Adı:
Gençliğim
Baskı tarihi:
Ağustos 2013
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799756870517
Kitabın türü:
Çeviri:
Leyla Şener
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Antik Kitap
Baskılar:
Gençlik
Gençliğim
Gençlik Yılları
Tolstoy'un kendi yaşam öyküsünü anlattığı Çocukluğum ve Gençliğim isimli eserlerin ikincisi. Eser, Tolstoy'un yaşadığı devrin toplumsal yapısını, üniversiteye girişiyle beraber hayatında meydana gelen değişiklikleri, genişleyen arkadaş çevresini, soyluların yaşamını ve geride kalan pişmanlıkları ele alır. Çocukluğum ve Gençliğim, Tolstoy'u birçok kişi için vazgeçilmez kılan eserlerdir.
Tolstoyun 24 yaşında yazdığı eser. Okuduğum incelemelere göre bu kitap Tolstoyun kendi hayatını anlattığı Gençlik Yılları imiş. Bunu eserin son sayfalarını okurken öğrendim. Benim için bir şey ifade etmeyen ve sıkıcı bulduğum kitap, anlamlı hale gelmeye başladı.

Kitabı okurken başlarda odaklanamadım, kitabın içine girmekte zorlandım. Bir filmi ortadan izlemeye başlamış gibi hissettim. Haliyle kitaba ara verdim bir kaç gün, daha sonra ancak konsantre olabildim.

Eser, ergenlik yıllarından başlıyor ve baş karakterin üniversite yıllarına kadar olan süreci anlatıyor. Bu süreçte Nikolay'ın (baş karakter) düşünceleri, etrafında olup bitenler, arkadaşları, çevresi ve en önemlisi 'Comme il faut' olmak için ne kadar uğraştığı, bunun için 'Comme il faut' olmayanlardan tiksindiği hatta 'Comme il faut' olduktan sonra başka bir şey olmanın gereksiz olduğunu anlatıyor. Tolstoyu yakından tanımak isteyenler okuyabilir. Tavsiye ederim. Ayrıca yazar Gençlik Yılları'nın devamını yazmayı düşünüyordu ancak bunu yapmadı.

Dipnot: Comme it faut ile ilgili kitapta birebir Türkçe karşılık yok.Kitabın bir bölümü buna ayrılmıştır. Kısaca özetlemek gerekirse: Comme it faut insanlara saygı duyar ve bunları benimle arkadaşlık etmeye layık bulurdum; comme il ne faut pas'ları (comme il faut olmayanları) hor görüyormuş gibi yapardım, ama aslında onlardan tiksinir, onların varlıklarından dolayı kişisel gururumun incindiğini hisseder- onları küçümserdim. (Sayfa 150)

Comme il faut olmanın özelleri şunlardır:
-Fransız dilini, telafuzzunu çok iyi bilmek.
-Bakımlı ve temiz, uzun tırnaklara sahip olmak.
-Selam vermeyi, dans etmeyi, konuşmayı bilmek.
-Herşeye kayıtsız kalmak, sürekli olarak etrafınıza küçümser gözlerle bakmak ve kendinize zarif, ama çok canınız sıkılıyormuş gibi bir hava vermek.

