Ecinniler Cinler

8,7/10  (86 Oy) · 
294 okunma  · 
103 beğeni  · 
5.928 gösterim
Cinler, insanoğlunun yazabildiği en sarsıcı yedi-sekiz romandan biri, hiç şüphesiz, gelmiş geçmiş en büyük siyasal romandır. İlk okuduğumda, yirmi yaşımdayken kitabın üzerimdeki etkisini, sarsılmak, hayret etmek, inanmak ve korkmak kelimeleriyle özetleyebilirim. O zamana kadar okuduğum hiçbir roman beni böylesine derinden sarsmamış, hiç bir hikaye insan ruhu ve şahsiyeti hakkında bana bu kadar sarsıcı bir bilgi vermemişti. Sarsıcı olan şey insanın iktidar isteğinin ve affetme gücünün, kendini ve başkalarını kandırma yeteneğinin ve bir inanç bulma azminin, sevmenin ve nefretin, en kutsal olana ilgiyle en bayağı olana düşkünlüğün boyutlarının genişliğini görmek, bu özelliklerin aslında hep yanyana bulunduğunu kavramak ve bütün bu duygu ve ruh durumlarını kitabın ölüm, siyaset ve aldatmacanın şiddetiyle yüklü olay örgüsüyle birlikte yaşamaktı. (Orhan Pamuk)


Dostoyevski sanatçılık bakımından Shakespeare’in hemen yanında yer alır.
Freud
Ebru Ince 
 16 Şub 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · 6/10 puan

Ilk kez dostoyevski okumuş biri olarak yorum yapma haddini pek kendimde bulamadım arkadaşlar. .Kitap kolay ilerleyen bir roman niteliğinde değil tabiiki üstelik yorucu bir fransızca diyalog trafiği var benim okuduğum baskıda (öteki yayınları ) çok güçlü karakter olan bayan Stavrogin in diyalogları bir tiyatro sahnesi gibi gözümün önünde en sasirdigim detay ise ağlayan ve sayfalar dolusu mektuplar yazan rus erkekleri ,üstelik karakterlerin hemen hepsi intihara meyilli . tabiiki dönem itibarı ve rus elit tabakasının arasında geçen romanda siyasi çalkantılar , haklı galeyana getirecek entrikalar anlatılıyor bu uğurda işlenen cinayetlere kadar varıyor olaylar ....bir halk evinde geçen bölüm beni en etkileyen bölüm oldu ki bir kez daha anladım "rus'un köylüsü beni daha çok cezbediyor yaşam tarzı olarak ..Dostoyevski 'nin bir kitabını daha okuduktan sonra daha detaylı bir bilgi sahibi olacağım yazar in üslubu hakkında ..yanlız şöyle bir tesadüfi detay az önce dikkatimi çekti tabii tesadüfmu yoksa etkileşimmi onu bilemiyorum o da şu ki ..Dostoyevkinin kuramı olan ve bu kitaptada bahsedilen "insanoğlu Tanrı Olacak"düşüncesi homo deus'in yazarının dilindende hemen hemen aynı cümlelerle bir söyleşide iletiliyor bugün. .

Sevgiyle ve kitapla kalın "iyi okumalar "

İbrahim P. (Hiçbir şey yok!) 
13 Mar 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ecinniler, Dostoyevski'nin suç ve ceza ile budala dan sonraki üçüncü büyük romanıdır. Roman, Rusya 'da önceden beri var olan liberal düşüncelerinin yeni nesil arasında ateşli bir şekilde yayılması üzerine yazılmıştır.
Genç nesil bu düşüncelerle öylesine aklını yitirmiştir ki olay cinayetlere kadar varmıştır. Ayrıca nihilist düşünceyle beraber intihar vakaları da yadsınamayacak derecede artmıştır. Bu toplumsal sıkıntılar karşısında Dostoyevski Ecinniler romanını kaleme almış, siyasi düşüncelerini açık açık yazmış, gençler arasında yayılan yeni düşünceleri yetkin kalemiyle eleştirmiştir.

