İtiraflarım

8,1/10  (176 Oy) · 
577 okunma  · 
151 beğeni  · 
3.724 gösterim
Kötüyü değil, kütülüğü yok etmeli. İyi insanlar ancak böyle çoğalır. Tutuşturan elle değil, kıvılcımla mücadele etmeli. İyilik istiyorsak eğer dünyada, ateşi kıvılcımken söndürmeli!..
(Tanıtım Bülteninden)
Aykut 
23 Mar 17:20 · Kitabı okudu · 101 günde · 8/10 puan

Tolstoy'un kendi ideolojik ve inançsal sorgulamalarını içeren İtiraflarım'ım Tolstoy-severler için kesinlikle okunmaya değer bir eser. Tolstoy bilindiği gibi inanç konusunda birçok buhran yaşamış bir yazar. Hristiyanlığın; hayatın varlığı ve anlamına tatmin edici bir cevap getiremediğini düşündüğü için geleneksel Ortodoks Hristiyanlığına olan inancını yitirir. İtiraflarım ise bunun karar aşaması gibidir. Hayatın ne olduğunu, neden ve nasıl yaşanabileceğini ve ölümü seçmenin en doğru yol olup olmadığını sorgular. Tabii Tolstoy İtiraflarım'da her şeyin başına gidiyor; çocukluğuna.

Rus klasiklerinden aşina olduğumuz bazı durumlar vardır. Mesela o dönem Rusya'sında inanç konuları önemini büyük bir ölçüde yitirmiş, onların yerine nihilizm veya ateizm gibi Kilise'yi reddeden ideolojiler Rusya'yı sarmıştır. İşte Tolstoy'un çocukluğu da tam bu döneme denk geliyor. Bu dönemde inanç kavramı öylesine zayıflamış ki (bunu kötü anlamda söylemiyorum) örneğin -Tolstoy'un anlattığına göre- birinin yemekten önce ettiği duayı gören o kişinin ağabeyi "Bunu hala yapıyorsun ha?" dediği için o kişi inanç kavramına tutunmayı bırakmış. Belki de buna büyük bir oranda toplumsal zihin etkili olmuş. Bu oldukça geniş ve tartışmaya açık bir konu. Dolayısıyla bu kavram düşmesi ile büyüyen Tolstoy, inanç konusunda bir nevi tarafsız olarak yetişiyor.

Daha sonraları hayatın akışına kapılan Tolstoy için bu konu gün geliyor ona sıkıntı vermeye başlıyor. O da her şeyi en baştan sorgulamaya ve araştırmaya başlıyor. Bence bu nokta çok önemli. Herhangi bir olguyu bulmak adına tüm önyargılardan arınıp sorgulamaya başlamak ile sorgulama yapmak arasında büyük bir fark var. Taraflı bir sorgulama ne denli isabetli bir sorgulama olur? Tolstoy bu hataya düşmüyor, her şeyi kafasından silip en baştan kafasında sorular üretiyor ve bunları insanların inandığı şeylerle karşılaştırıyor; cevap almaya çalışıyor. Tolstoy'un bu açıdan tarafsızlığı ve azmi beni gerçekten hayran bıraktı.

İtiraflarım felsefi bir eser olmasının yanı sıra bana kalırsa aynı zamanda sosyolojik bir eser olarak da nitelendirilebilir. Çünkü Tolstoy eser boyunca yalnızca kendinden bahsetmiyor. Rus halkının ideolojik ve inançsal durumunu gözden geçiriyor. İnsanların bu durumlarını gözden geçirmek için de bir süre toplumdan uzaklaştığı da oluyor. Şöyle bir tabir vardır; toplumu en iyi anlayanlar toplumdan dışlanmış kişilerdir diye, belki de Tolstoy da bunun farkında idi. İnanç konusunu dıştan inceliyor belki de herhangi bir inancın etkisine kapılmamak için. Sonuç ise ne oluyor onu da yeni okuyacaklara bırakıyorum.

Tolstoy'un inançla ilgili iç sorgulamalardan oluşan İtiraflarım kesinlikle okumaya değer.

eso.okur 
04 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hayatın anlamını sorgulayan ünlü değerli yazar, bu kitapta okuyucuya karşı dürüst bir şekilde büyük itiraflarda bulunuyor. Onun gibi bir yazarın bu kadar doğruculuk oynamasına bir yandan şaşırdım, bir yandan da büyük olmasını bu yazılarına borçlu diye de içimden geçirdim ya hani.

