7,9/10  (175 Oy) · 
653 okunma  · 
126 beğeni  · 
3.910 gösterim
Tolstoy'un ölümünden bir sene sonra basılan son romanı Hacı Murat, hem savaş ve siyasetin doğası hem de iki farklı kültür ve dünya arasına sıkışıp kalmak hakkında bir hikâye.

Tolstoy, gerçek olaylardan esinlenerek yazdığı bu romanda, Rus İmparatorluğu'na karşı kanının son damlasına kadar kahramanca savaşmış Çeçen isyancı Hacı Murat'ın hikâyesini anlatır. Çeçen lideri Şeyh Şamil'e anlaşmazlığa düştükten sonra Rusların tarafına geçen Murat, çok geçmeden her iki tarafın da güvenini kaybetti€ini fark eder. Ruslar tarafIndan önce sıcak bir karşılama görse de, hemen sonras›nda casus olduğu ?üphesiyle hapse atılır. Karısı ve oğlunun Çeçenlerin eline düştüğünü öğrendiğindeyse, her şeyi göze alarak ailesini kurtarmak üzere yollara dü?er. Ortak bir amaç için sava?an iki adamı karşı karşıya getiren bu mücadele dolu hikâye, yüzyıllar öncesinden bugüne uzanan siyasi sorunların doğasına da ışık tutuyor.

"Tolstoy olmasaydı, edebiyat, çobanı olmayan bir sürü, içinden çıkılamaz bir kördüğüm olurdu."
-ANTON ÇEHOV-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  246
 • ISBN:
  9789944883863
 • Çeviri:
  Mazlum Beyhan
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
mehmet temiz 
 13 Ağu 20:34 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Tolstoy farkının her cümlesinde hissedildiği tarihi ve belgesel nitelikli bir roman.

Yazar bu kitabında, 1800 lü yılların ortalarında, Kafkasya'da Ruslara karşı mücadele etmiş Hacı Murat isimli Müslüman bir komutanın dramatik hikayesini anlatıyor. Kitaptaki olayların ne kadarının, gerçek tarihle bire bir aynı olduğunu çok iyi bilemiyorum. Ama inandığım bir şey var ki, o da Tolstoy gibi bir yazarın, büyük çapta araştırmalar yapmadan böyle bir kitap yazmayacağıdır.

Kitabın akıcılığı mükemmel. Ben kitabı, tarihin o dönemini, bir de Tolstoy'un kaleminden okuyup değerlendirmek amacıyla, mutlaka okunması gereken kitaplardan biri olarak görüyorum.

Bekir İstanbul 
16 Mar 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Kitaba bağlanmakta epey zorlandım. İlk 60, 70 sayfada o kadar çok isim ve olay geçiyor ki konu bütünlüğü sağlayamadım, kitabı yarım bırakmamak için kendimi zorladım. Kişiler ve olay bütünlüğü oturunca kitap daha rahat aktı.

Kafkasya, Çeçenistan, Rusya topraklarında geçen Hacı Murat'ın hazin öyküsü, Şeyh Şamil, müritler ve Rus Komutanları Tolstoy'un kaleminden okumak fena değildi...

Öncelikle okunacak kitaplar arasında görmüyorum ama çok kitap okuyup da okuyacak kitap arayanlara tavsiye edebilirim...

Gulu Ze 
11 Eki 2015 · Kitabı okumadı · Beğendi · 10/10 puan

Hac Murad ı bir-neçe defe oxumuşam, - çox maraqladır xüsusən yazarın orada türk sölərin işlətməsi çox xoşuma gelir.. Ancaq hadiselerin bu cür inkişaf etmesi fonunda Hacı Muradın belə sonluqla həlak olmasın heç hezm ede bilmirem.....

Sadık Kocak 
09 Mar 10:17 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Bölümler arası geçişler oldukça yavaştı.
Kitabı, zayıf kalmış bir roman olarak düşünüyorum.
Tolstoy'un Dünya Klasiklerine girdiği romanı bulsam da okusam ..

Gültekin Ceyhun 
08 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bu kitabı liseli yıllarımda okumuştum. Yakın zamanda tekrar okuma isteği geldi kütüphanemde bulamayınca Kobo üzerinden satın alarak ebup formatında okudum. Bakış açımın ne kadar genişeldiğini ikinci kez okuyunca fark ettim. Bazen yıllar sonra aynı satırlara bakmak farklı pencerler açıyor hayatlarımıza...

