7,6/10  (144 Oy) · 
566 okunma  · 
132 beğeni  · 
3.284 gösterim
Ünlü eleştirmen V. Belinski bu eser üzerine Dostoyevski'den geleceğin büyük yazarı olarak söz etti. Yazar 1849'da I. Nikola'nın baskıcı rejimine muhalif Petraşevski grubunun üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklandı. Kurşuna dizilmek üzereyken cezası sürgün ve zorunlu askerliğe çevrildi. Cezasını tamamlayıp Sibirya'dan döndükten sonra Petersburg'da Vremya dergisini çıkarmaya başladı, yazdığı romanlarla tekrar eski ününe kavuştu. 1847-1848 yılları arasında yayımlanan Ev Sahibesi, Bay Proharçin, Dokuz Mektupluk Roman ve Polzunkov en güzel öyküleri arasında yer aldı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2011
 • Sayfa Sayısı:
  159
 • ISBN:
  9786053600749
 • Çeviri:
  Tansu Akgün
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
DUA 
 16 Eki 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Bugün benim adım Ordinov, ben bugün kilisede gördüğüm Katerina'ya aşık oldum.. Onun gezdiği yollarda geziyor havaya sinen kokusunu içime çekiyorum. Arasıra gökyüzüne bakıyorum. Katerina'nın derin mavi gözleri orada duruyor. Kocası var Katerinanın oda fark etmiş ki ters ters bakıyor. Bir gün çok hasta oldum Katerina'nın kollarındayım. Beni sarıp sarmalayıp iyileştirdi. Oda beni seviyor mu ne. Neyse daha fazla spoiler vermeyeyim. Zaten Dostoyevski okurlarına yazdıklarını içten içe, ilmek ilmek işliyor.

Eleştireceğim tek konu ise Dostoyevski ile değil bizimle ilgili. Konu Dostoyevski Tolstoy vs olunca kilise, din, ayin, mum yakma gibi dini ögeler gayet normal karşılanır. Konu bizim kendi yazarlarımız olunca cami, namaz, oruç, gibi dini öğeler yadırganır. Yobaz, dinci yazar diye yaftalanır. Müslümanlıkta hoşgörü var ama müslümanlarda hoşgörü yok.

Oğuz Aktürk 
10 Kas 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Dostoyevski'nin kaleminin sesleri artarak benliğinin saf haline doğru yaklaşmaya devam ediyordu.

"En azından deneme" kavramını yükseklere çıkarmış Dostoyevski, deneyselliğin sınırlarında dolaşan öykülerinde kendisi benim için kitaplarının son sayfalarında sanırım uyuyakalarak kitaplarını öylece bastıran bir adam oluverdi. Öyle ki şimdiye kadar okuduğum kitaplarında -bu kitap da dahil olmak üzere- yine sonlandırılmak istenmemiş öyküler gördüm. Aslında insanın varoluşu gibi bir yazını var Dostoyevski'nin, biz de korku ve ümit dengesi arasında yaşayıp gidiyoruz şu hayatta ve ölümümüzden sonra ne olacağımızın merakında yaşıyoruz... Dostoyevski de gerek Ev Sahibesi gerek bu kitaptaki diğer öyküleriyle son kelimesinden sonra nelerin gelebileceğinin merakında bırakıyor bizi. Kitapta bahsi geçen karakterleri ister al Rusya'nın 24 saat açık kalan lunaparklarında iliklerin donana kadar onlarla çarpışan arabalara bin, istersen de al onları unutulmaya yüz tutmuş bir kültür olan tiyatro kültürünün bir tiyatro parçasındaymışcasına doya doya izle, dinle, deneyimle.

Çok ilginç, çok özgün bir tarzı var yahu... Beğenip beğenmemek gibi bir şey gelmiyor aklıma Dostoyevski okurken. Adam sanki Le Corbusier'in 1929 yılında modern mimarlığın butonuna Villa Savoye ile basması, Van Gogh'un kendine has hayat dolu spiritüel çizgileri, Karuan'ın müziklerine Doğu ezgileriyle birlikte Batı ögelerini katması, matematiğin irrasyonel sayılar kümesi gibi bir adam.

Ev Sahibesi kitabıyla birlikte Dostoyevski'nin değişen ruhsal akımlarının etkisinde topraklanmalarımı kaybediyorum sanırım, yakın zamanda ona dair okuyacak olan kitapların heyecanı beni şimdiden etkisi altına aldı bile.

Ev Sahibesi benzeri kitaplar

esraaltunerrr 
 07 Şub 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dostoyevski "insandaki vicdan müsveddesinin" tutanağı, hislerin algoritması, sığ kalıpların külçe gibi ağırlığı...


Dostoyevski'nin bu eserinde 4 öykü bulunuyor. Kitaba ismini veren novellamız "Ev Sahibesi" mükemmel bir ironi ürünü.

