İtiraflarım

8,2/10  (267 Oy) · 
951 okunma  · 
252 beğeni  · 
5.873 gösterim
Savaş ve Barış ve Anna Karenina gibi gerçekçi kurgunun zirvesinde eserler ortaya koyan, Rus edebiyatının en ünlü yazarlarından Tolstoy'un iç dünyasına bir yolculuk olan İtiraflarım, ünlü yazarın yıllar süren arayışını konu alıyor.

Maddi başarısı ve sosyal konumuna rağmen hayatını anlamsız bulan Lev Tolstoy'un kendini ve dini anlamaya çalıştığı denemeleri hayatı anlamaya çalışan herkese hitap ediyor. Çocukluğunda öğretilenleri geride bırakmasıyla başladığı kendini bulma yolculuğunda Tolstoy varoluşunun sebeplerini bilim, felsefe, doğunun inanışları gibi pek çok farklı yerde arıyor.

Hayatı anlamlandırmaya çalışan bu otobiyografik eser hem savaşa hem barışa tanık olmuş, zengin, sevilen ve mutlu bir adamı depresyona sokan derin bir arayışın meyvesi.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2016
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9786054985456
 • Çeviri:
  İhsan Özdemir
 • Yayınevi:
  Antik Kitap
 • Kitabın Türü:
Aykut 
23 Mar 2017 · Kitabı okudu · 101 günde · 8/10 puan

Tolstoy'un kendi ideolojik ve inançsal sorgulamalarını içeren İtiraflarım'ım Tolstoy-severler için kesinlikle okunmaya değer bir eser. Tolstoy bilindiği gibi inanç konusunda birçok buhran yaşamış bir yazar. Hristiyanlığın; hayatın varlığı ve anlamına tatmin edici bir cevap getiremediğini düşündüğü için geleneksel Ortodoks Hristiyanlığına olan inancını yitirir. İtiraflarım ise bunun karar aşaması gibidir. Hayatın ne olduğunu, neden ve nasıl yaşanabileceğini ve ölümü seçmenin en doğru yol olup olmadığını sorgular. Tabii Tolstoy İtiraflarım'da her şeyin başına gidiyor; çocukluğuna.

Rus klasiklerinden aşina olduğumuz bazı durumlar vardır. Mesela o dönem Rusya'sında inanç konuları önemini büyük bir ölçüde yitirmiş, onların yerine nihilizm veya ateizm gibi Kilise'yi reddeden ideolojiler Rusya'yı sarmıştır. İşte Tolstoy'un çocukluğu da tam bu döneme denk geliyor. Bu dönemde inanç kavramı öylesine zayıflamış ki (bunu kötü anlamda söylemiyorum) örneğin -Tolstoy'un anlattığına göre- birinin yemekten önce ettiği duayı gören o kişinin ağabeyi "Bunu hala yapıyorsun ha?" dediği için o kişi inanç kavramına tutunmayı bırakmış. Belki de buna büyük bir oranda toplumsal zihin etkili olmuş. Bu oldukça geniş ve tartışmaya açık bir konu. Dolayısıyla bu kavram düşmesi ile büyüyen Tolstoy, inanç konusunda bir nevi tarafsız olarak yetişiyor.

Daha sonraları hayatın akışına kapılan Tolstoy için bu konu gün geliyor ona sıkıntı vermeye başlıyor. O da her şeyi en baştan sorgulamaya ve araştırmaya başlıyor. Bence bu nokta çok önemli. Herhangi bir olguyu bulmak adına tüm önyargılardan arınıp sorgulamaya başlamak ile sorgulama yapmak arasında büyük bir fark var. Taraflı bir sorgulama ne denli isabetli bir sorgulama olur? Tolstoy bu hataya düşmüyor, her şeyi kafasından silip en baştan kafasında sorular üretiyor ve bunları insanların inandığı şeylerle karşılaştırıyor; cevap almaya çalışıyor. Tolstoy'un bu açıdan tarafsızlığı ve azmi beni gerçekten hayran bıraktı.