Sevgi İkinci 
27 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hacı Murat, şimdiye kadar okuduğum Rus romanlarından, kendine seçtiği müslüman baş karakterle ayrılıyordu. Tolstoy'un Hacı Murat'ın destansı hikayesinden etkilenip kendi araştırmaları ile romanlaştırdığı bu hikayede o zamanlar bir müslümanın, müslüman olmayan tarafından ne kadar saygın okunduğunu görmek gerçekten etkileyici. Bunu müslüman bir bilinçle söylemiyorum. Sorguladığım ya da sorgulanmasını dilediğim, nasıl olup da yüzyıl sonra bu okumanın neden ve nasıl değiştiği. Kitaptan bende kalan diğer algı ise Tolstoy'un, ülkenin başından rütbesiz askerine kadar, neredeyse tüm Rus yönetici ve askerlerini kıyasıya eleştirmiş olması. Kitapta bir tane kahraman, iyi bulup özdeşleşeceğiniz Rus yok. Kaçınılmaz aklıma, bugünün Türkiye'sinde böyle bir kitap yazılabilir miydi? sorusu oluştu. Tesadüftür ya, kitabı okumamın arkasından izlediğim bir belgeselde Tolstoy'un adı, düşünceleri ile Rusya'yı etkilemiş yazar olarak geçiyor, İskoçya'da motoru bulup, sanayi devrimi başlatan meraklı ile eş tutuluyordu. Saygıyı fazlasıyla hak eden insan kişi Tolstoy, iyi varmışsın! İyi ki yazmışsın!

serdar şahin 
26 Kas 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Tolstoy'un son kitabı. Çeçenlerle Rusların bir arada nasıl yaşadığı, birbirleri ile kimi zaman nasıl savaştıkları, kimi zaman da barış içinde nasıl yaşadıkları Şamil'e karşı bayrak açan Hacı Murat ekseninde anlatılıyor. Dışarıdan milliyetçi ya da dini duygularla genellikle olayları değerlendiriyoruz. Bu kitapta bu kez içeriden insanların görüşlerini, bakışlarını Tolstoy'un izlenimlerinden görüyoruz. Tarihi bir kaynak olarak da değerlendirilebilir bu kitap. Zaten Tolstoy da bu kitabı yazarken epey kitap incelemiş.

Sonu biraz aceleye getirilmiş gibi olmasa daha iyi olacakmış kitabın. Daha destansı bir anlatışla bitirebilirdi Tolstoy. Onun dışında kurgusu, heyecanı yerinde. Yine zihnimde anlattıklarını canlandırarak büyük zevk aldım kitaptan.

Şeyda 
15 May 18:36 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Cecenistandaki direnisi ve Seyh Samili taniyanlar icin guzel bir kitap ama Cecenleri bilmeyenleri sıkabilir. Zevkle okudugum kitaptir kendileri. İhanetin bedelinin ne olacagini öğretiyor kitap. Okuyunca Tolstoyun kaleminden ciktigini anliyorsunuz zaten. Iyi okumalar.

güzel bi tolstoy eseri yine çocukluğumdaki kitaplardan ((bende tolstoyu hep çocukluğumda okumuşum ya:))savaş durumunu anlattığıı hatırlıorum ...kitabın büyük bölümünde kendini okutturuyor pek sıkıcı sayılmaz ...

Emrah Günal 
23 Nis 13:49 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Tolstoy beni hiç yanıltmadı.Nereden nereye bağlamış dedirten bir Tolstoy Klasiği.Yüksek beklentilerle okursanız belki kendinizce hayal kırıklığı yaşadığınızı düşünebilirsiniz.Okumaya değer bir klasik.Saygılar.

3 /

Kitaptan 40 Alıntı

Oblomov 
18 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Barış
Kötü bir barış, iyi bir kavgadan daha iyidir.

Hacı Murat, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 49 - Can Yayınları)Hacı Murat, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 49 - Can Yayınları)
mehmet temiz 
13 Ağu 19:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

''Ne müthiş bir yaşam direnci !'' diye düşündüm. '' İnsanoğlu her şeyi yenmiş,
milyonlarca otu, bitkiyi,canlıyı yok etmiş ama bu deve dikeni hala direniyor !...''

