Adı:
Baudolino
Baskı tarihi:
Ekim 2003
Sayfa sayısı:
544
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051110097
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Baudolino
Çeviri:
Şemsa Gezgin
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Zeki ve dile kabiliyeti olan bir oğlan çocuğu Baudolino, onu yaratan ve beş dili ana dili kadar iyi konuşan Umberto Eco'ya benziyor. Amerika'da bu ay yayına giren kitabın kahramanı Baudolino, Eco'nun aklına 1960'lı yıllarda takılmış. "Bu sihirli palyaço sonunda Baudolino adlı romanımda hayat buldu," sözleriyle kahramanına duyduğu tutkuyu ifade eden Eco, Baudolino'ya "yalancı" denilemeyeceğini, yalancıların şimdiki zaman ve geçmiş hakkında yalan söylediklerini halbuki Baudolino'nun gelecek hakkında yalan söylediğini, bu açıdan ancak öngören bir dahi olabileceğini savunuyor.

Dile olan kabiliyeti ve konuşkanlığı sayesinde kısa sürede İmparator Frederick'in beğenisini kazan Baudolino, kendini Doğu'nun ötesinde cennetten farksız olduğu söylenen bir krallığın yolunda bulur. Hikâyesine, babasının intikamını almak için ilk kez elini kana buladığını iddia ederek İstanbul eteklerine kapaklanır vaziyetteyken başlar Baudolino. Dildeki becerisini bir türlü yazıya aktaramaz: "Allah kahretsin equus muydu yoksa equum muydu," diye söylene söylene, pek çok kelimenin üzerini çizerek devam eder hikâyesine. Konuşurcasına bir hızla... "Mamma mia, hainlerin niyeti beni öldürmekti!" gibi nidalarla.

Hayatının büyük kısmını "mükemmel bir dil arayışına" adayan Eco'nun yarattığı kahramanın yazma serüveni bu çalışmasının bir sonucu. Mükemmel bir dil ütopyasını olduğu kadar mükemmel bir ülke ütopyasını da irdeliyor Eco yeni romanında. Prester John hikâyesi romana bu yüzden karışmış: "Ütopyaların tarihi işlevi, insanların ütopyayı bulma ya da yaratma arzusu olmuştur. Thomas More'un ideal siyasi düzeni ya da Ponce de Leon'un gençlik çeşmesi buna örnektir. Portekizliler Prester John'un krallığı hayali ile yola çıkıp Etiyopya'yı buldular - Afrika'nın ortasında bir Hristiyan cenneti. Prester John'u bulduk dediler. Sonra uzun süre imparatoru Prester John olarak isimlendirdiler. Ama o kadar heyecan verici olmadı. Çünkü orada yaşayan zavallılar çok fakirdi. Aradılar, buldular ve ilginç olmadı... Şimdi ütopya artık bir yer değil, çünkü keşfedilmeyen bir yer kalmadı. Siyasi sistemler açısından son ütopya 'Marksizm'di diyebiliriz. Ama küçük ütopyalar mevcut. Waco, Bin Laden'in ütopyası türünden. Hitler'in ütopyası vardı. Pasifist hareketlerdeki ütopyadan bahsedebiliriz. Evrensel barış arayışı da muhtemelen bir ütopyadır. Yani ütopyaları gerçekleştirmenin peşine düşen insanlar hâlâ mevcut. Küreselleşmeye karşı harekete ütopya diyebiliriz mesela. İyi ütopyalar dahi tehlikelidir. Thomas More bize mükemmel bir toplum ütopyası vermiştir, kitabını okursanız yaptığı şey tümüyle Stanilizm'dir. Öyle bir toplumda yaşamak dehşet vericidir... Prester John mektubu da bir ütopya metniydi. Onu bir araç olarak kullandım."

22 Ekim 2002 Salı, Milliyet Kültür ve Sanat
Önceki Günün Adası romanıyla,bir romandan beklenebilecek her şeyi bana vermiş olan Umberto Eco'nun ikinci bir romanını okumaya karar verdim.Nitekim başlarda bana ilk okuduğum kitap kadar etki etmedi.Ama olaylar ilerledikçe ortaçağda 1100'lü yıllarda Baudolino ile Don Quijote misali serüvenlere çıktıkça üstadın yine beni entelektüel hazların doruğuna ulaştıracağını anladım ve romanın keyfini sürdüm.Tarihi,coğrafi olayların yoğunluğu,romandaki karakterlerin fazlalığı yer yer zihnimi bulandırsa da biter bitmez kararımın ne kadar doğru olduğunu;ağır bir romanın zihnimi nasıl açtığını gördüm.