Roman eski bir liberalin hayatıyla başlar, ilerleyen bölümlerde yeni nesil yerini alır ve olaylar hızlanır. Dostoyevski nin karakter işleme de ki ustalığı yıne ön plandadır. Ayrıca romanda gözden kaçmayan bir diğer unsur da Dostoyevski nin ilk yazarlık döneminde beri çekişme halinde olduğu Turgenyev in romanda yerini bulmasıdır (karmizanov).

Romanın dili, çeviri ve zorluk seviyesine gelecek olursak. Benım okudugum eser iletişim yayınları tarafından basılmış, Ergin Altay çevirisiydi. Kitap da bazı yazım hataları olmakla beraber, ben bunun yayınevınden kaynaklandığını düşünüyorum. Bana göre çeviri gayet başarılıydı. Zaten çevirmen de Hasan Ali Ediz ve Mazlum Beyhan ile beraber beğendiğim en iyi üç çevirmen arasında.
Eserin dili (okuyucudan okuyucuya değişmekle beraber) okuru zorlayacak bir seviyede değildi. Kitabın içeriği felsefe, siyasi düşünce içermekle beraber daha çok olay kurgusundan oluşmakta. Birçok kısımda da diyaloglar mevcut bu da okur açısından ayrı bir kolaylık sağlıyor.

Meraklılarına keyifli okumalar dilerim.

Ecinniler benzeri kitaplar

Halil Korkut 
13 Ara 2017 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 9/10 puan

Okurlarımızın bir hayli haşır neşir olduğu, on dokuzuncu yüzyıl Rus edebiyatından bilindiği üzere bu köleliğin kaldırılması hikayesinden sonra ülkede bir yığın toplumsal komplikasyonlar ve muhtelif siyasi görüşler vücut bulmuştur. Bu siyasi fikirlerin en göze çarpanı kuşkusuz 'sosyalizm' fikridir, fakat şimdi burada ben, bu sosyalizmin bu ülkeye getirdiği olumsuzlukları uzun uzadıya yazmayacağım zira bu konulara hakim olabilmek için Rus tarihini ve sosyolojisini iyi bir irdelemek ve araştırmak gerekiyor ki bunlara vakit ayıracağımı zannetmiyorum... Velhasıl kelam, edebiyatın zirvesindeki isim Dostoyevski, hayatının bir döneminde bu doğrultudaki bir siyasi grupla senli benli olmuş sonra efendim görülmemesi yaşanmaması gereken olaylara şahit olmuş ve bu dönem hayatını bir hayli olumsuz etkilemiştir. Sonra sonra buradaki yaşadıklarını elimizdeki bu 'Ecinniler' romanında anlatmış ki bunlar son derece sıradışı ve trajik olaylar, okuyanlar şaşırıyor derken bu romanın edebi özelliği ise klasik Dostoyevski tarzıdır; yani karakter analizleri ve psikolojik (zaman zaman psikiyatrik) durumların tasvirleri olağanüstü başarılıdır.

Okumadan geçmeyiniz derim.
İyi okumalar.

Aleksey Maksimoviç Peşkov 
 06 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yeryüzünde hiçbir Dostoyevski kitabı yoktur ki, hayranlık duyulmadan okunsun. Yeryüzünde hiçbir Dostoyevski karakteri yoktur ki ateşler içinde yanmasın, heyecanlanmasın.

Dostoyevski'nin okumadığım tek hacimli eserini okumanın sevincini ve üzüntüsünü aynı anda yaşıyorum. 897 sayfalık bu devasa eseri yazan "Ateş Fedya'ya" hayran olmamak elde değil. Bir sayfası dahi heyecansız olmayan, sürekli hareketliliğin olduğu müthiş bir eser. Her cümlede deha parıltılarını görmek mutluluğuna bizi eriştiren Dostoyevski iyi ki bu dünyaya geldin ve iyi ki lanet olası askerlikten nefret edip, yazar olmaya karar verdin.

Dostoyevski yeryüzünün en iyi yazarıdır. Bu tartışmaya dahi kapalı bir konudur. Bu kesinliğe kanıtınız nedir diye soranlara, "Karamazov Kardeşler" kitabının gösterilmesi yeterlidir.

