Ecinniler Cinler

8,9/10  (37 Oy) · 
130 okunma  · 
36 beğeni  · 
3.914 gösterim
Cinler, insanoğlunun yazabildiği en sarsıcı yedi-sekiz romandan biri, hiç şüphesiz, gelmiş geçmiş en büyük siyasal romandır. İlk okuduğumda, yirmi yaşımdayken kitabın üzerimdeki etkisini, sarsılmak, hayret etmek, inanmak ve korkmak kelimeleriyle özetleyebilirim. O zamana kadar okuduğum hiçbir roman beni böylesine derinden sarsmamış, hiç bir hikaye insan ruhu ve şahsiyeti hakkında bana bu kadar sarsıcı bir bilgi vermemişti. Sarsıcı olan şey insanın iktidar isteğinin ve affetme gücünün, kendini ve başkalarını kandırma yeteneğinin ve bir inanç bulma azminin, sevmenin ve nefretin, en kutsal olana ilgiyle en bayağı olana düşkünlüğün boyutlarının genişliğini görmek, bu özelliklerin aslında hep yanyana bulunduğunu kavramak ve bütün bu duygu ve ruh durumlarını kitabın ölüm, siyaset ve aldatmacanın şiddetiyle yüklü olay örgüsüyle birlikte yaşamaktı. (Orhan Pamuk)


Dostoyevski sanatçılık bakımından Shakespeare’in hemen yanında yer alır.
Freud
Ebru Ince 
 16 Şub 22:24 · Kitabı okudu · 8 günde · 6/10 puan

Ilk kez dostoyevski okumuş biri olarak yorum yapma haddini pek kendimde bulamadım arkadaşlar. .Kitap kolay ilerleyen bir roman niteliğinde değil tabiiki üstelik yorucu bir fransızca diyalog trafiği var benim okuduğum baskıda (öteki yayınları ) çok güçlü karakter olan bayan Stavrogin in diyalogları bir tiyatro sahnesi gibi gözümün önünde en sasirdigim detay ise ağlayan ve sayfalar dolusu mektuplar yazan rus erkekleri ,üstelik karakterlerin hemen hepsi intihara meyilli . tabiiki dönem itibarı ve rus elit tabakasının arasında geçen romanda siyasi çalkantılar , haklı galeyana getirecek entrikalar anlatılıyor bu uğurda işlenen cinayetlere kadar varıyor olaylar ....bir halk evinde geçen bölüm beni en etkileyen bölüm oldu ki bir kez daha anladım "rus'un köylüsü beni daha çok cezbediyor yaşam tarzı olarak ..Dostoyevski 'nin bir kitabını daha okuduktan sonra daha detaylı bir bilgi sahibi olacağım yazar in üslubu hakkında ..yanlız şöyle bir tesadüfi detay az önce dikkatimi çekti tabii tesadüfmu yoksa etkileşimmi onu bilemiyorum o da şu ki ..Dostoyevkinin kuramı olan ve bu kitaptada bahsedilen "insanoğlu Tanrı Olacak"düşüncesi homo deus'in yazarının dilindende hemen hemen aynı cümlelerle bir söyleşide iletiliyor bugün. .

Sevgiyle ve kitapla kalın "iyi okumalar "

Esma Tezgi 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Açıkçası başlarken sayfa sayısı ve yazıların küçüklüğü çekimser olmama sebep olmuştu ancak o kadar kolay ve sıkılmadan okudum ki!
Gerçekten çok güzeldi, konusu da karakterleri de son derece başarılı ve ilgi çekiciydi. Romanların en önemli noktalarından biri de karakterleri hissetmek ve onlara inanmaktır ki Ecinniler' de bunu fazlasıyla bulabilirsiniz. Her karakter çok sağlamdı ve çok güzel anlatılmış. Kitabı okurken kendimi olayların içinde gibi hissedip karakterlerle aynı duyguları paylaştım. Özellikle Stavrogin ve Şatov karakterlerini çok sevdim.
Anlatıldığı dönemi kesinlikle çok iyi yansıtıyordu. O zamanlar Rusya da hakim olan akımlar bunların etkilerini bir çok yönden görmek mümkün.
Okurken çok zevk aldım ve çok beğendim. Mutlaka okunması gerek.

mustafa tamer akder 
22 Ara 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Rus halkının daha çok düşünür ve sosyete kesiminin eleştiride bulunulduğu , çeşitli entrikalar döndüğü , kibir konusunun üzerinde durulduğu ve son kısımlarda suç ve cezayı anımsattığı güzel bir kitap. Birde benim hissettiğim kendisi hakkında öz eleştiri yaptığını bir kitap.

Tom Jones 
10 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap çok kapsamlı ve geniş. Yani akıcılık beklemeyin:) Dostoyevski din, ateizm, nihilizm vb. konularını karakterlerin ruhlarına çok güzel işlemiş,ayrıca dönemin ideolojik ve siyasi yapısına da ışık tutmuş. Okuyunuz efendim..