Öykümüzün içeriğine değinecek olursak; kendine yeni bir oda kiralamak zorunda kalan soylu Ordinov kilisede gördüğü Katerina'nın peşinden adeta kedi yavrusu gibi sürüklenir. Ve onların mevkisindeki bir odayı kiralar ve olaylar silsilesi bu şekilde başlar. Peşinden sürüklendiği kadının evli olduğunu düşünüp sonrasında ev sahibinin kızı olduğunu düşünen Ordi, bir zaman sonra Katerina'nın deli olduğunu ortaya atan kocası ve arkadaşının düşüncelerinin arasında sıkışır. Tabi o zamana kadar Katerina'nın aşkına kendini teslim eden aşık ne derece bu duruma inanır, okuyarak kendimizi bir muammanın ortasında buluyoruz. Kehanetler, büyüler, gerçekdışı tasvirlemeler...

Dostoyevski bu eserinde bir kaç anlatımıyla adeta Shakespeare anlatımına bürünüyor. (-Kalbimi de al, aşkımla dalga geçecek olsan bile güzel kız.) romantik bir havaya bürünüp sonra kendi hümanizmasına dönerek (-Artık kimsem kalmadı, başıma buyruk yaşıyorum, kalbimi de bazı vefasızların yaptığı gibi satmadım, ama bedava vermeye hazırım.)diyerek aşkını diğer insanların vefasızlıklarına dem vurup fakat kendi vicdanının temiz olduğunu ortaya koyan gururlu Rus gencimiz (burda öyküdeki başkahramanımız Ordinov'dan bahsediyorum) gönlümüzü adeta bir duygu karmaşasının girdabına sokuyor.

Dostoyevski'nin üslubunda yer yer Shakespeare'leşen, içeriğinde ise ilahi ikonalarıyla yer yer Dante'leşen farklı bir Dostoyevski novellası.

"Ev Sahibi" beni etkilediğinden dolayı en baskın öyküsü olarak bu öyküsünü ele almak istedim. Diğer öyküleri de ellerinizden öper. Saygılar...

İSA TOPTAŞ 
06 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çok önce okuduğum bir kitaptı ve sanki damakta bir Dostoyevski tadı bırakmamıştı. Bilmiyorum belkide Suç ve Cezadan sonra okumuş olmam beni böyle düşündürdü. Ama yine de sanki kitap eksik gibiydi. Olmamış, bitmemiş veya bir sonuca varılamamış gibi bitti. Nokta konulmamış bir cümle gibi yüklemi eksik....

mustafa tamer akder 
06 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Dosto'nun bu kitabıyla tanışacaksanız sizi 4 tane ilginç hikaye bekliyor. Genel olarak insanların yüzeysel samimiyetleri yerden yere vurmuş , insanların dıştan masum görünmesini kanmamak gerektiği ince noktalardan göstermiş , attığın adımları ve yaptığın olayları dikkat etmezsen başına neler getirebileceği kara mizahla ışık tutuyor öykülerde. İlginç insanlarla tanışmak içinde eşsiz bir kitaptır kendileri. Vehasıl Dosto candır iyi bir yayın evinden basılan da büyük bir edebi lezzettir.

Mutfaktaki sarı bez 
25 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

YineDostoyevski,acısı,ızdırabı,hastalıgı,yabaniligi olan bır karakter Ordinov'la bize yine mutsuz bir sevda ve aşağılılık duygularıyla süslenmis bır kitap sunuyor.Kitap döneminde elestırmen belinski tarafından agır elestirilere ugramıstır
öyle ki kimi elestirmen ve yazara göre Dostoyevski'nın ilk kitabı insancıklar'dır.
ev sahibesi umutsuz,antipatik bir karakterin ''ben de varım'' dercesine insanların gözüne batma cabasını betimler. Ordinov karakterinın bası-bos,plansız sokak arşınları Raskolnikov u anımsatır. Yine görüyoruz ki Dostoyevski tüm karakterlerinde kendinden bir kaç para iz bizlere yansıtıyor.

Idris Durak 
19 Oca 23:23 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yazarımızın yazma yeteneği... Nasil oluyor da bütün bu içsel olayları, buhranları, hayalle gerçek arasında bocaladığı anları biz okuyuculara anlaşılır biçimde sunabiliyor ? Bu apansız AŞK güzel mi , kötü mü ? Okuyunca karar verirsiniz. Ben bu yıkımı yaşadım okurken.

Sinem 
17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kitapta ki dört hikayeyi de beğendim. Yazarın farklı bir dili ve farklı bir kurgu yapısı var. Kara Mizah denilebilecek bir şekilde yazıyor anlatmak istediklerini bize yazar. İnsanların iki yüzlülüklerini, kararsızlıklarını, iç dünyalarında ki çatışmalarını farklı bir bakış açısıyla ortaya koyuyor.

Kitap rusça aslından çevrildiği için sanırım çeviri de hatalar yok. Buna rağmen kitapta çoğu yerde boşluklar, anlamda ikililikler, yer yerde kopukluklar vardı. Ev Sahibesi romanında acaba bir detay mı kaçırıyorum diye aynı yeri 3 kere okudum ama yine de anlatımda boşluk olduğunu düşünüyorum. Bir kaç yerde daha aynı şey olunca acaba sorun bende mi yazarın nüktesini mi anlamıyorum acaba bilerek mi yoksa farkında olmadan mı açık bıraktı diye düşündüm durdum :)

Sizi de uzun zaman düşündürecek ve akıldan çıkmayacak bir kitap olacağına eminim. Zannımca bir kere daha okuyacağım. Sorunun cevabını bulursam incelememi güncellerim :)

Kendine oda kiralayan soylu biri ve odayı kiraladıktan sonra gelişen olaylar. Aslinda dört öykü halinde. Roman diyemeyiz. Anlatım ve kurgu o kadar güzel ki huzur duyarak okudum.

