8,0/10  (111 Oy) · 
434 okunma  · 
90 beğeni  · 
4.254 gösterim
Çocukluğum, usta yazar Tolstoy’un on yaşından itibaren çocukluk ve ergenlik devresini içtenlikle ve kendine has üslubuyla kaleme aldığı unutulmaz bir eser. Yazıldığı dönemden günümüze en çok okunan Tolstoy kitaplarından biri olan Çocukluğum, devrin toplumsal yapısını, anne baba sevgisini, eğitim sistemini, yaşanan çocukça aşkları, anne ölümüyle girilen çalkantılı ruh halini ve sevgi ile nefret arasındaki gidiş gelişleri ele alıyor. Çocukluğum sadece kendi edebi gücü bakımından değil, aynı zamanda Tostoy’u anlamak için de önemli bir çalışma.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  168
 • ISBN:
  9786053322085
 • Orijinal Adı:
  Detstvo-Otroçestvo-Yunost
 • Çeviri:
  Ayşe Hacıhasanoğlu
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Necip Gerboğa 
 16 Mar 02:22 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

inci Hanımın sitede başlatmış olduğu geniş katılımlı Tolstoy etkinliği, benim adıma da artık ustayla gerçek anlamda tanışmak için bir vesile oldu. İncelemeye başlarken kendisine emekleri ve desteği için çok teşekkür ederim.

Çocukluk adlı bu eserimiz, İlkgençlik ve Gençlik 'le beraber bir üçlemenin ilk kitabı aslında... Bazı yayınevleri bu üç kitabı tek bir ciltte birleştirmişler. bence de böylesi çok daha mantıklı... Benim gibi Tolstoy'u kendi elleriyle büyütmek ve dev eserlere bu şekilde hazırlanmak isteyenler için güzel bir başlangıç serisi...

Çocukluk, Tolstoy'un da ilk eseri olarak geçiyor aynı zamanda... Konu ne zaman Tolstoy olsa, Dostoyevski'nin de ruhu bir şekilde gelir girer ortama... Adet yerini bulsun diye mini bir karşılaştırma da ben yapayım;

Bu seriden de anladığımız gibi Tolstoy edebiyat dünyasına biraz daha kıyıdan, denizin sığ sularından girmiş. Yavaş yavaş açılmış ve neredeyse görünmeyecek kadar derinlere gitmiş zamanla... Dostoyevski ise ilk kitabı olan İnsancıklar ile direkt denizin en lacivert yerinden dalmış suya. Onun hiç kıyıyla işi olmamış, hep derinlerde yüzmüş:) Netice de ikisi de yüz yıllar boyunca okunacak harika eserler yazmışlar... O yüzden ikisini sürekli karşılaştırmak yerine ikisinden de olabildiğince faydalanmak benim bakış açıma göre en mantıklısı...

Kitap yarı otobiyografik olduğu için kişilerin ve olayların hangisinin gerçek, hangisinin kurgu olduğu konusunda yüzde yüz bir bilgiye sahip değiliz. Ancak bir şekilde orada anlatılan hikayenin Tolstoy'un çocukluk yıllarıyla öyle ya da böyle ilişkili olduğunu biliyoruz. Peki bundan nasıl bir çıkarım yapabiliriz diye düşünürsek belki şunları sıralayabiliriz;

* Tolstoy çocukluğundan itibaren çok iyi bir gözlemci olmuş. Hane halkını ayrı ayrı gözlemlemiş, her biriyle ilgili kafasında geniş bir dünya kurmuş.

* Çok duygusal bir çocuk. Yani şaşırtacak derecede duygusal ve hassas... Olumsuz en ufak bir olay göz yaşı olarak dışarıya akıyor şelale gibi:) Bir o kadar da utangaç...

