Devlet

8,4/10  (324 Oy) · 
1.316 okunma  · 
317 beğeni  · 
8.226 gösterim
Platon (Eflatun, İÖ yaklaşık 428/7-İÖ yaklaşık 348/7): Bugünkü üniversitenin atası sayılan Akademia'nın kurucusu (İÖ 387) ve hocası Sokrates'i konuşturduğu "diyaloglar"la felsefeyi yazıya en iyi aktarmış olan ustalardan biridir.

Sokrates'in Savunması (Apologia) ile birlikte diyaloglarının en tanınmışı olan Devlet (Politeia)'te ise Platon, "iyilik", "eşitlik", "güçlülük" ve "haklılık" gibi "insanlık durumları"nı irdeleyerek düşlediği en iyi devletti anlatmış, ve bu temel yapıt, ister yanında ister karşısında olsunlar, 2000 yılı aşkın süredir ortaya konan bütün devlet kuramı ya da toplum düzenlerinin başvuru kaynakları arasında yer almıştır.

Sabahattin Eyüboğlu (1908-1973); Hasan Ali Yücel'in kurduğu Tercüme Bürosu'nun başkan yardımcısı ve Cumhuriyet döneminin en önemli kültür insanlarından biriydi. Tek başına ya da "imece" birlikteliğiyle yaptığı çeviriler, HayyamX'dan Montaigne'e, Platon'dan Shakespeare'e hep, dünya kültürünün doruk adlarındandı.

M. Ali Cimcoz: Çevirmen, seslendirme sanatçısı ve Türkiye'nin ilk özel galerisi Maya'nın kurucu yönetici olan Adalet Cimcoz'un iş ve hayat ortağıdır. Sabahattin Eyüboğlu ile yaptıkları Devlet çevirisi ise, 1959'da Türk Dil Kurumu'nun ilk çeviri ödülüne değer bulunmuştur.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2017
 • Sayfa Sayısı:
  392
 • ISBN:
  9789754587173
 • Çeviri:
  Sabahattin Eyüboğlu, M. Ali Cimcoz
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:

Karl Marx sosyal/siyasal/felsefi/sosyolojik sistemini Ricardo'nun ekonomisinden, Hegel'in felsefi öğretisinden (Marx'ın tabiri ile "Hegel'in baş aşağı öğretisini ayakları üzerine oturtmuş ve kendi felsefi anlayışını oluşturmuş"), Saint Simon'un devlet tipinden, Thomas More'un "Ütopya"sıbdan ve kronolojik olarak veya ilk kaynak olarak da Platon'un Devlet anlayışından feyz alarak oluşturdu diye biliriz.
Neden böyle bir giriş yaptım? Çünkü asırlardır Dünya'ya şekil ve yön veren kominizmin temelinde bu kitap var kanaatindeyim. Ve zaten bir çok düşünür de bu fikirde.
Büyük bir etki gücüne sahip olan bu kitap iki bin yıl sonra (20.yy'da) bile düşünürleri ve siyaset bilimcileri etkilemiş olan devasa bir temel kitaptır.

