Foucault Sarkacı

8,8/10  (49 Oy) · 
133 okunma  · 
56 beğeni  · 
2.404 gösterim
"Umberto Eco"nun ilk romanı olan "Gülün Adı" gibi, bu ikinci romanı "Foucault Sarkacı" da, bildiğimiz roman türlerinden hiçbirine girmiyor. Belki de en uygunu, onu bir "bilim-roman" ya da "Eco-roman" diye nitelendirmek. "Foucault Sarkacı", çok-katlı, çok değişik düzlemlerde okunabilecek bir roman. Bu da romana, değişik açılardan yaklaşmamıza olanak veriyor. "Foucault Sarkacı", kısaca, irrasyonel düşüncenin 500 yıllık tarihinin 500 küsur sayfalık bir serüveni: Pozitif bilimin yanısıra, uzantıları günümüze dek süregelen, gizli bilimlerin, Ortaçağı da kapsayan çok uzun bir zaman dilimi içinde bilim-büyü kardeşliğinin öyküsü. Okuyucuların, bu çetin, ama keyifli okuma serüveninden nice hazlar derleyecekleri umuduyla.
-Şadan Karadeniz-
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2016
 • Sayfa Sayısı:
  912
 • ISBN:
  9789755104348
 • Orijinal Adı:
  Il Pendolo Di Foucault
 • Çeviri:
  Şadan Karadeniz
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
rego 
05 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Umberto Eco benim uzaylı diye tabir ettiğim fenomen insanlardan. Yazdığı her kitabının okunmaya değer olduğunu düşündüğüm bilgi birikimi inanılmaz bir yazar. Konuya hakim, detaycı uslubuyla okuyucuyu ele geçiriyor. Kitapları bir solukta okunması mümkün olmasa da sindire sindire anlamaya hazmetmeye çalışarak zaman ayırılması durumunda kazanımı eşsiz.
Foucault Sarkacı derin bir felsefenin (kabala) gizemle örüldüğü okuyucuyu son sayfaya kadar merak ve ilgiyle okumaya sevk eden bir kitap. Bu kitabı okurken takıldığım kelimeleri ezotorik ansiklopedi , orda takıldığım kelimeler için de başka bir ansiklopedi sözlük yardımıyla desteklemeye çalıştım . Problem ordan oraya okuyup anlamak için dolaşırken sık sık kaybolmamdı. Çok zorlandım, kesinlikle keyif aldım ama tam olarak anlayabildim mi hiç bir fikrim yok ........
Konuya ilgisi olan okuyucular için meydan okuma niteliği taşıyor ki bence bu bile kitabın okunması gerektiğinin göstergesi

e-zeki 
 11 Oca 2017 · Kitabı okudu · 29 günde · 8/10 puan

Üzülerek söylüyorum ki kitap Şadan Karadeniz'in "Öztürkçe" takıntısı yüzünden o kadar zorlama bir çeviriye maruz kalmış ki, neredeyse her sayfada insanı çileden çıkaracak şeylerle karşılaşmak mümkün. Kesinlikle tekrar çeviriye girmesi gerektiğini düşünüyorum. Öztürkçe desteklenebilir mutlaka evet, fakat her kavramı, her terimi Türkçeleştirmeye çalışmak çok çocukça bir çaba. Hele ki Foucault Sarkacı gibi Kabala, Tapınak Şövalyeleri vs. gibi Ortadoğu'da başlayıp gelişmiş; özellikle Kudüs, Mısır Lübnan civarında şekillenmiş kültürlerden bahseden bir kitapta Arapçanın, Farsçanın ve İbranicenin etkilerin yok etmeye çalışmak bütünüyle yanlış. Ayrıca çevirmen bir bölümde asteroid, meteor vb. astronomik terimleri direkt kullanırken "galaksi" yerine gök ada terimini aynı cümle içinde ve aynı paragrafta birlikte kullanarak saçma bir sentez de bulunuyor. Kitap çok akıcı gerçekten içine çekiyor insanı ama çeviri yakanıza yapışıp "o kadar kolay değil " diyor.

Foucault Sarkacı benzeri kitaplar

DivaneAli 
 13 Kas 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kitabı okumadan önce Umberto Eco'nun imgeleme ve Michael FOUCAULT' u bilinçaltı anımsatmaya çalıştığı aklımın bir köşesine gelmişti ancak okuduktan sonra kitabın Michael FOUCAULT' hiç alaka veya benzeşme bulunmamaktadır. Aşağıda da bahsedeceğim üzere kitap ismi koyulmuştur. Ancak Kitabı okumak isteyenlere çok sağlam bir altyapısı yoksa okumasını tavsiye etmiyorum. Bunun nedeni kitap kötü okunamaz olduğundan değil bilakis hem dili hem birçok bilimsel akademik konuları ele aldığından okununca anlaşılması her okur tarafından kolay olmayabilir ama gerçek okurun kesinlikle okuyup kendi iç muhakemesini yapması gerekir.