Semiha E. 
20 Oca 12:47 · Kitabı okudu · 120 günde · 6/10 puan

İş yerinde fırsat buldukça okuduğum bir pdf kitaptı. Okuma süresine bakınca fırsat bulamadığım anlaşılıyor. :)))
Dostoyevski yi severim ama bu kitabı biraz ağır gitti. Akıcı bir kitaptı diyemem. Konu olarak Çarlık sisteminin olduğu Rusya da üst tabaka sosyetenin yaşam şekilleri, entrikaları, hırsları, eğlenceleri ve anlatılıyor.

Özdemir 
27 Oca 13:50 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabın asıl adı Ecinniler ama Türkçe Cinler olarak değiştirilmiş. Bende bunu yeni fark ettim.
Ecinniler (Rusça: Бесы, Besi), Fyodor Mihayloviç Dostoyevski'nin 1872 yılında yayımlanmış romanıdır. Türkçeye Cinler adıyla da tercüme edilmiştir.

Koray Canses 
01 Eki 2016 · Kitabı okudu · 29 günde · Beğendi · 9/10 puan

Başarılı bir politik roman. Rusya'nın "modernleşme" anlamında Türkiye ile epey benzerlikleri olduğundan konusu da bize hiç yabancı değil. Hatta epey aşinayız denilebilir.

Bahattin Özoğul 
24 Ara 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · 5/10 puan

Farklı, garip, enteresan bir olay. Sonuna kadar farklı olaylar bekleyerek okudum. Ama hiçbir beklenmedik olay olmadı. Beklenmedik olay olmadan kitabı bir çırpıda okutturana büyük yazar deniyor olsa gerek.

Kitaptan 38 Alıntı

Konuşmayı bilenler, hep kısa konuşur.

Ecinniler, Dostoyevski (Sayfa 302 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Ecinniler, Dostoyevski (Sayfa 302 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

Yaşamakla yaşamamak arasında hiçbir fark kalmadığında özgürlüğüne kavuşur insan.

Ecinniler, Dostoyevski (Sayfa 155 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Ecinniler, Dostoyevski (Sayfa 155 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

...bugünlerde kimse kendi aklıyla düşünmüyor.

Ecinniler, Dostoyevski (Sayfa 575 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Ecinniler, Dostoyevski (Sayfa 575 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

İnsanın kendi olmasından daha kurnazca ne olabilir? Çünkü kimse inanmaz onun kendisi olduğuna.

Ecinniler, Dostoyevski (Sayfa 301 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Ecinniler, Dostoyevski (Sayfa 301 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

Alışkanlık... Neler yaptırmaz insana!

Ecinniler, Dostoyevski (Sayfa 6 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Ecinniler, Dostoyevski (Sayfa 6 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

Fikirleri sindirebildiğimiz günlere...
...siz o fikri yiyip bitirmiyorsunuz, o fikir sizi yiyip bitiriyor...

Ecinniler, Dostoyevski (Sayfa 769 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Ecinniler, Dostoyevski (Sayfa 769 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

Düşmanınızdan korkuyorsanız, bu korku,ona olan nefretinizi de yok eder.

Ecinniler, Dostoyevski (Sayfa 287 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Ecinniler, Dostoyevski (Sayfa 287 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

Son zamanların en iyi tespiti...
İnsan ne kadar zor koşullar altında yaşıyorsa ya da halk ne kadar ezilmiş, bitkin, yoksulluk içindeyse, o kadar büyük bir inatla cennette ödüllendirilmeyi bekler; hele bir de bu arada yüz bin papaz, din adamı, vs. birtakım spekülasyonlarla onların bu hayallerini kışkırtacak çalışmalar yürütülürse...

Ecinniler, Dostoyevski (Sayfa 264 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Ecinniler, Dostoyevski (Sayfa 264 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

Her halk, kendi Tanrı'sına sahip olduğu ve bütün öteki Tanrıları uzlaşmaz biçimde yadsıdığı, kendi Tanrısıyla bütün öteki Tanrıları yeneceğine ve dünyadan defedeceğine inandığı sürece halktır. Bütün büyük uluslar, en azından şu ya da bu şekilde öne çıkmış ve insanlığın başını çekebilmiş uluslar hep böyle inanmıştır. Gerçeğe karşı konulamaz. Yahudiler gerçek Tanrı'yı bekleyerek yaşadılar ve dünyayı gerçek Tanrı'ya bıraktılar. Yunanlılar doğayı tanrılaştırdılar ve dinlerini, yani felsefe ve sanatlarını dünyaya miras bıraktılar. Roma, halkı devlette tanrılaştırdı ve halka devleti miras bıraktı.

Ecinniler, Dostoyevski (Sayfa 347 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Ecinniler, Dostoyevski (Sayfa 347 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

...tıpkı deha gibi aptallık da insanoğlunun yazgısı üzerinde aynı yararlı etkiye sahiptir.

Ecinniler, Dostoyevski (Sayfa 666 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Ecinniler, Dostoyevski (Sayfa 666 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
4 /