Bitmeyen Kavga

8,7/10  (62 Oy) · 
232 okunma  · 
50 beğeni  · 
2.536 gösterim
Eserlerinde işçi sınıfının gündelik ilişkilerini, yaşam koşulları ve mücadelelerini, çağımızın toplumsal meselelerini tüm insani ayrıntılarıyla resmederek haklı ününe kavuşmuş olan John Steinbeck, büyük romanı Bitmeyen Kavga’da destansı bir direnişi konu alıyor. 


Son derece zor koşullarda yaşayan ve aldıkları ücretle karınlarını bile doyuramayan meyve toplayıcıları örgütlenerek ellerindeki yegâne silah olan greve başvururlar. Kapitalist toprak sahipleri ise mücadelenin yayılmasını engellemekte kararlıdır. Çok güçlü ve kendilerinden emindirler, işçilerin örgütlenmesini yeri gelirse kanla, yeri gelirse grev liderlerini satın alarak yıkmaya hazırdırlar, fakat hesaba katmadıkları bir unsur vardır. 

 

İnsanlığın bitmeyen kavgasını tüm gerçekliğiyle resmederek bir destana dönüştüren Steinbeck, kapitalist düzenin dayanaklarını derinden sarsan, kuşaklar boyunca başkaldıranlara esin kaynağı olan bir roman yaratırken mücadelenin açmazlarını da sergilemekten geri durmuyor.  

.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2016
 • Sayfa Sayısı:
  316
 • ISBN:
  9789755707648
 • Orijinal Adı:
  In Dubious Battle
 • Çeviri:
  Gün Zileli
 • Yayınevi:
  Sel Yayınları
 • Kitabın Türü:
Halil Yavuz KAYA 
 29 Eki 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

1930 lu yılların Amerikası ve, John Steinbeck o yılların Kaliforniyasından sergiler eserini.
1930 yılının altını çizmek gerekir.
Ne den?
1. çünkü dünya 1929 ekonomik bunalımın etkisindedir .
2.Çünkü, dünya siyasetten ve ekonomik güç dengeleri bloklara ayrılmış.
3. Çünkü. dünya bu blokların başını çeken süper güçlerin sistemleri arasında sıkışıp kalmış, Yeni bir dünya haritası oluşturulma hazırlıkları başlanmış.
4. Dünya kapitalizmin peşinden mi giderek şekil alacak yoksa sosyalizm in peşi sıra mı yol alacak....?
5. İşte bu çerçeveye sokulmuş...bir dünyada, yazarlar da bu ahval içerisinde fikiriyatları ve kalemleri ile , yol aldılar.
Bitmeyen Kavgada bu atmosferin bir ürünüdür.
O zamanlarda üretim araçlarının başında geleni olan TORAK;. bu toplumsal olaylarda, emekçiler ile büyük toprak sahipleri arasındaki çetin çatışmaların oluştuğu yerlerdi..
Yazarın kaleme aldığı hikayede işte böylesi bir çatışmanın Marksit bir yaklaşımla resmedilmesidir..,
Bireysel mücadelenin.bir hiç olduğu,, eylemlerin bütün işcilerin desteği ve örgütlenmesi ile hedefe ulaşamasa dahi amaçlardan birin gerçekleştireceği gerceğini ortaya koymakta.
Yazar nefis ve sürükleyici bir dil kullanmış. Ama bu arada Çevirmen Tuncay Gökmenin hakkını da vermek gerek...Bazı deyimler, tanımlamalar, Öz değişler Türkçeye uygun ve bizim kullandığım ifadelerle cevirmiş. adeta bir Türk yazarın eserini okur gibi okuyorsunuz.
Bazen de konunun Amerika da değilde, 1917 Bolşevik Devriminden önce Çarlık Rusyasın da geçiyor sandığım zamanlar olmadı değil.
Bu tarz konulardan hoşlanan okurlar için tavsiye ederim.

Onur Özkan 
05 Nis 2016 · Kitabı okumayı düşünüyor · Puan vermedi

John Steinbeck ve eserleri üzerine:
"Bütün mesele insanda başlar ve insanda biter."

