Adı:
Prag Mezarlığı
Baskı tarihi:
Mart 2011
Sayfa sayısı:
496
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050903676
Kitabın türü:
Orijinal adı:
İl Cimitero Di Praga
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
19. yüzyılda Paris: Komün Günleri; hançer darbeleri; absent dumanları arasında hazırlanan cinayetler; kanalizasyonda yatan cesetler; patlamalar; isyanlar; takma sakallar; sahte noterler; düzmece vasiyetler; satanist örgütler; kara ayinler; cinsellikle pek fazla ilgilenmeyen, hastalarının rüyalarına burnunu sokmamaya kararlı bir Doktor Froïde Torino, Palermo, Paris şehirlerinde dolaşan histerik bir satanist; iki kez ölen bir rahip; masonlara karşı entrikalar kuran Cizvitler; rahipleri kendi bağırsaklarıyla boğan masonlar; çarpık bacaklı raşitik bir Garibaldi; bir sahte belgenin Siyon Bilgelerinin Protokollerine dönüşmesi...

 Umberto Eco, 2010 yılında İtalya'da yayımlanır yayımlanmaz çoksatarlar arasına giren romanı Prag Mezarlığı'nda, çok renkli, çok katmanlı, çok kişilikli bir dünya sunuyor bize. Hitler'in Yahudi soykırımının gerekçesini oluşturduğu iddia edilen Siyon Bilgelerinin Protokolleri'nin ortaya çıkışını ele alıyor bu eserde. Dönemin popüler macera romanlarından gazete yazılarına kadar çok sayıda kaynağın bir araya gelmesiyle oluşan protokollerin tarihçesini, o dönemin tefrika romanlarına uygun bir tarzda ve tabii ki her zamanki gibi engin tarih, edebiyat ve popüler kültür bilgisini konuşturarak romanlaştırıyor. Üstelik dönemin kaynaklarından seçilmiş uygun resimlerle. Okurları tam bir karnaval bekliyor!
 (Arka Kapak)

 
496 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
#spoiler icerebilir#

"Prag mezarlığı nı okumak isteyen kitaba otopsi yapmayı göze almalıdır " çünkü kitabı çizersiniz , sayfa kenarlarına notlar alırsınız eğer hunharca kitabın kalbini -cigerini sökemezseniz bu kitabı okuyamazsiniz :)
Prag mezarlığında çok nefret edeceğiniz bir baş karakter var... kişiliği ikiye bölünmüş bir nevi "fight clup " ...tarihe yön verecek sahtecilik uzmanları ,ünlü yazarlar , karanlık karakterler (ben diana sevdim ki kendisi bir parça vanessa ives i anımsattı bana )
Dumas var kırım savaşı var napolyon ve garibaldi var fransa ,almanya ,rusya ıtalya var ..devrimler savaşlar savaşlara sebep olacak ajanlar ,masonlar gizli cemiyet toplantıları şeytan ayinleri var ..machivelli ,lagrange,ve kahal var nedir kahal ?
Devlet içinde devlet kurmanın belgeleri ..yahudilerin dünyayı yönetmek için uyguladığı planlar ,yahudi finans çevreleri ,rotschildler ,kolera salgınları ,dizanteri ,tifus,dünyayı kasip kavuran hastalik dönemleri. ..allance israilite liste uzayarak gider....
Klasik bir kitap yorumu isterseniz bu zaten arama robotunda bulabilirsiniz ben kitabın beni nasıl oyaladigi ,neyi öğrettiği peşindeyim ..öncelikle eco nun bu kadar sert bir yahudi dusmanligi olduğunu bilmiyordum ..kitaptaki yahudi tasvirleri gerçekten enteresan.. ikinci olarak prag mezarligini içinden çıkan ikinci kitap var ve ben onun peşindeyim. ..
Son olarak umberto eco nun beynindeki hazine o kadar buyukki biz yazdıklarını anlamak için arastimak zorunda kalıyoruz..

