Toplum Sözleşmesi

8,1/10  (55 Oy) · 
170 okunma  · 
45 beğeni  · 
3.176 gösterim
Jean-Jacques Rousseau (1712-1778): Bilimler ve Sanatlar Üstüne Söylev'den Emile'e, İnsanlar Arasında Eşitsizliğin Kaynağı'ndan İtiraflar'a, insanlık tarihinde çığır açan Aydınlanma düşüncesinin en önemli Romantik düşünür-yazarıdır.
Toplum Sözleşmesi'yse (1762) yayımlandığı günden bugüne toplumların birarada yaşayışlarına ilişkin en temel düşünce yapıtlarından biri olma özelliğini sürdürmektedir.

Vedat Günyol (1911-2004); Kültür tarihimizin Tercüme Bürosu ruhunu, sonraki dönemlerde yayıncısı olduğu Yeni Ufuklar dergisi ve Çan Yayınları'yla sürdüren en önemli üyelerinden biridir. Rabelais'den Rousseau'ya T. More'dan M. Gandhi'ye uzanan "yalnız ve birlikte" çevirilerinin yanısıra, kendi denemeleri de yirmiyi aşkın kitapta toplanmıştır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9789754589481
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yakov Petroviç 
 13 Ara 2016 · Kitabı okudu · 32 günde · 8/10 puan

Kitapta yasama, hükümet ve halk incelenmiş. Yasama ile yürütmenin fonksiyonları en temel anlamda incelenmiş. Yazar temsili demokrasiye tamamen karşı çıkmış. Ona göre halk temsilci, vekil seçtiği zaman köle durumuna düşer. Yunan şehir devletlerinde olduğu gibi halkın direk yasamaya katılması gerektiğini savunuyor. Tabi yazarın yaşadığı 18. yy’da sanayi ile beraber nüfus patlaması olduğundan bu imkansız olsa da aslında günümüz dünyasında teknoloji geliştiğinden bu pek de imkansız gibi durmuyor.
Yazar hükümetin sadece görevli bir memur olduğunu düşünüyor. Yargının ise yasama ve anayasadan tamamen bağımsız bir organ olması gerektiğini düşünüyor.

Devletlerin yapısı, ömrü, işlerliği hakkında ayrı ayrı üzerinde durulabilecek bir çok tespit var. Özellikle ülkemizin rejiminin değiştirilmeye çalışıldığı bu zamanda okunması şart bir kitap.

Dili sade, fakat kavram çok fazla. Hukuk öğrenimi görmüş olmama rağmen bir çok cümleyi tekrarlayarak okumak durumunda kaldım. Tabi bu aynı zamanda öğrenimimin eksikliğine de delildir. Bir kaç sene sonra tekrar okumam gerek sanırım.
İyi okumalar dilerim.

Gamze Züleyha Üredi 
12 Eyl 2016 · Beğendi · 10/10 puan

Lisedeyken 'Atatürk'ün etkilendiği kitaplar, yazarlar vs.' tadında bir konu işlemiştik tarih dersinde; Rousseau ve Toplum Sözleşmesi de bu konunun içinde idi. Bu açıdan, Toplum Sözleşmesi'ni olabilecek en açık zihinle okudum ki çok şey ifade etti benim için. Zira Rousseau'nun titizlikle uyardığı üzre dikkatle okumasanız bile, cumhuriyetimizin kuruluş aşamaları, devamındaki önemli süreçler ve değişiklikler bu kitapta rahatlıkla göze/fikre takılabilir. Misal, Kitap IV; 'Roma'nın Comitiaları' diye bir başlık var, o başlık altında, yüz dokuzuncu sayfada, "Köylülerin çalışmayla geçen sade yaşamları, burjuvaların aylak ve tembel yaşamlarından üstün tutuldu." denerek başlanan bir kısım söz konusu. Eminim, hepinize tanıdık gelecektir: "Köylü, milletin efendisidir."