"John Steinbeck, 66 yıllık ömrüne 27 kitap birçok hikaye ve senaryo sığdırdı. Karakterlerinin yaşadığı birçok olayı, durumu, iniş-çıkışları, mücadeleyi, kavgayı kendisi de hayatında yaşadı. 1920’lerde kendisi de evsiz, gezici bir çiftlik işçisiydi.

1962 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü aldığı açıklandıktan sonra bir basın
toplantısı düzenledi. Toplantıya Fareler ve İnsanlar, Cennetin Doğusu,
Gazap Üzümleri, Bitmeyen Kavga ile geldi.

Gazap Üzümleri Bitmeyen Kavga’dan üç yıl sonra yayınlanmasına rağmen
daha çok satıldı. Nedeni Gazap Üzümleri’nin dramatik unsurlara daha fazla yaslanması veya kitabın hiç beklenmedik sonu itibariyle olabilir. Bitmeyen Kavga gölgede kalmasına rağmen Steinbeck külliyatının en önemli romanlarından.
Çünkü; İnsanın kavgası hiç bitmez."

http://www.pinkitap.com/...27-kitap-1-kulliyat/

Jiyan Bahçeci 
30 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Jim sordu: "Ne Seziyorsun?"
Öfkeyle haykırdı ihtiyar adam:
"Bıçağın kemiğe dayandığını!.. Sezinlediğim bu işte. Bilirsin, kavgaya tutuşmadan önce olur ya hani, hani ta burasına gelir insanın, kıyametler kopar içinde, tepeden tırnağa yakıp kavuran, hasta eden bir duygu gelir çöreklenir adamın üstüne. İşte benim sezinlediğimde böyle bir şey. Ama yalnızca bir adam değil, milyonlarca kişi var bu durumda olan. Ve bu milyonlarca kişi sanki tek bir adam olmuş, dövülmüş, sövülmüş, aç açık konmuş, içindeki bu duyguyla yana yana hasta olmuş. Henüz ortalıkta neler döndüğünü kendileri de bilmiyor ama bir gün o dev adamın tepesi atacak, o zaman milyonlarca insan onun yanında toplanıp yek vücut olacak. Bunu düşünmek bile tüylerimi diken diken ediyor. Çünkü o gün, dişleriyle boğazları parçalayacak, pençeleriyle dudakları yırtacak. Milletin canına tak dedi artık, anlatmak istediğim bu işte.

Devrimci ahlak, devrimci strateji ve devrimci bilinci diğer kitaplarında olduğu gibi yine çok ustaca kaleme almış John Steinbeck..

Doğan Yalçın 
 19 Kas 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bu kitapta bir sosyalist düşüncenin iki yanını çok güzel elle almış. Birincisi: bir dava nasıl anlatılmalı, insanların yüreğine dokunmaya çalışırken bir davanın savunucusu halline nasıl getirilmeli bu gibi soruların cevabı bu kitapta her dikkatli okurun gözüne çarpmıştır muhakkak.İkincisi: Her sistemde olduğu gibi kandırmacalar, insanların zayıf noktalarını nasıl kullanılabileceğini, bir insanın zaaflarından nasıl yararlanabileceğini ve kendisini nasıl esir alınabileceğini, tabi kide birileri bedel öderken birileri de arkada nasıl bir hayat yaşadığını bence çok güzel dille getirmiştir.
Demem o ki ; Hiç bir düşünce gerçeği tam yansıtmaz ve insanlara sırf hizmet olsun diye çıkmamıştır.Yalan, hile ve çıkar mesellerine boğulup kalmıştır tüm ideolijiler ve de sistemler.

Feyzagül 
21 Ağu 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsan,insanlık ve toplum kavramlarını çok iyi işlemiş bir kitaptı. Özellikle Doktor Burton en sevdiğim karakterdi.Kendi içerisinde çelişkileri olan gerçekçi bir karakter yaratmış Steinbeck. "Tek başına bir insanla toplum içindeki insan arasındaki fark bir köpekle insan arasındaki fark gibidir."