Okumak isterseniz lütfen bu konulara ilginiz olduğu bir dönemde okuyun çünkü size hitap etmiyorsa kitap ağır ve kötü diyeceksiniz ..ben çok sevdim ve zaman zaman geri dönüşler yapıp başvuracağım bir kitap olarak kütüphanemde baki kalacak ...
Sevgiler /iyi okumalar
496 syf.
·10/10
Bir çok tarihi olayın anlatıldığı hikayenin dikkatli okunması gerekiyor zira yüzlerce olay ve karakter var. Ana karakter tam bir anti-kahraman ; en belirgin özellikleri insanlara karşı- özellikle Yahudilere- beslediği nefret ve her durumda kendi çıkarını koruma becerisi. İtalya'dan Fransa'ya Avrupa'nın 19. yüzyılda yaşanan tarihi olayları anlatılırken, insan doğasının olumsuzlukları da resmedilmiş. Usta'dan bir baş yapıt.
496 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
Ancak Umberto Eco’nun elinden çıkabilecek bir kitap. İçerisinde çok bilgi ve kişi ismi var. Kitabı anlayabilmek için 19. yüzyıl İtalya ve Fransa tarihini, Masonluğu, Hristiyan tarikatlarını, Satanizmi bir miktar olsun bilmek gerekiyor. Neredeyse tek kurgu karakter olan Simonini’nin hatıraları aracılığıyla Freud, Garibaldi, Alexandre Dumas gibi meşhurları bazı yönleriyle tanımak mümkün. Kitabın başında bulunan Yahudiler, Almanlar, Fransızlar, İtalyanlar, rahipler ve Cizvitler hakkındaki irkiltici görüşler çok ilginç. Bu renkli roman Gülün Adı kadar güzel değil ama Foucault Sarkacı’ndan daha kolay okunuyor.
496 syf.
·25 günde·6/10
"Prag Mezarlığı"nı tesadüfen görüp de yazarından dolayı aldığım bir kitaptı. Oldukça karışık, aşırı siyaset dolu ve çevirisi kötü bir kitap.Her sayfada latince çevrilmemiş cümleler kelimeler var. Yer yer resimlere yer verilmiş.

Kitabın ana konusu "Yahudilik ve Yahudi Düşmanlığı". Kitap bir anlatıcının ağzından anlatılıyor. Cizvitler, masonlar, yahudiler, katolikler, ayinler, paladistler ve daha bir çoğu.
Ana karakterimiz Simonini Simonino'nun tutmuş olduğu günce üzerinden dönemin siyasi olayları dile getirilmiş. Simonini dedesi tarafından Yahudi düşmanı olarak yetiştirilmiş bir noter. Sahte evraklar düzenlemekte ve yazı taklit etmekte usta biri. Yahudi düşmanlığıyla yazmaya başladığı "Prag Mezarlığı" adlı sahte metnin zamanla nasıl "gerçekmiş" gibi kabul ettirilip "Siyon Bilgelerinin Protokolleri" adlı belgeye dönüştüğünü görüyoruz. Flashback tekniği de sıklıkla kullanılmış.

Konusu itibariyle sevemediğim, kendimi veremediğim bitirmekte zorlandığım bir kitaptı. Konu ilginizi çekiyorsa okumanızı tavsiye ederim.
496 syf.
·19 günde·10/10
Biraz tarih ve tarihsel olaylara ilgisi olan bu kitabı sıkılmadan okur.Fakat sadece roman türü kitapları okumaya alışık bir kişi bu kitaptan uzak durabilir.Bir kitabı okurken okuyana birşey katması gerektiğini düşünenlerdenim.Fakat günümüzde maalesef kitap okumada nitelik değilde nicelik öne çıkmaya başladı.Kim kaç tane kitap okudu gibi :)

Bu kitabı aslında bir roman olarak adlandırmak ne kadar doğrudur bilemem.Çünkü romanın baş kahramanı Simone Simonini dışındaki karakterlerin hepsinin gerçek olduğu yazar Umberto Eco tarafından açıklanmıştır.Umberto Eco Avrupa ve dünya tarihi üzerindeki muazzam bilgisini bu kitapta da ispat etmiştir.Kitaba yanlı bakarsanız Umberto Eco’nun bir yahudi düşmanı olduğunu zannedersiniz.Halbuki kitapta Hitler’in Yahudi Soykırımının bir nevi bahanesini ve dayanağını oluşturduğu "Siyon Belgelerinin "bilinçli olarak kurgulandığı ve bir millete, ırka veya belli bir zümreye karşı düşmanlık oluşturmanın tek bir kişinin kurguladığı sahte belgelerle bile nasıl başarıldığını göreceksiniz.Bu kitapta tarihin nasıl katakullilerle,saptırma ve yalan dolanla istenildiği gibi yönlendirildiğinin tanığı olacaksınız.

