Leylim Ley

Leylim Ley
@leylimleyy
Sıkı Okur
️ฯคşค๓คk ๖ir คğคç ງi๖i tēk งē hür งē ๖ir ໐r๓คຖ ງi๖i kคr໓ēş¢ēŞiຖē. ຖคຊı๓ hi̇k๓ēt
Sabitlenmiş gönderi
Evinde elektrik olmadığı için sokak lambasının altında kitap okuyan çocuk kimdir? derlerse “O” deyin Türkiye’de öğretmenlikten atılıp, dergisi kapatılıp, borç harç içinde yaşamış ve kamyonla nakliye işi yapmış bir devrimci var mıdır? derlerse “O” deyin türk edebiyatı dünyasına, dünya edebiyatını ilk getiren kimdir? derlerse “O” deyin “benim meskenim dağlardır” dedikten sonra, dağlarda kalan kimdir? derlerse “O” deyin Türkiye’de hapisten çıkması için, şiir yazılması istenen bir şair var mıdır? derlerse “O” deyin öldürüldüğü sırada dahi kitap okuyan ve öldürüldükten sonra kitapları 15 yıl boyunca yasaklanan tek şair ve yazar kimdir? derlerse “O” deyin Türkiye’de, cumhuriyet tarihinin faili belli ama mezarı olmayan ilk gazeteci kimdir? derlerse “O” deyin “O” SABAHATTİN ALİ deyin…
Reklam
Şimdiki zamanda ben, gözlerim açık, bulutun içinde, ışığı bulma gayreti ile okuyorum. Ancak o zaman yaşama katlanacak bir güç bulabiliyorum. Her geçen gün de kendimi oyalamak için yaptığım her okumanın yalnızlığımı da çoğalttığının farkına varıyorum.
Sayfa 116
Mayıs aylarının gülüdür Taze bir çiçek dalıdır İçerim ateş doludur Mayısta gönlüm delidir… Sabahattin Ali’nin dizeleri ile içiçe geçmiş notalar dolanıp duruyor dilimde .Mayıs hem aşkı müjdeliyor, hem de devrimi… Baharın köpürttüğü nehirler gibi insanlar coşuyorlar. Ülkemin her yerinde çoban ateşleri yanıyor
Sayfa 99

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
Bir insan birdenbire okuma tutkunu olmaz. Aşama aşama gerçekleşir. Ansiklopedi maddelerini alfabetik sıraya göre hepsini tek tek okumak ilk hastalanma belirtilerimdi.
Sayfa 90
Başucu kitapları, el ayak çekilince bizimle konuşmaya başlayan kitaplardır.
Sayfa 60
Reklam
Bilinir ne usta olduğum içlenmek zanaatında Canımla besliyorum şu hüzün kuşlarını. Cemal Süreya
Sayfa 49
Sevdiğini sandıkları bir sürü şey var. Bayraklarını seviyorlar, vatanlarını seviyorlar, liderlerini seviyorlar, tanrılarını seviyorlar ve bu yüzden birbirlerini öldürüyorlar.
Sayfa 35
Marquez büyülü gerçekçiliğin içinde der: “ İnsan aşktan vazgeçerse, yaşlanır.” Asıl yaşlanmak buydu işte.
Sayfa 30
Kağıt kalem ölümsüzlük için yaratılmıştır…
Sayfa 13
Leylim Ley
Bir kitabı okumaya başladı
28,5 Harfli Bibliyofil
28,5 Harfli BibliyofilEce Ataer
0/10 · 0 okunma
Reklam
143 syf.
6/10 puan verdi
·
Beğendi
·
15 saatte okudu
Kum Kitabı
Kum KitabıJorge Luis Borges
7.7/10 · 1.636 okunma
Ben ödleğin tekiyim; mektup bekleme sıkıntısı çekmemek için ona adresimi vermedim.
Her birimiz ötekinin karikatürleştirilmiş öyküntüsüydük.
Günümüzün ozanı çağına sırtını çeviremezdi.
128 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
3 günde okudu
Yaşlı Rind'in Ölümü
Yaşlı Rind'in ÖlümüMehmed Uzun
8.8/10 · 4.193 okunma
Neden?
Ah… Kahrolası zamanı bir kez, sadece bir kez durdurabilseydik! Mutluluk ve sevinçlerimizi, o kısa mutluluk ve güzellik anılarını bir dirilte bilseydik! Yalnız mutluluk ve başarılarımızı değil, Aynı şekilde dert, acı ve kahırlarımızı da hep hissedebilseydik, unutmasaydık! Her günün şafağında yüreğimizi kahır ve acı balyozlarının altında koyabilseydik! Her zaman neden neşeli, neden kederli olduğumuzu bilebilseydik! Ama hayır, hayır, hayır… Zaman gelip unutuş perdesini başımızın üstüne gerecek… Unutuş perdesinin altında uzanacağız… Bu haksızlık değil mi? Neden zaman Bad dua edecek bize ve bizi siyah bir elbise ya da unutuş perdesi ile cezalandıracak? Neden boyuna her şeyi unutacağız? Neden?