Nuri Özkara 
24 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

1920'li yıllarda ABD'de yaşanan büyük buhran zamanlarını konu alan bir john steinbeck romanı. roman çok gerçekçi, etkileyici ve sürükleyici olmasıyla bir çok romandan ayrı bir yer tutar. Komünizmin kapitalizmle savaşı. Acaba kim kazanacak ? Kavga bitmeden de bu kitabın raf ömrü bitmez.

Son derece akıcı, film izliyormuşsunuz hissi uyandıran harika bir kitap. Ve hayır, sadece devrimi anlatmıyor. Birçok şey çıkarabilir, üzerine düşünebilirsiniz ve bu esnada da keyif almaktan geri kalmazsınız.

Olay daha çok Jim ve Mac üzerinden ilerliyor ama içerikte bulunan her karakterin ayrı bir anlamı var gibi sanki. Jim'den hoşlandığını nihayetinde kabul etmek zorunda kalan evli Lisa'nın, ne için yardım ettiğini kendisinin dahi bilmediği iddia edilen Doktor'un, kamyoneti hasar görünce hepten deliren Dakin'in, parası olmayanlara bedavadan kahve ve sandviç veren Al'in, kundakçı Sam'in, görmüş geçirmişliğinden -ve belki de bir şey yapamamış olmaktan- öfkeli ihtiyar Dan'in...

Fakat sonu eksik kalmış gibi geldi bana, sanki yazar "bir an önce bitirivereyim" demiş de öylece bitirmiş. Beklenen bir sondu zaten ama yarım kalınmışlık hissinden ötürü hoşuma gitmedi. Tabii bir yandan da, gerçekçilik açısından incelediğinizde daha mantıklı bir son olamayacağını düşünebilirsiniz.

Son olarak Mac'in Jim'e olan isyanıyla kitabı önermek istiyorum: "Gözünü seveyim Jim, önüne geleni sevip durma öyle. Böyle işlerle çarçur edecek zamanımız mı var?"

Mutfaktaki Sarı Bez 
06 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Orta bire giderken okuduğum ve de gerçek manada okumuş olduğum ilk kitap. okuma eylemini bana sevdiren süper kitap. john steinbeck gibi harika bir yazarında varlığından haberdar olmama vesile olmuş benim için çok ama çok özel bir kitap. çevremdeki 12-15 yaş aralığındaki kişilere şiddetle tavsiye ettiğim kitaptır herkese tavsiye ederim ama bu yaş aralığındaki kişiler için daha etkileyici geleceğine inanırım. okuyun okutturun bu kitabı.

MURAT MAŞALI 
08 Eki 2015 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Yazar akıcılığını ve anlaşılabilirliğini o kadar güzel işlemiş ki elden bırakılmayan bir eser olmuş.İşçi ve işveren mücadeleleri çok güzel anlatılmış..Sürükleyiciliğinin yanında sanki sizi anlatılanların içine çeken yanı muhteşem..

Ahmet Dağ 
30 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Güzel günler göreceğiz! Durmadan globalleşen dünya karşısında emeği sömürülen işçiler nasıl tek bir yumruk olmaya çalışıyor. Kitabı okurken en gerçekci detaylarla öğreniyoruz.

Kitaptan 61 Alıntı

Halil Yavuz KAYA 
29 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Ve insan, karşısına çıkan her engeli aşmış, her düşmanı yenmiş. Yalnız bir tanesinin üstesinden gelememiş. Evet, yalnızca kendisini yenememiş. İnsanlık nasıl da nefret ediyor kendi kendisinden.

Bitmeyen Kavga, John Steinbeck (Sayfa 246)Bitmeyen Kavga, John Steinbeck (Sayfa 246)

İnsan bir toplulukla hareket ediyorsa, bir amaca hizmet ettiğini düşünür. Örneğin 'Tanrı kutsal toprakları yeniden ele geçirmemizi istiyor' veya 'Komünizmle sosyal adaletsizliğin kökünü kazıyacağız' gibi bir düşünce peşindedir. Oysa kitle, Kutsal Topraklar, Demokrasi ya da Komünizm ile doğrudan ilgili değildir. Kitle sadece hareket ve kavga peşindedir ve bu sözcükleri sadece bireylerin beyinlerini ikna amacıyla kullanır.

