Prag Mezarlığı

7,8/10  (33 Oy) · 
99 okunma  · 
23 beğeni  · 
1.202 gösterim
19. yüzyılda Paris: Komün Günleri; hançer darbeleri; absent dumanları arasında hazırlanan cinayetler; kanalizasyonda yatan cesetler; patlamalar; isyanlar; takma sakallar; sahte noterler; düzmece vasiyetler; satanist örgütler; kara ayinler; cinsellikle pek fazla ilgilenmeyen, hastalarının rüyalarına burnunu sokmamaya kararlı bir Doktor Froïde Torino, Palermo, Paris şehirlerinde dolaşan histerik bir satanist; iki kez ölen bir rahip; masonlara karşı entrikalar kuran Cizvitler; rahipleri kendi bağırsaklarıyla boğan masonlar; çarpık bacaklı raşitik bir Garibaldi; bir sahte belgenin Siyon Bilgelerinin Protokollerine dönüşmesi...

Umberto Eco, 2010 yılında İtalya'da yayımlanır yayımlanmaz çoksatarlar arasına giren romanı Prag Mezarlığı'nda, çok renkli, çok katmanlı, çok kişilikli bir dünya sunuyor bize. Hitler'in Yahudi soykırımının gerekçesini oluşturduğu iddia edilen Siyon Bilgelerinin Protokolleri'nin ortaya çıkışını ele alıyor bu eserde. Dönemin popüler macera romanlarından gazete yazılarına kadar çok sayıda kaynağın bir araya gelmesiyle oluşan protokollerin tarihçesini, o dönemin tefrika romanlarına uygun bir tarzda ve tabii ki her zamanki gibi engin tarih, edebiyat ve popüler kültür bilgisini konuşturarak romanlaştırıyor. Üstelik dönemin kaynaklarından seçilmiş uygun resimlerle. Okurları tam bir karnaval bekliyor!
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2011
 • Sayfa Sayısı:
  496
 • ISBN:
  9786050903676
 • Orijinal Adı:
  İl Cimitero Di Praga
 • Çeviri:
  Eren Yücesan Cendey
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Ebru Ince 
 08 Oca 14:11 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

#spoiler icerebilir#

"Prag mezarlığı nı okumak isteyen kitaba otopsi yapmayı göze almalıdır " çünkü kitabı çizersiniz , sayfa kenarlarına notlar alırsınız eğer hunharca kitabın kalbini -cigerini sokemezseniz bu kitabı okuyamazsiniz :)
Prag mezarlığında çok nefret edeceğiniz bir baş karakter var kişiliği ikiye bölünmüş bir nevi "fight clup " ...tarihe yön verecek sahtecilik uzmanları ,ünlü yazarlar , karanlık karakterler (ben diana sevdim ki kendisi bir parça vanessa ives i anımsattı bana )
Dumas var kırım savaşı var napolyon ve garibaldi var faransa ,almanya ,rusya ıtalya var ..devrimler savaşlar savaşlara sebep olacak ajanlar ,masonlar gizli cemiyet toplantıları şeytan ayinleri var ..machivelli ,lagrange,ve kahal var nedir kahal ?
Devlet içinde devlet kurmanın belgeleri ..yahudilerin dünyayı yönetmek için uyguladığı planlar ,yahudi finans çevreleri ,rotschildler ,kolera salgınları ,dizanteri ,tifus,dünyayı kasip kavuran hastalik dönemleri. ..allance israilite liste uzayarak gider....
Klasik bir kitap yorumu isterseniz bu zaten arama robotunda bulabilirsiniz ben kitabın beni nasıl oyaladigi ,neyi öğrettiği peşindeyim ..öncelikle eco nun bu kadar sert bir yahudi dusmanligi olduğunu bilmiyordum ..kitaptaki yahudi tasvirleri gerçekten enteresan.. ikinci olarak prag mezarligini içinden çıkan ikinci kitap var ve ben onun peşindeyim. ..
Son olarak umberto eco nun beynindeki hazine o kadar buyukki biz yazdıklarını anlamak için arastimak zorunda kalıyoruz..

Okumak isterseniz lütfen bu konulara ilginiz olduğu bir dönemde okuyun çünkü size hitap etmiyorsa kitap ağır ve kötü diyeceksiniz ..ben çok sevdim ve zaman zaman geri dönüşler yapıp başvuracağım bir kitap olarak kütüphanemde baki kalacak ...
Sevgiler /iyi okumalar

arzu amaç 
31 Tem 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bir çok tarihi olayın anlatıldığı hikayenin dikkatli okunması gerekiyor zira yüzlerce olay ve karakter var. Ana karakter tam bir anti-kahraman ; en belirgin özellikleri insanlara karşı- özellikle Yahudilere- beslediği nefret ve her durumda kendi çıkarını koruma becerisi. İtalya'dan Fransa'ya Avrupa'nın 19. yüzyılda yaşanan tarihi olayları anlatılırken, insan doğasının olumsuzlukları da resmedilmiş. Usta'dan bir baş yapıt.

