Gizem Özkan, bir alıntı ekledi.
2 saat önce

"Yalnız insanlar, yani büyükler, yetişkinler, boyuna birbirlerini aldatmaktan, azaba sokmaktan geri durmuyorlardı. Onlar için önemli olan ne bahar sabahı, ne de Tanrı'nın tüm yarattıklarına bağışladığı, evrenin bu güzelliğiydi. Bu güzellik herkesi sükûna, birliğe, sevgiye çağırıyordu ama, insanlar için önemli, kutsal olan tek şey, kendi benzerlerine hükmetmek için yine kendilerinin bulup icat ettikleri şeylerdi."

Diriliş, Lev Nikolayeviç TolstoyDiriliş, Lev Nikolayeviç Tolstoy
Gizem Özkan, bir alıntı ekledi.
2 saat önce

"Daracık bir yerde toplanmış yüz binlerce kişi, üzerinde sıkışık bir halde durdukları toprağı boşuna kısırlaştırmaya uğraşıyorlardı; hiçbir tohum yeşermesin diye taşlarla boşuna kaplıyorlardı orayı; bitmeye başlayan her otu sökmeleri, havayı kömür dumanına, petrol dumanına boğmaları, ağaçları budamaları, kuşları avlamaları da boşunaydı... Bahar, şehirde bile yine bahardı."

Diriliş, Lev Nikolayeviç TolstoyDiriliş, Lev Nikolayeviç Tolstoy
salih, bir alıntı ekledi.
3 saat önce

kendime şöyle derdim: " Haydi bakalım, Gogol'dan ya da Puşkin'den ya da Shakespeare'den ya da Moliere'den ya da dünyadaki geri kalan bütün yazarlardan daha ünlü olacaksın! Olacaksın da ne olacak?"

İtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 17 - Sis Yayıncılık 2. Baskı 2011)İtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 17 - Sis Yayıncılık 2. Baskı 2011)
salih, bir alıntı ekledi.
3 saat önce

Bütün yazarlar, ahlaksız ve çoğunluğu kötü karakterli kimselerdi.

İtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 11 - Sis Yayıncılık 2. Baskı 2011)İtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 11 - Sis Yayıncılık 2. Baskı 2011)
salih, bir alıntı ekledi.
3 saat önce

Edebiyatın önemine ve hayatın ilerleyişine olan bu inanç, bir dindi ve ben onun rahiplerinden biriydim.

İtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 10 - Sis Yayıncılık 2. Baskı 2011)İtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 10 - Sis Yayıncılık 2. Baskı 2011)
salih, bir alıntı ekledi.
3 saat önce

Hiç bir şey bir erkeğin kişiliğini, iyi aile terbiyesi almış bir kadınla kuracağı yakınlık kadar geliştiremez.

İtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 9 - Sis Yayıncılık 2. Baskı 2011)İtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 9 - Sis Yayıncılık 2. Baskı 2011)
Mr.Kuralay, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi

'' İnsanlar sadece kendi hayatları için kaygılandıkları, kendilerini kolladıkları için yaşar sanırdım, oysa onları yaşatan tek şey sevgiymiş. ''

İnsan Neyle Yaşar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 27 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)İnsan Neyle Yaşar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 27 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Çisem, İnsan Neyle Yaşar'ı inceledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde

"Tüm insanları sevmek, tüm insanlığı kardeş bilmek" Tolstoyculuk.

Kitap, 4 kısa öykünün içerisinde şu 3 sorunun cevabını veriyor. İnsanın içinde ne vardır? İnsana verilen ve verilmeyen nedir? İnsan ne ile yaşar?

Beni pek sarmadı. 1 günde bitmesi gereken incecik kitap 2 günde zar zor bitti. Birilerine ısrarla önereceğim bir kitap değil kısacası.

Serap Arslan, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okudu

Ân
"Unutma: Tek bir önemli zaman vardır, o da şu an!
En Önemli an şu andır çünkü üzerinde gücümüzü kullanabileceğimiz tek andır. En önemli insan birlikte olduğun insandır çünkü hiç kimse bir başkasıyla bir ilişkisi olup olmayacağını önceden bilemez. Ve en önemli iş de o kişiye iyilik yapmaktır çünkü insan yeryüzüne sadece bu yüzden gönderilmiştir!"

İnsan Neyle Yaşar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 50)İnsan Neyle Yaşar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 50)