Bu kitapta temel olarak vurgulanan şeyler;
1-İnsanların eşit olduğu ve olması gerektiği
2-Özel mülk yoktur. Herşey devletin ve dolayısı ile herkesin.
3-Para yok. Zira para insanı kirletir ve onu aşırı miktarda kazanma isteğine sahip olan insan ahlaktan uzaklaşır ve topluma zarar vermiş olur.
4-Yöneticiler filozoflardan seçilmeli. Askerler cesur olanlardan, zanaatkarlar becerikli olanlardan ve çiftçiler herhangi başat bir yeteneği olmayanlardan..vs secilir.
5-Sanata ve sanatçıya yer yoktur. Sanat insanı yumuşatır. "Bize duygusal değil akıllı insanlar lazım"der. Bu yüzden devlette sanat yasaktır. Ancak kahramanlık öyküleri ve askerleri coşturmak için söylenecek marşlar hariç.
6-Aile kavramının topluma zarar vereceğini bu yüzden "kardeş toplum" oluşturulması gerektiğini savunur. Yani kanbağı değil de aynı coğrafyada yaşamanın verdiği bir bağla organik bir bütün olmak gerektiğini söyler.
7-Kardeşliği pekiştirmek ve eşitliği vurgulamak için ortak sofralar kurulmalı. Yani herkes birlikte ve aynı yemeği aynı zaman dilimlerinde yemeli.
8-Devletin kurulacağı yer bir ada olmalı(sanırım uygulaması zor olduğu ve bu sistemin başlangicı için bir adanın doğru bir tercih olduğu kanaatinde Platon/Eflatun)
...
Elbette bu kitabı bu şekilde özetlemek kitabın ruhuna biraz aykırı ama bu özet eminim ki kitap hakkında size bir fikir vermiştir. Bu kitabın ne olduğunu anlatmak bu kadar kısa bir yazı ile imkansız. Bu yüzden eksikleri bağışlayın.

Bu kitaba günümüzde de yazıldığı tarihte de çok ciddi eleştiriler yapılmıştır. İlk eleştriyi yapan Aristoteles'ten kısaca örnek vermek gerekirse
"Platon'un öğrencisi olan Aristoteles Platon'un sistemine inancı pek zayıftı ve bu yüzden hocasını eleştirme ihtiyacı duydu. Zira o Platon'un "eşitlik" anlayışı terine "adalet" anlayışının temele alınmasını daha uygun görür ve aile kavramının yok edilmesi de toplumu düzensizliğe götürür kanaatindedir. Ve daha bir sürü eleştri"

Şunu rahatlıkla demeliyim ki hangi siyasi/toplumsal düşünce tarzına sahip olursanız olun bu kitabı okumak zorundasınız. Ve sanırım okumayan tek bir siyaset bilimcisi veya siyaset meraklısı yoktur.
Umarım siyaset, felsefe,sosyoloji meraklıları bu kitabı es geçmez ve okur.

SAYGILAR

Başucumda Kitap 
22 Kas 2015 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Bu kitabı yarım bırakıyor olmak utanç verici. Fakat belki yaşım ve felsefeye bu eserle giriş yapışım kitabı gözümde çok büyüttü. Herkesin okuması gereken bir eser. Kitabı okurken çok zorlanıyorum. Zorlandığım kitaplar zaten en değerlileri ama 2 haftalık bir sınav maratonuna gireceğim. O maratonda uykumdan çaldığım vakitleri, sınav sonrası zili beklerken biraz sakin geçirmek istiyorum. Bedenimin kitabı okurken yorulduğunu hissedebiliyorum. Bu yüzden şu sınav maratonundan sonra tekrar başlayacağım ve yorumumu değiştireceğim. Yorum yapma nedenim kitabın kötü olmadığını, saçma gelmediğini anlatmak. Saydığım nedenler yüzünden kitabı yarım bırakmadım. Yanlış bir izlenim oluşturmak istemediğinden yorum yapıyorum.

Sanırım artık devam edemeyeceğim. İlk başlarda gerçekten güzeldi.
Sokrates ve arkadaşları ideal bir devlet nasıl olmalı diye düşünüp hayallerinde ideal devleti tasarlıyorlar.
Okurken bazı yerleri anlamayıp tekrar tekrar okuduğum oldu, ve kavrayıp devam ediyordum. Ta ki son 50 yaprağa gelinceye kadar. Birden konudan koptum ve bir türlü odaklanamadım. Belki de bana fazla karmaşık geldi.
Güzel mi derseniz, okunması gereken bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Ancak felsefeye yani başlayanlar için biraz ağır olabilir. Benim için öyleydi.
İleriki yıllarda tekrar okumayı düşünüyorum, o zaman daha iyi kavrayabilirim.
İyi Okumalar... :)

