İyi Aile Yoktur

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.681
Gösterim
Adı:
İyi Aile Yoktur
Baskı tarihi:
21 Eylül 2018
Sayfa sayısı:
300
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053758488
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
İyi aile yoktur. Ya da paradoks şu ki iyi aile, "İyi aile yoktur" düsturuyla hareket edebilen ailedir.

İnsanlar çocuk sahibi olduğunda farkında olmadan kendi çocukluğuna dair hisleri yaşar. Çocuğumuzla ilişkimiz, anne-babamızla ilişkimizin devamıdır.

Çocuğumuzla doğru bağ kurma, kendi çocukluğumuzu ve içimizdeki çocuğu tamir etmekle olur. Her insanın içinde anne, baba, çocuk vardır ve güçlü psikoloji aslında, içimizdeki çocuğun güçlü olduğu, saygı gördüğü psikolojidir.

İyi Aile Yoktur sadece anne-babalar değil, çocukluk geçirmiş ve kendisini daha iyi anlamak isteyen her yaşta insan için yazıldı.

Bu kitabın sunduğu farklı bakış açısıyla, neden acı çektiğimiz, sevilmeyi neden isteyip sevgiyi kaybettiğimizde neden üzüldüğümüz, işlerimizi neden ertelediğimiz gibi kendimize dair birçok şeyin altındaki nedeni yepyeni bir gözle, şaşkınlıkla keşfedeceksiniz.

İngiltere’de Essex Üniversitesi’nde Psikanaliz yüksek lisansı yapan, Avrupa ve Amerika’da psikoloji alanında konferanslarda tebliğler sunan ve çocukluk atölyeleriyle ebeveynlerle buluşan Nihan Kaya, yıllarca süren çalışmalarını bu kitapta derliyor.
300 syf.
·5 günde·Beğendi·7/10
Yazarın okuduğum ilk eseri ve böyle bir kalemi okumakta ne kadar geç kaldığımı fark edince açıkçası üzüldüm. Eser her ne kadar "Eğitim, Kişisel Gelişim" türü olarak kitap sitelerine eklenmiş olsa da bana göre bilimsel araştırmalara dayalı bir eser olmuş...

Yazar, özellikle çocukların masumiyetini biz ebeveynlerin nasıl hoyratça törpülediğini, onların dünyasına sırf kendi egomuzun yansıttıklarını yüklediğimizi, aldığı eğitimlere dayanarak önümüze seriyor. ( İngiltere Üniversity of Essex for Psychoanalytic Studies'de Psikanaliz üzerine yüksek lisans yapmış.)

Çocukluk dönemini cehenneme benzeten yazar, bu dönem de bizlere yapılan yanlışları bilmediğimiz için bu tezi savunuyor. Eserin giriş bölümüne ise Hallac-ı Mansur'dan bir epigrafla (Yazıt) ile başlayıp; " Cehennem, acı çektiğimiz yer değildir. Cehennem, acı çektiğimizi hiç kimsenin bilmediği yerdir." diyerek okura sunuyor...

Eseri okurken kendi çocukluğunuzda unuttuğunuz olayları ve neler hissettirdiğini sanki dün yaşanmış gibi hatırlatan yazar, çocuklarımıza davranışlarımızın onların yetişkin hayatını nasıl şekillendirdiği hakkında oldukça detaylı bilgiler vermiş.

Ebeveynlerin mutlaka okuması gereken bu eser de yazar, fiziksel istismar, duygusal istismar ve çocuk cinsel istismarı üzerinde yaptığı çalışmalar ile dikkat çeken dünyaca ünlü psikolog ve yazar Alice Miller (12 Ocak 1923) tezlerine oldukça fazla yer vermiş...

