Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

İlhan avcı

İlhan avcı
@ilhanavciii
Sıkı Okur
Kitap.. Rakipsiz sevgili, Dilsiz dost, Bilginin yoldaşı. Mehmed UZUN
Ankara
1 Haziran
428 okur puanı
Mayıs 2020 tarihinde katıldı
Sana bir öğüt verebilir miyim? -Elbette Kaderinden yakınma. Bunu aptallar yapar. -Unutmayacağım bunu.
Reklam
Biz ne dersek diyelim, insanlar inanmak istediklerine inanacaklardı.
Ölüm yaşamın karşıtı olarak değil, parçası olarak vardır.

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
Zaten önemi de yok artık. Her şey bittiğine göre. Ben artık böyle olduğuma göre...
352 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
İmkansızın Şarkısı
İmkansızın ŞarkısıHaruki Murakami
7/10 · 10,7bin okunma
Reklam
74 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
Ay ışığı sokağı, Stefan Zweig’ın 5 kısa öyküden oluşan kitabıdır; -Fransa’nın bir liman kentinin denizci mahallesinde gezinirken duyduğu arya söyleyen sesi izleyerek tanımadığı insanların marazi hayatlarina dalan bir gezgin; -Patronuna kölece bağlıliğı yüzünden korkunç bir eyleme sürüklenen karanlık, itici ve yabani bir hizmetçi; -1810 yilinda İspanya'daki savaşta yaralanan, düşman bir ülkede amansiz bir hayatta kalma mücadelesine girişen bir Fransiz albay; -1918 yılinin bir yaz gecesi Leman gölünde bulunup kurtarilan, ancak sonra yüreğini kavuran yurt özlemine yenik düşen bir Rus savaş esiri; -Yaşıtları üniversiteye giderken hala liseye devam eden avare bir gencin öğretmeninin otoritesine isyan ettikten sonra ödediği ağır bedel. Kitap insan psikolojisi ve ilişkilerine odaklanan derinlemesine 5 hikayeden oluşuyor. Hikayeler insan psikolojisini ustalıkla işlediği ve karakterlerin iç dünyalarını zengin bir şekilde tasvir ettiği için okuyucunun duygusal derinliklere inmesini sağlıyor. Kısa, hafif, çerezlik niyetine okunabilir. Keyifli okumalar.
Ay Işığı Sokağı
Ay Işığı SokağıStefan Zweig · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 202167,6bin okunma
Suskunluk, bütünüyle içten gelen tiz bir çığlıktı.
Ben sadece kitaplarla başbaşa kalacağım, gezintiler yapacağım, hayaller kuracağım, rahatsız edilmeden uzun uzun uyuyacağım.
Reklam
Kendime bile tam açıklayamadığım bir şeyleri başkaları için anlaşılır kılmak gibi niyetim yok.
Bir kez kendini bulmuş olan kişinin bu yeryüzünde yitirecek bir şeyi yoktur artık.
74 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
Ay Işığı Sokağı
Ay Işığı SokağıStefan Zweig
7.2/10 · 67,6bin okunma
374 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
Mutlu Pazarlar
Afrikalı Leo, Amin Maalouf'un ilk eseridir. Yazarımız eserlerınde genellikle kimlik, aidiyet ve göç gibi temaları işler. Maalouf'un eserlerinde sık sık tarihi olaylar ve kültürel çeşitlilik ön plandadır. Africalı Leo da bu temalardan yola çıkarak, ana karakterlerin içsel yolculukları ve kimlik arayışlarına odaklanır. Kitap, Leo'nun(Hasan ibn Muhammed) Afrika'dan Akdeniz'e doğru olan zorlu yolculuğunu ve bu süreçte yaşadığı deneyimleri anlatırken, aynı zamanda kişisel ve toplumsal kimlik arayışlarını ele alır. Leo'nun göçü, sadece fiziksel bir yolculuk değil, aynı zamanda içsel bir keşif yolculuğudur. Bu yolculuk, okuyucuya farklı kültürler arasındaki etkileşimin karmaşıklığını ve önemini gösterir. Maalouf'un dilinde sıklıkla gözlemlenen derinlik, duyarlılık ve incelik, okuyucuyu hikayenin içine çeker ve karakterlerin duygusal ve zihinsel karmaşıklıklarını anlamalarına yardımcı olur. Ayrıca, yazarın eserlerinde tarihi ve kültürel referanslara sıkça yer vermesi, okuyucuları geçmişle bağlantı kurmaya teşvik eder ve evrensel insan deneyimlerini daha iyi anlamalarını sağlar. Genel olarak Afrikalı Leo, Amin Maalouf'un karakter gelişimi, tarihi derinlik ve kültürel zenginlik açısından zengin bir eseri olarak öne çıkar. Tarihe ilgisi olanlar için güzel bir kitap. İspanya'dan başlayıp Fas, Mısır'la devam edip tarihe 1500'lü yıllara bir yolculuk yapmak istiyorsanız tavsiye ederim. Keyifli okumalar.
Afrikalı Leo
Afrikalı LeoAmin Maalouf · Yapı Kredi Yayınları · 202214,4bin okunma
948 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.