Giriş Yap
İlhan avcı
@ilhanavciii
Ne hoş bir güzelliği vardır; Hafif adımlarla, dünyadan gülümseyerek geçenlerin. Kimseye bir kötülüğü dokunmadan yaşayanların. Onurlu bir yaşamı seçenlerin. Virginia Woolf
İstanbul
1 Haziran
261 okur puanı
http://@ilhanavciii
21 May 2020 tarihinde katıldı
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
160 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Bilgilendirici ve akıcı bir biçimde yazılmış. Kadınların hayatta yaşadıkları zorlukları, hayattaki konumları ve asıl olmaları gereken konuma çok güzel bir şekilde değinmiş. Dünyaca ünlü yazar ve düşünürlerin kadınlar hakkındaki görüşlerine değinmiş. Kadın ve erkek eşitsizliği, toplumdaki yeri, kendilerine biçilmiş rolleri, kadınların da erkekler gibi istediklerini yapabilme özgürlüğünün olması gerektiğini, kısaca kadınların da edebiyat, iş okul vs. gibi istedikleri her alanda var olmaları gerektiğini güzel bir üslup ile anlatmış. "Kadın ve edebiyat" arasındaki bağlantıyı kurmaca bir yazıyla ve karakterleriyle anlatan Woolf, kadınların neden daha az şiir yazdığını veya neden erkekler kadar yaratıcı olamadığını anlattığı eserinde, tarihsel süreç içerisinde kadının toplumdaki yerini de ele alıyor. Kadınların dünyasına dair ilginç tespitleri, farklı bakış açılarını içeren eserinde Woolf, odasındaki duvarı verdiği cevaplarla örmeye çalışıyor ve şöyle sesleniyor kadınlara: "Para kazanın, kendinize ait ayrı bir oda ve boş zaman yaratın. Ve yazın, erkekler ne der diye düşünmeden yazın!"
Reklam
Bir şiir parçasının insanın zihnini ele geçirip bacaklarını yolda onun ritmine uygun şekilde oynatmasına yol açması ne ilginç.
İnsan anlaşılmaz bir toplumla baş başa kalmış gibiydi.

Okur takip önerileri

Mervé
@mervekkkayaİlhan avcı ile benzer
zeynep
@reveriesİlhan avcı ile benzer
Ercan ERGÜN
@Sessizgemi2066İlhan avcı ile benzer
Daha fazla göster
Aceleye gerek yok. Işıldamaya gerek yok. Kendinden başka kimse olmaya gerek yok.
·
"Yüreğim, yuvası diri bir sürgünde şarkıcı bir kuş, Yüreğim bir elma ağacı..."
Reklam
2
62
618 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42