Anıl 
25 May 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Ev Sahibesi... ne anlatsam, nereden başlasam bilemiyorum. Kitap ciddi mana da çok açık noktalar bırakmış öyle ki yazar bunu bilhassa yapmış da olabilir. Bende etki yaratan nokta, olayın örgüsünden daha ziyade karakterler ve onların ruh halleriydi. Ana karakter Ordinov, içine kapanık bilime değer veren ve her daim bilim ile uğraş içerisinde olan bir adam. Bunun yanında Ordinov başıboş plansız sokak arşınları ise gelecekteki efsane karakter Raskolnikov'un temelini atar nitelikteydi. Katerina, her insanın yaşamına mutlaka bir şekilde girmiş, ucundan kıyısından hayatlarımıza dokunmuş olan, ruh hali olabildiğine değişken insan profilinde bir bayan. Bir yandan sevgi dolu sözcükler ve gözyaşları diğer yandan umursamaz tavırlar. (Zihnimde, Katerina'nın bahsi geçtiği her kısım sürekli birilerini çağrıştırdı.) Genel anlamda kitap, gerçek ve hayal arası sürekli çelişkilere düşeceğiniz sahnelerin mevcut olduğu, yazının başında da söylediğim gibi açık noktalarını zaman zaman sizlerin tamamlaması gereken, şahane bir eser. Tabi ki öneririm.

2 /

Kitaptan 173 Alıntı

Oğuz Aktürk 
08 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Dostoyevski'den 1000kitap ahalisine iltifatlar.
Siz fazla kitap okumaktan bu hale gelmişiniz, beyninizi kitaplarla doldurmuşunuz; biz köylüler halk dilinde buna okumaktan beyniniz sulanmış deriz...

Ev Sahibesi, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 78 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, Hasan Ali Yücel Klasikleri, 5. Basım, Mayıs 2016, İstanbul, Çevirmen : Tansu Akgün)Ev Sahibesi, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 78 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, Hasan Ali Yücel Klasikleri, 5. Basım, Mayıs 2016, İstanbul, Çevirmen : Tansu Akgün)
Sadettin TANIK 
15 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Evet yaşamak, sevmek... Hele insanları sevmek çok güzel bir duygu...

Ev Sahibesi, Fyodor Mihailoviç DostoyevskiEv Sahibesi, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski

"... siz fazla kitap okumaktan bu hale gelmişiniz, beyninizi kitaplarla doldurmuşsunuz ;biz köylüler halk dilinde buna okumaktan beyniniz sulanmış deriz..."

Ev Sahibesi, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 78 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Ev Sahibesi, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 78 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Kübra E. 
05 Ağu 2017 · Kitabı okudu

Kafayı geçmişe takmak insana acı verir.

Ev Sahibesi, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 64 - İş Bankası Kültür Yayınları, 6. Basım Şubat 2017, Çeviri: Tansu Akgün)Ev Sahibesi, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 64 - İş Bankası Kültür Yayınları, 6. Basım Şubat 2017, Çeviri: Tansu Akgün)
Mustafa Yıldız 
02 Ara 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ben gerçekleri söylemekten hoşlanan bir insanım ve içimde hiç olmazsa bu duygunun körelmemiş olmasıyla gurur duyuyorum.

Ev Sahibesi, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 43 - ABK)Ev Sahibesi, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 43 - ABK)
Kübra E. 
 05 Ağu 2017 · Kitabı okudu

İnsanlar çeşit çeşit ve kalp kimi, niçin ister bilinmez!

Ev Sahibesi, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 65 - İş Bankası Kültür Yayınları, 6. Basım Şubat 2017, Çeviri: Tansu Akgün)Ev Sahibesi, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 65 - İş Bankası Kültür Yayınları, 6. Basım Şubat 2017, Çeviri: Tansu Akgün)
Oğuz Aktürk 
08 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ne salak salak sorular soruyorsun ya! Kaç yaşındasın sen?
Dünyadaki tek insan siz misiniz? Dünyanın sırf sizin için döndüğünü mü sanıyorsunuz? Kendinizi Napolyon mu sanıyorsunuz? Nesiniz siz? Kimsiniz? Napolyon musunuz yoksa? Napolyon musunuz, değil misiniz?!

Ev Sahibesi, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 113 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, Hasan Ali Yücel Klasikleri, 5. Basım, Mayıs 2016, İstanbul, Çevirmen : Tansu Akgün)Ev Sahibesi, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 113 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, Hasan Ali Yücel Klasikleri, 5. Basım, Mayıs 2016, İstanbul, Çevirmen : Tansu Akgün)