İtiraflarım

8,3/10  (321 Oy) · 
1.094 okunma  · 
297 beğeni  · 
7.201 gösterim
Savaş ve Barış ve Anna Karenina gibi gerçekçi kurgunun zirvesinde eserler ortaya koyan, Rus edebiyatının en ünlü yazarlarından Tolstoy'un iç dünyasına bir yolculuk olan İtiraflarım, ünlü yazarın yıllar süren arayışını konu alıyor.

Maddi başarısı ve sosyal konumuna rağmen hayatını anlamsız bulan Lev Tolstoy'un kendini ve dini anlamaya çalıştığı denemeleri hayatı anlamaya çalışan herkese hitap ediyor. Çocukluğunda öğretilenleri geride bırakmasıyla başladığı kendini bulma yolculuğunda Tolstoy varoluşunun sebeplerini bilim, felsefe, doğunun inanışları gibi pek çok farklı yerde arıyor.

Hayatı anlamlandırmaya çalışan bu otobiyografik eser hem savaşa hem barışa tanık olmuş, zengin, sevilen ve mutlu bir adamı depresyona sokan derin bir arayışın meyvesi.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2016
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9786054985456
 • Çeviri:
  İhsan Özdemir
 • Yayınevi:
  Antik Kitap
 • Kitabın Türü:
Esther. Sema 
 07 Mar 19:32 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kendi iç dünyasındaki sorgulamalarını bizlere aktarmış Tolstoy bu eseriyle. Yazmak işlevi de henüz o sıralarda sadece para kazanmak için yaptığı bir eylem.

İlk başta ailesinde herkesin inandığı din, Ona da sorgusuz, sualsiz kabul ettirilmiş. Abisi çok dindardır. Bu noktada diğer aile üyelerinin üstündedir. Abisi genç yaşında, dindar olmasına rağmen acı çekerek öldüğü için Tanrıyı sorgulamaya başlamış. Abisinin böyle bir ölümü haketmediği düşüncesi ile.
Felsefeci ve düşünürleri, bilim insanlarını araştırmış. Görüşlerini benimsemiş. Hiçliği ve varoluşunu anlamlandırmaya, kendi içinde savaş vermeye başlamış. Bu görüşleri benimseyip araştırmayı sürdürdükçe, çıkış yolu ararken, çıkmaza doğru sürüklenmiş. Dindar olup aslında olmadığını anladığı kişilerden uzaklaşmış. Emekçi olup alınteriyle para kazanarak yaşamını devam ettiren, aynı zamanda da gerçekten dinini yaşayan kişilere yönelip, onlara sonsuz sevgi duymuş.

İntihar düşüncesi sıkça aklından geçmiş. Ancak "Tanrıyı aramak" isteği bir türlü tükenmemiş ve umudu içinde hep varolmuş. Bundan dolayı yaşamını sonlandırma fikrine uzak durmuş.
Bu şekilde kendi görüşlerini, yaşadığı iç sıkıntılarını, arayışlarını ve savaşlarını bizlere anlatmış Tolstoy.

Bu soruları sorar kendine birçok kişi.
Bazı kişiler Tanrının varlığını kabul edip de aramaya, sorgulamaya devam eder. Bu tükenmez arayışla kendini tüketir. Bir sonuca ya ulaşır ya ulaşmaz.
Bazı kişiler zaten sorgusuz inanırlar. Bazıları da tamamıyla reddeder.
Herkes kendine göre bir yol belirleyip, kendi doğrularına inanırlar. Bunlar olabilen gayet normal şeyler. Ama en kötüsü dayatma...
Kaç kişi birilerine bir şeyleri dayatmadan yaşayabiliyor? Hoşgörü ile yaklaşabiliyor? İnanan inanır inanmayan da inanmaz.
Kendilerince dindar olanlara göre inanmayanlar cahilken, inanmayanlara göre ise inananlar ya da dindarlar yobaz. Bu şekilde etiketlemek ne kadar doğru? İşte benim de sorgulamam en çok buna.

İncelemeyi burada sonlandırıyorum.
Kesinlikle herkesin okuması gereken bir eser olduğunu düşünüyorum. Kitaplarla kalınız.

