İtiraflarım

8,1/10  (146 Oy) · 
481 okunma  · 
120 beğeni  · 
3.425 gösterim
Kötüyü değil, kütülüğü yok etmeli. İyi insanlar ancak böyle çoğalır. Tutuşturan elle değil, kıvılcımla mücadele etmeli. İyilik istiyorsak eğer dünyada, ateşi kıvılcımken söndürmeli!..
(Tanıtım Bülteninden)
eso.okur 
04 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hayatın anlamını sorgulayan ünlü değerli yazar, bu kitapta okuyucuya karşı dürüst bir şekilde büyük itiraflarda bulunuyor. Onun gibi bir yazarın bu kadar doğruculuk oynamasına bir yandan şaşırdım, bir yandan da büyük olmasını bu yazılarına borçlu diye de içimden geçirdim ya hani.

"Hayatın anlamı nedir?"sorusuna anlam vermeye çalışıp bir yandan da cevap aramasına yönelten bir eser.
Sonunda anlamını bulmasaydı ya da belli bir düşünceyle desteklemeseydi, kitabı yırtıp atacaktım ve kendimi odaya kilitleyip asacaktım. Mübalağa yapıyorum tabi ki ama bu kadar olmasa da beni büyük bir düşünce girdabına itti.

Eğer sizde bu sorularla mücadele edemiyorsanız okuyun, eğer kendi işimi kendim görürüm diyorsanız ne haliniz varsa görün !

Inci DERYA 
23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Məncə görkəmli ədib, dahi yazrımız - L. N. Tolstoy bu əsərində insan oğlunun deyə biləcəklərinin hamısını olmasa da deyə biləcəklərinin çoxunu demişdi..... O bu nəticəyə bütün həyatı bahasına gəlmiş və sanki qələmə almaqla gələcək nəsillərə yardımçı olmağa çalışmışdır.... Boşuna deyil ki, yazarımız özü buna bir neçə dəfə işarə etmiş bütün yazdıqlarlnı tərəzinin bir gözünə " Etiraf " - isə tək digər gözünə qoyuş ikincini daha üstün tutmuuşdur........

KeMâL 
29 Eki 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Tolstoy'un her şeyden önce iyi bir dindar ve son derece Hümanist bir insan olduğunun kanıtıdır bu kitap. Tolstoy 'un düşünsel gelişimini ele aldığı gençlik yıllarından olgunluk yaşlarına kadar değişim sürecini anlatan itiraflarıdır. Çok samimi bir dille yazılmış. Hayatı sorgulayan ve cevaplarını arayan bir bilge olan Tolstoy’la dertleşmek için müthiş bir kitap. Eğer sevdiğiniz bir yazar ise Tolstoy ve onun hayat hakkında düşüncelerini samimi arayışlarını, duygularını ve din ile olan ilişkisini kendisi ağzından bizzat dinlemek istiyorsanız mutlaka okumalısınız bu kitabı. Gel gelelim kitaptan kendime bir sonuç çıkaramadım ancak bilgi edinmek adına okudum. Felsefi düşünceler hakim. Felsefe hakkında bilginiz varsa anlamlandırılabilir bir kitap. Herkesin okuyabileceği, herkesin zevk alabileceği bir kitap değil. Anlamak zor. Tamamıyla boş bir kafa istiyor okunmak ve anlanmak için. Elbette ki tavsiye ederim ama dediğim gibi bu felsefik tarzları sevenlere daha fazla hitap ediyor.

Tunc Ay 
15 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabi okuyanda qadinlarin neye qadir oldugun bir daha gorursen.. ve boyuk edibin aile heyati adamin gozu onunde canlanir, gorsenir ki, hanimi cok cekdirmishdir, muhteshem bir eser haminin mutlaqa okumasi gerekir..

