7,9/10  (155 Oy) · 
562 okunma  · 
104 beğeni  · 
3.714 gösterim
Tolstoy'un ölümünden bir sene sonra basılan son romanı Hacı Murat, hem savaş ve siyasetin doğası hem de iki farklı kültür ve dünya arasına sıkışıp kalmak hakkında bir hikâye.

Tolstoy, gerçek olaylardan esinlenerek yazdığı bu romanda, Rus İmparatorluğu'na karşı kanının son damlasına kadar kahramanca savaşmış Çeçen isyancı Hacı Murat'ın hikâyesini anlatır. Çeçen lideri Şeyh Şamil'e anlaşmazlığa düştükten sonra Rusların tarafına geçen Murat, çok geçmeden her iki tarafın da güvenini kaybetti€ini fark eder. Ruslar tarafIndan önce sıcak bir karşılama görse de, hemen sonras›nda casus olduğu ?üphesiyle hapse atılır. Karısı ve oğlunun Çeçenlerin eline düştüğünü öğrendiğindeyse, her şeyi göze alarak ailesini kurtarmak üzere yollara dü?er. Ortak bir amaç için sava?an iki adamı karşı karşıya getiren bu mücadele dolu hikâye, yüzyıllar öncesinden bugüne uzanan siyasi sorunların doğasına da ışık tutuyor.

"Tolstoy olmasaydı, edebiyat, çobanı olmayan bir sürü, içinden çıkılamaz bir kördüğüm olurdu."
-ANTON ÇEHOV-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  246
 • ISBN:
  9789944883863
 • Çeviri:
  Mazlum Beyhan
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bekir İstanbul 
16 Mar 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Kitaba bağlanmakta epey zorlandım. İlk 60, 70 sayfada o kadar çok isim ve olay geçiyor ki konu bütünlüğü sağlayamadım, kitabı yarım bırakmamak için kendimi zorladım. Kişiler ve olay bütünlüğü oturunca kitap daha rahat aktı.

Kafkasya, Çeçenistan, Rusya topraklarında geçen Hacı Murat'ın hazin öyküsü, Şeyh Şamil, müritler ve Rus Komutanları Tolstoy'un kaleminden okumak fena değildi...

Öncelikle okunacak kitaplar arasında görmüyorum ama çok kitap okuyup da okuyacak kitap arayanlara tavsiye edebilirim...

Gulu Ze 
11 Eki 2015 · Kitabı okumadı · Beğendi · 10/10 puan

Hac Murad ı bir-neçe defe oxumuşam, - çox maraqladır xüsusən yazarın orada türk sölərin işlətməsi çox xoşuma gelir.. Ancaq hadiselerin bu cür inkişaf etmesi fonunda Hacı Muradın belə sonluqla həlak olmasın heç hezm ede bilmirem.....

Sadık Kocak 
09 Mar 10:17 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Bölümler arası geçişler oldukça yavaştı.
Kitabı, zayıf kalmış bir roman olarak düşünüyorum.
Tolstoy'un Dünya Klasiklerine girdiği romanı bulsam da okusam ..

Gültekin Ceyhun 
08 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bu kitabı liseli yıllarımda okumuştum. Yakın zamanda tekrar okuma isteği geldi kütüphanemde bulamayınca Kobo üzerinden satın alarak ebup formatında okudum. Bakış açımın ne kadar genişeldiğini ikinci kez okuyunca fark ettim. Bazen yıllar sonra aynı satırlara bakmak farklı pencerler açıyor hayatlarımıza...

Sevgi İkinci 
27 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hacı Murat, şimdiye kadar okuduğum Rus romanlarından, kendine seçtiği müslüman baş karakterle ayrılıyordu. Tolstoy'un Hacı Murat'ın destansı hikayesinden etkilenip kendi araştırmaları ile romanlaştırdığı bu hikayede o zamanlar bir müslümanın, müslüman olmayan tarafından ne kadar saygın okunduğunu görmek gerçekten etkileyici. Bunu müslüman bir bilinçle söylemiyorum. Sorguladığım ya da sorgulanmasını dilediğim, nasıl olup da yüzyıl sonra bu okumanın neden ve nasıl değiştiği. Kitaptan bende kalan diğer algı ise Tolstoy'un, ülkenin başından rütbesiz askerine kadar, neredeyse tüm Rus yönetici ve askerlerini kıyasıya eleştirmiş olması. Kitapta bir tane kahraman, iyi bulup özdeşleşeceğiniz Rus yok. Kaçınılmaz aklıma, bugünün Türkiye'sinde böyle bir kitap yazılabilir miydi? sorusu oluştu. Tesadüftür ya, kitabı okumamın arkasından izlediğim bir belgeselde Tolstoy'un adı, düşünceleri ile Rusya'yı etkilemiş yazar olarak geçiyor, İskoçya'da motoru bulup, sanayi devrimi başlatan meraklı ile eş tutuluyordu. Saygıyı fazlasıyla hak eden insan kişi Tolstoy, iyi varmışsın! İyi ki yazmışsın!

serdar şahin 
26 Kas 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Tolstoy'un son kitabı. Çeçenlerle Rusların bir arada nasıl yaşadığı, birbirleri ile kimi zaman nasıl savaştıkları, kimi zaman da barış içinde nasıl yaşadıkları Şamil'e karşı bayrak açan Hacı Murat ekseninde anlatılıyor. Dışarıdan milliyetçi ya da dini duygularla genellikle olayları değerlendiriyoruz. Bu kitapta bu kez içeriden insanların görüşlerini, bakışlarını Tolstoy'un izlenimlerinden görüyoruz. Tarihi bir kaynak olarak da değerlendirilebilir bu kitap. Zaten Tolstoy da bu kitabı yazarken epey kitap incelemiş.