Aykut 
23 Mar 2017 · Kitabı okudu · 101 günde · 8/10 puan

Tolstoy'un kendi ideolojik ve inançsal sorgulamalarını içeren İtiraflarım'ım Tolstoy-severler için kesinlikle okunmaya değer bir eser. Tolstoy bilindiği gibi inanç konusunda birçok buhran yaşamış bir yazar. Hristiyanlığın; hayatın varlığı ve anlamına tatmin edici bir cevap getiremediğini düşündüğü için geleneksel Ortodoks Hristiyanlığına olan inancını yitirir. İtiraflarım ise bunun karar aşaması gibidir. Hayatın ne olduğunu, neden ve nasıl yaşanabileceğini ve ölümü seçmenin en doğru yol olup olmadığını sorgular. Tabii Tolstoy İtiraflarım'da her şeyin başına gidiyor; çocukluğuna.

Rus klasiklerinden aşina olduğumuz bazı durumlar vardır. Mesela o dönem Rusya'sında inanç konuları önemini büyük bir ölçüde yitirmiş, onların yerine nihilizm veya ateizm gibi Kilise'yi reddeden ideolojiler Rusya'yı sarmıştır. İşte Tolstoy'un çocukluğu da tam bu döneme denk geliyor. Bu dönemde inanç kavramı öylesine zayıflamış ki (bunu kötü anlamda söylemiyorum) örneğin -Tolstoy'un anlattığına göre- birinin yemekten önce ettiği duayı gören o kişinin ağabeyi "Bunu hala yapıyorsun ha?" dediği için o kişi inanç kavramına tutunmayı bırakmış. Belki de buna büyük bir oranda toplumsal zihin etkili olmuş. Bu oldukça geniş ve tartışmaya açık bir konu. Dolayısıyla bu kavram düşmesi ile büyüyen Tolstoy, inanç konusunda bir nevi tarafsız olarak yetişiyor.

Daha sonraları hayatın akışına kapılan Tolstoy için bu konu gün geliyor ona sıkıntı vermeye başlıyor. O da her şeyi en baştan sorgulamaya ve araştırmaya başlıyor. Bence bu nokta çok önemli. Herhangi bir olguyu bulmak adına tüm önyargılardan arınıp sorgulamaya başlamak ile sorgulama yapmak arasında büyük bir fark var. Taraflı bir sorgulama ne denli isabetli bir sorgulama olur? Tolstoy bu hataya düşmüyor, her şeyi kafasından silip en baştan kafasında sorular üretiyor ve bunları insanların inandığı şeylerle karşılaştırıyor; cevap almaya çalışıyor. Tolstoy'un bu açıdan tarafsızlığı ve azmi beni gerçekten hayran bıraktı.

İtiraflarım felsefi bir eser olmasının yanı sıra bana kalırsa aynı zamanda sosyolojik bir eser olarak da nitelendirilebilir. Çünkü Tolstoy eser boyunca yalnızca kendinden bahsetmiyor. Rus halkının ideolojik ve inançsal durumunu gözden geçiriyor. İnsanların bu durumlarını gözden geçirmek için de bir süre toplumdan uzaklaştığı da oluyor. Şöyle bir tabir vardır; toplumu en iyi anlayanlar toplumdan dışlanmış kişilerdir diye, belki de Tolstoy da bunun farkında idi. İnanç konusunu dıştan inceliyor belki de herhangi bir inancın etkisine kapılmamak için. Sonuç ise ne oluyor onu da yeni okuyacaklara bırakıyorum.

Tolstoy'un inançla ilgili iç sorgulamalardan oluşan İtiraflarım kesinlikle okumaya değer.

İtiraflarım benzeri kitaplar

Zamanında bir Tolstoy duymuştum. Yazdığı kitapların ağır olduğu okunmasının zor olduğu ile alakalı. Uzun senelerimin bu büyük ustayı tanımamakla geçtiği ve her duyduğuma inanıp önyargılı olduğum için kendime çok kızıyorum.

Söze belki de kitabın harikalığıyla başlamak en doğru tercih olur. Yapılan bir etkinlik sonucu okumaya karar verdim. ( İnci Hanım'ın Tolstoy okuma etkinliği). Her işte bir hayır vardır derler ya işte . Ne zamandır bu tarz bir kitap okumak istiyordum. Bu etkinlik olmasa belki bu kitabı onca kitabımın arasından ne zaman okuyacaktım?

Benim düşüncem bir kitabın etkileyici olması için belli bir zamanda okunması gerekir. Yani kitaptaki karakterin duygularını paylaşabildiğin bir modda isen o kitap senin için artık özeldir. Nitekim İtiraflarım bu bakımdan çok özel.