Bu belgelerin (Prag Mezarlığı Protokolleri) hazırlanışında / kurgulanışında Fransız ve avrupa daki gizli servislerin, katolik din adamlarının,cizvit rahiplerinin,satanist örgütlerin,sahte noterlerin,arka sokak kişiliklerinin,anarşistlerin nasıl kullanıldığını anlayacaksınız.

Ülkemizde de daha yakın tarihte; “Ergenekon Örgütü”gibi kurmaca bir örgütün var olduğunun topluma nasıl empoze edildiğini, şimdi adı terör örgütü olarak adlandırılan bir başka örgütün bu kumpasları nasıl kurduğunun şahidi olduk.(Ergenekon Haham'ı -Tuncay Güney gibi bir düzenbazı unutamadık ) Hatta bazı aydıncıklar ve siyasilerde televizyonlarda boy gösterip bu kumpasların baş savunucusu olup daha sonra kandırıldıklarını geç öğrendiler.Ne oldu orduda işe yarar adamları birbir yok edip,ordunun içini hain yuvası haline dönüştürdüler ve 15 Temmuz gibi bir olayı ülkemize yaşattılar.Bu kitabı okudukça hep bu kurmacalar aklıma geldi nedense.

Tarihsel olaylara biraz ilginiz varsa mutlak okuyun derim.
İyi okumalar.
496 syf.
·27 günde·8/10
Olaylar, tarihler, mekanlar....Karmaşık, siyasi ve kurgusal bir kitap.
Gerçi sonunda bazı bilgilerin gerçek olduğu belirtilmiş.. Çok dikkatli okunması gerekiyor. Kahramanın yahudi düşmanlığı için yaptıkları.. Çok ilginç bir konu anlatım tarzı ve gerçekten okumak çok zor..
Bir bakıyorsun bir karekter, biraz sonra başka bir karekter ağzından anlatım.. Anlamak için zorlanabiliyor insan.. Ama yine de okunması gerekli. Tarihi birçok bilinmeyene de değinilmiş.. Özellikle Dreyfus olayıyla ilgili anlatımlar insana başka şeyleri de çağrıştırıyor. Günümüzde, bizde de yaşanan bazı tutuklamalar hakkında da fikir verebilir.
496 syf.
·7/10
Umberto Eco nun okuduğum ilk kitabı Prag Mezarlığı'na pek ısınamadım. yaklaşık 1,5 ayda bitirebildim. Cizvitler, devrimler, komplolar.. gerçekten konu çok keyifli ancak kitap çok uzun cümlelerden oluştuğu yetmediği gibi, çeviri de hiç iyi değildi. Bu yüzden büyük hayal kırıklığı yaşasam da okuduğuma pişman değilim.
496 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Eco’nun yeni bir kitap yazması ve bu kitabın yayınlandığı ilk günden itibaren Vatikan ile Roma Hahamından tepkiler alıp dünyanın her yerindeki Yahudilerin eleştiri oklarına hedef olması, merakımı büsbütün artırarak Prag Mezarlığı‘nı okumaya yöneltti beni…

19. Yüzyıldaki dünyaya, İtalya’ya, Paris’e, savaşlara, komün günlerine yer veren kitap esas olarak Gizli Siyon Belgelerini ortaya koyarak antisemitizm eksenli bir hikâye kuruyor. Umberto Eco her ne kadar bunun tarih kitabı değil, bir roman olduğunu vurgulasa da, daha önce üzerine hiç okumamış olduğum konuları içeren bu değerli kitap benim için, tarihin güçlü bir edebi dille anlatıldığı belgesel tadındaydı. Çünkü romandaki tek kurgu, başkarakter Simone’nin kendisi. Simone?nin dışında dedesiyle birlikte tüm kahramanlar gerçek hayatta var olmuş tarihi kişilikler ve romanda anlatılan tüm olayları yapmışlar.

