1000Kitap Logosu
Gorgias

Gorgias

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!

Hakkında

129 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 3 sa. 39 dk.
Adı
Gorgias
Yazar
Çevirmen
Çevirmen
Basım
Türkçe · Türkiye · İş Bankası Kültür Yayınları · 17 Kasım 2018 (İlk yayınlanma: 1989) · Karton kapak · 9789754587357
Diğer baskılar
Gorgias
Gorgias
Gorgias
Gorgias
Gorgias
Kallikles - Sizin yaptığınız gibi, ancak savaşa ve kavgaya geç katılabilir insan, Sokrates. Atasözü de böyle der.  Sokrates - Yoksa, denildiği gibi, şölenden sonra mı geldik? Geç mi kaldık acaba?  Kallikles - Evet, hem de nefis bir şölenden sonra; çünkü Gorgias yığınla güzel şey anlattı bize az önce.  Sokrates - Bütün suç, şu gördüğüm Khairephon'da, Kallikles: Bize agorada boş yere zaman kaybettirdi. (Tanıtım Yazısından)
Fiyatlar
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!
İdefix
idefix.com

Okurlar

Kadın
% 42.9
Erkek
% 57.1
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Benzer Kitaplar

Menon
Okuyacaklarıma Ekle
Phaidon
Okuyacaklarıma Ekle
Metafizik
Okuyacaklarıma Ekle
Nikomakhos'a Etik
Okuyacaklarıma Ekle
Şölen - Dostluk
Okuyacaklarıma Ekle
Kırık Taşlar
Okuyacaklarıma Ekle
Geceye Övgüler
Okuyacaklarıma Ekle
Kriton
Okuyacaklarıma Ekle
Diyaloglar
Okuyacaklarıma Ekle
Retorik
Okuyacaklarıma Ekle
Tarih
Okuyacaklarıma Ekle
Medea
Okuyacaklarıma Ekle
8.4
10 üzerinden
269 Puan · 62 İnceleme
129 syf.
·
2 günde
~121° | Gorgias
Merhaba. Bu kitap
Platon
Platon
'un diyaloglarından biri. Burada eleştirel düşünce süzgecinde ele alınan ve araştırılan konu retorik. Bu yüzden kitaba geçmeden önce kısaca retoriği anlayalım. Felsefede doğru ve güvenilir önermelerden doğru ve güvenilir bir usavurma tekniğiyle doğru ve güvenilir bir sonuca vararak tanıtlama yaparsın. Retorik tanıtlama yapmaz. Amacı kendi söylediklerinin doğru ve güvenilir olduğuna ikna etmektir. Tek başına kötü bir teknik değildir ama sofistliğin bir tekniği olarak zayıf kanıtlar ve hatalı tanıtlamaları maskelemek için kullanılırsa iş biraz değişir. Bir de retorik sorular vardır. Cevaplanmaz, sadece anlatıma bir derinlik katmak için kullanılır. Mesela ülkesindeki hak ve özgürlükler hakkında konuşan bir milletvekili, ''Zaten kim bu hak ve özgürlüklere sahip ki?'' şeklinde bir soru sorduğunda zaten ona göre cevap bellidir. Ancak önemli olan ortaya retorik bir soru atmak değil, bu retorik soruyu eleştirel düşünce süzgecinde ele alıp araştırmaktır. Bu kitapta Sokrates ve Khairephon bir şölene geliyorlar. Retorik ustası
Gorgias
Gorgias
'ı dinlemek istiyorlar. Şölen bitmiş, herkes dağılmış ve Gorgias da anlatacaklarını bitirmiş. Bu şansı kaçırıyorlar. Ama onları karşılayan Kallikles ''Öyleyse istediğiniz zaman bana gelin. Gorgias bende kalıyor, sizinle de oturup konuşur.'' diyor ve bir konuşma ayarlanıyor. Burada Sokrates önce Gorgias, sonra Polos ve daha sonra Kallikles ile retorik üzerine tartışıyor. Bazı incelemelere şöyle bir göz gezdirdim. Bu kitabı sıkıcı bulmuşlar. Bence bu, Sokrates'in, araştırmalarını adım adım yaparken sürekli sorular sorarak kendisini onaylatmaya çabalaması ve konu dağıldıkça ya da tartıştığı kişi değiştikçe sorulan sorular ve verilen cevapları baştan sona özetleyerek tekrar kaldığı yerden devam etmesinden kaynaklanmış. Şahsen ben sıkılmadım. Ancak kitabın ilk yarısını okumanın daha keyifli olduğunu itiraf edebilirim. Sokrates'e göre haksızlık yapmak haksızlığa uğramaktan kötüdür ve haksızlık yapan biri cezasını çekmelidir. Ancak mahkemede yargıcın karşısına geçip, süslü sözcükler sarf ederek zayıf kanıtlar ve hatalı tanıtlamaları maskelemeye