Kitabın konusu, Tolstoyun hayatın anlamını arayışını kendi hayatı üzerinden anlatıyor. Bu yönüyle yarı otobiyografik bir kitap denilebilir. Tolstoy'u anlamak , onun hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için çok bilgilendirici. Tolstoy, "hayatın anlamı nedir? Hayatımın sonucu nedir? Var olan her şey niçindir? Ben niçin varım ?" bu sorulara cevap arıyor. Bunu yaparken de bilimi, felsefeyi vs. işin içine dahil edip cevap arıyor. Aradığı cevabı biraz şüpheli de olsa buluyor.

Aslında kitapta hakikati arayan bir adamın varlığı beni kitaba çeken nokta oldu. Tolstoy'un etkilendiği yazar ve düşünür olan Henry David Thoreau'nun da dediği gibi : "Bana aşk, inanç, şöhret ve adalet yerine gerçeği verin." Tolstoy bunu yapıyor işte. Gerçeğin peşinde ve tüm imkanlarını kullanıyor gerçeğe ulaşma yolunda. İşte bunu seviyorum. Gerçeğe ulaşma aşkı...

"Ne kadar çok kitaba sahip olduğun değil, kafanda ne kadar sindirilimiş ve sistematik fikir taşıdığın önemli !" diyor
Arthur Schopenhauer..
.
Bu kitabı çok okumuş olmak için değil, kesinlikle sindirerek okumak gerek. Hatta baştan tekrar tekrar okunmalı.

Gerçeği aramak için öneri bir kitap sorulsa artık düşünmeden İtiraflarım diyebilirim gönül rahatlığıyla...

A juez 
12 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Neden varım ?
Neden şunu şunu yapmak zorundayım ?
Neden yaşamalıyım ?
Yaşamımın sonunda ne olacak ?
Neden , niçin .................

Dini öğretilerin '' şahsi fikrimde '' daha ağır bastığını gördüm ..
Okunması gereken bir kitap , özelliklere de müslümanlara okutulmalı ..
Hani neden eğilip kalktığını bilmeyen , ibadet ettiği Allah'ı ( Yaratıcı , Tanrı ) tanımayanlara ve en önemlisi ilk gelen ayetin '' OKU ! '' olmasına rağmen okumaktan bi haber insanlara okutulmalı .. Oku , seni yaratan Rabbinin sanatını oku , anla nasıl büyük bir Zat'a iman ettiğini anla ..

Ve bence kitaptaki en can alıcı alıntı şu ;
''Demiri onlar çıkardılar , ormanları kesmeyi bize onlar öğrettiler , inekleri ve atları onlar evcilleştirdiler , tahıl etmeyi ve birlikte yaşamayı bize onlar öğrettiler , yaşamımızı onlar düzenlediler ve bana konuşmayı ve yazmayı onlar öğrettiler ..
Ve onların bir ürünü olan , onlar tarafından yedirilen , içirilen öğretilen ben , onların düşünceleri ve sözcükleriyle düşünerek bütün bunların saçmalık olduğunu savundum .
( Yanlış olan bir şey var ! ) dedim kendime . ( Bir yerlerde büyük bir hata yaptım . ) Ancak nerede hata yaptığımı anlamam çok zamanımı aldı . ''

Dedelerimiz bize öğretti , Allahı , nasıl ibadet etmemiz gerektiğini ..
Peki biz onlar ne verdi ise onu kabul ettik ..
Düşünün ve sorgulayın lütfen ..
Bu sorgulamak kelimesini yanlış anlamayın ..
Allahı siz tekrar bulun , bir yaratıcının varlığını tekrar gösterin kendinize , insanlığa ...

Göknur Şahin Sarı 
 08 Mar 16:30 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bütün yaptıklarımın ve yarın yapacaklarımın sonucunda ne olacak? Neden yaşıyorum? Okudum, yazdım, öğrettim, öğrendim... Bütün bunların ben öldükten ve yok olduktan sonra anlamı ne?

Tolstoy'un iç dünyasına kısacık da olsa tanık oluyoruz İtiraflarım sayesinde. Aslında küçük çocukların bile sorabileceği basit bir soru ve cevaplanması bir o kadar zor. Dünyevi hırslar ve zevkler içinde yaşama amacının nasıl solup gittiğini; ahlaki açıdan mükemmelliğe ulaşma ile başlayan serüvenin nasıl olup da herkesden daha güçlü, daha zengin, daha başarılı, daha önemli, daha ünlü olma hırslarına yenildiğini ve sonunda yolunu kaybedip nasıl karamsarlığa düştüğünü açıkça anlatıyor. Akıl danışabildiği herkese akıl danışıyor yine de tatmin edici bir cevap alamıyor. Sonsuzluk içinde sonlu bir varlık olma düşüncesi onu yiyip bitiriyor.