Hitler’in yaptığı Yahudi Soykırımına dayanak oluşturduğu dünyaca bilinen Siyon Belgelerini okumak ırkçılığın nasıl da bilinçli kurgulanarak, koskoca Ülkelerin, milletlerin, zeki ve düzenbaz bir kişi tarafından tüm bir kitleye düşman haline getirilebildiğini gösterdi bana.

Cizvit rahiplerden, günahkâr papazlara, Katolik din adamlarına kadar, Sanatist örgütlerden, çılgın dini ayinlere, masonlara, kılık değiştiren insanlara, sahte noterlere 19. yüzyılın tüm karanlık işlerine, Paris’in arka sokaklarında dönen olaylara, parmak izi almanın henüz keşfedilmediği dönemde kolaylıkla işlenen cinayetlerin şehrin altını tamamen kaplayan kanalizasyon sokaklarına terk edilişine kadar birbirinden ilginç öykülere yer veriyor Umberto Eco.

İtalya’da yaşamayıp İtalya tarihine dair pek bilgi sahibi olmadığım için; Torino, Palermo’da başlayarak İtalya İç Savaşlarına genişçe yer verilen kitabın başlarında sıkılmamı İtalyanca bu denli ağır bir kitabı Türkçe’ye çevirirken hiç dipnot kullanmamış çevirmene bağlıyorum…

Prag Mezarlığı, olayların Prag’da geçmemiş olmasına rağmen, Simone Simonini’nin Prag Mezarlıklarının görünümünden etkilenerek kurguladığı; Fransız, ardından da Avrupa gizli servislerine sattığı Yahudi bir Hahamın ağzından yazılmış dünyaya egemen olacaklarının iddia edildiği ?Prag Mezarlığı Protokolleri adındaki belgelerdir.

19. yüzyıldaki Fransız mutfağının kültürüne, Paris’in restoranlarına ve Fransız yemeklerinin tariflerine oldukça geniş yer ayıran yazarın; çıktığı andan itibaren iki günde 230.000 satan romanının; ilgilenenlerce okunmasını tavsiye ederek bir çırpıda okuyup bitirilen romanlar dışındaki kitapları vakit kaybı olarak gören kimi bestseller okuyucusunun Prag Mezarlığı‘na hiç niyet etmemesini söylemek istiyorum.
496 syf.
·Beğendi·10/10
Birbiri içine geçmiş psikolojik buhranlar ve yaşamına göre rüya görenlerin değil rüyalarına göre yaşayan hareket eden insanların dönemi..
Kimbilir bu gün bile gerçek yaşam ile hayal arasında sıkışıp kalmış insanların yaşamak isteyebileceği bir hayal alemi..
Sahi hangi yaşamınız ağır basıyor.?
okunması çok zor bir kitaptı. yarıda bıraktığım nadir kitaplardan oldu maalesef. Detayları okumayı sevenler için ideal olabilir. Bir çırpıda okunabilecek bir kitap değil.
Avrupa mentalitesi ve pragmatist yaklaşımını karakterlerinde hissettiren bunun yanında masonik örgütler, karşılıklı nefretler, siyasi olayların görünmeyen tarafları, örgütlenmeler,ihanet ve karmakarışık bir olay örgüsü okuduktan sonra bir şeylerin kafanızda daha iyi oturacağı bir kitap.
496 syf.
·12 günde·8/10
Kitap hakkında söylenecek çok şey var aslında ama aklıma geldiği kadar toparlamaya çalışacağım.
Umberto Eco Prag Yahudi Mezarlığı bünyesinde hahamlar ve bir lider başkan tarafından oluşturulan Siyon Bilgeleri Protokolleri çevresinde bir roman kurgulamış. Bazı karakterler gerçek hayatta yaşamış kişilerdir. 19. yüzyıl Avrupası'ndaki Yahudi sorunu ayrıntılı şekilde ele alınmış. Bir rahip ve yüzbaşının günceleri eşliğinde olayların gelişimini izliyoruz. Hatta bazı satırlarda ikisinin aynı kişi mi olduğunu düşünmeden edemiyorsunuz, bunun cevabını da romanın ilerleyen sayfalarında çözmüş oluyorsunuz.

O dönemin insanını, teknolojik gelişmelerini, derin devlet işlerini, iç savaşları, sahte evrakları, casusları bir arada işleyen bir konu, bunlar yetmezmiş gibi birkaç cinayet de olaya katılıyor.

