Ev Sahibesi

7,6/10  (78 Oy) · 
359 okunma  · 
71 beğeni  · 
1.898 gösterim
Ünlü eleştirmen V. Belinski bu eser üzerine Dostoyevski'den geleceğin büyük yazarı olarak söz etti. Yazar 1849'da I. Nikola'nın baskıcı rejimine muhalif Petraşevski grubunun üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklandı. Kurşuna dizilmek üzereyken cezası sürgün ve zorunlu askerliğe çevrildi. Cezasını tamamlayıp Sibirya'dan döndükten sonra Petersburg'da Vremya dergisini çıkarmaya başladı, yazdığı romanlarla tekrar eski ününe kavuştu. 1847-1848 yılları arasında yayımlanan Ev Sahibesi, Bay Proharçin, Dokuz Mektupluk Roman ve Polzunkov en güzel öyküleri arasında yer aldı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2011
 • Sayfa Sayısı:
  159
 • ISBN:
  9786053600749
 • Çeviri:
  Tansu Akgün
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
esraaltunerrr 
 07 Şub 16:09 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dostoyevski "insandaki vicdan müsveddesinin" tutanağı, hislerin algoritması, sığ kalıpların külçe gibi ağırlığı...


Dostoyevski'nin bu eserinde 4 öykü bulunuyor. Kitaba ismini veren novellamız "Ev Sahibesi" mükemmel bir ironi ürünü.

Öykümüzün içeriğine değinecek olursak; kendine yeni bir oda kiralamak zorunda kalan soylu Ordinov kilisede gördüğü Katerina'nın peşinden adeta kedi yavrusu gibi sürüklenir. Ve onların mevkisindeki bir odayı kiralar ve olaylar silsilesi bu şekilde başlar. Peşinden sürüklendiği kadının evli olduğunu düşünüp sonrasında ev sahibinin kızı olduğunu düşünen Ordi, bir zaman sonra Katerina'nın deli olduğunu ortaya atan kocası ve arkadaşının düşüncelerinin arasında sıkışır. Tabi o zamana kadar Katerina'nın aşkına kendini teslim eden aşık ne derece bu duruma inanır, okuyarak kendimizi bir muammanın ortasında buluyoruz. Kehanetler, büyüler, gerçekdışı tasvirlemeler...

Dostoyevski bu eserinde bir kaç anlatımıyla adeta Shakespeare anlatımına bürünüyor. (-Kalbimi de al, aşkımla dalga geçecek olsan bile güzel kız.) romantik bir havaya bürünüp sonra kendi hümanizmasına dönerek (-Artık kimsem kalmadı, başıma buyruk yaşıyorum, kalbimi de bazı vefasızların yaptığı gibi satmadım, ama bedava vermeye hazırım.)diyerek aşkını diğer insanların vefasızlıklarına dem vurup fakat kendi vicdanının temiz olduğunu ortaya koyan gururlu Rus gencimiz (burda öyküdeki başkahramanımız Ordinov'dan bahsediyorum) gönlümüzü adeta bir duygu karmaşasının girdabına sokuyor.

Dostoyevski'nin üslubunda yer yer Shakespeare'leşen, içeriğinde ise ilahi ikonalarıyla yer yer Dante'leşen farklı bir Dostoyevski novellası.

"Ev Sahibi" beni etkilediğinden dolayı en baskın öyküsü olarak bu öyküsünü ele almak istedim. Diğer öyküleri de ellerinizden öper. Saygılar...

mustafa tamer akder 
06 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Dosto'nun bu kitabıyla tanışacaksanız sizi 4 tane ilginç hikaye bekliyor. Genel olarak insanların yüzeysel samimiyetleri yerden yere vurmuş , insanların dıştan masum görünmesini kanmamak gerektiği ince noktalardan göstermiş , attığın adımları ve yaptığın olayları dikkat etmezsen başına neler getirebileceği kara mizahla ışık tutuyor öykülerde. İlginç insanlarla tanışmak içinde eşsiz bir kitaptır kendileri. Vehasıl Dosto candır iyi bir yayın evinden basılan da büyük bir edebi lezzettir.