Daha önce başlayıp yarım bıraktığım bir kitaptı Ecinniler. Kurgusu biraz karmaşık ve dağınık gelmişti o sıralar bana. Şimdi anlıyorum ki bazı kitaplar, bazı
özel zaman dilimlerinde okunmalıdır. Dostoyevski'nin belki de en siyasi kitabı Ecinniler. Belki de Sosyalizm'i ve onun getirdiği dinsizliği en sert şekilde eleştirdiği eser. Kitap okunduğu zaman da görüleceği gibi Sosyalizm, bir Ecinnidir. Fikirsel aşaması dahi kitabı kana bulamaya yetmiştir. İçerikle ilgili özellikle belirtmek istediğim şey; okurken ağladığım tek kitap olma özelliğine sahip olması. Ağlatan olayı hemen aşağıda verdim.
Spoiler - - -
Ah Şatov! Ne mükemmel adamsın sen! Aşkınla ağlattın beni! Sen nasıl bir aşıksın ki eski karının açılan üstüne bakmadan onu örtmeye çalışıyorsun, sen nasıl bir aşıksın ki evinde çay olmadığı için ve eski karın çay istediği için tek savunman olan silahını anında rehin vermeyi düşünürsün hayatını tehlikeye atmayı göze alarak?
Spoiler - - -

Ayrıca böyle bir kitapta Aleksey Niliç Kirillov gibi bir isimden bahsetmemek olmaz. Ah iyi yürekli Aleksey Niliç! Müthiş fikirlerin var Aleksey müthiş! Kitaptaki en güçlü karakter sensin Aleksey Niliç. Kendinin Tanrı'sısın sen Aleksey Niliç! Çok ama çok etkilendim senden Aleksey Niliç! Seninle hayati bir ortak noktamız olabilir Aleksey Niliç!

Okurken dikkatimi çeken şeylerden biri; Pyotr Stepanoviç'in Nikolay Stavrogin'e olan hayranlığı. O olmadan kendini bir hiç gibi hissetmesi. Karamazov Kardeşler'i okuyanlar hemen göreceklerdir bu hayranlığın Smerdyakov'un, İvan Karamazov'a duyduğu hayranlığın aynısı olduğunu.

Sonuç itibariyle her Dostoyevski kitabı olduğu gibi bu kitabın da mutlaka ama mutlaka okunması gerekir. Dostoyevski okumayan biri eksiktir, aynı kitap okumayan birinin eksik olduğu gibi...

Esma Tezgi 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Açıkçası başlarken sayfa sayısı ve yazıların küçüklüğü çekimser olmama sebep olmuştu ancak o kadar kolay ve sıkılmadan okudum ki!
Gerçekten çok güzeldi, konusu da karakterleri de son derece başarılı ve ilgi çekiciydi. Romanların en önemli noktalarından biri de karakterleri hissetmek ve onlara inanmaktır ki Ecinniler' de bunu fazlasıyla bulabilirsiniz. Her karakter çok sağlamdı ve çok güzel anlatılmış. Kitabı okurken kendimi olayların içinde gibi hissedip karakterlerle aynı duyguları paylaştım. Özellikle Stavrogin ve Şatov karakterlerini çok sevdim.
Anlatıldığı dönemi kesinlikle çok iyi yansıtıyordu. O zamanlar Rusya da hakim olan akımlar bunların etkilerini bir çok yönden görmek mümkün.
Okurken çok zevk aldım ve çok beğendim. Mutlaka okunması gerek.

Ebrucanım 
21 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tartışmasız şimdiye dek yazılmış en iyi siyasi roman. Bize kalsa hepimiz kendi lambamızdan sorumlu birer ciniz oysa kendimize ait bir şey yok, aynı dünyayı aydınlatıyoruz.