Umberto Eco’nun ikinci romanı Foucault Sarkacı (Il pendolo di Foucault), kısaca, bilimdışı gerici düşüncenin 500 yıllık tarihinin 500 küsur sayfalık bir serüvenidir. 14. yüzyılda Templier tarikatının çözülmesinden başlayarak dünya çapında tasarlanmış hayali bir entrikayı konu alan, entrika ile gerçeğin iç içe geçtiği bir gerilim romandır. Kitabın adını aldığı Foucault Sarkacı, adını Fransız fizikçi Léon Foucault’dan alan, ilk defa deneysel olarak Dünya’nın kendi ekseni çevresinde döndüğünü kanıtlayan sarkaç düzeneğidir. Bir sarkacın asılma noktası değiştiği halde salınımı değişmediğini gözleyen Foucault, yeterince büyük bir sarkaç harekete geçirildiğinde, bunun salınım düzeninin değişmeyeceğini, fakat yerin, yani dünyanın hareket edeceği kuramını geliştirmiştir. Eğer dünya dönüyorsa, dünya ile birlikte sarkacı izleyen gözlemciler de dönecekler, buna karşın sarkacın salınım düzlemi hareketsiz kalacaktı. Bu nedenle sarkacın salınım düzlemi gözlemcilere göre yavaşça hareket ediyor gibi görünecekti. Gerçekte ise, gözlemcilerin dolaysız bir yolla izlemiş oldukları olay, dünyanın kendi etrafında dönmesinin bir sonucuydu.Düşünceleri ile toplumda büyük bir ilgi uyandıran Foucault’ya imparator III. Napolyon, deneyini Paris’teki büyük kubbeli Panthéon binasında yapmasına izin vermiştir. Foucault, kubbenin ortasına 67 metrelik çelik telle 28 kg ağırlığında bir demir top asmıştır. Topun alt tarafına sivri bir uç takılarak, yere serili ince kum tabakasında, bu ucun bıraktığı izlerden yararlanarak, sarkacın salınım düzlemindeki değişimin gözlemciler tarafından izlenebilmesi sağlanmıştır.Bu tarihi deneyi izlemek için Pantheon’a büyük bir kalabalık toplanmıştır. Foucault’nun sarkacı hareket ettirmesinden bir saat önce, titreşim ve hava akımlarına engel olmak üzere, gözlemcilerin hareketsiz ve sessiz olmaları temin edilmiştir. Sessizce salınımına başlayan sarkacın salınım düzleminde, bir süre her hangi bir değişim gözlenmemiştir. Bu sessiz bekleyişin ardından gözlemciler, kumun üzerindeki izlerin yavaşça değiştiğini görmüşlerdir. Sarkacın salınım düzlemi gözle görünür biçimde dönmektedir. Bu topluluk, tarihte ilk kez dünyanın kendi ekseni etrafında döndüğüne tanık olmuştur. Foucault’nun 1851’de, bu deney sırasında Pantheon’a yerleştirdiği bu sarkaç hala aynı yerde asılı durmaktadır..

Umutlu Ev Kadını 
 31 Oca 2017 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir Eco sevdalısı olarak başyapıtını yıllarca okumaya fırsat bulamadığım için kendime kızıyordum. Belki de gözümde çok büyüttüğüm içindir. Sonuç olarak bu güne kadar beklediğim iyi oldu diyebilirim. Okurken kendinizi tamamı ile esere vermek mecburiyeti, hikayenin gidişatını yavaşlatan terimler, farklı dillerde çevrilmeyen sözler ( açıkamaları son 53 sayfasını alıyor) ve parantez içinde cümleleri uzatan diğer açıklamalar, takibi zorlaştırıyor. Donanımı ile ün yapan Eco yer yer kendimi okuyucu olarak yetersiz hissetmeme sebep olsa bile, tarihi (özellikle Belbo' nun çocukluğunu kapsayan Italya' nın 2. Dünya Savaşının sonlarında yaşadıkları) araştırmaya yol açtı. Anlamak, gerçekten eserin derinlerine ulaşmak için gereken budur. Salt okumak ile Eco' yu anlamak güç. O yönden belki herkese uygun bir yapıt değildir, ama bilinçli ilgilenirseniz zevk alacağınız kesin. Bir solukta heyecen ve macera ile bitirmeyi yeğleyenler hayal kırıklığı yaşayacakarı kesindir.

NeverMore 
28 Tem 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 7/10 puan

Umberto Eco'nun ikinci romanı ilki olan Gülün Adı kadar etkilediyse bile beni kitabın içine aldı ve maceraya soktu. Belkide imkansızı başararak hem anlatım hemde olayların akışını çok ender bir şekilde zorlamadan bize anlatıyor. kimi zaman tarihi roman, kimi zaman polisiye gerilim, kimi zamanda felsefi bir roman kıyamında bir denemeydi.