* Sınıf farkına daha çocukluk yıllarından itibaren anlam verememiş. Yaşadığı evde, o dönemin şartları içinde efendiler ve hizmetçiler/köleler var. Tolstoy, efendiler tarafında. Ancak hizmetçilerin pek çoğuyla duygusal ve sevgiye dayalı bir bağ kurmuş. Buna karşın, ufak tefek çatışmalarda bir anda kendisinin konumunu göstermek zorunda hissediyor karşı tarafa. Ancak genel olarak neden böyle olması gerektiğine de tam bir anlam veremiyor. Gözünü açtığından itibaren beraber yaşadığı insanların bir günde asıl efendi (baba) tarafından işten çıkarıtılabiliyor olması bu sınıf farkına olan bakış açısını tetikliyor. Buna benzer başka detaylar da var.

* Kendini hem fiziksel olarak hem de karakter olarak oldukça yetersiz görüyor. O yüzden hayatındaki insanları fazlasıyla yüceltirken kendini aşağılara çekip duruyor. Mesela erkek kardeşi onun gözünde daha yakışıklı, her şeyi başarabilen örnek bir çocuk. (Büyükanneye hediye verme sahnesi bu duyguyu çok iyi yansıtıyor.)

* Kendine olan güvensizliği ve başkalarını yüceltme huyu arkadaşı Seryoja hayatına girdikten sonra zirveye varıyor. Onun yerini başka biri alana kadar neredeyse bütün hayatı Seryoja'nın etkisi altında geçiyor.

* Az önce de bahsettiğim gibi hanenin alt tabakadan olan insanlarıyla çok daha yakın ilişkiler kuruyor. Bunun nedeni belki de annesini çok erken yaşta kaybetmiş olmasıdır. Natalya Savişna adlı evin erzak sorumlusu kadınla kurduğu derin bağ, bu durumla ilişkilendirilebilir.

* Yeri gelmişken, kitaptaki anne tamamen kurgu olduğu için onunla olan ilişkisine fazla girmiyorum. Ancak kitapta en etkilendiğim bölüm bir cenaze sahnesi ardından yapmış olduğu iç tahlilin dile getirildiği bölüm oldu... Burada en yakınlarını kaybeden insanların dahi cenaze ortamında, bazı durumlarda nasıl hem kendilerini hem de başkalarını kandırabildikleri konusunda gerçekten çok farklı ve ilgi çekici bir tahlil var.

Tolstoy'un 'çocukluğundan' bana kalanları kısaca böyle özetleyebilirim. Açıkçası, 'Dede' bana güzel bir yolculuk vadediyor ve uzun bir Tolstoy yolculuğu için kendimi hazır hissediyorum. Bu çocuğun büyümesini seyretmek ve ileride yapacaklarını yaşayarak, okuyarak görmek istiyorum.

İlerleyen yaşlarda görüşmek üzere...

herkese keyifli okumalar dilerim...

Kübra E. 
25 Şub 21:02 · Kitabı okudu · 2 günde

Tolstoy’un yarı otobiyografik üçlemesinin ilk kitabıdır “Çocukluk”.
Benim için ise, Tolstoy’un, okura yaşamının ve kalbinin gizli kalmış yanlarını açtığı ilk kitap. Vefakâr ve sevgi dolu bir annenin, kumarbaz ve keyfine düşkün bir babanın oğlu olan Tolstoy, yaşamında iz bırakan diğer insanlara da eserinde yer vermiş.
Bu kitap sayesinde, onun ilk aşkının, çocuksu kıskançlığının, bir türlü peşini bırakmayan utangaçlığının, küçük bir çocukken bile yaşından beklenemeyecek derecede kendisini sürekli vicdan muhâkemesine tabi tutuşunun, sevdiği bir yakınını kaybetmekten duyduğu acısının bir tanığı oldum.