SevgiBtnr 
04 Şub 12:39 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Eski bir Doğu masalı vardır.Vahşi ve öfkeli bir hayvanın saldırdığı, steplerdeki bir yolcuyu anlatır. Kendini kurtarmak için kuru bir kuyuya girer ama kuyunun dibinde, ağzı onu yutmak için açık bekleyen bir ejderha varmış. Zavallı yolcu vahşi hayvandan korktuğu için kuyudan çıkamıyor, ejderha yüzünden de asagı inemiyormuş. Bu yüzden kuyunun duvarından uzanan yabani bir bitki dalına tutunmuş. Kolları gittikçe güçsüzleşirken, kısa zamanda karar vermesi gerekiyormuş. Ölüm iki tarafta da onu bekliyorken; birden iki fare görmüş, biri beyaz biri siyah iki fare! Ve bunlar yolcunun tutunduğu dalı kemirmeye başlamışlar. Biraz sonra dal kırılacak ve adam da ejderhanın dişlerinin arasına düşecekmiş. Yolcu da artık kurtuluş olmadığını, yakında öleceğini anlamış. Etrafına bakınırken tutunduğu dalın yapraklarının üstünde birkaç damla bal olduğunu görmüş. Hemen dilini uzatıp onu yalamış…
Bende aynı şekilde, yaşam dalına tutunmuşum, ölüm ejderhasının beklemekte olduğunu biliyorum ve neden böyle bir acı çekmek zorunda olduğuma şaşıyorum. Beyaz ve siyah fareler yani gündüz ve gece tutunduğum dalı kemiriyorlar. Kaçış yolu olmayan ejderhayı görüyorum; benimki bir masal değil; canlı, inkar edilemeyen bir gerçek ve bu gerçeği tüm insanların anlaması gerekir. Ejderhanın korkusunu gizleyen o mutluluk yanılgısı artık beni aldatamıyor.

Necmiye 
17 Oca 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 7/10 puan

Hristiyanlığın ortodoks mezhebine göre eğitilen Tolstoy itiraflarında hayatın anlamına dair kendisine sorduğu sorunun cevabını arar,fende,matematik de,ilimde arar,çeşitli dinlerin öğretilerini araştırı,çeşitli din adamlarıyla görüşür,halktan insanlarla konuşur.....içindeki melankolik durum onu öylesine sarmıştır ki hayatın boş ve manasızlığı onu intihar düşüncesine bile sürükler.Tanrının var olduğu düşüncesinden yola çıkarak onu arar,onu düşünür,ona inanmanın kendisine hayat verdiğini hisseder,tanrıyı bilmek ve yaşamak bir ve aynı şeydi tanrı hayattı.....böyle düşünerek kendisini ölüm düşüncesinden uzaklaştır.Her ne kadar kilise ile bağını devam ettirse de yine bazı kuşkuları,kabullenemedikleri,aklının almadığı bir şeyler vardır.....Kitabın son bölümünde anlattığı rüyası içinde bulunduğu,ruh halini,duygu ve düşüncelerini yansıtması bakımından çok manidar.............................bence tolstoy islamiyeti arıyordu,içindeki bu boşluğu dolduracak,ona hayatın manasını öğretecek ve sorduğu sorulara cevap verebilecek tek şey islamiyetti..

Sergen Özen 
25 Kas 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Nikolayeviç Tolstoy'un kendisiyle yüzleştiği, yaşamın ve ölümün anlamına ulaşmaya çalıştığı,
Çevresindeki insanların yaşamında rahat bir hayat sürüp, Hayatın ve neden var olmanın anlamını kavrayamadıklarını (Günümüz insanı gibi) serzenişli bir ifadeyle dile getiriyor.

Tolstoy'un yaşamının son yıllarına doğru islamı seçtiği yönünde söylentiler hep vardı.
Söylemiş olduğu birçok sözde ve anlam veremediği hadiselerin islamla örtüştüğünü bir nevi benimsemiş oldum.

Onun dışında Hz.Muhammed ile ilgili bir kitabı var, Hacı Murat ile birlikte edinip, beğenirsem Tolstoy külliyatı kitaplığımda yer bulabilir.

Aslı Baykar 
 08 Kas 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kadar kısa bir kitabın bu kadar etkileyici olması inanılmaz.. Hayatın anlamını varlık nedenimizi düşünmeye sevk eden gerçekten çok başarılı bir eser..

Ömer Çalık 
02 Ara 2015 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tolstoy'un kendi inanç dünyasının nasıl şekillendiğini bütün samimiyetiyle ve içtenliğiyle anlattığı kitabıdır. Kısa ve çok öz bir şekilde kaleme alınmış. Tolstoy, içinde fırtınalar koparan gel gitlerini çok güzel aktarmış.

Tolstoy 'un düşünsel gelişimini ele aldığı gençlik yıllarından olgunluk yaşlarına kadar değişim sürecini samimi bir dille itiraflarıdır. Her düşünür gibi Tolstoy'da yaşamının anlamını aramış. Bazen bulduğunu zannetmiş , zamanla bulmuş olduğu şeyin aradığı ŞEY olmadığını kavramış. Çelişik ve tutarsız duygu ve düşünce halleri ile gerçek bir düşünür itiraflarıyla dolu kitabı . 93 sayfa olmasına rağmen oldukça yoğun ve üzerinde düşünülmesi gereken sorular ve çıkarımları olmuş yazarın. Bir var oluş sorununu sorgulamış Tolstoy hala sorgulanan ve cevap aranan ŞEY 'ler gibi... Okunmalı mı ? OKUNMALI...