"Hayatın anlamı nedir?"sorusuna anlam vermeye çalışıp bir yandan da cevap aramasına yönelten bir eser.
Sonunda anlamını bulmasaydı ya da belli bir düşünceyle desteklemeseydi, kitabı yırtıp atacaktım ve kendimi odaya kilitleyip asacaktım. Mübalağa yapıyorum tabi ki ama bu kadar olmasa da beni büyük bir düşünce girdabına itti.

Eğer sizde bu sorularla mücadele edemiyorsanız okuyun, eğer kendi işimi kendim görürüm diyorsanız ne haliniz varsa görün !

Mathemazel 
11 Nis 22:53 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Tek solukta okunabilecek bir kitap.kitabin neredeyse her kelimesini alintilayacaktim okurken.inanmanin ne oldugunu tekrar hatirlatiyor insana.siz de sorgulayan biri iseniz bu kitap tam da size gore.keyifli okumalar dilerim

Inci DERYA 
23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Məncə görkəmli ədib, dahi yazrımız - L. N. Tolstoy bu əsərində insan oğlunun deyə biləcəklərinin hamısını olmasa da deyə biləcəklərinin çoxunu demişdi..... O bu nəticəyə bütün həyatı bahasına gəlmiş və sanki qələmə almaqla gələcək nəsillərə yardımçı olmağa çalışmışdır.... Boşuna deyil ki, yazarımız özü buna bir neçə dəfə işarə etmiş bütün yazdıqlarlnı tərəzinin bir gözünə " Etiraf " - isə tək digər gözünə qoyuş ikincini daha üstün tutmuuşdur........

Zehra arıkman 
05 Nis 11:25 · Kitabı okudu · 7 günde

Kitabı okurken inanç üzerine düşünmenin inancı aşağılamak yerine yücelttiğini daha net gördüm. Her daim ifade ettiğim bu görüşe dayanak olarak Tolstoy'u bulmak şaşırtıcıydı:) Anlamaya çalışmak saygı duymaktır. Hem kendine hem inancına. Ritüellere indirgemek öz'ü aşağılamak, yok saymak, kolaya kaçmaktır. Bu anlamda bakış açımı genişlettiğini söyleyebilirim. Bir cümle çıkardın mı derseniz ; Esas inanç, içine sinen bir tevekküldür, bilinçlice.

Sergen Özen 
25 Kas 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Nikolayeviç Tolstoy'un kendisiyle yüzleştiği, yaşamın ve ölümün anlamına ulaşmaya çalıştığı,
Çevresindeki insanların yaşamında rahat bir hayat sürüp, Hayatın ve neden var olmanın anlamını kavrayamadıklarını (Günümüz insanı gibi) serzenişli bir ifadeyle dile getiriyor.

Tolstoy'un yaşamının son yıllarına doğru islamı seçtiği yönünde söylentiler hep vardı.
Söylemiş olduğu birçok sözde ve anlam veremediği hadiselerin islamla örtüştüğünü bir nevi benimsemiş oldum.

Onun dışında Hz.Muhammed ile ilgili bir kitabı var, Hacı Murat ile birlikte edinip, beğenirsem Tolstoy külliyatı kitaplığımda yer bulabilir.

Rumeysa aybar 
04 May 19:38 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 10/10 puan

Daha önce tolstoydan hiç kitap okumamıştım ve bu kitap yazar için keşke daha önceleri tanısaymışım dedirten bir kitap oldu. Düşünmenin önemli bir noktasına değinen bir kitap tanrı kavramını kendi benliği ile bulmaya çalışan bir adam her şey bir tarafa düşünmek kavramını tam algılamak için okunması gereken bir kitap diye düşünüyorum :)

başım belada 
07 May 11:16 · Kitabı okuyor · Beğendi · Puan vermedi

"Hayattan korkuyordum,ondan kaçıyordum ve her şeye rağmen yine de ondan birşeyler ümit ediyordum"

Tolstoy bu kitabında hayatının son alarında yaşadığı bunalımları,gençliğinde yaptığı hataları ve yanlış düşüncelerini anlatır.Yeni okumaya başladım.Beğendim,tavsiye ederim

