Nar Çiçekleri

9,0/10  (28 Oy) · 
97 okunma  · 
28 beğeni  · 
1.464 gösterim
"Nar Çiçekleri", Mehmed Uzun’un Türkçe yazdığı, hayatımıza değen dokuz denemeden oluşuyor. Çokkültürlülüğün, azınlık ve öteki olma sorununun, sürgün ve aydın olmanın onulmaz ağırlığının merkezde olduğu bu denemeler, şiddetin ve reddetmenin çözüm olamayacağını, ancak anlayarak, empati kurarak bir arada yaşanabileceğini savunuyor.

Kırık bir hüznün egemen olduğu bu denemeler, aynı zamanda arada kalanların dünyasına içerden bir bakış.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  167
 • ISBN:
  9789752732339
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:

İncelemeye başlamadan önce beni Mehmed Uzun ve 1000kitap sitesiyle tanıştıran kuzenim Elif Kimya Salt a teşekkür ederim.

Kitapta öyle güzel betimlemeler, akıcı bir anlatım tarzı var ki kitabın nasıl bittiğinin farkına bile varmıyorsunuz. Mehmed Uzun' un bir zamanlar yasaklanmış sonra tekrar yasağı kaldırılmış iki kitabından biri Nar Çiçekleri. Bu kitabında Kürtlerden ve kendi hayatından bahsediyor. Mehmed Uzun ' un vatan özlemine ve davasının ardındaki dik duruşuna hayran kaldım. Böyle değerli insanlara zamanında hak ettikleri saygıyı göstermemek, öldükten sonra kıymete bindirmek bizim ülkemizde hatta dünyada olmazsa olmaz. Ayrıca Türkiye' nin Kürtler hakkında uyguladğı yanlış politikaları eleştiriyor bu kitabında. Çok beğendim ve tavsiye ediyorum.

Mihemedê NOJDAR 
20 Oca 09:34 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Min dema ku ewil car lîseyê bûm xwend. Berîya wê min 2 pirtûkên wî bi tirkî xwendibûm. Piştî vê ev nivîsên ceribandinê min got madem ez kurd im û ev camêr ji bo kurdî ev qas zilm û zorî dîtiye.. ji min re ferze ku ez kitêbên wî bi kurdî bixwînim. Elhamdülillah min kitêbên wî bi kurdî qedand. Û tama ku min kurdî de dît min tirkî de nedît. Divê her kurd kurdan bi kurdî bixwîne

Selim KOÇ 
06 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Eserinde içinde yaşadığımız çok kültürlü toplumsal yapıda sürekli karşılaştığımız temel sorunları ve bu sorunların çözümüne yönelik çabayı kendi hayatından örneklerle aktarmaya çalışan Mehmed Uzun, üzerinde yaşadığımız kadim coğrafyada biz ve öteki arasındaki etkileşimin nasıl olması gerektiğini hakkıyla dile getirmiş ve toplumsal yapının anlaşılması ve toplum olarak ortak bir iyiye ulaşabilmemiz için bir yol haritası çizmiştir.

didem toprak 
07 Mar 2016 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · 10/10 puan

Mehmed uzunun kitapları çok akıcı ona hayran kaliyorum eğer hayatımızda onun bir kitabını okumadiysaniz hayatınızda buyuk boşluk vardır.

Kitaptan 6 Alıntı

Tüm insanlık tarihinin, hiçbir zaman tedavi edemediği, en önemli hastalığı olan ön yargılar, farklı ve değişik olana karşı duyulan düşmanlık, kuşku ve tedirginlikler sürüp gidecek mi? Bu hastalık tedavi edilemeyecek mi?

Nar Çiçekleri, Mehmed Uzun (Sayfa 49)Nar Çiçekleri, Mehmed Uzun (Sayfa 49)

Yaşam buydu işte, çatlayan olgun narlar, bembeyaz tüller ve kan kırmızısı damlalar.

Nar Çiçekleri, Mehmed Uzun (Sayfa 45)Nar Çiçekleri, Mehmed Uzun (Sayfa 45)

Uygar bir yurtseverliğin konseptleri ancak ahlak, vicdan, tolerans ve insanlık olabilir.Her şeye rağmen bir nehir gibi akan insanlık, başka hiçbir şey değil.

Nar Çiçekleri, Mehmed Uzun (Sayfa 39)Nar Çiçekleri, Mehmed Uzun (Sayfa 39)

Peki ya onlar? Bizim gibi olmadıkları için kendimizden kabul etmediklerimiz? Kimi yerde bizden olmasını arzuladıklarımız, kimi yerde çeşitli biçimlerde asimile etmek istediklerimiz, kimi yerde de etnik temizlik zor ve şiddetle "biz" haline getirmeye çalıştıklarımız? Ya onların "biz"i?

Nar Çiçekleri, Mehmed UzunNar Çiçekleri, Mehmed Uzun
Damla narin 
25 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Emirim sen Allahuekber Dağı'nın yamaçlarında dimdik, ayakta donmuş kalmış insan ormanını gördün mü? Sen Emirim, yüzlerce insanın çoluk çocuğun, genç
kızların,yaşlıların hançerlenerek çırılçıplak soyulduktan sonra Fırat'a, Dicle' ye atıldıklarını gördün mü? Sen, yüzüne bakmaya kıyamayacağın, doyamayacağın kızların memelerinin kesilerek öldürüldüklerini gördün mü, kesilmiş kanlı memelerin kızgın kumlarda kanadıklarını...?

Nar Çiçekleri, Mehmed Uzun (Sayfa 32)Nar Çiçekleri, Mehmed Uzun (Sayfa 32)
Selim KOÇ 
06 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Sürgün bir ayrılıktır, bir hüzündür. İnsani olmayan, ağır bir cezadır. Yaşanmış, çok iyi bilinen uzun bir zaman kesitini, daha doğrusu bir yaşamı geride bırakmaktır. İstemeyerek, zorlanarak...

Nar Çiçekleri, Mehmed Uzun (Sayfa 65 - ithaki)Nar Çiçekleri, Mehmed Uzun (Sayfa 65 - ithaki)