ve yakayı kurtarmaya çabalayan biri acınası bir sofistlik göstermektedir. Sokrates'e göre retorik bir sanat değil, görenektir. Doğru ve güvenilir bir bilgi vermez ama ikna eder. Amacı bir tartışmada galip çıkmaktır. İşte bu yüzden Sokrates retoriği bir tür dalkavukluk olarak görür. Ayrıca anlam veremediğim bir incelemeyle karşılaştım. İncelemenin sahibi Sokrates'in mahkemede yargıcın karşısında adamakıllı bir açıklama yapamadığını, tam tersine yargıcı daha da sinirlendirdiğini ve kendi ölüm fermanını imzaladığını anlatıyordu. Bunu da onunla alay ederek sofistlerden retoriği iyi öğrenmemiş olmasına bağlıyordu. Oysa Sokrates ne diyor? ''...ama pohpohlayıcı retoriği bilmemek yüzünden yaşamımı yitirmek zorunda kalırsam, ölümü rahatça karşılayacağımdan emin olabilirsin. İnsanın kendisi akılsız ve korkak olmadıktan sonra, ölümün kendisi korkunç değildir. Korkunç olan, haksızlıktır...'' Keyifli okumalar!
Gorgias
8.4/10 · 1.009 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
129 syf.
·
1 günde
Diyaloglar halinde yazılmış eserde; edebiyatın büyük münazara ustası Sokrates doğruyu, iyiyi, mutluluğu öğretiyor ve öğütlüyor. Pek ilgisi, bilgisi olmayan biri bile bu felsefi metinden keyif alır görüşündeyim.
Gorgias
8.4/10 · 1.009 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
129 syf.
·
25 günde
·
4/10 puan
Açıkçası çok beğendiğim bir kitap değildi. Yarısına kadar çok akıcı ve ilgi çekici geldi. Yarısından sonrasını da sırf bitsin diye okudum. Sokrates'in bana hissettirdiği şey ise kendini sürekli onaylatmaya çalışan bir taraf oluşu ve ona karşıt olan fikirleri sürekli kendi tarafına çekerek ikna etme çabası. Cümlelerin kullanılış tarzı kitabın tam olarak anlatmak istediği şeyi sunuyor burasını da gözardı edemem
Gorgias
8.4/10 · 1.009 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
129 syf.
·
25 günde
·
7/10 puan
Gorgias'ın retorik sanatının Sokrates tarafından eleştirildiği bu eserde retoriğin çıkış noktası ve temelleri verilmektedir. Sokrates belagat sanatının başlı başına bir dalkavukluk olduğunu söylemesine karşılık Gorgias, bir doğrunun kanıtlanamayacaksa insanların o doğruya yönelik yalnızca ikna edilebilir olduğunu düşünmektedir. Bu noktada, ikna ve güzel konuşma sanatı olan retoriğin hakikatin bilinemezliğine bağlı ortaya çıktığı görülmektedir.  “Yargıç önüne çıkacak olursam, eğer beni gençleri inançsızlığa düşürerek bozmakla, yaşlıları da yalnızken ya da halk arasında, acı sözler söyleyerek küçük düşürmekle suçlarlarsa, onlara “Beni böyle konuşturan doğruluktur ve böylece sizlere hizmet etmiş oluyorum, yargıçlar.” Sokrates yukarıdaki fikirlerini belirterek eserin sonunda, eğer ortada bir haksızlık varsa, haksızlığı yapanın kurtulmak için süslü sözler sarf etmek yerine, cezasını kabullenip çekmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Toplumsal, siyasi ve sosyal alandaki diyaloglarda yer yer başvurulan retorik kavramı Sokrates'e göre, karşıdakini ikna etmeye yönelik yapılan bir kandırmacadır.
Gorgias
8.4/10 · 1.009 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
174 syf.
·
Puan vermedi
Platon'un Retorik yani güzel konuşma ve ikna etme tekniği üzerine yaptığı bir diyalogdan oluşan güzel bir eser. Platon dan öğreneceğimiz çok şey var, bu eserde onlarda sadece bir tanesi. Bilginin ve Gerçekliğin Retorik karşısında yenilişini izliyoruz. Günümüzde de yok mu böyleleri, sırf güzel konuşuyor diye hayran kalınan tipler, sözün özüne değil biçimine bakılan... Ana tema bundan ibaret, okunması keyifli güzel bir eser.
Gorgias
8.4/10 · 1.009 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.