Ce-mâ 
19 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

İnsanlarin 3 bin yıl evvel tartıştığı,sorguladığı şeyleri biz hala sorgulayamıyor,sorgulamayı akıl edemiyoruz. Sorgulamayı teşvik etmeyi bırak,sorgulamaya engel bir eğitim sistemiyle bunlardan haberdar olmak bile iyi bir sey.
Aynı toprak parçası üstünde yaşadığımız insanlar bir dünyaya yetecek kadar filozof yetistirirken, bizde felsefe yapanlara deli gözüyle bakılıyor ki zaten düşünen adam heykelinin akıl ve ruh hastalıkları hastanesinin önünde bulunması da buna en büyük kanıt.
Neyse, sevgili deli arkadaşlarım bu kitaplari okuyun, okutun bu ülkeyi belki de biz deliler kurtaracağız...

Buse Suci 
05 Eki 21:49 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Seni başka bir zaman, başka bir yayınevinin çevirisiyle keşfedeceğim Devlet. Sanırım yayınevinin çevirisinde ötürü asla kitabı okuyamıyorum. Tamam ağır bir kitap olabilir lakin verilmek istenen, anlatılmak istenen felsefeler bu kadar güzelken niçin okuyamıyorum diye düşünmekten ayrı, okuyamıyor oluşum için ayrı çıldırdım. Bu kitap için öneri yayınevinizi bekliyorum.

Kitabı yarım bırakmak zorunda kaldım. Çünkü elimde ilerlemedi.
Hakkını vererek okumak adına, daha iyi bir çeviriyi, daha uygun bir zamanda elime alabilmek dileği ile...
Kitapça kalın:)

Ebru Bulut 
19 Ağu 13:57 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Platon, bütün eserlerinde olduğu gibi yine Sokrates'i konuşmacı yapmış. Diyaloglar üzerinden ilerliyor düşünceler. Sokrates'in gençlerle felsefe yapması, onlara sorular sorarak düşüncelerini aktarması. Yani Platon'un düşüncelerini. Bu bakımdan bir nevi Platon'la konuşmak, sohbet etmek gibi bu kitabı okumak.

Can Budak 
16 Kas 19:08 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Hep birlikte nasıl doğru ve güzel yaşarız sorusunu temel alan felsefi bir kitap.Biraz felsefeden sıkılanlar için zor bir kitap olabilir fakat devletin niteliği,devlet insan ilişkisi ve daha birsürü açıdan bizlere bilgiler veren bir kitap.

Mantık Akademi 
01 Ağu 14:49 · Kitabı okudu · 16 günde · 9/10 puan

İdeal bir devleti akıl mantık ahlak din vb birçok parametreyle oluşturma çabası anlatılmıştır.Kitap karşılıklı konuşma şeklinde geçmektedir.Okurken yaşanılan dönemin özelliklerini göz ardı etmeden objektif olarak okumanızda yarar vardır.Bazı kısımlarında hata olmakla beraber(ses ışık örneğinde sesin oluşması,dönemin özelliğine veriyorum,) bazı kısımlarında da 2 veya 3 seçenek vererek bu seçenekleri seçmeye zorlamıştır.Bu kitapla birlikte ayrıca filozof olmanın da ne anlam ifade ettiğini anlayacaksınız.

Beşer 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu

Felsefeye giriş yapacak arkadaşlar için başyapıttır.Etklieyici düşünmeye sevk eden ve hayal gücünü kullanmaya iten duygular oluşturur.evde arkadaşlarla otururken hadi devlet kuralım diye başlayan,bu basitlikle daha fazla hayranlık uyandırılmak istenmiş eserdir.

Kitaptan 417 Alıntı

Katre-i Matem 
13 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanları tarafsız gözlemle.
Her zaman konuşmaktan çok dinle.
Gerektiği yerde sus.
Bilmediğini bilen gibi yapandan uzak dur.
Sen bilirken susma,
bilmezken konuşma.
Bilgiyi elde etmek seni mutlu edecektir.
Asil insan bunu uygular.

