Don Kişot

7,7/10  (95 Oy) · 
784 okunma  · 
56 beğeni  · 
3.157 gösterim
Çağdaş Alman Edebiyatının en büyük çocuk ve gülmece yazarlarından biri olan Erich Kästner’in Açıkgöz Budalalar, Hayvanlar Toplantısı, Küçük Hafiyeler, Noktacık ile Anton, Palavracı Baron adlı kitaplarından sonra en güzel kitaplarından biri olan Uçan Sınıf da Can Çocuk Yayınları arasında. İki okulun öğrencileri arasındaki amansız sürtüşme; yatılı bir okulda hırçın, haşarı ama sevgi dolu öğrenciler, onları sevgiyle eğiten öğretmenler, korkular, sevinçler, kavgalarla sürükleyici, usta işi bir roman.

İspanyol yazar Cervantes’in yazdığı ünlü Don Kişot romanı, yazılışının 400’üncü yıldönümünde, bütün dünyada kutlandı. Bu kutlamalara, Erich Kästner’in çocuklar için yalınlaştırıp yeniden yazdığı Don Kişot adlı kitabı yayınlayarak Can Çocuk da katıldı. Erich Kästner, korkusuz, yürekli, alabildiğine saf şövalye bozuntusunun serüvenlerini aktarırken, kaybolan şövalyeler döneminin değerlerine sarılıp öylece kalmış sıra dışı bir adamı da, Cervantes gibi, ölümsüzleştiriyor.
sümeyra aygün 
12 Şub 15:48 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 5/10 puan

Bazı yerlerini beyen dim bazı yerlerini begenmedim ama yinede.kitabı bitirdim çünkü çok sürükleyici bir kitap beğendiğim yerler beyenmediğim yerleri yendi sizede tavsiye ederim

Firdevs seven 
10 Şub 20:34 · Kitabı okuyor · Beğendi · 9/10 puan

Her kim olursa olsun ilk okuduğu zaman bile insanı kendine bağlıyor. Müthiş bir kitap okuma yanlara tavsiye ederim okuyanlarda tekrar okumasını dilerim

Halil ibrahim Tok 
11 Şub 17:38 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Don Kişot harika bir kitap adam hayalleri için her şeyi yapıyor ve asla kendimize güvenimizin kaybetmemeyi anlatıyor bence her yaşta okunucak bir kitap herkese tavsiye ederim.

ebru yaşar 
23 Eki 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · 10/10 puan

Don kişot harika bir kitap.Adam aşkı için her şeyi yapıyor.Ben bu kitabı bir iki yıl önce okudum ve hala aklımda.Çünkü müthiş bir kitap.Herkese tavsiye ederim

taha bezci 
15 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bilinen en eski roman ama hayatımda okudum en iyi romanlardan biri.. Bu da gösteriyor ki profesyonellik deneyişlerden zaten doğuştan, özden gelen bir şey.. Her yaşta okunması gerektiğini düşünüyorum. Don Kişot karakteri hala benimle yaşıyor sanki

Mehmet Kesdal 
12 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 2/10 puan

Ne oyunlar oynadık sayende ,ne dereler aştık,ağaçlara tırmandık,tahta değnekten atlarımızla ne de yaman saldırdık yel değirmeni misali duvarlara.

Aslı T. 
03 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hepimizin tanıdığı, bildiği bir kahraman Don Kişot ve onun yel değirmenleriyle olan savaşı...

Kitabın bunun üzerine kurulu olduğunu sanırdım hep. Kitapta yel değirmenleri ile olan mücadele, kahramanımızın maceralarından sadece biri, ama onun kişiliğini en iyi anlatanı.

Uzun bir kitap fakat dili ve anlatımı yönünden sıkmayan hatta zaman zaman kahkahalara kapılacağınız eğlenceli bir tarafı da var.

Kitap, Don Kişot ve Sanço' nun şövalyelik maceralarını konu alıyor. Don Kişot, dünyayı kötülüklerden temizleme hevesiyle yollara düşen; hayalle gerçeği karıştırmış, çılgın, âşık, yaşlı bir adamdır. Sanço Panza, canından çok sevdiği eşeğinden ve saflığından başka hiçbir şeyi olmayan, aynı zamanda realist, kurnaz bir köylüdür. Kitapta Sanço Panza karakterine de fazlasıyla yer verilmiş.

Karakterler üzerinden toplum yapısı irdelenmiş. Kitabı sevdim, roman severlere okumalarını tavsiye ederim.

Bilgehan Bölek 
19 Tem 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çocukken okuduğum bu güzel kitap gerçekten beni çok eğlendirmiş, çok düşündürmüş aynı zamanda da çok hüzünlendirmişti. Don Kişot'un yel değirmeniyle olan savaşı düz mantıkta "Adam aklını yetirmiş" diye düşünülse bile aslında felsefik olarak size farklı bir bakış açısı kazandıracaktır.

MEHMET SELİM ŞILBIR 
03 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Mançalı aldatılmış şövalye Don Kişot atı Rosienta ve yol arkadaşı Rucio adlı eşeğe binen,100 tane atasözü bilen, Sanço Panço ile yeri geldiğinde yel değirmenlerine açtığı savaş ve onun kutsal aşkı Tobosolu Dulsinea'nın konu alındığı güzel bir dünya klasiği.

Kitaptan 1 Alıntı

Servet Çibik 
10 Mar 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Don Kişot, bitkin bir halde ayağa kalkmaya çalışıyordu; ama yine de mağrur bir ifadeyle "Şövalyelerin hiçbir yeri acımaz," diye yanıtladı."Acısa bile bundan asla yakınmazlar."

Don Kişot, Erich Kastner (Sayfa 22)Don Kişot, Erich Kastner (Sayfa 22)

Kitapla ilgili 1 Haber

Dünya Çapında En Çok Okunan Kitaplar
Dünya Çapında En Çok Okunan Kitaplar Dünyada bugüne kadar birçok kitap yayımlandı. Bunlardan birçoğu filme uyarlandı, tiyatro oyunu olarak sahnelendi ya da çeşitli ürünlere çevrilerek edebiyatseverlere sunuldu. Bizde en çok tercih edilen 20 kitaptan oluşan bir liste hazırladık…