7,6/10  (63 Oy) · 
284 okunma  · 
47 beğeni  · 
2.673 gösterim
Çocukluğum, usta yazar Tolstoy’un on yaşından itibaren çocukluk ve ergenlik devresini içtenlikle ve kendine has üslubuyla kaleme aldığı unutulmaz bir eser. Yazıldığı dönemden günümüze en çok okunan Tolstoy kitaplarından biri olan Çocukluğum, devrin toplumsal yapısını, anne baba sevgisini, eğitim sistemini, yaşanan çocukça aşkları, anne ölümüyle girilen çalkantılı ruh halini ve sevgi ile nefret arasındaki gidiş gelişleri ele alıyor. Çocukluğum sadece kendi edebi gücü bakımından değil, aynı zamanda Tostoy’u anlamak için de önemli bir çalışma.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  168
 • ISBN:
  9786053322085
 • Orijinal Adı:
  Detstvo-Otroçestvo-Yunost
 • Çeviri:
  Ayşe Hacıhasanoğlu
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ayşenur 
16 Oca 12:39 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Tolstoy ailesini, arkadaşlarını, öğretmenleriyle olan ilişkilerini bütün samimiyetle anlatmış. Annesinin cenazesine gelenleri incelemesi ve tüm iç dünyasını içtenlikle aktarması ilgimi çekmişti. Okunması gereken çok hoş bir kitap.

Gulu Ze 
11 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

çox maraqlıdır menim üçün; - hemin dövrün uşaqların - zedagan uşaqlarının heyat terzi gündelik yaşamı ile tanış oluruq ..... axşam duaları barede oxuyanda nenelerimizin bize oxutdurduğu dualarla hemen-hemen eynidir.......

Yasemin 
 15 Mar 12:47 · Kitabı okudu · 7 günde · 7/10 puan

Otobiyografik bir kitap olmasına rağmen Tolstoy'un kendine has betinlemeleri ile bazen bir roman okuyormuş hissine kapıldım. Çocukluk ve ergenlik döneminin kaygılarını, sevinçlerini, hüzünlerini ve aşklarını okuyuca aktarmış. Tolstoy'un bu eserini okuyunca; insanoğlunun doğasının dünyanın neresinde olursanız olun, belirli dönemlerde ortak kaygıları güttüğünü görüyoruz.

Tolsoy Baba çocukluğunu anlatmış bu kitabında. Bu kitabı basılı olarak yayınlanan ilk kitabıymış. Kalemi öyle güzel anlatmış ki, çocukluk anılarını, annesine olan sevgisini, özlemini ... okurken çok duygusal anlar yaşadım. Tolstoy ile birlikte ben de çocukluk anılarımı hatırladım sanki , özellikle çocukken oynadığımız oyunlar geldi hatrıma, dünyayı unuttuğumuz oyunlar.... Şimdi yaşlandık, çoluk çocuğa karıştık ve bizim oyunlarımız devam ediyor. Mesela benim oyunum, dünyayı unutmak için oynadığım bir oyun ,kitaplarla örülü kağıt bir evde, dışarda terör, nefret yokmuş gibi yaşayarak, kendimi kandırma oyunu... Ne diyor Tolstoy Baba bu kitabında:
"Oyunlar da olmasa, çocukluğumuzdan geriye ne kalır ki?"

Oguzhan Cinbat 
28 Oca 01:51 · Kitabı okudu · Beğendi · 1/10 puan

Tolstoy'un otobiyografisidir.Tolstoy'un bütün kitaplarını okusam hayatını okumak hoşuma giderdi ama daha kitaplarını hıç okumadığım bir adamın otobiyografisini okumak canımı sıktı.

İbrahim çalikoglu 
09 Oca 06:03 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Tolstoyun çocukluğunun nasıl geçtiğini anlattığı kitabıdır.böylesi büyük bir yazarın cocuklugunu öğrenmek gerektiği kanısındayım tavsiye edilir

Kitaptan 44 Alıntı

Yunus Emre Dilsizmen 
 01 Mar 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Tolstoy
Sadece derin sevgisi olanlar, derin acıları hissedebilirler.

Çocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 144 - Kitap zamanı)Çocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 144 - Kitap zamanı)
Akif Gündoğdu 
21 Nis 13:50 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Güzellik denen şeyin gülümsemede saklı olduğuna inanıyorum. Eğer gülümseme bir yüzü güzelleştiriyorsa ,o yüz gerçekten güzeldir. Gülümsemesi görünüşüne bir şey katmıyorsa, o yüz herhangi bir yüzdür...

Çocukluk, Lev Nikolayeviç TolstoyÇocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy
Yunus Emre Dilsizmen 
 07 Mar 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Tolstoy
- "Size göre ego nedir?" diye sordu.

- "Ego..." dedim, "Herkesten daha iyi ve zeki olduğumuza inanmaktır."

Çocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 250 - Kitap zamanı)Çocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 250 - Kitap zamanı)
Akif Gündoğdu 
21 Nis 14:41 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Beni fark etmediği zamanlarda kapıda durup düşünürdüm: ‘Zavallı ihtiyar! Biz oynayıp eğleniyoruz fakat o burada yapayalnız.

Çocukluk, Lev Nikolayeviç TolstoyÇocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy
Akif Gündoğdu 
21 Nis 14:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Evet artık bana ihtiyaçları kalmadı ve beni kovuyorlar. Nerede minnettarlıkları? Nerede verdikleri vaatler?'' Bu işin arkasında kimin olduğunun farkındayım, neden artık bana ihtiyaçları kalmadığını da biliyorum; ben bazı kişiler gibi yaltaklanmıyorum çünkü. dedi ve gururla: “Ben her zaman ve herkese doğruyu söylerim” diye ekledi. “Allah her şeyi görür! Benim yokluğum onları zenginleştirmez ve ben, Allah büyüktür der, yoluma bakarım.

Çocukluk, Lev Nikolayeviç TolstoyÇocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy
Selman Ç. 
20 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayattaki en önemli şeyi başardı: Pişmanlık ya da korku duymadan öldü.

Çocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 130 - Antik Kitap)Çocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 130 - Antik Kitap)
Yasemin 
13 Mar 19:23 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Tuhaf değil mi? Çocukken büyüklere benzemeye çalıştığım halde, çocukluktan çıkınca, çoğu kez ona dönmeyi istiyordum.

Çocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 33 - e kitap)Çocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 33 - e kitap)
Muzaffer Akar 
08 Oca 12:24 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Çocukluk anılarını nasıl sevmez, nasıl üstüne titremez insan? Bu anılar ruhumu canlandırır, yüceltir ve benim için en güzel zevklerin kaynağıdır.

Çocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 69)Çocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 69)

Kalbimi mutlulukla dolduran bu sevginin sonsuza dek sürmesinden başka bir şey beklemiyordum.Bu bana yetiyordu.

Çocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 106)Çocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 106)
5 /