7,8/10  (30 Oy) · 
146 okunma  · 
33 beğeni  · 
1.604 gösterim
Tolstoy'un kendi yaşam öyküsünü anlattığı Çocukluğum ve Gençliğim isimli eserlerin ikincisi. Eser, Tolstoy'un yaşadığı devrin toplumsal yapısını, üniversiteye girişiyle beraber hayatında meydana gelen değişiklikleri, genişleyen arkadaş çevresini, soyluların yaşamını ve geride kalan pişmanlıkları ele alır. Çocukluğum ve Gençliğim, Tolstoy'u birçok kişi için vazgeçilmez kılan eserlerdir.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2015
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9786053325390
 • Çeviri:
  Ayşe Hacıhasanoğlu
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:

Tolstoy’un yarı otobiyografik üçlemesinin son kitabı olan “Gençlik” an itibarıyla bitti.
Üçlemenin diğer iki kitabına nazaran bu kitapta Tolstoy’un kalemini daha güçlü hissettim.

Gençliğin o hercailiği, duygu ve hislerdeki iniş çıkışlar kitaba ustaca yansıtılmış.
Kitabı okurken, benim de kitaptaki gencin geçirdiği dönüşüme benzer bir dönüşümü geçirdiğim aklıma geldi.
Gençliğe adım atarken insan bocalıyor. Bir yandan yeni bir şeyler öğrenmenin heyecanını duyuyor diğer yandan da her şeyi en iyi kendi bilirmiş gibi hissediyor.
Oysaki yaşamın bilinmeyenlerle dolu bir denklem olduğunu yaşı ilerledikçe, toyluğu azaldıkça fark ediyor.

Kitabımızın kahramanı da, kitap yarı otobiyografik olduğu için bir nevi Tolstoy’dur aynı zamanda, gençliğe adım atmış soylu bir genç. Kendisi dışındaki diğer her şeye küçümseyici ve yargılayıcı gözlerle bakarken yaşı ilerledikçe, deneyimleri arttıkça fikirleri de değişmeye başlıyor.
Yaşamı tanımadığını anladığında gardı da düşüyor.
İlk aşkı, ilk dostluğu, ilk büyük başarıyı, ilk alt üst eden başarısızlığı deneyimliyor ve büyüyor. Okur da onunla birlikte bir gencin inişli çıkışlı yaşamına ortak oluyor.

Tolstoy’un usta kalemi, insanın zaaflarına ilişkin tespitleri ile üçlemenin benim için edebi yanı en kuvvetli kitabı oldu “Gençlik”.
Kendi açımdan bu eseri, büyük eserlere geçiş eseri olarak konumlandırdım ve beğendim.
Tolstoy’un kalemine alışmak için üçleme güzel bir başlangıç olacaktır.
Herkese iyi okumalar dilerim.

salih 
16 Oca 18:58 · Kitabı okudu · 6 günde

Tolstoy'un yarı otobiyografik roman üçlemesinin son kitabı. Yarı otobiyografik diyorum çünkü serinin ilk iki kitabında (Çocukluk İlkgençlik ) belirttiğim gibi kitapta kurgu da var. Tolstoy yaşamını tamamen gerçek yazmamış.
Kitabın başlarında Tolstoy gençliğe dair görüşlerini, beklentilerini anlatıyor bu kısım hoşuma gitti. Ama kitap bölüm bölü her bölümde gençliğinden kesitler var bazen bunlar bağlantılı ama bazıları alakasız bütünlük bozulduğu için can sıkıcı ortaları, fakat kitap sonlara doğru kendini toparlıyor yine bütünlük falan sağlanıyor.
Tolstoy olayları anlatırken fikirlerini ve duygularını çok güzel aktarıyor. Tolstoy'u tanımak isteyenlere bu 3 kitabı sıralı okumalarını öneririm.

Gençlik benzeri kitaplar

Macit 
07 Nis 15:58 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 9/10 puan

Tolstoy’un yarı otobiyografik üçlemesinin, dünya görüşünün ve karakterinin oturmaya başladığı dönemi anlattığı son kitabı ‘Gençlik’. Doğuştan gelen soyluluğunun gerektirdiği, burjuvazinin katı ve içtenlikten uzak kurallarıyla etrafına örülmüş, görülmez, içi boş, üzerine oturmadığını hissettiği karakteriyle, yüreği arasındaki savaşı içtenlikle, günah çıkarırcasına anlatıyor büyük yazar.

huzurkarane 
12 Kas 2017 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kolayca okunabilen ve Tolstoy hakkında bilgi sahibi olduğunuz için dolu dolu bir klasik diyebilirim... İnişler çıkışlar, olumlu olumsuz her şeyin çok güzel ve açık bir dille aktarılması insanın yalnız olmadığını hatırlatıyor...

Hicret Kırtay 
19 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 54 günde · 6/10 puan

Hiç beğenmesem de ite kaka bitirdim. Çocuğun karakterini sevmedim, babasını sevmedim velhasıl beni çeken hiçbir karakter yoktu. Çocuk her daim aşık olduğunu sanıyor sonra olmadığını anlayıp kendini aşık olmaya zorluyordu ve beni sinir ediyordu.

Didem Horzum 
22 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Tolstoy'un 'Çocukluğum' adlı kitabının devamı.Ben beğendim - çok olmasada - 2 kere yarıda bıraktım.Neden bilmiyorum.Ama bu kitaptan önce Çocukluğum'u okumanızı öneririm.

Kitaptan 55 Alıntı

Necip Gerboğa 
22 Nis 15:39 · Kitabı okudu · 7/10 puan

“Neden ruhumda her şey bu kadar güzel, bu kadar açıkken düşündüğüm bazı şeyleri hayata geçirmek istediğimde bu kadar çirkin oluyordu?”

Gençlik, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 17 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 3.Basım, Ç: Ayşe Hacıhasanoğlu)Gençlik, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 17 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 3.Basım, Ç: Ayşe Hacıhasanoğlu)
salih 
16 Oca 15:49 · Kitabı okudu · İnceledi

Çapkın Tolstoy :)
Bu kış gönül işleri beni oldukça fazla meşgul etti. Üç kez aşık oldum.

Gençlik, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 185 - İş Bankası Kültür Yayınları 3. Baskı 2017)Gençlik, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 185 - İş Bankası Kültür Yayınları 3. Baskı 2017)
salih 
11 Oca 17:49 · Kitabı okudu · İnceledi

İşte ben de âşık oldum.

Gençlik, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 84 - İş Bankası Kültür Yayınları 3. Baskı 2017)Gençlik, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 84 - İş Bankası Kültür Yayınları 3. Baskı 2017)
salih 
16 Oca 15:53 · Kitabı okudu · İnceledi

Dünyada en korktuğum şey, âşık olduğum kadının aşkımı, hatta benim varlığımı öğrenmesiydi.
Bir kadının ona beslediğim duyguları öğrenmesi halinde bu, onun için beni asla bağışlamayacağı bir hakaret olacakmış gibi geliyordu.

Gençlik, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 186 - İş Bankası Kültür Yayınları 3. Baskı 2017)Gençlik, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 186 - İş Bankası Kültür Yayınları 3. Baskı 2017)
salih 
16 Oca 16:03 · Kitabı okudu · İnceledi

İyi giyinme isteği bana son derece utanılacak ve saklanması gereken bir şey gibi geliyordu.

Gençlik, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 189 - İş Bankası Kültür Yayınları 3. Baskı 2017)Gençlik, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 189 - İş Bankası Kültür Yayınları 3. Baskı 2017)
Kübra 
19 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yalnızdım;gizemli ihtişamı içinde,soluk mavi gökyüzünde yüksek,belirsiz bir noktada asılı duran ayın parlak küresini kendine doğru çeken tabiat ve değersiz dünyevi tutkularla şimdiden kirletilmiş ama güçlü bir hayal ve sevme gücü bahşedilmiş önemsiz bir solucan olan ben,aynı şeydik.

Gençlik, Lev Nikolayeviç TolstoyGençlik, Lev Nikolayeviç Tolstoy
Oblomov 
15 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tıpkı kuruntulu bir insanın tıp kitabı okurken olası bütün hastalıkların belirtilerini kendisinde görmesi gibi, bende romanlarda anlatılan tüm tutkuları ve bütün karakterlerle, romanın her kahramanıyla, kötü adamlarıyla bir benzerlik görüyordum kendimde.

Gençlik, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 148 - İş Bankası Kültür Yayınları)Gençlik, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 148 - İş Bankası Kültür Yayınları)
Zamin Abdullayev 
11 Şub 20:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

" ... onun sevgisinin bir dəqiqəsi üçün mən bütün həyatımı qurban verərdim. "

Gençlik, Lev Nikolayeviç TolstoyGençlik, Lev Nikolayeviç Tolstoy
salih 
16 Oca 17:35 · Kitabı okudu · İnceledi

Bolluk içinde yaşadığımı gösteren nesnelerle elimde olmadan onları incitiyordum.

Gençlik, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 221 - İş Bankası Kültür Yayınları 3. Baskı 2017)Gençlik, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 221 - İş Bankası Kültür Yayınları 3. Baskı 2017)