Umberto Eco

Yazar 8,3/10 · 639 Oy · 39 kitap · 1875 okunma ·  552 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  Umberto Eco
 • Unvan:
  İtalyan Bilim Adamı, Yazar, Edebiyatçı, Eleştirmen ve Düşünür
 • Doğum:
  Alessandria, İtalya 5 Ocak 1932
 • Ölüm:
  Milano, İtalya 19 Şubat 2016
 • Yazar kitaplarını satın al Sponsorlu

Yazar İstatistikleri

552 okur beğendi.
639 puanlama · 701 alıntı
14 haber · 13.283 gösterim
1.875 okur kitaplarını okudu.
2.647 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
80 okur kitaplarını şu anda okuyor.
98 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Umberto Eco'nun Biyografisi

Umberto Eco (d. 5 Ocak 1932, Alessandria), İtalyan bilim adamı, yazar, edebiyatçı, eleştirmen ve düşünür. Takma ismi Dedalus'tur.

Dünya kamuoyunun gündemine Gülün Adı ve Foucault Sarkacı gibi romanlarıyla giren İtalyan yazar, aynı zamanda Orta Çağ estetiği ve göstergebilim dalının ustalarındandır. Eco, 1971'den bu yana Bologna Üniversitesi'nde profesör olarak çalışmaktadır ve yapısalcılık sonrası göstergebilim gelişmelerine önemli katkılarıyla tanınmaktadır. Eco, yüksek lisans ve doktora çalışmalarını Thomasçılık akımı ve bu akımın estetik anlayışı üzerine yaptı. Tarihçi, filozof, Orta Çağ uzmanı, James Joyce üzerine derin araştırmalar yapmış bir yazar. Yazarın ilk romanı Gülün Adı 1980'de yayımlandı. 1962'de Torino Üniversitesi'nde doçent, 1969'da ise Floransa Üniversitesi'nde görsel iletişim dalında profesör oldu. 1971'de Bologna Üniversitesi'ne geçti ve 1975 yılında bu üniversitenin Gösteri ve İletişim Bilimleri Enstitüsü'nün başına getirildi.

Eco'nun çalışmaları 1960'ların ortasından itibaren avantgarde yapıtlara, kitle kültürüne yönelmiştir. Son dönemlerde ise, güncel olay ve olguları da ele alan çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmalar arasında edebiyat eleştirileri, tarih ve iletişim yazıları önemli bir yer tutmaktadır. Eco özellikle tarih bilgisiyle süslediği eserlerinde tam bir ustalık gösterir. Özellikle Baudolino adlı eserinde Bizans ve IV. Haçlı Seferi hakkındaki anlatılar sürükleyicidir.
Roland Barthes'tan sonra, "ayrıntıların anlamı" ya da "ayrıntıların sosyolojisi" adı verilen bir anlayışın önemli köşe taşlarından birisi olan Umberto Eco'nun pek çok eseri Türkiye'de yayınlandı.

Kasım 2005 ve Haziran 2008 tarihlerinde ABD'den Foreign Policy ve İngiltere'den Prospect dergilerinin internet üzerinden okuyucu anketleri ile oluşturduğu Dünyanın ilk 100 entellektüeli listelerinde, 2005 yılında 2., 2008 yılında 14. sırada yer almıştır.

Umberto Eco'nun Kitapları Kitap Ekle

8,7/ 10  (302 Oy) ·  860 Okunma
8,8/ 10  (49 Oy) ·  138 Okunma
8,0/ 10  (47 Oy) ·  133 Okunma
7,6/ 10  (60 Oy) ·  127 Okunma
7,9/ 10  (39 Oy) ·  98 Okunma
Bütün Kitapları Göster
Buse Suci, bir alıntı ekledi.
17 Eki 2017 · Kitabı okuyor

Kendi kafanla düşünmeyi öğrenmelisin.

