Tolstoy Rus olduğundan biraz etki altında kalıp taraflı yazmış ancak yine de anlatım ve kurgu olarak mutlaka okunması gereken eserlerden biri
164 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10 puan·Ne Okusam'dan
Hacı Murat/Tolstoy
Evetttt en bi çok sevdiğim yazar ve yeni bir kitabıyla selamlar. Onun hayatı sorgulamasını ve hayata bakışını çok seviyorum. Sevgiye olan inanılmaz bağını her kitabında okumak bana büyük keyif veriyor. Savaşa karşı olan duruşunu bu kitabında da görüyoruz.
Tolstoy bu romanında, Rus - Kafkas savaşlarını incelerken savaşın şiddeti , yaşam sevgisi gibi konuları işliyor.Bu iki olay arasında bağlar kuruyor.Çoğu yerde savaşın gereksizliği ve acımasızlığını anlatmaya çalışıyor. İşte tamda bu satırları okurken, eğer birde sizde onun gibi barıştan yana ve savaşın her türlüsüne öfke duyuyorsanız, yazarı çok seveceksiniz.
Tarih 1840-50 yıllarıdır, hikâyenin geçtiği yer Tiflis, Grozni , şimdiki Gürcü ve Çeçen şehirleridir. Her iki taraftan da kayıplar olmakta yaşamlar son bulmaktadır. Yazar, bu hayatları; yaşamak adına yapılanları kişilerin kendi halet-i ruhiyeleri üzerinde değerlendirmekte ve romana psikolojik bir hava katmaktadır.
Kitapla ilgili bu kadar bilgi yeterli diye düşünüyorum. Heyecanınız kaybolmasın ve zevkli bir okuma yapmanızı istiyorum.
Bu kitabı okurken yazara tekrar tekrar hayran oldum. Neden derseniz, yazarın savaşa olan nefretini bilmeyen yoktur bu yüzden midir bilmem milliyetçi bir tutum içerisine asla girmemiş ve olayları objektif bir açıdan okura yansıtmayı başarmış.
Gözü dönmüş Rus askerlerinin Çeçen halkını ateşe verdiği sahneleri yok saymadan olduğu gibi aktarması, onu daha çok sevmeme neden olmuştur. Tolstoy candır...
Onun kalemiyle acilen tanışmalısınız...
Kitapla ve sevgiyle kalın...
126 syf.
·3/10 puan
Rus edebiyatini cok severim. Kitabin adi benim dikkatimi cekmisti, diger taraftan nasil gorunuyoruz acaba diye, haci denince gercek haci diye dusunmustum ama olay bambaskaydi... simdi bu kitap bana ne katti dersem cok feyz aldim iyiki okudum ufkumu acti diyemicem malesef...seyh samil, çeçenler, kazaklar, haci murat, savas cikmazi gibi konulara deginiyor, kana susamis insanlar... yazik hep masumlar magdur cikiyor bu durumlardan... neyse haci murat denince aklima bi bakima kendince mucahit Murat gelicek, aslinda kitabin adi mucahit murat a daha uygun haci değil...
Nasıl da acımasız, yok edici bir varlık şu insan; kendi yaşamını sürdürebilmek için ne çok canlı varlığı, bitkiyi yok ediyor.
Lev Tolstoy
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Bu ne müthiş güç diye düşündüm. ‘' İnsanoğlu her şeyi yenmiş, milyonlarca otu yok etmiş ama bunun teslim olacağı yok.’’
Lev Tolstoy
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Ne yenilmez bir hayat çabası! diye düşündüm, insanoğlu her şeyi yenmiş, milyonlarca ot sapını yok etmiş, bu hâlâ direniyor
"Ne yenilmez bir hayat cabası!" diye düşündüm, "insanoğlu her şeyi yenmiş, milyonlarca ot sapını yok etmiş, bu hala direniyor!"
Lev Tolstoy
Sayfa 6 - Oda yayın evi
Ne denli zararcı yaratık şu insanoğlu; yaşamını sürdürmek için başka canlılara aldırdığı bile yok..
Lev Tolstoy
Sayfa 6 - Cem Yayınları 2.Baskı
"Ne yenilmez bir hayat çabası!" diye düşündüm, "insanoğlu her şeyi yenmiş, milyonlarca ot sapını yok etmiş, bu hâlâ direniyor!.."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hacı Murat
Baskı tarihi:
6 Mayıs 2019
Sayfa sayısı:
165
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944883856
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Tolstoy'un ölümünden bir sene sonra basılan son romanı Hacı Murat, hem savaş ve siyasetin doğası hem de iki farklı kültür ve dünya arasına sıkışıp kalmak hakkında bir hikâye.

Tolstoy, gerçek olaylardan esinlenerek yazdığı bu romanda, Rus İmparatorluğu'na karşı kanının son damlasına kadar kahramanca savaşmış Çeçen isyancı Hacı Murat'ın hikâyesini anlatır. Çeçen lideri Şeyh Şamil'e anlaşmazlığa düştükten sonra Rusların tarafına geçen Murat, çok geçmeden her iki tarafın da güvenini kaybetti€ini fark eder. Ruslar tarafIndan önce sıcak bir karşılama görse de, hemen sonras›nda casus olduğu ?üphesiyle hapse atılır. Karısı ve oğlunun Çeçenlerin eline düştüğünü öğrendiğindeyse, her şeyi göze alarak ailesini kurtarmak üzere yollara dü?er. Ortak bir amaç için sava?an iki adamı karşı karşıya getiren bu mücadele dolu hikâye, yüzyıllar öncesinden bugüne uzanan siyasi sorunların doğasına da ışık tutuyor.

"Tolstoy olmasaydı, edebiyat, çobanı olmayan bir sürü, içinden çıkılamaz bir kördüğüm olurdu."
-ANTON ÇEHOV-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 6,7bin okur

  • Hüsamettin Yıldırım
  • zaimoğlu mehmet
  • Nisaa
  • boylebuyurdusanatt
  • Harun demir
  • Eliif
  • Ruveyda
  • murat özdemir
  • Eylül
  • E

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%4.4
13-17 Yaş
%5.2
18-24 Yaş
%21.5
25-34 Yaş
%33.2
35-44 Yaş
%23
45-54 Yaş
%9.5
55-64 Yaş
%1.4
65+ Yaş
%1.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%40.4
Erkek
%59.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%6.2 (109)
9
%7.4 (130)
8
%12.5 (220)
7
%7.7 (135)
6
%3.8 (67)
5
%2.5 (44)
4
%0.4 (7)
3
%0.2 (4)
2
%0.1 (1)
1
%0.3 (6)

Kitabın sıralamaları