Comme il faut terimi ilgilimi çektiği için bundan uzunca bahsettim.
Tolstoy'un yarı otobiyografik roman üçlemesinin son kitabı. Yarı otobiyografik diyorum çünkü serinin ilk iki kitabında (Çocukluk İlkgençlik ) belirttiğim gibi kitapta kurgu da var. Tolstoy yaşamını tamamen gerçek yazmamış.
Kitabın başlarında Tolstoy gençliğe dair görüşlerini, beklentilerini anlatıyor bu kısım hoşuma gitti. Ama kitap bölüm bölü her bölümde gençliğinden kesitler var bazen bunlar bağlantılı ama bazıları alakasız bütünlük bozulduğu için can sıkıcı ortaları, fakat kitap sonlara doğru kendini toparlıyor yine bütünlük falan sağlanıyor.
Tolstoy olayları anlatırken fikirlerini ve duygularını çok güzel aktarıyor. Tolstoy'u tanımak isteyenlere bu 3 kitabı sıralı okumalarını öneririm.
 • Çocukluk
  7.9/10 (183 Oy)156 beğeni737 okunma266 alıntı6.636 gösterim
 • Stepançikovo Köyü
  8.6/10 (79 Oy)72 beğeni212 okunma101 alıntı3.287 gösterim
 • Öteki
  8.2/10 (459 Oy)421 beğeni1.420 okunma565 alıntı15.847 gösterim
 • Ebedi Koca
  7.8/10 (103 Oy)77 beğeni412 okunma86 alıntı3.962 gösterim
 • Aile Mutluluğu
  7.9/10 (50 Oy)37 beğeni128 okunma28 alıntı2.335 gösterim
 • İlkgençlik
  8.3/10 (34 Oy)36 beğeni121 okunma100 alıntı1.985 gösterim
 • Sivastopol
  8.0/10 (54 Oy)56 beğeni170 okunma41 alıntı1.866 gösterim
 • Yufka Yürek
  8.2/10 (110 Oy)97 beğeni363 okunma115 alıntı3.936 gösterim
 • Beşpeşe
  7.7/10 (56 Oy)43 beğeni181 okunma27 alıntı2.850 gösterim
 • Amcanın Düşü
  7.9/10 (99 Oy)85 beğeni304 okunma120 alıntı3.546 gösterim
Tolstoy’un yarı otobiyografik üçlemesinin, dünya görüşünün ve karakterinin oturmaya başladığı dönemi anlattığı son kitabı ‘Gençlik’. Doğuştan gelen soyluluğunun gerektirdiği, burjuvazinin katı ve içtenlikten uzak kurallarıyla etrafına örülmüş, görülmez, içi boş, üzerine oturmadığını hissettiği karakteriyle, yüreği arasındaki savaşı içtenlikle, günah çıkarırcasına anlatıyor büyük yazar.
Kolayca okunabilen ve Tolstoy hakkında bilgi sahibi olduğunuz için dolu dolu bir klasik diyebilirim... İnişler çıkışlar, olumlu olumsuz her şeyin çok güzel ve açık bir dille aktarılması insanın yalnız olmadığını hatırlatıyor...
Hiç beğenmesem de ite kaka bitirdim. Çocuğun karakterini sevmedim, babasını sevmedim velhasıl beni çeken hiçbir karakter yoktu. Çocuk her daim aşık olduğunu sanıyor sonra olmadığını anlayıp kendini aşık olmaya zorluyordu ve beni sinir ediyordu.
Tolstoy'un 'Çocukluğum' adlı kitabının devamı.Ben beğendim - çok olmasada - 2 kere yarıda bıraktım.Neden bilmiyorum.Ama bu kitaptan önce Çocukluğum'u okumanızı öneririm.
Tolstoy'un zihnimde öyle bir yeri vardı ki, mükemmel bir insan olarak görüyordum hep. Kendini anlattığı bu kitap düşüncelerimi biraz değiştirdi ve başka bir şekilde insanlara bakmam gerektiğini fark ettirdi. Aslında hiçbir şey göründüğü gibi değilmiş ama bunu idrak etmek çok zor. Tolstoy'un gençlik yıllarını merak edenlerin okuması gereken bir kitap.
Gayet akıcı ve anlaşılır bir kitap olmakla beraber, yazarın bu kitabında bir çok şeye eleştirel gözle baktığı, ayrımcılık yaptığı, biraz da ayran gönüllüğü, kurduğu cümlelerde kendini gayet iyi anlatıyor...
Kitabın Yorumu