Çocukluğun o yapmacıksızlığına, saflığına, neşesine duyduğu özlemi ben de kitap boyunca duydum ve çocukluğumu özledim.
Her ne kadar Tolstoy, çocukluk anılarını anlatırken bile örnek bir Hristiyan’ın sergilemesi gereken davranışları okuyucuya fark ettirmeden hatırlatsa da, kitabı çok samimi buldum.
Onu daha iyi tanımak adına üçlemenin diğer kitaplarıyla okuma serüvenime devam edeceğim.

Kitabı okurken ara ara açıp dinlediğim, ne zaman dinlesem beni alıp çocukluğuma götüren şarkıyı incelememe eklemek istiyorum:
https://m.youtube.com/watch?v=pOTezKP5DIY

Herkese iyi okumalar dilerim. :)
İçindeki çocuğu hiç büyütmeyenlere selâm ve sevgiler...

Çocukluk benzeri kitaplar

Öz, 
 27 Şub 00:14 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Çocukluk, Tolstoy'un çocukluğuna dair birçok noktayı yakalayabileceğimiz "şeker portakalı" tadında bir kitap.
Karakterler derin ruh tahlillerine tabi tutulmamasına rağmen kalbimizde hemencecik yer ediniyorlar. Karl İvanoviç(öğretmeni), Natalya Nikolayevna (annesi), Natalya Savişna ise kitapta beni en çok etkileyen karakterler. Sırf Natalya Savişna'nın sadıklığı ve Natalya Nikolayevna'nın efsane güzel kalbi için bile okunabilir.

Tolstoy'un derin anne sevgisi ise şu dizelerde açıklamaya ihtiyaç duyulmadan anlaşılıyor:

Zaten güzel olan annemin yüzü, gülümseyince, bir kat daha güzelleşir, çevreye sanki neşe saçardı. Eğer, yaşamımın en acı dakikalarında bir an için olsun, bu gülümsemesini görmek fırsatını bulsaydım, keder nedir bilmezdim. Yüz güzelliği denen şey, bence tatlı bir gülümsemede toplanır, eğer gülümseme bir yüzü güzelleştiriyorsa, o yüz güzeldir, eğer değiştiriyorsa, bu yüz şöyle böyle bir yüzdür, bozuyorsa çirkindir.

Acaba Tolstoy'un bu kadar etkileyici şekilde anlatmasının altında, karakterleri okuyucuya benimsetip kendi yaşamından kesitlerin olduğu bölümleri kaçırmamızı sağlamak olabilir mı?Saçmalıyorum büyük ihtimalle ama olur mu olur.

Din konusunda neden bu kadar takıntılı olduğu benim için halen merak konusu. Çocukluğunu anlattığı kitapta dahi,
Hristiyanlığın bağnazlık yönüne kaşla göz arasında Grişa karakteri üzerinden değinmiş.
Buradan çıkaracağımız sonuç, çocukluğunda bu tür bağnazlıklardan etkilenmesinden dolayı doğruyu aramaya çalışması olarak görülebilir mi?

Ben etkileyici buldum. Öneririm. İlkgençlik ile devam ediyorum, tüm 1k okurlarına keyifli okumalar dilerim :))

salih 
 27 Ara 2017 · Kitabı okudu · 2 günde

Tolstoy'un yarı otobiyografik denebilecek üçlemesinin ilk kitabı. Aslında kitap otobiyografiden ziyade roman. Yarı otobiyografik diyoruz çünkü, Tolstoy yaşamını doğrudan anlatmamış değişiklikler yapmış. Ne gibi? Mesela başkarakter Nikolenka Tolstoy'un kendisi, fakat Nikolenka'nın babası, kendi babası değil, babasının komşusu ve arkadaşı, annesi ise kitapta çokça yer almasına rağmen gerçekte Tolstoy 3 yaşındayken ölmüş yani annesini hatırlamıyor. Nedense gerçek yaşama kurguyu katmış.
Tolstoy bu kitabı 23 yaşındayken yazmış yayınlanan ilk eseri bu, ona rağmen ruh çözümlemeleri, karakterler ve kurgu çok iyi.
Kitabı 1999 Cumhuriyet Gazetesi Yayınlarının bastığı kitaptan okudum bu yayının artık baskısı yok ben de zaten askeri kütüphaneden aldım. Çevirmen de Rana Çakıröz.
Tolstoy'u daha iyi tanıma adına kitabın devam kitapları olan İlkgençlik ve Gençlik kitaplarını da okumayı düşünüyorum inşallah.