Sonu biraz aceleye getirilmiş gibi olmasa daha iyi olacakmış kitabın. Daha destansı bir anlatışla bitirebilirdi Tolstoy. Onun dışında kurgusu, heyecanı yerinde. Yine zihnimde anlattıklarını canlandırarak büyük zevk aldım kitaptan.

Seyda Ezer 
15 May 18:36 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Cecenistandaki direnisi ve Seyh Samili taniyanlar icin guzel bir kitap ama Cecenleri bilmeyenleri sıkabilir. Zevkle okudugum kitaptir kendileri. İhanetin bedelinin ne olacagini öğretiyor kitap. Okuyunca Tolstoyun kaleminden ciktigini anliyorsunuz zaten. Iyi okumalar.

Ensar. 
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

güzel bi tolstoy eseri yine çocukluğumdaki kitaplardan ((bende tolstoyu hep çocukluğumda okumuşum ya:))savaş durumunu anlattığıı hatırlıorum ...kitabın büyük bölümünde kendini okutturuyor pek sıkıcı sayılmaz ...

Emrah Günal 
23 Nis 13:49 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Tolstoy beni hiç yanıltmadı.Nereden nereye bağlamış dedirten bir Tolstoy Klasiği.Yüksek beklentilerle okursanız belki kendinizce hayal kırıklığı yaşadığınızı düşünebilirsiniz.Okumaya değer bir klasik.Saygılar.

Fadime YeŞİl 
22 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tolstoyun gözünden Şeyh şamil ve bir zamanlar onun adamı olan hacı Murat'ın hikayesi. Gerçekten güzel bir kitap. Birkez daha anladım ki bazı şeyler hiç değişmiyor. Çünkü insan aynı İnsan nefis aynı nefis. Keşke biraz daha hirslarimizi bencilliklerimizi bir kenara koyabilsek. Kalbimizde sevgiye daha çok yer verebilsek. Dedimya Tolstoyun gözünden Ruslar pek bir sevimli ama bazende inceden dokunmuş.

3 /

Kitaptan 37 Alıntı

Oblomov 
18 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Barış
Kötü bir barış, iyi bir kavgadan daha iyidir.

Hacı Murat, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 49 - Can Yayınları)Hacı Murat, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 49 - Can Yayınları)
Yasemin 
27 Mar 03:22 · Kitabı okudu · 7/10 puan

“Bi­lir­si­niz, en kö­tü ba­rış bi­le, en iyi kav­ga­dan da­ha iyi­dir.”

Hacı Murat, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 73 - e kitap)Hacı Murat, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 73 - e kitap)

Gördüklerinin Hacı Murat'ın hoşuna gitmemesine imkan var mıydı?
Hacı Murat, Vorontsov'a da herkese verdiği cevabı verdi: <<bizde bu yok>> bunu, onlarda olan şeyin iyi ya da kötü olduğunu belirtmeden söylüyordu.

Hacı Murat, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 83)Hacı Murat, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 83)

Öğrenciyle ilgili mesele şuydu: Bir sınavı iki seferde de veremeyen bir delikanlı sınava üçüncü kez girmiş. Hocası onu yine geçirmeyince, hastalık derecesinde sinirli olan öğrenci, bunu bir haksızlık addedip cinnet getirmiş, kalemini bıçak gibi kullanarak profesörün üstüne atılmış ve bir kaç yerinden onu hafifçe yaralamıştı.

Hacı Murat, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 121)Hacı Murat, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 121)

Hacı Murad müddet sustu (karşısındakinin konuşmasını hiç kesmez, konuşmasını bitirince bile belki söylenecek başka şeyler kalmıştır diye uzun süre sessiz beklerdi).

Hacı Murat, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 79)Hacı Murat, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 79)
Emrah Günal 
28 Nis 13:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

‘’Ey üzerimi örten kara toprak, sen değil miydin atımın toynakları altında inleyen ? Soğuksun ey ölüm, ama bendim senin efendin. Bedenimi toprak alsın, ruhumsa göklerin.’’

Hacı Murat, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Hacı Murat, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

Ne yenilmez bir hayat çabası! diye düşündüm, insanoğlu her şeyi yenmiş, milyonlarca ot sapını yok etmiş, bu hâlâ direniyor

Hacı Murat, Lev Nikolayeviç TolstoyHacı Murat, Lev Nikolayeviç Tolstoy
4 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Arkada Kalanlar: "Posthumous Books"
Arkada Kalanlar: "Posthumous Books" Bugünlerde Umberto Eco’nun yeni bir kitabı yayınlanabilir desem ne dersiniz? 19 Şubat 2016 edebiyat ve kültür dünyası için önemli iki kaybın yaşandığı, Umberto Eco ve Harper Lee’nin gözlerini bu dünyaya kapadığı bir tarihti. Ancak Umberto Eco’nun “Pape Satàn Aleppe: Chronicles of a Liquid Society” adlı kitabının İtalyancası 26 Şubat’ta yayınlandı. Yakında İngilizce ve Türkçe baskısını da görebiliriz. Peki yazarlarının ölümünden sonra yayınlanan diğer kitapları merak ettiniz mi?