“Gençliğim”; Tolstoy’un gençlik yıllarının 16 - 29 yaşına kadar ki anılarından oluşmaktadır ve yine onun ilk eseridir (Çocukluğum ve Gençliğim).
Yazar; gençlik yıllarının başlangıcını, hayata ait fikirlere bağlı kalma kararını verdiği gün olarak tanımlar. Bu kararını da; görünüşünü beğenmediği vücudundan, yüzünden, ellerinden duyduğu utançtan kaynaklı olumsuz hislerinden bir kaçış olarak değerlendirir.
Lev Nikoloviç Tolstoy “Gençliğimde”; babasını ve ikinci evliliğini, aile çevresini, komşularını, baharı, bahar aylarındaki okul sınavlarını (her bir dersi ayrı anlatacak şekilde), günahsız yaşama ve kendini iyiliğe adama azmini, bu maksatla koyduğu kuralları ve bunların kontrol çizelgelerini, kiliseye yakınlaşmasını, şehir dışındaki yakınlarına ziyaretlerini (her bir ziyareti ayrı bölüm olarak), yetişkinliğini, sevgiyi, aşkı ve kendi ifadesiyle “gönül işlerini”, klasik müzik hevesini, üniversiteye girişini (özel okul mu, devlet okulu mu kararı), okul dönemindeki içki alemini ve sosyeteyi, nihayetinde sınıfta kalmasını (integral ve diferansiyel denklemlerden) dörder - beşer sayfalık bölümler halinde anlatır. Bu anlatım, yazarın diğer bir eseri olan “Çocukluğum”daki gibi sadece olaylar üzerinden değil, daha çok; gözlemler, duygu ve yorumlar üzerinden gerçekleşir.
“Eser; insanın gençlik yıllarındaki kendini bulma arayışını ve savrulmalarını çarpıcı biçimde hikaye eder. Okura; iyilik ve doğruyu bulmak için gayret göstermenin değerini hissettirir.
İnanıyorum ki, iyi bir amaç kelimelere dönüştüğü zaman -sırf bu yüzden- bunu gerçekleştirmek güçleşir, hatta imkansızlaşır. Fakat gençliğin o kendini beğenmiş, kibirli amaçlarını dile getirmekten kaçınmak ne mümkün?
Lev Nikolayeviç Tolstoy
Sayfa 109 - Şule Yayınları-Kasım 2005 basım
“Neden ruhumda her şey bu kadar güzel, bu kadar açıkken düşündüğüm bazı şeyleri hayata geçirmek istediğimde bu kadar çirkin oluyordu?”
Lev Nikolayeviç Tolstoy
Sayfa 17 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 3.Basım, Ç: Ayşe Hacıhasanoğlu
Hayatta, sevdiğim kişinin tutkumu öğrenmesinden, hatta benim varlığımı bilmesinden daha çok korktuğum bir şey yoktu.
Lev Nikolayeviç Tolstoy
Sayfa 178 - Şule Yayınları-Kasım 2005 basım

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gençliğim
Baskı tarihi:
Ağustos 2013
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799756870517
Kitabın türü:
Çeviri:
Leyla Şener
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Antik Kitap
Baskılar:
Gençlik
Gençliğim
Gençlik Yılları
Tolstoy'un kendi yaşam öyküsünü anlattığı Çocukluğum ve Gençliğim isimli eserlerin ikincisi. Eser, Tolstoy'un yaşadığı devrin toplumsal yapısını, üniversiteye girişiyle beraber hayatında meydana gelen değişiklikleri, genişleyen arkadaş çevresini, soyluların yaşamını ve geride kalan pişmanlıkları ele alır. Çocukluğum ve Gençliğim, Tolstoy'u birçok kişi için vazgeçilmez kılan eserlerdir.

Kitabı okuyanlar 267 okur

 • Fatma Kocaoğlu
 • Fatma Yıldırım
 • Jason Statham
 • dilara
 • Baki kurt
 • Cemil Ürgüp
 • Ayşe Deniz
 • Özge Batan
 • Ş.T.
 • Daylin LD

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%6.5 (4)
7
%4.8 (3)
6
%0
5
%0
4
%1.6 (1)
3
%0
2
%0
1
%0