Roman Ortaçağ'da Baudolino adlı bir Romalının Konstantinopolis yani İstanbul'da Niketas adlı bir tarihçiyle karşılaşıp,hayatını kurtarıp ona anlattığı serüvenlerden oluşuyor.Baudelino küçük yaşlardan itibaren mitoman derecesinde yalancı biridir.Etrafındakilerin ona ne kadar kolay kandığını gördükten sonra genelde onların iyiliği için yalanlar söyler ve yalanları sayesinde sürekli serüvenlerin içinde bulur kendini.Öyle ki öz babasının şarap çanağını bile hristiyan dünyasına İsa'nın kupası diye tanıtıp,doğuda hayali bir Johannes Rahibi'nin ülkesine götürüp Hristiyan dünyasının lideri olma hususunda manevi babası Roma imparatorunu bile kandırıp peşinden sürükler.Hatta rahip Johannes adına imparatora bir mektup yazıp sonra o mektuba kendisi bile inanır.Ve yıllarca peşine taktığı insanlarla bazen trajedik,bazen komik,bazen enteresan olaylarla ömrünü tüketir.Ve hazin aşk maceraları yaşar.

Olayların kemiğini anlattım yalnızca spoiler vermemek adına.İdeolojisine geçecek olursam bize Ortaçağ Avrupası'nın mezhepsel ayrımlarını,iç savaşlarını sanki o günlerde yaşamış,o havayı solumuşçasına bizlere ustaca yaşatıyor Eco.Alttan alta kendi düşüncelerini de vermeyi unutmuyor.Zira ikinci romanında da her şeyin tek tözden meydana geldiğini yine alttan alta okuyucu bilincine işliyor.Herkesin tanrının bir parçası olduğunu yaratılan her şeyde onun bir yansıması olduğunu söylüyor.Bana tasavvuftaki vahdet-i vücut inancını hatırlattı.Aslında temelde panteizm diye adlandırılan bu görüş tanrının kişileştirilmesine karşı çıkar ve her şey de bir tanrı parçası olduğunu kabul eder.Bu görüşleri Hipatia adlı bir kızın ağzından verir ama temel ideolojinin bu olduğunu düşündüm.Çünkü genel anlamda hristiyan dünyasının ayrılıklarına gerçekçi ve gizli bir eleştri var.Onun dışında freudiyen bir bakış açısı yakaladığımı düşündüm romanda.Baudelino'nun üç kez aşık olmasının,aşık olma şekillerinin Freud'un bahsettiği çocuksu aşk,eril aşk ve olgun aşk çeşitlerini sırasıyla gördüm.Psikanalizin göstergebilimsel taraflarını dikkate alacak olursak bir göstergebilimcinin psikanalizi savunmasını yadsıyamayız.Ayrıca mitomani hastalığını tüm hatlarıyla gözler önüne seren Eco bu anlamda da başarılı bir yapıt ortaya konmuştur.İnsanların doğrulardan çok yalanlara,gerçekçilikten çok sürrealist olaylara inanma konusunda daha istekli olduğunu ortaya koymuştur.Ayrıca insanların ne kadar kolay manipüle edilebileceğini,savaş psikolojisini,sosyolojisini ve sanatını da...Kısacası kitabı yeni bitirmenin verdiği bir kafa karışıklığıyla aklıma ilk gelenler bunlar oldu.Her yönden tatmin edici,zor bir roman okumak istiyorsanız,bir saniye bile beklemeyin.Özellikle Don Qujote'i okumuş ve beğenmiş olanlar bu eseri de beğenceklerdir.Eco'nun her bölümün başındaki serüven başlığı koyması okuduğunuzda sizde de bir Cervantes figürü canlandıracaktır.Tabi yalanlarına kendi inanan ve bilgeliğe doğru ilerleyen Baudolino da Don Kişot'u zihninizde canlandırabilir...
Okuyan herkese teşekkürler...
Eco çok bilgili ve zeki bir yazar. Romanlarının dışında da yazdıkları sadece edebiyatta değil hemen her sanat dalında referans alınır. Tam bir sanatçı ve düşünürdür. Bu romanında da sadece öykü anlatmaz. Tarihi anlatırken kendi felsefesini de açıklar. Dikkat! Okuduğum diğer kitapları gibi bu da ağır bir kitap. Dili ve üslubu son derece edebî. Bu türe alışık olmayanlara zor gelebilir. Ancak sıkılmak mümkün değil. Heyecanlı bir macera bir sanat eseri olarak çıkmış ortaya.
Zeka ve bilgi birikiminin mükemmel bir ürünü olan kitap, son ana kadar okumaktan vazgecilebilecek kadar zor ve karmaşık görünüyor. Ancak kitabi bitiren herkeste aynı hayranlığın uyanacagına eminim. Okurken, Orta Çağ'dan, hatta belki dünyanın var oluşundan bu yana din meselesinin yönetimde ne kadar etkili olduğunu, mezhepler arası çatismanin ne kadar eski ve bitmek bilmez bir konu oldugunu hatırlayacaksınız. Kitap, Haçlı Seferleri'nde Konstantinopolisin barbarca yakılıp yıkılmasıyla başlıyor ve yalancı gezgin Baudo'nun anılarını Bizanslı soylu Niketas'a yazdırmaya başlaması ile bizi de bu tarihe tanıklık etmeye davet ediyor. Eco, Rahip Johannes Krallığı, Kutsal Gradal, 12 Müneccim Krallar gibi Hristiyanlığın temel meselelerini, Baudolino gibi bir yalancının ağzından dinlememizi sağlayarak okuru Hristiyanlık tarihiyle ilgili bilinen her şeyi sorgulamaya yöneltiyor. Bizi Orta Çağ Avrupası'na ve gezginin gizemli yolculugu sayesinde bilinmeyen ülkelere götürmeyi başaran yazara teşekkürler...Son olarak, Konstantinopolis, İstanbul...Adın ne olursa olsun. Sen ne büyülü bir şehirsin...
Okuyalı uzun zaman oldu. Friedrich Barbarossa ve küçük Baudolinonun ilişkisi, ortaçağın karanlık tarihi ve kitapta kendimizden de bir şeyler bulabileceğimiz Haçlı Seferleri ve İstanbul konu edilir. Komplolara açıktır zira tarihte öyledir
İlk birkaç sayfasından sonra biraz ağır gitse de yaklaşık 250'den sonra yeniden kaptıyorsunuz kendinizi. Batı tarihi, şehirlerin yıkılışı-kuruluşu, Haçlılar, Batı'nın gözünde Doğu'nun masalsı atmosferi, fantastik yerler, yaratıklar... bi yalancının dilinden dinliyoruz hikayesini ya da "Kendini bu dünyadaki tek tarih yazarı sanma. Er ya da geç Baudolin'dan daha yalancı biri çıkıp onu anlatacaktır."
hamiş: Romana haksızlık eden bi kitap kapağı var maalesef.
Şahsen Baudolino gibi bir yalancı olmayı isterdim.