Tom Jones 
10 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap çok kapsamlı ve geniş. Yani akıcılık beklemeyin:) Dostoyevski din, ateizm, nihilizm vb. konularını karakterlerin ruhlarına çok güzel işlemiş,ayrıca dönemin ideolojik ve siyasi yapısına da ışık tutmuş. Okuyunuz efendim..

mustafa tamer akder 
22 Ara 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Rus halkının daha çok düşünür ve sosyete kesiminin eleştiride bulunulduğu , çeşitli entrikalar döndüğü , kibir konusunun üzerinde durulduğu ve son kısımlarda suç ve cezayı anımsattığı güzel bir kitap. Birde benim hissettiğim kendisi hakkında öz eleştiri yaptığını bir kitap.

Keziban Dinç 
28 Eyl 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi · Puan vermedi

Halen Konuşan Kitaplık için seslendirnesine devam ediyorum. Konuşan Kitaplık Görme Engelliler Merkezi Ankara Milli Kütüphane bünyesinde görme engelli vatandaşlarımıza ücretsiz olarak hizmet veren, benim de gönüllü olarak okuyuculuk yaptığım bir birim.

Kamil Kamilli 
20 Ara 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

"Bütün insanlıq səadətə çatanda, onda zaman olmayacaq, çünki lazım da deyil. Doğru fikirdir.
- Bəs onu harada gizlədəcəklər?
- Heç yerdə gizlətməyəcəklər. Zaman əşya deyil ideyadır. Ağılda sönəcək."

2 /

Kitaptan 245 Alıntı

sezgin 
03 Haz 2017 · Puan vermedi

Dinde de öyle değil midir: Kişi ne denli kötü koşullar altında yaşıyorsa, ya da toplum ne denli ezik, yoksulsa, cennette sonsuz mutluluğa erişeceğini o denli inatla hayal eder. Bunun yanında yüz binlerce din adamı da kişisel çıkarları için bu umudu körüklediklerine göre...

Ecinniler, Dostoyevski (Sayfa 194 - iletişim yayınları)Ecinniler, Dostoyevski (Sayfa 194 - iletişim yayınları)
Dystopianerectus 
14 Ara 2017 · Puan vermedi

Bundan böyle insanlığın parolası bu olacak işte. Hiç kimsenin kişiliği olmayacak. Aptallar! Biz bireyiz diye bağıracaklar. Birbirinin aynısı, fakat birbirinden farklı olduğunu düşünen aptallar yığını, yaşayan ölüler!

Ecinniler, DostoyevskiEcinniler, Dostoyevski
Fatih Gökalp Akbaş 
26 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"İnsan mutsuzdur, çünkü mutlu olduğunu bilmemektedir. İşte mutsuzluğun sebebi bu. Eğer bunu bir bilecek olsa hemen o anda mutlu olacaktır"

Ecinniler, DostoyevskiEcinniler, Dostoyevski
Ebru Ince 
13 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

_Herşeyi okuyorum. ...bütün gazeteleri, bilimsel yazıları, ortak bildirileri...her çıkan yeni kitabı, dergiyi alıyorum. Nihayet ,kişi nasıl bir toplumda yaşadığını, karşısında kimlerin bulunduğunu bilmelidir.
"Bir insan ömrünün sonuna kadar kafasında yaşattığı dünyada yasayamaz"

Ecinniler, Dostoyevski (Sayfa 342 - Öteki yayınevi)Ecinniler, Dostoyevski (Sayfa 342 - Öteki yayınevi)

Eğer bizden daha akıllı kimseler varsa, bizden daha haklı kimseler de var demektir.

Ecinniler, Dostoyevski (Sayfa 75 - Timaş Yayınları)Ecinniler, Dostoyevski (Sayfa 75 - Timaş Yayınları)
Ebru Ince 
10 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"Canlı bir sitem heykeli ..
Vatanımın önünde duruyordum"

Ecinniler, Dostoyevski (Sayfa 11 - Öteki yayınevi)Ecinniler, Dostoyevski (Sayfa 11 - Öteki yayınevi)
Cansu Koçak 
05 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Kuşkusuz akıllı, deneyimli insanlar hiç konuşmuyorlar. "

Ecinniler, Dostoyevski (Sayfa 627)Ecinniler, Dostoyevski (Sayfa 627)