Kısacası iyi aile olmaya çalışan her ebeveynin eseri okumasını tavsiye ederim...
300 syf.
·9 günde·Beğendi·7/10
Bu kitabı okurken; büyürken karşılaştığım aile, okul, sosyal çevrenin sözlerine, davranışlarına, tepkilerine mi üzülsem yoksa etrafımdaki çocukların karşılaştıkları ve mazur kaldıkları tüm davranışları gördükçe onlara mı üzülsem bilemedim.
Kitap gerçekten sarsıcı ve iyi aile olamayacağını net bir dille, örnekler,vakalar ve alıntılarla çok güzel anlatmış.
Okuma yazmayı bilen her ebeveynin çocuklarını anlama sürecini kolaylaştırmak için de kendi çocukluğunda yaşadıklarının şu anki hayatlarına nasıl etkilerde bulunduğunun ve hiçbirinin kendi suçu olmadığını anlamak isteyen çocuksuz yetişkinlerin de okumasını kesinlikle tavsiye ederim.
300 syf.
·6 günde
Kitaba merakla başladım, heyecanla devam ettim ve iyi ki okudum diyerek kapattım kitabın arka kapağını. Yaklaşık yarısına kadar olan kısmı en az iki kez daha okumak için kendime söz verdim. Ebeveyn ve eğitimci olan istisnasız herkesin okumasını dilerdim. Hatta herhangi bir çocukla sağlıklı iletişim kurmak isteyen ve onların dünyasına zarar vermek istemeyen herkesin...
Çocuklar gerçekten apayrı varlıklar ve çocukluk adeta kişiliğin ve yetişkinlik döneminin eskizi gibi. Dolayısıyla o dönemin ne kadar önemli olduğunu ciddi bir şekilde kavramak gerekiyor. Ancak bu ehemmiyetin farkına varabilir, kendi çocukluğumuzun minik görünen ancak esasında kocaman etkileri bulunan acılarıyla yüzleşebilirsek bunları çocuklara/çocuklarımıza yansıtmamayı seçebiliriz. Ve ancak bu sayede sağlıklı bir aile, sağlıklı bir toplum kurabiliriz.
Kitabın içerisindeki bazı kısımlar İslami değerlere aykırı ifadeler içerdiği için yer yer okuma iştahımı kaybetmiş ve huzursuz hissetmiş olabilirim ve aynı değerlere bağlı olan okurların bu kısımlardan rahatsızlık duyabileceğini ifade etmem gerekir. Ancak kitap kıymetli içeriği ve dobra ifadeleri sayesinde okunmayı gerçekten hak ediyor.
300 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
"Her ailenin okuması gereken bir kitap" tabirinin içini dolduran, "anne olduktan sonra anlarsın" cılara inat, anne olunca daha derinden sorgulamaya başladıklarımın aslında benim 'arızam'dan, hainliğimden kaynaklanmadığını farkettiğim, ezber bozan bir yayın.
Ben, ebeveyn olmaya dair, yazarla paralel düşüncelerde olduğum için, tarzı beni rahatsız etmedi, kimileri için sert gelebilir tespitler. Fakat rahatsız olmanız, gerçeği değiştirmiyor: anne-babalık çok zor zanaat, lütfen altından kalkmaya çabalamayacak olan sırtlanmasın bu yükü. Dünyalık hayatımızda, bir 'level' daha atlayıp, toplumca 'tamamlanmak' güdüsüyle 'çoğalmayalım' sadece ve ayağımızı denk alalım çocuklarımızı yetiştirirken.
300 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
İyi aile yoktur diye yıllardır bilmeme rağmen bu kadar açık anlatımı,ifade edemediklerinizin su yüzüne çıkışı adeta.Kendi sıkıntılarınız,yaşadıklarınızı anlamlandırmaya yetmeyecek,etrafınızdaki tüm çocukların da kurtuluşunu sağlayacak bu kitap.Okuyun ,okutturun ve çocuklarınızı kendi yanlışlarınızdan uzak tutmayı öğrenin
300 syf.
·13 günde·Beğendi·10/10
Kitap sizi bugune kadar kaliplaşmiş dogru bildiğiniz davranişlarin yanlis oldugunu gözler önüne seriyor okudukça hayretler ıçinde kaliyorsunuz ve kendinizi surekli sorguluyorsunuz Kesinlikle bir solukta okunup bitirilebilecek bir kitap herkese tavsiye ederim.
300 syf.
·Beğendi·10/10
Çok sarsıcı... acı bir tokat gibi anne babaların yüzüne vurulan gerçekler. Anne baba olmayı düşünenler, olma aşamasında olanlar, çoktan olanlar, hatta çocuklarını büyütüp kendi hayatlarına salanlar bile okumalı. Nefes alan çocuklar yetiştirmek için ruhunuza yön verecek bir kaynak. Nefsinizi ehlileştirmenizin zamanı geldi.
300 syf.
·26 günde·Beğendi·10/10
Muhteşem.Okuduğum en iyi kitaplardan biri.Tüm anne babalar, anne baba olmak isteyenler ve asla istemeyenler veee tüm çocuk olmuşlar yani hepimiz hepimiz okumalıyız.Kendi anne babamızla olan ilişkilerimize bakışımız çocuğumuzla olan ilişkimize bakışımız bizim çocuğumuz olmayan çocuklara bakışımız etkilenecek bir silkelenecek muhakkak öyle de olmalı hadi sen de oku ve sen de söyle:İyi aile yoktur.
300 syf.
·Beğendi·10/10
Bugune kadar cocuk gelisimi, aile, ebeveynlik uzerine okudugumuz kitaplarin cok disinda. Cok farkli bir bakis acisi var. Katilirsiniz ya da katilmazsiniz, fakat mutlaka okunmali ve degerlendirilmeli.
300 syf.
·67 günde·Beğendi·10/10
Okuduğum en harika kitaplardan biri. Bitmesin diye yavaş yavaş okuduğum anlar oldu. Algılarımızda kırmamız gereken şeyler olduğunu ve bunlar sayesinde gelişebileceğimizi çok güzel anlatıyor. Toplum tarafından aile ne yapsa doğru, çocuk her zaman suçlu, “nankör evlat” “hayırsız evlat” gibi kavramlarla sürekli çocukların suçlandığını anlatıyor. “Eğer aileler fedakar kosaydı, “nankör evlat” diye bi kavram olmazdı.” cümlesi beni benden aldı. Bu zamana kadar çektiğim sancılar ve bunlardan dolayı kendimi kötü hissetmemin aydınlatıcısı oldu. Çocuğun ailesini eleştirmeye başlamasının aslında iyileşme sancıları olduğunu öğrendim. Aslında iyileşiyormuşum ama toplum yüzünden kendimi suçlu hissediyordum. Ailenin istemeden de olsa çocuğun karakterine yaptığı olumsuz etkileri çok net anlayabiliyoruz. Üstelik bu olumsuzluklar kendi çocuğumuz olduğunda daha fazla gün yüzüne çıkıyor ve bunun suçunu ve sorumluluğunu emdi evladımıza atıyoruz. Eğer tüm bunların bilincinde olarak hareket edersek belki kendimizi kurtaramasak bile gelecek nesilleri kurtarabiliriz.
300 syf.
·21 günde·9/10
Bukitap, bir çocuğun ruhuna kimlerin nasıl izler bırakabildiğini, çocuk ruhuna dolaylı ve ya dolaysız bir etkide bulunmanın en ince yollarını, çocukla yetişkin arasındaki o aşılmaz sandığımız hiyerarşiyi nasıl da çocuk aleyhine kullandığımızı, üstelik bunu yaparken de güya çocuk için yaptığımızı sandığımızı anlatıyor küçüklü büyüklü örneklerle.