KeMâL 
29 Eki 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Tolstoy'un her şeyden önce iyi bir dindar ve son derece Hümanist bir insan olduğunun kanıtıdır bu kitap. Tolstoy 'un düşünsel gelişimini ele aldığı gençlik yıllarından olgunluk yaşlarına kadar değişim sürecini anlatan itiraflarıdır. Çok samimi bir dille yazılmış. Hayatı sorgulayan ve cevaplarını arayan bir bilge olan Tolstoy’la dertleşmek için müthiş bir kitap. Eğer sevdiğiniz bir yazar ise Tolstoy ve onun hayat hakkında düşüncelerini samimi arayışlarını, duygularını ve din ile olan ilişkisini kendisi ağzından bizzat dinlemek istiyorsanız mutlaka okumalısınız bu kitabı. Gel gelelim kitaptan kendime bir sonuç çıkaramadım ancak bilgi edinmek adına okudum. Felsefi düşünceler hakim. Felsefe hakkında bilginiz varsa anlamlandırılabilir bir kitap. Herkesin okuyabileceği, herkesin zevk alabileceği bir kitap değil. Anlamak zor. Tamamıyla boş bir kafa istiyor okunmak ve anlanmak için. Elbette ki tavsiye ederim ama dediğim gibi bu felsefik tarzları sevenlere daha fazla hitap ediyor.

Tunc Ay 
15 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabi okuyanda qadinlarin neye qadir oldugun bir daha gorursen.. ve boyuk edibin aile heyati adamin gozu onunde canlanir, gorsenir ki, hanimi cok cekdirmishdir, muhteshem bir eser haminin mutlaqa okumasi gerekir..

4 /

Kitaptan 234 Alıntı

Hiçbir şey bir erkeğin kişiliğini iyi aile terbiyesi almış bir kadınla kuracağı yakınlık kadar geliştiremez.

İtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 13)İtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 13)
Emine Vargılı 
06 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Niçin yaşadığımı öğrenmek istiyordum. Bu amaçla da kendimin dışında kalan her şeyi araştırdım. Açıkça çok şey öğrendim, ama ihtiyacım olan şeyleri değil.

İtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 79)İtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 79)
BİROL COŞKUN 
25 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ben niçin yaşıyorum ve yaşamımın sonucunda ne olacak?

İtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 78 - ANTİK)İtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 78 - ANTİK)

Çocukları nasıl eğitmem gerektiğini düşündüğümde kendi kendime soruyordum; "Niçin?" Halkın en yüksek refaha ulaşacağına kafa yorarken birden: "Bundan sana ne?" diyordum. Ya da eserlerimin bana sağlayacağı ünü düşündüğümde, kendi kendime şöyle diyordum: "Pekala, Gogol'dan, Puşkin'den, Shakespeare'den, Moliere'den, dünyanın bütün öteki yazarlarından ünlü olacaksın da ne olacak sanki!". Bu soruları hiç ama hiç cevaplandıramıyordum. Sorular beklemezler cevap isterler. İnsan cevap bulamazsa yaşayamaz . Ve bir cevap da yok işte.

İtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoyİtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoy
kitapları seven 
04 Şub 11:50 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hayatım durma noktasına gelmişti. Soluk alabiliyor, yiyebiliyor, içebiliyor, uyuyabiliyordum. Bunları yapmamak zaten elimde değildi, ama yaşamıyordum çünkü gerçekleştirmeyi mantıklı bulabileceğim hiç bir arzum yoktu.

İtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 23)İtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 23)
Ferman Mammadov 
08 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi

"...Dini kabul, inancın çoğunlukla insanın Allah ile ilişkisi ve insana söylenmiş olan şeylerin kabul edilmesi olarak anlaşılır.Oysa inanç, insan yaşamının ve anlamının öğrenilmesidir. O sayede insan kendi varlığını yok etmeyerek yaşamını sürdürdüğü şeydir. İnanç, yaşamın gücüdür. İnsan yaşıyorsa bir şeylere de inanıyordur.Eğer bir şeylerin ona yaşamayı emrettiğine inanmazsa, o zaman yaşayamaz.İnsan, ölümlünün bir gölgeden ibaret olduğunu kavrıyorsa, o zaman sonsuz olana inanmak zorundadır..."

İtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoyİtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoy

Kitapla ilgili 1 Haber

Aziz Nesin’in, Leo Tolstoy’un İtiraflarım Adlı Eserine Dair Düşünceleri...
Aziz Nesin’in, Leo Tolstoy’un İtiraflarım Adlı Eserine Dair Düşünceleri... Aziz Nesin’in, Rus Edebiyatının Usta Yazarı Lev Nikolayeviç Tolstoy'un "İtiraflarım" Kitabına Dair Düşünceleri ve Yorumu...