Mehtappp 
04 May 2016 · Kitabı okudu · 25 günde · 6/10 puan

"Prag Mezarlığı"nı tesadüfen görüp de yazarından dolayı aldığım bir kitaptı. Oldukça karışık, aşırı siyaset dolu ve çevirisi kötü bir kitap.Her sayfada latince çevrilmemiş cümleler kelimeler var. Yer yer resimlere yer verilmiş.

Kitabın ana konusu "Yahudilik ve Yahudi Düşmanlığı". Kitap bir anlatıcının ağzından anlatılıyor. Cizvitler, masonlar, yahudiler, katolikler, ayinler, paladistler ve daha bir çoğu.
Ana karakterimiz Simonini Simonino'nun tutmuş olduğu günce üzerinden dönemin siyasi olayları dile getirilmiş. Simonini dedesi tarafından Yahudi düşmanı olarak yetiştirilmiş bir noter. Sahte evraklar düzenlemekte ve yazı taklit etmekte usta biri. Yahudi düşmanlığıyla yazmaya başladığı "Prag Mezarlığı" adlı sahte metnin zamanla nasıl "gerçekmiş" gibi kabul ettirilip "Siyon Bilgelerinin Protokolleri" adlı belgeye dönüştüğünü görüyoruz. Flashback tekniği de sıklıkla kullanılmış.

Konusu itibariyle sevemediğim, kendimi veremediğim bitirmekte zorlandığım bir kitaptı. Konu ilginizi çekiyorsa okumanızı tavsiye ederim.

Özlem Yılmaz 
29 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 27 günde · 8/10 puan

Olaylar, tarihler, mekanlar....Karmaşık, siyasi ve kurgusal bir kitap.
Gerçi sonunda bazı bilgilerin gerçek olduğu belirtilmiş.. Çok dikkatli okunması gerekiyor. Kahramanın yahudi düşmanlığı için yaptıkları.. Çok ilginç bir konu anlatım tarzı ve gerçekten okumak çok zor..
Bir bakıyorsun bir karekter, biraz sonra başka bir karekter ağzından anlatım.. Anlamak için zorlanabiliyor insan.. Ama yine de okunması gerekli. Tarihi birçok bilinmeyene de değinilmiş.. Özellikle Dreyfus olayıyla ilgili anlatımlar insana başka şeyleri de çağrıştırıyor. Günümüzde, bizde de yaşanan bazı tutuklamalar hakkında da fikir verebilir.

Merve Aysel Yener 
 31 Eki 2015 · Kitabı yarım bıraktı · 10/10 puan

Umberto eco yu okumayı bir türlü gerçekleştiremedim çok acı.

Ali 
23 Ağu 16:16 · Kitabı okumadı · Beğendi · 7/10 puan

Avrupa mentalitesi ve pragmatist yaklaşımını karakterlerinde hissettiren bunun yanında masonik örgütler, karşılıklı nefretler, siyasi olayların görünmeyen tarafları, örgütlenmeler,ihanet ve karmakarışık bir olay örgüsü okuduktan sonra bir şeylerin kafanızda daha iyi oturacağı bir kitap.

Yunus Bektaşoğlu 
03 Tem 2016 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

okunması çok zor bir kitaptı. yarıda bıraktığım nadir kitaplardan oldu maalesef. Detayları okumayı sevenler için ideal olabilir. Bir çırpıda okunabilecek bir kitap değil.

Tarihi ve Eco'yu çok sevmeme rağmen yarım bıraktığım kitap oldu. Kendimi çok zorladım ama bu kadar detay bana ağır geldi açıkçası. Belki zihnimin boş olduğu bir dönemde yeniden okumaya çalışırım.

Kitaptan 38 Alıntı

Ebru Ince 
05 Oca 23:59 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"yazmaya başlayın
bırakın kalem sizin yerinize düşünsün "

Prag Mezarlığı, Umberto Eco (Sayfa 267 - DK)Prag Mezarlığı, Umberto Eco (Sayfa 267 - DK)
Ebru Ince 
 01 Oca 14:49 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

1/1-2017 pazar
"Kardesler birbirine düşman oldu .
Herkes ötekinin "Kabil-i ........."