“Ben size çocuğa karşı açık, içten, dürüst olmayı, çocuğa karşı hiyerarşi kurmamayı teklif ediyorum.”

diyor yazar ara ara, aynı cümle ile. Çünkü,

“Bu dünyadaki en görünmez acılar, bir çocuğun çektiği acılardır.” (192.s)

“Çocuktur, anlamaz” denilen hemen her şeyi çocukların nasıl da derinden ve şiddetli duyduğunu bilince yukarıdaki cümle daha çok acı verici oluyor sanki.

Kitapta altını çizmek istediğim, hatırlamaya değer bulduğum pek çok cümle oldu. Yüzlercesini zihnimin ve kalbimin derinlerinden onayladım. Hem bir çocuk hem de bir yetişkin olarak kendimi defalarca sorguladım, ölçtüm tarttım. Her iki konumumun geleceği için de kararlar almama yardımcı oldu bukitap. Fakat tabii ki onaylamadığım, katılmadığım, savaştığım da onlarca cümle ve fikir vardı. Zaten bu arada kalmışlığım yüzünden hem kitabı okumak hem de bu yazıyı yazmak zor oldu.

Örneğin “Melek/ Fedakar/ Kutsal anne” tabusunu eleştirisine katıldım. (Güya?) “Çocuk için” yaptıklarını “çocuğa rağmen” yapan annenin çocukta bırakabileceği tahribatın öngörüsü de telafisi de çok zor.Kitabın dördüncü ve son bölümünde baştan beri işlenen kurban etme-feda etme-sevgi konuları etrafında çocuğun istismar edilmesi ve çocuğun affetmesi meseleleri ele alınmış. Burada gerçekten çok etkilendiğim kısımlar vardı.

(...)

En sonda ise kitap boyunca eserlerine atıflar hatta onlardan uzun alıntılar yapılan Alice Miller’ın kitapları (ve birkaç başka kitap) hakkında özet mahiyetinde bilgiler verilmiş.