Devlet, PlatonDevlet, Platon
BİROL COŞKUN 
07 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Doğruluk, paranın bir işe yaramadığı zaman faydalıdır.

Devlet, PlatonDevlet, Platon

Sevgili arkadaşım, gerçek fikrinin aksini söyleme ki bir sonuca varabilelim.

Devlet, Platon (Sayfa 33)Devlet, Platon (Sayfa 33)

Dünyada yapmamız gereken en son şey, usanmaktır.

Devlet, Platon (Sayfa 154 - Akvaryum Yayınevi)Devlet, Platon (Sayfa 154 - Akvaryum Yayınevi)

Çünkü sözdeki yalan, ruhtaki eğilimin bir kopyasıdır.

Devlet, Platon (Sayfa 77 - Akvaryum Yayınevi)Devlet, Platon (Sayfa 77 - Akvaryum Yayınevi)

Ruhum içimde acı çekerken, öylece seyrediyorum.

Devlet, Platon (Sayfa 83 - Akvaryum Yayınevi)Devlet, Platon (Sayfa 83 - Akvaryum Yayınevi)
BİROL COŞKUN 
10 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Eğriliğin en yüksek derecesi, doğru olmayıp doğru görünmektir.

Devlet, PlatonDevlet, Platon
BİROL COŞKUN 
12 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Yönetenler arasından bir tek adam sivrilirse, buna krallık denir.''

Devlet, Platon (Sayfa 114)Devlet, Platon (Sayfa 114)
BİROL COŞKUN 
 10 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Eğitim
Eğitim nasıl olmalı? Yıllardan beri bilinen, uygulanmakta olan eğitimden daha iyisini bulmak zordur, değil mi? Bu da, tabii, beden için idman, ruh için müziktir."
"Evet."
"Peki, işe idmanla değil, müzikle başlayacağız, değil mi?"
"Tabii."
"Söyle, sözü de müzikten sayar mısın?"
"Evet."
"Söz de iki çeşittir: Biri doğru, öteki yalan; öyle değil mi?"
"Evet."
"Eğitimde her ikisini de kullanmalıyız, ama önce yalan olanı, değil mi?"
"Neler söylüyorsun? Anlamıyorum" dedi.
"Çocuklara önce masal anlatırız, bilmiyor musun? İçinde doğru şeyler varsa da, masallar çoğu zaman yalandır diyebiliriz. Küçükleri yetiştirirken idmandan önce masalları kullanırız."
"Öyledir" dedi.
"İşte ben de bunu söylüyordum. İdmandan önce müzikle uğraşmalı."
"Doğru" dedi.
"Peki, her şeyin en önemli noktası başlangıcıdır: Bunu biliyorsun, değil mi? Bu, en çok genç ve körpe kimseler için geçerlidir; çünkü insan tam o çağlarda biçimlenir, hangi kalıbın damgasını taşımasını istersen o kalıba girer."
"Şüphesiz, öyledir" dedi.
"O halde çocuklar, rastgele kimselerin uydurduğu masalları dinlemeli mi? Ruhlarına, büyüyünce edineceklerini umduğumuz fikirlere çoğu zaman karşıt fikirler mi girsin? Buna göz yumacak mıyız?"
"Asla."
"Demek, anlaşıldığına göre, biz önce masal yaratanların başında durmalıyız; güzel masalları kabul, güzel olmayanları yasak etmeliyiz. Dadıları, anaları ikna etmeliyiz; çocuklara bizim kabul ettiğimiz masalları anlatmalarını, çocukların bedenlerine elleriyle biçim vermekten çok, ruhlarına bu masallarla biçim vermelerini
sağlamalıyız. Bugün anlatılan masallara gelince, onların çoğunu atmalı."

Devlet, PlatonDevlet, Platon

Kitapla ilgili 1 Haber