Sadece kendi düştüğü durumdan da bahsetmiyor Tolstoy, Rus halkının çeşitli eğitim seviyesindeki faklı yaşamlar süren insanlardan da kesitler sunuyor. Bu bağlamda hem sosyolojik hem piskolojik hem felsefik bir eser olarak karşımıza çıkıyor. Bu incecik kitaptan öğrenebileceğiniz, kendinizi sorgulayabileceğiniz çok şey olduğuna inanıyorum.

Beyaz ve siyah fare tutunduğunuz asmayı kemirirken balı yalamaya devam mı edeceksiniz yoksa bütünün bir parçası olup inancınıza mı sarılacaksınız? Karar sizin. Keyifli okumalar...

Ah-i Zer 
04 Mar 11:57 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Daha önce hiç Tolstoy okumamış olmamın üzüntüsünü ve sonunda okumuş olmamın sevincini yaşıyorum. Tolstoy ile tanışmama vesile olan inci hanıma teşekkür ediyorum. :)

Tolstoy derin bir hakikatin peşinde olan; önceleri bu hakikatın inkâr da, sonraları iman da olduğunu düşünen bir insan.

Gençlik yıllarında inkâr ile yaşamış ve -kendisinin tabiriyle- ne öğreteceğini bilmeden insanlara bir şeyler öğretmeye çalışmış.

Sonra inkâr etmek artık ruhuna ağır gelmeye başlamış ve imanın huzur sağladığına kanaat etmiş. Ve elbette bunu öğrenmek için de dine ihtiyaç olduğuna..

Daha Sonra dinleri araştırmaya başlamış, kitabında en çok Hıristiyanlık geçiyor, kiliseler arası ayrılıkta oraya buraya savrulmuş bir nevi. Ama aradığını orada bulamamış.

Aslında benim gördüğüm kadarıyla, yazarın istediği inanç biçimiyle İslâm çok benziyor birbirine. 82 yaşındayken 1910 yılında İstanbul'a gelmek istemiş ama ömrü yetmemiş. Belki de İslâm'ı öğrenmek içindi, en doğrusunu Allah bilir.

Sana dua ediyorum sevgili Tolstoy, umarım Müslüman olarak vefat etmişsindir..

Esasında yaratıcıyı arama gayesinde olan yazarın kitabı,aynı zamanda otobiyografik bir eserdir.İnancı sorgulaması nedeniyle 1984'te yasaklanmış. Tolstoy'un varoluşunun sebebini sorguladığı bu itiraflarında inanç sistemlerine eleştirisini samimi ve etkileyici bir dille yapmış. Yazması cesaret gerektiren bu eseri Tolstoy severlerin okuması gerektiğini düşünüyorum.

e.y 
10 Eyl 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi · Puan vermedi

Tolstoyun iç dünyasına yolculuk... Kendi iç dünyamla karşılaştırabiliyorum ve sonucu şaşırtıcı ortak yanlarımız çıkıyor. Tolstoyun yıllar süren arayışlarını konu alan bu kitabı okurken siz de benim gibi benliğinize yolculuk yapacaksınız.Maddi başarısı ve sosyal konumuna rağmen hayatını herkes gibi anlamsız bulan Tolstoy kendini, dini ve hayatı anlamaya çalıştığı bu kitabı okumaya devam ediyorum ve yolculuğum uzun sürecek gibi :))

Esra Duman 
15 Mar 23:58 · Kitabı okudu · 3 günde

Kitapta Tolstoy çevresindeki insanların boş olduklarını, karaktersiz olduklarını ve kendisinin de onlar gibi boş olduğunu düşünür. Ayrıca bu insanların mensubu oldukları dinle hayatları arasında hiçbir bağlantı bulamaz, üstelik onlar dini, bir yığın batıl inançla doldurmuşlardır. Bu yüzden Tolstoy bir de alt tabakadan insanları gözlemler. Bu insanlar çevresindeki insanlardan maddi olarak daha az şeye sahip olsalar da daha samimidirler, yani inandıkları dinle hayatları hemen hemen aynıdır.