Genel itibariyle kitabın içeriğine gelecek olursak şayet, Kitap I, ilk paragraf dikkatimizi çekmelidir: "...hakkın onayladığını çıkarın gerektirdiğiyle uzlaştırmaya çalışacağım." Hemen her kitapta karşımıza çıkan, kitabın içeriğini tek cümleyle -bazen de uzunca bir paragrafla- özetleyen sözler vardır, sanırım, Toplum Sözleşmesi'ndeki de bu. Sayfaları çevirdikçe, Rousseau, varsayımsal sözleşmenin hangi şartlar altında oluştuğunu, nasıl işlerliğini devam ettirdiğini ya da ettirebileceğini bu sözüne dayalı olarak açıklarken siz de ona şahit olacaksınız. Ve bence özellikle dikkat edilmesi gereken de şu: bu sözleşmenin genel isteme (irade) bağlı olarak feshedilebilirliği.

Hemen hemen hepsinde aynı şeylerden söz edilen yarı yarıya buruk incelemelerden bunaldıysanız, muhakkak okumalı ve hatta üzerine bir şeyler daha okuyarak çıkarımlarınızı karşılaştırmalısınız. İyi okumalar.

mustafa tamer akder 
03 May 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Öncelikle bu kitap hakkında bu kadar az yorum olması beni çok üzdü. Bu kitap bir başkasının kulu olmaktan çıkaracak toplumsal bilinci arttırmaya yönelik güzel kitaplardan biri(Gerçi diğerlerini pek bilmiyorum. :D). Herkes bu kitabı tam olarak anlaşılsa ve uygulansa dünyayı daha güzel bir yer yapabileceğine inanıyorum. Genel olarak bakılırsa Toplumların birbirleri üzerine ilişkilerinden , kendi içindeki hiyerarşi , kölelik uygulaması , toplumsal yönetim şekillerini ve en son roma toplumu inceliyor. Bu kitabı okumadan yada son 40 sayfaya gelince roma iç hiyerarşisını öğrenirseniz son kısımları daha rahat okursunuz (Benim gibi kafanız karışmaması gibi şiddetle tavsiye ederim. :D). Bu kitabı ben en az 3 defa okuma niyetindeyim. Tek sefer okunup bırakılacak kitaplardan biri değildir bence.

Uğur Erdoğan 
29 Haz 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

300 yıl önce yazılmış ancak içeriği ile bugüne de ışık tutan bir kitap.Toplum,yönetim,demokrasi,eşitlik gibi farklı konularda açıklayıcı bilgiler veriyor.Anlatılanlar belki de hala ulaşılmak istenen demokrasi seviyesini belirtiyor.
Toplum ve demokrasi konularında bir kitap okumak isteyenler kaçırmasınlar.Farklı fikirlerin olduğu insanı farklı açılardan düşünmeye iten bir kitap.

BİROL COŞKUN 
18 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ülkemizin içerisinde olduğu dönem itibari ile de ilişkilendirerek böyle bir kitabı okuma ihtiyacı duymuştum. Araştırmalarım sonucunda en ideal kitabın bu olduğu, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunda Atatürk'ün de önem verdiği bir eser olduğunu göz önüne alarak kitabı dikkatle okudum. Devletlerin kuruluş dönemleri süreçleri, yönetim sisteminin özellikleri ve sonuçları ile devletlerin batış sebepleri örnekleriyle anlatılmış. Günümüz uygulamaları ile anlatılan arasında karşılaştırma yapma imkanım oldu.

. 
12 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Herkesin okumasını hatta okutmasını tavsiye ettiğim bir eser. Atatürk'ün Kurtuluş mücadelesi dönemlerinde etkisinde kaldığı,ilham aldığı hatta kurmaylarına dahi tavsiye ettiği bu eseri her vatandaşın okumasını şiddetle tavsiye ederim.300 yıl öncesinin dahi toplumsal ve siyasal anlayışın özünde hep aynı kaldığını ve değişmediğini sadece farklı şekillerde bize sunulduğunu bu eserde anlıycaksınız. Toplum bilincinin, daha doğrusu toplum olabilmenin de aslında bir fizyona sahip olmaktan geçtiğini öğrenmek için bu eser harika,harika,harika...Yok olmaya yüz tutmuş toplum bilincini yeniden canladırmak için okuyun okutturun. Eser bittikten sonra ''yahu bu ülkede Zeze bile suç sayıldı bu nasıl gözden kaçtı şaşılası'' dediğim hayret ettiğim bir durum yaşattı bana :) Çığır açacak düzeyde bir eser, kaybolan anlayışımızı kaybetmemek için hemen bir tane edinin derim. Keyifli Okumalar...