İtiraflarım felsefi bir eser olmasının yanı sıra bana kalırsa aynı zamanda sosyolojik bir eser olarak da nitelendirilebilir. Çünkü Tolstoy eser boyunca yalnızca kendinden bahsetmiyor. Rus halkının ideolojik ve inançsal durumunu gözden geçiriyor. İnsanların bu durumlarını gözden geçirmek için de bir süre toplumdan uzaklaştığı da oluyor. Şöyle bir tabir vardır; toplumu en iyi anlayanlar toplumdan dışlanmış kişilerdir diye, belki de Tolstoy da bunun farkında idi. İnanç konusunu dıştan inceliyor belki de herhangi bir inancın etkisine kapılmamak için. Sonuç ise ne oluyor onu da yeni okuyacaklara bırakıyorum.

Tolstoy'un inançla ilgili iç sorgulamalardan oluşan İtiraflarım kesinlikle okumaya değer.

伊斯梅爾。阿爾金。 彎曲 
 01 Kas 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

İtiraflarım
Lev Nikolayeviç Tolstoy'un kendini arayışı, çabaları ve inançsızlığı bir türlü gerçeği bulamayışı. Biraz depresif bir ruh hali olsa da sabırla okudum. Fakat bazı yerde sizde taktir edersiniz ki, sıkıldım yahu. Açıkçası bu kitap beni pek sarmadı. Herkes o kadar çok konuşuyor ki bu adamı. Kimileri Tolstoy hakkında Hristiyan katolik diyor, kimileri Yahudi, kimileri Hindu, Kimileri Müslüman bile dedi. İnanabiliyor musunuz Müslüman Tolstoy'muş ahahaha :))

Evet neredeyse bu söylentileri yiyecektim ki, kütüphanede bu kitaba rastladım. Her ne kadarda aradığı inancı bulamasa bile, Hristiyanlığa çoğunlukla uyduğunu bu kitapta görmekteyiz. Kendisini doğruları ile yanlışları ile bize anlatmış. Elbette insanlar iyimser yaklaşıyor. Neden? Çünkü, Muhammed peygamber hakkında kitap yazmış, Hacı Murat isimli kitabında güya Müslüman dan bahsetmiş. Seven fanatikleri de onu Müslüman ilan etmiş. Biz öyle ilan ettiğimizde, insanlar Müslüman olmazlar. Son söz Allah'ındır ve o Müslüman derse olur.

Ama bakıyoruz ki itiraflarında gayet samimi ve içten bir şekilde inançsızlığı, inanca tercih ediyor. İnsanlara doğruyu değil, yanlışı öğrettiklerini söylüyor. Bu itiraflar neye inanırsa, inansın gayet güzel ve yerinde olmuş.Sizde Tolstoy'u kendi kaleminden tanımak istiyorsanız okuyun. Lütfen onu ne olursa olsun yargılamayın, her insan inanç bakımından, Allah tarafından özgürdür. Neye inanırsa, inansın bunu hesabını yalnız Allah'a verecektir. Biz okuyucuları asla ilgilendirmez. Okuyan, okuyacak olan herkese keyifli okumalar dilerim Türkiye...

A juez 
12 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Neden varım ?
Neden şunu şunu yapmak zorundayım ?
Neden yaşamalıyım ?
Yaşamımın sonunda ne olacak ?
Neden , niçin .................

Dini öğretilerin '' şahsi fikrimde '' daha ağır bastığını gördüm ..
Okunması gereken bir kitap , özelliklere de müslümanlara okutulmalı ..
Hani neden eğilip kalktığını bilmeyen , ibadet ettiği Allah'ı ( Yaratıcı , Tanrı ) tanımayanlara ve en önemlisi ilk gelen ayetin '' OKU ! '' olmasına rağmen okumaktan bi haber insanlara okutulmalı .. Oku , seni yaratan Rabbinin sanatını oku , anla nasıl büyük bir Zat'a iman ettiğini anla ..