Gülün Adı, Umberto Eco (Sayfa 205 - Can Yayınları)Gülün Adı, Umberto Eco (Sayfa 205 - Can Yayınları)
Sergen Özen, bir alıntı ekledi.
21 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Evinizde, şöminenin yanındaki bir koltuğa gömülmüş rahatça otururken kendinize hiç dışarda neler olup bittiğini sordunuz mu? Olasılıkla sormamışsınızdır. Elinize bir kitap alıp bunu şunu okuyor ve gerçekdışı kişilerle olaylardan başkaları adına heyecan duyuyorsunuz... Eğlenceli, değil mi?.. Eski Romalılar da böyle yapıyorlardı, Colosseum'da oturup insanları parçalayan vahşi hayvanlara bakarak, bu kan ve şiddet manzarası karşısında kendilerini eğlendirdiklerinde, başkalarının eylemleriyle yaşamlarına bir tat katmış oluyorlardı... Öyle ya, seyirci olmak güzel şey. Bir anahtar deliğinden gizlenen yaşam. Ama şunu unutmayın: Dışarda 'gerçekten' olaylar oluyor... Artık Colosseum yok, ancak şehir çok daha büyük bir arena ve çok daha fazla insana yer var. O keskin pençeler yırtıcı hayvanların pençeleri değil artık, ama insanların pençeleri çok daha keskin ve kötü olabilir. Uyanık ve becerikli olmalısınız, yoksa yutulanlar arasına karışırsınız... Uyanık olmak zorundasınız. Ve becerikli. Yoksa sizi öldürürler."

Mickey Spillane

Anlatı Ormanlarında Altı Gezinti, Umberto Eco (Sayfa 32 - Can Yayınları, 2016. 9. Basım, Çeviri: Kemal Atakay.)Anlatı Ormanlarında Altı Gezinti, Umberto Eco (Sayfa 32 - Can Yayınları, 2016. 9. Basım, Çeviri: Kemal Atakay.)
Mehmet Deligöz, bir alıntı ekledi.
01 Şub 17:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Gerçek bizi özgür kılar.

Gülün Adı, Umberto Eco (Sayfa 399 - Can Yayınları)Gülün Adı, Umberto Eco (Sayfa 399 - Can Yayınları)
Eyüp Tatar, bir alıntı ekledi.
18 Haz 2017 · İnceledi

"İki türlü şair vardır: Şiirlerini on sekiz yaşındayken yakan iyi şairler ve ömür boyu şiir yazmaya devam eden kötü şairler!"

Genç Bir Romancının İtirafları, Umberto Eco (Sayfa 8 - Kırmızı Kedi Yayınevi)Genç Bir Romancının İtirafları, Umberto Eco (Sayfa 8 - Kırmızı Kedi Yayınevi)
mithrandir21 | Uğur, bir alıntı ekledi.
05 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Siz de Farkına Varmışsınızdır
Burada hepimiz çok konuşuyoruz, siz de farkına varmışsınızdır. Bir bakıma, burada hiç kimse suskunluğa saygı duymuyor artık. Bir bakıma da gereğinden çok saygı duyuluyor.

Gülün Adı, Umberto Eco (Sayfa 187 - Can Yayınları)Gülün Adı, Umberto Eco (Sayfa 187 - Can Yayınları)
Aysel, bir alıntı ekledi.
09 Oca 2015

"Kütüphanem beni yansıtır; kitaplarım ise yaşayan arkadaşlarımdır."

Umberto EcoUmberto Eco
Bütün Alıntıları Göster

Umberto Eco ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Ferah, Umberto Eco'yu yorumladı.
30 Oca 2015

''İki türlü şair vardır: Şiirlerini on sekiz yaşındayken yakan iyi şairler ve ömür boyu yazmaya devam eden kötü şairler.''

Ferah, Umberto Eco'yu yorumladı.
15 Oca 2015

''Roman yazılırken güzel olan şey doğrudan doğruya alınan zevk değil de 'ertelenerek, uzatılarak' alınan zevktir. Roman bittiğinde hüzün başlar, yeni bir roman yazma istemi de bu nedenle doğar.''

Neredeyse her konuda bilgisi olduğu için internette araştırmaya kalktığımızda 6-7 uzmanlık alanı olduğunu gördüğümüz ve bir nevi İtalyanların bir üst model İlber Ortaylı' sı, benim de hayranlık duyduğum bir insan: Umberto Eco. İlk olarak onun kurgu dolu dünyasına Gülün Adı ile girdim, 732 sayfayı 6 günde bitirdim ancak kitabı bitirip rafa koyduğumda aklımda gerçekten "1 aydır bu kitabı okuyordum" hissi vardı. 16 yaşındaki birine göre bu kitap gayet ağırdı ancak 2 ay sonra okumak için kitaba tekrardan sarılmıştım çünkü kimileri "çok ağır, yarıda bıraktım" dese de, gerçekten beni etkisi altında bırakmıştı. Daha sonra da diğer kitapları sıralandı... Tek şaşkınlığım Güzelliğin/ Çirkinliğin Tarihi adlarındaki kitapların satın alamayacağım kadar pahalı olması (toplamda 280 tl)