7,7/10  (72 Oy) · 
321 okunma  · 
54 beğeni  · 
2.781 gösterim
Çocukluğum, usta yazar Tolstoy’un on yaşından itibaren çocukluk ve ergenlik devresini içtenlikle ve kendine has üslubuyla kaleme aldığı unutulmaz bir eser. Yazıldığı dönemden günümüze en çok okunan Tolstoy kitaplarından biri olan Çocukluğum, devrin toplumsal yapısını, anne baba sevgisini, eğitim sistemini, yaşanan çocukça aşkları, anne ölümüyle girilen çalkantılı ruh halini ve sevgi ile nefret arasındaki gidiş gelişleri ele alıyor. Çocukluğum sadece kendi edebi gücü bakımından değil, aynı zamanda Tostoy’u anlamak için de önemli bir çalışma.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  168
 • ISBN:
  9786053322085
 • Orijinal Adı:
  Detstvo-Otroçestvo-Yunost
 • Çeviri:
  Ayşe Hacıhasanoğlu
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ayşenur 
16 Oca 12:39 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Tolstoy ailesini, arkadaşlarını, öğretmenleriyle olan ilişkilerini bütün samimiyetle anlatmış. Annesinin cenazesine gelenleri incelemesi ve tüm iç dünyasını içtenlikle aktarması ilgimi çekmişti. Okunması gereken çok hoş bir kitap.

Gulu Ze 
11 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

çox maraqlıdır menim üçün; - hemin dövrün uşaqların - zedagan uşaqlarının heyat terzi gündelik yaşamı ile tanış oluruq ..... axşam duaları barede oxuyanda nenelerimizin bize oxutdurduğu dualarla hemen-hemen eynidir.......

Yasemin A. 
 15 Mar 12:47 · Kitabı okudu · 7 günde · 7/10 puan

Otobiyografik bir kitap olmasına rağmen Tolstoy'un kendine has betinlemeleri ile bazen bir roman okuyormuş hissine kapıldım. Çocukluk ve ergenlik döneminin kaygılarını, sevinçlerini, hüzünlerini ve aşklarını okuyuca aktarmış. Tolstoy'un bu eserini okuyunca; insanoğlunun doğasının dünyanın neresinde olursanız olun, belirli dönemlerde ortak kaygıları güttüğünü görüyoruz.

Tolsoy Baba çocukluğunu anlatmış bu kitabında. Bu kitabı basılı olarak yayınlanan ilk kitabıymış. Kalemi öyle güzel anlatmış ki, çocukluk anılarını, annesine olan sevgisini, özlemini ... okurken çok duygusal anlar yaşadım. Tolstoy ile birlikte ben de çocukluk anılarımı hatırladım sanki , özellikle çocukken oynadığımız oyunlar geldi hatrıma, dünyayı unuttuğumuz oyunlar.... Şimdi yaşlandık, çoluk çocuğa karıştık ve bizim oyunlarımız devam ediyor. Mesela benim oyunum, dünyayı unutmak için oynadığım bir oyun ,kitaplarla örülü kağıt bir evde, dışarda terör, nefret yokmuş gibi yaşayarak, kendimi kandırma oyunu... Ne diyor Tolstoy Baba bu kitabında:
"Oyunlar da olmasa, çocukluğumuzdan geriye ne kalır ki?"

Cihat Baybars 
 30 Nis 15:51 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ah, Tolstoy! Seni okudukça kendi çocukluğumla yüzleştiğim anlar oldu. Yaşadıklarım belki senin ki kadar acılı değildir ama her acı insanda kapanmayan bir yara bırakabiliyor. İşte bu yaralardan birisi de seni yani o küçük Nikolenka'yı Tolstoy yapmış. İşte bu Tolstoy'u daha iyi anlamak isteyen okurlara diyorum ki; onun çocukluğunu kendi ağzından dinleyin.

Muhammet Akceylan 
08 Ağu 19:37 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Bazı yazarlar vardır ve okurlarının üzerindeki etkisi gerçekten göz ardı edilemez. Tolstoy da benim için öyle yazarlardan biri. Diriliş, Anna Karenina ve birçok eserini büyük bir zevkle okudum ve çevreme okutturmaya devam ediyorum. İşte böyle üzerimde etkisi olan bir yazarın yazarlık öncesindeki hayatını hem de kendisinden okumak kadar beni o kadar mutlu etti ki... Eserde ise yalın bir anlatım olmasına rağmen duygular çok iyi aktarılış. Tolstoy'un başından geçen bazı olaylara acıyıp hüzünlenmemek elde değil.

Oguzhan Cinbat 
28 Oca 01:51 · Kitabı okudu · Beğendi · 1/10 puan

Tolstoy'un otobiyografisidir.Tolstoy'un bütün kitaplarını okusam hayatını okumak hoşuma giderdi ama daha kitaplarını hıç okumadığım bir adamın otobiyografisini okumak canımı sıktı.

İbrahim çalikoglu 
09 Oca 06:03 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Tolstoyun çocukluğunun nasıl geçtiğini anlattığı kitabıdır.böylesi büyük bir yazarın cocuklugunu öğrenmek gerektiği kanısındayım tavsiye edilir

Kitaptan 85 Alıntı

Yunus Emre Dilsizmen 
 01 Mar 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Tolstoy
Sadece derin sevgisi olanlar, derin acıları hissedebilirler.

Çocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 144 - Kitap zamanı)Çocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 144 - Kitap zamanı)
Yunus Emre Dilsizmen 
 07 Mar 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Tolstoy
- "Size göre ego nedir?" diye sordu.

- "Ego..." dedim, "Herkesten daha iyi ve zeki olduğumuza inanmaktır."

Çocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 250 - Kitap zamanı)Çocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 250 - Kitap zamanı)
Selman Ç. 
20 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayattaki en önemli şeyi başardı: Pişmanlık ya da korku duymadan öldü.

Çocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 130 - Antik Kitap)Çocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 130 - Antik Kitap)

Çocuk ağzımdan sevgili annem için ilk kez cıvıl cıvıl dökülen duaları yinelerken anneme duyduğum sevgiyle Tanrı sevgisi garip bir biçimde tek bir duyguda birleşmiştir.

Çocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 71)Çocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 71)
Yasemin A. 
13 Mar 19:23 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Tuhaf değil mi? Çocukken büyüklere benzemeye çalıştığım halde, çocukluktan çıkınca, çoğu kez ona dönmeyi istiyordum.

Çocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 33 - e kitap)Çocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 33 - e kitap)
Muzaffer Akar 
08 Oca 12:24 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Çocukluk anılarını nasıl sevmez, nasıl üstüne titremez insan? Bu anılar ruhumu canlandırır, yüceltir ve benim için en güzel zevklerin kaynağıdır.

Çocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 69)Çocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 69)

Kalbimi mutlulukla dolduran bu sevginin sonsuza dek sürmesinden başka bir şey beklemiyordum.Bu bana yetiyordu.

Çocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 106)Çocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 106)

Üstelik aynı anda birini sevmekten vazgeçmek ve bir başkasına aşık olmak, eskisinden iki kat güçlü sevmek demektir.

Çocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 121)Çocukluk, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 121)