Büyük zeka ürünü bir tarihi kurgu. Eco cidden çok zeki bir yazar, tarihçi, filozof. Bu nedenle daha 40 yaşına gelmeden profesör olması çok normal gelir.
Keyifle okudum. Bazı bölümlerde gerek karakter çokluğundan, gerekse hikayenin çok farklı yerlere uzamasından kaynaklı olarak kafanız karışıyor. Daha önce hiç okumadığım bir yazarın bu kitabının kalın olması ilk başta gözümü korkuttu. Ama akıcılığı sayesinde hızlıca bitirdim.
Umberto Eco bu kitabında çok farklı bir konuyu ve karakteri ele alıyor. Kitap boyunca, Baudolino kendi hikayesini, Latinlerin İstanbul'u yağmalaması sırasında hayatı alt üst olan ve canını kendisinin kurtardığı Bizans soylularından Niketas'a anlatır.
Baudolino iyi olduğunu düşündüğü amaçlar uğruna yalanlar söylemekten çekinmez. İmparatoru ve manevi babası Friedrich'e, arkadaşlarına, halkına ve diğer insanlara... Doğuda, uzak topraklarda yaşayan Rahip Johannes'in krallığına ulaşma hayaliyle yaşayan kahramanımız, bu amaç uğruna düzenbazlıklar yapmaktan geri kalmaz. Roman sürpriz bir sonla biterken Baudolino kendi hikayesini anlatmayı da bitirir. Aynı zamanda bir tarih yazarı olan Niketas, Baudolino'nun anlattıklarını kullanmak ister. Ama herkese yalan söyleyen Baudolino'nun anlattıkları aslında ne kadar güvenilirdir ki?
Yarım bıraktığım bir kitap... bana göre konu çok ağır ilerledi, okurken keyif alacağıma, sıkıntı bastı... uzun süre kitaplığımda bekledi, en sonunda bir arkadaşıma verdim.
"Günahkarların en kötüsünün son günahı bağışlanır ama dürüst birinin ilk günahı asla bağışlanmaz."
Umberto Eco
Sayfa 508 - Zosimos karakteri
"Tüm aşıklar gibi Baudolino da kibirli olmuştu, tüm aşıklar gibi sevdiğiyle ortak sırlarının tadını herkesten sakınarak çıkarmak istediğini yazıyor, ama aynı zamanda tüm dünyanın mutluluğunu bilmesini ve onu seven kadının dayanılmaz sevimliliğine şaşırmasını istiyordu."
Umberto Eco
Sayfa 89 - Doğan Kitap, 2. baskı
"Savaş böyledir babam Galiandonun dediği gibi büyük çirkin bir hayvandır."
Umberto Eco
Sayfa 18 - Doğan Kitap, 2. baskı
"İmparatorlar da insandır ve tarih onların zayıflıklarının da tarihidir."
Umberto Eco
Sayfa 304 - Doğan Kitap, 2. baskı