Ve bence kitaptaki en can alıcı alıntı şu ;
''Demiri onlar çıkardılar , ormanları kesmeyi bize onlar öğrettiler , inekleri ve atları onlar evcilleştirdiler , tahıl etmeyi ve birlikte yaşamayı bize onlar öğrettiler , yaşamımızı onlar düzenlediler ve bana konuşmayı ve yazmayı onlar öğrettiler ..
Ve onların bir ürünü olan , onlar tarafından yedirilen , içirilen öğretilen ben , onların düşünceleri ve sözcükleriyle düşünerek bütün bunların saçmalık olduğunu savundum .
( Yanlış olan bir şey var ! ) dedim kendime . ( Bir yerlerde büyük bir hata yaptım . ) Ancak nerede hata yaptığımı anlamam çok zamanımı aldı . ''

Dedelerimiz bize öğretti , Allahı , nasıl ibadet etmemiz gerektiğini ..
Peki biz onlar ne verdi ise onu kabul ettik ..
Düşünün ve sorgulayın lütfen ..
Bu sorgulamak kelimesini yanlış anlamayın ..
Allahı siz tekrar bulun , bir yaratıcının varlığını tekrar gösterin kendinize , insanlığa ...

e.y 
10 Eyl 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi · Puan vermedi

Tolstoyun iç dünyasına yolculuk... Kendi iç dünyamla karşılaştırabiliyorum ve sonucu şaşırtıcı ortak yanlarımız çıkıyor. Tolstoyun yıllar süren arayışlarını konu alan bu kitabı okurken siz de benim gibi benliğinize yolculuk yapacaksınız.Maddi başarısı ve sosyal konumuna rağmen hayatını herkes gibi anlamsız bulan Tolstoy kendini, dini ve hayatı anlamaya çalıştığı bu kitabı okumaya devam ediyorum ve yolculuğum uzun sürecek gibi :))

Bünyamin Müftüoğlu 
 20 Tem 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

On yedi bölümden oluşan bir eser. Kitap karamsarlıklar, ruhsal bunalım, düşünce ve inanç çıkmazları ile dolu. Tolstoy'un inanç kapsamlı otobiyografik eseri diyebilirim. Aynı zamanda felsefi ve psikolojik bir kitap.

Kitap Tolstoy'u ve onun gibi hayata anlam veremeyen diğer insanları biraz daha iyi tanımam açısından faydalı oldu. Kitabın sekizinci bölümüne kadar bunaldığımı ve sıkıldığımı söylemeden edemeyeceğim. Sebebi Tolstoy'un içine düştüğü duruma yabancı oluşum olabilir. İntiharın eşiğine hiç gelmedim. İntihar etmeyi hiç düşünmedim.

Hayatı, insanları, hayvanları, doğayı, bitkileri seven, idealleri olan, inançlı bir insanı, hangi düşünce veya sorular intihara sürükleyebilir?

İşte ben tam bu soruyu sorduğum anda Tolstoy zihnime tokadı yapıştırıyor. Sekizinci bölüm itibariyle içine düştüğü intihar sarmalından dini  inanç yardımıyla kurtuluşunu anlatmaya başlıyor ve kendine de bana da zulüm etmeyi bırakıyor. Ağır ağır giden, ilerlemeyen kitap Tolstoy'un imana gelmesiyle hızlanarak bir çırpıda bitiyor.

esraaltunerrr 
04 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hayatın anlamını sorgulayan ünlü değerli yazar, bu kitapta okuyucuya karşı dürüst bir şekilde büyük itiraflarda bulunuyor. Onun gibi bir yazarın bu kadar doğruculuk oynamasına bir yandan şaşırdım, bir yandan da büyük olmasını bu yazılarına borçlu diye de içimden geçirdim ya hani.

"Hayatın anlamı nedir?"sorusuna anlam vermeye çalışıp bir yandan da cevap aramasına yönelten bir eser.
Sonunda anlamını bulmasaydı ya da belli bir düşünceyle desteklemeseydi, kitabı yırtıp atacaktım ve kendimi odaya kilitleyip asacaktım. Mübalağa yapıyorum tabi ki ama bu kadar olmasa da beni büyük bir düşünce girdabına itti.

Eğer sizde bu sorularla mücadele edemiyorsanız okuyun, eğer kendi işimi kendim görürüm diyorsanız ne haliniz varsa görün !

Mathmazel 
11 Nis 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Tek solukta okunabilecek bir kitap.kitabin neredeyse her kelimesini alintilayacaktim okurken.inanmanin ne oldugunu tekrar hatirlatiyor insana.siz de sorgulayan biri iseniz bu kitap tam da size gore.keyifli okumalar dilerim

Inci DERYA 
23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Məncə görkəmli ədib, dahi yazrımız - L. N. Tolstoy bu əsərində insan oğlunun deyə biləcəklərinin hamısını olmasa da deyə biləcəklərinin çoxunu demişdi..... O bu nəticəyə bütün həyatı bahasına gəlmiş və sanki qələmə almaqla gələcək nəsillərə yardımçı olmağa çalışmışdır.... Boşuna deyil ki, yazarımız özü buna bir neçə dəfə işarə etmiş bütün yazdıqlarlnı tərəzinin bir gözünə " Etiraf " - isə tək digər gözünə qoyuş ikincini daha üstün tutmuuşdur........

