Namütenâhi, bir alıntı ekledi.
8 saat önce

Anarşizm başarıya ulaşamaz,hele modern dünyada. İnsana Don Kişot'un trajik asaletini hatırlatır ister istemez. Yel değirmenlerinin toprağa fırlattığı Don Kişot'un. Bu değirmenler makineleşen bir dünyanın sembolü. Hayata da insana da aldırmazlar.

Bir Facianın Hikayesi, Cemil MeriçBir Facianın Hikayesi, Cemil Meriç
Azize Akdemir, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tahmin edileceği gibi Profesör ertesi gün, düşündüklerinin hiçbirini yapamadığı gibi daha da kötü bir duruma düşürdü kendini. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte gecenin hayalleri dağılıyor, güneş sanki insanları gerçeğe çağıran bir haberciymiş gibi, karanlıkta çok akla yakın ve uygulanabilir gelen şeylerin birer deli saçması olduğunu insanların yüzüne vuruveriyordu. Her insan gibi Profesör de geceleri Don Kişot, gündüzleri ise Sança Panza'ydı.

Mutluluk, Zülfü LivaneliMutluluk, Zülfü Livaneli

Turgut Uyar...
Bir Yeldeğirmeni niye döner ki?
Ben Don Kişot olsam bunu merak ederdim.
Ama ben ,yine ben olarak bir Yeldeğirmeni olsam,
illa bir Don Kişot’u severdim...

Ayşe Çiçek, bir alıntı ekledi.
 20 Oca 00:03 · Kitabı okumayı düşünüyor

İntihar aptalca, ödlekçe ve sefil bir eylemmiş, övülmeyecek, yüz kızartıcı bir çıkış yoluymuş, varsın olsun; bu acılar değirmeninde öğütülmekten insanı kurtaracak en aşağılık çare bile yürekten özlenmeye değerdi, büyüklük ve kahramanlık oyununa yer yoktu bu konuda; geçici, küçük bir acı ile akıl almayacak kadar yakıp kavurucu, sonsuz acı arasında kısaca bir seçme yapmam gerekiyordu. Öylesine eziyetli, öylesine kaçık yaşamımda sık sık o soylu Don Kişot gibi davrandım, onuru rahatlığa, kahramanlığı mantığa üstün tuttum. Yeter artık, bitsin bu!

Bozkırkurdu, Hermann Hesse (Sayfa 66 - Yapı Kredi Yayınları)Bozkırkurdu, Hermann Hesse (Sayfa 66 - Yapı Kredi Yayınları)
CLARISSA, bir alıntı ekledi.
19 Oca 21:39 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Çünkü, sevgili çocuğum, dünyada hiçbir şey insanları idare etmek zenaati kadar can sıkıcı ve yorucu değildir. Başına neler gelecek neler!

Don Kişot, Miguel De Cervantes (Sayfa 234 - Yapı Kredi Yayınları)Don Kişot, Miguel De Cervantes (Sayfa 234 - Yapı Kredi Yayınları)
merve ışık, bir alıntı ekledi.
17 Oca 13:59 · Kitabı okuyor

evet kitap da, kültür de bütün sevgililer gibi kıskanç, koparıyor insanı, realiteden koparıyor. ama asıl realite onlar değil mi? yahut realitenin kalan parçası. her okuyan Don Kişot'laşır, yani gurur olur, feragat olur. Don Kişot istikbale taşan mazi. hatta bazen tek başına hak ve hakikat. insanların zincire vurulmasına tahammülü yok. Don Kişot kanatlı, kertenkelelere gülünç gözükmesi bundan.

Bu Ülke, Cemil Meriç (Sayfa 50)Bu Ülke, Cemil Meriç (Sayfa 50)
1kul Mehmet, bir alıntı ekledi.
17 Oca 13:32 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Macera romanlarına düşkün olmak
Cervantes,
bütün okuyucuların böyle
macera romanlarına düşkün olmalarını
"fikri tembellige" işaret görmüştü
bunu meshur kitabı 'Don Kişot' romaninda daha gülünç şekilde tasvir ettigini hatrlattı

Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 45 - Tema y.)Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 45 - Tema y.)
Ahmet Tanriverdi, Don Kişot'u inceledi.
17 Oca 11:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Benim gibi hayalperest bir adamın romanı, bildiğin deli gibi kendini şovalye sanıyor. Bende kendimi hep bilgin, kütüphane memuru, hapse düşmüş bir fikir adamı veya bir zengin olarak hayal ederdim. Benim hikayem bu :)
Ne kadar bigili olmak istesem o kılığa bürünsemde her geçen gün anlıyorum ki ben hiçbir şey bilmiyorum, ben ne kadar cahilim.