Jay 
25 May 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Ev Sahibesi... ne anlatsam, nereden başlasam bilemiyorum. Kitap ciddi mana da çok açık noktalar bırakmış öyle ki yazar bunu bilhassa yapmış da olabilir. Bende etki yaratan nokta, olayın örgüsünden daha ziyade karakterler ve onların ruh halleriydi. Ana karakter Ordinov, içine kapanık bilime değer veren ve her daim bilim ile uğraş içerisinde olan bir adam. Bunun yanında Ordinov başıboş plansız sokak arşınları ise gelecekteki efsane karakter Raskolnikov'un temelini atar nitelikteydi. Katerina, her insanın yaşamına mutlaka bir şekilde girmiş, ucundan kıyısından hayatlarımıza dokunmuş olan, ruh hali olabildiğine değişken insan profilinde bir bayan. Bir yandan sevgi dolu sözcükler ve gözyaşları diğer yandan umursamaz tavırlar. (Zihnimde, Katerina'nın bahsi geçtiği her kısım sürekli birilerini çağrıştırdı.) Genel anlamda kitap, gerçek ve hayal arası sürekli çelişkilere düşeceğiniz sahnelerin mevcut olduğu, yazının başında da söylediğim gibi açık noktalarını zaman zaman sizlerin tamamlaması gereken, şahane bir eser. Tabi ki öneririm.

Sinem 
17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kitapta ki dört hikayeyi de beğendim. Yazarın farklı bir dili ve farklı bir kurgu yapısı var. Kara Mizah denilebilecek bir şekilde yazıyor anlatmak istediklerini bize yazar. İnsanların iki yüzlülüklerini, kararsızlıklarını, iç dünyalarında ki çatışmalarını farklı bir bakış açısıyla ortaya koyuyor.

Kitap rusça aslından çevrildiği için sanırım çeviri de hatalar yok. Buna rağmen kitapta çoğu yerde boşluklar, anlamda ikililikler, yer yerde kopukluklar vardı. Ev Sahibesi romanında acaba bir detay mı kaçırıyorum diye aynı yeri 3 kere okudum ama yine de anlatımda boşluk olduğunu düşünüyorum. Bir kaç yerde daha aynı şey olunca acaba sorun bende mi yazarın nüktesini mi anlamıyorum acaba bilerek mi yoksa farkında olmadan mı açık bıraktı diye düşündüm durdum :)

Sizi de uzun zaman düşündürecek ve akıldan çıkmayacak bir kitap olacağına eminim. Zannımca bir kere daha okuyacağım. Sorunun cevabını bulursam incelememi güncellerim :)

KörKalem | Halil K. 
 10 Mar 10:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitabımız klasik bir Dostoyevski kitabı. Daha gençliğinden belliymiş ne büyük bir yazar olacağı.
Kitabın içinde 4 küçük hikayecik bulunuyor. En sevdiğim ise Ev Sahibesi.
Neden bize bu kötülüğü yapıp o hikayeyi öyle yarıda kestin ki Sevgili Dostoyevski? Ev sahibesinden devam edilse idi harika bir şaheser daha ortaya çıkacağından emindim. Vel hasılı kelam bildiğiniz Dostoyevski. Okunulası...

Kendine oda kiralayan soylu biri ve odayı kiraladıktan sonra gelişen olaylar. Aslinda dört öykü halinde. Roman diyemeyiz. Anlatım ve kurgu o kadar güzel ki huzur duyarak okudum.

pepûle 
14 Mar 00:07 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

Dostoyevski'nin dünyaca ünlü romanlarında yaptığı ruh tahlillerinin ipuçları veriliyor bu kitapta.Toplum dışında kalmış bir aydının yaşadıklarını ve katlanmak zorunda kaldığı acıları ustalıklı tespitleriyle kaleme alıyor Dostoyevski...

Sık sık yapılan betimlemeler ve dolaylı anlatım okuyucuyu belirli süreden sonra sıkıyor. Fakat genel konu, olaylar ve baş kahramanın iç dünyasının anlatımı gerçekten çok iyi.

Halil Korkut 
26 May 22:39 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Dostoyevski'nin bu Ev Sahibesi hikayesi okur tarafından muhtelif eleştiriler alsa da bu hikayeyi diğerlerinden ayıran özellik; hikaye karakterlerinin klasik Dostoyevski karakterlerinin psikolojik travmaları üstlenmeleri yanı sıra histerik bir büyüden etkilenmeleridir. Okuyucuya sadece ön yargısız okuyup psikolojisini bozması düşüyor.