SERKET 
 04 Oca 00:37 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

İç bunaltıcı...Sıkıcı (özellikle 4-5-6-7)...Aşırı anlamlı (tanrı var mı ?)... Kitabı anlamak için heralde en az 3-4 kere okunmalı .

İtiraflarım kitabı başka bir site de - Rahatsız Edici Kitaplar - listesinde yer almaktadır. Kısmen doğru çünkü aşırı pesimist ... ölüm , intihar , yaşam bla bla bla

Yanlış bir bilgi değilse zaten yayınlandıktan 4 sene sonra yasaklanmış belli bir süre

Hayatına felsefik yaklaşan ve ölüm kıyısından dönen kendisine ne çok soru sormuş bu adam ... en tepeye ulaşmak için çok acı çekmelisin

"Ölmeye ve dirilmeye dair yüzlerce olay hatırladım. Gördüm ki ben yalnızca Tanrı'ya inandığımda yaşıyordum. Tanrı'yı düşünmem yetiyordu, o zaman hemen diriliyordum. O'nu unuttuğum, O'na inanmadığım zamanlarda ise, yaşam da yok oluyordu. Yaşamın bu diriliş ve ölümleri neydi? Tanrı'nın varlığına inancı kaybettiğimde, sanki yaşamla ilgili bağlarım da kopuyordu. Tanrı'yı bulmak konusunda az da olsa umudum olmasa, yaşamıma çoktan son verirdim. Fakat yaşıyordum. O'nu hissettiğim ve O'nu aradığım zaman yaşıyordum. Öyleyse,O vardır. O, O'nsuz yaşanmayan şeydir."

beğendiğim alıntılar
#26150067
#26150560
#26171858
#26160371

iyi okumalar =))

Sergen Özen 
25 Kas 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Nikolayeviç Tolstoy'un kendisiyle yüzleştiği, yaşamın ve ölümün anlamına ulaşmaya çalıştığı,
Çevresindeki insanların yaşamında rahat bir hayat sürüp, Hayatın ve neden var olmanın anlamını kavrayamadıklarını (Günümüz insanı gibi) serzenişli bir ifadeyle dile getiriyor.

Tolstoy'un yaşamının son yıllarına doğru islamı seçtiği yönünde söylentiler hep vardı.
Söylemiş olduğu birçok sözde ve anlam veremediği hadiselerin islamla örtüştüğünü bir nevi benimsemiş oldum.

Onun dışında Hz.Muhammed ile ilgili bir kitabı var, Hacı Murat ile birlikte edinip, beğenirsem Tolstoy külliyatı kitaplığımda yer bulabilir.

Kitaptan 382 Alıntı

Hiçbir şey bir erkeğin kişiliğini iyi aile terbiyesi almış bir kadınla kuracağı yakınlık kadar geliştiremez.

İtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 13)İtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 13)
Ömür 
17 Oca 00:39 · Puan vermedi

Insanların kendilerine "hayat nedir?"diye sorduklarını düşünün. Açık ki sadece tek bir cevap verebileceklerdir, hayat kötülüklerin en büyüğüdür.

İtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoyİtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoy
Ömür 
12 Oca 20:54 · Puan vermedi

Sonra döndüm ve kendime baktım,hayatın anlamını bildiğim sürece yaşamıştım.

İtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 57)İtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 57)

Kitapla ilgili 1 Haber

Aziz Nesin’in, Leo Tolstoy’un İtiraflarım Adlı Eserine Dair Düşünceleri...
Aziz Nesin’in, Leo Tolstoy’un İtiraflarım Adlı Eserine Dair Düşünceleri... Aziz Nesin’in, Rus Edebiyatının Usta Yazarı Lev Nikolayeviç Tolstoy'un "İtiraflarım" Kitabına Dair Düşünceleri ve Yorumu...