Hacı Murat, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 7 - Yılmaz Kitabevi - 2016)Hacı Murat, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 7 - Yılmaz Kitabevi - 2016)
Yasemin A. 
27 Mar 03:22 · Kitabı okudu · 7/10 puan

“Bi­lir­si­niz, en kö­tü ba­rış bi­le, en iyi kav­ga­dan da­ha iyi­dir.”

Hacı Murat, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 73 - e kitap)Hacı Murat, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 73 - e kitap)
mehmet temiz 
13 Ağu 19:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İki ay saçımı tıraş etmedim, tırnaklarımı kesmedim. Sonra onların evine gittim. Beni anneleri Patimat'ın yanına götürdüler. Patimat bana süt emzirdi. Böylelikle Hacı Murat'ın kardeşi oldum.

Hacı Murat, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 93 - Yılmaz Kitabevi - 2016)Hacı Murat, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 93 - Yılmaz Kitabevi - 2016)

Gördüklerinin Hacı Murat'ın hoşuna gitmemesine imkan var mıydı?
Hacı Murat, Vorontsov'a da herkese verdiği cevabı verdi: <<bizde bu yok>> bunu, onlarda olan şeyin iyi ya da kötü olduğunu belirtmeden söylüyordu.

Hacı Murat, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 83)Hacı Murat, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 83)
mehmet temiz 
13 Ağu 19:19 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İhtiyarlar derlerdi ki, o zamanlar bütün insanlar bir ermiş gibi yaşarmış. Tütün içmezler, içki kullanmazlar, ibadeti bırakmazlar, birbirlerinin fenalıklarını bağışlarlar ve hatta kan davasından bile vazgeçerlermiş. Yolda para ya da bir eşya buldukları zaman, onu bir direğe bağlarlar veya yol kenarına bırakırlarmış. O zaman Allah'ta halkı bereket içinde yaşatır, muzaffer kılarmış. Şimdiki gibi değilmiş yani.

Hacı Murat, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 90 - Yılmaz Kitabevi - 2016)Hacı Murat, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 90 - Yılmaz Kitabevi - 2016)

Öğrenciyle ilgili mesele şuydu: Bir sınavı iki seferde de veremeyen bir delikanlı sınava üçüncü kez girmiş. Hocası onu yine geçirmeyince, hastalık derecesinde sinirli olan öğrenci, bunu bir haksızlık addedip cinnet getirmiş, kalemini bıçak gibi kullanarak profesörün üstüne atılmış ve bir kaç yerinden onu hafifçe yaralamıştı.

Hacı Murat, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 121)Hacı Murat, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 121)
mehmet temiz 
13 Ağu 19:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Anlatılanlara göre esir aldığı kadına bir şövalyeye yakışır şekilde iyi davranmış ve sonra serbest bırakmış.

Hacı Murat, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 72 - Yılmaz Kitabevi - 2016)Hacı Murat, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 72 - Yılmaz Kitabevi - 2016)
Vildan Eyüpoğlu 
11 Mar 00:30 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ne denli zararcı yaratık şu insanoğlu; yaşamını sürdürmek için başka canlılara aldırdığı bile yok..

Hacı Murat, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 6 - Cem Yayınları 2.Baskı)Hacı Murat, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 6 - Cem Yayınları 2.Baskı)
4 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Arkada Kalanlar: "Posthumous Books"
Arkada Kalanlar: "Posthumous Books" Bugünlerde Umberto Eco’nun yeni bir kitabı yayınlanabilir desem ne dersiniz? 19 Şubat 2016 edebiyat ve kültür dünyası için önemli iki kaybın yaşandığı, Umberto Eco ve Harper Lee’nin gözlerini bu dünyaya kapadığı bir tarihti. Ancak Umberto Eco’nun “Pape Satàn Aleppe: Chronicles of a Liquid Society” adlı kitabının İtalyancası 26 Şubat’ta yayınlandı. Yakında İngilizce ve Türkçe baskısını da görebiliriz. Peki yazarlarının ölümünden sonra yayınlanan diğer kitapları merak ettiniz mi?