Cuma Oğur 
27 May 05:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çok kısa bir kitap ,tam anlamıyla kavrayamamakla birlikte duyguların anlatılış tarzı hoşuma gitti. Ben kitap bitince hala kalan yerden bir kitap daha yazilabilirmis gibi geldi

2 /

Kitaptan 74 Alıntı

Sadettin TANIK 
15 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Evet yaşamak, sevmek... Hele insanları sevmek çok güzel bir duygu...

Ev Sahibesi, DostoyevskiEv Sahibesi, Dostoyevski
Kübra E. 
05 Ağu 12:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kafayı geçmişe takmak insana acı verir.

Ev Sahibesi, Dostoyevski (Sayfa 64 - İş Bankası Kültür Yayınları, 6. Basım Şubat 2017, Çeviri: Tansu Akgün)Ev Sahibesi, Dostoyevski (Sayfa 64 - İş Bankası Kültür Yayınları, 6. Basım Şubat 2017, Çeviri: Tansu Akgün)
Kübra E. 
 05 Ağu 12:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İnsanlar çeşit çeşit ve kalp kimi, niçin ister bilinmez!

Ev Sahibesi, Dostoyevski (Sayfa 65 - İş Bankası Kültür Yayınları, 6. Basım Şubat 2017, Çeviri: Tansu Akgün)Ev Sahibesi, Dostoyevski (Sayfa 65 - İş Bankası Kültür Yayınları, 6. Basım Şubat 2017, Çeviri: Tansu Akgün)
Kübra E. 
05 Ağu 09:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Doğruları söylemeyi severim ve en azından içimdeki bu duygunun körelmemiş olmasıyla gurur duyarım.

Ev Sahibesi, Dostoyevski (Sayfa 31 - İş Bankası Kültür Yayınları, 6. Basım Şubat 2017, Çeviri: Tansu Akgün)Ev Sahibesi, Dostoyevski (Sayfa 31 - İş Bankası Kültür Yayınları, 6. Basım Şubat 2017, Çeviri: Tansu Akgün)
Kübra E. 
05 Ağu 12:25 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kimi her şeyini vermek ister, karşılığında hiçbir şey alamaz; kimi hiçbir şey vaat etmez, itaatkâr bir kalp peşinden gider.

Ev Sahibesi, Dostoyevski (Sayfa 65 - İş Bankası Kültür Yayınları, 6. Basım Şubat 2017, Çeviri: Tansu Akgün)Ev Sahibesi, Dostoyevski (Sayfa 65 - İş Bankası Kültür Yayınları, 6. Basım Şubat 2017, Çeviri: Tansu Akgün)
MNeslihan 
26 Tem 11:11 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Zayıf insana hürriyet verirsen onu torbaya koyar, getirir sana teslim eder.

Ev Sahibesi, DostoyevskiEv Sahibesi, Dostoyevski
Kübra E. 
05 Ağu 18:14 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İnsanın kederi ağır olur!
Talihsizlik zayıf yüreklere uğramaz! Güçlü yürekleri bulur, kendisini beklemeyen iyi insanların utanarak kan ağlamalarına neden olur.

Ev Sahibesi, Dostoyevski (Sayfa 68 - İş Bankası Kültür Yayınları, 6. Basım Şubat 2017, Çeviri: Tansu Akgün)Ev Sahibesi, Dostoyevski (Sayfa 68 - İş Bankası Kültür Yayınları, 6. Basım Şubat 2017, Çeviri: Tansu Akgün)
Sinan Yalnız 
 09 Ağu 23:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İçimi acıtan ve kalbimi yaralayan, onun onursuz bir kölesi haline gelmiş olmam, onu hâlâ utanmadan sevmem ve açgözlü kalbimin bu sevgiden zevk alması, mutlu olması – onun bu yaptıklarına karşı koymamam ve ona karşı bir kin duymamamdır!

Ev Sahibesi, Dostoyevski (Sayfa 126 - İş Bankası Kültür Yayınları)Ev Sahibesi, Dostoyevski (Sayfa 126 - İş Bankası Kültür Yayınları)
MNeslihan 
05 Haz 22:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Doğrusu budala olan, belki de budalalığı nedeniyle sevdiğimiz adamın durup dururken akıllanması hiç de hoşa gidecek şey değildi.

Ev Sahibesi, DostoyevskiEv Sahibesi, Dostoyevski