Prag Mezarlığı, Umberto Eco (Sayfa 65 - DK)Prag Mezarlığı, Umberto Eco (Sayfa 65 - DK)
seher 
27 Mar 09:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Birinden nefret etmek için onun gibi konuşmaya gerek yoktur.

Prag Mezarlığı, Umberto Eco (Sayfa 236)Prag Mezarlığı, Umberto Eco (Sayfa 236)
seher 
31 Mar 08:43 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Dünyanın birinci gücü altınsa, ikincisi de basındır.''

Prag Mezarlığı, Umberto Eco (Sayfa 243)Prag Mezarlığı, Umberto Eco (Sayfa 243)
seher 
20 Mar 10:27 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabı okuyanlar zaten doğaları gereği Cumhuriyetçiyken ve diktatörü destekleyenler Tanrı'nın lütfu sayesinde genel seçim hakkı kazanan ama okuma yazması olmayan köylüler iken insan neden bir kitap yazar ve hapsi göze alırdı ki?

Prag Mezarlığı, Umberto Eco (Sayfa 222)Prag Mezarlığı, Umberto Eco (Sayfa 222)
Mehtappp 
03 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

İnsan kandırıldığını anlayınca yapacağı en iyi şey, seyirciyle birlikte gülmektir.

Prag Mezarlığı, Umberto Eco (Sayfa 451)Prag Mezarlığı, Umberto Eco (Sayfa 451)
seher 
31 Mar 08:49 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Birisi bana kadınların yalnızlık denen illeti dindirmenin bir çaresi olduğunu söylemişti ama bunun için de hayal gücü gerekliydi

Prag Mezarlığı, Umberto Eco (Sayfa 28)Prag Mezarlığı, Umberto Eco (Sayfa 28)
Mehtappp 
 15 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Kütüphane
Kütüphaneler büyüleyici yerlerdir; kimi zaman bir demir yolu peronunda gibisindir; egzotik ülkeler hakkında araştırma yaparken uzak kıyılara yolculuk ediyormuşsun duygusu yaşarsın.

Prag Mezarlığı, Umberto Eco (Sayfa 123)Prag Mezarlığı, Umberto Eco (Sayfa 123)
Ebru Ince 
02 Oca 23:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

IQ
_6 haziran dan beri Emma gemisindeyim.
Dumas beni büyük bir nezaketle karşıladı. İnce dokunmuş soluk kahverengi ceketiyle görünümü melezligini ortaya koyuyordu.Zeytuni teni, belirgin ,kalın, şehvet uyandıran dudakları, afrika yerlisi gibi kıvırcık saçları vardı. Canlı ve alaycı bakışları, kibar gülümsemesi ve "bon vivant "olduğunu ortaya koyan tombullugu dikkat çekiyordu. ..Hakkındaki pek çok efsaneden biri simdi geldi aklıma : Pariste munasebetsizin biri ,onun olduğu bir ortamda alaycı bir dille ilkel insanla daha alt türler arasında bir bağlantı kuran kurama değinmişti .Yazar da adama şu yanıtı vermişti : "Evet beyefendi ,ben maymundan geliyorum .Ama siz ona doğru ilerliyorsunuz "

Prag Mezarlığı, Umberto Eco (Sayfa 139 - DK)Prag Mezarlığı, Umberto Eco (Sayfa 139 - DK)
Ebru Ince 
 05 Oca 22:47 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Salgınlar..
--yahudiler yapı olarak cılız ve güçsüzdüler ama daha uzun ömürlüydüler..
--ayrıca insanlığı geri kalanını kıran pek çok hastalıga karşı bağışıklıkları vardı.
işte bütün bu nedenlerle de dünyayı işgal etme konusunda ciddi bir tehlike oluşturuyorlardı...
---''açıklasanıza bana '' diyordu Gougenot,yaudiler şehrin en sağlıksız ve niteliksiz mahallelerinde yaşamasına karşın nasıl olupta bütün kolera salgınlarından sıyrılmışlardır ?
---1346 salgınından söz ederken ,dönemin bir tarihçisi gizemli nedenlerle yahudilerin hiç bir ülkede bu hastalığa yakalanmadıklarını söylüyor.
--Frascator bize 1505 tifüs salgnından sadece sadece yahudilerin kurtuldugunu anlatıyor.
--Daguer 1736 nimega dizanteri salgınında ayakta kalanların sadece yahudiler olduğunu kanıtlıyor.
---Wawruch tenya ve şeritlerin Almanyadaki yahudilerde hiç görülmediğini ortaya koyuyor....

.

Prag Mezarlığı, Umberto Eco (Sayfa 238 - DK)Prag Mezarlığı, Umberto Eco (Sayfa 238 - DK)
4 /