Bukitapı bence isabetsiz birkaç görüşü nedeniyle yabana atmak istemem. Zira çocuğun dünyayı nasıl algıladığını hatırlamak için kıymetli bir kitap. Ben okuduğuma memnun oldum, aldığım pek çok pay da var. Okunmasıyla da fayda görüleceğine inanıyorum.

Daha detaylı inceleme için: https://bukitap.wordpress.com/.../09/iyi-aile-yoktur/
300 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10·
Okuyun
Okutun.
Anne baba olmadan kesinlikle okuyun!


İçimizdeki dünya ile dışımızdaki birleşmeden,yaratıcı hayat potansiyelimiz de açığa çıkamıyor.


Ve Alice Miller’den okunacak kitaplar🥰
Çocuklarıyla ilişkide anne-babalar ikiye ayrılırlar. ''Başkaları''nı çocuklarından önemli görenler ve çocuklarını ''başkaları''ndan önemli görenler.
Bir çocuğun mutlu bir yetişkine evrilebilmesi için anne- baba olarak yapabileceğimiz tek bir şey ama tek bir şey vardır: Çocuğun kendisini değerli hissetmesini sağlamak.
Gerçek anlamda sahip olduğumuz tek şey, kendimizdir. Hayatta hiç kimse yoktur ki onunla kurduğumuz ilişki kendimizle kurduğumuz ilişkiden değerli olabilsin.
Yazmayan değil, ama herhangi bir şey üretmeyen herkes çıldırır. Nitekim çıldırmış durumdalar...
Nihan Kaya
Sayfa 95 - İthaki Yayınları
Gerçek anlamda sahip olduğumuz tek şey, kendimizdir.
Hayatta hiç kimse yoktur ki onunla kurduğumuz ilişki kendimizle kurduğumuz iliskiden değerli olabilsin.Yalnızlığımız değerlidir.
Kendimize hep hatırlatmamız, çocugumuza öğretmemiz gereken şey şu: Dünyada, öldüğünde yahut bir şekilde kaybettiğimizde varlığımızı idame ettiremeyeceğimiz kimse yoktur; kendimiz hariç.
Nihan Kaya
Sayfa 37 - İthaki
Hayatta hiç kimse yoktur ki onunla kurduğumuz ilişki kendimizle kurduğumuz ilişkiden değerli olabilsin.
Nihan Kaya
Sayfa 37 - İthaki Yayınları
“Sevgi, karşımızdaki kişi bizi sevmesiğinde de bundan etkilenmeden kalıyorsa, değişmiyor azalmıyorsa, o zaman gerçek sevgidir.”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İyi Aile Yoktur
Baskı tarihi:
21 Eylül 2018
Sayfa sayısı:
300
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053758488
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
İyi aile yoktur. Ya da paradoks şu ki iyi aile, "İyi aile yoktur" düsturuyla hareket edebilen ailedir.

İnsanlar çocuk sahibi olduğunda farkında olmadan kendi çocukluğuna dair hisleri yaşar. Çocuğumuzla ilişkimiz, anne-babamızla ilişkimizin devamıdır.

Çocuğumuzla doğru bağ kurma, kendi çocukluğumuzu ve içimizdeki çocuğu tamir etmekle olur. Her insanın içinde anne, baba, çocuk vardır ve güçlü psikoloji aslında, içimizdeki çocuğun güçlü olduğu, saygı gördüğü psikolojidir.

İyi Aile Yoktur sadece anne-babalar değil, çocukluk geçirmiş ve kendisini daha iyi anlamak isteyen her yaşta insan için yazıldı.

Bu kitabın sunduğu farklı bakış açısıyla, neden acı çektiğimiz, sevilmeyi neden isteyip sevgiyi kaybettiğimizde neden üzüldüğümüz, işlerimizi neden ertelediğimiz gibi kendimize dair birçok şeyin altındaki nedeni yepyeni bir gözle, şaşkınlıkla keşfedeceksiniz.

İngiltere’de Essex Üniversitesi’nde Psikanaliz yüksek lisansı yapan, Avrupa ve Amerika’da psikoloji alanında konferanslarda tebliğler sunan ve çocukluk atölyeleriyle ebeveynlerle buluşan Nihan Kaya, yıllarca süren çalışmalarını bu kitapta derliyor.

Kitabı okuyanlar 99 okur

  • selen
  • fidd07
  • fatma porsuk
  • BAŞAK TOKER
  • Oguzhan Duman
  • Cumaziye tuncar
  • Tuğba
  • Hypatia
  • Burcu
  • Elanur Sarı

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%64.3 (27)
9
%14.3 (6)
8
%11.9 (5)
7
%7.1 (3)
6
%2.4 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0