Bitmeyen Kavga, John Steinbeck (Sayfa 126)Bitmeyen Kavga, John Steinbeck (Sayfa 126)

İnsana, hayvan değil, insan olduğu için inanıyorum anlayacağın. Bir köpek barınağına girsem, içerideki köpeklerin açlık, hastalık ve pislikten kırıldığını görsem, onların da imdadına koşarım. Bu duruma düşmelerinde, onların suçu yoktur ki. "Bu köpekler amaçsız yaşıyorlar. Kara gün için kemik ayırmıyorlar. Alt tarafı köpek bunlar," deyip geçemezsin.

Bitmeyen Kavga, John Steinbeck (Sayfa 169)Bitmeyen Kavga, John Steinbeck (Sayfa 169)

Devleti yıkmaya kalkmışım. Oysa yaptığım bir konuşmada, açlıktan ölen insanların varlığından dem vurmuştum yalnızca.

Bitmeyen Kavga, John Steinbeck (Sayfa 26)Bitmeyen Kavga, John Steinbeck (Sayfa 26)

"İşçi takımın kusuru nedir bilir misiniz." dedi. "Söyleyeyim. Çok gevezeler. Daha az konuşup daha çok çalışsalar, bugüne dek çok şey değişirdi."

Bitmeyen Kavga, John Steinbeck (Sayfa 193)Bitmeyen Kavga, John Steinbeck (Sayfa 193)

Bir insanla tanışmak için ona sigara vermekten ya da ondan sigara istemekten daha iyi bir yol yoktur.

Bitmeyen Kavga, John SteinbeckBitmeyen Kavga, John Steinbeck

İnsan... biri hariç, karşılaştığı her engeli, her düşmanı yendi. Kendini yenemedi. Nasıl nefret etmesin kendinden.

Bitmeyen Kavga, John Steinbeck (Sayfa 234 - Sel Yayıncılık)Bitmeyen Kavga, John Steinbeck (Sayfa 234 - Sel Yayıncılık)

On kişinin, bir kişinin kaldırabileceği yükün on iki mislini kaldırabileceğini biliyor muydun?

Bitmeyen Kavga, John Steinbeck (Sayfa 58 - Sel Yayıncılık)Bitmeyen Kavga, John Steinbeck (Sayfa 58 - Sel Yayıncılık)
Sevda 
13 Eki 2016 · Kitabı okudu

"Köpeklerden biri yaralanır ya da düşerse, diğerleri onun üstüne saldırıp onu öldürürler."
"Eee?"
"İnsanlar da böyle yaparlar zaman zaman."

Bitmeyen Kavga, John SteinbeckBitmeyen Kavga, John Steinbeck
Burçin Bulgen 
21 Şub 15:56 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bir gruba ait olan kişi artık kendisi değildir. Kendisinden farklı bir organizmanın içindeki bir hücredir. Nasıl vücudunu oluşturan hücreler sonuçta seni oluşturdukları halde senden farklıysalar, aynen öyle. İnsanlar, 'kitle çılgındır, ne yapacağı belli olmaz' derler. Neden insanlar kitleye tek tek bireyler olarak değil de, kitle olarak bakar? Kitle, bir kitle olarak aşağı yukarı her zaman mantıklı hareket eder.

Bitmeyen Kavga, John Steinbeck (Sayfa 135 - Sel)Bitmeyen Kavga, John Steinbeck (Sayfa 135 - Sel)

Kitapla ilgili 1 Haber

John Steinbeck'ten yazmaya dair altı tavsiye
John Steinbeck'ten yazmaya dair altı tavsiye John Steinbeck bir aktör ve yazar olan Robert Wallstene’e 1962 yılında bir mektup yazarak kendi yazarlık yöntemini özetleyen altı ipucu vermiş. Hem Nobel hem de Pulitzer ödüllü bir yazar Steinbeck, bu açıdan bakınca yazmak ve yazarlık hakkındaki düşünceleri ayrı bir önem kazanıyor şüphesiz. Genç yazarlara yol gösterici bir nitelik taşıyan bu altı tavsiyeye bir göz atalım öyleyse..