Foucault Sarkacı

8,7/10  (35 Oy) · 
103 okunma  · 
35 beğeni  · 
1.806 gösterim
"Umberto Eco"nun ilk romanı olan "Gülün Adı" gibi, bu ikinci romanı "Foucault Sarkacı" da, bildiğimiz roman türlerinden hiçbirine girmiyor. Belki de en uygunu, onu bir "bilim-roman" ya da "Eco-roman" diye nitelendirmek. "Foucault Sarkacı", çok-katlı, çok değişik düzlemlerde okunabilecek bir roman. Bu da romana, değişik açılardan yaklaşmamıza olanak veriyor. "Foucault Sarkacı", kısaca, irrasyonel düşüncenin 500 yıllık tarihinin 500 küsur sayfalık bir serüveni: Pozitif bilimin yanısıra, uzantıları günümüze dek süregelen, gizli bilimlerin, Ortaçağı da kapsayan çok uzun bir zaman dilimi içinde bilim-büyü kardeşliğinin öyküsü. Okuyucuların, bu çetin, ama keyifli okuma serüveninden nice hazlar derleyecekleri umuduyla.
-Şadan Karadeniz-
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2016
 • Sayfa Sayısı:
  912
 • ISBN:
  9789755104348
 • Orijinal Adı:
  Il Pendolo Di Foucault
 • Çeviri:
  Şadan Karadeniz
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
rego 
05 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Umberto Eco benim uzaylı diye tabir ettiğim fenomen insanlardan. Yazdığı her kitabının okunmaya değer olduğunu düşündüğüm bilgi birikimi inanılmaz bir yazar. Konuya hakim, detaycı uslubuyla okuyucuyu ele geçiriyor. Kitapları bir solukta okunması mümkün olmasa da sindire sindire anlamaya hazmetmeye çalışarak zaman ayırılması durumunda kazanımı eşsiz.
Foucault Sarkacı derin bir felsefenin (kabala) gizemle örüldüğü okuyucuyu son sayfaya kadar merak ve ilgiyle okumaya sevk eden bir kitap. Bu kitabı okurken takıldığım kelimeleri ezotorik ansiklopedi , orda takıldığım kelimeler için de başka bir ansiklopedi sözlük yardımıyla desteklemeye çalıştım . Problem ordan oraya okuyup anlamak için dolaşırken sık sık kaybolmamdı. Çok zorlandım, kesinlikle keyif aldım ama tam olarak anlayabildim mi hiç bir fikrim yok ........
Konuya ilgisi olan okuyucular için meydan okuma niteliği taşıyor ki bence bu bile kitabın okunması gerektiğinin göstergesi

e-zeki 
 11 Oca 13:37 · Kitabı okudu · 29 günde · 8/10 puan

Üzülerek söylüyorum ki kitap Şadan Karadeniz'in "Öztürkçe" takıntısı yüzünden o kadar zorlama bir çeviriye maruz kalmış ki, neredeyse her sayfada insanı çileden çıkaracak şeylerle karşılaşmak mümkün. Kesinlikle tekrar çeviriye girmesi gerektiğini düşünüyorum. Öztürkçe desteklenebilir mutlaka evet, fakat her kavramı, her terimi Türkçeleştirmeye çalışmak çok çocukça bir çaba. Hele ki Foucault Sarkacı gibi Kabala, Tapınak Şövalyeleri vs. gibi Ortadoğu'da başlayıp gelişmiş; özellikle Kudüs, Mısır Lübnan civarında şekillenmiş kültürlerden bahseden bir kitapta Arapçanın, Farsçanın ve İbranicenin etkilerin yok etmeye çalışmak bütünüyle yanlış. Ayrıca çevirmen bir bölümde asteroid, meteor vb. astronomik terimleri direkt kullanırken "galaksi" yerine gök ada terimini aynı cümle içinde ve aynı paragrafta birlikte kullanarak saçma bir sentez de bulunuyor. Kitap çok akıcı gerçekten içine çekiyor insanı ama çeviri yakanıza yapışıp "o kadar kolay değil " diyor.

NeverMore 
28 Tem 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 7/10 puan

Umberto Eco'nun ikinci romanı ilki olan Gülün Adı kadar etkilediyse bile beni kitabın içine aldı ve maceraya soktu. Belkide imkansızı başararak hem anlatım hemde olayların akışını çok ender bir şekilde zorlamadan bize anlatıyor. kimi zaman tarihi roman, kimi zaman polisiye gerilim, kimi zamanda felsefi bir roman kıyamında bir denemeydi.

0mayra 
11 saat önce · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kendini herkese okutmayan yazarlar vardır (james joyce gibi) Umberto Eco’da onlardan biridir.
Ezoterizme ve tarihe meraklıysanız, din, bilim, tapınak şövalyeleri, Kabala şifreleme, olayları çevresinde geçen aynı zamanda bir hayli eleştirel olan kitaptır.

Umutlu Ev Kadını 
 31 Oca 09:49 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir Eco sevdalısı olarak başyapıtını yıllarca okumaya fırsat bulamadığım için kendime kızıyordum. Belki de gözümde çok büyüttüğüm içindir. Sonuç olarak bu güne kadar beklediğim iyi oldu diyebilirim. Okurken kendinizi tamamı ile esere vermek mecburiyeti, hikayenin gidişatını yavaşlatan terimler, farklı dillerde çevrilmeyen sözler ( açıkamaları son 53 sayfasını alıyor) ve parantez içinde cümleleri uzatan diğer açıklamalar, takibi zorlaştırıyor. Donanımı ile ün yapan Eco yer yer kendimi okuyucu olarak yetersiz hissetmeme sebep olsa bile, tarihi (özellikle Belbo' nun çocukluğunu kapsayan Italya' nın 2. Dünya Savaşının sonlarında yaşadıkları) araştırmaya yol açtı. Anlamak, gerçekten eserin derinlerine ulaşmak için gereken budur. Salt okumak ile Eco' yu anlamak güç. O yönden belki herkese uygun bir yapıt değildir, ama bilinçli ilgilenirseniz zevk alacağınız kesin. Bir solukta heyecen ve macera ile bitirmeyi yeğleyenler hayal kırıklığı yaşayacakarı kesindir.

Hüsamettin Çalışkan 
 19 May 13:20 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı daha önce okumuşum. İçinde işaretli yerleri görünce fark ettim. Özet defterime geçmediğim ( ki o zamanlar yapmıyordum) için hatırlamıyorum. Bir daha okuyacağım sanırım.
Vazgeçtim..Okuyacak kitaplarım var. Belki daha sonra..

Kitaptan 33 Alıntı

"Oysa şimdi, dünyanın zararsız bir bilmece olduğunu, ardında bir gerçek varmış gibi onu açıklamaya kalkışma çılgınlığımızın onu korkunçlaştırdığına inanıyorum. "

Foucault Sarkacı, Umberto EcoFoucault Sarkacı, Umberto Eco
serpil kavak 
20 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hiçbir şey sessizlikten daha gürültülü olamaz.

Foucault Sarkacı, Umberto Eco (Sayfa 523)Foucault Sarkacı, Umberto Eco (Sayfa 523)

Ne zaman bir ozan, bir vaiz, bir şef ya da büyücü ağzından anlamsız homurtular çıkarsa, insanlık onların bildirisini çözmek için yüzyıllar harcar.

Foucault Sarkacı, Umberto Eco (Sayfa 156 - Can Yayınevi)Foucault Sarkacı, Umberto Eco (Sayfa 156 - Can Yayınevi)
arden 
17 Nis 17:57 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Güzellik yaratmak için dünyanın iliğini sömüren bir estettim ben.

Foucault Sarkacı, Umberto EcoFoucault Sarkacı, Umberto Eco
serpil kavak 
20 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsanlar planlara susamışlardır, onlara bir plan sunarsınız, kurt sürüsü gibi üstüne atılırlar.Siz icat etmeye bakın , hemen inanirlar.

Foucault Sarkacı, Umberto Eco (Sayfa 588)Foucault Sarkacı, Umberto Eco (Sayfa 588)
0mayra 
 20 Eyl 23:25 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Yazsam da yazmasam da farkı yok. Hep başka anlamlar arayacaklardır; suskunluğumda bile.

Foucault Sarkacı, Umberto Eco (Sayfa 615 - Can)Foucault Sarkacı, Umberto Eco (Sayfa 615 - Can)
4 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Umberto Eco Yaşamını Yitirdi
Umberto Eco Yaşamını Yitirdi İtalyan La Repubblica dünyaca ünlü yazar ve düşünür Umberto Eco'nun 84 yaşında hayatını kaybettiğini duyurdu.