Bu gün yaptığım , yarın yapacağım şeyin sonucu ne olacak ? Bütün hayatımın sonu ne olacak ? Başka türlü söylemek gerekirse , bu soruyu şöyle ifade edilebilir ;
Niçin yaşıyorum ? Niçin Arzuluyorum ? Niçin Çalışıyorum ? Yada şöyle dile getirilebilir bu soru '' Hayatımda Kaçınılmaz olan ölümle yok olmayacak bir anlam var mıdır ?


Tolstoy'un aradığı soru özünde budur ? Ölümden sonra yaşam var mıdır ? Yada cennet cehennem Tanrı inancını sorgulamaktadır ?

3 /

Kitaptan 86 Alıntı

Hiçbir şey bir erkeğin kişiliğini iyi aile terbiyesi almış bir kadınla kuracağı yakınlık kadar geliştiremez.

İtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 13)İtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 13)
Emine Vargılı 
06 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Niçin yaşadığımı öğrenmek istiyordum. Bu amaçla da kendimin dışında kalan her şeyi araştırdım. Açıkça çok şey öğrendim, ama ihtiyacım olan şeyleri değil.

İtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 79)İtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 79)
BİROL COŞKUN 
25 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ben niçin yaşıyorum ve yaşamımın sonucunda ne olacak?

İtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 78 - ANTİK)İtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 78 - ANTİK)

Çocukları nasıl eğitmem gerektiğini düşündüğümde kendi kendime soruyordum; "Niçin?" Halkın en yüksek refaha ulaşacağına kafa yorarken birden: "Bundan sana ne?" diyordum. Ya da eserlerimin bana sağlayacağı ünü düşündüğümde, kendi kendime şöyle diyordum: "Pekala, Gogol'dan, Puşkin'den, Shakespeare'den, Moliere'den, dünyanın bütün öteki yazarlarından ünlü olacaksın da ne olacak sanki!". Bu soruları hiç ama hiç cevaplandıramıyordum. Sorular beklemezler cevap isterler. İnsan cevap bulamazsa yaşayamaz . Ve bir cevap da yok işte.

İtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoyİtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoy
kitapları seven 
04 Şub 11:50 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hayatım durma noktasına gelmişti. Soluk alabiliyor, yiyebiliyor, içebiliyor, uyuyabiliyordum. Bunları yapmamak zaten elimde değildi, ama yaşamıyordum çünkü gerçekleştirmeyi mantıklı bulabileceğim hiç bir arzum yoktu.

İtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 23)İtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 23)
Tuğba A. 
25 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Sadece Tanrı'ya inandığım anlarda yaşamış olduğumu hatırladım. Bu geçmişte nasılsa, bugün de öyleydi. Yaşamak için Tanrı'nın varlığının farkında olmaya ihtiyaç duyuyordum. O'nu unutmaya, ya da O'nu inkar etmeye göreyim; ölüyordum. Bu canlanma ve ölme neyin nesi? Tanrı'nın varlığına olan inancımı yitirdiğimde yaşamıyorum. Şayet O'nu bulmaya yönelik içimde bir umut kırıntısı olmasaydı kendimi çoktan öldürmüştüm. Sadece O'nu hissettiğimde ve bulmaya çalıştığımda yaşıyor; gerçekten yaşıyordum. 'Daha ne arıyorsun?' diye haykırdı içimdeki bir ses. 'Bu O. O, onsuz yaşanılamayandır. Yaşamak ve Tanrı'yı bilmek aynı şeylerdir. Tanrı var oluştur. 'Tanrı'yı arayarak yaşadın mı, bir daha Tanrısız yaşayamazsın"

İtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 74)İtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 74)

Kitapla ilgili 1 Haber

Aziz Nesin’in, Leo Tolstoy’un İtiraflarım Adlı Eserine Dair Düşünceleri...
Aziz Nesin’in, Leo Tolstoy’un İtiraflarım Adlı Eserine Dair Düşünceleri... Aziz Nesin’in, Rus Edebiyatının Usta Yazarı Lev Nikolayeviç Tolstoy'un "İtiraflarım" Kitabına Dair Düşünceleri ve Yorumu...