1880 yılında yazılan bu kitapta anlatılanlar neden bana/bize yabancı gelmiyor? Çünkü yıllar geçse de, birçok şey değişse de maalesef bazı şeyler hiç değişmiyor. Mesela içinden geldiği için değil sırf sevap diye iyilik (!) yapan veya başka şeyler yapan kişiler, ben dindarım deyip değil dindar sadece insan kimliğiyle bile yapmaması gereken bir şeyi yapanlar var. İşte samimiyetsizliğin nirvanası!

Tolstoy neden yaşadığını, ne için yaşadığını sorguluyor ve sonra dinin ve bilimin bu sorulara cevap vermekte yetersiz kaldığını görüyor. Sayfalar geçiyor ve en sonunda Tolstoy diyor ki; "o kadar kusur kadı kızında da olur, iyi kötü bir dinimiz var. Elhamdulillah, çok şükür, anlamadıysan bir önceki sayfayı çevür. :)

Tolstoy bir tilki misalı bir orada gezindi, bir burada üç tur attı, bazen dağ tepe aştı, bazen ise seke seke koştu. Sonra yine geldi mi kürkçü dükkanına.:)

*Kitabın yarısında iken okuduğum hikayeyi kısa zaman önce okuduğumu hatırladım. Biraz araştırınca Tolstoy'un Hz. Muhammed kitabında da okumuş olduğumu farkettim. #27938325 Okuduğum her kitapta farklı şeyler arayan ben, bu durumdan çok rahatsız oldum ve okuma hevesim bir anda söndü. Ve ne yazık ki sonraki sayfalarda da Hz. Muhammed kitabında geçen cümleleri ve bir hikayeyi daha farkettim. Sanırım Hz. Muhammed kitabının İtiraflar bölümünün genişletilmiş hali İtiraflarım kitabı veya İtiraflarım'ın kısaltılmış hali Hz. Muhammed kitabı.

** Bu kitap, Tolstoy Okuma Etkinliği sebebiyle okuduğum 2. kitaptı. Etkinliği düzenleyen inci ye çok teşekkür ederim.

Bünyamin Müftüoğlu 
 20 Tem 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

On yedi bölümden oluşan bir eser. Kitap karamsarlıklar, ruhsal bunalım, düşünce ve inanç çıkmazları ile dolu. Tolstoy'un inanç kapsamlı otobiyografik eseri diyebilirim. Aynı zamanda felsefi ve psikolojik bir kitap.

Kitap Tolstoy'u ve onun gibi hayata anlam veremeyen diğer insanları biraz daha iyi tanımam açısından faydalı oldu. Kitabın sekizinci bölümüne kadar bunaldığımı ve sıkıldığımı söylemeden edemeyeceğim. Sebebi Tolstoy'un içine düştüğü duruma yabancı oluşum olabilir. İntiharın eşiğine hiç gelmedim, intihar etmeyi hiç düşünmedim.

Hayatı, insanları, hayvanları, doğayı, bitkileri seven, idealleri olan, inançlı bir insanı, hangi düşünce veya sorular intihara sürükleyebilir?

İşte ben tam bu soruyu sorduğum anda Tolstoy zihnime tokadı yapıştırıyor. Sekizinci bölüm itibariyle içine düştüğü intihar sarmalından dini  inanç yardımıyla kurtuluşunu anlatmaya başlıyor ve kendine de bana da zulüm etmeyi bırakıyor. Ağır ağır giden, ilerlemeyen kitap Tolstoy'un imana gelmesiyle hızlanarak bir çırpıda bitiyor.

Kitaptan 420 Alıntı

Hiçbir şey bir erkeğin kişiliğini iyi aile terbiyesi almış bir kadınla kuracağı yakınlık kadar geliştiremez.

İtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 13)İtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 13)
Ömür 
17 Oca 00:39 · Puan vermedi

Insanların kendilerine "hayat nedir?"diye sorduklarını düşünün. Açık ki sadece tek bir cevap verebileceklerdir, hayat kötülüklerin en büyüğüdür.

İtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoyİtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoy
Ömür 
12 Oca 20:54 · Puan vermedi

Sonra döndüm ve kendime baktım,hayatın anlamını bildiğim sürece yaşamıştım.

İtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 57)İtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 57)
42 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Aziz Nesin’in, Leo Tolstoy’un İtiraflarım Adlı Eserine Dair Düşünceleri...
Aziz Nesin’in, Leo Tolstoy’un İtiraflarım Adlı Eserine Dair Düşünceleri... Aziz Nesin’in, Rus Edebiyatının Usta Yazarı Lev Nikolayeviç Tolstoy'un "İtiraflarım" Kitabına Dair Düşünceleri ve Yorumu...