Tolstoy edebiyat hayatına kendi çocukluğunu anlatarak giriş yapmış. Roman havasında yazmaya çalışmış ama bana pek sürükleyici gelmemişti. Yine de yazarı tanıma adına bu otobiyografisini okumak gerektiğini düşünüyorum.

Ayşenur 
16 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Tolstoy ailesini, arkadaşlarını, öğretmenleriyle olan ilişkilerini bütün samimiyetle anlatmış. Annesinin cenazesine gelenleri incelemesi ve tüm iç dünyasını içtenlikle aktarması ilgimi çekmişti. Okunması gereken çok hoş bir kitap.

Gulu Ze 
11 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

çox maraqlıdır menim üçün; - hemin dövrün uşaqların - zedagan uşaqlarının heyat terzi gündelik yaşamı ile tanış oluruq ..... axşam duaları barede oxuyanda nenelerimizin bize oxutdurduğu dualarla hemen-hemen eynidir.......

Tolsoy Baba çocukluğunu anlatmış bu kitabında. Bu kitabı basılı olarak yayınlanan ilk kitabıymış. Kalemi öyle güzel anlatmış ki, çocukluk anılarını, annesine olan sevgisini, özlemini ... okurken çok duygusal anlar yaşadım. Tolstoy ile birlikte ben de çocukluk anılarımı hatırladım sanki , özellikle çocukken oynadığımız oyunlar geldi hatrıma, dünyayı unuttuğumuz oyunlar.... Şimdi yaşlandık, çoluk çocuğa karıştık ve bizim oyunlarımız devam ediyor. Mesela benim oyunum, dünyayı unutmak için oynadığım bir oyun ,kitaplarla örülü kağıt bir evde, dışarda terör, nefret yokmuş gibi yaşayarak, kendimi kandırma oyunu... Ne diyor Tolstoy Baba bu kitabında:
"Oyunlar da olmasa, çocukluğumuzdan geriye ne kalır ki?"

Yasemin A. 
 15 Mar 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · 7/10 puan

Otobiyografik bir kitap olmasına rağmen Tolstoy'un kendine has betinlemeleri ile bazen bir roman okuyormuş hissine kapıldım. Çocukluk ve ergenlik döneminin kaygılarını, sevinçlerini, hüzünlerini ve aşklarını okuyuca aktarmış. Tolstoy'un bu eserini okuyunca; insanoğlunun doğasının dünyanın neresinde olursanız olun, belirli dönemlerde ortak kaygıları güttüğünü görüyoruz.

Esma Tezgi 
19 Kas 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Tolstoy'un otobiyografik romanı olan Çocukluk, Tolstoy'un çocukluğunda neler yaşadığını kendi ağzından okuma imkanı sunuyor.

"Sevdiğin bir varlığın hatlarını hayalinde canlandırmaya çalıştığında geçmişten o kadar çok anı belirir ki, bu anıları, göz yaşları arasındaymış gibi bulanık görürsün."

İnsan zamanla hem değişen hem de aynı kalan bir varlık, zaman içindeki değişimi ve aynılığı okuyabilmek, buna tanık olma fırsatı ise kitapların (özellikle klasiklerin) en sevdiğim yönlerinden biri. Çocukluk'u okurken de sık sık bunu hissettim, başka bir zamana ve kültüre ait bir çocuğun, ileride büyük yazar olacak bir çocuğun hayatını okumasak ise ayrıca hoşuma gitti. Kitabın dili her ne kadar sade olsa da anlatımı güçlü ve çarpıcı, Tolstoy hiç çekinmeden hepimizin varlığını bildiği ama bahsetmediği davranışlara-duygulara kitabında yer vermiş.