Kitap çok ağır, anlaşılması biraz zor, bunun nedeni de o döneme ait kişi ve olaylar hakkında bilgi bilinememesi, eğer dönemi ve olayları biliyorsanız arasında bağlantı kurmanız kolaylaşıyor. Kitabı okurken keşke önemli noktalarda dipnot olsaydı demeden geçemedim, bir de bazı Fransızca ve Latince cümleler çevrilmemişti onları dipnot kısmında görmek isterdim.

Kitapta yüzümü gülümseten bir ayrıntı vardı, yemek yemeyi çok seven biri olduğum için Fransa mutfağına ait birçok yemek tarifi de verilmiş, şöyle ki kahramanımız yemek yemeyi seviyor ve bir lokantada sipariş verdiğinde o seçtiği yemeğin nasıl yapıldığını 2dk da anlatıveriyor. :)

Kısacası, sizi dinlendiren değil aksine biraz yoran kitap ama Eco'nun bilgi birikimi içinde yorulmak keyifliydi. Gülün Adı hala favorimdir :)
"Hala çocuk ruhluyum ,sadece günü yaşıyorum,kımıldamak için hareket etmeyi , soluk almak için havayı seviyorum.Ölmek için öleceğim. ...Ve herşey bitecek."
"Böyleyim ve böyle olmaya mahkumum.
Hep hayalperest...
Karanlık. ..
Kasvetli ...
Hırçın. .olacağım "
Aşık olduğunuz an da panik yapmayın. Bir yere oturun, derin nefes alın ve;
"katilinizle tanışmanın tadını çıkartın."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Prag Mezarlığı
Baskı tarihi:
Mart 2011
Sayfa sayısı:
496
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050903676
Kitabın türü:
Orijinal adı:
İl Cimitero Di Praga
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
19. yüzyılda Paris: Komün Günleri; hançer darbeleri; absent dumanları arasında hazırlanan cinayetler; kanalizasyonda yatan cesetler; patlamalar; isyanlar; takma sakallar; sahte noterler; düzmece vasiyetler; satanist örgütler; kara ayinler; cinsellikle pek fazla ilgilenmeyen, hastalarının rüyalarına burnunu sokmamaya kararlı bir Doktor Froïde Torino, Palermo, Paris şehirlerinde dolaşan histerik bir satanist; iki kez ölen bir rahip; masonlara karşı entrikalar kuran Cizvitler; rahipleri kendi bağırsaklarıyla boğan masonlar; çarpık bacaklı raşitik bir Garibaldi; bir sahte belgenin Siyon Bilgelerinin Protokollerine dönüşmesi...

 Umberto Eco, 2010 yılında İtalya'da yayımlanır yayımlanmaz çoksatarlar arasına giren romanı Prag Mezarlığı'nda, çok renkli, çok katmanlı, çok kişilikli bir dünya sunuyor bize. Hitler'in Yahudi soykırımının gerekçesini oluşturduğu iddia edilen Siyon Bilgelerinin Protokolleri'nin ortaya çıkışını ele alıyor bu eserde. Dönemin popüler macera romanlarından gazete yazılarına kadar çok sayıda kaynağın bir araya gelmesiyle oluşan protokollerin tarihçesini, o dönemin tefrika romanlarına uygun bir tarzda ve tabii ki her zamanki gibi engin tarih, edebiyat ve popüler kültür bilgisini konuşturarak romanlaştırıyor. Üstelik dönemin kaynaklarından seçilmiş uygun resimlerle. Okurları tam bir karnaval bekliyor!
 (Arka Kapak)

 

Kitabı okuyanlar 209 okur

  • Metin Bağrıyanık
  • Asel
  • DrKitapsever
  • Onur Bayazıt
  • Onur Köroğlu
  • Eylem Yıldız
  • Hiç
  • Ayşe Ekici
  • Hazel Toktay
  • Hermaste

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.2
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%18.8
25-34 Yaş
%22.9
35-44 Yaş
%37.5
45-54 Yaş
%14.6
55-64 Yaş
%2.1
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%46.6
Erkek
%53.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.5 (16)
9
%22.1 (15)
8
%22.1 (15)
7
%16.2 (11)
6
%10.3 (7)
5
%2.9 (2)
4
%2.9 (2)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları