7,6/10  (19 Oy) · 
87 okunma  · 
15 beğeni  · 
1.115 gösterim
Tolstoy'un kendi yaşam öyküsünü anlattığı Çocukluğum ve Gençliğim isimli eserlerin ikincisi. Eser, Tolstoy'un yaşadığı devrin toplumsal yapısını, üniversiteye girişiyle beraber hayatında meydana gelen değişiklikleri, genişleyen arkadaş çevresini, soyluların yaşamını ve geride kalan pişmanlıkları ele alır. Çocukluğum ve Gençliğim, Tolstoy'u birçok kişi için vazgeçilmez kılan eserlerdir.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2015
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9786053325390
 • Çeviri:
  Ayşe Hacıhasanoğlu
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hicret Kırtay 
19 Ağu 16:59 · Kitabı okudu · 54 günde · 6/10 puan

Hiç beğenmesem de ite kaka bitirdim. Çocuğun karakterini sevmedim, babasını sevmedim velhasıl beni çeken hiçbir karakter yoktu. Çocuk her daim aşık olduğunu sanıyor sonra olmadığını anlayıp kendini aşık olmaya zorluyordu ve beni sinir ediyordu.

Süeda Horzum 
22 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Tolstoy'un 'Çocukluğum' adlı kitabının devamı.Ben beğendim - çok olmasada - 2 kere yarıda bıraktım.Neden bilmiyorum.Ama bu kitaptan önce Çocukluğum'u okumanızı öneririm.

Kitaptan 33 Alıntı

Kübra 
19 Şub 19:13 · Kitabı okudu

Yalnızdım;gizemli ihtişamı içinde,soluk mavi gökyüzünde yüksek,belirsiz bir noktada asılı duran ayın parlak küresini kendine doğru çeken tabiat ve değersiz dünyevi tutkularla şimdiden kirletilmiş ama güçlü bir hayal ve sevme gücü bahşedilmiş önemsiz bir solucan olan ben,aynı şeydik.

Gençlik, Lev Nikolayeviç TolstoyGençlik, Lev Nikolayeviç Tolstoy
Oblomov 
15 Mar 10:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tıpkı kuruntulu bir insanın tıp kitabı okurken olası bütün hastalıkların belirtilerini kendisinde görmesi gibi, bende romanlarda anlatılan tüm tutkuları ve bütün karakterlerle, romanın her kahramanıyla, kötü adamlarıyla bir benzerlik görüyordum kendimde.

Gençlik, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 148 - İş Bankası Kültür Yayınları)Gençlik, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 148 - İş Bankası Kültür Yayınları)
Kerem Savaş Yıldız 
02 Tem 12:19 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Üç tür insan
Üç tür insanın gözüne bakmaktan rahatsız olduğumu fark ettim sonra: benden çok daha kötü olanlar, benden çok daha iyi olanlar ve her ikimizin de bildiği bir şeyi karşılıklı olarak birbirimize söylemeye cesaret edemediğimiz kişiler.

Gençlik, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 59 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Gençlik, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 59 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Kerem Savaş Yıldız 
02 Tem 12:45 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Gençler bilebilse, yaşlılar yapabilse.

Gençlik, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 116 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Gençlik, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 116 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

"Hayat ne gideni getirir,
Ne de kaybettiğin zamanı geri çevirir.
Ya yaşaman gerekenleri
Zamanında yaşayacaksın ,
Ya da yaşamadım diye ağlamayacaksın."

.
.

Gençlik, Lev Nikolayeviç TolstoyGençlik, Lev Nikolayeviç Tolstoy
esraaltunerrr 
25 Mar 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İnanıyorum ki kelimelere döküldüğü zaman, iyi bir amacın gerçekleştirilmesi güçleşir, hatta imkansızlaşır.

Gençlik, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 89)Gençlik, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 89)
Kerem Savaş Yıldız 
02 Tem 12:26 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Para
Şu iğrenç para bütün ilişkileri bozuyor!

Gençlik, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 95 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Gençlik, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 95 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Kerem Savaş Yıldız 
02 Tem 21:55 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Niye sadece anlatmakla kalmayıp bir de kendileriyle ilgili yalanlar atıyorlardı, anlayamıyordum.

Gençlik, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 197 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Gençlik, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 197 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Kerem Savaş Yıldız 
02 Tem 22:10 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hayatımdaki ağır ve insanın gururunu yaralayan zor anların hepsi birbiri ardına aklıma geliyordu; başıma gelen felaketin suçunu yükleyecek birilerini arıyorum.

Gençlik, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 233 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Gençlik, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 233 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
4 /