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Baudolino
Baskı tarihi:
Ekim 2003
Sayfa sayısı:
544
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051110097
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Baudolino
Çeviri:
Şemsa Gezgin
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Zeki ve dile kabiliyeti olan bir oğlan çocuğu Baudolino, onu yaratan ve beş dili ana dili kadar iyi konuşan Umberto Eco'ya benziyor. Amerika'da bu ay yayına giren kitabın kahramanı Baudolino, Eco'nun aklına 1960'lı yıllarda takılmış. "Bu sihirli palyaço sonunda Baudolino adlı romanımda hayat buldu," sözleriyle kahramanına duyduğu tutkuyu ifade eden Eco, Baudolino'ya "yalancı" denilemeyeceğini, yalancıların şimdiki zaman ve geçmiş hakkında yalan söylediklerini halbuki Baudolino'nun gelecek hakkında yalan söylediğini, bu açıdan ancak öngören bir dahi olabileceğini savunuyor.

Dile olan kabiliyeti ve konuşkanlığı sayesinde kısa sürede İmparator Frederick'in beğenisini kazan Baudolino, kendini Doğu'nun ötesinde cennetten farksız olduğu söylenen bir krallığın yolunda bulur. Hikâyesine, babasının intikamını almak için ilk kez elini kana buladığını iddia ederek İstanbul eteklerine kapaklanır vaziyetteyken başlar Baudolino. Dildeki becerisini bir türlü yazıya aktaramaz: "Allah kahretsin equus muydu yoksa equum muydu," diye söylene söylene, pek çok kelimenin üzerini çizerek devam eder hikâyesine. Konuşurcasına bir hızla... "Mamma mia, hainlerin niyeti beni öldürmekti!" gibi nidalarla.

Hayatının büyük kısmını "mükemmel bir dil arayışına" adayan Eco'nun yarattığı kahramanın yazma serüveni bu çalışmasının bir sonucu. Mükemmel bir dil ütopyasını olduğu kadar mükemmel bir ülke ütopyasını da irdeliyor Eco yeni romanında. Prester John hikâyesi romana bu yüzden karışmış: "Ütopyaların tarihi işlevi, insanların ütopyayı bulma ya da yaratma arzusu olmuştur. Thomas More'un ideal siyasi düzeni ya da Ponce de Leon'un gençlik çeşmesi buna örnektir. Portekizliler Prester John'un krallığı hayali ile yola çıkıp Etiyopya'yı buldular - Afrika'nın ortasında bir Hristiyan cenneti. Prester John'u bulduk dediler. Sonra uzun süre imparatoru Prester John olarak isimlendirdiler. Ama o kadar heyecan verici olmadı. Çünkü orada yaşayan zavallılar çok fakirdi. Aradılar, buldular ve ilginç olmadı... Şimdi ütopya artık bir yer değil, çünkü keşfedilmeyen bir yer kalmadı. Siyasi sistemler açısından son ütopya 'Marksizm'di diyebiliriz. Ama küçük ütopyalar mevcut. Waco, Bin Laden'in ütopyası türünden. Hitler'in ütopyası vardı. Pasifist hareketlerdeki ütopyadan bahsedebiliriz. Evrensel barış arayışı da muhtemelen bir ütopyadır. Yani ütopyaları gerçekleştirmenin peşine düşen insanlar hâlâ mevcut. Küreselleşmeye karşı harekete ütopya diyebiliriz mesela. İyi ütopyalar dahi tehlikelidir. Thomas More bize mükemmel bir toplum ütopyası vermiştir, kitabını okursanız yaptığı şey tümüyle Stanilizm'dir. Öyle bir toplumda yaşamak dehşet vericidir... Prester John mektubu da bir ütopya metniydi. Onu bir araç olarak kullandım."

22 Ekim 2002 Salı, Milliyet Kültür ve Sanat

Kitabı okuyanlar 143 okur

  • Delitez
  • TANJU KAYAOĞLU
  • Funda Argalı
  • Nevin Elçin
  • Yaman
  • Hasan Tan
  • Burak Pehlivan
  • Bey Böyrek
  • Mahir Amca
  • Ozan Nelik

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.8
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%11.5
25-34 Yaş
%24.4
35-44 Yaş
%41
45-54 Yaş
%14.1
55-64 Yaş
%3.8
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%48.6
Erkek
%51.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18.9 (10)
9
%32.1 (17)
8
%22.6 (12)
7
%11.3 (6)
6
%5.7 (3)
5
%0
4
%3.8 (2)
3
%3.8 (2)
2
%1.9 (1)
1
%0