Hüsamettin Çalışkan 
 19 May 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı daha önce okumuşum. İçinde işaretli yerleri görünce fark ettim. Özet defterime geçmediğim ( ki o zamanlar yapmıyordum) için hatırlamıyorum. Bir daha okuyacağım sanırım.
Vazgeçtim..Okuyacak kitaplarım var. Belki daha sonra..

Zekeriya Bektaş 
11 Şub 16:16 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Konu olarak da içerik olarak da çok karmaşık olan bu kitabın anlatımı gerçekten akıcıdır. Ancak kullanılan kelimeler, bu kalın kitabın okunmasının yavaş olmasına sebeb oluyor. Bir çok Yahudilik terimi geçmesinin yanında İtalyanca ve Latince kelimelerin geçmiş olduğu bu kitabın belki de tek olumsuz yanı bu. Ancak genel kültür açısından bakınca bu aslında asla arkada bırakılmaması gereken bir nimet. Son olarak şunu eklemek istiyorum; bu kitabı okumak emek ister ve bu kitap 900 küsür değil 1500 sayfalık bir kitap okumak gibidir.

Uzel 
28 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Son derece sürükleyici bir kurgu ile kendinizi her adımda başkahramanın yanında yürüyor gibi hissedebilirsiniz. Bilimsel, felsefik ve tarihsel altyapısı olan kişilerin bir solukta okuyacağına kuşku yok. Kavramlara ve terimlere yabancı okurları ise ürkütmesi normal. Şöyle bir değerlendirme yapabilirim: Bu eseri okuyanlara, Dan Brown'ın kitapları, çocuk kitabı gibi gelir.

Kitaptan 29 Alıntı

"Oysa şimdi, dünyanın zararsız bir bilmece olduğunu, ardında bir gerçek varmış gibi onu açıklamaya kalkışma çılgınlığımızın onu korkunçlaştırdığına inanıyorum. "

Foucault Sarkacı, Umberto EcoFoucault Sarkacı, Umberto Eco
serpil 
20 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hiçbir şey sessizlikten daha gürültülü olamaz.

Foucault Sarkacı, Umberto Eco (Sayfa 523)Foucault Sarkacı, Umberto Eco (Sayfa 523)
.. 
06 Şub 11:56 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Güzelliğin zekayla birleşmesi olağanüstü bir niteliktir, ama ne aradığını, ne bulacağını bilmeden belli yerlere giden birisi için tehlikeli olabilir.

Foucault Sarkacı, Umberto EcoFoucault Sarkacı, Umberto Eco

Ne zaman bir ozan, bir vaiz, bir şef ya da büyücü ağzından anlamsız homurtular çıkarsa, insanlık onların bildirisini çözmek için yüzyıllar harcar.

Foucault Sarkacı, Umberto Eco (Sayfa 156 - Can Yayınevi)Foucault Sarkacı, Umberto Eco (Sayfa 156 - Can Yayınevi)
arden 
17 Nis 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Güzellik yaratmak için dünyanın iliğini sömüren bir estettim ben.

Foucault Sarkacı, Umberto EcoFoucault Sarkacı, Umberto Eco
serpil 
20 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsanlar planlara susamışlardır, onlara bir plan sunarsınız, kurt sürüsü gibi üstüne atılırlar.Siz icat etmeye bakın , hemen inanirlar.

Foucault Sarkacı, Umberto Eco (Sayfa 588)Foucault Sarkacı, Umberto Eco (Sayfa 588)
ozan erdoğan 
10 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Dönümü, telin uzunluğunun karekökü ile yeryüzü zihinleri için usdışı da olsa, tanrısal usla, tüm olası dairelerin çemberleriyle çaplarının zorunlu olarak birbirine bağlayan pi sayısı ilişkinin belirlediğini biliyordum - bu dingin soluğun büyüsü içinde kim olsa sezinlerdi bunu - böylece, kürenin bir kutuptan ötekine salınma süresi, zamandan bağımsız ölçüler arasında gizemli bir el birliğinin sonucudur: asılma noktasının birliği, soyut bir boyutun ikiliği, pi sayısının üçlü niteliği, kökün gizli dörtgeni, dairenin kusursuzluğu arasında."

Foucault Sarkacı, Umberto Eco (Sayfa 17 - Can Yayınları - İtalyanca aslından çeviren ŞADAN KARADENİZ)Foucault Sarkacı, Umberto Eco (Sayfa 17 - Can Yayınları - İtalyanca aslından çeviren ŞADAN KARADENİZ)
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Umberto Eco Yaşamını Yitirdi
Umberto Eco Yaşamını Yitirdi İtalyan La Repubblica dünyaca ünlü yazar ve düşünür Umberto Eco'nun 84 yaşında hayatını kaybettiğini duyurdu.