Burak Erdoğdu 
11 Eki 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yazıldığı tarih baz alındığında başarılı ve de devrimci sayılabilecek bir eser. Halkın diline inebilmesi ve gündelik hayata dair olması bakımından muadili sayılabilecek Felsefi eserlerden ayrılmakta ve okuyucuyu soyut ve somut kavramların iç içe geeçtiği gerçek bir dünya içerisinde kavramakta,sınıf,toplum,din,hükümet gibi kavramlar detaylı bir şekilde irdelenmektedir.

esma erkan 
22 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Toplum sözleşmesiyle her ortak, topluma mallarını ve yaşamını bırakır; önce doğal özgürlüğünü, sonra da istediği ve elde edebileceği şeyler üzerindeki sınırsız hakkını." Sosyolojinin temel taşı olan bir kitap.

KeMâL 
 18 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Politikacıların okuması gerek diye düşünüyorum tabi öncelikle onlar sonra bizler... Zor bir kitaptı. Baya bi yavaş okuttu beni. Ama içindeki bilgiler tam bir hazine. Tarih, vatandaşlık çalışmış gibi oluyorsun.

Mahfuz 
05 Oca 13:17 · Kitabı okudu · 3292 günde · 10/10 puan

düşünsenize devlet neden silahlanmayı ve silah kullanımını bir ruhsat a bağlar ?
sizi koruyacağını beyan eder temin eder ve bunu esas kabul ederek sizin silahlanmanızı yasaklar..
ve bir gün sizi sokakda biri vurur olursunuz...
işte o an toplum sözleşmesi yıkılmış sonlanmıstır...
eeee ?
silahlanabilir miyiz :))
kitabı okuyup karar ver bence

2 /

Kitaptan 94 Alıntı

Ferman Mammadov 
23 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi

Her kişi, kendi özgürlüğünden vazgeçebildiğinde bile, çocukların özgürlüğünü yok edemez; onlar insan ve özgür olarak doğarlar, özgürlükleri onlara aittir, onlardan başka hiç kimsenin bu özgürlük üzerinde tasarruf hakkı yoktur.

Toplum Sözleşmesi, Jean-Jacques RousseauToplum Sözleşmesi, Jean-Jacques Rousseau

"İyi yönetilen bir devlette cezalar azdır. Bunun nedeni bağışlamaların çokluğu değil, suçluların azlığıdır."

Toplum Sözleşmesi, Jean-Jacques RousseauToplum Sözleşmesi, Jean-Jacques Rousseau
Nisa 
13 Oca 17:47 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hiç kimsenin kendi yapamadığı bir şeyi başkasından istemeye hakkı yoktur.

Toplum Sözleşmesi, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 93)Toplum Sözleşmesi, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 93)
ibrahim 
05 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Ey özgür uluslar, şu özdeyişi unutmayın: olmayan özgürlüğü sağlayabilirsiniz, ama yitirdiğiniz özgürlüğü asla."

Toplum Sözleşmesi, Jean-Jacques RousseauToplum Sözleşmesi, Jean-Jacques Rousseau
Selman Ç. 
01 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Devleti sağlamlaştırmak mı istiyorsunuz, iki ucu elden geldiğince birbirine yaklaştırın. Ne çok varlıklıların bulunmasına göz yumun, ne de çok yoksulların.

Toplum Sözleşmesi, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 49 - İş Bankası Kültür Yayınları)Toplum Sözleşmesi, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 49 - İş Bankası Kültür Yayınları)

Bir insan kendini karşılıksız bağlar demek, saçma, akıl al­maz bir şeydir. Böyle bir davranış yolsuz olduğu kadar geçer­sizdir de. Çünkü böyle davranan bir kimsenin aklı başında değildir. Aynı şeyi bir ulus için söylemek, baştan başa deli bir ulus düşünmek olur. Delilikse, hiçbir hak kazandırmaz.

Toplum Sözleşmesi, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 8)Toplum Sözleşmesi, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 8)