Her nerede olsak da hangi zamanda varlığımızı sürdürsek de, acı aynı acı, çocukluk aynı çocukluk. Hepimiz bir bakıma aynı yollardan geçiyoruz, hepimiz aynı hamurdan insanlarız ve çektiğimiz acılar ortak. Tolstoy'un annesinden ayrı geçirmek zorunda kaldığı yıllar, annesinin ölümü ve diğer olaylara karşı olan tepkilerini okumak, okuru ona yaklaştırıyor ve ister istemez insan duygulanıyor.

Tolstoy'un çocukluk yaşamı ile çocukça hareketlerinin harmanlandığı bu kısa kitapta kendinizden mutlaka bir şeyler bulacaksınız.

2 /

Kitaptan 103 Alıntı

Yunus Emre Dilsizmen 
 01 Mar 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Tolstoy
Sadece derin sevgisi olanlar, derin acıları hissedebilirler.

Çocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 144 - Kitap zamanı)Çocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 144 - Kitap zamanı)
Yunus Emre Dilsizmen 
 07 Mar 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Tolstoy
- "Size göre ego nedir?" diye sordu.

- "Ego..." dedim, "Herkesten daha iyi ve zeki olduğumuza inanmaktır."

Çocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 250 - Kitap zamanı)Çocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 250 - Kitap zamanı)
Necip Gerboğa 
26 Şub 23:13 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Aa bu şey değil mi? Instagram timeline’ı?
“Yaşamın herkesçe bilinen, küçük sıkıntılarla ve üzüntülerle dolu karanlık yanını başkalarından saklamayı ve kendinden uzaklaştırmayı o kadar iyi bilirdi ki, onu kıskanmamak olanaksızdı.”

Çocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 46 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 3.Basım, Ç: Ayşe Hacıhasanoğlu)Çocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 46 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 3.Basım, Ç: Ayşe Hacıhasanoğlu)
Selman Ç. 
20 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayattaki en önemli şeyi başardı: Pişmanlık ya da korku duymadan öldü.

Çocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 130 - Antik Kitap)Çocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 130 - Antik Kitap)
Yasemin A. 
13 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Tuhaf değil mi? Çocukken büyüklere benzemeye çalıştığım halde, çocukluktan çıkınca, çoğu kez ona dönmeyi istiyordum.

Çocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 33 - e kitap)Çocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 33 - e kitap)

-Günahların en büyüğü!... Yazdınız mı?
.
.
-Nankörlüktür! Bu, en büyük talihsizliktir.

Çocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 26)Çocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 26)
Mehmet Sevgili 
10 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Gülümsemek..
" Güzellik denen şeyin gülümsemede saklı olduğuna inanıyorum. Eğer gülümseme bir yüzü güzelleştiriyorsa, o yüz gerçekten güzeldir. Gülümsemesi görünüşüne bir şey katmıyorsa, o yüz herhangi bir yüzdür. Eğer gülümserken çirkinleşiyorsa, işte o yüz de kesinlikle çirkin bir yüzdür. "

Çocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 15 - Kumsaati Yayınları)Çocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 15 - Kumsaati Yayınları)
Dervişmisali 
07 Oca 13:35 · 10/10 puan

İnsanlara ne kadar iyilik yapsanız, ne kadar fedakar olsanız da anlaşılan minnettarlık beklememelisiniz.

Çocukluk, Lev Nikolayeviç TolstoyÇocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy
salih 
27 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Uydurduğunuz dert için ağlıyor, acı çekiyorsunuz.

Çocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 101 - Cumhuriyet Yayınları 1. Baskı 1999)Çocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 101 - Cumhuriyet Yayınları 1. Baskı 1999)